mmmneawerk Hn pachters n Pijprokende man brengt gezelligheid an~J Kookt de melk - ook al is Uw veestapel gezond Winterkou in den lande Purol voor huid en handen Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg riLM NIUUWS is gesloten Permanent Coöp. Veeafzetvereniging G.A. afd. Texel HOOVER //Larüen (habber lieejll l De moeilijke keus „Pijproken Ï5 zo gezéllig!" - Dar vinden vrouwen en meisjes. Het geldt voor alle vaders, mannen of verloof» den. Bij de krant in de huiskamer, bij besprekingen, bij alle werk en ieder uitstapje is een pijp tabak oer gezellig. Het stitét een man! Pijproken maakt de jongeren flinker, de ouderen gezelliger, de nerveuzen rustiger. Een pijp staat sportief en mannelijk. Maar bovenal: als pijp roker smaakt U liet zuiverste en hoogste rookgenot. De vereniging .Texel" tot bestrijding van de tbc onder het Rundvee hield Donderdag 14 Dec. haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer Noordijk, opent met een bijzonder woord van welkom aan wethouder Hin en de heer Rempt, directeur van de Prov. Gezondheids dienst. Op 1 Mei 1.1. waren op Texel slechts 28 reactiedieren aanwezig en hiervan zijn er in de loop van dit jaar reeds 15 opgeruimd. Het thans aan de gang zijn de onderzoek verloopt bevredigend. De dieren, die blijken te reageren worden in de meeste gevallen onmiddellijk van de bedrijven verwijderd. Van de Prov. Gezondheidsdienst is bericht ontvangen, dat hij voor een be drag van f 500 per jaar wil bijdragen in het salaris van de assistent der Veteri nair Hyg Dienst. Aan het jaarverilag van de secretaris ontlenen we het volgende: Het aantal in het seizoen 1949-'50 onderzochte dieren bedroeg 5697. In vergelijking met het vorige seizoen een toeneming van 515 stuks. Bij vergelijking met het aantal dieren, dat in het seizoen 1946-'47 werd onderzocht, blijkt wel zeer duidelijk, de grote toename van de rundveestapel. In vergelijking met dit jaar is nl. de aan was wel 40 pet. Overigens bracht het laatste seizoen nogal wat teleurstellingen. Het aantal reageerders was veel groter dan in voor gaande jaren en verschillende bedrijven die al jaren lang vrij waren, bleken nu (Ingezonden mededeling). één of meer reageerders te hebben. De runderhorzelbest rij ding moest we gens de hoge kosten dit jaar door de veehouders zelf uitgevoerd worden. Hieraan is behoorlijk goed voldaan en in heel veel stallen bleek geen enkel dier schade van de runderhorzel opgelopen te hebben. De financiële toestand van de vereni ging is zeer bevredigend Bij rnonde van de heer P. Kikkert wordt medegedeeld, dat de rekening van de secr.-penning meester in goede orde werd bevonden. Voorzitter deelt vervolgens mede, dat de contributie, die tot nu toe f 1 per dier bedroeg verhoogd zal worden. De af dracht aan de Prov Gezondheidsdienst moet nl. verhoogd worden van 80 ct. op f 1,20 Daar de vereniging met niet min der toe kan dan een bedrag van 20 ct. per dier, zal de contributie dus f 1,40 moeten worden. Met algemene stemmen wordt hiertoe oesloten Voorzitter spreekt hartelijke woorden tot het aftredende bestuurslid, de heer R. W. Stoepker, die reeds vanaf de op richting deel uitmaaKte van het bestuur. De heer Stoepker heeft zich doen ken nen als een zeer actief bestrijder. Op een vraag van de voorzitter, ant woordt de heer Swart, dat het onder zoek een vlot verloop heeft Na de pauze komt Dr. Van Loon ter vergadering, die een inleiding houdt over het onderwerp: Het gevaar van runder tbc bij de mens. Uit de geschiedenis blijkt, dat deze ziekte al heel lang bekend is. Over de mening of een mens besmet kan worden door een dier of andersom is in de loop der jaren heel wat te doen geweest en meermalen werd een vroegere theorie weer omver gegooid door latere geleer den. Pas in het laatst de vorige eeuw heeft men definitief vastgesteld, dat er verband bestaat. Er is toen gebleken, dat er 3 soorten tbc-bacillen bestaan, nl mens-, runder- en vogel-tbc-bacillen. Door de tbc-bacillen bij de mens kunnen ook apen, honden en varkens besmet worden. Het rund kan alle zoogdieren en ook de mens besmetten. Door de tbc- bacil van vogels kan bij zoogdieren en vooral bij varkens tbc optreden. De be smetting kan op verschillende wijze overgebracht worden nl. door direct contact, maar ook door het gebruik van dierlijk voedsel, bv. melk en vlees. Ook door luchtstromingen kan de bacil over gebracht worden (hoesten). Bij rundvee, dat extensief wordt ge houden komt de ziekte weinig voor Verder treedt de ziekte bij geiten, scha pen en paarden niet vaak op, bij varkens veel meer en bij dit dier overheerst de rundvee tbc-bacil. Plm. 3-5 pet. van de katten blijkt met tbc besmet te zijn. Bij onderzoek blijkt de ziekte veel meer voor te komen bij kinderen dan bij oudere mensen en verder is op het platteland het aantal gevallen veel gro ter dan in de stad. Vermoedelijk moet hier verband ge :ocht worden tussen het drinken van rauwe melk en tbc besmet ting. Het voedsel blijkt een zeer belangrij ke besmettingsbron te zijn. Zo kan be smetting optreden door het drinken van rauwe melk, room, joghurt en karne melk. Ook kaas :n boter, afkomstig van zieke dieren kunnen een gevaar opleve ren. Spreker drong er met klem op aan melkproducten /oor het gebruik te ko ken. Bij een gehouden enquête bleek dit nog lang niet algemeen het geval te zijn. Ook na het gezond werden van de vee stapel is het koken van melk aan te be velen. Na het laatste onderzoek kan een dier immers weer besmet worden en naast tbc zijn er ook andere voor de mens gevaarlijke ziekten, die door rau we melk overgebracht kunnen worden. De heer Rempt gaf een algemeen overzicht over het werk van de Ge zondheidsdienst in N.-Holland. Daaruit bleek duidelijk, dat de flinke aanpak van de Texelse veehouders van het tbc- vraagstuk een wel zeer goed resultaat heeft opgeleverd. Naast een practisch tbc-vrije rundveestapel op ons eilanci zijn in onze provincie diverse streken met een reactiepercentage van nog meer dan 25 pet. Vooral in het con- sumptiemelkgebied '-m de grote steden is het buitengewoon erg. Men heeft hier de melkrijke dieren uil gesaneerde ge bieden in het Oosten van ons land op gekocht. Uit het onderzoek blijkt ver- Nadruk verboden. door Gr. Tih- ROTMAN- NIEUWE KOFFIEBONNEN. Bon 487 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 495 Algemeen (D-kaart) zijn aan gewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen blijven geldig tot en met 6 Januari. De eerstvolgende bonaan wijzing zal op 1 Februari plaatshebben. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 11 t m. 17 Dec. 1950: 170 kg bot; 2436 kg garnalen; 702 kg kabeljauw; 18 kg rog, 295 kg sardien; 896 kg schar; 13982 Kg schol, 8 kg kom meraal; 1336 kg tarbot; 15619 kg tong; 385 kg wulken; 5613 kg wijting; 448 kg kruikels, 88 kg haai; 30 kg lever, 5175 kg garnalenpuf; 85 kg krabben. W«»/ „MY DREAM IS YOURS". De knappe Doris Day, die zo charmant zingt Again" en „Quicksilver") speelt de hoofdrol in deze prachtige film. een wervelwind vol vrolijkheid en frisse liedjes Haar ïmpressano Doug Blake (Jack Carson) moet half Hollywood overhoop halen alvorens hij voor Martha het eer ste contract weet af \e sluiten. Een ko misch rolletje vervult daarbij Sakall als de zakenman Felix Hofer, die de uitzen dingen moet bevalen en aanvankelijk liever een Weens walsje hoort dan swing en boogie-woogie. Doug Blake krijgt ten slotte voor al zijn moeite de mooiste be loning die hij zich denken kan. „My dream is yours" is de song, waarmee Martha in de film triomfen viert en dat één der meest populaire nummertjes van Doris Day is geworden. „TOT WEERZIENS". Joan Ames, een knappe jonge vrouw lijdt aan een vreselijke ziekte, die wel dra haar dood ten gevolge zal hebben Dan Hardesty zal binnenkort tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld wor den, want hij heeft een moord begaan. Zij weten van eikaars gesteldheid niets af en vatten grote liefde voor elkander op. Zij moeten echtei scheiden als een detective „hem" arresteert. Neerlands Nieuws. O.a. Leden van de Defensie-Commis sie der Staten Generaal bezichtigen Amerikaanse wapens. Grieks schip ver gaan voor IJmuiden. Buitenlands Nieuws. O.a. Jean Simmons komt thuis. In Macedonië wordt le sluier afgeschaft. De grote spoorwegramp in New York. Overstromingen in Californië. Strijd om Korea. der, dat op een aantal van 100 reactie dieren gemiddeld ruim acht zgn. open lijders zijn en het is wel duidelijk, dat we hier met een zeer belangrijke infec tiehaard te maken hebben. Mede in verband met de door de re gering bedoelde rationalisering van de landbouwbedrijven is het de plicht der veehouders met alle kracht mede te werken aan de gezondmaking van onze veestapel, waard Dor wij tevens een be langrijke bijdrage leveren voor de ge zondheidstoestand van ons volk. C. v. Gr. 119. Op de plaats, waar het kaartje met azijn bevochtigd was. kwamen de letters te voorschijn, duidelijke letters, die er blijkbaar met onzichtbare inkt op geschreven waren, weike inkt met azijn weer zichtbaar gemaakt kon worden. De rest van het kaartje werd nu even eens met azijn bewerkt. De vindplaats van het goud. niet ver van Timaru, was zeer duidelijk aangegeven! 120. Overgelukkig, dat het eind der i eis in zicht was, ?n met een hart, klop pend van spanning, spoedden ze zich naar de aangegeven plaats en vonden daar langs een ingewikkelde route ein delijk de grot, waarin de schat verbor gen moest zijn. Grote stenen wegschui vend, van de ene gang in de andere kruipend, bewogen zij zich moeizaam voort Laat tijdig de verlenging van Uw pachtovereen komsten aanvragen door Deurwaarder Prins, LOODSGRACHT 2 DEN HELDER. Behandeling van alle pachtzaken De praktijk van tandarts A. ten Hooi van 23 December t.m. 28 December. Vrijdag, 29 Dec. begint het spreekuur weer. Voor een betere slaagt U zeker in Oosterend KAPPER BAKKER. Telef.37 Wij vragen voor Export: Aanbiedingen van drachtige KOEIEN en VAARZEN Kalftijd: Januari en Februari. NUCHTERE KALVEREN worden a.s. Woensdag 27 December bij de PT.V. aan de Kantoorstraat ontvangen tot 11 uur Opdrachten tot afhalen kunnen aan de vertegen woordigers worden opgegeven Voor uitbetalingen enz. zijn we eveneens Woensdag aan Den Burg. De „Kleine Reus" onder de wasmachines Uit voorraad leverbaar. Telefoon 153 - Den Burg FEUILLETON 46.) Maar Jtll kon met Freda's ver trouwende moed en opgewektheid niet meevoelen. Haar leek het of zij haar ei gen leven bedorven had hopeloos. Al les was verkeerd gegaan. Freda had na tuurlijk gelijk: zij was een gans. Maai kon zij dat helpen? Haar karakter en haar jeugd op het land, waar ze onder eenvoudige mensen geleefd had. waren daar de oorzaak van. Zij was nu een maal zo. Zij begreep weinig van de men sen en het leven. Zij was argeloos, weer loos, dom zo ongeschikt mogelijk voor een krankzinnig plan als dat van Hugh. Ik ben een idioot geweest, zei ze. Dat lijkt er wel een beetje op, ant woordde Freda. Maai in ieder geval: een lieve, goede idioot. Tn ik denk, dat je nu niet meer idioot bent al ben je goed en lief gebleven. En je zult zien, dat alles nog terechtkomt beter dan je denkt! Och er zijn dingen, die nooit meer terechtkomen. Wacht maar. Let op mijn woorden! Het was een drukke dag. Later kwam Harcourt. Hij ging dadelijk naar'Freda en scheen Jill niet te zien, die in de deur van de achterkamer stond. Hij was een beetje opgewonden. Bij tante Mabel is alles in rep en roer, zei hij. Ze gaat naar buiten. Stel je voor: iemand, die zich al met de dood verzoend had! Die dokter heeft een won der verricht. Ze woidt weer helemaal beter. En intussen is het afgeraakt tussen Hugh en Jill. Het arme kind is erg over- sluur, zei Freda Afgeraakt? Hij heeft er geen woord van gezegd tegen mij. Hij zal oók wel overstuur zijn, zei Freda glimlachend Jill luisterde naar alles wat ze zeiden. Zij kon zich bijna net bedwingen, naar Harcourt te gaan en hem van alles te vragen over Hugh en zijn moeder. Har court vervolgde: Och. maar Hugh is ook zo'n rare. Soms denk .k, dat hij niet nor maal is met zijn vrouwenhaterij en zijn ijzige koelheid. Hij is nog nooit over stuur geweest in zijn Teven. Ik dacht, dat hij werkelijk om Jill gaf. Dat is zo! Dat kon een kind zien Wat is er eigenlijk gebeurd? Ruzie ge maakt? Hij keerde zich jm en zag Jill. Hé, zei hij, ben jij daar? Vergeef me. O 't is niets, zei Jill. Ze voelde een vreemde zwakheid in haar knieën en kon haar tranen niet inhouden. Ze leunde hulpeloos en ongelukkig tegen de deurpost. Ik vind net eigenlijk bar. Hugh doet maar wat hij goedvindt en denkt niet aan iemand anders. Jij hebt er ze ker genoeg van gekregen, Jill en het afgemaakt? Het is nooit echt aan geweest, ant woordde Jill. Ze zag Freda schrikken en haar aankijken als wilde ze zeggen: houd je mond! Maar ze vond nu dat ze lang genoeg leugens had verteld. Ze kon daar met mee voortgaan. Laten we de waarheid zeggen, zei ze Het was niet echt. Dat wist je nrnmers al? Wij speel den feitelijk comedie. Je bedoelt, dat jullie niet verloofd waren? vroeg Harcourt en hij ging, een beetje hulpeloos, op ten stoel bij de toonbank zitten. Vertel er wat méér van, Jill, vervolgde hij, verlegen voor zijn doen. En zij vertelde de waarheid. Wij hebben het gedaan om zijn moeder, de laatste weken van haar le ven wat geluk en blijheid te geven. Maar nu is zij beter geworden en kun nen wij die rol niet blijven spelen. Het idee was van hem. O hij heeft volko men fair gehandeld en mij goed betaald voor mijn moeite. Maar van trouwen is natuurlijk nooit sprake geweest. Als hij ooit trouwt zal dat wel met lady Honor zijn. O daar geloof ik niets van! Hij kan Honor niet uitstaan. Dat is een van die vrouwen zonder gevoel, die nemen, wat ze krijgen kunnen. En ze heeft jou aardig „genomen" geloof ik. 't Is mogelijk, maar ik ben toch niet helemaal overtuigd, dat zij gelogen heeft. Ze vertelde het zó zekerden zó overtuigend Freda haalde met een wanhopig ge zicht haar schouders op. Je bent en je blijft een gans, zei ze Harcourt zei: Nou, als hij met lady Honor trouwt, kan ie zich wel oprollen. Dan kan alleen de hemel hem nog helpen. Wat ons beiden betreft, is de zaak uit, zei Jill Wij zijn van elkaar gegaan en zullen elkaar wel niet meer zien Ik ik kan het niet helpen, maar ik ben er ellendig van. Ik ik mocht hem erg graag. Hij is een zot! nep Harcourt. Ik snap het niet. Je bent een schat van een kind, Jill. Hij gedraagt zich gewoonweg als een idioot. Hij houdt vreselijk veel van zijn moeder. Nou, je kunt niet trouwen met ie mand omdat ie veel van zijn moeder houdt. Hij stond op Nee, vervolgde hij min of meer verontwaardigd. Eigen lijk, als je er goed over denkt, hebben jullie, zelfs als je het als een gewone overeenkomst beschouwt, de zaak gron dig bedorven. Hoe Kunnen jullie je er uit redden tegenover tante Mabel!? Het is voor jou maar beter, geloof ik, dat je er uit bent. Alleen, zei Jill met iets aandoen lijks in haar stem, alleen ik geloof dat ik hem beter heb begrepen dan jullie... Och niemand kan zo'n rare als Hugh begrijpen. Zij sprak niet verder maar ging de ka mer in en begon daai aan een bouquet, die klaar moest. Ze wilde niet meer in de winkel gaan, zolang Harcourt daar was en nog over Hugh praatte. Ze zou gaan huilen als ze er nog langer naar luisterde. Ze moest haar gedachten er gens anders op concentreren Op de bank stond een doos muurbloe men. Madame was boos geweest, toen die gebracht was. De mensen wilden nu geen muurbloemen hebben. Ze vroegen nu meer naar orchideeen en rozen. Wat kosten deze? vroeg ze aan de helpster, die met een oer bouquetten be zig was. Het meisje noemde het bedrag, dat op de rekening stond oor de muurbloe men Dan koop :k ze, zei Jill. Wil jij de doos inpakken? Dan stuur ik ze naar het buitenhuis van mrs. Ciare. Ze zullen er net zowat zijn op de tijd, dat ze er aan komt. Zij schreef op een kaartje „Van Jill" en legde dat in de doos. Toen het pakje klaar was, schreef e zelf het adres op de doos. Het was een vriendelijk dorpje aan de rand van de heide, had mrs. Clare ge- :.egd, met bossen in de verte, aan de ho- izon van een heuvelachtig land een plek, ver van de wereld waar alles fris is en geurig en heerlijk. Dit pakje moet je meegeven aan de personentrein vanavond, zei ze tegen de jongen, die de doos kwam halen. En dan moet je tegelijkertijd dit telegram verzenden. Ze zocht in haar Tasje naar geld. Het telegram had /e aan Bessie geadres seerd Hugh zou kunnen denken, dat ze achter zijn rug om pogingen wilde doen om weer met zijn moeder in contact te komen. En mrs. Clare zou hetzelfde be grijpen. Zij zou in de muurbloemen een lieve groet zien en anders niet. Want Ji" kende mrs. Clare's hart en wist dat die bloemen haar gelukkig zouden maken. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4