£Z03IS3120 6ajDift© De moeilijke keus Alle scheidingssloten moesten onder schouw gesteld worden, aldus een jonge boer op de „Praatavond" Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg Verkrijgbaar bij Boekhandel „Parkstraat" Zij sprak: „Papa, ik wil een man hèl' U.D.I. was goed op dreef Op de Praat-avond van de Vereniging van Oud-leerlingen trad als eerste spre ker op de heer C. Witte Johzn., die een verslag gaf van de Landbouwjongeren- dag te Alkmaar. Met 15 personen van Texel is aan deze dag deelgenomen. De heer Schroevers sprak daar over „Jongeren in de samenleving". Wat is het grootste probleem van de jongeren in deze tijd? Waar vindt de jeugd geluk en kent zij nog geluk? De jeugd heeft een drang naar vrijheid, zonder vrijheid kan de jeugd geen geluk vinden. De plaitelandsjeugd leeft meer in de natuur dan de stadsjeugd, maar heeft in de loop der tijden door mecha nisatie e.d., steeds gemakkelijker in zijn behoeften kunnen voorzien. Zodoende vervalt het natuurleven van de boer enigszins. Heeft dit uitgaan boven de natuur de boer werkelijk geluk ge bracht? Spreker meent van niet. Toch moet de boer er niet los naast gaan staan en zich eenzaam gaan gevoelen. Vooral geestelijke eenzaamheid is het ergste, dan zijn de mensen los van el kander en is de gemeenschap, die de mensen samen vormen, zoek. Geestelijk contact met elkaar is een eerste eis. Maar het belangrijkste is het contact met God. De jeugd dient meer politiek ge oriënteerd te zijn op het wereldgebeu ren. Verder hebben wij het contact in de jeugdbewegingen. Het contact met elkaar in het gezinsleven is zeer voor naam. Dit is het begin om samen een ge meenschap op te bouwen. Ook de school is een belangrijk stuk gemeenschap. Naastenliefde en rechtvaardigheid moeten door de jongeren meer beoefend worden. Het streven naar gewin moet in mate blijven en niet ten koste van de medemens gaan. Men moet vechten om een plaats, maar altijd op een eerlijke manier. Hebt meer geloof in de toe komst en arbeidt voor de opbouw van je eigen bestaan. Tot zover de causerie van Ir. Schroe vers. 's Middags hield mr. dr. Berkhouvver een lezing over „Oud-Alkmaar". De ge hele geschiedenis van Alkmaar passeert de revue. Het ontstaan van de stad, de strijd tegen de Friezen, het verkrijgen van stadsrechten. Na deze lezmg werd een rondvaart door Oud-Alkmaar ge maakt. Tot slot werd nog een bezoek aan de St.-Laurenskerk gebracht. De dag werd besloten met een bonte avond, welke goed verzorgd was. De heer Witte mocht een warm ap plaus in ontvangst nemen voor zijn uit voerig en keurig verzorgd verslag. Als tweede spreker hield de heer Joh Roeper een praatje over „Wat hangt sa men met vreugdevolle arbeid?" Spreker vroeg zich af op welke manier arbeid vreugdevol kan zijn. Dit kan op velerlei wijze zijn. De Texelse Courant is actueel en geeft verschillende interes sante dingen, zoals de pontkwestie, speeltuin, kleuterschool, en zoveel za ken meer. Dit vraagt onze aandacht en mensen die het interesseert werken om een doel te bereiken. Spreker werd geïnspireerd door een vacantiereisje. De tocht ging eerst door de Wieringerwaard, waar goed en net jes werd gewerkt en elke boerderij goed verzorgd was. Zelfs de kleinste arbei derswoning zag er netjes uit. In zulk een omgeving moet met zin gewerkt worden. Evenzo was dit in het weidege bied van Z.-Holland. Verder door Bra bant en Zuid-Bevaland naar Walcheren. Dan de overtocht naar West-Vlaande ren. De overtocht ging per pont en dit was geweldig. Grote treilers met stro, bieten e.d. rijden na een kwartier al weer de wal op. Brabant gaf armelijke streken te zien, in Zuid-Limburg werd vaak nog primitief gewerkt. De Betuwe maakte de indruk welvarend te zijn. Daar was alles weer netjes. Na dit praatje kwamen we terug op Texel. Spreker meende, dat we wel iets van de mooie streken van het Westen kunnen overnemen. In dit verband roer de hij de erfwedstnjd aan, destijds naar voren gebracht door de heer W. H. Lap. Hier ligt een taak van de vereniging om in navolging van de stalwedstrijd een erfwedstrijd te organiseren. Als wij op Texel om ons heen zien, ontdekken wij dat er niet hard gewerkt wordt. De Texelaar heeft een gemoede lijke aard. Dat zien wij ook aan vele boerderijen en erven, die een rommelige indruk maken. Hier spreekt de financi ële positie vaak een woordje mee, maar met hetzelfde geld kan het heus wel een beetje anders. Met een goed slag is al veel gewonnen, op het erf niet alles la ten rondslingeren en geen kippen de boel overhoop laten halen. Met een be planting en een grasveldje is wel iets te maken Neem de bloemen- of moes tuin niet te groot, opdat het geen wilder nis wordt. Op het land is in het algemeen geen verzorging. Vele sloten worden niet gemaaid, wat last van het water geeft. Volgens spreker moesten alle schei dingssloten onder schouw gesteld wor den. Het goed voorzetten van een dam- hek is ook een van die dingen waar ge makkelijk overheen gestapt wordt. De ze dingen zijn met kleine kosten op te knappen. Wij moeten oog hebben voor de din gen om ons heen en proberen netjes te werken. Dit geeft vreugde en zin in ons werk. Het boerenwerk moeten wij niet geringschatten. De boer rmet zich als producent van de voornaamste levens middelen, van zijn taak bewust zijn. In een omgeving waar netheid en regel heersen, geeft dit een betere bestem ming aan ons leven Over dit onderwerp van de heer Roe per werd nog een flinke ooom opgezet. Na de pauze, waarin we werden ge- tracteerd op chocolade met koek, wer den nog enkele films vertoond over de winning van turf, bruin- en steenkool. J. K. Nadruk verboden. door G. Th- ROTMAN. 101. „Och, laat u ons alsjeblieft in le ven, als het u hetzelfde blijft!" smeekte meneer Kruizemunt. Maar de papoea's verstonden er geen woord van. Na enige tijd beraadslaagd te hebben, bonden ze hun slachtoffers aan handen en voeten vast en voerden ze mee naar het papoea dorp. Dit bestond uit huisjes, welke op hoge palen gebouwd waren. 102. Langs een steile ladder werden ze omhoog gesjouwd; het bleek de hut van het dorps- of stamhoofd te zijn. De hoofdman, die daar binnen zat, zag er uit, om er kippevel van te krijgen; z'n nek was met grote roofdiertanden ver sierd en ook doo^ zijn neus staken twee grote tanden. NIEUWE FOTO'S. Beste jongens en meisjes, We gaan weer een serie foto's maken van degenen die in December en Janu ari jarig zijn. Uiterlijk Vrijdagochtend tien uur moeten de briefjes van hen die op de kiek willen, ;n ons bezit zijn. Dus gauw schrijven! Er wordt weer geloot en Zaterdag lezen jullie dan wie wij Maandag om half vier voor het maken van de foto in de Parkstraat verwach ten. Jullie redactie Jeugdrubriek Iedereen, die schrijvend door het leven geet, is steeds vol lof over Osmii, de vulpen met het soepele, sechte schrift. Op een Osmle leen men altijd vertrouwen: lekken is uitgesloten. Oe 1 4-keraats gouden pen geat een mensenleven mee I cRS R W <KERS R W .IKKERS R W RIKKERS R W RIKKERS R W RIKKERS R W RIKKERS R W RIKKERS R W RIKKERS R W, RIKKERS R RIKKERS R RIKKERS R RIKKERS R RIKKERS RIKKERS RIKKER? RIKKER RIKKER RlKKEl RIKKF RIKKt, RIKK, RIK», <S R W A RS R W ERS R W ERS R WA KERS R W A .KERS R W A KKERS R W A KKERS R W A RIKKERS RW A RIKKERS R WA RIKKERS RW A RIKKERS R W A RIKKERS R ERS R W t RIKKERS R W RIKKERS P RIKKC' R W A IS R W A SCHRIFTELIJKE GARANTIE De Rederijkerskamer „Uitspanning door Inspanning" heeft haar donateurs die de zaal van „De Oranjeboom" tot in alle hoeken vulden, Vrijdagavond een bijzonder vrolijke avond bezorgd met de opvoering van het blijspel „Mijn dochter kiest een man!" In zijn openingswoord richtte de heer A. de Wilt zich in het bijzonder tot de burgemeester en diens echtgenote en tot de voorzitter (de heer W. H. Lap) en de directeur (de heer G. W. Oskamp) van de VW, welke dezer dagen haar 12%- jarig jubileum vierde. Spreker gewaag de van de prettige samenwerking tus sen WV en UDI, welke op uitnodiging van de VVV al heel wat toneeluitvoe ringen voor badgasten gegeven heeft. Ook de zusterverenigingen werden har telijk welkom geheten. „Dit is een ander stuk dan u de laat ste tijd van ons gewend was, een lichter stuk wegens de moeilijke voorziening der rollen", aldus de heer De Wilt. „Een vrolijke romance, in drie bedrij ven". Ja, zeer vrolijk! Wat is er gela chen om die Jan de Roeper, die Eulalia, die Karei en hoe ze verder allen moch ten heten. Wij maken kennis met.de roet donkere tuinkamer van het een zaam gelegen landhuis van de heer Wordum (mej. G. Roeper) en Eulalia die Egyptische duisternis daar echter niet, want dit landhuis, diep in de win terslaap, door „niemand" bewoond, krijgt bezoek van twee dames, Louise Wordum (mej. G. Roeper) en Eulalia Boeimeer (mevr. Room-Wilkeshuis). Zij ontsteken de grote kroonlamp en een zee van licht straalt door het vertrek. Jan de Roeper, een vrolijke kwartjes vinder (de heer A. Poel), wordt er wak ker van. Hij heeft heerlijk liggen snur ken op een divan. Die Jan pleegde in dat landhuis zijn winterslaap te houden. Als de bezitters het in de herfst verlieten om in de stad verder te leven, riep Jan zich uit tot de ongekroonde koning van het „kasteel". Dat Louise daar zo ineens verzeild raaktoch ze is doodgewoon weggelopen omdat men haar een enga gement met een of andere Jonker wil opdringen en met zulk een Oosterse mentaliteit heeft ze niets op. Zij wil zélf haar wederhelft kiezen. Wij krijgen wèl de indruk dat zij zulks zelfstandig kan opknappen! Terwijl die dames Eula lia is 'n kamermeisje-met-weinig-hoop- meer de beste maatjes zijn geworden met Jan, „de kapitein" wordt het land huis geënterd door een paar rare kna pen, als apachen vermomd. Ze zijn op weg naar een gemaskerd bal, maar heb ben autopech. Louise en een van de be zoekers, die ook al spoedig in de kring worden opgenomen, gaan van elkander houden. Wist zij, dat „hij" de Jonker was, die men voor haar had uitgezocht! (de heer H. de Jong). Eulalia kan wel uit haar vel springen als zij ziet hoe on behoorlijk Amor optreedt. Zij schijnt ieder manlijk wezen te haten, maar ten slotte weet Karei Doevendans (de heer A. Geus) zijn dodelijke pijl af te schie ten. Onderwijl had de vader van de Jon ker (de heer T Witte) per radio inlich tingen verzocht omtrent de verblijf plaats van zijn zoon en u begrijpt, dat een zeer accurate agent van politie als Peter van den Heuvel (de heer J. Dek ker J.Gzn.) zich als een geboren detecti ve opwerpt als hij zeer toevallig op het landhuis belandt, daarheen gealarmeerd door een voorbarig telefoontje van Lou ise. Ten slotte komt Papa Wordum (de heer A. de Wilt) ook neg op de proppen en dan is het hele stel compleet. Het slot is een wel zeer blij slot: ze krijgen me kaar! Dit stuk is voorn effelijk voor het voetlicht gebracht. Laten we de personen in volgorde van het programma onder de loupe nemen: Jan de Roeper was een prachtig type van een raszuivere zwerver, eerlijk als goud. Louise was eveneens uitstekend, zij speelde met overgave; Eulalia gaf ook een zeer ge slaagde creatie; papa Wordum, ver grijsd „ver volle maand" in het vak, kon ons zeer voldoen, hij was de bezorgde papa, die zijn dochter bescher men zou tegen de vele verleidingen van FEUILLETON 37.) Dick was al thuis. Hij had op kantoor moeten zijn op dit uur, maar daar zat hij een sigaret te ro ken. Hoe kom je zo vreselijk vroeg thuis? vroeg Jill. Het is wel mogelijk, dat ik voor goed thuisgekomen ben, zei Dick. Voorgoed thuisgekomen? Ja. Je bent toch niet ontslagen? Ik weet het niet. De toestand lijkt me erg vreemd, dat kan ik je wel zeg gen. Er is iets geks gaande. Wéér over geld? vroeg ze angstig. Ik weet het niet. Ik snap niet meer, wat de mensen tegenwoordig eigenlijk willen. Je slooft je voor hen uit, doet in alles je best en .vat is hun dank? Dat zij zich tegen je keren. Dat ze je vijanden worden Maar je kunt toch zo maar niet weggejaagd worden! Ik weet het nog niet, zeg ik je. Praat er maar niet over. Het maakt me overstuur en jou ook. Zij ging naar haar slaapkamer en hing haar hoed op. Even later kwam ze terug en stak in de huiskamer het gasstel aan. Drink eerst een kop thee, Dick. Dat zal je goed doen. zei ze. Ik betwijfel .iet, mompelde Dick Ze trachtte de onaangename gedach ten te verdrijven, die telkens terugkwa men, als vliegen, die je wegjaagt. Wat zou er nu weer met hem zijn? Verschei dene mensen hadden vroeger al tegen haar gezegd, dat Dick zich vroeg of laat in moeilijkheden zou werken, dat hij nooit de goede vat op het leven zou vin den. Gemakkelijk te beïnvloeden, geen goed oordeel dat waren zijn grote zwakheden. Ze zette thee,schonk een kop voor hem in en bracht hem dien Hier Dick. Een opwekkertje Hij nam de kop aan en dronk wat van de thee. Plotseling vroeg hij: Jill hoe ben je aan dat geld ge komen, om mij te helpen? Een paar dagen geleden nog zou ze hierop niet geantwoord hebben, zou ze het als haar plicht gevoeld hebben, er niet over te spreken. Maar vandaag was er iets in haar veranderd. Dat had lady Honor gedaan, .net haar harde ogen en haar glimlachje, zittend op de punt van de tafel en zwaaiend met haar elegante been. Als ik het je vertelde, zou je het niet geloven. Het heeft natuurlijk iets uitstaan de met die Hugh Clare. Dat is zo. Er is zoveel over dat zo genaamde engagement gepraat, dat ik jou, mijn eigen broer, misschien beter de waarheid kan zeggen. Maar je ere woord, Dick, dat het tussen ons blijft. Natuurlijk. Hij bood mij dat geld aan als ik iets voor hem wilde doen. Dick zette grote ogen op. Hij is iemand, die niets met vrou wen te maken wil hebben en Dat is onzin, viel Dick haar in de rede. Onzin? Ja waarom verlooft hij zich dan met jou? Jill knikte. Dat lijkt inderdaad vreemd maar we zijn nooit echt verloofd ge weest, zie je! En je hebt een dure ring en alle kranten hebben je foto geplaatst! Dat is zo, maar die kenden de ware toedracht niet. Zijn moeder is erg ziek geweest. Zij dacht, dat ze wel spoedig zou sterven en ze wilde vreselijk graag, dat hij zou trouwen vóór zij stierf. Nu vroeg Hugh mij, of ik mij voor de schijn met hem wilde verloven. Als zijn moe der eenmaal gestorven was, konden wij het engagement weer verbreken. Daar voor heeft hij mij dat geld gegeven. Dick zat haar aan te kijken, alsof hij geen woord geloofde van wat zij ver telde. Ik heb het gedaan en het tot nog toe volgehouden. Ik zou het nooit ge daan hebben, als jij niet in zulk een wanhopige toestand was geweest. Er viel een stilte. Dick nam een slok thee. Eindelijk zei hij: Zou je nog wat van hem kunnen krijgen? Natuurlijk niet! Waarom? Er is.ik.ik heb weer moei lijkheden. Ze werd bleek. Als dat zo was, kon ze niet meer aannemen, dat Dick geen schuld had. Geldzaken lopen niet tel kens weer uit zichzelf verkeerd! Heb je, heb je weer iets dwaas gedaan? Dwaas? Ik neb nog nooit iets dwaas gedaan, zoals je dat zo fijntjes noemt! Maar wat kun je er aan doen als het on geluk je vervolgt? Als de dingen een voudig mislopen? Je kunt het een mens toch niet verwijten, als hij zodoende de dupe wordt? Dick wat heb je gedaan? Hij schoof zijn theekop weg en ging rechtop in zijn stoel zitten. Als dat de houding is, die je wilt aannemen, dan spreek ik er niet meer over. Noem je dat misschien begrip en medegevoel? Als je denkt, dat ik geen begrip en medegevoel voor je heb neen, spreek dan maar met meer tegen me, zei Jill bitter Vergeef me ik heb te veel ge zegd. Maar begrijp, dat het moeilijk voor me is. Vertel me eens wat meer over die kwestie tussen jou en Hugh Clare. Die lijkt me wel een beetje raar. Die was niet raar. Het was niet an ders dan een zakelijke overeenkomst. Daar hebben wij ons strikt aan gehou den Aan de ene kant vind ik dat jam mer. Het had best een vriendschappelij ke afspraak kunnen zijn, want ik mag hem graag en wij zijn goede vrienden Dus je trouwt niet met hem? Neen, dat zal nooit gebeuren. Hij heeft trouwens iemand anders, geloof ik. Daar ben ik vandaag achter gekomen. O, Dick, ik vind mezelf soms een idioot. Het is net of ik niet mee kan met het le ven, of het mij te slim en te gauw af is. Voor hém ook, zei Dick peinzend. het moeilijke leven; Jonker de Meest; maakte als wij ons niet vergissen eerste debuut. Goed gedaan! Neem de dialoog, waarin hij zich als een sooi boeteprediker tegenover Louise stelt De Baron bracht de sfeer, welke echte edelman kenmerkt. Als het sp van een beroepsacteur in zijn geviei stuk; Peter van den Heuvel, een goe debuut, jong!; Karei Doevedans had et moeilijke rol. Die stond daar voor 01 als een kamerheer op glad ijs Hij wi door de Jonker meegetroond op v/t naar het bal, maar moest van dat „vu gaire" spel niets hebben, totdat enf wij noemden reeds de naam van Eul liaKarei heeft de lachspieren w zeer op de proef gesteld. Er is om he gegierd en wij zeggen dan ook vol ii stemming: hij was dik in orde. Zo is UDI voortreffelijk gestart, dei zeer oude rederijkerskamer, die in 190 haar eerste toneelstuk opvoerde. De grimeur was toneelkapper Mi chels, uit Amsterdam. Meesterlijk! De regie was in handen van mevi A. v. d. Meulen-Flens. Nr. 48. EDITH VISSER. terklaas gehad? Edith viert Vrij dag 24 November a haar zesde verjaai dag. Zij woont Gro* neplaats nr. 7. Edit houdt veel van teke nen (ook van rolk de?) en kan al hei mooie, sierlijke zoi den wij haast zeg gen, letters make: Heb je al zo'n lette in chocolade van Sit Of van marsepain Heb je Sinterklaas al over de daken hc ren rijden? Edith is op de kleuterschol en volgend jaar gaat ze naar de gról school. Veel plezier Vrijdag! PREDIKBEURTEN. N. H. GEMEENTE. Den Burg Vrijdagavond 24 Nov. om ach uur Vergadering Jonge Kerk in Ebe: Haëzer. De Waal Woensdag 22 Nov. Gemeen teavond, om 8 uur. De Koog Vrijdag 24 Nov. Gemeente avond om 8 uur in het Vogelhuis. Oosterend Woensdag 22 Nov. Samen komst in het Schoolgebouw van Oost om acht uur. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag 26 Nov. Laatste Zondag Pinksteren. H. Missen in Den Burg Oosterend om 7,30 en 10 uur en in Dea Hoorn alleen om 10 uur. Communie-uit reiken en biechtgel. als anders Commu nie-uitreiken begint achteraan. Maan dag Mis om 7, 8 en 9 uur. Dinsdag Mu om 6,30, 7 en 8 uur. Woensdag Mis on 7 en 8 u. en om 7,30 in Den Hoorn. On 7,30 St. Josephlof met rozenh. en litanit v St. Joseph v.d. op de schaal neerge legde intenties. Daarna jongemannen- congr. Donderdag Mis om 7 en 8 en ook om 8 u. in Oosterend. Biechthoren v. d schoolkinderen om 3,30 en 's av. van 7-8 met het oog op de le Vrijdag en le Za terdag. Vrijdag le der maand, toegewijd aan het H. Hart van Jezus. Communie- uitreiken om 6,30. Mis om 7 en gez. on 8 uur in Den Burg en Den Hoorn. Oir 7,30 lof in Den Burg en Oosterend on 7,30 met rozenh. en litanie v.h. H. Hart Voor de gez. Mis de toewijding a.h. H Hart. Zaterdag le v.d maand, toegewijd a.h. Onbevlekte Hart van Maria. Com munie-uitreiken om b,30. Biechtgel. van 4-8 u. op de hele uren. Om 7,30 Marialo! met rozenh. en gebed van toewijding aan het Onbevlekte Hart van Maria. (Ingezonden mededeling), KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. Ja. Ze zwegen. Jill dacht na en zei na eni ge ogenblikken: Wat zou jij doen, Dick! Voor het ogenblik: niets! Jill dacht aan een oude kindermeid, die thuis tegen haar placht te zeggen As je ooit in de narigheid komt, Jilly zit dan stil en zeg geen woord. Da's de beste manier om er weer uit te komen, Ze stond op en zette de theeboel bij elkaar en nam het blad op, om naar de keuken te gaan. Misschien heb je wel gelijk, zei ze Dat heb ik zeker, zei Dick. Terwijl ze bezig was in de keuken, moest ze erkennen, dat dat gesprek met Dick haar opgelucht had. Het was de eerste maal dat zij haar hart had uitge stort, al was het dan maar gebrekkig ge weest. Niettemin gaf het haar zulk een gevoel van opluchting, dat ze Dick's nieuwe moeilijkheden voor het ogenblik vergat. HOOFDSTUK XII. Harcourt was nu een geregelde bezoe ker van de winkel en de attractie was natuurlijk Freda. Hij was altijd opge wekt en vol grappen een van die en de zorgen aan anderen overlaten, mensen, die lachend door het leven gaan Hij begint verliefd op je te worden, Freé, zei Jill. Geloof je? Freda was niet zo goedgelovig. Zij meende de mannen te kennen. Maar ze wilde wel trouwen. Ze voelde er niets voor, een oude jongejuffrouw te worden. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4