Doelmatige Paardenvoeding De moeilijke keus Kapitein Klakkebos gaat naar Afrika Jeugdrubriek BUITENLANDS WEEKOVERZICHT ER-IN, ER-UIT, EN OMGEKEERD... saw Voorkom verspilling van eiwit. In het Maandblad van de Landbouw- voorlichtingsdienst vonden wij een arti kel van de hand van de overal bekende Rijksveeteeltconsulent Zwagerman, dat onze aandacht trok. Bij ons bezoek aan de bedrijven hebben wij al meerdere malen enigszins aarzelend de gedachte, die in dit artikel ligt besloten, naar vo ren gebracht. De heer Zwagerman betoogt, dat het vooral in deze tijd, nu het paard een zware concurrentie heeft te voeren te gen de steeds verder voortgaande me chanisatie en tegelijkertijd de roep om verlaging der productiekosten overal wordt gehoord van groot belang is te streven naar rationele paardenvoeding. Wanneer daarna diverse in de prac- tijk gebruikte rantsoenen worden be schouwd, blijkt dat in zeer veel gevallen een niet onbelangrijke hoeveelheid ei wit wordt verspild. Dit is in de eerste plaats nadelig voor de landbouwer, die dit eiwit veel beter had kunnen gebrui ken, maar het is bovendien tot schade van het dier zelf. Ook op ons eiland kcmt men het tel kens weer tegen, dat het eiwitrijke kla ver- en lucernehooi aan de paarden wordt gegeven en het melkvee en daar bij ook de dieren met hoge melkgift het met grashooi van meer of minder goede kwaliteit moeten doen. Dit is beslist on juist en vooral wanneer het paarden be treft, die geen of weinig werk verrich ten. Door hierin verandering te brengen zou niet onbelangrijk op de krachtvoer- rekening voor het rundvee bespaard kunnen worden en zou bovendien de ge schiktheid van de paarden om zwaar werk te verrichten verbeterd worden. Wat ons in het bedoelde artikel treft is de volgens onze begrippen grote hoe veelheid bieten in het rantsoen voor paarden en vooral voor dieren, die veel en zwaar werken. Toch is het ons be kend, dat ook op een heel enkel Texels bedrijf vrij veel bieten aan de paarden verstrekt worden en dat zonder be zwaar Wel menen wij er op te moeten wijzen, dat het niet raadzaam is om wanneer men tot nu toe slechts weinig bieten verstrekte, nu opeens over te gaan tot de door de heer Zwagerman ge noemde hoeveelheden. Men zal dit gelei delijk moeten doen. Thans volgen enkele voorbeelden van rantsoenen, die in bedoeld aitikel als goed of slecht woiden betiteld. Zware paarden Zwaar werk goediants. slecht rants. Voerbieten 10 kg 15 kg Klaverhooi 7 Kg 16 kg Tarwekaf 5 kg kg Haver 2 kg 2 kg Geen werk: goediants. slecht ranst. Voederbieten 18 kg 5 kg Klaverhooi 3 kg 11 kg Tarwekaf 5 kg 2 kg Graanstro 4 kg kg Lichte paarden: Zwaar werk: goediants. slecht rants. Voederbieten 40 kg 10 kg Weidehooi 10 kg 12 kg Haver 1 kg 4 kg Geen werk: goediants. slecht rants. Voederbieten 18 kg kg Weidehooi 5 kg 12 kg Graanstro 5 kg 3 kg Als een goed rantsoen voor paarden met licht of zeer ".waar werk en speci aal bestemd voor zandstreken wordt ook het volgende nog genoemd: weinig of zeer geen werk zwaar werk Gestoomde aardappelen 8 kg 16 kg Weide hooi 7 kg 10 kg Graanstro 4 kg 3 kg Wij zijn van mening, dat do door de heer Zwagerman gegeven richtlijnen van veel belang zijn en bevelen ze in uw aandacht aan. C. v. Gr. S.V. Texel. Alleen Texel 1 is na de lange rust poos weer begonnen met haar uitwed strijd tegen Vrone. De uitslag was 2-2. Grootse verwachtingen hadden we niet, de training die regelmatig was doorgegaan, werd door enkele getrou wen regelmatig gevolgd, maar de rest vond dit blijkbaar niet nodig. In het laatste moment kwam afbericht van Piet Stoepker, terwijl Harry geen kennis had gegeven dat hij met griep te bed lag. Een dubbele tegenvaller. Dick v.d. Slikke en André Bakker namen de open gevallen plaatsen in Over de wedstrijd valt niet veel goeds te vertellen en deze droeg volkomen het stempel van ongeoefendheid, zodat de beter wordende kans eigenlijk door ei gen oorzaak tot heel klein is geredu ceerd. Nog vestigen wij de aandacht op de trainig die elke Woensdagavond plaats vindt. Indien onze leden normale ver antwoordelijkheid bezitten, zullen zeniet ontbreken. S.V. De Cocksdorp. Na de lange rust weid er deze week weer voor de competitie gespeeld. Adsp. A won met 7-0 van De Koog A Het le speelde thuis tegen HRC (2-0). Het veld was behoorlijk bespeelbaar toen de heer Keijzer het begin aankondigde Direct zet H. er een vlot tempo in en de achterhoede moet meteen op volle toeren draaien, hetgeen haar goed af gaat. Een enkele maal van dit begin of fensief komt de voorhoede er aan te pas welke aanvallen echter niets opleveren. Na de eerste 10 min. komt S echter wat los uit de verdrukking en heeft HRC naar het later blijkt al zijn energie ver schoten. Aanval op aanval golft op het H-doel. Een keihard schot vindt de dek- lat op zijn weg. De terugspringende bal wordt keurig in de touwen gejaagd. Er is dan plm. 20 min. gespeeld Weer komt S terug. De H-keeper wordt omver ge schoten (of die hard was) maar een ach terspeler slaat de bal het veld weer in, echter met de hand. Penalty. Deze wordt gemist. Drie minuten nadien wordt de H-keeper gepasseerd: 2-0. Rust. Na de door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden). Op 'n mooie zomermiddag, in het be gin van de vacantie, biacht de Sloien- burgse postbode onze vriendjes Kees en Koos een brief van Oom Klakkebos uit Den Haag! „Komt dadelijk naar Den Haag!" schreef de kapitein, ,,ik heb wat moois voor jullie te zien, en er zijn gro te plannen!" 2. Twee dagen latei zaten de jongens al in Den Haag. „Heb je nooit gehoord van professor Ezelsvel, die met z'n ra- kettenbom naar de planeet Mars vloog?" zei de kapitein. ,,En van de raketten- auto, die met een vaart van 400 K.M. per uur voortvliegt? Welnu, ik heb de rakettenbóót uitgevonden, en daar gaan we mee naar Amerika!" thee zet H. alles op alles maar de achter hoede staat hun niets toe. Rustig worden alle aanvallen geretourneerd. Maar de voorhoede heeft enkele keren pech als harde schoten naast of over gaan. Spo radisch komt H. nog over het midden veld. Einde 2-0. De heer Keijzer leidde uitstekend. Uit 5 wedstrijden 7 punten! Trouw trainen en het komt goed. Ook het 2de heeft dit nodig. Tot morgenavond 8 uur dus, heren. Zaterdag SV Oosteiend A-SVC A; Zondag SVC2-SV Oosterend 2; SVC 1— Geel Zwart. S.V. De Koog. J.l. Zondag werd ei weer eens een goe de wedstrijd gespeeld. De Koog had een lastige tegenstander aan Tex. Boys 2, maar door goed spel en volhouden, heeft De Koog kans gezien een overwinning uit het vuur te slepen. Er werd aardig gespeeld. Samenspel was ook goed. Al leen een kleine dosis geluk meer en de stand was hoger geweest. De paal moest de Boys nogal eens redden. Voor a.s. Zondag is er nog maar één wedstrijd vastgesteld, enkel De Koog 1 Tex. Boys 3. Denk er om, niet te licht opvatten, vooral plaatshouden, niet te kort spel maar open, dus direct weg met de bal. Adsp. denkt vooral aan de opstelling in het kastje, komt allen, ook de reser vespelers. Niet zoals jl. Zaterdag, anders zijn we genoodzaakt het A-elftal ook uit de competitie terug te trekken, wat in houdt, dat er niet meer gespeeld wordt. Namens H. Kiewiet dank voor het ge schenk, hij wenst ons veel succes met de sport. Nr. 63. JOOP EN CORRIE EELMAN. Corn wordt vandaag, 17 Ja nuari, 4 jaar. Ze speelt als een klein moe-S dertje met de^&-^ poppen en dei poppenkamer. Voor haar ver jaardag wil ze| graag een win keltje! Wat ga je allemaal verkopen, broertje Joop dan van stellen? Maar Joop zal wel niet zo dik wijls in je winkel kunnen komen, want we hoorden dat hij erg graag op de boer derij is, in de polder, bij Opa de Ridder! Hij wil graag helpen met het voeren' van de koeien en wat er zo meer aan leuks op de boerderij te doen valt. Joop is trouwens al 8! Zeg, hoe gaat het nou met de biggetjes? Zijn het intussen al biggen geworden? Veel plezier vandaag! Com? Mag je alles bij je be- Alle uit de zomermaanden bekende namen in Zuid-Korea beginnen van lie verlee weer te verschijnen in de berich ten, die nu door de strenge censuur heel wat schaarser zijn dan enige tijd geleden het geval was. Seoel is snel gevallen, na dat de Chinese en Nooid-Koreaanse di visies hun opmars ten Zuiden van de 38ste breedtegraad waren begonnen. Hoewel sommige berichten over grote aantallen Chinese troepen erg overdre ven schijnen te zijn, heeft generaal Mac- Arthur met zijn leger van hooguit 150,000 man toch een twee a driemaal zo sterke vijand tegenover zich. In die omstandigheden is weerstand langs een breed front uitgesloten en het is duide lijk, dat men de strategie van de terug tocht ten uitvoer legt. Op achtereenvolgende gunstige punten hoopt men met klein eigen verlies de vij and zo lang mogelijk op te houden en hem zo zwaar mogelijke verliezen toe te brengen. Men hoopt daarmede te berei ken: 1. dat aanzienlijke Chinese contin genten in Korea gebonden worden om te verhinderen, dat zij elders in Azië ge bruikt worden; 2. dat men tijd wint, op dat de Ver. Naties hun politiek kunnen bepalen; 3. dat de Amerikaanse herbe wapening onderwijl snelle vorderingen kan maken en 4. dat men in staat is zich in Korea (vermoedelijk Poesan) te handhaven om zodoende de vastberaden heid te onderstrepen, dat men zich niet neerlegt bij agressie. Daarom is de terugtocht in Korea dan ook geheel volgens plan, al schijnt dit door de snelheid waarmede het gebeu ren moet niet zo te zijn. Uiteindelijk zal men de toestand /an September van het vorige jaar weer krijgen, dat een betrek kelijk klein bruggehoofd bij Poesan het enige Koreaanse gebied blijft, bezet door legers van de Ver. Naties. Een dergelijk bruggehoofd biedt de verdedigers vele voordelen, vooral wanneer het, zoals hier, kan steunen op een voortreffelijke haven. De toevoerwegen naar het front zijn maar klein, die van de vijand daar entegen zeer lang, hetgeen de lucht macht de mogelijkheid biedt doeltref fend in te grijpen. De geringe lengte van het front stelt de vei dedigers in staat hun posities in voldoende mate te be zetten, terwijl de concentratie van de vuurkracht groter wordt. Doorbraken van de vijand op zwakke punten, zoals (Ingezonden mededeling). RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Met deze woorden leidde een gym nastiekonderwijzeres het begin van een spel in, waarbij de helft van de leerlin gen in een vierkant moesten gaan staan en de andere helft zich er naast moest opstellen. Het verwisselen moest snel gaan om het spel niet op te houden. Dit spe. is nu werkelijkheid in de slaapkamer; we gaan daar in het koude jaargetijde snel in ons bed, en soms kort na het opstaan moeten we al weer iemand te woord staan. Het is dus zaak een gemakkelijke ochtendjapon te heb ben, die we direct kunnen „aanschie ten", terwijl ook ons nachtgewaad in zo kort mogelijke tijd goed moet zitten De afgebeelde modellen zijn voorbeel den van doelmatige nacht- en ochtend kleding. K 5580/24. De jongeren onder ons dragen ook 's winters graag een nacht japon met korte mouwen. Dit snoezige model is met smockwerk versierd. Rug pand en voorpand zijn vrijwel gelijk cm. bovenwijdte circa 4.25 m. stof van 90 $33? Benodigd materiaal voor cm. breedte. K 5544/24. Als variatie op de peignoir met overslag, waaromheen een ceintuur van dezelfde stof wordt gestrikt, is dit model buitengewoon mooL Benodigd voor 104 cm. bovenwijdte circa 6.75 m. stof van 90 cm breedte. Van deze modellen zijn patronen verkrijgbaar f 0.95 uitsluitend per postwissel te betalen bij „Bella" Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht K 5580/24 is verkrijgbaar voor 88, 94 en 100 cm. bovenwijdte; K 5544/24 voor 98 104 pr 110 rm bovenwijdte. modellen zijn overgeo im-n uit „Bella", het Nieuwe Modeblad. nu steeds weer gebeurde, zullen moeilij ker worden. Gezien de huidige omstan digheden en de overmacht van de vijand te land is deze strategic vermoedelijk de enig juiste. Men zou er tevens uit kunnen conclu deren, dat Amerika er .weinig voor voelt het getij te doen keren door het zenden van nieuwe grote hoeveelheden troepen. Terecht, want dit '.ou de Ver. Staten op een punt, dat strategisch niet van het grootste belang is, te zeer en tot te groot genoegen van de Russen binden en het onmogelijk maken deze troepen in de kortst mogelijke tijd naar de andere be dreigde punten te dirigeren, niet zozeer om te vechten als wel om de vijand van een aanval af te houden. Men moet niet uit het oog verliezen, dat Korea buiten de strategische verdedigingsgordel van de Ver. Staten in het Verre Oosten ligt en dat de orlog, die daar op het ogen blik gestreden wordt, in de eerste plaats een politieke oorlog is tegen agressie, om erger te voorkomen. Truman heeft in zijn jaarlijkse bood schap aan het Congres nogmaals gewe zen op het bijzondere belang, dat de verdediging van West-Europa voor de Ver. Staten vormt. ..Onze nationale vei ligheid zou ernstig in gevaar worden gebracht, indien de Sowjetunie er in zou slagen de hulpbronnen en de arbeids kracht van de vrije landen aan haar grens in dienst *e stellen van haar oor logsmachine", aldus Truman, die er op wees, dat een bezetting van West-Euro pa een verdubbeling van de Russische kolenvoorziening zou betekenen en een verdrievoudiging van de staalproductie. De bezetting van de vrije landen in Azië en Afrika zou de Ver. Staten bero ven van de aanvoer an vele belangrijke grondstoffen, zoals uranium, dat de ba sis van de atoomproductie vormt. Der halve maakt zowel op strategisch, econo misch als moreel gebied de verdediging \an Europa deel uit van de verdediging van Amerika zelf. Truman verzocht het congres om snelle wetgevende arbeid voor de toewijzingen van het Amerikaanse militaire apparaat, uitbreiding en herziening van het toe zicht op de verhoging van de productie en stabilisatie van prijzen, lonen en hu ren en voor de sociale rust verbetering van de arbeidswetten. Daarnaast komt dan de militaire en economische hulp aan de vrije wereld, militaire hulp vnl. aan de Noordatlantische landen, die nu in generaal Eisenhowei een opperbevel hebber gevonden hebben, in wie men algemeen vertrouwen stelt, economische hulp in het bijzondei aan Aziatische en Afrikaanse landen om de bevolking te behoeden voor hoi ger, ellende en ar moede. Het is te hopen, dai men dit punt, dat in vorige jaren als het Vierde Punt bekend stond, nu meer vorderin gen gemaakt zullen worden. Om de kos ten van dit alles te dekken, stelde de president hogere belastingen in het vooruitzicht. Deze boodschap van Truman is een onomwonden antwoord op de uitlatin gen van oud-president Hoover, die een zich uit Europa lerugtrekken heeft be pleit en van de republikeinse senator Tafi die minder isolationistisch is ge oriënteerd, maar er zich toch tegen kant, dat Amerika de leiding neemt bij de vorming van een groot internationaal le ger door de benoeming van een Ameri kaan (Eisenhower) lot opperbevelheb ber. De regering is overtuigd van de noodzaak van een sterke vloot en een grote luchtmacht, doch de infanterie mag, zoals Korea geleerd heeft, niet ver waarloosd worden Dei halve wil zij de landmacht sterk uitbreiden en extra divisies naar Europa zenden ter verde diging van Europa en ter verhoging van het moreel van de Europeanen. Hier komt Taft legen op, die een groot landleger voor de Ver. Staten overbodig vindt en die het zenden van troepen naar Europa een uitdaging aan de Russen acht. Deze strijd tussen de de mocratische regering en de ïepublikein- se leider zal vermoedelijk nog veel stof opwerpen, hoewel Taft lang niet door al zijn republikeinse collega's gevolgd wordt Óp binnenlands terrein zal Tru man veel last van dit 82sto Congres hebben, omdat de Zuidelijke democra ten vaak met de republikeinen samen gaan en de regering dan in de minder heid komt, doch op buitenlands gebied zien wij weinig verandering van koers. (Nadruk verboden.) FEUILLETON 52.) Maar wie ter wereld zou je ver trouwd hebben, zei Montie. Je verlooft je met iemand. Iedereen weet het. En dan ga je geheimzinnig doen en wilt mij er hoegenaamd niets van zeggen. O maar als net andersom was ge weest, zou ik jou wel vertrouwd hebben Ik betwijfel het. Ze schudde treurig het hoofd. Het is nutteloos, Montie Jij en ik spreken de zelfde taal niet. Daarom zou het ook onzin geweest zijn als wij getrouwd wa ren. Het zou op een mislukking zijn uit gelopen. Wij kunnen goede vrienden zijn méér niet. Dat is mij .liet genoeg. Het zou niet anders kunnen wat mij betreft. Zij had bij dit korte gesprek duidelij ker dan ooit gevoeld, dat Hugh de enige man was, die een echte, diepe indruk op haar gemaakt had. Toen ze alleen boven op haar kamer zat, had ze zich voorge praat, dat het misschien mogelijk zou zijn,weer goede vrienden met Montie te worden en uit die vriendschap wat ge luk en tevredenheid te putten Maar nu wist ze, dat dat een lapmiddel zou zijn, dat haar hart nooit oe ware bevrediging zou geven. Zij moest haar eigen weg gaan en op zichzelf steunen. Zij zou waarschijnlijk wel nooit trouwen, maar voor het ogenblik kon haar dat weinig schelen. Mannen vertrouwden niet op dezelfde wijze als vrouwen. Hugh had haar óók niet vertrouwd. Hij had maar al te gauw gedacht, dat zij het met Dick eens was geweest om iets laags te doen. Montie zei: Je weet best, dat jij voor mij de énige bent geweest. Ik heb altijd van je gehouden, Jill, en het heeft me machtig ongelukkig gemaakt, jou zulke wonderlijke dingen te zien doen en je nu ronduit te horen zeggen, dat een hu welijk tussen ons een mislukking zou worden Ik ben nu en dan met Mollie uitgegaan, omdat ik me zo eenzaam voelde als een paal in 't water. Ik móést het wel doen, anders was ik aan de drank geraakt of zo. Jullie zaten daar gisteren anders heel gezellig samen. Maar voor mij zou het heel wat anders zijn geweest, als jij daar gezeten had. Dat kan wel maar is het mijn schuld? O Montie, je kunt niet trou wen met op één na de beste. Prettig voor mij! Vroeger was ik de beste voor je. Maar die vent legt het met je aan en alles is afgelopen. Zij zei hierop niets, maar de uitdruk king van haar gezicht sprak duidelijker dan woorden. Ik dacht, dat jc gezegd had, dat er niets was tussen jou en Hugh Clare? zei Montie. Zij keek hem ongelukkig aan. Begrijp je niet, Montie, zei ze, dat het wreed van mij zou zijn als ik lief te genover je ging doen? Ik wil de gedach te niet bij je wekken, dat ik dieper voor je voel dan ik doe. Wij tweeën kunnen niet trouwen. Ik wil goede vrienden met je zijn méér kan ik niet doen. Waarom ben je dan hier gekomen? Omdat ik mij eenzaam voelde en omdat ik vriendschap voor je heb. Vind jij vriendschap misschien iets minder waardigs? Maar hij was boos. Ze zag duidelijk aan hem, dat het nut teloos was, verder ï-og tegen hem te spreken. Ze bleef nog even zwijgend zit ten en stond toen op. Zij had helemaal niet moeten komen, dat voelde ze nu Want nu hij zijn zin niet kreeg, maakte hij hel ook onmogelijk, dat zij vrienden voor elkaar waren. Het spijt me, zei ze, terwijl ze de kamer uitging. En ze ging weer naar boven, naar haar eenzame kamer, met een bezwaard hart. De volgende morgen werd zij laat wakker. De wekker was niet afgelopen Ze had vergeten hem op te winden, met het gevolg, dat ze wakker schrok toen het al zo laat was, dat ze bijna naar de winkel moest. Hoe nad ze zo dom kun nen zijn! Ze sprong uit bed en kleedde zich vliegensvlug aan. Tijd voor ontbijten was er niet en ze moest maken, dat ze in de bus kwam. Ze kon zelfs geen krant meer kopen, wat ze tegenwoordig elke morgen deed, om te zien of er geen be richten waren over Dick. Ze bad in haar hart, dat hij het ontkomen mocht, dat hij, ergens in een vreemd land, opnieuw mocht beginnen en een beter leven lei den. Misschien was de angst, die hij had uitgestaan, een les voor hem geweest. Zo kwam ze zondei ontbijt en zonder krant en half buiten adem bij de winkel aan. Kind, wat is er nu weer mei je? riep Freda. Ik heb me verslapen. Niet eens kunnen ontbijten. Dat was dwaasheid Zó erg zou het toch niet geweest zijn, als je een kwar tier later was gekomen! Loop even naar het café op de noek en neem een sand wich met een kop koffie Je ziet er uit als een geest. Als je de hele morgen met een lege maag blijft werken, val je nog flauw. En als madame komt? Niks madame. Het zal haar geen kwaad doen als ze merkt, dat wij we zens van vlees en bloed zijn. Ik zal haar wel zeggen, dat ik je om bloemen- draad heb uitgestuurd. Laat dat maar aan mij over. Goed dan. Ze liep snel- de winkel uit en naar het café, waar ze een Klein tafeltje opzocht en koffie met een paar sandwiches be stelde. Op het tafeltje naast haar had iemand een krant laten liggen. Die nam ze op en begon haar door te kijken. Alstublieft, zei het dienstmeisje en zette een kop koffie en een bordje met sandwiches op de tafel. Ze begon te eten, maar bleef in de krant kijken en op eenmaal zag ze het gezicht van lady Honor. Lady Honor had er slag van, haar portret in de krant te krijgen Ze was een van die vrouwen, die dat gedaan kregen telkenmale dat zij het wensten. Ze had een speciale bezig heid gemaakt van de zorg voor haar „publiciteit", zei Jill lot zichzelf. En daar stond ze weer met een bos orchideeën in haar hand. (Ik wed. dat die van ons zijn en met betaald, dacht Jill) glimlachend en zeker van zichzelf de wereld in te kijken. On der de foto stond het volgende: „Lady Honor Wynne, die gisteravond het slachtoffer is geworden van een ern stig auto-ongeluk. Zij ïeed in haar wa gen op een der wegen van Hampshire naar Londen samen met haar verloof de, mr Hugh Clare. Terwijl de auto gro te vaart had, schijnt er iets aan de stuurinrichting defect te zijn geraakt, zo dat hij in een droge sloot naast de weg terecht kwam Lady Honor heeft zwa re verwondingen aan het hoofd gekre gen en ligt in zorgwekkende toestand in het Cottage Hospital te Hindhead. Mr. Clare is niet gewond, doch liep een her senschudding op". Jill legde de krant neer. Door alle gevoelens en schrik en ont steltenis, die haar bestormden, was het of een stem diep in haar, voortdurend dezelfde woorden bleef herhalen. Dus ze waren tóch verloofd. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4