VAL DA Contactavond van de gezamenlijke Coöperaties De moeilijke keus Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg PUROi OEN EEST Jeugdrubriek De zaal van De Oranjeboom was practisch geheel bezet toen daar de 2de contactavond van de gezamenlijke Texelse Coöperaties op landbouwgebied werd gehouden. De avond werd geleid door de heer P. de Graaf M.Wzn., vice- voorzitter van de Coop. Veeafzet. De eerste spreker Ir. Haverhals, secr. van de Ned. Wolfederatie, gaf een uit eenzetting over het werk van deze ver eniging, die de laatste jaren wel zeer in het middelpunt van de belangstelling der schapenhouders heeft gestaan. Spreker begon met te vragen of de Ned. Wolfederatie recht van bestaan heeft. Kan het werk, dat deze coöpera tie doet niet door iedere boer persoon lijk worden gedaan? Spreker wijst er dan op, dat er van een landbouwer-vee houder enorm veel gevraagd wordt. Hij moet letterlijk overal verstand van hebben. De afzet van wol is specialisten werk en daarom ligt het op de weg der veehouders dit werk over te dragen aan specialisten. Dit bedoelt de Ned. Wolfe deratie. Vervolgens gaat spreker de opbouw van de vereniging na en wijst daarbij in het bijzonder op het feit, dat het ook bij deze coöperatie zo is, dat de leden zelf de leiding in handen hebben. In feite komt dus iedere cntiek van de le den ener coöperatie op eigen hoofd neer. Dit wordt volgens spreker al te veel vergeten. Niemand heeft het recht be paalde maatregelen te veroordelen wan neer hij van de gelegenheid om op de ledenvergaderingen zijn standpunt uit een te zetten geen gebruik maakt. In iedere provincie heeft de Ned. Wol federatie een afdeling, waarvan de be stuursleden afkomstig zijn uit heel de provincie. Deze afdelingen zijn lande lijk verbonden door de Ledenraad, die bestaat uit 22 personen (uit iedere pro vincie 2 leden). Dit zijn in het bijzonder de mensen, waar men moet komen met bepaalde wensen en klachten In deze ledenraad is ook Texel vertegenwoor digd. Spreker wijst vei der op de enorme fluctuaties in de prijs van de wol. Vroeger was dat het geval met meerde re landbouwproducten, maar sinds de regering zich hiermede is gaan be moeien zijn de prijsverschillen veel klei ner geworden. Voor de wol is dit nog niet het geval, omdat dit landelijk ge zien van te weinig betekenis is en dat maakt de handel in wol uitermate moe.- lijk. Iedere schapenhouder is echter ge baat bij een prijs, die zoveel mogelijk constant is en dit is mede het werk van de Ned. Wolfederatie. Daarom be moeit de vereniging zich ook met de verwerking van de wol, daar dit een zeer belangrijk middel is om de prijs van ruwe wol te nivelleren. Dat de af zet van verwerkte wol al van veel bete kenis is moge olijken uit het feit, dat het laatste half jaar voor plm. 2.5 milli- oen gulden aan verwerkte wol door de leden werd afgenomen. Het is echter wel duidelijk, dat prijsstijgingen als in 1950 ons te zien hebben gegeven te groot te zijn om geheel te worden opgevangen. De situatie was dit jaar als volgt: toen in Mei-Juni de eerste wol ten verkoop kon worden aangeboden zijn de niet- leden begonnen deze te verkopen voor prijzen van f 3,50-f 3,75 per kg. De meeste leden bleven afwachten, maar niet zonder enige spanning. Het regende in deze tijd telefoontjes naar Bergen, die soms duidelijk onrust verraadden. Ein de Juni werd door het bestuur de prijs van de wol vastgesteld, maar sindsdien heeft de wolprijs onder invloed van de narigheid in Korea een buitengewone prijsstijging ondergaan. Toch menen wij, dat we niet ontevreden behoeven te zijn. Voor de Texelse wol is een gemid delde prijs van f 4,29 per kg. betaald en enkele dagen geleden kon worden besloten nog een nabetaling van 30 pet. te doen volgen. Hiermede ligt de prijs van de door de Ned. Wolfederatie inge nomen wol belangrijk hoger boven die welke door de handel gemiddeld werd betaald. Deze mededeling van Ir. Ha verhals gaf in de zaal een reactie, die duidelijk wees op een verrassing. Blijk baar heeft geen der leden op een derge lijke nabetaling durven rekenen. De heer N Eelman was dan ook zeer zeker de tolk van vele aanwezigen toen hij de heer Haverhals dankte voor zijn werk en ook voor de toekomst zijn ver trouwen in het werk van de Ned. Wol federatie uitsprak. Enkele sprekers spraken zich uit te gen het systeem van de zgn. „voorver koop" Volgens hen behoort dit in een coöperatieve vereniging niet thuis. Ir. Haverhals kon zich hier volkomen bij aansluiten, maar zei, dat wanneer er leden waren, die prijs stellen op voor verkoop de Ned. Wolfederatie in dit ge val als bemiddelaar wilde optreden. Is de Ned. Wolfederatie voor de ver werking van de wol geheel afhankelijk van de fabrikanten en kan dit in de toe komst geen moeilijkheden geven, was een volgende vraag. Ir Haverhals deel de hierop mede, dat naast 'n aantal Ne derlandse fabrikanten ook Duitse en Franse fabrikanten de wol voor de ver eniging verwerken en van een gevaarlij ke afhankelijkheid is daarom geen sprake. Op een andere vraag antwoordde spre ker, dat het zeker niet in de bedoeling ligt om zelf wol te gaan verwerken. Eén van de aanwezige leden wees óp de wenselijkheid om gezien het aantal grote schapenhouders op het eiland ook een vergadering van de Vereniging op Texel te houden. Het bezoeken van een vergadering te Alkmaar heeft veel be zwaren en heeft tot gevolg, dat de Texelse leden slecht vertegenwoordigd zijn. Ir. H. wilde deze zaak in het bestuur bespreken en meende, dat voor deze kwestie wel een oplossing te vinden was. door G. Tih- ROTMAN- Nadruk verboden. 111. Maar nu liet het monstei een hel der gelach horen. Het liet zich giche- lend op de grond vallen, trok de stelten, waarop het liep, uit zijn broekspijpen, nam de trechter af, die als hoofddeksel diende en trok het masker van z'n ge zicht. Het was hun vriend, de pi loot! „Ik ben de Nederlandse autoritei ten wezen waarschuwen", zei hij, ..en heb me zo uitgedost, om de papoea's te verjagen!" 112. Meneer Kruizemunt lachte flauw tjes om de mop, want de zenuwen had den hem nog steeds te pakken. Ze klom men echter zo gauw mogelijk in het vliegtuig en even later gingen ze de lucht weer in. Reeds dezelfde dag zweef den ze boven Nieuw-Zeeland. Ze zagen ver beneden zich de warme bronnen, waaraan Nieuw-Zeeland zo rijk is; ste den en bossen schoten onder hen voor bij.... Tenslotte sprak nog de heer D. Hin. Deze wees nogmaals op het belangrijke werk van de Ned. Wolfederatie en vroeg ook voor de toekomst vertrou wen. Ondanks veel critiek is toch ge bleken, dat zij die vertrouwen bleven stellen in de vereniging, juist gezien hebben. Namens de Coop. Veeafzetvereniging sprak vervolgens de heer Havinga, di recteur van de Vleescentrale. Spreker ging in het kort het ontstaan van de Coop. Veeafzetvereniging na. Uit deze uiteenzetting bleek, dat ook deze Coöperatie uit nood geboren werd. Aan vankelijk waren de moeilijkheden vele en zijn meerdere kleine coöperaties weer verdwenen. Steeds blijven bestaan is de Coop. Export Slachterij te Akkrum, die prachtig werk gedaan heeft. In 1941 kwam de landelijke samenwerking tus sen de diverse verenigingen tot stand door de oprichting van de Coop. Vlees centrale. Deze heeft in de verschillende provincies zijn afdelingen, waarvan de plaatselijke kernen, zoals er ook een op Texel is, lid zijn De Coop. Vleescentrale heeft vier grote slachterijen, die haar aandeel hebben in de export van bacon naar Engeland. Ook de handel in ex portvee geschiedt landelijk, terwijl het verhandelen van gebruiksvee geschiedt landelijk, terwijl net verhandelen van gebruiksvee geheel in handen van de plaatselijke verenigingen is. Door de Coop. Vleescentrale wordt 27 pet. van het slachtvee geëxporteerd Van de Vleeswarenfabncage, die de laatste jaren buitengewoon toegenomen is heeft de Vleescentiale een nog te klein gedeelte in handen nl. 12 pet. van het totaal. Van veel belang is verder de grossierder ij. Er worden wekelijks 2000 varkens afgezet. In het algemeen kan worden gezegd, dat de Vleescentrale nog over te weinig mogelijkheden voor ver werking van vlees en afvallen beschikt en hieraan zal dan ook in de toekomst aandacht moeten worden geschonken. Het is een onjuiste toestand, dat de Coop Verenigingen, die 40 pet. van de baconvarkens opkopen slechts een ge deelte daarvan zelf kunnen verwerken en exporteren. Het is zeer belangrijk, dal de land bouwers en veehouders hun bedrijf technisch op hoger peil willen brengen, maar hun positie blijft zwak wanneer zij voor de afzet der producten geheel afhankelijk zijn van de particuliere han del. Dit geldt zeer speciaal voor de af zet en verwerking van vlees. We heb ben hier immers te maken met een pro duct, dat op een bepaald moment moet worden afgezet en hiervan kan door kwaadwillenden gebruik gemaakt wor den. Het is goed recht van de slagers om zich te verenigen, maar dan is het zaak, dat ook de veehouders zich orga niseren. Ook na de inleiding van de heer Ha vinga werden nog enkele vragen ge steld. De mening van spr. werd ge vraagd over de handel in gebruiksvee, die volgens enkelen niet zo goed functi oneert. Is het wel juist, dat bij dit on derdeel niet uitsluitend op provisiebasis wordt gewerkt? Spreker was inderdaad van mening, dat ie coöperatie niet in de gewone zin van het woord aan risico- handel moet doen. Het feit, dat dit op Texel wel gebeurt, is voor spreker een bewijs, dat de Texelse boer er om vraagt maar de heer Havinga zag niets liever dan dat dit systeem zo spoedig moge lijk zou kunnen vervallen. Het past in derdaad niet in een coop, vereniging. Verder werd nog een vraag gesteld over het tot stand komen van de bacon- 'prijs. Spreker zette uiteen, dat dit een kwestie is, die de regering van de beide betrokken lande aangaat. Hierin heeft de Vleescentrale geen zeggenschap, maar wij mogen aannemen, dat onze re gering haar best zal doen een zo hoog mogelijke prijs te bedingen. Tenslotte deed de voorzitter een be roep op de aanwezigen om als lid van één of meer coop, verenigingen actief te zijn. Toont uw belangstelling en geeft vertrouwen. De avend werd besloten met enkele films, die betrekking had den op de rundveeteelt. C. v. Gr. S.V. De Koog. Morgen speelt een combinatie van ons le en 2e tegen Oosterend. Elftal zie kast je. De spelers doen goed er zich eerst even van te overtuigen of de wedstrijd doorgaat: terwijl dit geschreven wordt, moet met Oosterend nl. nog een defini tieve afspraak gemaakt worden. S. V. Oosterend. Doordat de Bond alle wedstrijden had afgelast, speelde het le een oefenwed strijd tegen Boys 1. In een slecht ge speelde wedstrijd (van beide elftallen) wist B. met 3-2 te winnen. Hoewel O. met de rust een 2-0 voorsprong had, bleek dat niet genoeg om de overwin ning te verzekeren. Morgen gaat het le naar Geel Zwart 2 aanvang 2,30 uur, vertrek van Ooster end per fiets om plm. 11 uur We gaan vanaf Den Helder samen met SVC. Het 2e en adsp. zijn vrij Bij slecht weer gelieven de spelers des Zaterdags oaar de nieuwsuitzendin gen voor de radio te luisteren, want in dien het gehele programma afgelast wordt, doet de afd. N.-Holland daarvan bericht via de nieuwsdienst. S.V. De Cocksdorp. Morgen speelt het le uit tegen BKC. Een zware opgaaf. Jus allemaal present vanavond Vertrek Cocksdorp 11 uur per auto Vanaf Den Helder per TESO-bus gezamenlijk met SV Oosterend. Enkele supporters kunnen mee. Opgeven bij de secretaris. OUWE SUNDERKLAAS AAN DE COCKSDORP. Namens het bestuur van SVC wordt het volgende medegedeeld: Zoals reeds is gemeld, stelt SVC een wisselbeker be schikbaar voor de mooiste of origineel ste voorstelling c?p 12 Dec. Zowel een groep als een enkeling kan de beker winnen; er is ook nog een 2e en 3e prijs uitgeloofd. De jury (6 personen) zit over het gehele dorp verspreid. Goed spel is troef! Een komiek zal de vrolijke dwaas moeten zijn, maar is er een ernstige uit beelding dan zal er ook zo gespeeld moe ten worden opdat het ook in de stijl blijft van Ouwe Sunderklaas. Enkele bepalingen omtrent het mede dingen naar de wisseibeker: Men moet inwoner van De Cocksdorp of Eierland zijn en men moet voorzien zijn van een inschrijf nummer; dat moet zichtbaar ge dragen worden. U kunt u laten inschrij ven vanaf heden bij de heer D. Buijs of Dinsdagavond 'r-^de winkel van de heer Buijs tot half negen a 10 cent per per soon. Cocksdorp en Eierland, laat u van de goede zijde zien. De uitslag wordt Dinsdagavond bekend gemaakt. (Ingezonden mededeling) HOOFDPIJN! Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Munhardc Hoofd pij ncabletteu. Koker 75 ct. (Ingezonden mededeling). ruwe huid. ruwe handen, ruwe lippen DE VOORZIENING VAN TEXEL MET VERPAKTE MELK EN MELKPRO DUCTEN. Het jaarverslag van de N.-Hollandse Consumptiemelkvereniging maakt mel ding van een eigenaardige toestand, die werd ontmoet bij de levering van ver pakte melk en melkproducten naar Texel. De slijters op het eiland moesten dure vracht betalen om aan hun artikelen te komen, prijsverhoging boven het toege stane niveau om deze extra-kosten op te vangen was echter niet toegestaan. Het B.Z. (Bureau voor Zuivel) wenste de Texelse slijters niet tegemoet te komen, omdat er op Texel een fabriek is, die de ze producten kan maken. Op grond daarvan werd geconcludeerd, dat im port van het vasteland niet nodig was. Het behoeft geen betoog, dat de Texelse slijters aan deze zienswijze van het B.Z. mets hadden cm de eenvoudige reden, dat de fabriek op Texel de be treffende artikelen niet.maakt. Door de vereniging werd de zaak met het B.Z. toen opnieuw opgenomen. Het resultaat was, dat gedurende de periode van 4 Juli-3 Sept. 1949 de maximumprij zen voor het eiland met 1 cent per liter mochten worden verhoogd. De kosten voor hec vervoer van de flessen naar en van Texel werden door deze maatregel echter enigszins gedekt. Ook gedurende de zomermaanden van 1950 kon van het B.Z. dezelfde op zich zelf onvoldoende tegemoetkoming wor den verkregen. De vereniging blijft in middels actief ten einde tot een betere regeling te komen. Door alle belevenissen rond Sinter klaas is het fotohoekje voor de jeugd een beetje in de verdrukking gekomen, maar nu gaan wij dus weer met volle kracht beginnen: Nr. 51. LENI HOMMA. Leni heeft Vrijdag 1 December haar ze vende verjaardag ge vierd. Ze woont Ho- gebeig B 53. Ze gaat graag naar school, want ze houdt veel van leren, handwer- ken is haar liefste Kvvak! Zeg. Leni, heb fcA je al eens een jurkje 1 voor je kleine zusje gebreid? Je moeder heeft ons verteld, dat jij haar rechter hand bent. In tafeldekken ben je zeer handig. Oeen week voor de Sint i kwam, heeft-ie een zakje met zout in je j schoen gestopt. Was dat effe schrikken, toen je de volgende morgen bij de schoorsteen kwam! Gelukkig heb je be terschap beloofd en wij zijn er zeker van, dat de Sint daar op 5 December re kening mee gehouden heeft! Nr. 52. WILLIE MAAS. Willie woont aan de Schans bij Oude- sehild. Willie heefl Woensdag 6 Septem- bei haar vierde ver jaardag gevierd „Gelijk met de Sint' Nee, de Sint is op ,fl£; December jarig. Ji hc-bt zeker wel vee moois van de Sint gekregen, want je bent zeer braaf en hebt overal zin in. Ja, tekenen en berduren is prachtig werk en als je wat groter bent kun je de kleertjes van je poppen met mooie fi guurtjes versieren. Zo, dus je ging al met je grote zus laar de Bewaarschool! Maar omdat je nog geen vier was, moest je weer een poosje thuis blijven, dat was niet leuk hè! Jopie is ook flink als ze al tijd door weer en wind naar school gaat. Bij storm is de zee vlak bij jullie huis zeker erg ruw?! SOCIËTEIT „VRIENDENKRING" Donderdagavond hield de Sociëteit „Vriendenkring" haar jaarvergadering in Hotel De Hoop te De Cocksdorp. Na opening on lezing notulen, welke onveranderd weiden goedkeurd, volgde bestuursverkiezing. Aftredend waren de heren K. Kalf en C de Graaf, terwijl wegens vertrek van de heer Jb. West dorp Jr. een nieuw bestuurslid moest worden gekozen. Bij eerste stemming werd de heer Kalf herkozen. Nadat de heer C. de Graaf wegens gevorderde leeftijd had bedankt, werd in diens plaats gekozen de heer O. de Kindt, ter wijl de heer A. Garritsen de heer Westdorp opvolgde. Voor de feestavond welke voor de vasten zal worden ge houden, zal getracht worden een blij spel in te studeren, gezamenlijk met de sportvereniging, welke ook nog een feestavond op het programma heeft staan. De bedoeling is voor beide ver enigingen hetzeifde stuk op te voeren. De Sociëteit telt op het ogenblik 57 le den. ESPERANTO IN ENCYCLOPAEDIE. De grote Winkler Prins Encyclopaedic wijdt 4 kolommen druks aan Esperanto. Zij geven een overzicht van de Es peranto taal en de Esp beweging. De samensteller is de heer G. P. de Bruin. ZON, MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 9 Dec op om 8,39, onder om 4,25. Maan: 9 Dec. N.M., 16 Dec. EK. Hoog water ter rede van Texel: 9 Dec. 8,43 en 9,06. 10 Dec. 9,37 en 9,58. 11 Dec. 10,28 en 10.47. 12 Dec. 11,16 en 11,35. 13 Dec. en 0j04. 14 Dec. 0,26 en 0,53. 15 Dec. 1,12 en 1 42. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. (Ingezonden mededeling). Neem een doos echte PASTILLES VOORKOMING VAN GRIEP FEUILLETON 42.) Hugh's ogen waren hard en koel. Zij dacht aan de ogen van lady Honor. Zijn gezicht was strak. Hij zei: Ik heb alles gezegd wat ik te zeggen had en wat mij betreft is deze zaak ten einde Ik had nooit gedacht, dat je zóiets zoudt kunnen doen! Je kunt mij op zijn minst vertellen, wat je veronderstelt, dat ik gedaan heb. Ik weet van niets. Je hebt mij in je brief geschreven dat Dick hier is geweest. Jij hebt hem gestuurd. Ik hem gestuurd? Ze stond hem met open mond aan te kijken. Ik heb hem gestuurd? Hoe kom je er bij? Ik wist absoluut niet, dat hij hier was ge weest. Ik heb geen flauw idee waarom hij hier geweest is. Wat hij hier kwam doen! Een ogenblik staarde Hugh haar aan, alsof hij niet geloofde wat ze zei. Toen schoof hij haar een stoel toe en ging zelf ook zitten. Ga zitten, zei hij. Het heeft geen nut, mij iets op de mouw te willen spelden. Jij bent de enige persoon ter wereld, die hem verteld kan hebben, wat hij wist. Jij bent de enige die hem kan hebben aangezet om te doen wat hij doen kwam. Wat hij kwam dóén? Ja, wat hij kwam doen. Hij keek haar strak aan en vervolgde: Chantage is een lelijk woord, Jill. Zij was niet gaan zitten. Zij stond hem aan te staren of ze een spook zag en greep zich aan de tafelrand vast tot steun. Het leek of de kamer om haar begon rond te draaien; het suisde in haar oren. Chantage, stamelde ze. Je bent een goed toneelspeelster, moet ik zeggen. Hugh hoe kun je zoiets zeggen! Ik ik begrijp het niet. Maar jij bent de enige die je broer verteld kan hebben wat hij mij vertel len kwam. Dus moet je het wel begrij pen. Ze viel op de stoel neer. Ze bevoch tigde haar lippen, maar kon niet spre ken. Toen ze eindelijk woorden vond, leek het of ze haar eigen stem op een afstand hoorde, net of het de stem van een ander was. Leg het mij uit, Hugh. Geloof me, als ik je zeg, dat ik niet begrijp wat je bedoelt. Het is anders heel eenvoudig. Je hebt je broer verteld, dat onze verloving niet „echt" is, maar een rol, die wij spelen ter wille van mijn moeder. En je broer meende in die omstandigheid een goede gelegenheid fe zien om geld te maken. Hij kwam hier en vroeg mij om een tamelijk grote som gelds en zei, dat hij mijn moeder van alles op de hoogte zou stellen, als ik dat geld niet betaalde. Heeft Dick dat gedaan? Dat weet je heel goed, nietwaar? Daarom heb je het hem immers ver teld! Ze zat voor zich uit te staren zonder iets te zien. Ze was bleek geworden en zat onbewegelijk. Haar ogen waren plot seling opengegaan vcor het feit, dat Dick altijd zo geweest was. Gezegden van anderen, die haar blijkbaar hadden willen waarschuwen, kwamen haar nu weer in de herinnering. Inderdaad was zij doof geweest voor die waarschuwin gen, omdat ze blind was voor Dicks zwakheden. Niets maakt zo blind als liefde en zorg. Natuurlijk was die kwes tie met dat geld op kantoor niet geweest zoals Dick ze had voorgesteld en zij was een echte domoor geweest om zijn ver klaring maar klakkeloos te aanvaarden. In de loop van tijd word je blind voor je eigen mensen Je raakt aan hen gewoon, je aanvaardt hen zoals ze zijn en meent dat je vertrouwen kunt op hun hart. En nu was het Jill maar al te duidelijk dat Dick zich opnieuw in moeilijkheden had gewerkt, dat hij weer in geldnood zat en dat hij deze minderwaardige poging had gedaan om aan geld te komen En na tuurlijk dacht Hugh, dat zij daaraan had meegewerkt. De vorige maal had zij Dick immers óók geholpen. Het leek zozeer voor de hand te lig gen, dat ze er wel om had kunnen hui len. Eindelijk zei ze: Ik begrijp wel, Hugh, dat je denkt, dat ik mij misselijk gedragen heb en het feit, dat ik hier niets van weet, maakt het niet veel be ter. Je moet in ieder geval alles van onze overeenkomst aan je broer verteld hebben, anders kon hij niet hier geko men zijn met dat.e. voorstel. Ja ik heb het hem verteld. Maar je had beloofd er met nie mand over te spreken. Dat had jij óók beloofd. Hij maakte :en ongeduldig gebaar. Dat is zo en ik heb er ook met nie mand over gesproken. Moeder heeft het aan Bessie verteld en Harcourt is het van haar te weten gekomen. En zo is het uitgelekt. Maar ik heb nooit tegen iemand gezegd, dat het een schijnverlo- ving was. Dat heb jij wel aan je broer verteld. Dat is zo. Mag ik vragen waarom? Ze wist nog maar al te goed dat ze ge- piqueerd was geweest over wat lady Honor haar verteld had Dat was de aan leiding geweest van haar openhartigheid tegenover Dick. Kon ze dat tegen Hugh erkennen7 Omdatbegon ze. Ja? Waarom? Ik ik had een reden. Als je er een reden voor had, zul je mij die nu vertellen, zei hij kwaad. Zijn boze toon stak haar. Wat moest ze antwoorden? Bekennen, dat lady Ho nor's woorden haar diep gekrenkt had den? Het was haar onmogelijk. Ik kan er met over spreken, zei ze. Het is niet alleen mijn geheim Dat is een gemakkelijke uitvlucht. Het spijt me, Jill, maar de zaak ein digt hiermede. Je je gelooft dus niet, dat ik er mets van wist? Hoe kan ik anders? Je broer komt hier om een poging tot chantage te doen, op grond van 'ets, dat jij hem pas verteld hebt. Ze stond op. Het was alles goed en wel, maar met deze beschuldiging ging hij te ver Het v/as wreed, nodeloos erg- denkend. Het verband, dat hij veronder stelde, was mogelijk, maar hij had haar lang genoeg gekend om te weten, dat het onzinnig was en schandelijk om het te denken of uit te spreken. Het was of alle gevoel in haar verstarde. Ze zei: O, Hugh, zoiets zou ik nooit van jou hebben kunnen zeggen of den ken. Zeg me één ding. Je hebt Dick toch geen geld gegeven? Geen cent. Hij mag de hemel danken dat ik de politie niet geroepen heb. Dat had hij verdiend. Ik heb hem gespaard om jouwentwil Als hij daar niet gezeten had als een soort rechter, kalm en hautain en hard dan had ze misschien nu de moed ge vonden, naar hem toe te gaan en hem te vragen, haar te geloven. Maar zijn hou ding scheen elke emotie in de kiem te smoren. Hij vervolgde: En hiermee is de zaak afgelopen, Jill. Je zult mij de ring wel willen teruggeven? Ik zal je alles teruggeven. O de vos was een cadeau en de japon en zo ook Maai de ring houd ik liever in de familie en de broche is al lang in onze familie. Ze werd plotseling wit van woede. Goddank,-dat de broche is terug gevonden. Anders zou je mischien ge dacht hebben, dat ik ze gestolen had. Je bent blijkbaar in slaat, het gemeenste van mij te denken. Hij antwoordde niet (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4