3 Er ligt een wrak aan Texel s strand m v 80^$ Kapitein Klakkebos gaat naar Amerika Jeugdrubriek Hoeveel zullen de lammeren dit jaar opbrengen? „Dolly" i- - mm In November 1928 liep de Noorse houtboot Hoydaltijdens een storm bij De Koog op Texel op het strand. Nadat de lading was gelost heeft men ge tracht, zoveel mogelijk van het schip te slopen, doch het getij dwarsboomde deze plannen. Men heeft de zaak toen maar laten rusten. Geheel verweerd en begroeid met duizenden schelpdiertjes, ligt nog steeds het wrak op de plaats, waar het 22 jaar geleden strandde. Djakarta, 16 Jan. 1951. Geachte redactie Dezer dagen zat ik het dagelijkse nieuws te verslinden, toen plotseling mijn aandacht getrokken werd door een foto van het jarenoude wrak te De Koog. En dat nog wel in het Djakartaanse blad „De Nieuwsgier". Dat was even een vreemde gewaarwording, 't Is één van die dingen, die je allerminst verwacht aan te treffen in de Nederlandse pers in Indonesië en het heeft mij weer eens ge sterkt in de overtuiging, dat Texels naam zo langzamerhand wereldbefaamd wordt. Al moet ik eerlijk zeggen, dat die befaamdheid bij sommigen toch nog niet zo heel diep doorgedrongen is. Zo maak te ik het eens mee, dat iemand mij be langstellend vroeg waar ik vandaan kwam in Holland en toen ik „Texel" noemde, klaarde zijn gezicht veelbeteke nend op. O, dat is in de buurt van Schiermonnikoog, is 't niet?" Ik heb hem maar in die waan gelaten, om niet al te veel van zijn voorstellingsvermogen te eisen. Maar de „Nieuwsgier" weet toch meer van Texel af en nopenüjk nog een beetje meer, dan alleen, dat er een svrak op het Kogerstrand te vinden is; een wrak, waarvan ik vermoed, dat een groot deel van de Texelaars ze'f niet eens van het bestaan afweet. Jammer genoeg is het gebruikte cliché waarschijnlijk niet in al te beste staat geweest, want zonder ver klarende tekst zou het niet eens wel mo gelijk geweest zijn, eruit op te maken, wat het nu precies voorstelde. (1) Maar in elk geval lof aan de „Nieuws gier", dat tracht Texels naam bekend heid te geven. En ik vraag me af, of hier misschein nog een i.aak ligt voor de ac tieve V.V.V. om de Nederlandse pers in Indonesië van beter en aantrekkelijker fotomateriaal te voorzien, vooral nu door de aanwezigheid van vele Indone- sië-repatrianten Dp Texel, Texels naam ook in Indonesië al meer bekendheid heeft gekregen. Wie weet trekt Texel dan in de zomermaanden ook nog wel enkele Indonesië-verlofgangers Hartelijke groeten en dank voor de plaatsruimte. Djakarta G. A. OSKAM. (1). Dat is jammer, want de foto was uitstekend en in de vele andere dagbla den werd deze dan cok glashelder afge drukt. Red. DE EERSTE LEPELAAR. De heer J. Drijver, secretaris van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland schrijft ons: Amsterdam, 22 Januari 1951. Mijne heren: In uw blad van 6 dezer maakte u mel ding van het feit, dat de eerste lepelaar weer op Texel zou zijn aangekomen en wel in het Kogerveid. Het lijkt ons niet aannemelijk, dat :o vroeg in het seizoen reeds sprake is van een lepelaar, die uit zijn winterkwartieren in het Zuiden is teruggekeerd, doch veeleer van een vo gel, die tracht in ons eigen land de win ter door te brengen Op 27 December 1925 en op 2 Januari 1926 zag ik ten Z. van Den Hoorn een lepelaar en voor zo ver ik weet, was dat toen de eerste win- terwaameming. Na die tijd zijn er meer lepelaars in het winterhalfjaar aange troffen op onze buitendijkse gronden, niet alleen op Texel, doch ook in het Z. van het land. Ook deze winter zijn er en kele lepelaars op de Schorren achter de polder de Eendracht overgebleven en met onmogelijk is liet een van deze vo gels, die een tochtje naar het Kogerveid maakte. Misschien vindt u het de moeite waard, het bovenstaande ter kennis van uw lezers te brengen. (Nadruk verboden). door G. TH. ROTMAN. 5WP5355A3 7. Woedend trok de heer Kipstra het nog rokende ding van zijn neus, mikte ziedend van woede op de waranda van zijn bovenbuurman Klakkebos, nam een aanloop en slingerde het geval met kracht terug, vanwaar het gekomen was Klets! deed de klei precies op het rech teroog van de kapitein, die zich juist nieuwsgierig over de waranda boog. 't Was precies, of mj door 'n verrekijker naar de sterren keek. 8. De volgende dag zou de eerste proef met het bootje genomen worden Tante Ophelia, die er altijd spijt van gehad had, dat ze met mee was gegaan naar Afrika, besloot nu ook van de partij te wezen. Ze gingen iu> met z'n vieren in het bootje zitten, de kapitein maakte het los, zette z'n nand aan de stang, die de raketten moest doen ontbranden, en DE SPEELWAGEN BLIJFT RIJDEN Het verheugt ons te kunnen berichten dat „De Speelwagen" m 1951 toch zal blijven rijden. De :*eactie op de medede ling in het Decembernummer, dat het maandblad zou verdwijnen, was zo groot dat besloten werd tot voortzetting. Ge rekend wordt op de trouw van alle „reisgenoten". Ondanks de gestegen kos ten en omhooggesprongen papierprijzen zal de abonnementsprijs niet worden verhoogd. Deze olijft f 6.75 per jaar en f 5.75 per jaar voor leden der aangeslo ten oudheidkundige verenigingen. Al leen zullen per jaar niet 12 doch 10 af leveringen verschijnen totdat het door stijging van het aantal abonné's weer mogelijk wordt 12 nummers per jaar te brengen. Uit de kring van belangstellenden is een actie- en propaganda-comité ge vormd om dit voor onze gewestelijke cultuur zo belangrijk orgaan op levens krachtig peil te houden S.V. De Cocksdorp. Hedenmiddag 3 uur Spelen adsp. A thuis tegen Tex. Boys A, dat vorig jaar kampioen werd van deze afd nu staan ze ongeslagen aan de kop. Een zware strijd. Ook het 2e staat voor een zware match nl. om 12 uur thuis tegen Texel 3. Het le speelt voor de derde maal achter elkaar thuis en wel tegen Helder. Iedere wedr.trijd in deze cfd. is opnieuw een grote vraag Veel zal afhangen wat de heren op de feestavond doen We zullen hopen, dat de club boven een feestje zal gaan. Een gewaarschuwd man telt voor twee! DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. tot en met 29 April 1951: Op werkdagen: Van Texel: 5,30; §6,25; 7,50; 11,50; 14,50, 17,55. Van Den Helder: 6,30; §8,15; 10,30; 13,20 16,20; 19,30. Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 7,50; 11,50; 17,55; Van Den Helder: 10,30; 13,20, 19,30. Ingaande 2 April 1951 iedere Maan dag DE WINNAAR. De heer ,J. Mosk, Weverstraat, won de miniatuur-standaard met queues, welke de heer Fokkers had uitgeloofd voor een door leden van biljartclub „Fortuna" (De Oranjeboom) te spelen kansvolle wedstrijd. S. V. Oosterend. Het le had als tegenstander W.-Waard 2, een jonge ploeg, dat bleek ook al gauw, want O kwam de eerste 10 min. niet aan spelen toe Wat niemand had verwacht, gebeurde, de bal werd naar voren geplaatst, en daar een achterspe ler van W. miste, kreeg Arie een kans, die hij mooi wist te benutten. Even daarna is de spil ver opgedrongen en met een hard schot is de keeper weer gepasseerd. Zo stond O. na een kwartier spelen al met 2-0 /oor. Uit een buiten spelpositie weet W. kort voor de rust te scoren. Rust 2-1. Na de thee is W. het meest in de aan val, maar door goed werk van de ach terhoede wordt er niet gescoord. 15 Min. voor het einde krijgt Jan de bal mooi toe gespeeld, zet voor en Arie schiet met een in Hierna wordt de wedstrijd wat rommelig en het was dan ook maar goed dat het einde net ver meer was. O speelde een goede wedstrijd en vooral P. Timmer was in prima vorm! De lei ding was slecht. Adsp. werd afgelast. Het 2e had een s'echte dag: 2 verlies- punten en een tientje boete. We zouden toch wel eens willen weten, waar dat nu zit. 't Gaat natuurlij c niet op, dat als je spelen moet, je je maai nergens van aan trekt en denkt die redden het evengoed wel. Je moet 'niet vergeten dal je ook de andere jongens er mee hebt, die wel graag willen spelen. Waar zit dat nu in? Ligt het aan jullie of zijn er anderen die hier schuld hebben? Als je wat hebt, kom er dan mee, maar niet zo maar weg blijven. Jullie snapt zeker wel dat het zo met langer gaat! Zaterdagmiddag m Zondag: Adsp. Tex Boys B-Oosterend A, om 3 uur. Oosterend 1-HRC 6, Tex. Boys 3-Oos- terend 2, 12 uur. Nr. 67. GERRIT BOOT. Dezer dagen hebben wij een eigenaar van een der grootste Texelse schapenbe- drijven de vraag gesteld wat hij van de a.s. lammerenmarkteu dacht, welke prij zen de veehouder voor zijn lammeren zou kunnen bedingen. Vorig jaar deden de lammeren 40-45 gulden. Voor dit jaar mogen prijzen worden verwacht, aldus de schapenfokker, variërend van de 50-55 gulden De aanvoer zal waar schijnlijk iets hoger zijn dan vorig jaar: in de herfst was er volop gras, zodat de schapen in uitstekende conditie verkeer den en daarom mag een behoorlijk per centage tweelingen worden verwacht. „Meer tweelingen dan vorig jaar", aldus de deskundige, de man van het vak. Hij was ervan overtuigd, dat 't aantal scha pen volgend jaar weer groter zal zijn: het schapen houden is dank zij de goede prijzen voor de wol en het wolvee aan lokkelijker geworden. De rundveehou derij zal z.i. geen uitbreiding meer on dergaan ten koste van de schapensta pel. De bepaling .vrije Zaterdagmiddag en vrije Zondag" voor de knechten speelt daarbij volgens hem een belang rijke rol. Het verheugt >-ns, Texelaars, dat de schapenhouderij weer ïecht van bestaan heeft gekregen, immers de Texelse boer is in hart (en nieren) een schapenboer en heel veel van Texels bodem is het meest geschikt voor het houden van schapen. In de Texelse geschiedenis vinden wij dan ook geen tijdperk zonder schapen. Texel en zijn wolvee horen bij elkaar' De schapen bleven, zij het geringer in aantal, ook toen de prijzen ver beneden de kostprijs lagen. Wij hebben ze in de dertiger jaren zien verkopen voor vier, vijf gulden. Soms nog wel eens minder! Een paar jaar geleden adviseerde de overheid: ,,Ruim de schapen maar op, dan doe je verstandig!" en vorig jaar. stond diezelfde overheid op het punt ja dat overwoog ze werkelijk een Binnen afzienbare tijd zullen de lam meren weer do or o'e groene weiden huppelen, totdat.... de boer ze op z'n wagen zal laden om ze naar de Groe- neplaats te brengen, het terrein van de verkoop. slachtverbod af te kondigen' 't Kan raar rollen! 17 Januari publiceerden wij een arti keltje over de leverbot bij schapen. De- ze ziekte, ook wel ongans genoemd, kwam dit najaar op het vasteland van Noordholland in ontstellende mate voor. Een zeer groot aantal schapen is daar aan die kwaal gestorven. Dit verwondert ons niet, want er is m het afgelopen jaar zeldzaam veel regen gevallen en voch tigheid bevordert de kans op leverbot ziekte. De Texelse, zouthoudende bo dem geeft het zoetwaterslakje een tussengastheer voor de ontwikkeling van de leverbotten weinig kans, alleen in het duinland bestaat thans de kans dat deze ziekte slachtoffers zal maken. Het duinland was altijd enigszins gevaarlijk voor het optreden van ongans en door dat ook op Texel de bodem zeer vochtig is geworden, is dit gevaar groter ge worden. Wij hebben ons maar even telefonisch in ver binding gesteld met De Waal 10, want Gerrit had ons nog geen briefje geschreven en je kunt toch niet volstaan met te zeggen: „Dit is Gerrit Boot" Punt. Neen, wij willen altijd wat meer van de jongen of het meisje weten, wier foto in de krant komt ter ge legenheid van nun verjaardag. Dat fees telijk feit! Nou on door die telefoon kre gen wij wat wij wilden horen: Gerrit woont aan De Waal en hij viert vandaag zijn 8ste verjaardag. Hij zit in de tweede klas. Liefhebberijen? En of, vooral het spelen met de meoanoaoos, waarbij je je fantasie de ruimte kunt geven. Natuur lijk heeft Gerrit ook al eens een mooie molen gebouwd, zoals er in Walenburg staan, in het terrein van Natuurmonu menten. A propos: meeuweneieren rapen vindt Gerrit een leuke sport, vooral als je tocht zo zeer de moeite loont: ze lig gen overal en rapen moet gebeuren, want anders zouden er veel te veel ko men en dan zouden de kleine zangvogel tjes en meer van dat aardige grut door de meeuwen uitgeroeid worden, in ieder geval tot een heel klein aantal beperkt worden en dat willen wij natuurlijk niet want iedere gevederde vriend heeft recht op een plaatsje onder onze Hollandse re genluchten. Gerrit wil later gaan boeren. Bij je vader op het oedrijf, Gerrit? Of na de landbouwschool naar het buitenland? Veel plezier vandaag! Nr. 68. ANKIE KOOGER. Ankie wordt Maan dag 29 Jan. 5 jaar. Wat ze krijgen zal op haar verjaar dag? Ja, dat is na tuurlijk een ver- i&ssing, dus dat mag nog niet in de krant, want mama moet altijd de ver haaltjes voorlezen, die bij de fotootjes staan Ze gaat nog 1 niet naar de kleu terschool, maar dat is niet erg, want nu kan ze nog fijn met haar broertje Piet spelen, waar zé heel veel van houdt. En als Japie uit school komt, gaan ze fijn samen op de autoped, die ze van Sinterklaas kregen. Zo zou den ze ook wel eens naar Opoe in De- demsvaart willen, :naar dat is veel te ver. Naar de nichtjes en neefjes in Oos- sterend dat gaat wel, die komen natuur lijk ook allemaal op haar verjaardag. ER WERD GELEZEN Dezer dagen kreeg ik een boek in han den getiteld: „Neerlands beroemde per sonen naar hun geboorteplaatsen gerang schikt". Samengesteld door J W. Regt, uitge geven door E. G. Cohen te Arnhem in 1876. Als goed Tesselaar keek ik eerst eens of en zo ja, wat er van Texel stond ver meld. Ik was wel wat teleur gesteld, want er stond alleen het volgende over Den Hoorn vermeld: Boon, Meyert Cornelis, geb. 12 Aug. 1764, overl. 7 Jan. 1843, ontrukte zijn naam aan de vergetelheid door zijn edel moedig gedrag in de nacht van de 27 en j 28 Sept. 1817, ter redding van de beman- I ning van een Engels Schoenerschip, dat I op het West-einde van Texel strandde, j Loosjes Pz. Adnaao, geb. 13 Mei 1761 I overl. 8 Febr. 1818, na zich als dichter I en romanschrijver een gunstige naam i verworven te hebben j Wellicht zijn er nog afstammelingen 1 aan Den Hoorn van M C Boon woon- achtig, die ons omtrent deze redding iets kunnen mededelen. Ik hoorde er op het eiland nooit over. i Met beleefde dank voor plaatsing Ov. 20-1-1951 W.H.D. Wij danken de heer W.H.D. voor zijn mededelingen. Red FEUILLETON 2 Zeg Ans, wat ben je stil. Planken koorts? Ans lachte maar eens: ze zat op haar koffer, waarin zoals ze Dolly verzekerd had geen plekje onbezet was gebleven. Zie jij ergens mensen, die met onze reis meegaan7 Waar kun je dit nu aan zien? vroeg Ans. 'k Dacht wel, dat uwes dit zou vra gen en voel me een reuzepiet, dat ik dit zelf zo uitgedaent heb. Zie, hoe onze kleurige labels lustig aan de koffers wapperen! Zuster Anna, ziet ge wellicht een schone jonkman, wiens bagage even eens met dit herkenringsteken is ver sierd? O, nu snap ik het. Flauw hoor. Gunst nee, 'k zie niemand. Eigenlijk wel mal, want zó vroeg zijn we toch niet Plotseling rees een bang vermoeden bij Ans op. Dol, we zijn toch wel goed? Kijk nog eens na. Doe met zo mal; in het programma stond duidelijk Weststation le perron. Nu, ik vind het toch wel griezelig dat we niemand zien Niks griezelig, verd Dolly, zo dade lijk komt de trein en behoeven we al leen maar in de coupé te stappen. Met grote etiketten staat de plaats „Farsèn" wat een idylle er op vermeld. Daar komt-ie, gilde Ans, greep haar koffer en draafde achter de mensenme nigte aan! Dol volgde. Haar koffer bons de telkens tegen naar rechterbeen op, zodat ze liep te waggelen als een dikke eend. Een gesis en geknars; daar stond de trein stil. De meisjes liepen zo snel ze konden langs de coupé's Bijna tegelij kertijd riepen ze: hier' Vier coupédeu ren droegen de bekende opschriften. Ans opende de deur en hees met Dol de kof fers naar binnen Daarna volgde Dol zelf. In beide coupe's was nog niemand aanwezig. Wat mal, Dol, geen leider, geen mensen, het is toch wel in orde? 't Kan niet missen hoor! Wij zijn goed Met z'n tweetjes hir.gen ze uit het ge opende raampje. Wat een leuk gezicht, die bedrijvigheid. Je begreep niet, hoe iedereen nog op zijn plaats kwam. Alles krioelde door elkaar. En wat een lawaai! Au, gilde Ans plotseling. Het spijt me, zei Dol ondeugend, kind, ik moest je even knijpen. Het is al les zo vreselijk opw ndend. Zo meteen gaat de trein weg en zitten we met z'n tweetjes in dit weidse compartement. Wij, samen naar Zwitserland'. Kun je 't begrijpen? Morgen uit dit modder- landje weg en lekker in de sneeuw zit ten wroeten! Als er sneeuw is, zei Ans pessimis tisch; je weet, Elly is gisteren teruggeko men van een veertiendaagse reis en geen kruimeltje sneeuw gezien'. Als wij komen, zijn er hopen sneeuw, jubelde Dol hoopvol, 'k Zie me zelf al in het rond roetsen met die lek kere lange glijers aan. Zalig! Je doet net of je het al jaren ge daan hebt, lachte Ans. Wie weet bevalt het je helemaal niet. Dat komt vaak voor, vooral bij meisjes. Door een geweldige plof achter hen, schrokken ze op en draaiden ze zich bij na tegelijk om. In de deuropening lag een jongeman op z'n knieën met z'n kof fer te worstelen om weer op te staan. Nadat dit gelukt was, zeide rnj de meis jes heel vriendelijk en nog een beetje nagrinnikend goededag en stelde zich voor. Bert van Duren was een stevig uit de kluiten gewassen jongeman, met zwart haar en een paar levendige bruine ogen Achter hem verscheen nog een exemplaar van het mannelijk geslacht. Berts onafscheidelijke vriend Rolf Dal- men. U behoeft hem niet met zoveel egards te behandelen, zei Bert tegen Ans en Dolly, hij is nog maar een broekie. Waarop Rolf Bert hardhandig toonde, op deze benaming geen prijs meer te stellen. Desondanks zag men in hem zeer goed de HBS-er van zeventien, achttien jaar. Een forse mannenstem vroeg: Reizi gers voor Farsèn? Jawohl, jubelde Dol. Een heer van omstreeks veertig jaren, met een prettig voorkomen kwam de coupé binnen. Mijn naam is Reitsema; ik ben de leider van de reis. Eén voor één stelden de anderen zich nu voor. Achter de heer Reitsema volgde de rest van het gezelschap. 7o'n dertig stuks was toch een heleboel, dacht Ans. Als je de na men zo onder elkaar ziet staan op een velletje papier, lijkt het niet zo'n aan tal, maar nu, met die handjesgeverij, is het toch wel een hele optocht. Blijkbaar had de heer Reitsema op het perron z'n „schaapjes verzameld. Ieder moest nu diverse spoorkaartjes in ontvangst nemen. Een indeling vol gens voorschrift in de betreffende cou pé's was niet nodig, daar de meesten al zo'n beetje een plaatsje gevonden had den. Intussen hadden Bert en Rolf heel ga lant de koffers van de meisjes in het ba gagenet gedeponeerd en zich aan weers zijden naast haar geïnstalleerd. Dols ogen, haast tweemaal zo groot als anders, namen iedereen terdege op Crimineel wat een viouwen! En ouwen waren er ook bij. De mannen waren bijna allen jong, doch de meeste meisjes schatte ze toch over de dertig, 'n Lekker plaatsje had ze hier. Ze had met Bert van plaats ge- ïuild, zodat ze voor het raampje kwam te zitten. Toch altijd leuxsr dan midden in de coupé. Waarom duurde het toch zolang vóór de trein vertrok? Gaan we nu nog? vroeg ze aan Bert. Bent u zo ongeduldig? lachte hij. een rij sterke witte tanden tonende. Nogal, ik verlang erg naar sneeuw. Het is haast niet te geloven, dat we morgen om deze tijd er middenin zitten. Ik vind sneeuw zoiets rustigs, je hoort geen ge luid en meestal zijn 's avonds de sterren zo helder. U ziet er anders niet naar uit, dat u rust iets heerlijks vindt. Nou, maar met sneeuw wel hoor, iachte Dol terug, bij zichzelf denkende wat een leuke toet heefl-ie. Zou ik maar zeggen, dat hij geen u tegen me behoeft te zeggen; stel je voor, een hele reis dat idiote ge-u. Maar aan de andere kant is het wel erg vlug: ik ken hem nauwelijks tien minuten! Nog maar even wachten. Ze keek eens naar Ans. Deze zat stil voor zich uit te staren. Wat een mooi gelijk profiel heeft ze toch, dacht ze en zucht te even, denkende aan haar eigen onre gelmatige trekken. O jé, riep ze opeens, we gaan'. Langzaam schoof de trein het station uit. Iedereen lachte om Dols kreet en, toen ze zoveel paar ogen op zich gericht voelde, werd ze vuurrood en lachte maar een beetje mee. Rolf presenteerde sigaretten. Op volg orde. Eerst de meisjes, daarna de leider en vervolgens Bert en hijzelf. Netjes doet hij dat hè, plaagde Bert, zo precies op 't rijtje af. Keurig hoor voor zo'n klein manneke. Rolf antwoordde: 'k Geloof met, dat mijnheer iets gevraagd werd; geef liever je dame vuur. Dit zit, pretlachte Ans, goed zo hoor! Laat je niet nemen! En Rolf, ver rukt bij deze onverwachte lof, keek met en overwinnaarsblik rond. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4