Cjroen 2tmrL-Jexels in het hart-, 0 Stampvol „Casino" werd geboeid door „De Vrouwe Maria" ALS uw spijs- Hoe staan de Texelse kansen voor Televisie? «öeji'lia I ve eeuw c^a\ede\i WOENSDAG 25 OCTOBER 1950 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6471 COURANT Uitgave N.V- v h. Langeveld DeRooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. 1 Het „Casino" was Zondagavond tot in dvi alle hoeken gevuld, toen de R.K. Toneel vereniging „Sint Jan" daar een opvoe- inng gaf van het vissersspel in drie be- 1 drijven „De Vrouwe Maria", door Arie k v.d. Lugt. Sint Jan heeft deze grote be langstelling ten volle verdiend, want ht zij heeft het harde vissersleven op boeiende wijze geschetst. De schrijver brengt ons in „Bluttik aan de Zee" en wel omstreeks 1920, dus in die tijd toen de zeilloggers daar van lieverlede door motorloggers vervangen werden. Ja, die zeilloggers! Dat zijn je schepen, zeggen Arie v.d. Windt (de heer Jb. Witte Pzn.), schipper Barend v.d. Plas (de heer C. Witte Dzn.), de matroos Hein Kraak (de heer Co de Veij)., ome Dorus (de heer Juul Timmer) en ome Koossie (de heer Guus v.d. Kolk). Arie heeft zijn hele le ven op „De Vrouwe Maria" gevaren, dat oude schip, waarmee zoveel prachtige reizen zijn gemaakt, onder een blauwe hemel, ja, maar ook bij donder en blik sem. Dan kon het geducht spoken op die woeste zee, maar altlid kwamen ze weer behouden aan de wal en dan steeg hun dankgebed op naar Hem, die hen be hoedde. Ja zij zijn een godvruchtig volk! Echter, eenmaal komt de tijd, dat „De Vrouwe Maria" uit de vaart moet wor den genomen: zij is niet meer zeewaar dig, wie er toch het zeegat mee uitgaat, speelt met zijn leven. En toch, de reder (de heer C. Witte) laat het schip herstel len op aandringen van de oude beman ning, van de oude schipper Arie vooral want die beschouwt het oude schip als een stuk van zijn leven. Kobus Bouman (de heer M. Bakker) voert de opdracht uit. De rederij krijgt echter een gloed nieuw schip de „Christina" en Arie, de oudste, wordt er schipper op. Barend krijgt het commando over de gerepa reerde, maar ondanks dat toch nog ver re van betrouwbare „De Vrouwe Ma ria". Zij kiezen het ruime sop, maar er breekt een noodweer los en heel het vis sersdorp verkeert in grote angst om trent het lot van de schepen, voor de opvarenden van de oude zeillogger vreest men het ergste Lies, de vrouw van Barend (mevr. Rijk-Koster), is een en al opgewondenheid en doet de reder daarbij het ergste verwijt. Beide sche pen vergaan: de „Christina" strandt op een pier voor het dorp, de „Vrouwe Ma ria" loopt op het strand. De opvarenden van de eerste schuit verdrinken. Dit is in grove trekken de inhoud van het verhaal. Wat de zee voor de zeeman betekent betogen Arie, Barend, Hein en hoe ze verder allemaal mogen heten, herhaaldelijk, de zee is hun leven. Kun nen zij niet meer varen, welnu, wie kan hun die zoete herinneringen afnemen? Zie, hoe ome Dorus en zijn maat ome Koossie de zee nog steeds tot onderwerp van hun gesprekken hebben. Denken wij aan de schippers, zo denken wij te vens aan de vrouwen, die achter blijven, dikwijls in grote wanhoop verkeren als de schepen door storm worden overval len. „Lies" en „Jans", die de rollen van schippersvrouwen vertolkten hebben eveneens een pluim verdiend. Dat geldt eveneens voor de met alles meelevende „Sien Slons" (mevr. D. v. Sambeek- Schrama). „Arie, „Barend", „Hein", zij waren volbloed vissers, „Kobus", de scheepstimmerman, ja, maar meer dan dat, een man, wiens hart het leven van de vissers een ruime plaats bood, „me neer de reder", een zeer sympathieke figuur, zo heeft de schrijver hem inder daad gezien, een man die veel met zijn mannen op heeft, er goed bij hen op staat en daardoor ook veel van hen ge daan krijgt. „Sas", de boekhouder (de heer Th. Bakker, Atlas), bleek een type, dat geen flauw idee had van de ge moedstoestand van óe vissersbevolking en hij lag dan ook steeds met hen overhoop. „Ome Dorus" en „Ome Koos sie" waren subliem, kostelijke scènes, een stokoud mannetje uit te beelden is waarlijk geen peulc-schil. (Zag u, hoe „Ome Koossie" met zijn knokige hand VRIJSTELLING VAN DIENST. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter algemene kennis, dat de Mi nister van Marine, d.d. 18 October 1950, nr. Pa 64550/2 an Biem Vlaming, gebo ren 18 Februari 1929, wonende te Oos terend, Peperstraat 71, met ingang van 23 Februari 1951 voorgoed vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens persoonlijke onmisbaarheid heeft verleend. Tegen deze uitspraak kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende dag na dagtekening van deze bekendmaking in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingediend, moet met redenen om kleed zijn en bij de Burgemeester wor den ingediend, ter secretarie dezer ge meente. Het behoeft niet op gezegeld pa pier te worden gesteld. De Burgemees ter zorgt voor doorzending van het ver zoekschrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur. Texel, 20 October 1950. De Burgemeester van Texel, i£L. C. DE KONING. zijn drie guldens in dat zakje frommel de? En dacht u toen ook niet aan het Diakenhuismannetje uit onze litera tuur?) Tenslotte nog een woord van waardering voor het ongedwongen spel van „Japie" (Jan Bonnet). Vooral ook veel lof voor de grimeur, de heer Groot huizen uit Alkmaar en voor de natuur getrouwe nabootsing van de gierende storm. En hoorde u de rauwe stem van de door het slechte weer verraste meeu wen? De avond was geopend door kapelaan v d. Kooi, geestelijk adviseur, die de burgemeester en diens echtgenote een bijzonder woord van welkom had toege roepen. Deze avond werd, zoals de heer Co de Veij in zijn slotwoord zeide, ook bijgewoond door de besturen van Het Masker en UDI. Aan het slot mocht „Sint Jan" een daverend applaus in ontvangst nemen. „Dit prachtige resul taat hebben wij mede te danken aan on ze regisseur, de heer G. J. Logman, al dus de voorzitter. Inderdaad de regie was heel goed. P.S. Waarom blijft G. J. L. steeds zo bescheiden achter de coulissen, als het applaudisserende publiek hem voor het voetlicht wil zien? TEGEN VUURTOREN GEVLOGEN. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn wel een 60-cal trekvogels (leeuwe riken en vinken) tegen de vuurtoren te pletter gevlogen, 's Nachts zwalken roofzuchtige katten rond de voet van de toren om gekwetste vogels te grijpen. De velduilen maken hier ook geducht jacht op de trekkende vogels, aldus deelde ons de heer Stiijbos mede, die de vogeltrek vanuit de Eierlandse vuur toren nauwlettend heeft gevolgd. „ALS DE KLOK WAARSCHUWT". Dit toneelspel, een vrolijk mysterie, zal door de toneelgroep „Het Masker" op Zaterdag 4 November ten tonele ge bracht worden Het stuk is geschreven door de bekende heren R. en C. H. Feenstra, is splinternieuw en maakt in Noordholland geweldige opgang. Binnenkort zullen nadere mededelin gen volgen. (Ingezonden mededeling). verteringsorganen van streek zijn, dan is CARBOVIT (Mijnhard') een uitkomst Carbovitactieve absorbtiekool dragées volkomenonschadelijk.Doos40cten 1 Gld Wat een genot zou het zijn, wanneer men naast de radio ook nog een televi sie-ontvanger tzou hebben. Dan kon je, zittend in een of andere makkelijke stoel in je huiskamer bij het roken van een sigaar of het drinken van een kopje thee, de mooiste toneelstukken zien op voeren, aldus kapelaan A. Auwens in de bijeenkomst voor de leden van de R. K. Ontwikkelingsclub in Hotel De Zwaan, waar geen enkel plaatsje onbe zet was gebleven. Op heel vlotte en bevattelijke wijze wist spreker de televisie (zien buiten normale afstand) uiteen te zetten, waar bij op een schoolbord glasheldere schetsen werden aangebracht. Hoe staat het met televisie in Neder land? Philips heeft hierin de leiding Periodiek zendt men uit. 't Is echter nog in een beginstadium. Een grote han dicap is echter, dat men hier geen enke le plaats kan aanwijzen, waar men het hele land mee zou kunnen bestrijken. De staat wil de bouw van een televisie studio voor 100 pet. subsidiëren, mits de ondernemer zelf alle verdere risico's wil dragen. Niemand durft hier echter toe over te gaan. Verder is men het er ook niet over eens, welk lijnenstelsel men zal gebruiken. Zender en ontvan- Adv. Zuiver Texelsch product. Wat is kaas van volle zoete melk ver mengd met boter? BOTERKAAS. Boter- kaas gelijkt op polkaas. Het is echter een bij uitstek rein en zuiver product van zoete room en volle zoete melk. Zij heeft dan ook een roomkleur, een fijne smaak en is zo vet als boter en zoete- melksche kaas. Boterkaas bezit hooger voedingswaarde dan spek en koevleesch. Dit product mag als lekkernij om haar fijnen smaak en door haar waarde als krachtvoedsel, op niemands tafel ont breken. Voor hen die thans door de hooge boterprijzen kunstboter gebrui ken, heeft het als boter en kaas dubbe le waarde, aangezien het kunstvetge- bruik van bovengenoemde boterkaas op grof brood, geheel overbodig is. Neemt proef. Dagelijks verkrijgbaar k 15 cent per half pond bij Jac. Boon, te Den Burg en D. Vos te Oudeschild. We- derverkoopers op andere plaatsen, ook buiten Texel, gevraagd. Jac. Boon. Texel, 27 October 1900. De typhus, die ook alhier sedert eenigen tijd, hoewel gelukkig sporadisch, voorkwam, eischte heden voor zoover ons bekend, haar eerste slachtoffer. Onze geachte Secre taris, de heer J A. Wesstra, die sedert eenige weken door die ziekte was aan getast, moest het onderspit delven. De heer Wesstra werd alhier benoemd door den Raad in zijne vergadering van 5 Aug. 1892 en beëedigd 30 Augustus daaraanvolgende. Ruim 8 jaren dus werd het ambt van Secretaris alhier door ZEd. vervuld en zeker nog lang na deze zal zijn aandenken bij velen be waard blijven. (De heer Wesstra was nog slechts 34 jaar oud). Texel, Den Burg, October 1900. Door een tiental personen van hier werden in het laatst dezer week pogingen aan gewend om geld te verzamelen voor aankoop van versterkingsmiddelen voor een herstellende zieke. Het doet ons ge noegen te kunnen vermelden dat die po gingen voldoende steun mochten onder vinden, zodat reeds heden voor het zoo noodige krachtvoedsel kon worden ge zorgd en daarmee voorloopig dagelijks kan worden doorgegaan, geheel volgens advies van den daarbij betrokken ge neesheer. (Het was toen, dat „Vriendenkring" werd opgericht. Red.) ger moeten precies hetzelfde hebben. En dit is in elk land verschillend, Philips heeft bv. het 819 lijnenstelsel en Enge land het 625 lijnenstelsel. Om tot een vergelijk te komen, werd een conferen tie in het leven geroepen. Niemand wou echter zijn stelsel prijs geven.En zo zou men nog enkele andere bezwaren kun nen opsommen. Amerika is ons hierin de baas. Daar vindt men de meest geperfectioneerde televisie-studio's en zijn de televisie- ontvangers net zo ingeburgerd als bij ons de radio-toestellen. Momenteel zijn ze daar reeds onverkoopbaar. Het wach ten is daar nu op kleurentelevisie, wel ke daar binnen zeer korte tijd waai- schijnlijk ingang zal vinden. Op de vraag of Texel gunstig lag voor televisie moest spreker een ontkennend antwoord geven. Nederland ligt heel on gunstig en zeker Texel. Hierin zou pas verbetering kunnen treden, wanneer landen als Denemarken, Noorwegen en Duitsland er toe zouden overgaan tot het bouwen van televisie-studio's. Het geheel was een avond, waarvan gezegd kan worden „geslaagd" K. GEWIJZIGDE OPENSTELLINGS UREN PTT-KANTOOR. Met ingang van 1 November a.s. gel den voor het Hulpoost- en telegraafkan toor te Den Burg (T) de navolgende openstellingsuren: 8ï./2-121/2, 14-16 en 17-19 uur. Tijdens de gehele openstellingsduur is het kantoor van Maandag t.m. Vrijdag geopend voor de verkoop van frankeer zegels en andere postwaarden, radio-ze gels, spaarbankzc-gels en plakzegels van 10 cent. Verzending van postpakketten en aangetekende stukken; behandeling van aanvragen om postrekeningen en inlichtingen ter zake: girostortingen wegens betaling van telefoonkosten, uit reiken en in ontvangst nemen van for mulieren voor aangifte van ongevallen en beroepsziekten, alsmede van ziekte- meldingsformulieren Voorts voor de aankoop van plakze gels (beursbelasting- en overige plakze gels) formaat-, strook-, statistiek-, ren tezegels en couponboekjes voor zieken fondspremie. Van deze waarden is de vooorraad op hulpkantoren beperkt, zo dat het aanbeveling verdient deze tij dig aan te vragen. (Dit geldt vnl. plak zegels van hogere waarde dan van f 0,25, bcursbelastingzegels, groter aan tallen rentezegels en formaatzegels). Verder voor de afdoening van geldza ken betreffende Postwissels, Postbewij- zen en Kwitanties. Idem wat betreft de Postcheque- en Girodienst, de Ongevallenwet, Ouder domsrente, Noodwetuitkering en voor Pensioenbetalingen Voor Expresse-zendingen en het af halen van Post-restante stukken. Voor Telegrafische postwissels. Des Zaterdags is het kantoor voor bo venvermelde diensten slechts geopend tot 13 uur; (Telegrafische Postwissels, waarvan uitbetaling wordt verzocht echter tot 19 uur). Voor de Rijkspostspaarbank en Belas tingbetaling is het kantoor tijdens de genoemde uren open, doch niet vóór 9 uur. (Des Zaterdags niet na 13 uur). Voor het aanbieden van telegrammen en het voeren van celgesprekken is het kantoor op werkdagen geopend van 8V2 tot I2V2 (des Zaterdags 8^2-13), 14-16 en 17-19 uur. Op Zon- en Feestdagen van 8-9 uur. (Voor Postzaken gesloten). Het publiek gelieve er vooral goede nota van te nemen, dat het kantoor voortaan GESLOTEN is van 12,3014 en van 1617 uur. DE MOTORKAMPIOENEN MET HUN TROPHEEEN. Links Aat van Liere, winnaar van de zware klasse, rechts Jan Brouwer, winnaar van de lichte klasse. Zij sleepten allebei een (zoals u ziet, /eer fraaie) wis- selbeker in de wacht en Aat werd bovendien verrast met een kist prachtig gereedschap, uitgeloofd door de fa. Anema, Alkmaar. Deze prijzeu werden onlangs uitgereikt door de voorzitter van de mo- torclub „Texel", de heer C. P. Moojen. OPENBARE VERGADERING van de Raad der gemeente Texel op Vrijdag 27 October 1950, des namiddags oin 2,30 uur ten gemeentchuize. Texel, 20 October 1950. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Verlening van eervol ontslag aan de heer Mr. G D. Rehorst als ambte naar van de burgerlijke stand. 4. Verlening van eervol ontslag aan de heer Mr. G. D. Rehorst als bestuurs lid van de Stichting Nijverheidsonder wijs voor meisjes op Texel. 5. Verlening van eervol ontslag aan de heer Mr. G. D. Rehorst als bestuurslid van de Woningbouwvereniging „Texel". 6. Stemming ovci het verlenen van eervol ontslag aan de heer Mr. G. D Rehorst als Commissaris van de N.V. Texelsche Electnciteitsmaatschappij 7. Benoeming van de heer C. de Ko ning tot ambtenaar van de burgerlijke stand. 8. Benoeming van de heer C. de Ko ning tot bestuurslid van de Stichting Nijverheidsonderwijs voor meisjes op Texel, alsmede benoeming van degene, die hem ingevolge artikel 84 der Ge meentewet als burgemeester van Texel vervangt, tot plaatsvervangend be stuurslid van die Stichting. 9. Benoeming van de heer C. de Ko ning tot bestuurslid van de Woning bouwvereniging Texel", tot de in het voorjaar van 1952 te houden algemene ledenvergadering van die vereniging, alsmede benoeming van degene, die hem ingevolge artikel 84 der Gemeente wet als burgemeester van Texel ver vangt, tot plaatsvervangend bestuurslid 10. Stemming over de benoeming van de heer C. de Koning tot Commissaris van de N.V. Texelsche Electriciteitsmaat schappij tot en met 31 December 1950 en over diens herbenoeming voor het tijdvak van 1 Januare 1951 lot en met 31 December 1955. 11. Verlening van eervol ontslag aan de heer H. L. van Karsbergen als hoofd der openbare lagere school te Den Hoorn. 12. Benoeming, wegens periodieke af treding, van de leden van de advies commissie, als bedoeld in artikel 8, eer ste lid, der Woonruimtewet 1947. 13 Benoeming van vertegenwoordi gers en van plaatsvervangende verte genwoordigers van de Raad in de Com missie voor georganiseerd overleg, in gaande 1 Januari 1951. 14. Stemming ovei de benoeming van een afgevaardigde en van een plaats vervangende afgevaardigde van de Raad naar de in 1951 te houden Alge mene Vergadering van Aandeelhouders van de N.V. Texelsche Electriciteits- maatschappij. 15. Benoeming van bestuursleden van de Sociale Dienst, wegens periodieke aftreding per 1 Januari 1951. 16. Vaststelling van een nieuwe Ver ordening tot regeling van de verdeling der werkzaamheden tussen de verschil lende ambtenaren van de burgerlijke stand in de gemeente Texel 17. Verlening van een uitkering aan het gemeentepersoneel over de maanden September tot en met December 1950 (2e 5 pet. salarisverhoging). 18. Instemming met de tekst van het voorontwerp van het Koninklijk Besluit inzake de overdracht door de Staat der Nederlanden van het beheer en onder houd van gedeelten van de Minister Ruijsweg en de Kaapweg aan de ge meente Texel, tot welke overdracht werd besloten bij de besluiten van 9 Maart 1948, no. XII, en 9 Juni 1948, no. II. 19. Verlening van crediet voor de aanschaffing van een nieuwe veebascule 20. Aankoop van leermiddelen voor de nieuwe openoare lagere school te Burg. 21. Beoordeling van de aanvrage van de Vereniging tot stichting en instand houding van scholen met de bijbel te Oosterend om op grond van artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 gelden te mogen ontvangen voor: le aankoop van 10 schoolbanken; 2e. aanschaffing van overgordijnen en 3e. herstelling van het schoolhek. 22. Beoordeling van de aanvrage van het bestuur van de R.K St. Jozefschool te Den Burg om op grond van artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 gelden te mogen Ontvangen voor: le. aankoop van een schoolkachel met toebehoren en 2e. het verven van een leslokaal. 23. Beoordeling var. de aanvrage van de Vereniging voor Christelijk Volkson derwijs te Den Burg om op grond van artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 gelden te mogen ontvangen voor het uitbreiden van haar schoolgebouw met één lokaal. 24. Aanschaffing van nieuwe banken ten behoeve van de openbare lagere school te Den Hoorn, ter vervanging van bij verschillende scholen in gebruik zijnde kleine banken 25. Voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1949, als bedoeld in artikel 55 tér der Lager-onderwijs wet 1920. 26. Vaststelling over 1949 van de be dragen van de gemeentelijke vergoeding voor het bijzonder isger onderwijs en van de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven voor dat onderwijs, ingevolge artikel 103, 2e lid, der Lager- onderwijswet 1920 27. Vaststelling van de Eerste Veror dening tot wijziging van de Verorde ning tot heffing van marktgeld en weegloon in de gemeente Texel. 28. Vaststelling van de Derde Veror dening tot wijziging van de Verorde ning op de heffing van een belasting op vermakelijkheden m de gemeente Texel 29. Verlening van garantie aan de N. V. Bouw kas „Rohyp" te Amsterdam ter zake van de betaling van rente en aflos sing van twee hypothecaire geldlenin gen, door bedoelde bouwkas te verstrek ken aan de heer D. Trap Dzn te Oos terend. 30 Verlening van garantie aan de N. V. Bouwkas „Rohyp" te Amsterdam ter zake van de betaling van rente en af lossing van twee hypothecaire geldle ningen, door bedoelde bouwkas te ver strekken aan de heer J. Vermeulen Ezn. te Oosterend 31. Instelling van een commissie voor het onderzoeken van belastingreclames. 32 Vaststelling van de 6e en de 7e suppletoire begroting voor de dienst 1950. (Ingezonden mededeling) AAMBE I EN ZALF voorzien van de naam MUNHARDT helpl-alhjd TEXELSE MARKT. Den Burg, 23 Oct. 1950. Aangevoerd: 15 koeien f 753-f 900. 34 graskalveren f 180-f 250. 20 schapen f 85-f 100 8 ram men f 90-f 130. 16 biggen f 45-f 65. 4 n. kalveren f 40-f 55. INGEKOMEN PERSONEN. Nico S. Eelman v. A'dam, Archime- deslaan 27hs n. Schilderend 32. Gerard J. Klein, v A'dam, Kr. Mijdrechtstraat 96 II n. Schilderend 46. Johannes Nij- boer v Apeldoorn, Jachtlaan 308 n. K 46. Willem van Liere en gez. v. Den Helder, W. Barendszstr. n. De Waal.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1