Cjrom '7\mrts jexeh in het harL, t aunss.hij® Zes Engelse Zeeverkenners vonden hun laatste rustplaats op Texel 6riep?'n Mijnhordlje< Wat zeggen de fietsers van het pontprobleem? Bij het eerste kuchen dampo-pastili.es voorkomen erger Hier woont een Rijkman, die veel geven kan! FILM NIEUWS i AI wat w huid ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950 TEXELSE 84e JAARGANG. No. 6478 COU RANT Uitgave N.V v h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank. Postgiro 652- Abonnementsprijs f 2,75 per half jaar. Helderse Padvinders hebben de graven geadopteerd Terwijl enkele late trekvogels zich met vlugge vleugelslag zuidwaarts spoedden door de wijde hemel boven Texel, terwijl de zon de herfstbladeren in gouden gloed zette op deze schone herfstdag, werden onder het gebeier van de klok van de gemeentetoren le Den Burg de stoffelijke resten van zes En gelse Zeeverkenners behorende tot de le Mortlake Sea Scout Group op de Al gemene Begraafplaats te Den Burg Texel aan de schoot der aarde toever trouwd. Zes van de tien jongens, wier levensdraad plotseling werd afgesneden toen een verraderlijke storm hun scheepje op Augustus jl. in het Ka naal overviel. Zes slachtoffers werden gevonden: John Weeden D.S.C., leider. White en Peters, alle drie in de Duitse Bocht, Woods en Towndrow op Texel, Percival op Terschelling. Woensdagochtend bracht de Dokter Wagemaker de stoffelijke resten over van vier zeeverkenners, de twee die op Texel waren aangespoeld, bevon den zich reeds op de Begraafplaats Om 12 uur begon de rouwdienst in de Doopsgezinde Kerk te Den Burg. Pad vinders uit Den Helder en Zeeverken ners uit Noord-Brabant droegen kran sen. Daarachter volgden de vier baren, die gedragen werden door Texelse bur gers. De dienst werd geleid door reve rend Dye, die werkzaam is als aalmoe zenier in West-Duitsland. De begrafenis stond onder leiding van major Milsom. terwijl de organisatie van de plechtig heid verzorgd was door de heer B. M. van Griethuysen, van het Nat. Hoofd kwartier N.P.V. Als vertegenwoordiger van het Engelse Hoofdkwartier was aanwezig mr Charles Freeman, secr- generaal van de Engelse Padvinders. Slechts een der familieleden was uit En geland overgekomen en wel de vadei van zeeverkenner White uit Mortlake. Voorts waren aanwezig de heer E. H. J. Volkmaars, hoofdkwartiercommissaris voor het Buitenland van de N.P.V., mr. van Velsen, idem van de V.K.J.B.. Ds. Kranenburg, hoofdkwartiercommissaris voor Geestelijke training N.P.V., schip per Viëtor, ass. hoofdkwartiercommissa ris voor Zeeverkenners en burgemees ter C. de Koning Het orgel speelde Mein Junges Le- ben hat ein Ende", van J. P. Sweelinck. De begrafenis en rouwdienst werden gehouden volgens de liturgie van de Anglicaanse Kerk. Reverend Dye legde de nadruk op hetgeen geschreven staat in 1 Cor: 15, 1 tot 20 Want, dewijl de dood er is door een mens, is ook de opstanding der doden door een mens. Want evenals in Adam allen sterven, zo zullen ook in Christus allen levend ge maakt worden". De heer E. H. J. Volkmaars, hoofd kwartiercommissaris voor Buitenland van de Ned. Padvinders, sprak als volgt: „In dit uur zijn wij slechts met een gering aantal bijeen, maar wij weten dat een grote memgle van broeders met ons is. Wij zijn immers leden van de verkennersbroederschap van de gehele wereld en met de Engelse verkenners gevoelen wij een bijzondere band van vriendschap, gelegd door inter nationaal contact, in blijde ogenblikken, maar ook op ogenblikken als deze. Onze beweging is geen beweging die veel woorden wisselt, maar thans moet ik toch wel enige woorden spreken om te getuigen van de warme gevoelens van medeleven met de nagelaten betrekkin gen. Ik doe dit namens alle Hollandse verkenners. De Hollandse verkenners kunnen niet veel doen, maar ik verzeker u, dat wij het ons als een grote eer rekenen, de verzorging van de graven op ons te mo- Tijdpns de rouwdienst in de Doopsge zinde kerk te Den Burg. gen nemen, hier op dit eiland, waar wij zovele graven vinden die ons herinne ren aan de ongelijke strijd tussen mens en golvenIk hoop, dat u de verzor ging en overname van de graven door de 4de groep van Den Helder aanvaar den wil en ik kan u verzekeren, dat de Hollandse verkenners, gesymboliseerd door deze kleine groep, al het mogelijke zullen doen om deze plek te maken tot een waardige rustplaats voor nu en al tijd". Na de rouwdienst begaf de stoet zich naar het kerkhof, aan de rand van het dorp Texelse Padvinders vormden een erewacht. De zeeverkenners vonden hun laatste rustplaats op een der mooiste gedeelten van dit kerkhof, de achter grond werd gevormd, door een grote, donkere spar met zijn eeuwiggroene naalden, rondom loofhout met zijn gou den bladeren, een vijver met waterlelies en daarachter het oorlogskerkhof met zijn witte kruisen, er bloeiden nog ro zenstruiken. Nadat de kisten, die allen met de En gelse vlag waren bedekt, in de groeven waren neergelaten, werden tal van kransen gelegd. Dooi; burgemeester C. de Koning namens nel Gemeentebestuur van Texel, door verkennersgroep „De Jutters" uit Den Helder een gele Franse lelie omzoomd cioor paarse herfst bloemen en een andere fraaie krans. Door Dr A. Wille Groeije, na mens het Leger des Heils, door de Lon don Scout Council, de Hollandse zeever kenners, the Brother Scouts from Hol land, de 1st Mortlake Sea Scouts en ver schillende andere kransen. Aan de groeve werd slechts gesproken door de reverend Dye. Hiermede was leze treffende plech tigheid afgelopen. Het ligt in de bedoeling, dat volgend jaar alle ouders van dc begraven jon gens uit Engeland zullen overkomen voor een bezoek aan deze laatste rust plaats. Wellicht dat dan een eenvoudig monument zal worden opgericht ter na gedachtenis aan Jeze op zee gebleven zeeverkenners, aldus het Vrije Volk. GEEN NIEUWE GEVALLEN. In de maand October hebben zich in onze gemeente GEEN nieuwe gevallen van besmettelijke veeziekten voorge daan. ZONDAGSDIENST DEN BURG. DOKTER VAN LOON. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 10 tot en met 16 November 1950. Geboren: Willem S. zv Jacob Keijzer en Antje Kikkert. Anna Maria G. dv Mattheus Witte en Maria A. Hin. Aris, zv Ane Ellen en Janna W. v.d. Berg. Willibrordus M. J. zv Cornells J. Vee- ger en Agatha Winter. Bastianet dv Hen drik Tromp en Dieuwertje B. Stuurman. Richard E. zv Hendrik Peet en Juli E. Vaillant. Jan zv Jan van Strien en Cor nelia A. Bakker. Ondertrouwd: Lammert van der Schans en Frouwke de Boer. Job van der Vliet en Reinette Wuis. Johannes C. Eelman en Heintje Blom. Teums Wuis en Neeltje van der Werf Getrouwd: Martinus Bakker en Trijn tje Kouwenhoven Overleden: Simon van Heerwaarden, 3 dg. Steven van Harn, 69 j„ echtg. van Paulina van Hoorn; Arie C Rab, 81 j., echtg. v. Hendnka Akkerman. Gevonden: 1 baby-wantje, 4 vacantie- bonnen, 1 bl. wollen ceintuur, 1 br. por- temonnaie, 1 zilv. armbandje, 1 kralen armbandje, 1 knot wol KRIJGT VLIELAND EEN WATER LEIDING? Het Gemeentebestuur van Vlieland voert informatieve besprekingen met de Intercommunale Waterleiding te Leeuwarden om indien mogelijk ook wa terleiding op Vlieland te krijgen. (Harlinger Crt.) SINTERKLAASJESWEEK VAN DE TEXELSE MIDDENSTAND. Hoofdprijzen f 250, f 100 en f 50. Verder 4 prijzen van f25; 10 van f 10; 20 van f 5 en 40 van i 2,50. Gedurende de winkelweek van 20 t.m 25 Nov. a.s. komen alle bezoekers aan de winkels van de deelnemende winkeliers in aanmerking voor een Sinterklaasje Bovendien ontvangt u voor iedere f 0,50 die u besteedt een Sinterklaasje. 40 van deze Sinterklaasjes geven recht op één gratis nummer voor de hoofdprijs of de andere prijzen, terwijl 20 Sinterklaasjes recht geven op een gratis toegangsbe wijs voor de kindervoorstellingen OUWE SUNDERKLAAS IN OOSTEREND. Vanavond worden allen die de „Ou we Sunderklaas" een warm hart toedra gen, door de Oosterer.der Sinterklaas commissie uitgenodigd om in Het Wapen van Amsterdam een bespreking bij te wonen over de viering van het feest van „Ouwe Sunderklaas". Wij hopen, dat de Oosterenders allemaal van de partij zul len zijn, want ook Oosterend moet to nen, dat zij het ouwerwetse „speulen" op 12 December nog met verleerd is! Men leze ter verdere oriëntering het boek „Fijn en Grof", waarin een compleet hoofdstuk aan „Ouwe Sunderklaas" is gewijd. SPEELTUIN „DE HOLLEBOL". „Speeltuin De Rollebol", dat is de naam van de speeltuinvereniging van Den Burg Een typische Texelse naam, een heel oude naam, want eer de straat, gelegen tussen de Parkstraat en de Bin- nenburg, „Nieuwstraat" werd gedoopt, heette-ie „Rollebol". En daar kómt (voorlopig) de speeltuin. U weet wel zo'n brandpunt van amusement voor de jeugd. Met zandbak, kinderdraaimolen, kleuterschommel, rekstok en zo voort. Het bestuur is thans definitief als volgt samengesteld: de heer H. de Ruy- ter, voorzitter; mevr B. de Jong-Ver- stegen, secretaresse; mevr. Jonker- Weijeis, penningmeesteresse; vice-voor- zitter de heer E. van Leersum. De statuten der vereniging zijn vast gesteld volgens het reglement van de N. U.S.O. (Ned. Unie var Speeltuinonder- nemingen). Geachte redactie. Mag ik nogmaals wat plaatsruimte verzoeken als antwoord aan de heer K. In mijn eerste stukje heb ik verschil lende vragen gesteld en nu maakt K. zich van de vele moeilijkheden wel wat gemakkelijk af, door deze op te lossen „mijns inziens met Rijkssubsidie". Maar dat is geen antwoord op de gestelde vra gen en zó luidt ook de opgave ons van overheidswege gesteld, niet. En dan de uurdienst, die ik een utopie genoemd heb. „Dat kan best", zegt K. en rekent de vaartijd enz.; doch dat is heel duidelijk maar zó bedoel ik het niet. Er moet toch een zekere bezetting zijn die het varen niet al te onrendabel maakt. Het autovervoer neemt inderdaad hard toe en zal dit jaar plm. 20,000 stuks be dragen. Laten we nu eens heel optimis tisch zijn en dit m de toekomst op 50,000 stellen (zelfs als alle vervoer van landbouwproducten, uitgenomen sui kerbieten, straks per as gaat, zal dit m.i. moeilijk te bereiken zijn), dan kom ik met een uurdienst (Zondags 2 u. dienst) op een gemiddelde bezetting van nog geen 6 auto's per reis. Een belangrijk deel der passagiers komt per bus. Thans is er een 3-uur- dienst over ons eiland, die voor de toe voer zorgt. Ons busbedrijf is zeker geen winstgevend iets; op verschillende tra jecten wordt zelfs met verlies gereden. Een uurdienst is hier zeker een utopie en daarmee een geregelde aanvoer van passagiers. Uit deze hoek bezien, had ik daarom een uurdienst voor de pont een 90,000 fietsen en nog een zeer groot aantal fietsers stalt zijn rijwiel op de haven, dus we mogen het aantal passa giers dat per fiets de boot bereikt, zeker op 130,000 tot 140,000 schatten, waaron der velen, die regelmatig, ja zelfs dage lijks deze rit moeten maken door weer en wind, denk eens aan onze schoolkin deren. Voor een groot percentage dezer fietsers ligt 't Horntje toch wel zeer on gelukkig en is Oudeschild als centrale haven verre te verkiezen. Toen ik 4 jaar geleden in een bijeen komst ook voor deze mensen opkwam, kreeg ik ten antwoord: over 10 jaar zijn er geen fietsen meer. De recente cijfers van TESO leren echter dat het rijwiel- vervoer toe- en het busvervoer afneemt Een teken des tijds; er moet weer meer gerekend worden, vooral bij de gewone man. Maar ja, de man, die op deze en nog andere factoren let en daardoor vóór Oudeschild pleit, wordt direct van per soonlijke belangen verdacht. Ik heb nog niet genoemd het vreem delingenverkeer, doch ben het met de heer Van der Vlis geheel eens, dat de oplossing via 't Horntje in dit opzicht voor Texel een nadeel betekent. Het is wel interessant, dat, wanneer men met automobilisten, die altijd zo veel haast hebben, maar er bij storm en TAUAN0 T O.N NEMA - SNEEK utopie genoemd. Het beroepsautovervoer heeft echter onmiskenbaar voordeel van een kortere verbinding; ook het gehele Zuidelijke deel van ons eiland; zeker de helft der automobilisten stelt er echter geen prijs op Doch er zijn ook nog andere groepen dan automobilisten en dezen worden m.i. geheel uitgeschakeld TESO vervoerde Sinte Maartenfeest, avond van blijdschap en goede verwachting! Hier staan ze ergens op Texel in een klein dorp aan een donker weggetje. De deur werd geopend toen zij hadden gezongen van die rijke man, die zoveel geven kan! En zo waren ze overal op het ei land druk in de weer met hun lampions. Dit drietal heeft zelf een lantaarntje gemaakt door een suikerbiet uit te hollen en van leuke voorstellingen te voorzien. RINKELENDE SPOREN. In Texas woedt de Burgeroorlog tus sen de Noordelijke in Zuidelijke Staten, en het land wordt geplunderd door gue rilla benden. Drie compagnons, Kip Da- vis, Charlie Burns en Lee Price vinden bij hun thuiskomst hun ranch „Tree Bells" platgebrand. Dit moet het werk zijn van Cottrell en z'n bende en ze be sluiten om Cottrell op te zoeken in Brownsville het hoofdkwartier der Noor delijke troepen. Dat zaakje knappen zij opperbest op, maar als de Mammon in het spel komt, bedenkt een hunner een heel boos plan. Op het laatste moment krijgt hij echter berouw en met z'n drieën gaan ze zijn ranch weer opbou wen. Pardon, met z'n vieren, want de charmante „Rouge" slaagt er onderwijl in het hart van Charlie te veroveren! Een spannende film. regen toch zo gemakkelijk kornen, over deze zijde van net vraagstuk spreekt, zij haast altijd de schouders ophalen: nou ja! Bij het kiezen van een oplossing moet men echter alle zijden van het probleem bezien, geven en nemen en dan heeft Oudeschild m.i. vóór bij het Horntje. De geprojecteerde oplossing te Oude schild kan ook het door mij genoemde autovervoer zeer goed verwerken (ge middeld hoogstens 50 pet. bezetting), de directe kosten zijiv via 't Horntje niet veel lager dan via Oudeschild, zoals ik vorige maal aantoonde De pont het gesprek van de dag. Verwonderlijk is het dan dat daarbij zo weinig wordt gelet op de door mij ge schetste bezwaren. Om dit ook eens on der de aandacht te brengen en omdat door K. e.a. verwachtingen bij onze be volking worden gewekt die m.i met ge realiseerd zullen worden, heb ik ge- meend goed te doen dit te schrijven. H. (Ingezonden mededeling) i in tientallen gevallen voor haar genezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft, is Purol. 't Doet wonderen S.V. De Cocksdorp. j Morgen om half 3 speelt het le thuis i legen HRC. Zorgen de spelers er voor op tijd aanwezig te zijn? S.V. De Koog. Zondag: Dc Koog 2-ZDH 1, om 12 uur. De Koog 1-Oosleiend 2, om half 3. Blijven de puntjes thius? Adsp. zijn vrij. Texelse Boys-Nieuws. Zondag: Tex. Boys 1-Randcrs 1, aan vang 2,30 uur; SVC 2-Tex. Boys 3, 2,30 uur. Zaterdagmiddag ZDH A-Tex. Boys B. Vertrek per fiets om 2 uur vanaf De Zwaan. Texel C- Tex. Boys A. Zowel A als Boys B spelen om 3 uur. DUISTERE WEGEN. Joe en Paul verdienen hun brood met vrachtvervoer Geen benijdenswaardig baantje, want zij moeten enorme af standen afleggen, dag en nacht. Best gaat hun bedrijfje niet en als Paul's vrouw gaat klagen dat manlief zo lang van huis is, treden zij in dienst van een groot vrachtbedrijf, op aanlokkelijke voorwaarden. Een zonnige toekomst scheen hun toe te iachen, maar de vrouw van hun baas wordt verliefd op Joe. Dat moet fout lopen! Door haar opzettelijke onoplettendheid komt haar man om het leven en dan. Nee, Joe neemt tóch een ander! In het Nederlands Nieuws o.a. de kampioensrit van de Koninklijke Neder landse Motorrijders Vereniging; in het Wereldnieuws o.a. Dc Dyonne-vijfling door Kardinaal Spellman ontvangen, autoraces voor vrouwen. Montgomery en Churchill bij het jaarlijks feest van de „Woestijnralten". RHEUMATIEK... Uw tergende win terkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. S. V. Oosterend. Het le ontvangt morgen een der sterk ste van deze afdeling. Winnen we? Elf tal ongewijzigd. Res. G. Kuiper. Men hoort om 2,15 uur in voetbaltenue op het veld aanwezig te zijn! Het 2e gaat naar De Koog 1. Een zware strijd! Oosterend 2: C. Koning B. Vonk J. Klippel J. Boon P. v.d. Vis C. v. Leeuwen Joop v. Leeuwen. J. Schaap, K. v. Leeu wen, A. Heerschap, A. Brans Res.: L. Griek, C. Witte. Vertrek 1,15. uur. Denken we allemaal nog eens om de contributie. Adsp. zijn vrij, door te rugtrekking van De Koog B.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1