Cjrocn c/tmrLrJ~exels in het >E .Eindelijk zal in de haven van Oudeschild wat ruimte komen!' det Masker" bracht ons naar een oud slot, waar het écht spookte Geslaagde opvoering Texel - Westfriezen 2-2 naar op ENSDAG 8 NOVEMBER 1950 FEXELSE 64e JAARGANG. No. 6475 COURANT litgave N.V- vh. Langeveld DeRooij jekhcmdel Drukkerij Bibliotheek in Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Bankrek.: Rotterdamsche Bank Boerenleenbank Postgiro Abonnementsprijs f 2,75 per Zaterdags en Coöp. 652. half jaar. ien de heer J. Vlas en mevr. Th. i-Room Vrijdagmiddag de trouwzaal ïeten, hield een groep kleuters van Nutsbewaarschool vele ereboogjes *.V°°g zij konden en terwijl het jonge daar onderdoor schreed, strooiden re kleuters bloemen. HUN JUF TROUWDE. PLATTELANDSVROU WEN. et heengaan van mevrouw Keijser- er heeft ook voor de Bond van Plat- ndsvrouwen een groot verlies bete- d. Wij schreven dat reeds. In de de- dagen gehouden vergadering heeft de overleden voorzitster op treffen- wijze herdacnt Het spreekt vanzelf, dit jaar geen feestelijke vergade- zal worden gehouden. Begin vol- 1 jaar zal een nieuwe voorzitster den gekozen. BOU W VERGUNNINGEN. ehoudens hogere goedkeuring heb- B. en W. de volgende bouwvergun- gen verleend: )r. A. P. Timmer te Santpoort, ver- iw veestalling Kogerveld. Fa. F. Ze- bouw garage Oudeschild. Fa. F. Ze- verbouw garage tot woonhuis Ou- ild. Jn. Vermeulen, Oosterend, bouw rnhuis met werkplaats. K. Mantje, Burg. verbouw woonhuis Hogerstr. Hopman, De Waal, bouw boerderij t woning, Ongeren. J. N. Rijk, Den rg, bouw bollenschuur Zuid- Eier- d. H. Broekman. Eierland, bouw ma nebergplaats te Eierland. H. Kiljan, „n Hoorn, uitbreiding woonhuis. ikt Naar aanleiding van het be toog van de heer J. A. v.d. Vlis merkte de heer J. Kikkert in ons blad van Woensdag jl. o.a. op: Het is helemaal niet de be doeling de haven van Oude schild naar 't Horntje te ver plaatsen. Het plan voorziet in de aanlegplaats voor de pont verbinding aan 't Horntje. Ein delijk zal er dus in de haven te Oudeschild wat ruimte ko men, waaraan sinds 1902 al, en thans zeer dringend, behoefte bestaat. Voor per schip te ver voeren stapelproducten en wat betreft de veilige ligplaats is het vermeende nadeel dus in een voordeel \erkeerd. De heer Van der Vlis had o.a. betoogd: .Met een veer via het Horntje zal de landbouw daar om weinig zijn gediend. Im mers de haven van Oudeschild 'ligt dichter bij het landbouwge bied. De vrachtscheepjes, die de landbouwproducten vervoe ren, liggen heel wat veiliger in de haven van Oudeschild dan in de veel minder beschutte ha ven van het Horntje. Ook het vee wordt in hoofd zaak aan- en afgevoerd met vrachtscheepjes, die alweer in liet Oudeschilder haventje vei liger ligplaats zullen kiezen. Ill De toneelgroep ,,Het Masker" heeft terdagavond in „De Oranjeboom" een ;onder goed geslaagde opvoering ge- zen van een vrolijk mysterie, getiteld ,ls de klok waarschuwt", een stuk, ir rijk aan spanningen, ja de zaal ld dikwijls de adem in. Stelt u zich or: „Het Masker" bracht ons in een d slot, geen gewoon slot, maar een it, binnen welks dikke muren het ak gevaarlijk kon spoken. Geen ge spook, dat er alleen op uit zou n om u koude rillingen op het lijf te jen door u uit een of andere donkere ek plotseling op z'n spooks toe te roe- of uit te vallen in een duivels ge- hater, welks griezeligheid geaccentu- rd werd door de holle, koude weer- ank van die grote, kille vertrekken en ige gangen en de wind, die om het lis loeide.... Nee, dit spook werd er n beschuldigd zo nu en cian bij orkeur op een donkere winteravond, nu en dan iemand op mysterieuze ijze uit de weg te ruimen. Als wij ons> et vergissen was daar al driemaal ie- and van het leven beroofd, juist als e driehonderd jaar oude, Friese klok en slagen had gegeven. Niemand in de ïurt zou de moed hebben om het slot betrekken. Toch wordt het weer be- oond en wel door een rijk geworden ipitein, (de heer G. Witvliet), een echte leman, die voor geen kleintje vervaard Zijn vrouw (mevr. v.d. Struis) is :hter een zeer nerveus type en dat niet leen: zij ziet nog veel meer spoken in er in werkelijkheid (niet) zijn. Daar- j blijkt zij door hoogmoed te zijn (grepen. Zij wil geen mevrouw Brou- er meer zijn, maar minstens een gra in en, dit moet gezegd, die rol speelt j uitstekend! De kapitein blijft echter e rondborstige zeebonk en zijn dochter abette (mej. N. Westdorp) blijft ook laar het liefst met haar beide benen op e grond staan. Wat hebben vader en ochter een pret als „Dokter van Gendt net deetee" (de heer P. Bremer), hun a de kennismaking weer verlaat, maar ïoeke vindt deze figuur in één woord nal. Die man brengt de sfeer, welke ij behoeft! Het spreekt vanzelf, dat zij ich onmetelijk hoog verheven waant oven de huisknecht Lolke (de heer M. loojen) en de dienstbode Wietske (mvr. Ireet-Fiddelaar), maar als het gaat spo- dan is zij de kleinste in moed. '•o af en toe dreigt ze dan een flauwte e krijgen, soms veert ze die helemaal iit. Nu, het moet gezegd, dat de mensen reinig genoegen van hun nieuw domein leleefden. Sloeg velen onzer ook niet de chnk om het hart als dat spook begon >f als men iemand achter de deur meen- le te zien staan? En welk een griezelige nan was die Sinne (de heer H. C. Prins), lie deed zo onheilspellend, een moorde- iaar? Had hij die andere bewoners om ials gebracht? Spookte hij? Deze oude lotbewaarder? Toch was de familie niet ïelemaal geïsoleerd, want freule van Sminia (mej. v.d. Toren) kwam hen met 'en bezoek vereren. Een adellijke dame. Tiaar toch de eenvoud zelve, die onom wonden zei wat ze meende en het maar aest met die kapitein kon plooien! Zij vertelde wat er zich allemaal op dit slot had afgespeeld en dat was, zoals wij zei den, een verre van bemoedigend ver haal.... Die dokter is maar een rare sinjeur, wij houden hem dus goed in de gaten en onderwijl volgen wij ook de zonderlijke gedragingen van die Sinne zeer nauwkeurig, maar wrij komen er niet achter wie en waarom verschillende vorige bewoners uit de weg geruimd zijn. Totdat een verstekeling (de heer B. Bakker) de verschrikte (maar gewapen de) Babette zeer vriendelijk tegemoet treedt. Zij moet echter niets van hem hebben en richt de loop van een revol ver op des jongelings hart. Maar hij weet haar vertrouwen te winnen en dan volgt al spoedig de ontknoping van de dramatische spokerij, verschillende fa milieleden van de verstekeling die op dit slot geboren is werden gedood. Hij ontpopt zich als detective en zal de dader ontmaskeren. Wie? Wie schoot de klok stuk? Wie schoot door het raam? Wie pleegde een aanslag op Sinne? De spanning blijft er in Tot het laatst. En dan luistert freule Sminia een gesprek af, dat de, dokter heeft met een zekere Nieuwenhuis, beiden zitten in het com plot. Beiden zijn zeer gevaarlijke chan teurs en zij hebben die moorden op hun geweten. De dokter vertrouwt Nieuwen huis niet meer en schiet hem dood. Maar deze misdadiger ontgaat zijn ge rechte straf niet: de verstekeling heeft hem te pakken en Sinne zorgt voor een succesvol slot ils de dokter sprin gend als een kat in het nauw zijn re volver op de „deteclive" wil leegschie ten. „Ik heb „Het Masker" nog nooit zo goed zien spelen", aldus een der bezoe kers. Wij ook niet. Feilloos noemen wij het spel van „mevrouw Brouwer" en van „de dokter". Van meet af aan was zij het type, dat, gesteund door geld en goed, „dat" burgerlijk gedoe niet lan ger tolereren kon, noch van haar man, noch van haar dochter. Zij was nu van standing, wee degene, die in haar nog steeds de „doodgewone" kapiteins vrouw durfde te zien! Op dit prachtige slot zal zij de schade eventjes inhalen! Een rol, die haar uitstekend lag. De rolkennis was echter geen 100 pet. Dat dus even serieuzer opnemen, werkt voor de souffleur ook gemakkelijker. Heeft u ooit zo'n mysterieuze figuur gezien als die dokter van Gendt? Alle herfstbloemen voor deze creatie! een charmeur ook zonder weerga. Zijn gebaren waren af en wij genoten dan ook zeer. De kapitein was de eeu wige zeeman, die in woord en daad blijk gaf nog steeds met zijn hart op de zee te leven. Hij bleek nog lang niet aan „een welverdiende rust" toe. Een ruste loos man, met een avontuurlijke geest. Dat was dus in orde. Lolke was een goed gemutste bootsman Hij voldeed goed. Wietske: een vrolijke meid, als wij dit zo eens mogen zeggen, een opgeruimd karakter en wij kunnen ons goed voor stellen, dat de kapitein haar eens in de wangen kneep, bij de begroeting! Ba- bette werd door een der jongste Maske- ranen uitgebeeld. Een grote rol, maar zij durfde hem aan. Hoewel nog niet ge heel rijp en wie kan dat verwach ten was haar spel toch verdienstelijk Hoe meer ervaring, hoe beter Babette BRANDWEER VROEGER.... De heer C. P. Moojen heeft onlangs op de club „Spreken in het openbaar", het een en ander verteld over de brand weer op Texel, omstreeks de eeuwwis seling. Als er toen brand was uitgebro ken, werd de klok geluid. Men had geen moderne motorspuiten zoals tegenwoor dig, alles ging nog met handkracht. De pompers moesten im de 5 min. worden afgelost, men had dus heel wat perso neel nodig. In 1902 kreeg Texel een zuig- en perspomp, in 1921 een motor- spuit. Daar stond toen nog geen jeep voor, maar een paard. De vroede vade ren moesten eerst zelf naar het terrein van de brand om te kijken, of uitrukken van de spuit wel nodig was. Zo gebeur de het dat de spuit drie uur te laat op „Weltevreden" arriveerde. Ze konden meteen gaan nablussen.... In 1942 werd de brandweer gereorganiseerd on der commandant O. Goenga! Men koos toen een groep mannen uit als lid van de vrijwillige brandweer. Oosterend en De Cocksdorp kregen meteen ook een motorspuit en Den Hoornkocht er zelf een. In 1945 kreeg Den Burg een motorspuit met trekker, het alarm systeem door sirene werkt perfect. Wij i kunnen ons heel goed indenken, dat het publiek vroeger de spot dreef met de brandweer maar tegenwoordig heeft men respect voor haar snel optreden. Soms, zo besloot de heer Moojen, is er gebrek aan water, maar als Texel straks een waterleiding heeft, zal ook dat probleem uit de wereld zijn. PREDIKBEURTEN. N. H. GEMEENTE. Den Hoorn Vrijdagavond 0 uur Gemeen- avond in „Ons Huis". CHR. NATIONAAL VAKVERBOND. Het Chr. Nationaal Vakverbond houdt Donderdag in Hotel Texel een propaganda-avond. Aanvang 7,45 uur. Onderwerp: der spieker: „De Vijand weerstaan" en „In de aanval". Ieder is welkom. Deze avond wordt opgeluisterd door een Voordrachtkunstenaar. Ver trektijden der bussen normaal. zich in haar rol '.al inleven. Haar uit spraak liet jammer genoeg veel te wen sen over. Sinne maakte veel indruk door zijn mysterieus optreden. Wat kan men toch veel maken van zo'n schijnbaar on beduidend rolletje! Freule van Sminia was echt het „le ve de lol"-type en haar snedige opmer kingen liepen er dan ook goed in. De verstekeling oftewel detective was vol gens de woorden van de freule een spor tief, vlot jongmens. Dat had hij dan ook moeten tonen. Hoe is het mogelijk, dat Babette zo spoedig „weg" van hem was! Wij zagen in hem nóch een sportieve jongeman, nóch een charmeur. Deze rol lag hem niet. Regisseur was de heer P. L. S. Stech- weij. Hij opende de zaal en verzocht toen niet te roken omdat twee der speel sters de griep enigermate onder de le den hadden. Jammer genoeg bleken niet alle heren bij machte aan dit verzoek te voldoen. De avond werd met een zeer geani meerd bal besloten, de muziek werd verzorgd door de band van Henk Craa- nen. De heer Hans Anno Roberti pot tenbakker van beroep veelzijdig kun- i stenaar, genoot aller waardering door zijn excellent vioolspel' VIJFTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar L. Kikkert en W Kik- kert-Schellmger, Oudeschild hoopt Don derdag 16 November zijn gouden huwe lijksfeest te vieren. KNVB 4e kl B.: Oudesiuis-W -Waard 1-3; Vrone-Watervogels 0-0; Texel-W.- Friezen 2-2; St. George-Bergen 2-1; Schagen-Koedijk 7-1; ZAP-RKAFC 4-1, Afd. N.H.: Texel 3-SVC 2 9-0; Tex. Boys A-Texel B 5-2. Hoewel menigeen op een overwinning had gerekend, gezien de prestaties van de Westfriezen, bleek het een geduchte tegenstander te zijn. Het terrein was spekglad, de bal dito en ondanks het minder gunstige weer was de belang stelling bevredigend. Tot ons grote ge noegen merkten we onder de bezoekers onze burgemeester op. Dat is lang gele den, of liever voor het eerst dat het hoofd der gemeente op deze wijze blijk geeft van zijn belangstelling voor onze sport. Wij hopen, dat de indruk goed is ge weest en wij hem nog menigmaal terug zullen zien. Onze spelers hadden nogal moeite met het veld en de bal, de Westfriezen heb ben wel meer met dat bijltje gehakt. De eerste gevaarlijke aanval was voor T. Uit een voorzet van Kees schoot Harry precies langs de paal. Overigens waren de verdedigers der gasten van prima ge halte, zodat voorlopig alleen Kees zich kon handhaven De stoere Westfriezen kwamen elkens weer terug maar waren de geboden kansen niet waard. Onze defensie kon er geen vat op krijgen en telkens kwamen de buitenspelers vrij, dat dit maar tot één doelpunt beperkt bleef lag 'm zeker niet aan Texel. Tot de rust bleef het domineren. Een pracht- schot werd door Bertus keurig gestopt, maar overigens voelden wij ons met zijn werk niet rustig en al zag het er niet naar uit toch wist T. gelijk te ma ken uit een corner die na doorgekopt te zijn door Piet Stam keurig werd inge schoten. Ook na de rust liep het eerst niet best en een fout in de opstelling achter was oorzaak dat de Westfriezen weer de leiding namen. Wel kwam T nu beter opzetten en nam meer en meer het spel in handen. Zelfs werden heel goede scoringskansen gemist, tot dat uit een voorzet van Kees Harry tegen de keeper aanschiet en Piet Stam de terugsprin gende bal in het net schoot. Nu werd T. sterker en volgden de aanvallen elkaar op, maar de doelpunten bleven uit. Hoewel wij met deze uitslag tevreden kunnen zijn, willen we niet nalaten te wijzen op het feit dat wij weer wat winstpunten moeten halen, want het is maar een klein kunstje om naar de on derste helft te duikelen. Texel 3 benutte slechts 9 van de vele kansen. Het weer was bijzonder slecht en het is jammer dat deze wedstrijd ge speeld werd. Het terrein heeft een ge voelige afrekening gehad. Texel B dat zich zo goed weerde en lang de stand op 2-2 wist te houden te gen Boys A, werd het slachtoffer van een zwakke achternoede, terwijl Jaap er in het doel geen oog op had. Toch maar weer met goede moed ver der, jongens! Henk Bruin en echtgenote feliciteren we hartelijk met de geboorte van hun TEXELSE MARKT. Den_Burg, 6 Nov. 1950. Aangevoerd: 14 koeien f 650-f 800. 9 pinken f 300- f 450. 21 graskalveren f 180-f 225. 14 lammeren f 50-f 65. 7 schapen f 85-f 100. 22 biggen f 40-f 00. 12 n. kalveren f 45- f60. DAMCLUB TEXEL. Uitslagen van Vriidag 3 Nov. jl.: A C v. Heerw.P Kooij 2-0; S. Bakker J. C v.d. Star 2-0. B.: A. v.d. Slikke Joh. D. Bakker 1-1; J. Vinke—J. Kikkert 2-0; J. Kikkert— J. Vinke 0-2; J. Vonk—W. J Boon 1-1. C.: J A v. EnstB. Leen 1-1; B Leen— J. A. v. Enst 0-2; J. N RijkB. Leen 1-1 A. VinkeJ A. v. Enst 0-2; J. A van EnstA. Vinke 0-2; W A. v. Zeijlen D. v.d. Werf 2-0, N. de GraafW. van Leersum 2-0; W. v. LeersumJac. van Heerw. 2-0; H. Gomes-P. Bakker 2-0; H. GomesJac. v Heerw. 2-0 INGEZONDEN. Den Burg op Texel, 2 November 1950. Aan de redacteur van onze Texelse Courant. Zeer geachte hoer, In deze stille Novemberdagen, nu een groot gedeelte der beschaafde wereld „Aller-Heiligen" en „Aller-Zielen" heeft herdacht, waarbij, voor dit laatste, ons denken vooral uitging naar de geliefde doden en hun laatsie rustplaats, zag ik, in mijn gedachten, déér, aan de ingang van de Begraafplaats aan de Kogerstraat dat.„geval" staan, hetwelk men hier op Texel, een „monument" pleegt te noemen. ....„Een monument"...., wél groot en fors van lijn, maar.... van hout en blik 'n Ding dus dat dienst zou kun nen doen voor tentoonstellingen of als toneeldecor. Ruim vijf jaren ligt die verschrikking van '40-'45 achter ons. Reeds tweemaal mocht ik hier de overigens zeer plechti ge gang naar en de dodenherdenking bij dit monument medemaken. Éénmaal, heb ik zelfs de zeer twijfel achtige eer genoten „het geval" eens op te mogen knappen. Want, meneer de redacteur, dat blik moet door z'n be schildering. „MARMER" voorstel- i len, en die houten omlijsting: „HARD- STEEN OF GRANIET". En aangezien „buiten-schilderwerk" zo eens om de vijf jaar bijgehouden moet worden, moest er, om bij de laat ste dodenherdenking een niet al te gek figuur te slaan, een beetje decor ge maakt worden aan ons „monument". Arme mensen, die op deze wijze hun gevallenen eren. Wanneer dit niet in tegenstelling met het doel en streven der jonge en zo ac tieve Vereniging voor Volksfeesten etc. was, dan zou ik mij lot haar willen wen den en ik weet haakt zeker, dat er bin nen afzienbare tijd een behoorlijke ge denksteen, (wellicht minder pompeus, en niét volgens de bestaande afmetingen in „echt-marmer en graniet", dat boven dien onbetaalbaar is, maar dan toch een eerlijk stuk metselwerk, opgesierd met handgesmede en met bladgoud ver gulde letteropschrifren en versieringen, zou verrijzen: „VOOR HEN DIE VIE LEN". Het geld voor zo'n Monument is er toch? En, wij behoeven ons niet meer te generen. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, HERMAN VAN VEEN,

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1