VOOR ELK FICEIIRW^^! RSET VERKRIJGBAAR I fo 3»H Zuid-Afrika in Hotel Texel Bij hst eerste kuchen DHHPO-PASTILLES Ru we handen? PUROL Rode Kruis demonstratie J. Kooger, oud-schipper van de Koger en Oudeschilder reddingboot, op 76-jarige leeftijd overleden ■.mm Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg FILM NIEUWS l' 'I Alle WALA en SUPERBE corsetten worden envenals de WALA Beha's tegen oude prijzen geleverd. Koop nu, U bespaart hierdoor veel geld. Alleen verkrijgbaar bij de N.V. Goederenhandel Ph. Viessing Den Burg - Texel - Telefoon 20 De moeilijke keus De heer Siem de Waal hoopt Dinsdag 19 December a.s. in Hotel Texel een causerie te houden over Zuid-Afrika, dat prachtige land, waarheen hij m 1936 emigreerde. „Siem" is uitgenodigd door „Het Nut", maar deze avond is ook voor andere belangstellenden toegankelijk. Hierboven ziet u Siem in een rikshaw, een heel licht, tweewielig wagentje, getrokken door een neger. Een attrac tie voor hen die als toerist in Zuid-Afri ka vertoeven. Toen deze foto gemaakt werd was Siem nog slechts kort in Zuid- Afrika, waar hij al spoedig volop werk had. U herinnert zich wellicht, dat het crisispook in de dertiger jaren grote werkloosheid veroorzaakte Siem, jeugdig metselaar, ging het daarom er gens anders proberen een heel stuk van huis! De eerste paar jaar werkte hi] daar als knecht, daarna stichtte hij sa men niet de heer Jb Graaf de fa. „Graaf De Waal". Op 'net ogenblik bouwen zij in Harrismith, dat zo'n 400 k.m. van huis ligt. Ze komen dan ook niet ie dere dag „koppiesdoen" bij moeder de vrouw! In die crisisjaren was het ook, dat Siem zijn grote fietstochten maakte, eerst „alleen maar" door Europa, later, in 1935, zelfs door Nooid-Afrika. Elfdui zend kilometer, 19 landen. Hij maakte die reis met de Oostenrijker Max. Ru- dolf Frey, omtrent wiens lot hij was officier in de Tweede Wereldoorlog en vocht in Januari 1S45 aan het Zuid- Oost-front, niets bekend schijnt te zijn. Tijdens deze oorlog moesten verschillen de oud-Te :elaars, in Zuid-Afrika woon achtig ook aan de strijd deelnemen. Ze kwamen er allemaal heelhuids door, Siem gewerd de eer in Mei 1945 als eer ste geallieerde soldaat Texel te berei ken, in de dagen dat de Duitsers hier nog behoorlijk hoog van de toren blie zen! Zodra de vrede getekend was en Siem zijn uniform kon inleveren, ver trok hij weer naar Afrika, dat hij vori ge maand opnieuw verliet om een dikke maand vacantie te rcrnen. De reis ging per vliegtuig. Zo'n sensatie Siem's komst in Mei 1945 teweegbracht (wat smaak ten die sigaretten ons goed!) zo onop vallend was ditmaal zijn bezoek aan Texel! „Wie verre reizen doet kan veel ver halen". Siem zal Dinsdagavond heel wat te vertellen hebben, over „mensen, die ren en dingen". Over de verhouding tussen blanken en zwarten in Z.-Afrika, over armoede en 'ijkdom, over voor- en tegenspoed. Alles gezien door een zonnige bril! voorkomen erger meesteresse, mevr. v. Kooten-Bas. Uit haar verslag bleek duidelijk, hoeveel het kleine vermag en dat een eensgezind willen tot grote resultaten kcmt; niet tientallen maar honderden guldens zijn voor het bekende doel bijeengebracht en afgerekend. Zij sprak de hoop uit, dat het zo nog jaren mocht doorgaan. Luid applaus klonk na deze verslagen door de zaal en passend was het volgende lied: „Ga niet alleen door het leven'1. Mevr. Eelman-Vogelenzang leidde nu in de gelijkenis der talenten, waarop een goede bespreking volgde. Ook het tweede onderwerp, door de presidente over „Kerkgang", maakte de tongen los. „De Pelgrim Dij de mijlpaal", een voordracht door 5 dames, afgewisseld door zang van een koortje, was wel een der hoogtepunten van deze avond. Het gevormde koortje en het duet ge vormd uit de leden der vereniging, heb- (Inqezonden mededelinq). GEREF. VROUWENVERENIGING „ORA ET LABORA" HIELD JAAR VERGADERING. Het was precies 8 uur toen de presi dente, mevr. Boulogne-'t Hart, de jaar vergadering opende en de talrijke aan wezigen (dames en horen) het welkom toeriep en de bekende 150e psalm liet zingen. Het jaarverslag van de secretaresse, mevr. Dingemanse-Verlint, was prach tig verzorgd, in vogelvlucht passeerde alles weer de revue Het gewaagde van een gezond bloeiend verenigingsleven. Het aantal leden is al zo groot, dat ver gaderen aan huis met meer mogelijk is en voortaan in eigen lokaal vergaderd wordt. Ook het doel der vereniging: me de te werken aan de stichting van een eigen nieuw kerkgebouw, kwam in het verslag duidelijk naar voren. Wat er in financieel opzicht bereikt was in het af gelopen jaar, vertelde ons de penning ben met instrumentale begeleiding van de heer Boulogne zeer verdienstelijk ge zongen. Voor de gasten was de spraakwaterval voor paren geleid door de heer Koers, een bijzondere attractie. Ie prijs mevr. Woudstra en de heer Tuinema; 2e prijs mevr. Brouwer en de heer Vis. Al met al een echt gezellige en ge slaagde avond, die door Ds. Goedendorp met dankzegging werd gesloten. door G. Th. BOTMAN- Nadruk verboden. 115. Ze verlieten dus het Noorderei- land, waar Auckland ligt, en vlogen naar het Zuidereiland Daar volgden dagen van vergeefs zoeken, waarbij ze veel interessants zagen, bv. een vrouw, gehuld in een mantel van echt Zeelands vlas en haar linnen wassend in een der vele bronnen, waar je het warme water zo maar gratis bij de hand hebt. Maar het goud.dat was daar niet. 116. Ook konden ze een prachtvol ge- tatoueerd stamhoofd der Maori's (de oorspronkelijke inlandse bevolking) be wonderen. De piloot vroeg hem nl. om inlichtingen. Helaas, hij wist het goud ook al niet te liggen en van Oom had hij nooit gehoord. Terwijl ze verder he pen, vertelde de piloot, dat ei van de Maori's nog maar enkele tienduizenden over waren. Dat kan (weer) nodig worden. Vanmiddag om drie uur zal de Rode Kruis Colonne uit Den Helder een, de monstratie geven in Hotel Texel. Deze demonstratie is voor iedereen gratis toe gankelijk. In Januari beginnen de E.H.B. O.-lessen voor de Opleidingscursus van de „Colonne Texel", eveneens beginnen dan de lessen voor dames tot de oplei ding „Helpster". Na de demonstratie kan men zich opgeven voor de cursus, het inleggeld voor de totale cursus be draagt slechts f 2,50. De afdeling zorgt voor de uniformen. Minimum leeftijd 18 jaar. Wij herinneren gaarne nog even aan de adv., betreffende de demonstratie in de krant van Woensdag jl. Men hoopt vooral ook op de belangstelling van de werkers in bedrijven, brandweerlieden, politie- en gemeentepersoneel. N.H. GEMEENTE DE KOOG. De heer A. J. Zutphen werd herkozen, als ouderling, de lieer A. de Ridder als diaken en de heer P. Maas als notabel. (Ingezonden mededeling) MIJNHARDTJES: DE CACHET, die pijn verdrijft en kou afzet.40en 75ct Oud-schipper J. Koogcr. De heer J. Kooger, oud-schipper van de reddingboot van de stations De Koog en Oudeschild, is Woensdag op 76-jarige leeftijd overleden. De heer Kooger nam Vrijdag 4 Juni 1937 afscheid van de reddingboten, waarin hij zich goed thuis voelde. Acht- en-twintig jaar maakte hij deel uit van de reddingbootbemanning, waarvan de laatste elf jaar als schipper. Hij heeft wel zestig oefeningen meegemaakt, hij verzuimde nooit. Door zijn goede leiding heerste er onder de bemanning steeds een vlotte en prettige sfeer. Zij stelde veel vertrouwen in de vaardigheid van haar schipper. De heer De Booy, Directeur van de N Z.H.R.M., bood m 1937 de scheidende schipper een verrekijker aan in etui Daarin stond gegrafeerd: „Hulde en aank aan J. Kooger, schipper van de reddingboot van de stations De Koog en Oudeschild". 15 October 1916 nam de heer Kooger toen nog roeier deel aan de red ding van de opvarenden van de logger Engelina IJM. 264, die achter De Koog gestrand was. Dat was een zeer moeilijke redding. Zeven opvarenden van de En gelina wisten de kust zwemmende te bereiken, zes opvarenden bleven aan boord. Hun toestand werd hachelijk. Vergeefs werd gepoogd met vuurpijlen verbinding met het schip te krijgen, j Driemaal trachtte de roei reddingboot, schipper C. C. Koopman, bij het schip te komen, telkens echter zonder succes. Tenslotte slaagde nen er in de Engelina te bereiken en de bemanning stond spoedig daarop veilig en wel aan de wal. De Ned. Pers deed een beroep op de of fervaardigheid der Nederlanders om de reddingbootbemanning voor haar dap perheid te lonen. Van de N.Z.H.R.M. ont ving de bemanning f 270 en elk een bronzen medaille. Als de stormwind om de huizen van Oudeschild loeide, vervaarlijk door de touwen van de vissersscheepjes floot en het water hoog tegen de dijk opsprong dan was de oemanning van de red dingboot paraat. Bij iedere storm kon hun hulp worden ingeroepen, iedere led- dingspoging betekent bij zware storm 'n felle vermoeiende strijd tegen en veel sterkere vijand, ach, zelfs bij een „dood eenvoudige" oefening is het wel ge beurd, dat een of. meer leden van de be manning van zo'n ranke roeiredding- boot het leven verloren, de zee blijft verraderlijk, al meent men haar ook nog zo goed te kennen. Schipper Kooger keerde altijd wee? in goede conditie in zijn geliefd dorp te- ïug. Vandaag verlaat hij zijn dorp wéér, nu naar zijn laatste rustplaats, naar hit Oudeschilder kerkhof, waar op de toe gangspoort de woorden staan „Ook wacht ik". Ja, dit ieven is slechts tijde lijk. Om de tegenslagen in dit leven kunnen wij ons dikwijls diep bezorgd maken. Wij kunnen ons niet te allen tij de verblijden en toch is het zo: „Al staat de zee ook hol en hoog, al zweept de storm ons voort, vvij hebben 's Vaders Zoon aan boord ur veilig strand voor oog". Veilig strand, ook voor het oog van schipper Kooger. Hij ruste in vrede. ZONDAGSDIENST DEN BURG. DOKTER SCHALKWIJK. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 8 tot en met 14 December 1950 Geboren. Jan Cornells zv Gerrit J. Drijver en Christina Dogger. Gerrit Christiaan zv Jacob C. Janssen en Jo hanna van Maldegem. Pieternella Jo hanna dv Dirk Hillen en Jenneke Buijs- man. Hennie dv Siebe Wijngaarden en Hendrikje v.d. Wal. Ondertrouwd: Gene. Getrouwd: Willem Huizinga en Corne lia Koopman. Overleden: Jelkje Boersma, 56 jaar, wed. v H .de Zwart. Jan Kooger, 76 j., echtg. v. Tr. Mets. Gevonden: 1 bruine muts; 1 zwarte herenhoed; 1 zilv. vulpotlood; 1 blauwe want. PANIEK IN EEN WARENHUIS. Tommy Rogers, de bekende zanger, erft onverwachts de helft van een groot warenhuis. Mede-erfgename van de an dere helft is Martha Phelps Tommy heeft echter geen imbitie een warenhuis te exploiteren en wil zijn aandeel ver kopen. Mr. Grover, de directeur, heeft duistere dingen gepleegd en bij verkoop van de zaak zal zijn bedrog aan het licht kunnen komen. Hij wil Tommy en Mar tha uit de weg ruimen. Dit mislukt. Een pnve-detective wordt zgn. afdelings chef. Hij krijgt assistentie van Groucho, Harpo en Chico Marx. Zij kwijten zich op enigszins vreemde wijze van hun taak, tot grote ergernis van Grover, die zijn plannen gedwarsboomd ziet. Hij besluit een laatste poging te wagen Tommy uit de weg te ruimen, nog voordat deze het verkoopcontract kan tekenen Met meer geluk dan wijsheid weten Vliegwiel en zijn helpers dit le voorkomen en zij ontmaskeren Grover en diens handlan gers na een dolzinnige achtervolging door aile afdelingen \an het warenhuis. Tenslotte verschijnt Cupido nog met ge vaarlijke treffers. Neerlands Nieuws. O.a. Huldiging van luchtvaart pionier Marinus van Meel e Rotterdam. Pijlen- rit van de Regionale Automobiel Club Oost door Gelderland en Overijsel. „Fashion Parade" m Amsterdam. Buitenlands Nieuws. Het Koninklijk bezoek aan Engeland. (lnqezonden mededeling). RHEUMATiEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogene. 1 tnjJ .J-:, l 'I :|;1I". .V5 \5*r FEUILLETON 44.) Dick is één grote mislukking ge weest, dacht ze bij zichzelf, toen ze hem kuste op het trottoir. Geen tranen alsjeblieft, Jill, zei hij. Hij stapte in de taxi en ging op zijn gemak zitten alsof hij zo maar een ritje ging maken en niet iemand was, die er halsoverkop vandoor moest gaan. Zij zag de taxi de hoek omrijden en hij wuifde nog tegen haar op dat ogen blik. Pas toen ze het huis weer was inge gaan en langzaam de trap opliep, kwamen de tranen. Zij had hem laten gaan zonder hem feitelijk iets te vragen. Ze had niet geweten, wat zij zeggen moest, omdat ze meende, dat hij voor goed wegging uit haar leven Hugh was nu weg. Montie was weg. Dick zou ze nooit weerzien. Ze ging op de sofa zitten en zoals het vaak gaat in ogenblikken van groot verdriet er kwamen met een vreem de helderheid gewone, nuchtere gedach ten bij haar op. Ze keek de kamer rond en dacht bij zichzelf, dat zij aan het eind van het kwartaal de huur moest opzeg gen. Ja dat moest ze doen en ze moest hier weggaan De volgende morgen, al vroeg, werd er aan haar deur geklopt. Jill, die nog bezig was zich te kleden, sloeg een ki mono om en ging opendoen. Er stonden twee vreemde mannen op het portaal. Miss Terrence? vroeg degene, die geklopt had. Zij knikte. Is uw broer thuis? Zij schudde haar hoofd. Neen, zei ze. Dick is gisteravond naar het buitenland gegaan. De mannen kwamen de kamer in en de eerste zei: Dat is interessant. Met welke boot is hij vertrokken en uit wel ke haven? Dat weet ik niet, antwoordde Jill conform de waarheid. Dat weet u niet?Wij zijn van de politie, miss, en wij zijn hier om al les van uw broer te weten te komen, wat u ons zeggen kunt. Hij moet gevon den worden. Ze stond de mannen hulpeloos aan te staren. Ze had nooit gedacht, dat er zo iets in haar leven zou kunnen gebeu- rne. Ik weet niet wat u vóór heeft, zei ze Mijn broer is gisteren weggegaan en hij heeft niet gezegd, waarheen of hoe hij ging. De politieman dacht enige ogenblik ken na vroeg toen opeens: Bent u miss Jill Terrence, die verloofd is met mr. Hugh Clare? Verloofd was, zei Jill, eerst rood wordend en daarna bleek. Moesten ze zelfs hierover vragen stellen? Is die verloving verbroken? Ja. Vergeef me, zei de politiebeambte. Hij was in zijn hart een vriendelijk man. Wij moeten u allerlei vragen doen, begrijpt u? Het geen onbescheidenheid. Uw broer is voor ons de hoofdzaak. Ze zei: U kunt de hele flat doorzoeken. U kunt gaan waar u wilt en doen wat u nodig vindt. Maar mijn broer is niet hier. De twee mannne begonnen hun on derzoek. Jill zonk op de sofa neer en zat daar hulpeloos naar hen te kijken en toen zij de andere kamers doorzoch ten te luisteren. Haar hele wereld was ineengestort. Wat Dick gedaan had was haar eigen denken en voelen zó vreemd, dat het bijna méér verwarring en verbazing bij haar opwekte dan smart. Zij was blind geweest haar hele leven was blind geweest. Toen de politiemannen klaar waren met hun onderzoek, kwam degene, die al met Jill gesproken had, naar haar toe Het spijt me, dat wij u al deze last aangedaan hebben, miss maar het was onze plicht. En ik zou u willen vra gen, ons verder te helpen als dat moge lijk is. Kunt u ons niets meer vertellen over uw broer? Het is vrijwel zeker, dat hij gevonden wordt vóór hij ergens van boord kan gaan en het zou onze taak allicht vergemakkelijkt als u ons wat meer kon meedelen. U moet toch nog wel meer weten. Dat is het wonderlijke! Ik weet niets meer. Ik weet helemaal niet met welke boot hij gegaan is. Hij zei alleen, dat hij naar het andere eind van de we reld wilde gaan en als rijk man wilde terugkomen. Dat is alles wat ik er van weet werkelijk! Werkelijk niets meer? Neen. Hij was wel zo verstandig mij niets meer te vertellen. En ze begon te huilen. Toen de mannen weg waren, voelde ze, dat ze nu niet naar de winkel kon gaan. Madame zou dadelijk aan haar zien, dat er iets niet goed was. Madame was een van die mensen, die een fijne neus hebben voor belangrijk nieuws. En je kon haar liet gemakkelijk om de tuin leiden met uitvluchten. Het liefst was ze daar blijven zitten huilen tot ze van niets meer wist. Maar toen er een half uur verlopen was, be greep ze toch, dat er iets gedaan moest worden en dat ze, als ze wegbleef* mis schien Freda of madame zelf hier zou krijgen, wat nog erger dan eng was. Dus maakte ze zich klaar en ging maar in de hoop, dat madame misschien weer last van haar lever zou hebben en thuis gebleven zou zijn. Ze was te laat voor een zitplaats in de bus en moest de hele weg aan de lus staan. Zij dacht aan Hugh en lady Ho- nor. Lady Honor had gezegd, dat ze Hugh wel krijgen zou waar ze hem heb ben wilde en dat zou wel waar zijn. Zij had alles vóór! En het was misschien ook wel waar, dat ze al lang in stilte verloofd waren. Mrs Clare zou daar ze ker op tegen zijn en Hugh hield te veel van zijn moeder om haar er ooit van in kennis te stellen. Daarom was hij op het idee van Jill gekomen, zoals lady Ho- nor gezegd had. Doch nu was alles vreselijk moeilijk en gecompliceerd geworden door het feit dat mrs. Clare beter werd. Maar dat is eigenlijk het enige echt goede en geluk kige in de hele geschiedenis, dacht Jill, en ik dank God, dat ik er aan heb mo gen medewerken. Als Hugh en lady Ho- nor er moeilijkheden door krijgen, is dat hun verdiende loon. Het was een heerlijke morgen. Er dreven kleine witte wolken aan de blauwe hemel en het groen in de parken was fris na de regen van de vo rige dag. De lucht was nog koel. Toen Jill de winkel inkwam, was ma dame er nog niet gelukkig! Maar Freda's ogen waren even scherp als die van madame. Zó, zei ze, wat is er met jou? Jill schudde alleen maar haar hoofd. Kmd, je ziet er akelig uit. Er moet iets ergs gebeurd zijn O, neen, Fré. Ik heb alleen erge hoofdpijn gehadWaar is madame?. Daar komt ze nel aan. Ze heeft een nieuwe hoed op' Nog lelijker dan de vo rige! En Freda liep gauw naar de hoek van de winkel, waar ze met bloemen be zig was geweest. Jill had haar hoed opgehangen en trok nu haar linnen jas aan. Madame kwam binnen. Zij liep dadelijk naar Jill. Wat heb je? vroeg ze. Je ziet er Ik heb erge hoofdpijn gehad... Kom het is natuurlijk iets er- gers dan hoofdpijn. Je hebt de kranten zeker gelezen? Bij dat woord „kranten" sloeg Jill de schrik om het hart. Ze zei: Neen, ik heb geen tijd gehad. Ik heb mij verslapen, vanmorgen. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4