Cjroen ^warL-Jexeh in het harL, VAL DA ,De Waddenzeevisserij wordt van jaar tot jaar slechter" Jeugdafdelingen van S.V. Cocksdorp boden bont programma Jeugdrubriek Een pracht idee Bij Griep en Kou helpt DAMPO trouw i'lLMNI li IWS isw: ZATERDAG 20 JANUARI I9SI TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6495 COURANT Uitgave N.V vh. Langeveld DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdagi Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank Postgiro 652- Abonnementsprijs f3,15 per half jaar. De visserij op de Noordzee is, in vergelijking met de resultaten in de voorgaande jaren, voor de fijne vissoorten, meegevallen. Vooral voor tong was zulks het geval. De grove vissoorten, zoals schoi, schelvis en kabeljauw, werden maar matig gevangen. In de peuode, waarin er export was waren de prijzen aan de hoge kant, om direct weer in te zak ken zodra de export s'.ilstond. De waddonvisserij wordt van jaar tot jaar slechter. Dit be hoort tot de naweeën van de tot standgekomen Afsluitdijk. Hel is nog te bezien of deze zich ooit .al herstellen. De garnalen-visserij was in het voor jaar van enige betel enis, doch de prijs laag, daar de garnaal erg klein was. In het najaar was or zeer veel vraag naar j garnalen voor export naar Frankrijk en België. Er werden zeer hoge prijzen be taald zelfs tot f 2,50 per kg. Aangelokt door deze hoge prijzen zijn er vele kleine Noordzee-vissers op de garnalenvisserij overgegaan en maakten goede besom mingen. Door Engeland werd het gewichts voorschrift op de vis opgeheven, doch de maten bleven gehandhaafd. Dit betekent voor de exporteurs toch een vooruitgang Wat de IJsselmeer-visserij betreft, kan worden gemeld, dat de aal- en paling visserij minder was clan het voorgaande jaar. Snoekbaars dat het vorige jaar zeer grote vangsten toonde, had in het afge lopen jaar zeer slechte vangsten, het geen duidelijk uit de omzetcijfers blijkt De prijzen hebben gelukkig veel goed gemaakt. De totale omzetten aan de afslagen te Den Helder, Den Oever en Oudeschild waren f 2,908,800 t.o. f 2,933.200,— in 1949. De Helderse en Texelse Noordzeevloot is dit jaar weer met een paar nieuwe schepen verrijkt. De expolitatie ervan is zeer goed geweest, alhoewel de prijzen van smeer- en stookolie weer zijn ver hoogd en de prijze voor netten, touw werk en staaldraad, enz. ook veel duur der zijn geworden. De vooruitzichten vcor het jaar 1951 Beste Jongens en Meisjes, In Februari en Maart zijn weer heel wat kinderen jarig en die willen natuur lijk allemaal weer graag met hun foto in de krant! Als wij ze allemaal fotogra- teerden en in de Tesselaar zetten, nou. dan zóu het een complete Jeugdfoto krant worden en dat gaat niet' De Tes selaar moet de lezers ook vertellen wie er geboren zijn, wie er in het huwelijk zijn gestapt, hoe de toneelstukken voor het voetlicht gebracht werden, wie fijn fruit heeft, wie de mooiste en sterkste nylons verkoopt, wie de warmste ulsters aanbiedt, wie het beste brood bakt en zo voorts. Dat moet (tweemaal per week) allemaal in de kram. (Bij abonnement kost de krant slechts zes cent per num mer, hoe bestaat het, gelet op de hoge papierprijzen en zo voorts, tegenwoor dig!) Daarom moesten wij ook nu weer het lot laten beslissen wie van de vele jarigen-van-straks in de krant zullen ko men. Ben je er net bij, wei niet ge treurd: volgend jaar is jouw kans dan veel groter! En nu de uitslag! Maandagmiddag tussen 12 uur en hall een gaan wij nieuwe foto's maken (voor wie buiten Den Burg wonen staat ons fototoestel deze hele week klaar, maar die jongens en meisjes gelieven niet la ter te komen dan 's middags 2 uur). En hier volgen de namen van hen, die wij voor de foto verwachten: Moekie Beers, Geertje Wassenaar, Hannegnetje Zoete lief, Willij Donker. Ria Bakker. Jan Piet en Ria Mosk, Conny Veenema, Jo- pie Benen en haar nichtje Agnes Witte, Henry Rijk Wzn., Dory, Simon en Jan Huibèrt Dros, Martha Bremer en Annie Hoogewoning (gelijk geboren, samen op de foto!), Adn v.d Slikke, Hans van Swinderen en Age Kramer Jzn.. Jan Ra ven, Henny van der Werve, Siep en Piet Koegelberg en Kees Jaap de Koning. Nr. 65. NELY SOK. Nely woont in de Parkstraat. Maandag wordt ze zeven jaar Ze houdt veel van kleuren en breien en ze kan ook al aardig lezen. Op school vindt ze dat een van «le fijnste vakken Ze zit in de eerste klas. Zeg, we horen, dat jij je vader ook al eens in de winkel helpt! Dat is erg flink en jong geleerd, oud gedaan. Dan willen wij nog vragen: Gaat je vader Zondagavond naar het balmas- qué? Ze zeggen, dal die meneer van Frankenstein daar ook weer komt en is dat geen goede bekende van hem? Veel plezier, Maandag, Nely! „Een scheepje in de haven handt worden voor de visserij evenwel niet somber ingezien. Nu ie Stichting Visexport opgehouden heelt te beslaan, onlvangt iedere hande laar zelf weer zijn deel van de lopende contingenten te. bediening zijner bui tenlandse relaties. AMus de voorzitter van de Kamer van Koophandel cn Fa- j brieken v Hollands Noorderkwartier te Alkmaar, die in de vergadering van Woensdag jl. in een terugblik op het afgelopen jaar. (Ingezonden Mededeling). HOOFDPIJN! Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntablecten. Koker 75 ct. PROCES-VERBA AL De politie heeft Zondag proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon van de Overkant onidat deze cle perken van het fatsoen wel zeer vei had overschreden Wij kunnen geen coggetuigeverslag ge ven maar wel menen wij te weten, dat de man duidelijk blijk gaf niet tot de categorie koudkleumcrs geiekend te willen worden UITVERKOCHT Dinsdagavond wa; en reeds alle kaar ten voor .Schipper naast God'' uitver kocht. JACHT EN VISSERIJ Gedurende 1950 zijn in onze gemeente in totaal 71 grote jachtakten afgegeven. In 1950 zijn in totaal 99 consenten voor de uitoefening van de kustvisserij uitge geven. Voorts: 14 grote visakten A, 3 hengelaken, 5 hengeibewijzen en 1 klei ne visakte. VRIJSTELLING VAN DIENST. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter algemene kennis, dat de Mi nister van Oorlog, bij beschikking d.d 9 Januari 1951, Aid. A3, S2, Bur 1 nr. 570622, een verzoeK om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige we gens bioederdienst ingediend door Wil lem Antoniu.s Gieles, geboren 8 Maart 1929, wonende te L'exel, Den Burg, B174 heeft afgewezen. Tegen deze uitspraak kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende dag na dagtekening van deze bekendmaking in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen om kleed zijn en bij de Burgemeester wor den ingediend, ter secretarie dezer ge meente. Het behoeft niet op gezegeld pa pier te worden gesteld. De Burgemees ter zorgt voor doorzending van het ver zoekschrift aan de Koningin, dne op het beroep beslisl, na advies van de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur. Texel, 17 Januari 1951. De Burgemeester van Texel. C. DE KONING. ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 20 Jan. op om 8.38, onder om 5.06. Maan: 23 Jan. V.M., 30 Jan L.K. Hoog water ter rede van Texel: 20 Jan. 7,39 en 7,53. 21 Jan. 8.29 en 8,42. 22 Jan. 9,07 en 9.21 23 Jan. 9,11 en 10,04. 24 Jan 10.17 en 10.43. 25 Jan 10,52 en 11,21. 26 Jan 11,23 cn 11,53. Aan hel strand s het een uur eerder hoog water. Nr. 66.. HENNY RUMP. Henny woont aan de Vismarkt. Ze wordt Dinsdag acht jaar. Zeg. Henny, wij hebben geen briefje van je ontvangen' Helemaal vergeten? Wij weten niet in welke klas je zit, wal je liefhebberijen zijn en wat je na de grote school wilt gaan doen. Je aan meldingsformulier" veimeldt alleen je geboortedatum' En de naam van het café van je vader. „De Karseboom". Wij hebben in het centrum van Den Burg wel drie gebouwen, wier namen alle maal op ,,boom" eindigen: De Linde boom, De Oranjeboom en de zaak van jullie De Karseboom. Grappig is dat. Veel plezier op je verjaardag. Komen er een boel vriendinnetjes? Kijk, dat vind 'k van de redactie Goed bekeken tot en met, Dat de beste advertentie Eenmaal qratis wordt qezet. Want qe wéét: van 't adverteren Moet het komen, dames, heren! Want een zaak die dót niet doet Gaat ter ziele, kort en qoed! En zo zie 'k de adverteerders Cp ons roemrijk schapenland, Reeds in actie met de teksten Die straks komen in de krant. Oi zij nemen ('i is een weetje), Voor hun doel een leuk cliclie-tje. Want de oriqinaliteit R preekt óók mee in deze strijd. En het leukst' is, dat de lezers Médedelen in die pret, Want nóq meer dan ooit te voren Wordt door hen nu opqelet. Ja, ik kan u wel vertellen, Dat zij onze krant weer spéllen! Daarom t' beste beentje voor, Want dat is nu nodiq, hoor! Iaat dus zien wat of aij waard zijt Op dit uitqebreid terrein. Zuig het aekste uit uw tenen. Haal het beste uit uw brein. Laat het volk er over praten! Dan eerst zal uw aibeid balen. Zet 'm op en pieker maar! Veel succes! DE RIJMELAAR HANDELSREGISTER. In het Handelsregister werden de vol gende nieuwe inschrijvingen opgeno men: Gebr v. d.-Berg s Meubelhuis, We verstraat 21. Meubelmakers-, meubel en woningstoffeerdersbednjf en klein handel in meubelen. Vennoten. J A en W. C v.d. Berg; Schoenmakerij Buiterman, achter het pand Hogerstraat 6, Schoenherstellers- bedrijf Eigenaar. A. Butterman. WIEL VLOOG ER AF! De heer Joh. van Maldegem, „Jacht- lust" Eierland, was Dinsdagavond zeer onfortuinlijk: er liep een wiel van zijn tractor met het gevolg dat de tractor van de dijk schoot cn in het talud op z'n kop bleef liggen. De bestuurder wist er tijdig af te springen. Het 900 kg zwa re wiel kwam rn het Kanaal terecht Het was een hele +oer om dat weer boven water te krijgen! (Ingezonden mededeling). Neem een doos echte PAS-ril_L.ES TEGEN VERKOUDHEID OVER MOOIE WEGEN! Onze motorrijders wacht weer een ge zellige wedstrijd: Zaterdag 27 Jan. om 3 uur kan men te Oosterend bij de o.l. school starten voor een puzzlerit van 65 kin. lang. De route gaat over uitsluitend mooie wegen, daar staat de organisatie voor in. Er zijn reeds mooie prijzen be schikbaar gesteld. Niemand late zich af schrikken, het wordt een gezellige rit. Komt allen, het wordt een rit, die/ u gaarne zult herhalen' S.V. De Koog. Adsp. A spelen hedenmiddag om 3 uur uit tegen ZDH A. Denk er om. allen aan wezig, ook reservespelers. Doe je best. jongens De Koog 1 tegen Tex. Boys 3, aanvang half 3. De Koog 2 is weer vrij. Veel succes en denk om jullie belofte. S.V. De Cocksdorp. Deze week brengt een volledig pro gramma: Adsp. A gaan hedenmiddag per fiets naar SV Oosterend A op bezoek. Vertrek 2 uur. He* 2e speelt morgen om 12 u. op eigen terrein tegen SV Ooster end 2, het le speelt om half 3 tegen Geel Zwart. Na de overwinning van Zondag jl. tegen IIRC zal Geel Zwart zeker alles op alles zetten om de punten mee naar 't Zand te nemen, jongens. Iedere speler weet wat van iiem verlangd wordt, ook voor hedenavond. N.emand mag ontbre ken om half 8 Zaterdag 27 Jan houdt SVC zijn jaar lijkse feestavond /oor leden en dona teurs in Hotel De Hoop. Zorgt er voor dat je een kaart krijgl eer het te laat is. De entreeprijs is zo laag mogelijk. Kaar ten bij Groenlenhandel A Langeveld en W Verse put DE JEUGDAFDELINGEN van S.V. C. hebben Zaterdag- en Maandagavond in Hotel De Hoop een keurig programma aangeboden: speeiliedjes, miniatuur ope rettes. declamatie, een bont allerlei, dat de vele toeschouwers met plezier hebben gevolgd! Als ge zo n uil voering bijwoont en de kinderen zo Keurig hoort zingen en vol overgave ziet spelen denkt ge onwil lekeurig aan het vele voorbereidende werk. ja aan zo n bonte avond zit heel wat vast, daar komt heel wat voor kij ken! Daarvoor is niet alleen dc activiteit van de kinderen zelf nodig, daarvoor moet ook gerekend kunnen worden op de medewerking van de ouders en dan zijt ge er nog oiei. verschillende perso nen moeten bovendien bereid zijn de lei ding op zich le nemen Bij die laatste ge dachten komen oaar voren namen als mevr. Meindertsma, mevr Zijm-Wite, mevr. Hooijberg en mevr Buis. Onze correspondent schreef ,,Een werkelijk groot succes voor deze dames!" Bij deze hulde willen wij ook denken aan de me dewerking welke "an de zijde van het onderwijzend personeel mocht worden ontvangen De feestavonden stonden onder leiding van de voorzitter van SV Cocksdorp, de heer Meindertsma. Zaterdagavond mocht hij in het bijzonder welkom heten Bur gemeester De Koning, de heer P Klove, hoofd van de o 1. school van Midden- Eierland cn de heer A. Keizer, die van hun belangstelling en medewerking blijk gaven De ouders van de jeugd werd dank gebracht voor hun spontane me dewerking bij het instuderen der si lik jes Bij de sportfeèsten en feestelijke uit voeringen van het vorige jaar had men reeds mogen ervaren dat de samenwer king hier op De Cocksdorp niets te wen sen overlaat en ooi: dit jaar is men op deze goede weg gebleven Dit zal on getwijfeld ook van gunstige invloed zijn op de jeugd. Daarover verheugt spreker zich zeer Hierna was het .vocid aan de jeugd, die een welverzorgd programma de re vue liet passeren. Leest u maar eens: 1. Onder moeders paraplu, gezongen en uitgebeeld door Kina de. Graaf en Ineke Verberg. 2. Wat de bloempjes ga ven. door de meisjes Betsie Smit, Viool. Marja Dros, Distel. Netty Smit, Lelie, Reina den Braven, Margriet, Jannie Boer Roos, Rietje den Braven. Elfje en Liesje Langeveld, Vlinder. 3 Dansende Paar tjes (kleine meisje en -jongens): Co de Wolf, Rietje den Braven, C Dros, Liesje v Heerwaarden, S. Nota. Thea Schaat- senberg. J Kikkert, Tini Eelman, Gcr. v. Heerwaarden Neeltje Boon. C. v. Lente. Trijntje v. Hoorn 4 Gedichtie, voorge dragen door Anneke Meinderisma „Tob be water op Zaterdag 5. Een vers dat als een nachtkaars uitgaat, Ria Beerling (met kaars), H. de Graaf (zeeman). J Kikkert (krijger), C v.* Heerwaarden (dandy), L v. Hoorn (rentenier), A. Smit (paardekoper), R. de Giaaf (nuffie). Gr. Verseput {burgerjuifr M. v. Lente (oud Nr. 64. JAN VELDMAN. Jan woont aan de Minister Ruysweg te De Koog Hij viert morgen. 21 Januari, zijn 5de ver jaardag. Toen Jan onlangs met zijr. bokkewagen verscheen heb ben wij hem op de foto gezet. Een beste bok. Jan! En wat trekt-ie goed. Nou moest er eens een wedstrijd komen voor bok ken met wagentjes zoals de zeep kistenrace Die bok van jou zou het zeker wmnen' Jan rijdt graag met zijn wagentje, maar hij heeft nog neel wat meer liefheb berijen- voetballen (net als zijn grotere broers die in de Kogerelftallen spelen), sjoelen en. kniene iange, maar dat laatste wil zijn vader beslist niet heb ben! Zo hoort het ook, laat de beestjes maar gezellig in de duinen rondwippen! Veel plezier op je vijfde verjaardag! Besje), A v. Len'e (handelsman). 6 gym nastiek van een groepje jeugdige meis jes. 7 gymnastiek greep jongens. 8. „Zwaan kleef aan" in 3 bedrijven: Bob Waldus, M. de Waard, J v Heerwaarden (houthakkers), Nelty Verseput (sprokkel- vrouwtje), J Bakker, Jetse Barends. P. Zoetelief (jongens mei vacantie), Joop Stolk (goochelaar), Tr. Verberg (dienst bode), C. Tollenaar (politie), J. Beerling (burgemeester), P. Zaal (postbode), J. Zaal (slager), G. Ie Geest (schoorsteen veger). G. de Graaf (koning). C. Smit (banketbakker), J Stammes (lakei), Hen ny Schouten (prinses), Marie v d. Beek (koningin), Corry de Waard, Greetje Zaal, Marga Dros. Erna v.d. Kooij, Carla v. d. Werve (hofdames). 9 Tien leuke nikkertjes, B. Langeveld, N Bakker. N Boon, J Kikkert, P. Kikkert, M de Waard, J. de Waard, C v Lente, Co de Wolf, M. Boon 10. Jan Pierewiet, J. Stammes, C. Tollenaar M de Waard, C. Smit, A. Meindertsma, Thea Waldus, Cathr Boon, Anne M Hapke, Trudi Verberg, Jan Beerling. 11. zangnummer- 1 je door Ria de Graaf en Corry de Waard Tot slot declamatie door Anneke Mein dertsma. Het waren een paar prachtavonden, waar zeker nog wel tens over nagepraat zal worden! Een werkelijk groot succes voor de dames Momdertsma, Zijm Hooij berg en Buis Mevr. Meindertsma en mw Zijm wer den Maandagavond met bloemen gehul- digd De voorzitter besloot de avond door alle medewerkers en medewerksters nogmaals van harte tc bedanken DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. tot en met 29 April 1951: Op werkdagen: Van Texel: 5,30, §6,25; 7,50; 11,50; 14.50, 17.55. Van Den Helder: 6,30; §8.15; 10.30; 13,20 16,20; 19,30. Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 7,50; 11,50; 17,55, Van Den Helder: 10,30; 13,20, 19.30. Ingaande 2 April 1951 iedere Maan dag DE BLONDE RIMBOE-KONINGIN Een zeer spannende film, die ons, de tilel zegt het al, in de rimboe brengt. In hel hartje van Afrika. Wij maken ken nis met de eigenaar van een diamant mijn, Harper genaamd, met een kranige piloot, Sieve, met Meelah. het stam hoofd van krijgshaftige inboorlingen, die op voet van oorlog leven met Harper. Sieve krijgt bij een verkenningsvlucht motorpech en ontmoet dan Meelah, een blond meisje, oppèrheofd van de inboor lingen Door deze kennismaking komt ten slotte aan het licht, dat Har per een gewetenloze schurk is, die o m. zijn compagnon n diens vrouw ver moord heel:: Steve «n Meelah besluiten dan Harper gevangen te nemen. SERGEANT. ZE GOOIEN MET STENEN! Een dolle klucht, waarom iedereen zal schateren van de lach. Dit verhaal speelt zich af op een trocpentransporlschip. Op dit schip ontmoeten wij de komieken sergeant Doub'eday cn de sergeant Ames. Doubledav weert zich enorm. Hij ontmaskert een saboteur en slaat een Japanse tweemansonderzeeër aan de hengel Hij wordt de held van het schip. Neerlands Nieuws. O.a. IJsgenoegens in ons land. Uitver koop! Dc Koninklijke Familie met va cantie in Sankt Antrn

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1