Cjrocn e2warLr^ Jéxels in het harL, VAL DA Oud-Texelaar H. S. Donker voelde zich in Nieuw-Zeeland gauw thuis Voor de grote voetbalwedstrijd begon Het zien van Schilderijen „Een wondervol land met een heerlijke natuur Een kou, een griep voorkoming" van griep ZATERDAG 27 JANUARI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6497 COURANT Uitgave N.V- vh. Langeveld DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Eurg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f 3,15 per half jaar. Geachte redacteur. Ik kwam een tijdje geleden bij Dirk de Vries en daar las ik in de „Tesselaar": Dirk de Vries en Hendrik Donker zullen ons op de hoogte nouclen. En daar Dirk al enige malen geschreven had, dacht ik nu wordt het toch tijd dat ik ook eens wat van mij laat horen. Toen wij in het isatst van Mei in Auckland in het Noorden van Nieuw- Zeeland aankwamen, was het hier win ter. Maar wat een verschil bij Holland. Prachtig mooi zacht weer en overal nog mooi groen gras. Trouwens het is daar het warmste deel van N -Z. Het vriest er nooit en er groeien sinaasappelen en citroenen. Auckland is een tamelijk gro te stad en geweldig uitgestrekt. De hui den worden hier bijna allemaal gelijk vloers gebouwd, zonder zolderverdie ping, zodat alle kamers beneden zijn. En dan ook veel "uim+e tussen de huizen. Alleen in de binnenstad vind je wat ho gere gebouwen. Het land is hier erg i bergachtig De wegen gaan nier over heuvels en door dalen en hebben veel bochten Ik zit hier zowat in het midden van het N. eiland, 25 mijl ten N. van Ha milton Hamilton :s geen grote stad, stad, maar tamelijk druk Vooral Vrij dags, dan gaat bijna iedereen van het platteland naar de stad om inkopen te doen. Enorm veel auto's zie je dan, alle wegen staan bijna vol met geparkeerde auto's. Ik ben hier op een Dairyfarm van on geveer 90 ha Dairyfarm betekent koeien boerderij. Trouwens, het hele N. eiland bestaat uit grasland met koeien- en schapenfarms. Schapen worden hier ook veel gehouden, vooral in het heuvelland. Het is een beste tijd voor de schapenfar mers nu, want de wolprijzen zijn onge kend hoog. Daardoor zijn er nu al boe ien die meer schaper en minder koeien gaan houden. Het land in deze buurt is vlak, maar rondom zie je de bergen en de heuvels. Het is hier een zeer eigen aardige grond, erg los en veel hout er in van bomen. Hier moet vroeger veel bos geweest zijn. Dieper in de grond vind je meestal klei De meeste farms zijn van 2550 ha. groot en er worden 50 tot 100 koeien gemolken. Wij hebben 180 stuks vee en melken 120 koeien. Dat lijkt een heel werk, maar het valt erg mee. We hebben een grote melkmachi ne waarmee we zes koeien tegelijk kun nen melken. Wij doer, het met twee man en hebben ongeveer 2 uur werk. Namel- ken wordt hier niet veel gedaan in N.Z Of eigenlijk doen wij dat ook machinaal door een gewicht te leggen op de kaps die aan de spenen hangen. Dat gaat erg goed. Maar met iedereen doet dat, som mige farmers blijven bij het oude sys teem van namelking met de hand. maar dat neemt tweemaal zo veel tijd. Ontro- men doen wij hier zelf. De room gaat naar de fabriek en de ondermelk naar de varkens. Hoewel, dat is verschillend, want er zijn fabrieken, die alleen de room en andere die de volle melk ver werken. De koeien lopen hier het hele jaar buiten. In de winter, als er te wei nig gras is, wordt hooi en ingekuild gras bijgevoerd en soms ingekuild gras in de zomer als het te droog is. Het is te be grijpen dat de productiekosten hier heel wat lager zijn dan in Holland, waar de koeien een half jaar op stal staan en duur voer moet worden gekocht. Het meest worden nier de zgn. „Jersey" koeien gehouden. Dit zijn kleine meest al creamkleurige koeien. Ze geven niet zoveel melk als de „Friese koe", maar het vetgehalte is veel hoger. En daar ze misschien de helft minder eet dan de gro te Friese koe, prefereren de meeste boe ren de Jersey's boven de Friese koeien. Doch, zoals te begrijpen is, houden de boeren die melk aan de steden leveren, het aan op het Friese ias met haar grote melkopbrengst. Veeartsen zijn hier veel te weinig, zodat dc boeren zichzelf meestal moeten redden. Als een koe melkziekte heeft, geven we haar injec ties. Eén of twee s meestal genoeg en na een paar dagen is de koe weer gene zen. En voor ontstoken uiers gebruiken wij peniciline. Dit zit in kleine tubes en wordt leeggedrukt in de speen van het ontstoken kwaner. Na 2 of 3 tubes (elke dag één) is de zaak meestal weer gezond. Het is een erg practisch middel. De boe ren zijn over het algemeen hier erg mo dern en bijna iedere boer heeft dan ook een tractor. Alle werk gaat machinaal, zoals hooien, rmiaien en kunstmest- strooien. Ook wordt het hooi en het gras machinaal op klampen gehesen. Voor het kunstmeststrooien wordt meestal een oude vrachauto gebruikt, waaraan dwars achter de kunstmeststrooier is gemon teerd van vier meier breed. In het mid den achter de laadbak van de vrachtau to is een voedingsbak met 2 of 3 vakken, zodat we dan ook 2 of 3 soorten kunst mest tegelijk kunnen zaaien. Een trans- portketting in de strooier voert de kunstmest zijwaarts De strooier wordt aangedreven vanaf het achterwiel van de auto. Deze methode van zaaien is erg voordelig. We laden 2 a 3 ton kunst mest op en rijden naar het land. Daar haken we de strooier aan en dan stuurt één man de auto en de andere zorgt voor de kunstmest. Als de autd leeg is, wordt de strooier er afgelicht en een nieuwe vracht gehaald. De heuvelfar mers gebruiken weer een andere soort, waaruit de kunstmest wordt geblazen, omdat het anders onaoenlijk is overal te komen. Er zijn trouwens ook enkele grote heuvelfar ner.s die het zaaien doen met een vliegtuig. En nu iets over de voeding Dirk schreef dat het hier een ideaal land was voor mensen die een vermageringskuur willen ondergaan, maar ik moet wel het tegenovergestelde schrijven, want ik ben hier een stuk gegroeid Wij staan tegen woordig op om half zes. Voor we gaan melken eten we een paar sneedjes brood en drinken een kop chocolade. Na het melken om ongeveer half 9 hebben we zgn. breakfast Eerst krijgen we pap met room en dan gebakken eieren en bacon of soms gebakken worst en aardappels en brood, 's Middags om half één brood en ingemaakte vruchten met pudding. Om vier uur thee met cake of koek en koekjes. En 's avonds om 7 uur warme maaltijd bestaande uit wat aardappelen en veel vlees en groente, met pudding na. Maar zoals Dirk al schreef, zo is het niet overal. Ik heb het trouwens bijzon der goed getroffen hier, ik ben gewoon opgenomen als gezinslid en kan in niets merken dat ik een vreemde ben Doch de meeste emigranten veranderen meest al van plaats in het begin Nou die zijn er genoeg, er staan alle dagen tientallen advertenties in de krant van farmhands gevraagd", Zaterdags meestal een 50 of 60 En ook honderden adverten ties van allerhand personeel, zoals tim merlieden, chauffeurs, electriciens, kan toorpersoneel en wat niet al. Het mini mum loon is op het platteland 6,9.11, dat is ruim f 68 per week boven kost Maar er wordt meestal f5 of f 10 meer gegeven. En somjnigen verdienen bijna het dubbele van het minimumloon. Ik las gisteren nog een advertentie in de krant waarin een getrouwde knecht ge vraagd werd. Hij kreeg een geheel electrisch ingericht huis, 4 weken vacan- tie en 12 per week Mat is f 126), maar het spreekt vanzelf dat je dan langer werkt als 40 uur per week. Wat het le vensonderhoud betreft, denk ik dat het niet zoveel verschilt bij Holland Kleren en huishoudelijke artikelen zijn hier veel duurder, maar sommige levensmiddelen zijn hier goedkoper, zoals boter (marga rine kennen ze nier niet) kost nu f 1.15 per pond en het vlees is hier driemaal zo goedkoop als in Holland Maar de koeien en de v-arkens zijn hier ook niet zo duur. Voor 10 a 12 heb je hier al een beste koe. En met de varkens is het hetzelfde. Maar het hindert de boeren bepaalt met want iedereen heeft een ei gen auto. Ik was 'n paar weken geleden bij een dokter en na afloop van het con sult vroeg ik wat het kostte. Het ant woord was niets, je bent hier in een wondervol land", en dat is het inder daad. Het is een wondervol land met een heerlijke natuur en een gemoedelijke en gastvrije bevolking, waar ik me erg gauw thuis voelde. Ik denk, dat iedereen die werken kan --n wil, hier vooruit kan komen. H. S DONKER, Proctors Rd. Orini R.D. Taupiri, Nieuw-Zeeland SPEELTUIN „DE HOLLEBOL". Het bestuur van speeltuin ,,De Holle- bol" is best tevreden over de resultaten van het huis-aan-huisbezoek tot werving van leden. Een verheugend groot aantal families is tot Ud toegetreden en er mochten eveneens heel wat donateurs en begunstigers worden genoteerd. Dat gaat dus goed' Ër waren verschillende ingezetenen, die meenden, dat men als lid van de Ijsbaan automatisch ook lid van de speeltuin was, maar de IJsbaan en de speeltuin staan geheel les van el kander De Speeltuin behoort met tot de vereniging „Folklore", zij is een aparte vereniging. Maandag a.s. houdt de jonge Seeltuin- vereniging een vergadering in Hotel De Zwaan Men hoopt cp een flinke» op komst (Zie adv.) ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 27 Jan. op om 8,29; onder om 5,19. Maan: 30 Jan. L.W., 6 Febr. NM. Hoogwater ter rede van Texel: 27 Jan. 11,53 en 28 Jan. 0,30 en 0,31. 29 Jan. 1,11 en 1,12. 30 Jan. 1,52 en 1,54. 31 Jan. 2,36 en 2,40 1 Febr 3,27 en 3,43. 2 Febr. 4,40 en 5,14. Aan het strand is het een uur eerder hoog water. LACHEN! LACHEN! LACHEN! R.K. Toneelvereniging ,,St. Jan" geeft Zondag 4 Februari een heropvoering van het vermakelijke blijspel „Vive 1' Empe- reur". Liefhebbers van een vrolijk blij spel raden we dan ook aan, deze avond met te laten voorbijgaan. Lachen is im mers gezond! (Zie ook adv.) PLATTELANDSVROUWEN. Op uitnodiging van de Bond van Plat telandsvrouwen zal mevr Luberti Dins dagavond een causerie houden over haar reis naar Califprmë. Op deze bijeen komst zal tevens een nieuwe voorzitster worden gekozen. NOODLANDING IN DE WOESTIJN. Het vliegtuig, waarmede Siem de Waal onlangs naar Zuid-Afrika ver trok. moest een noodlanding maken in de woestijn. Het toestel kon gelukkig gerepareerd worden en met een dag vertraging arriveerde men veilig en wel op het vliegveld van Johannesburg. MUZIEK IN OOSTEREND. Het. Fanfarecorps V.I O.S. hoopt van avond een uitvoering te geven in ,,Het Wapen van Amsterdam' te Oosterend. Er is bal na. Het belooft zoals steeds een gezellige avond te worden en wij raden de muziekliefhebbers dan ook aan deze avond te bezoeken. Nieuwe donateurs hartelijk welkom GEMEENTEBEGROTING. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de be groting van inkomsten en uitgaven der gemeente, voor het dienstjaar 1951. van 26 Januari 1951 tot de dag der behande ling in de raad, ter gemeentesecretarie vooi een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Texel, 26 Januari 1951. De Burgemeester. DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. FLESSENPOST. Gerard Eelman, Houtvester Boodtlaan 66, De Koog, vond 18 Jan. een fles met een briefje. Daar stond op: „Deze fles is op 8 Januari 1951 in zee geworpen door Nic. v Staalduinen, varende op 't schip K. Emma, op weg van Hoek van Holland naar Engeland Huisadres: Maasdijk 39, 's-Gravenzande Schrijf s.v.p. terug" Gerard vond onlangs flessenpost (zo als u zich zult herinneren) waarbij de vinder uitgenodigd weid in Engeland te komen logeren! Gaat dat nog door, Gerard? TWEE BROERSTWEE AANVOERDERS. (Ingezonden Mededeling). koorts en pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SAN API RIN Buisje 25 tabl. 40 ct; 50 tabl. 75 ct. BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW. Zeer binnenkort zal lot omwisseling der premiekaarten worden overgegaan. De arbeiders kunnen in de komende we ken een schriftelijke oproep verwachten, waarin plaats en tijd van de zitting worden vermeld. De werkgevers worden in verband hiermede verzocht, de zegel bladen over het ie kwartaal 1950 ten spoedigste gereed te maken en de strook jes over 1950, alsmede eventuele waar- destroken der bedrijfsverenigingen, op hun premiekaart ce plakken. KOOP ZE NIET! De aandacht wordt er op gevestigd, dat hier te lande vulpenhouders te koop worden aangeboden die uiteriijk geheel overeen komen met de door de Parker Service N.V te Amsterdam geïmporteer de Parker „51" De imitaties dragen hetzelfde letterty pe als de echte penhouders met het merk P. Arker „51", dus met een punt tussen de letters P en A. Vrij zeker zijn deze imitaties, die geen gouden pen hebben en ook overi gens van zeer slechte kwaliteit zijn, ons land binnengesmokkeld NIEUWE RECORDPRUS CROSSBRED- WOL. Op de wolveibng ie Sydney werd een nieuwe wereldrecordprijs ten belope van 263 pence per pound betaald voor vijf. balen crossbred-wol. De stemming was zeer levendig, ter wijl vooral Bradford, het continent en de Ver. Staten als kopers optraden. De markt toonde een aanhoudende vaste tendenz voor alle niciino-soorten, behal ve voor extra fijne vlieswol. Comebacks en crossbreds waren \ast op de jongste hogere prijzen en hier en daar met een tendenz tot verdere ttiiging Op de 22 Jan. te Melbourne gehouden eerste wolveiling na Kerstmis waren de prijzen van middelsoort merino's, come backs en fijne srossbied in vergelijking met de noteringen van de vorige week in de andere centra 5 pet. hoger. De fij ne mermo-soorten toonden evenwel wei nig veranderingen Vooral naar skirtings bestond een zeer levendige vraag. Het totale aanbod ad 13,500 balen werd ver kocht. Vóór de bïq match Texel-Z.A.P. begon moest er. zoals qe- bruikelijk eerst ge tost v/orden: men werpt een muntstuk in de lucht en dan gaat het om kruis of munt. Herman Neijens. aan voerder van Texel, verzocht ons even een plaatje te ma ken. „We Piel en hij „staan mis schien wel op onze laatste voetbalschoe nen en een foto is een aardiqe herin nering". Ja, het zal niet dikwijls gebeu ren, dat de twee broers als aanvoer- ders tegenover elkaar komen te staan. Plet is nl. aanvoerder van Z A P en wat nog krasser was: de clubs staan resp. nr. 1 (ZAP) en nr 2 tTexelop de rang lijst. Ze zgn wat je noemt aan elkaar gewaagd en als Texel in alle tot dus verre gespeelde wedstrijden zoveel strijdlust aan de dag had gelegd als Zondag jl., zouden deze ploegen stellig samen aan de leiding zijn geweestNu heeft Z.A.P. een waardevolle voorsprong. Maar er kan nog heel wat qebeuren Daarom. Groen Zwarte Leeuwen, zo doorgaan! De heer J F. Schultink, medewerker van het Stedelijk Museum te Amster dam, heeft Dinsdagavond op uitnodiging van Het Nut een causerie gehouden over „Het zien van schilderijen". „Cau serie", neen, het had veel meer weg van een les, onderwijs, dat door de behoor lijk bezette zaal met grote belangstelling gevolgd werd. De avond de derde van dit seizoen, op 20 Febr. volgt dc laatste werd zo als gebruikelijk door de voorzitter de heer Chr. v. d. "Kolk, geopend. Hij be schouwde het als een voorrecht, dat hij de heer Schultink als spreker mocht be groeten. Met de schilderkunst gaat het zoals met de andere takken van kunst: men moet het leren zien en men moet geladen zijn mei een zeker verlangen om er van te genieten Voor de ingang van een museum te Parijs staat: „Be denkt wel, gij die hier binnentreedt, dat het geheel van izclf afhangt of ik voor u zal zwijgen of spreken, of gij hier een graftombe dan wel een schatkamer zult aantreffen" Hierop gaf spreker het woord aan de heer Schultink. (De heer Kuis was zo welwillend om de beelden foto's van schilderijen door middel van een uitstekend projectie-apparaat op het witte doek te brengen) Het eerste schilderij dat bekeken werd werd was De stier van Potter. De stier. Ja, die is hoofdzaak en daarom is het li chaam van de „aangrenzende" koe zwak ker gehouden, waarna meer naar links weer de volle aandacht wordt gevraagd voor de ram met zijn prachtig, gevorm de horens. En waarom die lucht zo drei gend' Waarom 1 iet stralend blauw? Omdat een dreigende lucht bij een drei gende, ontzag inboezemende stier past. Heel veel meer was ei over dit stukje te vertellen, maar er lagen neg zovéél plaatjes bij het projectieapparaat, dus verder: Een stilleven, lo fijn, dat men de schilder vroeg of hij dat helemaal zelf had gemaakt! „Neen, de duivel had hem geholpen", grapte hij. De bevolking eeuwen geleden stend toen op het punt die man te doden wegens zijn vriendschap met de duivel. Gelukkig wist de Koning hem te redden. Het schilderij raakte echter zoek en werd tenslotte als deksel van een krentenvat teruggevon den' Spreker wees op het prachtige lichteffect Vervolgens kwam de Schut tersmaaltijd op hei dcek. Frans Hals wist met enkele penseelstreken heel veel te bereiken Langer stond spreker stil bij Jan Steen's Sinterklaasfeest. „Een huishouden als van Jan Steen", ja op het eerste gezicht lijkt zo n voorstelling rom melig, maar hoe meer men 't bestudeert, hoe meer men de ordening van alle din gen erop ontdekt Men ontdekt dat alles rijmt en men bepaalde motieven steeds terugvindt. Spreker wees erop, dat dit huishouden van Jan Steen 'dour de.ktmr- stenaar a.h.w. ;n het geheinV bijzonder goed geordend was, waarmede men een vootproef kreeg van de voc*rname rol, die de compositie in een meesterwerk vervult. Getoond werd welk een groot componist Jan Steen in zijn taferelen blijkt en hoe hij door een voorzichting afwegen van bepaalde motieven zijn stukken een vaste bouw weet te geven. Men vindt herhaalde malen hetzelfde motief van het bemoederen: de moeder wil het kleine meisje in haar armen ne men, de oudste dochter de bestrafte (kwa)-jongen troosten, de grootmoeder werkt daaraan ook mee. De oudste zoon leert zijn jonge broertje hoe je die beste brave Sint bedanken moet. Én dan de lijnen! Alles rijmt op elkaar. De vorm van een taai-taai, de vorm van een uit staand rokje en zo voorts. Overal en in alles blijkt de evenwichtigheid en vari atie is de grote kunstenaar geliefd. Dat ontdekte men ook allemaal op het schil derij van De Jonge Moeder van Gerard Dou. Natuurlijk werd ook lang stilge staan bij De Nachtwacht. Gelet werd wat op de sprekende kapitein „rijmde", wat op l laden van t geweer, wat op de weglopende hond Welke kleur rood bij deze of gene figuur paste, en niet te ver geten de lijnen! De slaande lijnen en de liggende en zo zag men hoe schoon de compositie was. Goed bestudeerd werd ook .De Staalmeesters", dat Rembrandt 19 jaren later maakte. Weer die prach tige rijm: zwakke gelaatsuitdrukking, sterke gelaatsuitdrukking en zo voort Sterke wil, zwakke wil, enz. Licht, don ker variatie, het zwakste wordt ui terlijk versterkt. Harden die het karak ter uitdrukken Aan de hand van Rem- brandts zgn. broeder met de koperen, helm ontdekten de toeschouwers, hoe zeer de grote meester ouder geworden van een natuurgetrouwe weergave (van de buitenkant!) durfac afwijken om in nerlijk en karakter beter te kunnen uit beelden Van hel grof geschilderde ge laat werd afgelezen, dat de man een moeilijk leven genad moet hebben, dat hij weinig spraakzaam en nors geweest moet zijn, enz. Wij kwamen bij Picasso en ge zult zeggen: „Een reuze sprong!" Toch niet in zijn werken vinden wij dezelfde bouw als bij Jan Steen on Rembrandt. Hierna kwam De Emmaüsgangers van Han van Meegeren aan de beurt. Wij weten welk oen giootmeester Han van Meegeren was. Hij wist de knapste critici om de tuin te leiden. Een ander na-apen is met netjes, vooral niet als men het schilderij, bedriegelijk voor dat van een grootmeester verkoopt, maar Han van,Meegeren (die met dezelfde ini tialen tekende als Vermeer!) kwam tot zijn ontsporing doordat de critiek altijd zei, dat hij het eigenlijk niet kon, dat zijn werk niet diep genoeg was. Van Meegeren heeft zien toen willen wreken en daarin is hij aanvankelijk uitstekend geslaagd en wij kunnen on-, dan ook voorstellen dat hij velen in een pijnlijke positie heeft gelokt! Voor zijn eerste „valse" maakte Van Meegeren f 100,000. Het geld raakte op en daarna maakte hij het ene valse stuk na het andere Een zijner schilderijen bracht 1,600,000 gul den op. Na de oorlog werd hij gegrepen en in een zwak moment heeft hij zijn falsificaties bekend gemaakt. Tenslotte (Ingezonden mededeling). Neem een doos echte PASTI L- l_ EE S zagen wij „Cypressen" van Van Gogh Een sterk voorbeeld van expressionis me. Na de pauze werden de heer Schul tink nog verscheidene vragen gesteld, wel een bewijs, rlat ook op Texel belang stelling/voor de schilderkunst bestaat, dat men er meer van wil weten en daar om hopen wij zeer dat de heer Schultink volgend seizoen wederom naar Texel wil komen Dan misschien met kleur filmstroken?

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1