Cjrocn "Zwartsjexels in het harL, Texel gaat weer Ouwe Sunderklaas vieren Hoeveel gasten kreeg het Rijkspension door een tip van Dr Van Ledden Hulsenbosch? S.V.C. De Cocksdorp stelt Wisselbeker beschikbaar; De Oosterenders zeggen: ',,We speulen niet om prijzen! U.D.I. hield Pont-enquête Mijnhardt's Aambeienzalf WOENSDAG 22 NOVEMBER 19S0 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6479 COURANT Uitgave N.V. v h. Langeveld DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs (2,75 per half jaar. Het bestuur van SVC wellicht de grootste vereniging ten Noorden van de Ruigedijk heeft een wisseibeker be schikbaar gesteld voor de beste Ouwe Sunderklaas. Zodoende hoopt men de animo voor het „speulen" op 12 Decem ber aan te wakkeren. De jury bestaat uit willekeurig gekozen inwoners. Groe pen, paartjes of enkelingen hebben alle maal evenveel kans op de beker. En ieder weet, dat De Cocksdorp be kend staat om zijn gastvrijheid op de feestelijke 12de Decemberavond. Alle deuren, hoe koud het weer ook moge zijn, staan wijd open om de gemasker- den te ontvangen. Om deze traditie te behouden moeten diegenen, die mee willen dingen naar de wisselbeker het volgende in acht nemen: men mag geen enkel huis waar de deur open staat overslaan, want dit zal van invloed op het aantal toe te kennen punten zijn. Deelnemers moeten voorzien zijn van een inschrijfnummer, dat zichtbaar ge dragen moet worden. Dit nummer kan men ontvangen op een nader te noemen plaats. Het inschrijven hiervan geschiedt op de avond van de 12e December en de kosten zijn slechts 10 cent per persoon. Iedere deelnemer moet echter in de huiskamer kunnen komen. Mede hier door hoopt het bestuur van SVC het zij ne er toe bij te dragen dat grote voor stellingen op straat zoals deze elders gehouden worden plaats maken voor de veel kleinere en originele vertoningen. Zij nog vermeld, dat alleen inwoners van Eierland of De Cocksdoip hieraan kunnen deelnemen. Deze kleine uit eenzetting willen wij besluiten met alle inwoners ten Noorden van de Ruigedijk uit te nodigen 12 December present te zijn en allen veel succes toe te wen sen. V. OOSTEREND GAAT WEER OUWE SUNDERKLAAS VIEREN. De vergadering, Zaterdag door de Commissie voor het Instandhouden van Ouwe Sunderklaas in het Wapen van Amsterdam te Oosterend gehouden, werd door een behoorlijk aantal perso- In het middelpunt van de belangstelling Geachte Redactie Zoals in elke huishouding moet ook in de gemeentelijke huishouding angstval lig worden overwogen hoe de beschik bare gelden het best worden besteed, niet alleen door do raadsleden, maar ook door de Landsregering en de Provinci ale autoriteiten. Op Texel hebben we belangstelling voor: 1. Kustverdediging: a. N.O.-punt; b. Slufter; c. Z.O.-punt. 2. Landaanwinning: a inpoldering: b. ruilverkaveling. 3. Landverbetermg: a. bodemonder zoek; b. waterlozing; c. ontzilting. 4. Visserij. 5. Watereconomie: a. waterleiding; b. regenwater; c. watervermorsing. 6. Vreemdelingenverkeer: a. jachtha vens; b. enz. 7. Vervoer: a. scheepvaart; b. bus diensten. En nu staat dan een „pontveer" in het middelpunt van de belangstelling „Nieuwe veerhaven f 850,000, „Er zal een schip van anderhalf milli- oen in de vaart komen". U zult wel denken, lezer: Die vertelt ook niet veel nieuws. Nu, daar komt het dan. Eén pont zal niet voldoende zijn. Er moet er toch één in reserve zijn, als de dienstdoende pont moet dokken (schoonmaken van de buitenkant, reparatie, enz.). De dienst moet toch voldoende verzekerd zijn? 2 x l'/s millioen is 3 millioen. Wegen aanleg voor de provincie f 280,000. Dan nog overbrenging dienstgebouwen, enz Zouden we alles wel met f 5 millioen kunnen afdoen? Alle bovengenoemde onderwerpen en nog misschien andere daarbij zijn zo voor en na wel voldoende beschreven en toegelicht. Wat wacht er toch nog enorm veel op een oplossing! De autoriteiten van Rijk, Provincie en Gemeente zullen alle bovengenoemde onderwerpen wel tot in de puntjes bestudeerd hebben. Blijft alleen over om te bespreken in de vergaderingen wat het meest urgent is. En zo zal de gemeenteraad van T.exel zich in de eerstvolgende vergadering hebben te beraden. De bestuurders van de gemeentelijke huishouding moeten voor hun eiland Texel beslissen, hoe het beschikbare geld het best kan worden aangewend. En gezien de besprekingen in 's Lands vergaderzalen over alle mo gelijke geldzaken, mogen we de Rege ring wel dankbaar zijn, dat ze zoveel geld voor uitsluitend Texelse belangen beschikbaar stelt. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, t.t. Uw Postabonné. Op 5 en 12 December kei je me op Texel tiende! Weer? In Strend? In Durp? In Skil? In Den Burriq? kiek maar goed! nen bezocht. De heer Jb. Visman zette het doel van deze vergadering uiteen. Al gauw kwam de vraag: „Hoe komt het dat hier het St. Nicolaasfeest met meer wordt ge vierd?" Hierover was verschil van me ning. Aangenomen werd dat het kwam doordat er op een ander dorp prijzen ter beschikking worden gesteld voor die- gene(n) die de mooiste voorstelling geeft. Hierdoor gaan onze mensen van het dorp om te proberen elders een prijs in de wacht te slepen. De commissie wilde ook hier prijzen uitloven om de spelers hier te houden. Hierover werd veel gepraat. Men vond dat dit een ver keerde instelling was en dat zodoende het ouwerwetse verloren gaat. Wij gaan wél spelen maar zonder prijzen, aldus de opinie van de vergadering. „Als ze mij een prijs zouden geven dan zou ik hem niet accepteren!" zei een der aanwezi gen. En zo moet het gaan! Het was jammer, dat er op deze ver gadering geen dames waren maar wij weten, dat er verschillende dames zul len spelen. Door de aanwezigen werd toezegging gedaan dat zij allen zouden spelen, ook de commissie en wij gaan niet van het dorp af, dus kunnen wij re kenen op plm. 40 spelers, dat is niet slecht. Ook de andere dorpsgenoten wor den opgeroepen om actief deel te ne men aan dit oude feest. In „Het Wapen van Amsterdam" wacht iedere „speuler" een aardige at tractie aangeboden door de directie. IIOORNDER OUWE SUNDERKLAAS- VIERING. De tijd van het Sinterklaasfeest nadert al weer met rasse schreden Velen zul len die dagen weer met cadeau's ver blijd worden. Maar daarna krijgt Texel zijn eigen Sunderklaasfeest. Het feest, dat velen ieder jaar opnieuw weken lang druk bezig houdt met diverse voorbereidingen. Zo ook in Den Hoorn. Ieder weet dat zich aldaar steeds zeer veel gemasker- den vertonen. Deze verschijnen dan in de o.l. school voor de jury. Voor alle voorstellingen worden punten toege kend, waarna de prijswinnaars worden bekend gemaakt. Er zijn al weer prijzen beschikbaar gesteld. De feestcommissie hoopt hierdoor weer een recordaantal gemaskerden op de been te brengen. Hoornders, nu de koppc-n bij elkaar, en laat zien wat men in Den Hoorn met sa menwerking en fantasie bereiken kan! ECHTE, INDIVIDUELE SUNDER- KLAZEN GEVRAAGD. Onze Feestcommissie en zeer velen met haar vinden net jammer, dat het spelen op „Jonge Sunderklaas", dus op 5 December, te Den Burg, niets meer te betekenen heeft. Iedereen wacht met „speulen" tot de 12de De Feestcommis sie wil die Jonge Sunderklaas in zijn ou de glorie herstellen. Zij nodigt jong en oud uit om van de partij te zijn, niet als kijkers, die zijn er altijd genoeg! maal ais „speulers". Hoe aardig was dat heel vroeger, als de kinderen kort na het val len van de schemering op de meest pot sierlijke wijze vermomd in de dorps straatjes verschenen. Wat genoten ze en welk een schrik als wat later op de avond de „streetvegers" verschenen met hun rammelende kettingen en hun enor me bezems. Leest u dat allemaal eens in het boek „Fijn en Grof" door D. L. Daal der! Dan heeft u meteen die ouwe sfeer weer te pakken en zult u uw kinderen graag in de gelegenheid stellen mee te doen! Het hoeft niets te kosten, enkel wat tijd en die hebben wij op deze, TEXELSE MARKT. Den Burg 20 Nov. 1950. Aangevoerd: 5 koeien f 700-f 850. 6 pinken f 380- f 450. 4 graskalveren f 200-f 300. 1 paard f 600-f 650. 45 biggen f 30-f 50. 14 n. kal veren f 35-f 60. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. De heer C. Witte Pzn., 's-Hertogen- bosch, Eierland, heeft zich Vrijdag avond omstreeks 12 uur als een vol bloed coureur ontpopt: na met enorme vaart door Oosterend te zijn gereden, vloog zijn jeep bij de boerderij „Het Hoge" finaal uit de bocht. Het langs de weg staande hek werd over een lengte van 10 meter weggeiukt, de jeep schoot het weiland in en kwam op 15 meter van de wegberm tot stilstand. De chauf feur bleef klokgaaf. Tijdens het UDl-bal decre teerde de balleider: Wals voor allen, die ièqen de pont zijn!" De Rhythmische Eilanders zetten hun balmuziek in en na enkele ogenblikken zwierden verschei dene anti- ponters over de gladde vloer. Daarna klonk de stem van de balleider: Wals voor allen die voor de pont zijn!" Muziek, heren vroegen een dame en zie, allengs moest de dansruimte door heel wat meer paartjes woiden qedeeld dan tijdens de voorafgaande wals. Of deze enquete voor het Socioqrafisch Rapport geschikt is, weten wij echter niet! BOUWVERGUNNINGEN. Behoudens hogere goedkeuring heb ben B. en W. de volgende bouwvergun ningen verleend: J. Kok te Den Hoorn H 75, bouw van een woning met schuur aan de Kuilder- weg; N J. van Dam te Den Burg, tot 't bouwen van 2 closets en het vervangen van twee houten deuren door een muur in het perceel Waalderstraat 25; D Keijser Wzn., de Westen, bouw van een bijkeuken; Wed. M Boon, „De Robben- jager", De Cocksdorp, bouw van een magazijn; H v. Heerwaarden, Schilder- weg B 45, bouw van een kippenhok. (Ingebonden mededeling) Last van renowen Mijnharde'» Zenuwt«blett«a helpen U er overheen. DAMCLUB TEXEL. Ons le tiental speelde Zondag voor de competitie tegen Winkel. Het resultaat was een 9-11 zege voor Winkel in een prettige wedstrijd. Er waren 9 remise- partijen Texel Winkel: S. Ros J. Helder 11 S. v. Heerw. T. Mantel 11 C. Dijker Jb. v.d. Welle 11 C. v. Heerw. C. Lodder 11 J. J. Vonk H. Bergman 11 S Bakker A. v. J Welle 1—1 G. Dros C. Hartog 11 J. v. d. Star A. v. Dijk 11 C. v. d. Werf M. Hamelink 11 P. Kooij P Hamelink 02 Totaal 911. Vrijdagavond werden de volgende uit slagen genoteerd: A.: J. C. v.d. Star S. Bakker 1—1 C.: Jac. v. Heerw. J. A. v. Enst 20 J. A. v. Enst Jac. v. Heerw. 20 W. v. Leersum J N. Rijk 02 A. Homma H. Gomes 11 Vrijdag is de Eilandcompetitie begon nen met Den HoornDamclub Texel II. De uitslag was: Den Hoorn I Damclub Texel II: S. Lap J. Vonk 2—0 S. Zijm W. J. Boon 11 D. Lap J. Vinke 20 G. Wilner J. Kikkert 02 C. Lap Joh. D. Bakker 11 C. Bakker C. P. Burger 11 C. de Bruin P. Jansen 11 G. Jonker A. v. d. Slikke 20 W. Schuyl A. Vinke 2—0 P. v.d. Gaag W. A. v. Zeijlen 02 Totaal 12—8. Vrijdag 24 Nov. De KoogDamclub Texel III. De Comp.-leider. reeds behoorlijk lange avonden, genoeg, dunkt ons. Hebben die streetvegers zich van hun taak gekweten, wel, dan hoopt de Feestcommissie een flink aantal grote individuele spelers te begroeten. Dat kan dan een reuze gezellige boel worden. Ca sino en De Oranjeboom verlenen alle échte Sunderklazen, vermommingen die de toets der critiek kunnen door staan, gratis toegang tot de Balavond! Als zo'n Sunderklaas danst zijn er altijd vervelende lui, die proberen het masker af te rukken. Dat is verboden. Laat in uw eigen belang de Sunderklazen met rust. De Feestcommissie komt op een en ander binnenkort uitvoeriger terug! Ge leest zo dikwijls (in de kranten): „De misdadigers waren spoorloos ver dwenen!" Dr. Van Ledden Hulsenbosch, de bekende politie-deskundige, ver grijsd in het vak, zal bij het lezen van z'n krantje wel eens geglimlacht heb ben. Vaak! Hij heeft ons Donderdag avond in „Casino" verteld van zijn werk, van zijn moeilijk, maar o zo boeiend werk: het opsporen van mis dadigers. Hoeveel criminologische op drachten heeft hij al niet uitgevoerd? Hoeveel daders ontmaskerd? Hoeveel zullen er veilig achter slot en grendel zitten, hun gerechte straf ondergaan enin de gelegenheid gesteld om ergens in een cel over hun zonden na te denken, dank zij het bijzonder knap pe, maar volgens hem zelf o zo een voudige onderzoek van deze politie deskundige? Ach, als h ij de dader moet opsporen geven wij weinig meer voor een hardnekkige ontkenning, vroeg of laat zakt men door de mand, dooigaans al bijzonder vroeg. Hoe Dr. Van Ledden Hulsenbosch dat bereikt, heeft hij ons Donderdagavond verteld, of liever hij heeft ons heel even een heel stapje laten doen op het terrein van criminoloog. Reeds een halve eeuw is hij in dit vak: eerst twee jaar als as sistent van zijn vader, die eveneens op het gebied van het gerechtelijk onder zoek werkzaam was. U begrijpt, dat men in zo'n vijftig jaar heel wat kan meema ken! Het is dan ook zonneklaar, dat Dr. Van Ledden Hulsenbosch hier en daar slechts een greep kon doen uit zijn wel verzorgd archief. Om elf uur werd de causerie beëindigd, maar wij hadden graag nog een paar uurtjes langer ge luisterd en nog meer foto's bekeken ze werden op het doek geprojecteerd. Dit ging echter niet, temeer omdat Dr. Van Ledden Hulsenbosch die al lang zijn zevende kruisje heeft gezet be hoorlijk verkouden was. Een geestig man, die zijn causerie met tal van hu moristische opmerkingen doorflitste. (Ingezonden mededeling). en zetpillen. Een uHkomsil Dikwijls herinnerde zijn optreden ons aan de conference van een le klas ac teur! Waar hebben we zoveel optimisme gezien? „Naar mate de kracht van mijn ogen achteruitging schafte ik me een sterkere loupe aan, ik kwam van een zes op een 20 maal vergrotend exem plaar terecht en daar kan ik het voorlo pig nog best mee doen!" In zijn openingswoord had de heer Merkx de opmerking gemaakt: „Wie hier niet aanwezig kunnen zijn, zullen wel uit de pers vernemen, wal Dr. Van Ledden Hulsenbosch ons verteld heeft!" Wel geachte lezers, die niet van de par tij konden zijn, de voorzitter heeft de hoop uitgesproken, dat Dr. Van Ledden Hulsenbosch het niet bij dit eerste op treden op Texel zal laten. Voorziet u een volgende keer dus tijdig van een plaats bewijs! Spreker nam ons mee op een reisje door het rijk der sporen. „Sporen, o, voetafdrukken!" zullen sommigen zeg gen Ach, dat woord spoor moeten wij wel zeer ruim opvatten. Tot de sporen behoren bv. de zgn. souches, dat is de scheiding in de samenhang die de saam horigheid der delen bewijst. De crimino loog zoekt het bewijs. Er is een brand ontdekt, men vindt lucifers, men ver denkt iemand, vindt lucifers in zijn zak, u kent de lucifers welke men uit zo'n klein plat etuitje breekt. Men sluit de bij de brand gevonden lucifers weer netjes aan de brokjes, die nog in het etuitje zitten en zie daar: de souche De verdachte kan dan geen kant meer heen en doorgaans bekent hij dan ook prompt Inbraak. Men vindt de punt van een mes. Arresteert een man wiens mes dat puntje mist. Rond is de zaak. Een puin ruimer, die in het schaftuurtje even een kraak gaat opknappen, hij maakt met zijn knie een afdruk op een divan Stof fige deeltjes puin en zelfs een vrij groot stuk worden gevonden, de strepen van een machesterpak, men maakt afdruk ken, verneemt dat in de buurt een huis wordt afgebroken, verzoekt een ver dacht persoon even zijn broek uit te trekken, maakt weer een afdruk. Klopt precies met de afdruk op de divan. De man bekent. Vingerafdrukken. Iedere afdruk ver toont 'n andere tekening, geen twee zijn hetzelfde. O, dat opsporen aan de hand van vingerafdrukken gaat zo vlot! Dr. Van Ledden Hulsenbosch was de eerste in ons land, die een „zaak" tot klaarheid bracht door middel van een vingerafdruk. Er is iemand vergiftigd. De soort gif wordt onderzocht, waarbij men voor be paalde giften de „medewerking" van dieren inroept. Fijn haar in het eten Welk haar? De instrumenten helpen de onderzoeker een handje. Er is iemand doodgeschoten, men vindt de patroon. Men vindt een verdachte in het bezit van een revolver, maar de man ontkent, heeft niet geschoten. De patroon wordt bij het afvuren zo krachtig tegen de wand van de revolverkamer gedrukt, dat op die patroon een „tekening" is te vinden, die op alle patronen voorkomt, welke uit dat vuurwapen zijn geschoten. De verdachte hangt. Dr. Van Ledden Hulsenbosch vestigde de aandacht op zijn boek „40 jaar speur- derwerk" of te wel de macht van het kleine spoor: „enkele snorhaartjes brachten mij tot de dader". Spreker maakte van de gelegenheid gebruik om aller hulp en medewerking in te roepen in geval van diefstal, e.d. Haalt de boel nooit overhoop, waar zich iets heeft af gespeeld, waai voor de politie op de proppen moet komen of de politie des kundige. Gij zoudt anders veel voor hen kunnen bederven. Laat alles rustig in zijn oorspronkelijke staat. „Spaart de sporen"! Tijdens de bezetting heeft spreker ook wel eens voor de Duitsers een zaak moeten ophelderen. Door zijn verklaringen konden toen heel wat men sen die de bezetters schade hadden berokkend van ,,rechts"vervolging worden ontslagen. De heer Merkx dankte spreker harte lijk voor zijn causerie. OUDERAVOND SCHOOL MET DE BIJBEL. De School met de Bijbel te Oosterend heeft Donderdagavond een Ouderavond gehouden in het Gebouw voor Christe lijke Belangen aan de Peperstraat. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer J. Kuiper, werd de vergadering geleid door de heer H. Mulder, die liet zingen Ps. 42:1, waarna hij voorging in gebed. De heer Mulder hoopte, dat de a.s. ledenvergadering een evengrote be langstelling zou mogen genieten. Nadat de heer J. Daalder de notulen had gelezen, sprak net hoofd der school, de heer H. P Bolt, over het onderwerp: „Bijbel en kind". In het Evangelie wordt dikwijls gesproken over de liefde van Jezus voor de kinderen. „Laat de kin deren tot Mij komen!" „Als gij niet wordt gelijk de kinderkens.Spre ker wees ook op de prachtige liederen zoals „Er gaat door alle landen een trouwe kindervriend". „Daarom", zo ein digde spreker, „een Bijbel op de school, opdat de kinderen reeds jong de liefde van God leren verstaan, het reeds jong mogen weten, dat God in de mens een welbehagen heeft. Na een korte nabespreking werd ge pauzeerd thee met gebak. Daarna werden enige interessante schoolfilms vertoond, een ervan was op Texel op genomen Tenslotte werd gecollecteerd voor het Sinterklaasfeest, dat dit jaar door alle scholen afzonderlijk zal wor den gevierd. De vergadering werd door de heer Bolt met dankgeoed gesloten. Velen gingen nierop het werk van hun kinderen bekijken. Tevens bestond gelegenheid om kennis te maken met de nieuwe onderwijzeres, mej. M. Buitink. RECLAME VOOR TEXEL. De KLM heeft onze VVV om een arti kel verzocht over Texel als toeristen oord, het is zowel voor de binnenlandse als de buitenlandse propaganda be stemd Het Novembernummer van De Kampioen" van de A.N.W.B. bevat een artikel over de Texelse Ouwe Sunder klaas. „TEXEL" IN UTRECHT. Op de zgn. „Honderd gulden tentoon stelling", welke 't Genootschap „Kunst liefde" Zaterdag te Utrecht opent, zullen ook verschillende pastels prijken van de kunstschilder Jan van Ham, die Donder dag ons eiland heeft verlaten nadat hij nog „zeer vruchtbaar" werk heeft mo gen verrichten. Het grillige herfstweer natter dan ooit heeft hem welis waar vele improductieve uren bezorgd, maar was het droog, dan trok hij er weer met zijn ezel op uit. Zeer enthou siast vertelde hij ons, dat de natuur in de herfst (op Texel) nog mooiere kleu ren geeft dan bij zomerdag. Hij was dan ook blij enige herfstweken op het eiland te hebben doorgebracht. Wij hopen, dat zeer velen de tentoon stelling, speciaal ingericht met het oog op het komende Sinterklaasfeest, met een bezoek zullen vereren. De duinen van Texel zullen menigeen in verruk king brengen de portemonnaie van de knip. INTREDE DS. GOEDENDORP. Ds. Goedendorp hoopt Zondagavond zijn intree te doen Dij de Geref. Kerk te Den Burg. ESPERANTO EN HET TOERISME. De Zaanse VVV zal een nieuwe gids van 60 blz. het licht doen zien, die in vijf talen zal verschijnen, w.o. ook in het Esperanto.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1