Cjrocn 2waiisJ~exels in het harL, Opvoering „Maria Goretti" had veel succes Griep?'nMijnhqrdfcje,, Q Het spel gaat weer beginnen! WOENSDAG 17 JANUARI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6494 COURANT Uitgave N.V- v h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdag» Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank. Postgiro 652- Abonnementsprijs 13,15 per half jaar. De zaal van „Casino" was geheel ge vuld loen leden van „Herwonnen Le venskracht" en „Santos" daar Zondag avond het toneelspel „Maria Goretti" voor het voetlicht brachten. De hoofd personen waren Alessandro Serenetti (W. v. Engelen) en Maria Goretti (Atty Reij H Jd.). Twee grcte rollen, maar de grootste en zwaarste was die welke Alessandro moest vertolken. En deze rol is, evenals die van Maria uitstekend ver tolkt! In alle taferelen: toen hij de vol wassenen, die hem (naar zijn mening) dwars wilden zitten, zijn standpunt op rauwe, onbeschofte wijze mededeelde toen hij (tevergeefs) aan een liefdes idylle met Maria een kind nog! wilde gaan bouwen, toen hij in de ge vangenis zat en de hele wereld te lijf wilde, toen hij zijn vele waandenkbeel den verdedigen wilde tegen een sterkere kracht. Zeer goed was x>k het spel van Mari- retti, de uitbeelding van haar sympathie èn angst voor Alessandro, sympathie omdat zij „haar naaste moest liefhebben als zichzelve", haar angst omdat hij haar wilde verleiden en zij wilde zulks ten koste van alles, haar leven desnoods voorkomen. Dat is dan ook gebeurd. Wij hebben ter gelegenheid van de verto ning van de film, vorige week, de in houd van dit verhaal reeds genoemd Het toneelstuk biacht ons ech ter ook nog naar de gevangenis, waar de moordenaar Alessandro zuchtte Nu, „zuchtte".... neen. hij was nog dezelf de gebleven, de bruut, de onverschillige. De ongelovige vooral. Hij wil met nie mand spreken, zelfs niet met zijn vader (C. Bakker, Oudeschild), die hem komt bezoeken. Maar in de stilte van zijn cel, waar het zonlicht slechts spaarzaam doordringt, ziet hij Marietti in een visi oen. En zij spreekt tot hem. Woorden van louter liefde en vergiffenis. Zijn zelfverzekerdheid en alle andere verkeer de eigenschappen raken daardoor aan het wankelen en als zij steeds opnieuw voor hem verschijnt, valt hij als een boetvaardige zondaar op de knieën. In dit stuk speelden verder mede: Moeder Assunta (mw. M Maas-Bak ker); Carlo (C. Bakker, Westerweg), de Pastoor (H. Oudijk),- een cipier (W Bak ker Wzn een pleegzuster (Corrie Tim mer) en een inspecteür van politie (P. Keijzer). Ook zij droegen belangrijk bij tot het succes. De avond werd geopend door kapelaan Van der Kooi die opmerkte, dat het stuk niet door een bestaande toneelgroep op gevoerd zou worden. (Maar we hebben mogen constateren dat dit ensemble het publiek tóch bijzonder wist te boeien!). Spreker verheugde zich over de grote belangstelling, waardoor het werk van de tbc-bestrijding gesteund wordt. Na het eerste tafereel van het 2de be drijf werd het woord gevoerd door de heer Asman die een overzicht gaf van de strijd tegen de tbc en met vreugde mocht constateren, dat men thans over geneesmiddelen beschikt die een radica le ommekeer brachten in die strijd. Een serum is echter nog niet gevonden. Jaar lijks komen 18 000 gevallen van tbc aan het licht, door de massale doorlichtin gen was dit cijfer in 1950 nog groter De tbc-patiënten vinden genezing in de sa natoria. Daarvoor is veel geld nodig (Waarom zorgt het Rijk daar niet voor, signaleert de Overheid een gevaar, dat het land bedreigt, dan trekt zij milli- oenen uit, waarom moeten de gelden voor de strijd tegen de tbc nog via de (Ingezonden mededoling) POST VOOR INDONESIË. Correspondentie voor Indonesië (s.s „Raki") moet uiterlijk 17 Januari (heden gepost zijn. „SCHIPPER NAAST GOD" Dit grootste successtuk der laatste ja ren wordt Zaterdag 20 Januari in „Casi no" voor het voetlicht gebracht door Willem Goossens Volkstoneel. In meer dan 18 landen zijn avond aan avond uit- verkochte zalen het resultaat en pers en publiek zijn opgetogen over de prach tige inhoud van dit stuk Jan de Hartog heeft dan ook voor Nederland en voor Willem Goossens Volkstoneel de origine le versie ter beschikking gesteld zoals deze momenteel ook in Parijs ten tonele wordt gebracht. Zelfs zal men in Frank rijk overgaan om een film van dit stuk te maken. Decors zijn naar ontwerp van Lucas Wensing. Wegens buitenlandse verbintenissen van Willem Goossens zal deze slechts korte .ijd optreden op het Nederlandse toneel met „Schipper naast God." ESPERANTO EN DE LUCHTVAART. Onder de titel „K.L.M. in een note- dop", heeft de directie der KLM weder om een boekje in het Esperanto uitgege ven. Het vertelt van de grote zorg, die de KLM besteedt aan haar passagiers en vooral wat betreft het vervoer per vliegtuig van kleine kinderen en zuige lingen. collectebusjes, /erzamelingen van lood en tin enz, bijeengebracht worden? Is de tbc dan geen grote vijand die ook ons ge luk evenzeer bedreigt? - Red.) Na de opvoering dankte' de heer As- man allen die dag aan dag aan het werk zijn voor hun medemensen. Hij richtte zich daarbij in het bijzonder tot de heer C. Bakker, Oudeschild, die meer dan 25 jaar voor „Herwonnen Levenskracht" arbeidt. Na de heer Bakker voor zijn werk hartelijk te hebben bedankt, be vestigde hij de gouden speld van ver diensten op diens borst. (Applaus). Mevr. Bakker werd eveneens met een stoffelijk blijk van waardering gehuldigd. De avond werd door kapelaan Van der Kooi besloten. DAMCLUB TEXEL. Uitslagen van 12 Januari: A.' C. v d. Werf-J, C. v.d. Star 2-0, C. Dij kerC. v. Heerw. 2-0, P. Kooij-S.v Heerwaarden 0-2. C.: J. Schoo-D v.d. Werf 0-2; Jac. v. Heer- waarden-D Witte 0-2; D. Witte-J. Schoo 2-0. Zaterdag speelde het le 10-tal tegen Damclub Zijpe. Met een 12-8 overwin ning werd de thuisreis aanvaard. Texel Zijpe: S. Ros P. J. Waiboer 11 S. v. Heerw. P. Hoedjes 20 C. Dijker A Slijkeiman Pzn. 20 J. Vonk A. Slijkerman Jzn. 02 D. Lap W. Jimminl: 02 S Bakker P. Koopman 02 G. Dros G. Rademaker 20 J. C. v d. Star P. de Wit 20 P. Kooij A Blokker 20 J. Vinke C Kooij 11 Eindstand 12-8. Volgende wedstrijd is Damlust I-Dam- club Texel op Zaterdag 20 Januari. Eilandcompetitie. Uitslag van 12 Januari: Texel II De Koog J. Vonk Joh. Hillenius 0—2 W J. Boon H. v Dorp 11 J. Vinke Joh. v. Heeiw. 20 J. Stam W. Bakker 02 Joh. D. Bakker C. Groenhof 20 C. P. Burger C. Hopman 02 A. Homma II. Daalder 02 A. v.d. Slikke W. v d. Werf 02 A. Vinke J. Kooiman 20 W A v. Zeijlen C. Bakker 20 Eindstand 911 De ranglijst ziet er als volgt uit: De Koog 2 2 0 0 4 25—15 Den Hoorn 2 2 0 0 4 2515 Texel II 3 10 2 2 30—30 Oosterend 1 0 0 1 0 7—13 Texel III 2 0 0 2 0 13—27 De afgebroken partij C. Stoepker-W. A. v Zeijlen in de v/edstrijd De Koog Texel III is remise gegeven waardoor de eindstand 14-6 is geworden Willen de verenigingen De Koog en Oosterend hun achterstallige wedstrijd vóór 31 Jan. a.s. spelen, om daardoor het wedstrijdrooster met in de wai te bren gen9 De competitieleider. (Gesprek bij de pomp, toen de voetbal velden waren afgekeurd). Geen voetbal vandaag, je heb er gien iens erg in. dat 't Sundag is! PREDIKBEURTEN. N. H GEMEENTE. Vrijdagavond 19 Januari 8 uur Bijbel kring in de P.H. Polder ten huize van mevr de Wed. Westerlaken. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag 21 Jan. H.H. Missen, commu nie-uitreiken en 'oiechtgel. ais anders. Twee Missen in Oosterend. Lof om 7 u met rozenhoedje v.d. overledenen van de parochie en het gebed voor Martelaren van Gorkum 6,30 meisjescongr. Deze week alles als anders. Woensdag om 7,30 Josephlof met rozennoedje en litanie v. St. Joseph v.d. op ie schaal neergelegde intenties en het gebedje v.d. terugkeer der afgedwaalden. Woensdag na het lof jongemannencongr. en Donderdag 8 uur jongedamescongr. Vrijdag 3,30 biechtho ren schoolkinderen. Zaterdag biechtgel. van 4-8 u. op de hele uren en om 6 uur rozenhoedje in de kerk. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het Consultatiebureau voor zuigelin gen houdt HEDEN 17 Januari weer zitting. TEXELSE MARKT. Den Burg 15 Jan. 1951. Aangevoerd 1 koe f 450-f 500 15 n. kalveren f 45- f 60. 30 biggen f 28-f 45. HINDERNISWETSVERGUNNING. Aan de Shell Nederland N.V. te 's- Gravenhage is vergunning verleend tot het oprichten van een benzine-installa- tie (pomp) voor net gebouw van de Texelse Beurtschippers. WAS WEER GOED „Het Klein Toneel" heeft ook in Den Burg veel succes gehad met de opvoe ring van „Rooie Ar.e". Er werd weer goed gespeeld. Gezien de vele uitvoerin gen tegenwoordig, was de bezetting van De Oranjeboom niet onbevredigend. SCHRIK OP SCHRIK De „Harlinger Crt." schrijft: „Is de Nieuwjaarsdag eenmaal gepas seerd dan realiseert men zich met schrik dat de kortste dag (21 December) alweer voorbij is". Wij (op Texel) niet! Wij schrikken al tijd na de 21ste Juni! GEEN STROOM Vandaag hebben De Koog, De Cocksdorp en Eierland van 10-4 uur geen stroom doordat de T.E M. een nieuw transfor matorstation in bedrijf stelt. Morgen, Donderdag, zullen De Westen, Wester- mient en de Duinweg van 10-4 uur om dezelfde reden geen stioom ontvangen. TOT HET UITERSTE BEPERKEN Wij herinneren aan het verzoek, dat de T.E.M. zowel aan licht- als krachtaf nemers van Den Burg heeft gericht om het electriciteitsverbruik van 10,30 tot 13 uur tot het uiterste te beperken In dien door te groot verbruik een storing optreedt zal Den Burg zonder stroom zijn. Het is een dringend verzoek! BOU W VERGUNNINGEN. Behoudens hogere goedkeuring heb ben B. en W. de volgende bouwvergun ningen verleend: Wed. Husiman, De Waal 46, bouwen van een slierenbox J. Kikkert, B 44, bouwen van een kippenhok. F. L. de Grave, B 157, xerphatsen van een ge deelte bestaande schuur. C. Bruynzeel, eD Waal, bouwen van een woonhuis aan de Wilhelminalaan. J. v Sambeek, W.- Kruislaan 28, Dn Burg, bouwen van een kippenhok. W. v. Engelen en Gebr. Bak ker, Westerweg, Den Burg, bouwen van een bijkeuken. A Buys, De Cocksdorp, uitbreiden van de bakkerij. M en A. J Vonk, Den Burg, uitbreiden van een werkplaats. K. de Ridder, De Cocksdorp, uitbreiden van woonhuis, verbouw vee stalling en bouw tas met bregruimte ENIGE WENKEN VOOR VOLKS- TUINDERS EN BEZITTERS VAN PAR TICULIERE TUINEN. Zoals bekend zal zijn, is de wet „Be strijding Aardappelmoeheid" :n 1950 in werking getreden Volgens die wet, is het aan bezitters van kleine tuinen en volkstuinders verboden, om binnen de drie jaren op hetzelfde stuk grond aard appelen te telen Op die tuinen mag dan ook nooit meer dan een derde van de op pervlakte met aardappelen beplant zijn. Waar nu in 1950 aardappelen geteeld werden, mogen" dus in geen geval aard appelen komen In 1950 is de wet nog erg soepel toe gepast en er waren dan ook wel men sen, die hun tuintje voor meer dan een derde met aardappelen beplant hadden. In 1951 zal daar echter streng op wor den gelet. Van vrijwel alle volkstuinen en ook van particuliere tuintjes is door de poli tie in het afgelopen jaar een schets ge maakt, waardoor de controle in 1951 niet zoveel moeilijkheden met zich mee zal brengen. Staan op een of andere tuin teveel aardappelen of staan die aardap pelen op dezelfde plaats, waar verleden jaar aardappelen hebben gestaan, dan worden ze vernietigd. De bedoeling van dit stukje is dan ook, om u tijdig te waarschuwen Ieder die weet, welk een ernstige bedreiging de aardappelmoeheid is voor de export, zal beseffen, dat juist de medewerking van de volkstuinders niet gemist kan worden. Plant niet meer dan eenderde aardap pelen en u voorkomt veel narigheden! Wij vestigen er de aandacht op, dat deze voorschriften ook gelden voor die volkstuinen en particuliere tuinen, die gelegen zijn in het zgn. uitzonderingsge bied van Noord-Holland. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de Rijkspolitie en het kan toor van de Plantenziektenkundige Dienst in Sint Pancras. De Technisch Ambtenaar bij de Plantenziektenkundige Dienst, VAN HERWIJNEN. .Toen was er piet en jolijt in Ho tel Texel, want daar was het gemaskerd bal van S.V. Texel in volle gang. Een bijzonder goed geslaagd festijn, want wel 80, ja ruim 90 Texelaars hadden zich op alle mogelijke manieren uitge dost om een zo gunstig mogelijke in druk te zullen maken. Een echt gemas kerd bal. een bal van gemaskerden, DIE voerden de boventoon, zeker, er waren nog heel wat ongemaskerden, maar die zullen zich daar werkelijk een beetje onwennig hebben gevoeld en hij of zij zal zich zeker plechtig hebben voorgenomen om volgend jaar even eens iets aardigs uit te beelden". Zo staat in ons verslag over het vori ge gemaskerd bal. Zondagavond gaat die pret opnieuw beginnen! Hierboven ziet u een groepje gemaskerden zoals wij er vorig jaar zovelen zagen en nu zullen er ongetwij feld weer velen aan dit alleraardigste feest mee willen doen. Maar, komt u al len gemaskerd! In tegenstelling tot ,,Ouwe Sunderklaas" is het de gewoon te om op een bepaald tijdstip over te gaan tot het démasqué. Ziet, een ve rassend element, dot wij op de 12 De cember toch altijd moeten misse*. Maar. over het algemeen is men op een gemaskerd bal minder stekerig in zijn uitbeeldingen, men besteedt dan meer aandacht aan de costuums zelf en men moet meer dan op 12 December rekening houden met het feit, dat de jury er wel degelijk op let of het cos- tuum dans-minded is. Je moet er mee kunnen zwaaien en zwieren! Gemaskerden, veel plezier toege wenst! LEVERBOT BIJ SCHAPEN. Leverbot, ook wel ongans genoemd en met het wetenschappelijk woord disto- matosis geheten, kwam dit najaar op het vasteland van Noordholland in ontstel lende mate voor. Er worden tal van schapen, soms ge hele koppels van oen veehouder, opge ruimd. En dan doet het gerucht de rón de dat het geen leverbot zou zijn, maar dat de schapen lijden aan te grote levers Het gebeurt, dat dergelijke schapen met grote levers zo één twee drie doodgaan aan een verbloeding. Pillen tegen lever bot zouden niet helpen. Toch is hier wél leverbot de oorzaak maar een lever die sterk veranderd en vergroot is wordt na het ingeven van pillen niet meer normaal. Wèl gaan de leverbotten dood Wc zijn dus dan al te laat met het ingeven van Dillen Onze oude leermeester Professor de Blieck zei altijd, wanneer je de schapen goed wilt behandelen, dan dien je ze om de drie maanden pillen in te geven Er is in het afgelopen jaar zeldzaam veel regen gevallen en vochtigheid be vordert de kans op distomatosis. Er is voor de ontwikkeling van de leverbotten nl. een tussengastheer nodig, een zoet waterslakje en dat slakje gedijt het bes te in een vochtige omgeving. Het komt vooi aan de slootkanten, maar ook langs de greppclkanten. Wij kunnen dat slakje (er is zelfs waarschijnlijk meer dan één soort in deze werkzaam), bestrijden door zout (landbouwzout) langs de sloot- cn greppelkanten te strooien Door het doden van de tussengastheer verbreken wij een schakel in de keten van de ontwikkeling der leverbot Me vrouw Dr. Wibaut nr-eft hiermede in sa menwerking met T.N.O een grote proef opgezet in een gedeelte van de Scher mer. Toen ik 27 jaav geleden in Midden- Noordholland in de practijk kwam, wa ren er wel bedrijven waar jaarlijks in meer of mindere male leverbot voor kwam, maar in de !oop der jaren is het bedenkelijk verergerd De verzoeting van het polderwater door het aanleggen van de Afsluitdijk speelt hier een grote rol. Op Marken kende men voordien geen leverbot bij de schapen. Toen het IJssel- meer steeds meer begon te verzoeten, kwamen er ook gevallen van distoma tosis voor bij schapen op Marken, die langs de buitenkant van de dijken graasden. Bij een door Mevr. Wibaut in gesteld onderzoek werden er aan de IJs- selmeerkant van de dijken toen ook in derdaad de beruchte slakjes gevonden. Voor enkele weken terug ruimde een veehouder-schapcnfokker een 10-tal lammeren en schapen op voor de slacht, omdat ze hard achteruitgingen. Het is ons, dank zij de vlotte mede werking van de betrokken directeur van het slachthuis, gelukt het volledig ver slag te verkrijgen van de bevindingen bij de slachting. Slechts één van de lammeren ver toonde geen afwijkingen. De overige 7 lammeren en 2 schapen hadden alle in meerdere of mindere mate distomatosis Zes vertoonden naast leverdistomatosis ook leverbot in dé longen Twee werden afgekeurd omdat ze „nat" hingen Drie werden er voorwaardelijk goedgekeurd na bacteriologisch onderzoek De slacht- gewichten van de lammeren varieer Jen van 13 tot 18 kg Van de schapen waren deze 32 en 34 kg. De levers van de beide schapen waren sterk vergroot en wogen resp. 3.2 en 3.8 kg. Dit koppel was afkomstig van een pri ma weidebednjf uit de kleistreek. Wat kunnen wij de schapenhouders in deze adviseren? Ruim de slechtste dieren op! Versterk de weerstand van uw scha pen door ze bij te voeren! Hok ze 's nachts op, maar zorg voor voldoende ruimte en zorg er voor, dat ze het met ie warm krijgen! Geef ze pillen in tegen leverbot! Wees er volgend jaar vroeger bij en geef ze dan omstreeks September al pillen in! ESPERANTO IN EEN AUSTRALISCH MAANDBLAD. Het in Australië veel gelezen tijd schrift „Life and Vision" heeft sedert October 1.1. een Esperanto-cursus in zijn kolommen opgenomen. De redactie ver klaarde, dat na net verschijnen van een Esperanto-artikel in haar blad, een groot aantal lezers uit verschillende landen haar brieven doet toekomen. Dit heeft haar doen oesiuiten de Esperanto- cursus te publiceren. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. tot en met 29 April 1951: Op werkdagen: Van Texel: 5,30; §6,25; 7,50; 11,50; 14,50; 17,55. Van Den Helder: 6,30; §8,15; 10,30; 13,30 16,20; 19,30. Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 7,50; 11,50; 17,55. Van Den Helder: 10,30, 13,20; 19,30. Ingaande 2 April 1951 iedere Maan dag

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1