JSik Q;iM Het drinkwater bleek niet ideaal WmmwL Wmm De moeilijke keus O.l. school De Cocksdorp hield ouderavond &CVI- ftai/ ue eeu io c| e ■fecWi. Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg Jeugdige Zd-Eierlanders gaven bonte avond t £15 Verkrijgbaar bij Boekhandel „Parkstraat" De Ouderavond van de o.l. school te De Cocksdorp werd door 59 personen bezocht. De voorzitter, de heer P. Zoete lief, verwelkomde in het bijzonder mej. A. v. Hasselt, onderwijzeres, die hier voor het eerst een Ouderavond bijwoon de. Spreker hoopte, dat zij hier een aan gename taak en een prettige tijd zou mogen hebben. Wij noemden reeds het financieel ver slag. De heer Lefferman, het hoofd der school, hield een inleiding over de afge lopen periode. De school nam met zeer goed gevolg deel aan de verkeersexa- mens, want er werd slechts één candi- daat afgewezen. Een leerling slaagde met lof. De schoolarts onderzocht de le, 2e, 4e en 6e klasse. Hij was zeer tevre den. Het drinkwater werd gekeurd en dat bleek niet bepaald ideaal te zijn. Wat het interieur van de school betreft: lichte verf zou de lokalen ongetwijfeld zonniger aanblik geven. Het schoolreis je was een groot succes. Het was eerst de bedoeling om met de laagste klasse een tochtje over Texel te maken met Jan Pleziers, maar door het gure weer kon dat niet doorgaan en men organi seerde tenslotte per TESO-bus een reis je naar Alkmaar, Bergen en Schoorl. Een fijne trip, die echter meer gekost heeft dan aanvankelijk de bedoeling was. 27 Juli had een handwerktentoonstel- ling plaats. Die trok veel bezoekers en de gedachtenwisseling heeft zeker vruchten afgeworpen. Mevr. De Graaf werd bedankt voor het vele vruchtbare werk dat zij voor de jeugd heeft gedaan. De school telt thans 109 leerlingen. Voor de 7e en 8e klasse wordt extra werk gezocht, opdat zij iets nieuws kun nen opsteken. Men heeft niets dan lof voor het gemeentebestuur, dat voor ve le noodzakelijkheden open oog heeft. (Gordijnen zijn .aangeschaft, er is een rijwielstalling verrezen, enz.) De tandarts heeft de le en 2e klas aan de tand gevoeld. Ten behoeve van het sparen door de school wil men wekelijks zegels van 10-25 ct. verstrekken. Het boekje kan altijd worden opgevraagd. Het uitgetrokken bedrag voor hand werken zal moeten worden verhoogd. De aanvrage is al in zee. Misschien moet nog wel een beroep worden gedaan op INVOER VAN RUNDVEE. Het bestuur van de vereniging tot be strijding van tbc onder rundvee vestigt er nogmaals de aandacht op. dat dieren, ouder dan tien maanden alleen mogen worden ingevoerd, als zij gedekt zijn door een wit certificaat, dat niet ouder is dan tien dagen; dit certificaat moet bij de invoer aanwezig zijn. Alleen witte certificaten zijn geldig. de beurs der ouders. Zo staat het ook met de afdeling figuurzagen. De V.P.R. O. zal lessen geven voor de scholen. De heer G. Bakker bleek bereid zijn radio iedere Woensdag een half uurtje ter be schikking te stellen. Bestuur. De heer L. Blom werd met algemene stemmen herkozen. Na de pauze werden enige interessante films gedraaid: de klompenmaker en een zeil wedstrijd op het Snekermeer. Na de vergadering, die omstreeks elf uur eindigde, werd het werk der leer lingen bekeken. ADV. (In 1900). Te Oudeschild te huur een nieuwe burgerwoning a f 1,- per week. Te bevragen bij J. J. Kuijper, Parkstraat. DEN HOORiN, 'i Nov. 1900. Tot hulplichtwachter Z.W.-kust van Texel is gedurende de vijf wintermaanden van 1 Nov tot 1 April aangesteld de heer G. Wilner. DE COCKSDORP 1 Nov. 1900. De Dal- lington, van Londen, is hedenmorgen in de Eierlandsche Grcnden gestrand. 2 Nov. 1900 wordt uit De Cocksdorp be richt, dat het schip met gerst geladen was „en bestemd naar Emden". Een groot deel der lading werd overboord geworpen. Vier schuiten, twee van Oos terend en twee van De Cocksdorp, kon den gerst bergen. ADV. Openbare Vergadering op Zaterdag 10 November te Oosterend bij Koppen „Het Wapen van Amsterdam", 's avonds half acht, spreker F. W. N. Hugenholtz Jr. van Haarlem (vroeger predikant te Schiedam) over Christen dom en Socialisme. Entree 10 ct. Debat vrij. (In het verslag van de rede, die de heer Hugenholtz hield staat o.a.: „De spot werd door spreker gestoken met de vereniging Volksweerbaarheid, de goedkoope manier om het land te verde digen, maar welke arbeider heeft tijd zich te oefenen in het schieten?" DEN HOORN, 10 Nov. 1900. Een waar buitenkansje. Den zevenden Octo ber werd door H. Boon in den Mok een flesch gevonden, waarin een briefje zat met verzoek, zo het werd gevonden, hiervan kennis te geven. Als belooning zou men dan tien mark ontvangen. Lang is daarmede gewacht en nu door tusschenkomst van den heer K. Zegel Fzn. van Oudeschild, die den brief heeft opgestuurd, is in piaats van tien mark vijftien mark ontvangen, met beleefd verzoek, plaats en tijd op te geven waar dezelve is gevonden. Nadruk verboden door G. Th. ROTMAN. 97. Na enige uren rondgewandeld te hebben, stegen ze weer in en de machi ne snorde vrolijk voorwaarts. Ver bene den zich zagen ze weldra de golven der Zuid-Chmese Zee. De piloot was van plan op Noord-Celebes te landen en daarom vloog hij in Zuidwestelijke rich ting. Maar toen ze eindelijk, na vele uren, geland waren en de omtrek ver kenden, zei de piloot: „Gek, het komt me hier zo vreemd voor en toch weet ik niet beter of het is hier Celebes". 98. Rrrrr-plof! Wat kreeg meneer Kruizemunt daar opeens van achteren voor een duw tegen z'n hoed? Welke brutale aap deed dat? De piloot werd wit om zijn neus en even later meneer Kruizemunt niet minder: een ellenlange, venijnige pijl, kersvers afgeschoten, was uit het struikgewas komen schieten en had zijn hoed doorboord! „Verraad!" gilde de arme man. De jeugd van Zuid-Eierland heeft Vrij dagavond in het Gebouw voor Christe lijke Belangen een bonte avond gegeven o.l.v. van mej. De Waard en de heren Van Zijp en Jansen, die nog weer assis tentie mochten ontvangen van verschil lende andere dames en heren. De mede werking was dus in orde! Klokslag 8 werd de bijeenkomst door Ds. Soesan geopend. Na samenzang van Gezang 184:1 en 2 heette Ds. Soesan de aanwezigen van harte welkom, hij richt te zich daarbij in het bijzonder tot de kinderen. Spreker twijfelde niet of de jeugd zou weer een prettige avond ver zorgen. Nu, dat is gebeurd. Het reper toire werd vlot afgewerkt, het was er gezellig. Verscheidene jongens en meis jes waren in topvorm, dat belooft dus wat voor de toekomst! Wat een feest met die poppenkast en wat waren die Katrijn, Jan Klaassen en al die anderen mans! En dan de opvoering van Rood kapje. ,Dat liep ook piachtig. Alle re spect voor de wolf. De jongens zongen als lijsters. Wat was daar een grappige ridder bij. Een geboren humorist. De regie was best en wij dachten al weer aan de toekomst! Dit zijn maar enkele grepen uit het uitgebreide programma. De meisjes droegen voor: „In het groe ne knolleland", „Onder moeders para plu", „Poppenkast", „De schoorsteenve ger", „Roodkapje" en „Een waar sprook je". Ook de jongens lieten zich niet on betuigd. Zij brachen „De stamboom", en zongen van „een flinke sterke jongen" en „Kom mee, naar buiten allemaal". W. Donker declameerde.In de pauze werd een verloting gehouden. Terwijl ver schillende medewerkers zich allen als handige lotenverkopers ontpopten, ga ven Nelly en Trijntje zang en gitaar spel ten beste. Koos Zeegers wist de stemming er trouwens ook best in te houden door intermezzo met zang en gi taarspel. Het optreden van een kinderkoor be sloot deze zo zeer geslaagde avond. Tot volgend jaar, jongens en meisjes. Ds. Soesan bedankte allen, groot en klein, voor het gebodene en liet hierna zingen Gezang 230-1. De avond werd met dankgebed besloten. S.V. De Cocksdorp. Uitslagen Zondag jl.: SVC 1-Schagen 3 1-1; Texel 3-SVC 2 9-0. Het le heeft in een goede wedstrijd de punten broeder lijk gedeeld, hetgeen wel de beste ver houding weergaf. Als de heer Keizer laat tossen is het veld door de vele re gens van de laatste uren uiterst nat maar bovenal spekglad. S. speelt eerst tegen wind en direct laat Schagen zien dat het geen verkleumde jongens zijn. De achterhoede, waarin Peter na een ge dwongen rusttijd weer spil speelt, zit er echter goed in en weet Schagen steeds de weg naar het doel te versperren. Na deze onstuimige aanvallen wordt het spel verplaatst naar de Schagen-helft. Ale stelt met enige harde schoten de Geelzwarte doelman op de proef. Even later heeft Bouwke een goede kans, maar zijn schot is te hoog. Na 20 min. neemt SVC de leiding door een mooie combinatie in de voorhoede. Ale zet de kroon op het werk: 1-0. Schagen valt hierna verwoed aan en keeper, backs en halflinie weten met moeite het doel schoon te houden. Een hard schot wordt over de lat gewerkt. Hoewel de corners uiterst gevaarlijk zijn, leveren die niets op. Met een 1-0 voorsprong wordt de thee gebruikt. Na de rust wordt weer direct door beide elftallen aangepakt en SVC geeft eerst de loon aan, maar doel punten blijven uit. Na het eerste kwar tier komt Schagen danig opzetten en uit een aanval over rechts is het Schagen's linksbuiten die inkopt: 1-1. Hevig wordt om de leiding gespeeld maar doelpunten worden niet gemaakt Ook de penalty, in de laatste minuten genomen, wordt door de SVC-keeper gestopt. Hierdoor aange moedigd heeft Schagen de laatste minu ten alles nodig om een nederlaag te voorkomen. Als de heer Keijzer, die uit stekend leidde, het laatste signaal geeft, verlaten 22 vermoeide spelers zwart als Morianen, het veld. A.s. week: Geel-Zwart-SVC 1, SVC 2- Tex. Boys 3; Tex. Boys A-SVC A. Deze laatste wedstrijd is Zaterdagmiddag om 3 uur. Nr. 42. W1M HALSEMA. Wim viert van daag zijn 7de ver jaardag. Hij woont Oost 106. Wim is de oudste zoon des huizes. Zijn drie broertjes bedeelt hij wel eens met een vaderlijke ver maning! Hij zit in de eerste klas en is eerst nog 2 jaar op de kleuterschool geweest. Hij houdt veel van verhalen, vooral van sprookjes en helpt graag met tafel dekken. Knutselt graag met een oude wekker en voor aardappelrooien is hij ook te vinden. Dat heeft hij van z'n vader. Hij spaart graag voor z'n nieuwe fiets, maar dat zal wel een grote wor den. Hij heeft nu al een klein fietsje voor z'n verjaardag gekregen. Wim is dol op zijn jongste broertje, die 7 maan den is. Hij is ondanks z'n goede dingen ook wel ondeugend, maar we zullen maar zeggen, daar is hij een jongen van Jan de Wit voor! Wim, veel plezier op je verjaardag! Nr. 43. HANS STEMFOORT. Hans woont Wilhelminalaan no. 13 te Den Burg Hij wordt vandaag, 8 Nov. 3 jaar. Hans zijn vader schrijft ons: Hans schijnt een geweldig motor- en auto-liefhebber te zijn. Hij heeft het ge regeld maar over zijn verjaardag, want hij hoopt op een auto Ook is hij een verwoede liefhebber van zijn autoped, daar loopt hij dag aan dag mee te dra ven en springt er dan ineens op. Hij kan al ontzettend best autopetten en dan net doen of het een motor is. Ook is hij bij zonder goede maatjes met al zijn buur vrouwen en vertelt hele verhalen!" Hans, veel plezier vandaag! S.V. De Koog. 't Was Zondag een dag zonder verras singen, daar De Koog 1 en 2 tegen el kaar moesten voetballen. De stand 51 geeft de juiste verhouding weer. De Ad- spiranten A wonnen nu weer met 12-0 van Tex. Boys B. Er is heel aardig ge speeld, jongens, ga zo door en alles zal goed komen. Voor a.s. Zondag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: De Koog 1Z. D.H. 1, om half 3. Texel 3-De Koog 2 om half 3. Adsp. zijn vrij. Handbal De Koog. De Koog speelde Zondag tegen GDS 1 en wist de nederlaag zeer klein te hou- nde: 1-0. Er werd goed gespeeld on danks de gladheid van het terrein. Al leen het schot mo3t harder en scherper zijn, dat is nog net enige wapen voor het maken van doelpunten. Voor a.s. Zondag is er nog geen wedstrijd be kend. (Zie de krant van Zaterdag). PLASTIC FLES VERDRINGT GLAZEN COLLEGA. Wij hopen met het oog op de blote benen der wandelaars dat alle fles sen die van nu af aan op het Texelse strand zullen aanspoelen, niet meer van glas zullen zijn maar van plastic. Immers zijn er altijd nog personen, die de flessen stuk gooien en die scherven hebben voor zover wij weten nog nim mer geluk gebracht wél bloedende voet- wonden! WASHINGTON Het begint er op te lijken, dat men in Amerika in de naaste toekomst niet meer zal behoeven op te schrikken van het geluid van bre kend glas. Want behalve het gebruik op grote schaal van plastic borden, thee kopjes, glazen, schotels en kannen, ver overt nu ook de fles van plastic meer en meer de markt. Het voordeel van deze plastic flessen is, dat zij onbreek baar zijn en bovendien een zeer licht ge wicht hebben. De productie van plastic flessen bedroeg in de eerste zes maan den van dit jaar ruim 65 millioen stuks. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,30; §6,25; 7,50; 11,50; 14,50 17,55. Van Den Helder: 6,30; §8,15; 10,30; 13,21 16,20; 19,30. Ingaande 2 April 1951 iedere Maan dag Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest, dagen: tot en met 29 April 1951: Van Texel: 7,50; 11,50; 17,55; Van Den Helder: 10,30; 13,20; 19,30. (Ingezonden mededeling). allebei hebben zij de hoogste waardering voor de Osmia. De vulpen, die zo zacht en soepel schrijft Lekken Uitgesloten. En de 14-karaats gouden pen blijft uw leven lang goedl WA. „cRS R.W.A.. W A WA WA R.WA R.WA S R.WA S R.WA RS R.WA ERS R.WA :ERS R.WA KERS R.WA KERS R.WA KKERS R.WA IKKERS R.WA IKKERS R.WA KIKKERS R.WA RIKKERS R.WA RIKKERS R.WA RIKKERS R RIKKER RIKKER RIKKEf RIKKE RIKKf RIKK RIK> ERS R.W/ RIKKERS R.W RIKKERS P RIKK** RW* ts R.WA W.A. MET SCHRIFTELIJKE GARANTIE FEUILLETON 33.) Ja, vervolgde dr. Evans. Het zal tijd kosten. Het is oen speciale behande ling, die ik toepas. Ik ben er vrij zeker van dat wij succes zullen hebben. Ik heb haar zeer nauwkeurig onderzocht. Gelooft u dat ze werkelijk beter kan worden, dokter7 Dat ze weer zal kunnen lopen, bijvoorbeeld? Dr. Evans knike. Dat geloof ik, zei hij eenvoudig. Jill kon zich niet meer beheersen. Ze greep Hugh's hand. Het was zo duide lijk te zien, dat hij menselijke steun en medegevoel nodig had. Het was net of hij niet geloven ton wat dr. Evans zo kalm en gewoon zei. Het kan niet waar zijn, mompelde hij. Maar dr. Evans praatte rustig verder. Hij gaf allerlei medische bijzonderhe den doch Jill en Hugh luisterden maar vaag. Het ongelooflijke gevoel van hoop, dat in hen oegon te leven, over stemde alles. Hugh kneep weer zó hard in haar hand, dat het pijn deed. Dr. Evans zei: Ik kom morgen terug, mr. Clare. Op deze zelfde tijd. Ik zal in strumenten meebrengen en nauwkeurig geschreven voorschriiten. Ja, zei Hugh, dat is goed. s,\ Jill was alweer voldoende tot zichzelf |0- gekomen om dr. Evans uit te laten. Hij sprak nog even met haar over haar ou ders en drukte haar op het hart, goede moed te houden. Toen ze terugkwam, was Hugh bij zijn moeder. Zij liet die twee alleen, dat was nu het beste. Terwijl ze, in gedachten verzonken, in de zitkamer stond, kwam Bessie binnen. O, miss, zei ze, denkt u, dat mevrouw nog beter kan worden? De dokter zegt van wel, Bessie. Hij zegt, dat ze heel waarschijnlijk weer zal kunnen lopen als we met zorg de be handeling toepassen, die hij zal voor schrijven. O, miss danzal ze haar kleinkinderen misschien nog zien! Bes sie's ogen schoten vol tranen. Jill zei hierop niets. Als mrs. Clare herstelde, zouden zij en Hugh uit elkaar gaan. Zou Hugh nog ooit trouwen? Va der worden van kinderen? Ze geloofde niet, dat mrs. Clare dat geluk ooit zou beleven. De eerste veertien dagen, die volgden, stuurde Hugh telkens boodschappen naar de winkel om Jill te vragen, bij zijn moeder te komen. De nieuwe be handeling veroorzaakte wel pijn, maar ze was moedig en flink. En ze vroeg tel kens naar Jill. En Jill kwam en bleef bij haar bed zitten en praatte over de be handeling en over allerlei andere din gen om haar gedachten van pijn en last af te leiden. Mrs. Clare had bij vroege re behandelingen al veel pijn en moeite gehad en zij was niet erg hoopvol over het resultaat, wat dr. Evans ook zeide. En toen hij, na hen volkomen te hebben ingewijd in de behandeling, naar huis terugkeerde, en zodoende de bemoedi gende invloed van zijn persoonlijkheid aan de zieke ontnarn, werd haar ver trouwen nóg minder. Maar er kwam een dag, waarop zij zonder moeite of pijn Techtop in bed kon gaan zitten en dat was als een open baring voor haar. Hugh belde dadelijk de winkel op en vertelde het aan Jill Je moet dadelijk komen, zei hij. Het was dien morgen vreselijk druk en ze antwoordde: Laat mij wachten tot twaalf uur. Madame is de laatste tijd al erg moeilijk geworden en het is zo vreselijk druk. Een stilte en toen zei hij: Ik meen de, dat wij een overeenkomst hadden gesloten. Zijn stem was koel. Dat hebben we, antwoordde Jill geprikkeld. Maar de kans wordt nu groot, dat die overeenkomst spoedig zal ten einde zijn. En ik moet mijn brood verdienen, Hugh. Ik kan hier niet ieder ogenblik weglopen. Het is je plicht je te gedragen als mijn verloofde. Binnen zekere grenzen. Hij verbrak de verbinding. O, hij begreep de situatie niet Het maakte toch niet zoveel uit of zij nu kwam of over twee uur. Moest ze daar nu haar betrekking aan wagen? Mada me was opgewonden geweest, toen de kranten waren uitgekomen met foto's van Jill en vleiende onderschriften over de zaak. Toen Jill zich niet blij had ge toond, was ze boos geworden. En nu was ze woedend over de hele geschiede nis. En Montie was nijdig en uitte te genover Dick allerlei voorspellingen zei, dat hij medelijden had met Jill om dat ze voor de mal gehouden werd. Dick vond, dat het hoog tijd werd, dat de Clares hem uitnodigden om kennis met hen te komen maken en begreep niet, waarom Jill daar geen werk van maakte. En dat was nog niet alles, al was het meer dan genoeg! Lady Honor kwam geregeld in de winkel en liet zich met een hautain ge baar door Jill bedienen. Maar ze had nog nooit een cent betaald en dat maak te madame nóg bozer. Ze vond het best, dat Jill nieuwe klanten aanbracht, maar klanten, die vergaten, dat er rekeningen le betalen waren. Jij kent haar. Je moet er met haar over spreken, zei ze. Ik ken haar niet. Ik heb haar één maal bij de Clares ontmoet, dtit is alles. Nu dan zal ik met haar spreken. Ja doet u dat alstublieft, mada me. Het ligt meer op uw weg dan op de mijne. Madame wierp haar een woedende blik toe. En dan was Harcourt er nog. Die kwam geregeld aan en maakte Freda onbeschaamd het hof, Freda vond dat best en Jill zei tot zichzelf, dat niemand zo blind was als degene, die niet zien wilde. Freda wilde niet zien dat Har court niet meer was dan een flirt, een van die mannen, op wie je niet aan kunt en die je op een gegeven ogenblik zeker in de steek laten. Op een dag zei hij ronduit tegen Jill: Maar je hebt gewoonten en manieren, die mij niet erg aanslaan, zie je. Je hebt het bijvoorbeeld moeilijk gemaakt voor Hugh en mij Nou maar ik was helemaal van de sokken door die verloving. Zeg nu zelf. je weet hoe Hugh is. Dat heeft er toch niets mee te ma ken? Zo? We hebben jarenlang ons best gedaan Hugh aan de vrouw te krijgen. Zijn moeder in de eerste plaats. Die bracht hem altijd in contact met jonge dames, maar hij keek ze niet aan, ge woonweg. En dan had je moeten zien, hoe lady Honor naar best heeft gedaan! Dat kon Jill zich voorstellen. SPIERPIJN. SPIT... 't Loert overal. De weldadige wtcrate van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. Nu maar voor bijna iedereen komt eens de dag dat hij gaat trouwen. Van Hugh had ik dat nooit ge dacht. En wat ik zeggen wilde: Hij is nog niet getrouwd. Houd hem in de ga ten, jongedame! Ze deed of ze het erg druk had en ging door met haa~ werk. Vrienden zou ze nooit met Harcourt worden. Ze snap te niet, dat Freda zo met hem opschoot. Freda, die altijd beweerd had, de man nen te kennen. Thuis zei Dick: Ik kan niet begrijpen dat die man met al zijn geld het goed vindt dat je zo blijft leven. Hij kan alles: voor je doen wat je maar wilt en hij doet niet! (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4