„Ouwe kachel" EEN GEZELLIGE OVERGOOIER ACCORDEON EN MANDOLINE. De accordeon- en mandolineclub, diri gent de heer Jan Visser, hopen Donder dag 18 Jan een uitvoerng te geven in De Oranjeboom. FEESTAVOND N.V.V. Op Dinsdag 30 Januari zal het Ned. Volkstoneel van Ben Groeneveld, uit Amsterdam, in De Oranjeboom het stuk ..Asfaltjeugd" voor het voetlicht brengen AVRO-AVOND. De AVRO, op tournnoi door ons land, hoopt Donderdag 11 Januari een bonte avond te geven m De Oranjeboom KRAAM VERZORGING Met het oog op de verlening van kraamhulp houdt Zuster Cornelisse voor het Kraamcenirum Texel-Den Helder Donderdag 4 Januari (morgen) van 10 11 uur zitting in het Wijkgebouw te Den Burg. NOGMAALS „NYNKE". De ten bate van het Gebouw voor Chr. Belangen te Oosterend gegeven opvoe ring van het spel ,,Nynke" is een klin kend succes geworden. Het gebouw was eivol. Hierdoor aangemoedigd hoopt men op Zaterdag 13 Januari een tweede opvoering te geven. (Zie ook ons blad van Zaterdag a.s.). WIE WON DE FIETS' Wij hebben al bekend gemaakt, dat de houder van lotnr. 348 van de loterij van S V. Oosterend een fiets gewonnen heeft, maar totnogtoe is het karretje niet afge haald De heer Jn. Klippel, Oost, won met 476 de schemerlamp, mej. Boon, het Noorden, met 984 de strijkbout, de heer M. Mosk, Oosterend, met 271 de knijp kat. Wie met 290 het kleed heeft gewon nen is nog niet bekend. 68 AANVRAGEN VOOR EMIGRATIE! In 1950 hebben 68 Texelaars bij het Arbeidsbureau een aanvrage voor emi gratie ingediend. 10 voor Canada, 56 voor Australië en 2 voor Nieuw-Zeeland. Eind December stonden op het Ar beidsbureau 109 werklozen ingeschreven eind Dec. 1949 57. In Dec. werden 18 aanvragen voor weik voldaan. In 1950 werden 76 personen voor de beroeps keuze getest. De meesten waren leerlin gen uit de hoogste klasse van de o.l. scholen van Den Burg en De Koog, de overigen die de lagere school reeds ver laten hadden In 1950 werden 5 personen op de Rijkswerkplaatsen te Hoorn en Amsterdam opgeleid 3 machinebank werkers, 2 electriciens - 1 machinebank werker en 1 timmerman zijn nog in op leiding De meesten hunner waren gede mobiliseerde militairen. BRIDGEDRIVE. Donderdag 28 Dec. werd m Hotel De Graaf een bridgedrive gehouden. De prijzen bestonden deze keer uit konijnen. De uitslag was als volgt A-Lijn. 1. Dhr en mvv Wilkens l\Vz pt. 2 Dhr en mw. J. C Bruin 65 pt. 3 Mej. T. Rab-C Spruit 60 pt. 4 Joh. D. Bakker -B. Stolk 59 pt. 5. Dhr en mw. Steenhuis 56 pt. 6 P. Stoepker-Bakker 51Vz pt. 7 J. Bruin-Brinkerhof 51 pt. 8te.Gebr. Mantje 481/2 pt. 8V2. Koorn-Kok 48V2 pt. 10. A Broekman-P. Oosterhaven421/fept 11. .v. Lente-v. Santen 42 pt. 12 Dhr en mw. Kiljan 36 pt B-Lijn 1 D. v.d. Werf P Roeper 68 pt. 2. Koningsveld-Ten Cate 66V2 pt 3. Beers-Idema 651/*' pt. 4. Mw. Graaf-H. Vtnema 62 pt. 5. Mw. Ypma-mw. Keijser 58 pt. 6. Koorn-Raven 53 Vz pt 7 Dhr en mw. Beemsterbocr 49 pt. 8. Bakker-Bakker 48 pt. 9. Dhr. en mw. v.d Hcerik 42 pt. 10. Dhr en mw. Slort 411/* pt. 11 Dop en Roeper 38V2 pt 12. A. Slort-H. *Slort 37^ pt. M. T. TOT HET LAATST Zal de dooi voortduren? Dit is een vraag die ons allemaal bezig houdt. Wie aan brandstof denkt, welke de kachel bij vriezend weer extra nodig heeft, hoopt maar, dat de temperatuur boven het vriespunt, blijft, wie veel langs de weg moeten hopen, dat de sneeuw maar spoe dig finaal weggesmolten is. Koning Win ter heeft meer tegenstanders dan aan hangers. De jeugd heet hem natuurlijk altijd hartelijk -welkom. De meeste schaatsliefhebbers trokken afgelopen weekend naar Waalenburg. waar zij op een terrein van Natuurmo numenten volop van de ïjssport konden genieten, de entree was een kwartje en de kinderen beneden 16 jaar mochten gratis rijden Er waren* enthousiaste schaatsers uit De Cocksdorp,Oosterend, Den Burg, De Waal, De Koog. Honder den. De baan van De Cocksdorp en Oost was nl. nog met betrouwbaai Nieuwjaarsdag bracht stevige dooi, maar toch werd er dien dag nog volop van het ijs geprofiteerd. IJsclub Oost neeft de exploitatie van de ijstent verleend aan de heer KI. Daalder. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders maken bekend dat de uitbetaling van de Over- bruggingsuitkering niet zal plaats vin den op Donderdag a.s.. doch op Vrijdag morgen 5 Januari a.s. des morgens tus sen 10 en 11 uur. De vertegenwoordigers van de vak bonden gelieven in de loop van Vrijdag 5 Januari de uitkeringsbedragen te willen afhalen voor de georganiseerden Texel, 2 Januari 1951. Burgemeester en Wethouders van Texel, De Burgemeester, DE KONING. De Secretaris, BEEMSTERBOER. TEXELSE MARKT. Den Burg, 2 Jan. 1951. Aangevoerd: 3 koeien f 650-f 750; 6 n. kalveren f 45- f65; 44 biggen f 30-f 60 TEXELSE FEESTDAGEN. 12 Mei Luilak. 15 Mei Pinkster Drie, Bosjesdag. Juli en Augustus Strandfeest. 11 November Sinte Maarten. 5 en 12 December Nieuwe en Ouwe Sunderklaas. FILM EN TONEEL. Zondag 14 Januari ral in „Casino" wor den opgevoerd het toneelspel „Maria Goretti" en komend weekend zal de film „Maria Goretti" in Texels Bioscoop The ater worden vertoond. Wij raden u aan zowel de film als net toneelspel te gaan zien DE 500,000. De heer W. ;aa Egmond, Eierland, maakte de f 500,000 vol van de uitbe taling aan de pluimveehouders voor de door hen geleverde eieren aan de Coop. P.T.V. „Texel" in 1950. De eierwagen komt vandaag niet alleen met eieren! AAN DE GROND. De Zweedse driemast-schoener „Arm Charlotte" van Engeland op weg naart huis, liep Nieuwjaaisdag tijdens een dichte sneeuwstorm in het Westgat tus sen de Haaksgronden vast. Twee sleep boten brachten haar spoedig vlot. OFFICIËLE STEUN AAN ESPERANTO In elke gemeente in Denemarken, waar minstens tien mensen de wens te kennen geven, een Esperanto-cursus te willen volgen en een daartoe geschikte onderwijzer hebben gevonden, zal het gemeentebestuur voor een leslokaal zor gen en betaalt de regering de vergoe ding voor de onderwijzer. VAN OUD EN NIEUW. Het Oudejaar rustig „uitzitten" onder het genot van een witbepoederde oliebol en een kop geurige chocolade of een glaasje geestrijker vecht ophalen het geen het teneinde spoedende jaar aan lief en leed Dracht. Dat doen wij alle maal. Maar als de klok naar twaalven loopt, pleegt de jeugd de straat op te trekken om hun zeven klappers, gieren de keukenmeiden en voetzoekers in actie te brengen In Den Buig en Oosterend was het omstreeks twaalf uur „groot feest". In Oosterend kregen de zeven klappers nog s*eun van de knalpotten der motorrijders en men probeerde ook de sirene van de brandweer in te scha kelen, maar die weigerde! BRIEF UIT DJAKARTA. „....Ik maak van de gelegenheid ge bruik u mijn hartelijke dank te betuigen voor de regelmatige toezending van de Texelse Courant in net afgelopen jaar en ik kan u verzekeren dat ook wij hier met belangstelling Texels grote proble men, als daar waren het pontvraagstuk en de benoeming van een nieuwe bur gemeester, hebben gevolgd, terwijl ook tientallen andere gebeurtenissen niet aan onze aandacht zijn ontgaan Het houdt je op de hoogte van aJ wat er op Texel reilt en zeilt en daar kunnen wij de NIWIN en de Texelse bevolking, die dit mogelijk maakt-?, met genoeg dank baar voor zijn. BUIT WAS GERING. U weet, dat de Hoornder jeugd de tra ditie getrouw op de laatste avond van het jaar haar dorp on omgeving gaat in specteren om 'e kijken of aile boeren hun wagens en karren wel netjes opge ruimd hebben. Heeft de boer gefaald, wel, geen nood, Ie jeugd maakt dan zon der bezwaar „schoon rchip". Zij sleuren de wagen of kar ergens heen, bv. naar de duinen of zetten hem op z'n kop in een sloot of kolk. Ook halen de jongens dan wel eens de stunt uit om zo'n ver overd vehikel op net clak van een of an der onbewoond gebouwje te plaatsen. Ditmaal was de kalender hun echter niet erg gunstig: Ouwejaarsavond viel immers op een Zondag! Toch waren de jeugdige, actieve dorpsgenoten een on beheerd aanhangwagentje en een onbe heerd laddertje op het spoor gekomen en ze trokken er in optocht mee naar het centrum van Den Hoorn. Terwijl de ene groep druk bezig was met het laten knallen van carbidbussen en vliegende keukenmeiden over de straatstenen kruisten, plaatsten anderen het wagen tje en de ladder op de nok van „Ons Huis". En toen gingen ze te Nuwwe Jaar wensen. NOG IN LEVEN? Zoals bekend heeft Siem de Waal (de Texelse Zuid-Afrikaner) in 1935 de hal ve wereld doorgefielst, samen met de Weense Esperantist Max. Frey. Na die tocht scheidden hun wegen; Max zette zijn studie aan de Universiteit voort promoveerde in 1939 lot Doctor in de Rechten en Siem ging nuizen bou wen in Afrika. Toen kwam de oorlog. Beiden werden naar het front geroepen en niet naar hetzelfde front. In Janu ari 1945 schreef Max. toen officier in het Duitse leger, dat hij in Roemenië vocht, Siem overwinterde toen ergens in Zeeland. Nadien heeft Siem geen en kel teken van leven van zijn oude vriend ontvangen. Omdat hij nu toch in Europa was maakte hij van de gelegenheid ge bruik om „even" met de trein naar Oos tenrijk te gaan In Wenen aangekomen, ontdekte hij dat er van de Alserstrasse, waar Max woonde, weinig meer heel was. Maar het hotel van de familie Frey stond nog gaaf tussen de weggebombar deerde gebouwen. Het was Kerstfeest en de zaak goed beklantMax was er ech ter niet. Leden, behclende tot zijn groep, hadden, aldus Max moeder, mevr. de wed. Frey, gezien, dal Max krijgsgevan gen was gemaakt. Vorige maand waren 100 Duitse officieren uit Rusland terug gekeerd en dat gaf de familie weer ster ker hoop op het weerzien van haar zoon. DAMCLUB TEXEL IN 1950. Het zo juist geëindigde jaar 1950 is voor onze vereniging zeker niet slecht te noemen. Alle gebeui tenissen waren niet even gunstig, maar het overgrote deel waren blijde feiten. Als voornaam ste factor in gunstige zin wil ik vooral noemen, de bijzonder goede geest, die in onze vereniging heerst. Onder alle om standigheden bleef deze goede geest ge handhaafd waardoor Damclub Texel tot en der gezondste verenigingen gerekend kan worden. Nadat de in 1949 begonnen clubcom petities vlot waren afgewerkt, werd het winterprogram besloten mee een af scheidsavond, waarbij de voorzitter H. Steenhuis wegens vertrek naar Meppel voor het laatst in Dns midden was. Dit heengaan was zeker 'n ernstig verlies. Ook in de zomer hebben wij niet stil gezeten, hiervan getuigt het bezoek van Wereldkampioen P. Roozenburg, en het behalen van het Damkampioenschap van N.H Noorderkwartier van ons lid C Dijker Jr. Dit was wel de beste presta tie die door onze leden werd bereikt, want het eerste 10-tal behoorde tot de middenmoot in de competitie van de Prov. N.H. Damb ind en ook in de plaat selijke Eilandcompetitie was voor onze spelers geen succes weggelegd. Met groot enthousiasme werd in Sept. weer aan het seizoen '50-'51 begonnen Op de drukbezochte clubavonden wordt weer met animo gespeeld. De inmiddels weer begonnen competities brachten ons niet direct grote successen, maar de band tussen de andere /stenigingen werd er toch wel mee verstevigd. De grote feestavond, gehouden ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan, werd 'n groot succes en leverde tevens het be wijs van grote eensgezindheid onder de leden. Het was op deze avond dat de eerste donateurs en donatrices werden genoteerd. In de laatste maand van het jaar werd een reeds lange gekoesterde wens van het bestuur tot weikelijkheid gebracht. We kwamen, zij het voorlopig nog zeer bescheiden, tot de oprichting van een Jeugdafdeling. De animo hier door lei ders en jeugd gedemonstreerd, is zeker een belofte voor de toekomst. Dit zijn de voornaamste feiten uit ons verenigingsleven, maar alvorens dit ar tikel te besluiten, wil ik niet nalaten elke damliefhebber aan te sporen toe te treden als lid. Niet alleen om onze dam club te steunen maar ook omdat u zich hierdoor meer kunt bekwamen in het damspel waardoor u zeker meer van ons geliefd spel zult gaan houden. Aan de redactie van dit blad onze hartelijke dank voor het steeds be schikbaar stellen van plaatsruimte, waarvan wij steeds dankbaar gebruik maakten. H. GOMES, ZIEKENFONDS. I11 aansluiting aan een 14 dagen gele den geplaatst artikel over de uitbreiding van de verplicht verzekerden, kunnen wij u thahs mededelen, dat de Wet „uit breiding van de toepassing van het zie- kenfondsbesluit" waarschijnlijk op 1 Januari 1951 in werking zal treden. De voornaamste groepen die onder de verplichte verzekering komen zijn: zij die een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening ontvangen, zij die mvaliditeits-, ouderdoms-, weduwen- of wezenrentetrekkers zijn ingevolge de in validiteitswet, zij die ongevals-, weduwen- of wezen- rentetrekkers zijn ingevolge een der on gevallenwetten. Deze uitkering moet minstens f 125 per jaar bedragen. De premie voor deze groepen, zowel voor alleenstaande als gehuwden, be draagt f 1,50 per maand, welk bedrag op de uitkering wordt ingehouden Deze personen ontvangen een bewijs, dat zij uitkering genieten. Dit bewijs moet ingeleverd worden bij het zieken fonds, waarbij zij zijn aangesloten. Er worden aan deze groepen geen coupons afgegeven, er word£ dus geen bewijs of verklaring ingeleverd en er wordt niet overgegaan tot inschrijving van perso nen bij de verplichte verzekering. Er zijn nog een paar belangrijke groe pen, nl de kinderen welke onderwijs genieten aan een inlichting voor alge meen vormend- of vakonderwijs, wier tijd behoudens zietUe of vacantie geheel of grotendeels door dit onderwijs in be slag wordt genomen in de leeftijd 16 t.m. 20 jaar en "kinderen van 16 t.m. 20 jaar, die ingevolge ziekte of gebreken blijvend buiten staat zijn om met arbeid die voor hun krachten berekend is een derde gedeelte te vei dienen van het geen lichamelijk en geestelijk gezonde kinderen van gelijke leeftijd in staat zijn te verdienen. Voor beide groepen kinderen zullen formulieren ingevuld moeten worden; het is niet zeker dat dit op 1 Januari 1951 in werking treedt De hierboven genoemde groepen zijn dan wel de voornaamste. Ter complete ring een volledige opsomming van de groepen genoemd ui de wet: I degenen, die ziekengeld ontvangen krachtens artikel 55 der ziektewet II. zeelieden. III militairen (dienstplichtig en reser- vepersoneel). IV. degenen die een uitkering of wachtgeld bij werkloosheid volgens een Rijksregeling ontvangen. V. degenen die een uitkering krach tens de Noodwet Ouderdomsvoorziening ontvangen VI. invaliditeits-, ouderdoms-, wedu wen- of wezenrentetrekkers ingevolge de invaliditeitswet. VII. ongevals-, weduwen- of wezen rentetrekkers ingevolge een der onge vallenwetten. VIII. invalide ex-militairen (dienst plichtig en reservepeisoneel). IX. studerende kinderen var» 16 t.m. 20 jaar. X. Invalide kinderen van 16 t.m 20 jr Belanghebbenden kunnen inlichtin gen inwinnen op het kantoor van het ziekenfonds. KERSTVVIJDINGSDIENST TE OOSTEREND. Voor een talrijk en aandachtig gehoor hebben de Hervormde Jeugdverenigin- van Oosterend op Zaterdagavond 23 De cember een Kerstspel van Dr. Callen- bach opgevoerd. Het spel begon met het optreden van de Profeet, die enige kaarsen op het to neel ontstak. Onder het zingen van het „Groot Gloria", kwamen een arbeider, een kantoorbediende en een moeder met haar Kind op. Zij stelden de Mensheid in het algemeen voor De Wereld vindt het lied van „Vrede op aarde" wel mooi, maar acht het niet toepasselijk op deze tijd, waarin een ieder, ten koste van zijn naaste, met alle middelen strijdt voor zijn bestaan „Het lied van „Vrede op Aard" is louter schijn". De Profeet ant woordt met Jesaja 11, waarin wèl spra ke is van vrede op aarde. De Wijsheid, de Kunst en de Techniek zijn het daar mee eens, voorzover zij daarin een ver heerlijking van '.ichzelf menen te horen. Toch zijn ook zij vervuld van een inner lijke leegte. Een Stem uit de hoogte zegt hun, dat zij, om Gods Koninkrijk deel achtig te worden, eerst de kinderkens gelijk moeten worden. In het tweede ta fereel bevinden zich ook Maria en Jozef op het toneel bij een kribbe, evenals een herder. De Wereld zoekt, maar zoekt niet op de goede plaats. De herder wijsi hun de weg naar de Vredevorst, slechts te vinden, voor wie waarlijk naar Hem verlangen. De Wijsheid, de Kunst en de Techniek brengen hun gaven, maar om dat deze gaven slechts strekken tot ei gen grootheid, worden ze door Jozef af gewezen, tot grote teleurstelling van de gevers. Maria: „Het Kind begeert geen gaven, maar uw ziel". De Stem uit de hoogte zegt: „God zelf moet u dit leren". En zij laten zich onderwijzen. In een volgend tafereel brengen zij weer hun gaven, maar nu tot 2er van het Kindeke, zo menen ze. Maar ook deze gaven wor den afgewezen, omdat ze niet zichzelf hebben overgegeven aan de Vredevorst. De Wereld begrijpt d't niet, evenmin als zij verstaat wat de diepe woorden van de herder haar te zeggen hebben „Dit gaat boven aards bedenken". Maar juist dit bovenaardse wil God schenken, zegt de Stem. En de Profeet zegt op welke wijze dit geschiedt. In het laatste tafe reel treden alle sprekers weer op. Ze worden voortgedre/en door onrust, twij fel en leed. Ze komen nu met lege han den. Zij hebben iets te geven, smeken slechts om erbarmen terwijl ze zich tot de Kribbe wenden. Het Kind volgt hen, knielt bij de krib be neer en toont zo, onbewust, aan allen hoe men de Heiland behoort te naderen. Onder het zingen van „Stille Nacht" door het kinderkoor, knielen dan allen bij de kribbe,- nadat eerst de Kunst na mens allen het uitgesproken heeft, dat zij minder zijn dan herders of wijzen, maar Gods opzoekende Liefde hen heeft thuisgebracht. Dan verlaten uilen het toneel, met als laatste de Profeet, die de kaarsen weer uitblaast, terwijl het koor een lof lied zingt. Dit was het einde van een voortreffe lijke uitbeelding van een prachtig gege ven en tevens een zinvolle wijding vooi het naderende Kerstfeest. Oosterend viert op de llde Novem ber nog altijd het feest van de „Ouwe Kachel". In het prachtige boek „Fijn en Grof" door D. L. Daalder, (De geschie denis van een meisje en een jongen op Texel met vele illustraties van Sjoerd Kuperus) vinden wij het feest van die „Ouwe Kachel" op inte ressante wijze beschreven. Kom, laten wij de schrijver eens even het woord geven: „Na Koninginnedag was de verhou ding van groven en fijnen nog enkele weken goed gebleven. Toen vielen de twee partijen elk weer op hun eigen, oude, starre standpunt terug. En ook tussen de kinderen begonnen de vijandelijkheden opnieuw. Tot op de llde November de oorlog weer uit barstte met ongekende hevigheid. Op die dag lopen de meisjes en de kleine kinderen in troepjes langs de huizen met lampions en uitgeholde rapen en bieten. Ze zingen 't c.ude deuntje van Sinte, Sinte Maarten en ze krijgen van de verrukte toeschouwers zoetigheden van allerlei soort, 't Is een lief geval. Maar de grote jongens vinden het dl te lief. Ze hebben een ander vermaak! Uit alle hoeken en gaten slepen ze ijzerwaren, binden die oude rommel met ijzerdraad aan elkaar en zeulen dan die „ouwe kachel" met hels la waai over de hobbelkeien van het dorp. Dat mag niet, en daarom is 't te heerlijker om 't te volvoeren. Op een van de eerste Novemberda gen had Jan de Reiziger de zaak aan hangig gemaakt. Er was wild over ge discussieerd of het niet mogelijk zou zijn, grof en fijn bij dit edele spel tot samenwerking te brengen. Aai was er voor, de meesten voelden er niets voor. En de disputen eindigden, toen Kobus Keizer verzekerde, dat de fijnen al stie- kum een „ouwe kachel" hadden ge maakt en verstopt. „Dan niet", besliste Aai. Ze begonnen overal te zoeken naar ijzerwerk. En hadden in een paar da gen de hele zaak bij elkaar. 'I „Mishok fan de Pieterman" werd opnieuw bergplaats en de hond mocht waker zijn. Trouwens: de fijnen hadden geen reden om te stelen ook hun stapel was al moeilijk te verslepen. Met een gerust hart wachtten ze de elfde November af. Toen het goed donker was en de ijle kinderstemmetjes telkens weer verze kerden, dat de kalvers staarten droe gen, de koeien horens en de klokken torens, terwijl de lichtjes dansten in de deinende stoet, kwamen de twee „ou we kachels" in actie. Ze maakten een, heidens spektakel: Fan de Reiziger liep achter de sleep, met een touw bracht hij telkens weer de rinkelende rommel in beweging en beukte erop met een zware stok. En bij de fijnen deed Jan Slik precies hetzelfde. Natuurlijk zoch ten ze van weerskanten eerst de meis jes op. Rakelings scheerden ze langs de groepjes zingende kinderen heen, zonder hen ooit te raken of pijn te doen; toch sprongen die lachend en gillend opzij als het rammelend gevaarte na derde. Katjesspel en niet meer dan dat. Voorlopig bleven de beide partijen op eigen terrein. Tot de groven het waagden, door de Koetebuurt te trek ken, Verlorenkost *e némen en langs de Peperstraat terug te keren naar het vei lige gedeelte. De eerste keer ging dat goed: de fijnen waren blijkbaar op het 1 Oostereinde van het dorp. Maar nau welijks waren ze voor de tweede keer in 't nauwe Verlorenkost of aan de an dere kant kwam de andere „ouwe ka- j chel". 't Spreekt vanzelf, dat geen van de twee wilde wijken. En niemand min derde zijn vaart. Dus was de botsing onvermijdelijk. De trekkers renden zon der een woord te spreken langs elkaar heen, maar de slepen ramden elkaar en schakelden onwrikbaar vast. Een geloei ging van weerskanten op. Ze rukten en trokken als gekken. Zonder resultaat. De twee Jannen, aanvoerders van beide partijen, stonden tegenover elkaar, onmachtig tegenover het nood lot. En de anderen spanden al hun krachten in om de dubbele „ouwe ka- chel" naar zich toe te trekken: ze hin gen aan de touwen, vuurrood van in spanning. Tot plotseling „het grove touw" in tweeen sprong en de hele ge meente achterover slceg en een klu wen van jongens in het halfdonkere Verlorenkost naar een uitweg zocht. „Geef 'm de jeksie", brulde Jan Slik. De fijnen trokken met geweld. De dubbele sleep zette zich in beweging en i langzaam naderden ze de Koetebuurt. Toen konden ze niet verder. Jan de Reiziger had zich boven op de rommel gestort en met hem erbij ©werd de vracht te zwaar. Bovendien waren de anderen weer opgekrabbeld, ze spron gen naast Jan en betwistten de tegen partij z'n buit. Die gaf zich niet goed schiks over. Jan Slik, dolleman als al- lijd, liet z'n stok neerkomen op het hoofd van Kobus'Keizer en een wild ge vecht was het gevolg De sportriemen f werden losgegespt en de nikkelen S-en I zwiepten op de ruggen en koppen. Sommigen struikelden over de rommel en raakten onder de voet. Ze gingen als dollen te keer. Toen kwam er plotseling verandering in de situatie: Kinnebakkie greep in. Hij was de driftigste van alle Oosteren- ders, door het lawaai vlak bij zijn huis, waren zijn jongste kinderen wakker geworden en ziedenc van woede had hij twee emmers water volgepompt, daarmee naderde hij het terrein van de strijd. Niemand zag hem ko men. En met een fikse zwaai stortte hij de emmers leeg op de wriemelende hoop jongens en gilde de hevigste verwensingen over hen uit. Wild van schrik stoven ze weg. En bij de dubbele „ouwe" kachel" stond Kinnebakkie met de twee lege emmers als de enige overwinnaar. Een overgooier is altijd practisch, omdat we hem gemakkelijk kunnen variëren met een aardige blouse of een jumper Vooral in de winter maanden, waarbij we nu en dan rekening heb ben te houden met vorstperioden, zal het aan genaam zijn als we jn onze garderobe een toilet hebben, dat geschikt is om dan met wat warms te combineren. Ook op warmere dagen is de ivergooier uitstekend bruikbaar doch er wordt dan een zijden blouse onder gedragen. Natuurlijk zorgen we er voor, dat we de rok naar de heersende mode maken, terwijl we ter ompletering van het toilet een losse bolero met 'ange mouwen er bij kunnen dragen. Ret afgebeelde ensemble is een practisch toilet. '-u vooral voor kleine maten geschikt is. 5499/22 Deze overgooier met bolero is geheel van een geruite stof vervaardigd. De ruit is hierbij geheel recht verwerkt, behalve voor de 'akken. Als we het ensemble compleet dragen, het wat gekleder dan de overgooier alleen. De bolero heeft een aangeknipte kraag. De rok van de overgooier is vrij nauw, doch heeft mid- denachter een plooi. Benodigd voor 92 cm. bovenwijdte circa 1.80 m. ^tof voor de overgooier en 2.50 m. stof voor het bolerotje, beide van 140 cm. breedte. Het patroon van dit model is a 0.95 uitsluitend per postwissel te bestellen bij de „Bella" Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, f- Het patroon' is verkrijgbaar voor de bovenwijdten van 86, 92 en y» cm. Het model is overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 2