Cjroen "Zwarts Jexels in het harL, Zullen er deze zomer weer veel toeristen naar Texel komen? Texel heeft 10.000 bewoners De motorrit te Oosterend was zeer spannend Hoe Zondag de bal rolde Griep?'n Mijnhardbje Q WOENSDAG 31 JANUARI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6498 COURANT Uitgave N.V- vh. Langeveld DeRooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbua 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. boerenleenbank Postgiro 652- Abonnementsprijs f3,15 per half jaar. Voor Augustus is al heel wat gemeubileerd verhuurd „Wintertijd, voorbereidingstijd op uw vacantietijd". Met flinke letters r staat het te lezen in de etalage, gelegen voor het kantoor van de VW in de Parkstraat te Den Burg. Voorbereiding voor de vacantie. Ja, ook de adspirant- toerist dient zich wel degelijk voor te bereiden. Met vacantie gaan is een be langrijk ding. (De grote tegenhanger van „het ding", het grote mysterieuze ding, waarop zelfs een koddig liedje is gemaakt en dat iedereen in spanning blijft houden!) Maar vacantie is geen mysterieus iets. En de voorbereiding er van in ieder geval niet. O ja, als u in een of andere krant of tijdschrift een knal van een aanbieding voor gemeubileerd of pension hebt ontdekt, dan zult ge dat niet aan de grote klok gaan hangen, ge zult maar liefst heimelijk in de pen klimmen om vooral de eerste te zijn. In zoverre komt er wèl iets heimelijks bij! concerten hoopt men hier te kunnen en gageren tussen 15 Juli en 15 Augustus. Bij dit alles is weer alle mogelijke steun toegezegd door 'de gemeente Texel, door TESO en door Texels Fanfarecorps. Steun aan de VVV. Zaterdag hebt u kunnen lezen, dat op de begroting een belangrijk verhoogde subsidie is ge plaatst. De gemeente geeft hierdoor blijk er van doordrongen te zijn, dat de VVV voor ons eiland van zeer grote be tekenis is. De VVV meet niet wankelen op een smalle basis, zij moet hecht ge fundeerd zijn en kunnen beschikken over die bedragen welke beslist nodig zijn om het toeristenverkeer op peil te houden. met zeer prettige herinneringen terug. Anderzijds: de VVV staat voor ieder een klaar. Met raad en daad wil zij al ien die straks weer met vacantie gaan, erzijde staan en is men dan straks in het rayon beland waar die VVV de scep ter mag zwaaien, wel dan blijft die VVV rijn klantjes vlot en ijverig „bedienen". Het VVV-apparaat wil ieder in ieder ■opzicht de grootst mogelijke service bie ten het apparaat van hen die pension ouden, gemeubileerd verhuren, kortom an allen en hoeveel zijn er dat wel!, die belang hebben bij het toeristenbe- ;oek Dat toeristenbezoek is voor Texel .an grote betekenis. Wij weten het. Met )oten vol komen de toeristen naar het ïiland en wie ni?t al te veel ruzie met Pluvius heeft gehad gaat altijd met zeer prettige herinneringen weer naar het /asteland terug. Om daar reclame te naken, absoluut. Ja, Texel is wat ge |ioemt populair, gelapt. Zo goed als een eder Napels wil zien voordat hij de )gen voor goed zal sluiten, zo goed wil ieder de Parel van de Wadden-ei- anden als toerist verkennen om er nfin, wij weten wat je hier allemaal ;emeten kunt! Elders in dit nummer staat een stuk- e, waarin gesproken wordt over de zgn. neergaande tijd", waardoor het aantal lagtoeristen veel minder is geweest in 950 dan in 1949. Ook het ongunstige yeer had zijn oorzaak. 300.000 Dagtoe- ïsten in de provincie Noordholland bo en het IJ minder. Dat is niet gering. Vij hebben de Diiecteur van de VVV levraagd hoe de cijfers voor Texel lig- ;en. Hij meldde: (Van April t.m Sept.) wamen 75,000 bezoekers naar Texel, in 948 76,319, in 1949 75,067 (dat is dus 252 minder) en in 1950 74,685. (Dat is us slechts 382 minder dan in het voor- aande jaar!) Texel heeft van die neer- aande tijd dus heel weinig last gehad. Hoe komt dat? Wel, het eiland is lang iet zo weergevoelig als een uitgespro- en badplaats, waar je uitsluitend op het :rand en de zee oent aangewezen: bij ruwe dag trekt men hier de bossen of men gaat verrukkelijke wandel- chten maken door het Oude-Texel met jn heuvels en tuinwallen. 382 minder, at is een half pet. Amsterdam noteerde pet. minder binnenlandse toeristen, et aantal buitenlandse toeristen was el is waar groter geworden, maar dat oog niet tegen die achteruitgang op En nu staan wij dan heel spoedig weer )or een nieuw seizoen. Er komt weer hot in veler voorbereiding: met de aan- agen voor „gemeubileerd" begint het laatste week al weer aardig te lo- hn de aanvragen voor pension be nnen altijd wat later. De VVV moet een vooruitziende blik jibben, de voorbereiding van het nieu- seizoen begint reeds maanden voor te komst van de eerste toerist U her- rjnert zich het uitstekend programma ran vorig jaar? U hoort misschien nóg B muziek van de Vancouver Boys' land en de andere veimaarde, wereld- li oemde ensembles? Welnu, de VVV |l trachten dat prima programma ook t jaar te evenaren. Er komen weer uit- ndingen via de radio! De NCRV heeft derom in principe haar medewerking egezegd om deze concerten, die veel ld kosten, mogelijk te maken Voorts vernamen wij, dat de VVV Intact heeft aangeknoopt met de ver aarde Tiroler Kapel, die in Sankt An- n herhaaldelijk voor de Koninklijke imilie is opgetreden. Voorts zijn onder- indelingen gaande met de „Girl Pi- ■rs", de Schotse Hooglandsters. Beide En hoe zal het seizoen worden? Ten zij de internationale toestand net toeris tenverkeer zou bemoeilijken mogen wij weer een goed seizoen verwachten. Het met vacantie gaan is een goede gewoon te geworden. Dat Texel heel veel te bie den heeft zal weer wijd en zijd verkon digd worden. De directeur van de VVV deelde ons mede, dat Texel ook in Bui tenlandse radio-programma's zal voorko men. Ook de stroom van buitenlanders naar Texel dient verbreed te worden, want aan de andere kant van de grens probeert men zoveel mogelijk Neder landers aan te trekken! Een eerlijke strijd! Tenslotte vernamen we nog, dat de heer Oskamp zeer waarschijnlijk in ver schillende Vlaamse uteden lezingen over Texel zal houden. In totaal acht. U ziet het: aan de activiteit ontbreekt het niet! TWINTIG IN DE BOCHT! Bij voldoende deelname hoopt men Zaterdag aan Oosterend een bromfiets- puzzlerit te organiseren. Deze rit zal 30 km. lang zijn en uitsluitend over mooie wegen gaan. De gemiddelde snelheid zal zijn 20 km. per uur, zodat de rit lte uur zal duren. Men kan zich opgeven bij W Koopman, tel. nr. 50, Oosterend, bij A. v. Liere op Oost en N. Dros en J. Trap te Oosterend. De deelnemers gelieven om 2,45 uur aanwezig te zijn. INENTING TEGEN DIPHTHERIF. Ten vervolge op de reeds eerder geda ne publicatie deien Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel thans mede, dat de eerste inspuiting tegen diphtherie op de onderstaande plaatsen en tijdstippen zal woeden gehouden. De inenting zal plaats hebben in de school, voor welke het kind is opgege ven. Kinderen, die mondeling of schrif telijk ten gemeentehuize werden opge geven, kunnen worden ingeënt in de dichtstbijzijnde o.l school. De plaatsen en tijdstippen voor de tweede inspuiting worden nog nader bekend gemaakt. O.l. school, Oudeschild, Maandag 5 Februari 1951 te 9 uur; O.l. school Den Hoorn, Dinsdag 6 Fe bruari 1951 te 9 uur, School met de Bijbel te Oosterend, Dinsdag 6 Februari 1951 te 9,30 uur; Kleuterschool Den Hoorn, Dinsdag 6 Februari 1951 te 9,30 uur; O.l. school Oosterend, Dinsdag 6 Fe bruari 1951 te 10 uur, Kleuterschool Oosterend, Dinsdag 6 Februari 1951 te 10,30 uur; O.l. school De Waal, Dinsdag 6 Febru ari 1951 te 15 uur; RK kleuterschool Molenstraat, Woens dag 7 Februari 1951 te 9,30 uur; R.K. kleuterschool St. Joseph, Woens dag 7 Februari 1951, te 9,30 uur; O.l school Zuid-Eierland, Woensdag 7 Februari 1951 te 14,30 uur; O.l. school Midden-Eierland, Woens dag 7 Februari 1951 te 15 uur; O 1. school De Koog, Woensdag 7 Fe bruari 1951 te 15 uur; R.K. school Den Burg, Woensdag 7 Februari 1951 te 15 uur; O.l. school De Cocksdorp, Woensdag 7 Februari 1951 te 15,30 uur; O.l. school Den Burg, Donderdag 8 Februari 1951 te 9,30 uur; School voor C V.O. te Den Burg, Don derdag 8 Februari 1951 te 9,30 uur; Nutsbewaarschool Den Burg, Vrijdag 9 Februari 1951 te 9,30 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd Texel, 25 Januari 1951. C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. Zaterdagmiddag is op Zevenhuizen, nabij Oosterend. Texel's 10,000ste be woner geboren. Het is Margaretha van den Berg. MET VACANTIE UIT CANADA! Nee, ik blijf niet in Holland, in Cana da heb je meer vooruitzichten dan hier. Daar kunnen wij als vrije jongens nog eens wat overhouden!" Dat zei onze oud- eilandgenoot Jan Vlaming Czn., die de zer dagen geheel onverwachts uit zijn Nieuwe Vaderland naar zijn geboorte plaats, Oosterend, was teruggekeerd. Drie jaar geleden vertrok hij als boe renknecht naar Canada, maar al spoe dig verliet hij de boerderij, waar hij meteen werk had gevonden en ging toen zijn geluk in de constructiebouw be proeven. Dat beviel hem beter. Hij ver dient er 1,5 dollar oer uur t,en als je goed oppast kun je daar wel wat over houden", zegt hij. Straks, in Canada te ruggekeerd, gaat hij weer bij zijn oude baas aan de slag. Zonder dat de familie Vlaming er iets van wist werd ze van uit Rotterdam opgebeld met de medede ling. dat hun zoon Jan de voigende dag thuis zou komen. Een grote verrassing, want veelal gebeurt het, dat men iemand die zo ver weg gaat, niet of pas na vele jaren weer terugziet. Het was dan ook een blij weerzien voo^ de ouders, broers en zusters. Voorzover ons b?kend is er nog geen Texelse emigrant, na zo'n korte tijd weer naar zijn geboortegrond terugge keerd, tenminste niet met het doel er vacantie te houden! Over 2 maanden gaat Jan weer terug. De Zaterdagmiddag te Oosterend ge organiseerde motorrit is uitermate span nend geweest' Jan Duiver, G. P Plaats man en L. Bakker behaalden alle drie een le prijs (9 urafpunten) in de zware klasse. Alle drie krijgen een medaille met „eerste prijs" In de lichte klasse werd de heer Th. v.d. Vis met 13 straf- punten no. 1. Alle deelnemers waren vol lof over de uitstekende organisatie. De route ging over uitsluitend mooie wegen en de uitzetters hadcien geen fout ge maakt. Van deze rit zal weer goede pro paganda uitgaan en men hoopt dan ook dat er volgende keer veel meer rijders zullen starten, nu waren het er maar 14 in totaal: 9 zware motoren en 5 lichte! Dat aantal kan veel groter zijn. Ooster end telt alleen reeds 70 motoren! En op de andere dorpen rijden er ook heel wat! Om 3 uur startte de eerste rijder (te Oosterend). Na een kwartiertje wa ren ze allemaal W2g. De eerste twee controleposten bevonden zich binnen een afstand van een 1 km. en de meeste rijders (8 van de 14) hadden toen al 50 strafpunten! Dat was bij de einduitslag natuurlijk funest. Om 4,48 verscheen de eerste motor aan de finish. Twee minu ten te laat. Het was de heer P Heer schap op Norton. Hij had 55 punten, daar waren de genoemde 50 bij. Jan Brouwer kreeg 53 punten, ook al door die 50 bij het begin Uit de tijdcon- trole blijkt, dat er opmerkelijk goed is gereden Voorheen werden de rijders wel eens ingelicht ter. aanzien van de tijd. Of ze er een schepje op moesten gooien, of langzamer rijden. Nu niet. Men wist evenmin hot lang cie rit was een ook wisten de deelnemers niet waai de finish was. Iedereen dacht natuurlijk van aan Oosterend, maar die stond 2 km. voor het dorp! Om 4,56 kwam de laatste motor binnen. S.V. Texel. Texel 1 behaalde een verdiende over winning op St. George. Hoewel het spel- gehalte dat van de vorige week tegen ZAP niet kon benaderen, werd er hard gewerkt en dat was nodig Beide doelen hebben moeilijke ogenblikken doorge maakt, zodat de keepers het soms zwaar te verduren hadden Van meet af aan werd een hoog tem po ingezet, zowel de bezoekeis als Texel reageerden snel en de verdedigingen hadden het soms moeilijk en bij ons ging het niet altijd even vlot. Niek Veldstra echter was weer in prima vorm en bleek een bijna onoverkomelijk strui kelblok voor de aanvallers. Om beurten werden de aanvallen opgezet maar voor lopig bleven doelpunten uit. Toen na 15 minuten een lange pass naar Piet Stam werd doorgegeven, passeerde hij en loste een laag schot in Je rechterhoek, dat de keeper verschalkte (1-0). Snel ging het spel verder totdat St. George uit een voorzet van rechts gelijk wist te maken, doordat keeper en verdediging elkaar niet begrepen, naar direct van de af trap volgde een T-?.anval, de bal werd over de backs heen gespeeld en meteen schoot P. Stam weer raak (2-1). Ook na de rust weinig verandering. T. werd iets sterker, maar de ve'.e aanval len leverden voorlopig mets op totdat een voorzet van rechts bij Piet Eelman belandde, die echter oit positie werd ge zet, waarvan de mei naar binnen geko men Piet Stam er 3-1 van maakte. Bob bezette de recntsbinncnplaats en heeft het heel goed gedaan. Vooral na de rust, toen hij goed was ingespeeld, bewees hij dat hij voldoende in de mars zal krijgen Hoewel St. George r.og enkele goede kansen kreeg, wisten zij in de stand geen wijziging te brengen. De leiding was weer in orde en we vinden het jammer, dat „bij een kleine feut" het publiek zich soms laat gaan. In onze afdeling viaagt Schagen dat nu weer Vrone verpletterde, wel bijzon der de aandacht Na een ongelukkig be gin heeft deze ploeg al enkele behoorlij ke overwinningen op haar naam staan, zodat een waarschuwing aan ons le elftal „weest op uw hoede" wel op zijn plaats is. Voor Texel 2 en 3 wérden do wedstrij den afgelast. Hoe ril dat met ons 2e. waarom waren er. zoveel afberichten? Dat is geen stijl, lui, jullie hebt een bij zonder zware, maar daardoor eervolle taak om je plaats in de 2e klasse zo goed mogelijk ie verdedigen Het kan, maai dan allemaal present, ook op de training! Texel A won van HRC B met 3-1 en dat na zo'n lange rustperiode. Best ge daan, jongens. Texel B speelde een prima wedstrijd tegen De Koog A, dal met 6-0 ten on derging en door goed spel. Jammer dat de rechtsbuiten wat eigenwijs was en Kerry moet het tempo niet afremmen, maar juist verhogen. Wie of er scoort is van minder belang, dan dat er op de juiste wijze geplaatsi wordt. Overigens een genoegen, die jongens aan het werk te zien. Nu maar doorgaan, zo! Texelse Boys-Nieuws. Boys 3-Oosterend 2: 16. Met 8 man en 3 adsp ving de wed strijd aan. Ondanks de minderheid van Boys 3 en volhardend spel wisten de Boys toch nog eenmaal te scoren Het spel van de 3 adsp. was boven de ver wachtingen Ze maken zeker kans voor het 3e! Petten 1Tex. Boys 1: 0-3. De Boys moetan de aftrap nemen en zetten direct een hoog tempo in. Dit is Petten te machtig en er ontstaat menige corner. Als na 3 minuten de r-binnen 'n afgemeten kopbal achterover geeft weet Sieme Jan te scoren (1-0). Door dit doel punt aangemoedigd komen de Boys ge weldig in het offensief en als M. Boo gaard een shoot-pnase geeft heeft Sie me Jan alleen maar te knikken (2-0). Petten geeft zich liet gewonnen en zet menig aanval in, ze stranden echter op de hechte Boys-verdediging met Hoogen- bosch aan het hoofd. Rust 2-0. Na de rust nemen de Boys het heft in handen en menigmaal wordt een goede aanval opgezet, maar Petten weet zich te handhaven. Het spel wordt ruwer en de Boys beginnen van hun kant ook enigszins ruw te spelen, waardoor de r - binnen van de Boys een waarschuwing krijgt De Boys blijven ondanks dal, in de meerderheid en als Sieme Jan een keurige voorzet geeft, is het M. Boogaard die de stand op 3-0 brengt. Dooi dit doelpunt is Petten moreel geslagen, waarna het einde aanbreekt. Boys 2—ZDH 1: 1-3 Het was voor ie Boys een zware op gave om tegen ZDH 1 te spelen Het plaatsen en snelle doorbreken was veel beter dan dat van de Boys. Ondanks dat ondernamen de Boys gevaarlijke aan vallen op het doel van ZDH Toen kwam Den Hoorn gevaarlijk opzetten en Piet moest voor het eerst van deze wedstrijd de bal uit het doel halen. Toch deden de Boys niet onder voor ZDH Echter 5 mi nuten voor de rust scoorde ZDH twee maal door dekkmgsfouten van de ach terhoede van de Boys Na de thee ging het van hurry up. De Boys waren ge durende een kwarteir sterker dan ZDH. Doch doelpunten bleven uit In de 24e minuut wist Herman door de verdedi ging te breken en bracht de stand op 3-1. Na nog wat neen en weer geschiet brak het einde aan van deze onplezieri ge en slordige match. S.V. De Cocksdorp. De adsp verloren na vele overwinnin gen met 2-1 van Beys A. De wedstrijd van het 2e werd weer afgelast, nu we gens ziekte. Komen jullie er nog eens aan toe, jongens? Het le ivist in een spannende strijd 2en verdiende 1-0 over winning op Helder te behalen en hier mede het ongeslagen record op eigen terrein te handhaven. H. verkiest eerst tegenwind in te spe len en direct domineert S. goed over rechts De H-verdediging en hun doel man blijken uit goed hout gesneden. En kele schoten worden cf meesterlijk ge stopt of over geschoten. S. heeft echter echter de fout het spel te veel over rechts te houden. Diverse corners wor- Naast de 5 tijdcontroles, waren er ook nog 6 route-controles De uitslag was verder: lichte klasse: C, Drijver 2e prijs (14 punten); A. Bakker 3e (45 p.); J Brouwer 53 p. en B Vonk 60 punten. Zware motoren: P. v d. Vis, 12 straf punten. De commissie is voornemens om deze koene rijder nog c-en 2e prijs toe te kennen voor de mooie prestatie die hij heeft geleverd M. Bremer 38 p.; A. Brans 48 p A. v.d Knaap 55 p.; P. Heerschap 55 p en H. List 73 p. Deze laatste rijder heeft onderweg wat met pech te kampen gehad De prijzen werden in Het Wapen van Amsterdam uitgereikt Daar werden de wederwaardigheden van deze zo zeer geslaagde middag gereleveerd en bij het afscheid nemen zei iedereen: „Tot de volgende keer!" Prinses Beatrix viert vandaag haar dertiende verjaardag den genomen, zonder resultaat. Na een half uur neemt S. de leiding. Uit een aanval over links volgt een mooie trek- bal en de midvoor scoort onhoudbaar (1-0). Hierna is net rust. Met het voorgevoel, dat deze match nog lang niet is gewonnen, wordt de tweede helft begonnen. Tegen verwach ting geeft S. nu ook weer de toon aan Vooral de S-achterhoeue met de spil aan het hoofd werkt rustig en resoluut de snelle H-aanvallon weg Hierdoor komt de voorhoede in de gelegenheid de score op te voeren. Maar het geluk zit niet mee. Tegen het einde komt H opzetten om alsnog een gelijkspel uit het vuur te slepen. Maar de verdedigmg weet van geen wijken. Nadat Je heer Troost, die zeer correct de teugels in handen hield, het einde heeft aangekondigd wordt het S-elftal bij het verlaten van het veld hartelijk toegejuicht, ze zijn weer twee punten rijker! Zaterdag a.s SVC A-ZDH A. S. V. Oosterend. Oosterend 1-HRC 6: 7-3. Aan de uitslag van deze wedstrijd zou men niet zeggen, da dit een spannende match is geweeit, maar toch was het zo. Bij het begin weer hetzelfde beeld van vorige week. O. had eerst niets in te brengen, maar toen ei 5 minuten ge speeld was ging dat beter en het was dan ook Klaas die ons de leiding gaf. Maar.H. liet ook van zich spreken en even daarna was de stand weer gelijk. Weer een aanval v^ar. H., maar Gerrit maakte daar een einde aan, plaatste goed naar Kalis die er meteen van door ging, een back omspeelde en met een mooi schot de keeper voor cie tweede keer liet vissen (2-1). Uit een voorzet van Jan gaf Klaas met een handig tikje door aan Piet en deze had hem voor het in leggen (3-1). Rust. Wat niemand had gedacht gebeurde, het begon achter een beetje te romme len en daar wist H. goed gebruik van te maken, eerst schoot een back in eigen doel en daarna was het de midvoor die de stand op 3-3 bracht O. wist het tem po nog meer op te voeren, de voorhoe de werd weer goed gesteund en vooral Cor was de man die overal zat, het overwicht werd al groter. Jan schoot no 4 in en Arie nam de laatste 3 voor zijn rekening. H had een goede ploeg maar was toch niet tegen de achterhoede (waar vooral Gerrit een beste wedstrijd speelde) opgewassen. De leiding was bij de heer Keijzer in goede handen. Een herboren 2e elftal behaalde een mooie overwinning op Boys 3 (6-1). Goed zo jongens! Een verslag kon ik hier niet van ma ken, omdat ik niet op twee plaatsen te gelijk kon zijn. Wie geeft mij voortaan van het le en 2e elftal een verslag bij uitwedstrijden? Adsp. werd weer afge last C. D (Voor de krant s.v.p. alleen verslag van de thuiswedstrijd. Red

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1