De 10.000ste kwan vrij onverwachts Goed geslaagde avond van Texels Fanfare Jeugdrubriek êe vv fia t uc cuwio cjefeSeii Zo heeft Texel dan Zaterdag zijn 10,000 ste ingezetene gekregen. Toch nog vrij onverwachts, want op 1 Januari jl. waren wij nog 74 beneden de 10,000! De laatste tijd zijn echter verscheidene ge- repatrieerden op het eiland komen wo nen en daardoor steeg het aantal Texe laars snel! Margaretha van den Berg, zo heet dit jubileumkindje. Ze woont op Zevenhui zen, O 126 en woog bij de geboorte 7 pond. Een leuk rose snuitje heeft het. Het hield de oogjes stijf dicht toen een krantenman met een fototoestel en blitz- lamp op kraamvisite kwam! Het lag roerloos stil. Maar toen de blitz het ver trek heel even fel verlichtte, schrok het toch even en draaide het met 't hoofdje. „Zeg, wat is er aan de hand? Al die drukte voor mij?" Ja, voor Margaretha, die wij Zaterdag op de voorpagina in de krant willen zet ten. „Dochter van J. A. van den Berg en Anke Kooistra" zal er Zaterdag in de Burgerlijke Stand staan, de trotse ou ders! Dubbel trots nu, want de 10,000ste komt maar eenmaal voor en wij menen te weten, dat Texel nog nimmer 10,000 bewoners gehad heeft! De Ambtenaar van de Burgerlijke Stand schudde de trotse vader ten raad- huize extra stevig de hand en hij liet onderwijl de Burgemeester roepen, die ook al heel erg trots was en de vader op spontane wijze toesprak. En Zijne Edel achtbare liet het niet bij woorden: hij SPEELTUIN DE HOLLEBOL. Maandagavond heeft Speeltuin „De Hollebol" haar eerste ledenvergadering gehouden. Over het aantal leden is de vereniging zeer tevreden, er zijn al niet minder dan 163 gezinnen lid! Bovendien zijn er al 38 donateurs en 52 begunsti gers De opkomst ter vergadering was niet bepaald daverend, zijn we ook niet gewend op Texel, die van TESO buiten beschouwing gelaten! Burgemeester De Koning gaf ook blijk van belangstelling. Het spreekt vanzelf dat de tuin uitslui tend bestemd is voor de kinderen van de leden. Zij die lid worden nadat de tuin is geopend, betalen 10 weken contribu tie van terugwerkende kracht, daarna normaal, dusmeldt u spoedig als lid. De contributie zal t.z.t. door een bo de worden geint. Het ligt in de bedoe ling een lening te sluiten, voor welke som de toestellen gekocht zullen wor den. Men heeft zich de inrichting als volgt gedacht: schommelstelling, gym- nastiektoestellen, zweefpaal, draaischijf, glijbaan, familiewiD, kleuterschommel, een grote zandbak. Bij gunstig weer 2 al de tuin ook ge durende de wintei maanden geopend zijn. Daarnaast zal de ver. zich 's win ters beijveren voor clubwerk (figuurza gen, boetseren, 'oorduren, enz.). Voor dit werk heeft men leiders en leidsters no dig. Oudere grotere broers of zusters worden uitgenodigd om hierbij hun me de werking te verlenen. Ook voor de bui tenspelen is leiding nodig, in iedere ge val toezicht. Na de besprekingen bedankte de voor zitter, de heer W Vlas, alle initiatiefne- mers(neemsters) hartelijk voor het vele voorbereidende vverk. Wij hopen zeer, dat de speeltuin spoe dig kan draaien: er zwerven nog veel te veel kleuters en jeugdige kinderen langs de weg, waar zij vertier trachten te vin den. Maandagochtend is op de Schilder- weg een spelend kind door een auto aan gereden.. Wij nebben een speeltuin nodig. Het bestuur van ,,De Hollebol" de speeltuin komt aan de Nieuwstraat is als volgt samengesteld: W. Vlas (Groeneplaats) le voorzitter; E. W. J. v. Leersum, 2e voorzitter; B de Jong-Verstegen, le secretaresse; Jac Martens, 2e secretaris; M. Jonker- Weijers, le penmngmeesteresse; E de Jong, 2e penningmeester; H. Snoek, commissaris. CARNAVALS VAN GRIJZEN- GRUBBEN TOT TEXEL. Bij de Uitgeverij W nants te Heerlen verscheen van de hand van de bekende Ned. folklorist D J. v. d. Ven een uit muntend verzorgd boek, dat voor een ie der die zich voor oude volksgebruiken interesseert, van blijvende waarde is. Al les wat met de carnavalsviering in ons land te maken heeft, passeert de revue, van Grijzengrubben tot Texel. Het is ge titeld. „Het Carnavalsboek van Neder land". Van der Ven beschrijft onder houdend en interessant hoe het vroeger was, hoe het zich allemaal ontwikkelde, hoe het nu is en hoe het worden kan. Het is verlucnt met een uitgebreide collectie tekeningen en foto's. Dit. is hèt boek voor hen die zich voor dit char mante onderwerp interesseren VOOR DE KANKERBESTRIJDING. Naar we vernemen wordt het initiatief om deze week het loon van één uur overwerken beschikbaar te stellen voor het fonds, waaruit gelden worden geput voor de strijd tegen de kanker, door verscheidene personen gesteund. Nu zijn er, die menen dat zij niet mee kunnen doen doordat zij geen overuren kunnen maken. Welnu, men kan de actie ook steunen door hei loon van een uur van uw normale werktijd voor het doel beschikbaar te stellen. Iedereen kan dus meedoen, want het is toch practisch zo, dat een ieder die gezond is, werkt, voor zover hij niet van een welverdiende rust geniet, als gepensionneerde! Nog maals willen wij ten ieder hartelijk uit nodigen tot medewerking. Het geldt hier de strijd tegen een zeer ernstige ziekte, die een ieder onzer kan grijpen. Moge het bedrag dat volgende week Maandag, 5 Februari ter secretarie kan worden afgedragen, een sprekend cijfer zijn! Verschillende bedrijven hebben reeds besloten de gevraagde medewer king te verlenen. bood een Spaarbankboekje aan met een door de gemeente Texel geschonken eerste bedrag van HONDERD GULDEN! Een Spaarbankboekje bij de Boerenleen bank. En die BanK zei prompt: „Van ons f50 erbij!" Die kleine Margaretha heeft dus, zonder zich van haar rijkdom be wust te zijn, al meteen f 150 op haar boekje staan. Dat gaat voorspoedig, niet waar! En wij wensen haar niets dan voorspoed toe in het leven! ZATERDAG THUIS! W. v. d. Berg, Oosterend, komt 3 Fe bruari thuis. Dubbel feest, Wim, want thuis ligt een heel lief zusje in de wieg. Onze 10,000ste ingezetene! NOGMAALS DE 10,000STE INWONER. Naar wij vernemen hebben verschil lende zakenlieden en instellingen ge meend de 10,000sle inwoonster van Texel Margaretha van den Berg uit Ze venhuizen, en natuurlijk ook de ouders, te moeten complimenteren met dit voor Texel zo historische feit. De Vereniging voor Levensverzekering en Lijfrente „De Groot Noordhollandse van 1845" te Amsterdam, op Texel welbekend, o.a. door de overname van de verschillende begrafenisfondsen op het eiland, heeft niet willen achterblijven en de ouders een premievrije spaarpolis aangeboden van f 100, uit te keren aan Margare tha op haar 21ste jaar. ZIEKENVERPLEGING. Op verzoek van een 24-tal dames uit De Cocksdorp zal een der Wijkzusters van het Witte Kruis te De Cocksdorp een cursus huiselijke ziekenverpleging leiden De eerste les begint op Donder dag 8 Februari om half drie. MATTHAUS-PASSION J. S. BACH, ALKMAAR. In verband met de lezing die de diri gent van de Ned Herv. Oratorium Ver eniging, de heer Corn. Jonker, op Zater dag 3 Februari a.s. ie Den Burg hoopt te houden over de Matthaus Passion, kan worden meegedeeld, dat met de Teso is overeengekomen, dat bij voldoende deel name op beide uitvoermgsdata, Zaterdag 31 Maart, te 19 uur en Zondag 1 April, te 14,30 uur, een extra boot in de vaart zal worden gebracht voor de terugreis. Te vens zal de TESO het passagiersvervoer uitvoeren van Den Burg naar Alkmaar v.v., zodat de Texelaais een bezoekgele- genheid wordt geboden als nooit te vo ren. Nadere medelingen volgen op de avond van 3 Febr. (Zie ook le pagina). „WEET WAT U DOET!" Ds. M. J J. Bonting heeft onlangs in opdracht van de Ned Herv Kerk een reis naar Australië gemaakt om aldaar de noodzakelijke contacten te leggen Ds. Bonting noemde het leven in het doorgangskamp Ba*burst niet gemakke lijk. De sanitaire toestanden zijn naar Nederlandse begrippen totaal onvol doende. Resumerend zeide ds Bonting, dat ie der die het plan heeft met een gezin naar Australië te emigreren, wel moet weten wat hij doet. Men moet de zaak goed onder de cgen zien opdat er geen al te bittere tranen van teleurstelling vloeien. De afstanden in Australië vormen een groot probleem Bij gezinnen die in een doorgangskamp zijn ondergebracht kan dit tot gezinsseheidinger. aanleiding ge ven, omdat de grote afstanden dikwijls niet toestaan, dat de man wekelijks naar zijn gezin terugkeert. STIERENKEURING 1951. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de in artikel 2 van het „Stierenreglement Noordholland 1949" bedoelde keuring van stieren in 1951 voor de gemeente Texel zal plaats hebben op Maandag 2 April 1951 te 11 uur op de Groeneplaats te Den Burg. Voor de keuringen m andere gemeen ten kan men ten ïaadhuize nadere in lichtingen bekomen. Aangifte van stieren voor de keurin gen moet geschieden voor 1 Februari 1951 bij de Secretaris der Provinciale Commissie tot bevoi dering van de rund veefokkerij, onder inzending van het af stammingsbewijs en onder opgave van de verdere gebruikelijke gegevens. Bij de aangifte voor de keuring be hoort het bewijs van aangifte van de stier te worden ingezonden, op straffe van uitsluiting van de keuring. Formu lieren voor deze aangifte zijn verkrijg baar ter gemeente-secretarie en bij de heer B. Oostra, Schilderweg. Ingevulde formulieren kunnen bij de heer Oostra worden ingeleverd. Voor stieren, die men wenst te laten inschrijven in het Nederlandse Rundvee stamboek, dient door de eigenaren keu ring te worden aangevraagd aan het Bu reau van dit Stamboek, Surinamestraat 24 te 's-Gravenhage vóór 15 Februari a.s. v Tot de keuringen worden uitsluitend toegelaten dieren van het zwartbonte veeslag. Niet geringde stieren kunnen van de keuringen worden uitgesloten. De eenjarige stieren kunnen slechts voor een jaar zgn. .voorlopig" worden goed gekeurd en nog aanwezige 3-jarige en oudere stieren, die reeds definitief wer den goedgekeurd, behoeven niet ter keu ring te verschijnen, wel moet er aangif te van worden gedaan Tenslotte vestigt de burgemeester er de aandacht op dat de houders van stie ren verplicht zijn, telkens wanneer door hen een stier in de loop van het jaar wordt aangekocht of verkocht, hiervan ten raadhuize aangifte te doen Texel, 29 Januari 1951. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. MIDDENSTANDSTENTOONSTELLING Het ligt in de bedoeling om in de week van 1 t.m. 6 October een Middenstands tentoonstelling te organiseren. TEXELSE MARKT. Den Burg, 29 Jan. 1951 Aangevoerd: 40 biggen f 30-f 45. 4 koeien f 550 f 750. 2 pinken f 190-f 200. 25 11. kalveren f 50-f 60. PLATTELANDSVROUWEN. De bijeenkomst van de afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen is uitgesteld tot Donderdag (morgen) 1 Februari. ORDE EN VREDE. Aan P. Bakker, K 30, W. Bakker, B 154. J. Kok, Schilderend, Den Burg en H. J. M. Schoo, K 39 is het herinnerings- kruis voor Orde en Vrede uitgereikt. „DE DIJK IS WEER DICHT". Wegens de grote belangstelling voor de ze PRACHTIGE HOLLANDSE film zal zij ook nog hedenavond, Woensdagavond worden vertoond. Voorziet u tijdig van kaarten! DE KLOK MOAT FOARUT. De toneelclub van de Fryske Krite op Texel speelt Dinsdag 6 Februari a.s. het toneelstuk in 3 bedrijven van Abe Brou wer, getiteld: „De klok moat foarüt". Wij kunnen liefhebbers van een goed Fries toneelstuk aanraden, deze uitvoe- ling, welke in „Casino" plaats heeft, bij te wonen. VREEMDELINGENVERKEER IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Voor het vreemdelingenverkeer was 1950, vergeleken met 1949 een ongunstig jaar, aldus de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier te Alkmaar, die in de vergadering van Woensdag 17 Jan. jl. een terugblik wierp op het afgelopen jaar. De oorzaken daarvan waren van twee erlei aard. De voornaamste oorzaak lag wel in de ongunstige weersomstandighe den Voorts is duidelijk gebleken, dat de zgn „neergaande tijd" ernstig zijn stem pel op het vreemdelingenverkeer druk te. Geschat wordt, dat het aantal dag toeristen in het gebied van deze Kamer wel 300,000 minder is geweest dan in het voorgaande jaar. Het bezoek aan de ho tels en pensions was in de le-klasse za ken én in de zeer kleine pensions tame lijk bevredigend. Teleurstellend was dit cijfer in de middenklasse. Voor gemeu bileerde huizen was er in hoofdzaak be langstelling voor de percelen op eerste stand. In de maanden Juli en Aug. was, evenals in vorige jaren, alles volgeboekt. Juni gold daartegenover als zeer stil. Uit tal van gegevens blijkt duidelijk de ten- denz ener verminderde koopkracht Ook het bezoek aan de Alkmaarse kaasmarkt bleef aanzienlijk beneden dat van 1949. Dit is een beste uitvoering geworden Het met zorg samengestelde programma heeft Texels Fanfare in Sept. a.s. 60 jaar oud! voorbeeldig uitgevoerd. Maar. wat zoude ge anders verwach ten, moeten verwachten! van een corps, dat zich vorig jaar in de afdeling Uit muntendheid heeft weten te toeteren! Daar komt wat voor kijken en willen zij straks aan het vasteland op concours een goed figuur slaan dan moeten zij heel stevig beslagen ten ijs komen. Dan mag er aan zuiverneid, aan opvatting en zoveel punten meer niets mankeren, de critiek immers wordt strenger naarmate men hoger op de muzikale ladder klimt. Maar. zoals wij al zeiden, Texels Fanfa re is op de goede weg en het corps bleek weer wat meer gevuld te zijn door jon gens die uit Indonesië zijn terugge keerd en weer even lustig en geconcen treerd op hun 'ougel, saxofoon en zo voorts zitten te blazen als voor hun kennismaking met de klappers. „Ja, over het algemeen was het goed, natuurlijk, je kunt r.iet in alles en over al volmaakt zijn, maar het was een mooie avond"! aldus een deskundige, die wij na afloop even aanklampten. „En er waren vrij moeilijke nummers bij". Ja, „Fantasie Balie!:" leek ons bv niet gemakkelijk en een ouverture wordt ook nooit tot de eenvoudigste muziek gere kend. Er werden er niet minder dan 4 geblazen. H.et programma vermeldde: Semper Fidelis, rnars Sousa arr. P. J. Molenaar; Con Amore, ouverture, S P. v. Leeuwen; Néron, ouverture Drama- tique, F Popy; Secret de Sphinx, ouver ture, G. Gadenne; Tancréde, ouverture, G. A Rossini; Heinzelmannchens Wacht- parade, Kurt Noack, arr. Adr. J Maas; Nymphea, ouverture J R. v. d Glas; Fantaisie Ballet, jl. Montagne; Blaze Away, mars, A. Holzmann. Wij zijn vol oelangstelling voor het geen Texels fanfare in dit jubeljaar op het concours zal „doen".Zo voortgaande, zal een goede puntenhjst het loon zijn. Op deze avond werd ook nog mede werking verleend door een klein accor deon-orkestje, dat onder leiding van de heer A. J Vonk, directeur van het Fan farecorps heel mooi speelde. Na de pauze kwam de klucht „Jonas weet het wel". Die Jonas deed velen het hart vasthouden, want hij schiep voor zijn baas de beroerdste situaties, neen, niet altijd: soms wrocht hij een meester lijke oplossing. Hierin speelden: de heer A. Smidt, als de kunstschilder, de heer Jb. Schotanus, als zijn bediende, mej. H. Boon als Dick's verloofde, mej. T. Ri- teco als de tante van Elsa, mej. M. v. d. Silkke als de verloofde van Jonas en de heer J. Schrama als de oom van Dick. Er is veel om deze klucht gelachen. Volgende keer (Zaterdagavond) wat meer tempo, dames en heren! PREDIKBEURTEN. N.H. GEMEENTE OOSTEREND. Hedenavond 8 uur samenkomst in Het Noorden ten huize van de familie Vlaming, „Utopia". N.H. GEMEENTE DEN BURG. Vrijdagavond 2 Febr. a.s. 8 uur in Eben Haëzer. Mannenveremging voor Herv. mannelijke lidmaten. GESLAAGD. Mej. Thea Barhorst, Hollewalsweg 30, Den Burg, slaagde voor kraamverpleeg ster. Zij werd opgeleid door het Wit- Gele Kruis te Alkmaar Zojuist vernemen wij, dat mej. Rina Westdorp eveneens het diploma Kraam verzorgster heeft behaald. Zij werd op geleid door het Kraamcentrum Texel- Den Helder. WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL De aanvoer in de periode van 22-27 Jan. bedroeg 83,760 stuks. De prijs per kg f 1,76. Vorig jaar werden in dezelfde pe riode aangevoerd 84,721 stuks. De kg- prijs bedroeg toen f 2,20. De productie neemt behoorlijk toe Er worden grote hoeveelheden eieren uitgevoerd. Trots de verlaagde prijzen is het binnenlands verbruik nog zeer gering. Hopelijk zal het nu flink gaan toenemen. HORLOGE STOND STIL. De door de N.V. Goederenhandel v.h. Ph Vlessing georganiseerde wedstrijd „Hoe laat staat het horloge stil?" (Dat was 2 uur, 26 min. en 49 sec.), werd ge wonnen door de heer J. Keijzer, Koger- weg 22, met 2256; f 125 aan waarde bonnen; 2e werd mej. Nellie Witte, Ger- ritsland met 2254, f 50 aan waarde bonnen; 3. mej. N. v.d. Vis, Peperstraat 29, Oosterend, 22836, f 25 aan waar debonnen. HEEL GOED AFGELOPEN. Betreffende een verkeersongeluk op het Schilderend deed Maandagochtend reeds het ernstigste gerucht de ronde Gelukkig is alles echter wonderlijk goed afgelopen. De 8-jarige Jan Bruin Jbzn., Stenenplaats, werd door een lichte per sonenauto, komende van Oudeschild, ter hoogte van „Flevo" aangereden. De be stuurder remde met grote kracht, waar aan te danken is dat de jongen niet werd overreden. Hij werd door de lin kerkoplamp van Je auto geraakt. Het glas van d^lamp werd versplinterd maar Jan bekwam geen schrammetje! Hij werd door dokter Schalkwijk naar zijn ouderlijke woning gebracht. OEFENVERGUNNING. Ingevolge het nieuwe Wegenverkeers reglement kan iemand, die zich wil oefe nen voor het verkrijgen van een rijbe wijs voor een motorrijtuig op of 3 wie len, daarvoor een voorlopige oefenver gunning verkrijgen van de Burgemees ter. Deze vergunning geeft recht om zonder rijbewijs zulk een voertuig gedu rende ten hoogste 30 dagen te besturen en zij geldt voor bepaalde, daarin aange wezen wegen. Door de Burgemeester zijn de volgen de wegen aangewezen: Den Burg: de Hollewalsweg, tussen Suikerweg en Driehuizen; Den Hoorn: de weg naar de Zuidbat terij, tussen de Wilteweg en het rijwiel pad; De Koog het Mienterglop en het Ou dedijkje, De Cocksdorp en Eierland: de Eier- landse Dijk, de 3ernseweg en de Hol landse weg, Oosterend: de Spangerweg en de Nieu- weschilderweg; Oudeschild en De Waal: de Zeedijks- weg (IJsdijk), de Spangerweg, de Nieu we Spangerweg en de Langewaalsweg. DE WATERLEIDING Geachte redactie. Hoeveel water zou Texel nodig heb ben om 10,000 Texelaars één jaar en 200,000 gasten drie Meizoenmaanden van duinwater te voorzien7 Water voor 200,000 gasten in 3 maan den is evenveel als voor 50,000 mensen gedurende één jaar. Bij benadering moet er dus zijn: water voor 50,000 10,000 60,000 mensen in één jaar. Als we een gezin op 4 personen rekenen, dan hebben we water nodig voor 15,000 ge zinnen. Ieder gezin per jaar 25 m3, dat wordt 375,000 m3. Citaat uit de Texelse Courant, d.d. Zaterdag 23 Dec. 1950. „Daar heeft u de ruimte! Rijkswaterstaat is bezig met het uit breiden van het duinterrein aan de zuid kant van Texel. Daar liggen twee gloed nieuwe polders van resp. plm. 35 en plm. 40 ha. groot. Die polders vlak bij de Geul staan thans blank en het zoete water, hoogstens een halve meter diep, was dezer dagen reeds grotendeels met een laagje ijs bedekt.enz." (1) Hoeveel zoet waier was hier? 75 ha. 7500 a. 750.000 ca - 750,000 m2. Er was dus 750,000 X Vz m3. =375,000 m3. water. M.a.w. precies genoeg om al le Texelaars met hun gasten te laven. Het grondwater behoeft niet te worden aangesproken. En het mooie is, deze plas mindert met (behoudens schomme lingen dan) Want per jaar valt er in ons land gemiddeld 688 mm. regenwater Voor ons sommetje is 500 mm. Vz m genoeg. Wel gaat er door verdamping verloren, maar dit kan gemakkelijk worden aangevuld. Ik denk aan de Mok- sloot, waardoor al sinds 1839 millioenen kub. meters nutteloos zijn verdwenen (1) Deze 75 ha. Kosten niets, ze behoe ven niet onteigend te worden en ze leve ren geen nadeel op voor omliggend be lendend land door uitdroging. Domeinen, het Rijk dus, kan het zo overdragen aan de Provincie Noordholland (Prov. Wa ter lei d ingsbedri j f Hoogachtend, t.t. Uw Postabonné. Nr. 69. MARGRIET BREEUWER EN MOEK1E BEERS. Twee gezworen vriendinnen en daar om samen op de foto: Margriet heeft haar verjaardag al ojd 14 Januari ge vierd, ze werd toen 6 jaar. Margriet helpt haar moeder reeds geweldig met, afwassen Doet zelf haar poppenwas en naait ook haar poppenschortjes al zelf. Moekie en Margriet fietsen samen en gaan ook samen naar het consultatiebu reau in een grote zaal met hun poppen Wat zullen opa en oma opkijken zeg in Wormerveer, als ze jullie foto zien. Dat is een verrassing voor hen! Moekie viert morgen, 1 Februari, haar zesde verjaardag. Samen met Margriet kwam ze bij ons, natuurlijk: het is mor gen niet alleen feest voor Moekie, maar evenzeer voor Margriet. Ze delen lief en leed, ook op 5 December? Veel plezier beiden! KRAAMZORG. Zuster Cornelisse zal voor het Kraamcentrum Texel-Den Helder Don derdagochtend weer zitting houden in het wijkgebouw te Den Burg en wel van 10-11 uur De Koog, 14 Jan. 1901. Gisteravond bracht A.d.v e n.d.o. drie stukken voor het voetlicht: „Eén dubbeltje in den zak", „Een nacht op straat" en de „Bar bier-Brugwachter". Zoowel bij het later gegeven bal als bij de opvoering der blijspelen werd de orde geen oogenblik verbroken, zoodat men dezen avond waarlijk heeft genoten. ++<e Den Hoorn, 14 Jan. 1901. Op een der banen van de groote ijsvlakte op het „Nieuwland" werd hedenmiddag door jongelui uit Den Hoorn een wed strijd op schaatsen gehouden, 't Was goed gezien van de regelingscommissie, be staande uit 9 heeren, geene gewone hardrijderij te houden. De rijders wa ren gewapend met een blikken bord met handvatsel, waarop een grooten elastie ken bal lag. Zoo werd het, voor velen allicht nadeelige hardiijden voorkomen. 32 Flinke rijders namen aan den wed strijd deel. De prijzen van f4, f3, f 2,25, f2, f 1,25 en f 1 werden gewonnen door de heeren B. K. Lap, B S. Lap, P. Zijm, J. K. Lap, P. Drijvev en Jan I. Boon. Oudeschild, 15 Jan. 1901 De ijs- magazijnen hebben thans den voor den zomer benoodigden voorraad ingeslagen. Over het geheel kon ijs van uitstekende hoedanigheid worden ingeslagen. Oudeschild. 15 Jan. 1901. De oudste inwoner van dit dorp, Mej. de Wed. J C. Backer, geb de Wit, bereikt heden het 93ste levensjaar. De oude vrouw is nog tamelijk kras. Den Burg, 17 Tan. 1901. IJsfeest op de Illemert. De jeugd moet slede trek ken waarop bal ligt. De winnaars waren: G Bakker en G de Roos en de meisjes Anna Keijser Jbd. en Hendrika Koorn Jbd. Prijzen, een zilveren horloge en een halmaspel voor Je jongens, een keu rige naaidoos en .ene eveneens keurige haakdoos voor de meisjes, werden uitge reikt door den voorzitter van de ÏJs- club, den heer Wagemaker, uitgereikt. Waalenburg, 16 Jan. 1901. Heden- namiddag had alhier bij de heeren K. List en P. Visman een wedstrijd op schaatsen plaats, waaraan 16 kloeke gas ten deelnamen, le prijs, een barometer, werd behaald door B Garntsen, Eier land, 2de, een nikkelen remontoir-horlo ge, door H. Keesom, Den Burg, 3de. een wekker, door F Wegman, Cocksdorp en 4de, een sigarenscel, door A. Burger, Oosterend. Het commissielid de heer J J Bakker reikte de prijzen uit. Ze wa ren disponibel gesteld door de heeren List en Visman. De Cocksdorp, 17 Jan. 1901. Aan het Eierlandsche strand tusschen het „Horn- tje" en den vuurtoren, waar de kust de laatste jaren zoo afgenomen is, komt thans een oude boomstam bloot, die met de wortels naar net Noordwesten ligt. Blijkbaar is deze stam eeuwen oud en in vroegere tijden door een storm uit het Noordwesten omgewaaid. Ook komen dergelijke stammen op het Westelijk ge deelte van de Vliehors voor en ontdekt men daar soms oude, aan elkaar gemet selde steenen en tegeltjes. Volgens som migen is daar de plaats, waar vroeger een dorp lag, West-Vlieland genaamd Adv. LASTERTAAL. De leugenaar of leugenaarster, die rondgestrooid heeft dat mijn huisgezin besmet en dat ik 2 zieke kinderen heb, zal door mij vervolgd worden, zoo het uitkomt wie dat is. Ik wil met mijne kinderen nog monsteren met de boerenkinderen, wat hunne ge zondheid betreft. Arm zijn we. maar be smet zijn we niet en het doet mij ge noegen, dat de WeiEdele Zeergel. Heer Van der Vegt ons allen frisch en gezond heeft bevonden. (De ondertekening zullen wij achter wege laten. Red.)

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 2