De moeilijke keus Schapenstapel sterk ingekrompen Die goeie ouwe tijd In 1892 moest installatie van de burgemeester worden uitgesteld wegens ijsgang Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg o&ww cpfecWv EENVOUD TROEF Het Centraal Bureau v.d. Statistiek heeft de voorlopige cijfers bekend ge maakt van de schapenstapel, welke bij de Landbouwtelling 1950 is geïnventa riseerd. De schapenstapel, welke in Mei 1950 een daling vertoont t.o.v. Mei 1949 met ruim 74,000 stuks (16 pet.), heeft thans een dieptepunt bereikt, dat nog nimmer in de maand Mei werd gere gistreerd. Zo daalde het aantal ooilam- Schapen: Ooilammeren, in het jaar van de meren, bestemd voor de fokkerij, t.o.v. 1949 met ruim 12,000 stuks (10 pet.) en het aantal fokooien met ruim 40,000 die ren (19 pet.). De sterkste inkrimping had plaats in de categorie der fokrammen (56 pet.). De totale schapenstapel bedraagt thans slechts 57 pet. van die in 1939. Hier volgt een overzicht van de ont wikkeling van de schapenstapel: Mei '39 Mei 48 Mei '49 Mei 50' Voorlopig telling geboren 109,367 121,112 108,999 Ramlammeren, in het jaar van de 351,286 telling geboren 90,188 104,417 96,963 Fokooien 248,589 197,788 208,278 168,247 Fokrammen 6,008 7,670 7,702 3,426 Hamels, in het jaar van de telling ge- geboren 2,504 2,710 1,429 Hamels, oudere 83,618 6,621 6,838 3,053 Andere schapen 10,221 12,888 7,624 Totaal schapen 689,501 424,859 463,945 389,741 SAMEN UIT, SAMEN OP TEXEL. De heer en mevrouw Saban, met va- cantie in een Engelse kustplaats, wier pen op 20 September ieder een fles met een biiefje in zee. Beide flessen kwa men op Texel terecht en wel bij paal 12, op 400 meter van elkander. De vinder (de heer H. Rensmaag), werd verzocht, de afzenders mede te delen hoever de post gekomen was. JUTTEN. Zo af en toe spoelt de zee wat aan, dat waarde heeft. Soms hoort men dat, meestal hoort men het niet. De jutters hangen dat nu eenmaal liever niet aan de grote klok. Vorige week moet er koffie aan het strand zijn gevonden. Een andere Texe laar vond een baal rubber en een vat vet. Beide begerenswaardige artikelen, waarvoor de gelukkige vinder een be hoorlijk bedrag zal beuren, ook als hij het opscheept. RECENSIE. JEUGDVERKEERSKRANT. Wij ontvingen ter recensie het eerste nummer van de „Jeugdverkeerskrant voor Nederland", een nieuwe uitgave van het Verbond voor Veilig Verkeer bestemd voor de 5e en 6e klas der lage re school. Een aantal gemeenten en scholen hebben reeds van hun belang stelling voor deze uitgave blijk gege ven. De krant verschijnt maandelijks, behalve in Juli en Augustus en kost slechts f 0,30 per jaar. Wij hopen, dat de gehele jeugd van Texel dit blad onder de ogen krijgt. Het behandelt de verkeersstof op frisse, prettige, actuele wijze; alles wat de leer lingen dienen te kennen om bv. mee te kunnen doen aan de jaarlijkse school- verkeersexamens var het Verbond. Gestreefd zal worden naar een zeer gevarieerde inhoud, die met beperkt zal blijven tot verkeersregels en -borden. De jeugd zal tot zelfwerkzaamheid wor den aangespoord en aandeel krijgen in de redactie, o.m. door het inzenden van foto's, tekeningen,, opstellen, puzzles, enz. Ongetwijfeld zal dit blijmoedige verkeersblad een waardevol middel zijn om de schooljeugd op pakkende wijze met de Veilig Verkeersgedachte ver trouwd te maken en haar tot meer be wuste medewerking aan een veilig ver keer te bewegen. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,30; §6,25; 7,50; 11,50; 14,50; 17,55. Van Den Helder: 6,30; §8,15; 10,30; 13,20 16,20; 19,30. Ingaande 2 April 1951 iedere Maan dag Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest dagen: tot en met 29 April 1951: Van Texel: 7,50; 11,50; 17,55; Van Den Helder: 10,30; 13,20; 19,30. De plechtigheden rond de installatie van burgemeester C. de Koning hebben een bijzonder vlot verloop gehad. Dat kan ook anders, er kunnen zich omstandigheden voordoen, waardoor de gehele installatie in het water valt, al thans moet worden uitgesteld. Zulks is in het jaar 1892 geschied: Dinsdag 19 Januari 1892 zou Jhr. J. C. W. Stnck van Linschoten naar Texel komen om er als burgemeester te worden geïnstal leerd, maar door de vorst was het ei land geïsoleerd on de nieuwe burge meester zette eerst op Zaterdag 30 Ja nuari voet aan wal! Toch werd de aangekondigde zitting van de gemeenteraad op 19 Januari ge houden: ,,De heer (notaris) Coninck Wes tenberg, wethouder, opende en leidde in zijne kwaliteit van loco-burgemeester de vergadering. Tegenwoordig waren met hem de heeren F. Keijser, Zijm, Roeper, Boon, Dros en Koning. Afwe zig waren de heeren C. Keijser Pzn., Brouwer en Bakker, terwijl er één va cature bestaat. Ons gewerd zo ver telt de verslaggever de mededeling, dat de winter oorzaak was van gestrem de communicatie, dat aangezien de boot niet vaart de nieuwbenoemde burge meester niet ter vergadering aanwezig kon zijn en tengevolge daarvan geene installatie konde plaats hebben". Z.Ed. kwam op Zaterdagochtend, 30 Januari met de tweede boot naar Texel. Aan de haven werd hij begroet door de waarnemende burgemeester, de heer Coninck Westenberg. Ten Raadhuize werd het nieuwe hoofd der gemeente togesproken door de loco-burgemeester. ,,Het publiek was in zeer grooten getale (waaronder zelfs eene dame) opgekomen, om van deze plechtigheid getuige te zijn". Nad ruik verboden. door G. Tlh- ROTMAN- 85. De arme man wrong en duwde wel een half uur lang Ondertussen had hij een prachtig uitzicht op de binnen plaats, aan alle kanten omringd door een muur. Totdat plotseling een grote hond de hoek omkwam, die verwoed be gon te blaffen. „S! St!" riep meneer Kruizemunt, ,,'nij is zoet! Stil maar!" Maar de hond scheen alleen Hindoes te verstaan en bleef doorblaffen. 86 Wat meneer Kruizemunt vreesde, gebeurde. Op het geblaf kwam een poli tieagent aanlopen Terug!" bulderde hij. Maar meneer Kruizemunt kon niet. Nu pakde de agent zijn beide armen en begon uit alle macht te trekken. Met z'n hele gewicht hing hij er aan, zodat me neer Kruizemunts schoudergewrichten kraakten. Maar geen verwikken of ver wegen aan, hoor! De deli, waarmee burgemeester Strick van Linschoten zo'n hachelijk avontuur beleefde. Texels Fanfare, dat een half jaar be stond (het werd op 7 September 1891 opgericht en 15 October werden de in strumenten voor het eerst ter hand ge nomen), bracht de burgemeester 's avonds een ovatie onder directie van den heer Borstlap van Schagen. Het bestuur complimenteerde de nieuwe burgemeester bij monde van notaris G. J. O. D. Dikkers. Enkele dagen na de installatie be leefde burgemeester Strick van Lin schoten een angstig avontuur: de deli, waarmede Zijne Edelachtbare van Oude- schild naar Den Burg wilde rijden, brak in tweeen „doordat het voorslag van het voertuig van onder de bak geraakte en deze laatste op de achterwielen blijven de rusten, voorover buitelde. De passa giers in de wagen zittende, welke in onzachte aanraking met elkander kwa men, kregen gelukkig geen verder let sel, doch liepen met den schrik vrij. De koetsier geraakte van de bok, doch schijnt er zonder letsel te zijn afgeko men. Wanneer men bedenkt, dat het onge val op den hoogen zeedijk (de nieuwe weg was er nog niet. Red.) plaats vond, dan huivert men bij de gedachte aan hetgeen de afloop had kunnen we zen. Onze nieuwe burgemeester zal ze ker geen hoog denkbeeld hebben gekre gen van de voortreffelijkheid van onze middelen van vervoer. Wij menen ech ter verplicht te zijn hier aan te moeten toevoegen, dat gedurende de vele jaren, dat deze dienst bestaat, geene ongeluk ken dezelve kenmerkten en dus zeker een zeer onvoorzien toeval daarvan thans de oorzaak moet zijn geweest". DE WAAL, 15 Oct 1900. Met zeker heid wordt ons medegedeeld, dat tot postloper van hier naar De Koog zal worden aangesteld: Cornelis Eelman, zoo deze n.l. geneeskundig wordt goed gekeurd. De jaarlijksche belooning, die tot nu toe f 250 bedroeg, en op welk be drag sollicitanten waren opgeroepen, is met f 60 verlaagd en dus vastgesteld op f190. Uitslag der Loting voor de Nationale Militie op Donderdag 18 Oct. 1900: 58 Backer Jan Gerrit S. 53 Bakker Willem O. 50 Barhorst Cornelis, eenig zoon, E. 1 Berg, van den, Jan Lucas, eenig zoon, W. 56 Blom Maarten, E. 19 Boon Hendrik, W. 41 Boon Iwen, broe- derd., H. 49 Bremer Sijbrand Gerrit, O. 13 Brouwer Jan, O. 36 Bruin Cornelis, W. 5 Burger Pieter, O. 26 Dalmeijer Pieter, broederd., B. 15 Dalmeijer Wil lem Hendrik, B. 2 Dob Arie, E. 39 Dijt Simon, eenig zoon, B. 57 Eelman Jacob, eenig zoon, O. 17 Eelman Klaas Cornelis eenig zoon, O. 37 Hillenius Willem, B. 45 Hin Jan Willem, H. 24 Hin Simon, broederd., S. 9 Hoogerheide Meijert Ja cob, S. 4 Kalf Adam eenig zoon, B. 10 Keijser Reijer Albert, lichaamsgebr., B. 61 Kok Pieter, eenig zoon, B. 35 Kok Pieter, eenig zoon W. 54 Koning Alexan der, broederd., B. 14 Kooger Jan O. 55 Koopman Arie, H 23 Koorn Willem, eenig zoon, S. 21 Lagerveld Jan, E. 47 Langeveld Arie, K. 40 Maas Jacob S. 43 Moojen Henri Jan, Reservekader, B. 32 Muije Marinus, eigen dienst, E. 8 Nieuwenhuizen Cornells, broederd., B. 18 Platvoet Gerrit Arie, B. 34 Porto (de) Adriaan, H. 7 Porto (de) Cornelis, H. 33 Rab Klaas Cornelis Jacobus, B. 59 Schaatsenberg Pieter, B. 38 Schagen Willem, broederd., S 6 Schraag Tijs, broederd.. E. 44 Schrama Gerrit, H. 16 Schuijl Willem, O. 31 Slik Dirk, O. 27 Tuinder Casper, S. 11 Veen Michiel, broederd S. 12 Vermeulen Lodewijk, B. 22 Vermeulen Pieter, broederd., O. 60 Vinken Johannes Jacobus, B. 30 Vlas Johan, S. 48 Vonk Cornells Jan, twee- lingbr., O. 51 Vonk Leendert tweelingbr. O 46 Vries (de) Albert, E. 25 Walter Hermanus Johannes Nidelstein, eigen dienst, E. 42 Werf, van der, Dirk, K. 52 Witte Gerrit, eenig zoon, K. 20 Witte Johannes Cornelis, B 28 Zegel Jakob, S. 29 Zoetelief Dirk Johannes, B. 3 Zijm Johannes B. B beteekent Burg, W Waal, K Kodg, S Oudeschild, H Den Hoorn en E Eier- land. ESPERANTO BIJ IIET ONDERWIJS. Voor de eerste maal is in Zuid-Afrika het onderwijs in Esoeranto toegestaan in een openbaar onderwijs-inrichting. Aan de Technische School te Port. Elizabeth is met toestemming van de wethouder van onderwijs, een Esperanto-cursus op gericht, die wordt geleid door de heer F. Woolf. S.V. Texel. Wij moesten deze Zondag wel met een zeer matig resultaat genoegen ne men. Van de 6 te spelen wedstrijden werd er een gewonnen, een gelijk gespeeld en de rest verloren. Uitslagen 4e kl. B: Koedijk-Westfrie zen 2-1; Bergen-Watervogels 1-2; Scha- gen-Vrone 3-0; RKAFC-Oudesluis 1-1; W.Waard-ZAP 1-4; St. George-Texel 1-1. Van Texel 1 hadden we een over winning verwacht. Wel werden 2 goede doelpunten afgekeurd en nam de scheidsrechter de wonderlijkste beslis singen, maar verder dan een gelijk spel brachten ze het niet. Texel 2 verloor ook nu weer. Zo be gint de 3e klas angstig in de horizon te komen. Zeker, T. was de mindere van ZAP, omdat ze bij de gasten sneller waren, gemakkelijker in de spelsitu aties. Dat ook nu weer onze keeper tweemaal misgreep bevordert de geest in de ploeg niet. Door enkele spelers is er hard gewerkt en als we dat nu van alle spelers kunnen zeggen, komen we er beter voor te staan. Texel 3-OVV 2 werd een klinkende overwinning voor ons 3e elftal, het zette de competitie dus goed in. Met 6-1 werd gewonnen en resultaat van hardwerken en doorzetten. Adsp. A trok met 2 invallers naar B. K.C. A en al werd er door ons beter spel gegeven, tot doelpunten kwamen zeniet Doordat André niet van de partij kon zijn stond Bob op de spilplaats, toen hij echter in het allerlaatste naar voren trok, kostte dit een doelpunt en zo ver loren ze met 1-0, alzo de eerste neder laag. Adsp. B-ZDH A: 0-1; Texel C-SVC 0-3. Onze elftallen doen in de Zaterdag middag een goede gooi naar de onder ste plaats. Hindert niets, hoor jongens, volhouden maar, dan komt het best in orde. S.V. De Cocksdorp. Zaterdagmiddag speelde adsp. A uit tegen Texel C. Ze wonnen verdiend met 3-0. Twee doelpunten werden gescoord door Jn. de Waard en Leo zorgde voor no. 3. Het le verloor zijn eerste com petitiewedstrijd tegen WGW met 5-1, hoewel het veldspel van S. beter was. Door het falen van de achterhoede wist W. feeds met de rust een veilige voor sprong: 4-0, te nemen. Daarna herstelde het achtertrio zich wel, maar de ach terstand was te groot. Een prettige en sportieve wedstrijd. Dat het 2e het zwaar te verduren kreeg was te voorzien, daar het sterke ZDH 1 op bezoek kwam. Pauw moest met de rust uitvallen wegens handbles sure. Al met al geen glorievolle dag. Zaterdag a.s.: SVC A-De Koog A. Zondag: De Koog 1-SVC 2; SVC 1- Kaagvogels. Hoe eenvoudiger ons daagse toiletje is, ho beter we er ons in thuis voelen, en dat is nodit. b(j onze gewone bezigheden. Natuurlijk moeten we wel voor een smaakvol geheel zorgen, voor al als het toilet uit twee of meer delen bestaat, maar dat zal voor de moderne vrouw met haar vernuft en haar practische kijk geen be zwaar zijn. v Vooral als huisjapon is een japon met een los jasje zeer handig, want als we het door hei harde werken te warm krijgen, kunnen we hel jasje nog eens een poosje uittrekken. Bij on verwacht bezoek zien we er dan in weinig tijd weer „behoorlijk" uit. Deze simpele jurkjes kunnen het beste worden voorzien van een betrekkelijk wijde rok, hetzij door plooien of gerimpelde gedeelten, hetzij door de rok klokkend te knippen. Hier zijn twee van die geschikte daagse toilet jes afgebeeld. K 5296/18. Vlot en aardig is dit modelletje van soepele wollen stof. Op verschillende plaatsen zijn groepjes smal ingestikte plooitjes aange bracht, die tevens een leuke garnering vormen Benodigd voor 92 cm. bovenwijdte circa 4.50 m. stof van 90 cm. breedte K 5297/18. Een leuke combinatie wordt hier gevormd door een mouw loos japonnetje, waarover een buitengewoon aardige bolero wordt ge dragen. Benodigd voor 90 cm. bovenwijdte ongeveer 3 m. stof voor het jurkje en 1.75 m. stof voor de bolero van 90 cm. breedte. Van deze modellen zijn knippatronen verkrijgbaar f 0.95 uitslui tend per postwissel te betalen bij „Bella"-Patronen-Service, Krom me Nieuwe Gracht 66, Utrecht. K 5296/18 is verkrijgbaar in 92, 98 en 104 cm. bovenwijdte en K 5297/1 voor 84, 90 en 96 cm. bovenwijdte. De modellen zijn overgenomen uit „Bella" Het Nieuwe Modeblad. fX.fa-rov FEUILLETON 27.) Denkt u? zei Jill en haar toon zei duidelijk: Niet met jou in elk geval. Lady Honor bleef haar zitten aankij ken. Haar ogen glansden in het licht. Zij had de waarneid gezegd, want zij kende Hugh inderdaad al jaren. Zij hadden elkaar voor het eerst ontmoet in een Franse badplaats, toen ze nog een bakvis was met lange, magere, bruine benen. Ze waren gewoon kameraden ge worden, doch toen, op haar vijftiende jaar, waren haar gedachten al bezig ge weest met het huwelijk, dat zij eenmaal sluiten zou. Zij wilde vóór alles een man met geld hebben, want zij was niet rijk. Zij en haar moeder reisden op het Con tinent, rondlevend van de hand in de tand en overal onbetaalde rekeningen achterlatend. Zover haar herinnering ging, was het leven vol geweest van onaangename complicaties. Het leven had een bittere nasmaak bij haar achtergelaten. Op het ogenblik woonden ze in Lon den, omdat een broer van lady Honor's moeder gestorven was en haar enige honderden ponden had nagelaten. Daar hadden ze het zich voorlopig gemakke lijk van gemaakt En het eerste wat la dy Honor gedaan had, toen zij in En geland terugkwam, was de vriendschap met Hugh vernieuwen. Ze had getracht met hem te flirten, ze had op alle ma nieren geprobeerd hem aan te trekken, maar ze was er niet in geslaagd, vat op hem te krijgen. Ze was er onrustig van geworden. Misschien wachtte hij op de dood van zijn moeder voor hij zijn gedachten wil de geven aan een eigen gezin. Misschien ook was hij een van die schuwe mannen in de liefde, die wachten tot de vrouw de eerste stap doet. Maar ook in die me ning was ze teleurgesteld. Op een avond had ze hem op een feestje ontmoet. Zij waren op een gegeven ogenblik samen naar het balkon gegaan, vanwaar ze, ver onder hen, het vertier op straat konden zien. Hugh was stil en somber die avond. Zijn moeder was die dag veel slechter geweest. Maar lady Honor zag alleen schuwheid en verlegenheid in zijn houding. Zij nam zijn hand, in de mening, dat je gewoonlijk ook het hart van een man nam als je zijn hand nam. Ze leunde te gen zijn schouder in het veilige bewust zijn, dat haar ogen schitterden, en dat heur haar pas gepermanent was. Ze ver telde hem, dat ze altijd veel om hem ge geven had en dat altijd zou blijven doen. En na een zwijgen had ze ronduit gevraagd: En wat nu? Hugh had niet geweten wat hij moest beginnen. Hij had haar hulpeloos aan gestaard en was toen begonnen, haar zo goed mogelijk uit te leggen, dat hij haar altijd als een vriendin had beschouwd en anders niet en dat hij nooit voor haar zou voelen op de manier die zij bedoel de. Ze had gelachen. Dat was de beste manier geweest om haar figuur te red den. Ze had gedaan of het een grap was geweest, of ze maar eens had willen on derzoeken of hij werkelijk zo'n vróu wenhater was als de mensen zeiden. Maar ze had heel goed gemerkt, dat hij haar doorzag en daarom haatte ze hem. Men zegt, dat liefde en haat zeer dicht bij elkaar liggen in het menselijk hart. Op dat ogenblik had ze geweten hoe waar dat was. Maar ze had zich voorgenomen, dat ze toch met hem trouwen zou, wat er ook gebeurde. Als hij dacht zó gemakkelijk aan haar te ontkomen,dan had hij het mis! En nu was het c-en schok voor haar geweest, hier binnen te komen en Jill bij hem te vinden. Aan Bessie had ze al gemerkt, dat er iets gaande was in huis en dat zij op een ongelegen ogen blik kwam. En Jill, daar staande bij Hugh's stoel en verlegen en blozend kij kend, toen ze binnenkwam! En die idi ote scène! Ze déden of ze verloofd wa ren, zei ze tot zichzelf. Waarom toch? Hier zat iets geheimzinnigs achter. Wat voerde Hugh in zijn schild? Wat voor plan smeedde hij —de vrouwenha ter? Ze zou er achter komen, wat het ook kosten mocht. Ze zou om te be ginnen allerliefst tegen Jill zijn. Even later kwam Hugh terug. Jill sprong op en keek hem angstig vragend aan. 't Is in orde, zei hij. Hij is weg. Ze had niet gedacht, dat Hugh ooit lichaamskracht als argument zou ge bruiken, maar het leek wel of hij dit nu gedaan had. Ze vroeg zich wat er ge beurd was. Zodra ze thuiskwam, zou ze alle gevoel van tiots opzij zetten en naar Montie gaan om het te vragen. Hugh wendde zich tot lady Honor. Vergeef mij, maar Jill en ik moeten nu naar moeder. Dat wil zeggen, dat ik mijn con gé krijg? Het wil zeggen, dat ik je niet kan gezelschap houden. Als je een boek of een tijdschrift wilt nemen, kun je hier gerust blijven zitten. Zij nam haar tasje en handschoenen. Dank je voor je vriendelijkheid, maar ik zal niet blijven. Ik kom wel eens een andere keer terug En wat mag ik jullie voor cadeau geven voor je huwe lijk? Doe mij een plezier, Honor en praat hier niet over. Ik houd het liever nog stil voorlopig. Hoe ben je er eigen lijk achtergekomen? Ze had graag gezegd, dat ze achter nog veel meer was gekomen, maar ze vond het beter, dat niet of liever nóg niet te doen Daarom zei ze alleen maar: Nu als je een kamer binnenkomt en je ziet zo'n tête-a-tête als daarnet, dan denk je daar het jouwe van, niet? Hij deed de deur voor haar open. Adieu. Adieu. Je vraagt me op de bruiloft, hè?als er een bruiloft van komt. Hij deed de deur achter haar dicht. Jill kwam opgewonden naar hem toe. O 't is ellendig, maar ik vind haar onsympathiek! Die groene ogen! O, Honor is allright. Ze is een kat, maar ze houdt doorgaans haar klauwen in. Als ze nu haar mond maar houdt, is het best! Ze zal haar mond niet houden. Hij klopte haar op de schouder. Zelfs dat zou zo erg niet zijn. Wij zijn slechte samenzweerders en door Harcourt is ons eerste plan al bedorven. We zullen ons wel moeten neerleggen bij praatjes over een stille verloving. Laat overigens Ho- nor maar aan mij over. Ik ken haar al van kind af. Kom, laten we naar moeder gaan. Wat is er met Montie gebeurd? Jullie hebben toch niet gevochten? Hij glimlachte. Als iemand op zo'n manier in je huis komt en niet wil doen wat je hem zegt, móét je wel kracht ge bruiken, niet? De meeste mensen doen dat niet. Hij lachte. Ik vrees, dat ik wel een beetje kort aangebonden ben. Op school heb ik een eerste prijs voor boksen ge kregen en ik ben van mening, dat je je handen moet gebruiken als je woorden geen uitwerkmg hebben. Dat klinkt bruut. Ik ben geen bruut, hoor. Maar ik wil mijn zin hebben.Met jou óók. Je bedoelt, dat je Ze keek hem sprakeloos van veront waardiging aan. Als ik het nodig zou vinden ja, zei hij. Ze bleef hem aanstaren. Wat was dit voor een man? De zonderlingste gevoe lens bestormden haar. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4