Cjroen '/warL-Jexelsin het harL, VAL DA De afdeling Texel van de Bijenteelt bestaat 40 jaar Op 16 Februari draait de prachtige kleurenfilm „Immen en Imker" Meer licht en lucht voor de huizen van Oudeschild Jeugdrubriek ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6501 COURANT Uitgave N.V- vh. Langeveld DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f3,15 per half jaar. VEERTIG JAAR GELEDEN werd de afdeling Texel van de vereniging tot be vordering der bijenteelt opgericht. Het is nog steeds een bloeiende afdeling. Zij telt thans 67 leden met ongeveer 300 volken. Ofschoon het byenhouden, om het zo eens te zeggen, tegenwoordig nu niet bepaald voor de wind gaat (kostte de suiker in 1937 nog 8 cent per kilo, thans moet er 44 cent per kilo voor wor den betaald; nodig voor één goed te onderhouden volk met kans op gewin 12 kilo) ondanks deze voor de bijenhou ders ongunstige positie, heeft men toch besloten het jubileum op feestelijke wij ze te vieren! Geboren imkers laten zich trouwens niet spoedig ontmoedigen. En als ze straks in feestelijke vergadering bijeen zullen zijn, zal by het opheffen van het glas de hoop worden uitgespro ken, dat deze sport nog vele jaren mag worden beoefend èn de financiële zijde van het vak nog eens gunstiger beeld zal geven! Wij mogen dan zeggen, dat het bijen- houden een liefhebberij is, maar daarbij dient niet uit het oog te worden verlo ren, dat door het houden van bijen een groot algemeen belang wordt gediend, gelet op de waarde der bestuiving! Ter gelegenheid van het jubileum zal op 16 Februari de prachtige kleuren film „Immen en imker" worden ver toond. 's Middags zullen de kinderen de ze film mogen zien. Deze film geeft een uitstekend beeld van het leven der bijen en zij zal bij de jeugd ongetwijfeld be langstelling wekken voor het bijenhou- den. Iedere vereniging heeft jonge krachten nodig en daarom hoopt men, dat de jeugd ook liefhebberij zal krijgen voor het houden van bijen! Ook zal de film bij de oudere Jeden het verenigings- vuur weer doen aanwakkeren, zodat zij de nieuwe leden door woord en daad kunnen voorlichten, opdat de adspirant- bijenhouders de knepen van dit mooie vak spoedig onder de knie zullen hebben. Om de kosten, \erbonden aan het feest en de filmvertoning te dekken, is besloten het lidmaatschap voor dit jaar met f 1 te verhogen. Enkele leden zeg den toe om de opbrengst van een te ver kopen volk aan de afdelingskas over te dragen, om een ouderwetse feestelijke avond te kunnen organiseren. In „Het Groentje", orgaan van de bijenhouders, lezen wij: ,,Moge deze avond een aan sporing zijn voor de leden om met her nieuwde ijver onze mooie bijensport te doen opleven en uitbreiden". De afdeling is jammergenoeg geen volledig archief rijk. Uit de jaren 1911-1932 zijn geen ge gevens over het werk van de afdeling beschikbaar, behalve dat bekend is, dat ze met 30 leden en 80 volken werd op gericht en dat de hcuderij eerst volgens de oude methode (korven) ging. Na 1932 kwam er weer nieuw leven in de ver eniging, hoofdzakelijk dank zij de actie, welke ingezet werd door wijlen de heer N. Kortenhoeven, die al spoedig door en kele trouwe leden werd bijgestaan Het ledental werd toen tot meer dan 87 op gevoerd, met totaal 450 volken. Dat was een mooie tijd, waarin veel actie en samenwerking aan de dag ge legd werd, maar de omstandigheden zijn langzamerhand ongunstiger geworden. Het wegvallen /an enige ijverige leden deed de afdeling geen goed en ook speel den de hogere onderhoudskosten een be langrijke rol. Het zat de imkers dooi de slechte opbrengst van de laatste zomers niet mee: 1947, 1948 en 1949 waren ja ren, waarin de getrouwen zelfs begon nen in te krimpen omdat zij bij een goe de behandeling van de volken ook nog geen. overschot konden boeken. Maar zij zullen trachten deze donkere noot zo spoedig mogelijk te vergeten, want hun leus is steeds Hierna beter". Ten slotte kunnen wij nog mededelen, dat het bestuur als volgt is samenge steld: de heer L. Broere, voorzitter; mw. de wed. Blom-Brücher, secr.-penmngm.; de heren P. Zijm, P. de Graaf, De Cocksdorp; J Bakker, Oosterend, J. Boon Jzn., Dennen en A. J. Jellema, De Koog, commissaris. De heer J. Kiljan Sr. is van de oprichting af lid. Tenslotte laten wij nog een gedeelte volgen uit het verslag van de eerste vergadering: ..Maandag (6 Februari 1911) hield de afd Texel van bovengenoemde vereeni- ging hare eerste ledenvergadering; 17 leden waren opgekomen en zaten heel gezellig in een kring om de ronde tafel bij de kachel (Hotel Texel), besprekende ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 10 Febr. op om 8,04; on der om 5,45. Maan: 13 Febr. E.K., 21 Febr. V.M. Hoog water ter rede van Texel: 10 Febr. 0,08 en 0,08 11 Febr. 0,43 en 0,42. 12 Febr. 1,13 en 1,14. 13 Febr. 1,46 en 1,49. 14 Febr. 2,28 en 2,36. 15 Febr. 3,20 en 3,35. 16 Febr. 4,29 en 4,58. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. onder leiding van den voorzitter, den heer H. Visser, de vakaangelegenheden. De lijst van namen der leden, voorgele zen door den secretaris, den heer W. F. Schumaker, toonde aan dat de afd. thans 30 leden telt. In den breede werd van gedachten gewisseld over de verschillen de stelsels van losse bouw, waarvan het gevolg was, dat besloten werd tot geza menlijke aankoop van kasten „Sym- plex", het systeem, dat om verschillende redenen de voorkeur verdiende boven de anderen. Staande de vergadering werden 16 kasten besteld, de kosten van zoo'n kast zullen, bij aankoop van 25 stuks, ongeveer f 6,50 bedragen, voorzien van een zinken dakje om ze ook in het open veld te kunnen gebruiken, 40 cent extra. Verschillende hulpmiddelen bij het iemkersvak werden besproken en van de gelegenheid om die artikelen, als: bijen kap, handschoenen en berookers, te doen bestellen, werd mede door enkele leden gebruik gemaakt". Aan het slot van het verslag lezen wij: ,,De vergadering, zich kenmerkende door een aangename geest, ernst en be langstelling voor het vak, werd te ruim half tien met een gepast woord door den voorzitter gesloten' (De vergadering was om half acht begonnen). GESLAAGD. DE COCKSDORP. De heer J. Daalder Hzn., deed te Utrecht en Am sterdam met goed gevolg examen voor Aannemer voor Burger- en Utiliteits bouw. Hij werd te Arnhem opgeleid door de P.B.N.A S.V. Texel. Doordat wij niet op Texel aanwezig waren bleef een overzicht over de pres taties achterwege, hetgeen wij betreu ren. Texel 2 deed goed werk door met 4-1 van Oudesluis 2 te winnen. Texel 3 werd afgelast. Texel A bleef sterk onder de maat met haar gelijke spel 1-1 en dat met een sterk overwicht in het veld. Texel B won van Tex. Boys B met 4-0, dat gaat best, jongens! Zondag gaat Texel 1 naar Schagen en zal wel haar allerbeste spel dienen te spelen. Schagen is in de running en zal het sterk proberen. Daarom, weest op uw hoede. Intussen bleef ZAP doorgaan door een sprekende 9-0 overwinning en er zal heel wat moeten gebeuren wil haar het kampioenschap ontgaan. Scha gen is met Texel gelijk gekomen door haar laatste overwinning, een reden te meer om grote spanning te verwachten Succes, Texel! Handbalnieuws G.D.S. Zondag jl. weer eens een volledig pro gramma gehad, nl.een vriendschappe lijke wedstrijd van SVO-GDS 1 welke door laatstgenoemde met 2-1 is gewon nen. Het 2e speelde voor de competitie op „ZONNESTRAAL EN N.V.V. SAMEN TEGEN DE T.B.C." Zonnestraal en het N.V.V tbc-Fonds zullen van 26 Febr.-10 Mrt op Texel col lecteren Deze instellingen hebben daar voor een groot aantal collectanten nodig. Indien men bereid is, voor dit goede doel een dag of een halve dag op te offeren, dan kan men zich als collectant melden bij: J. Westdorp en D. Dapper, Den Burg; A. Backer, Oudeschild en Mevr. Henstra-Mollenhof, De Koog. Men helpt dan mede de gevaarlijke ziekte te bestrijden, die thans nog altijd veel slachtoffers eist. het Kogerveld tegen Zeemeeuwen. Vooi de rust tegen wind, dat viel lang niet mee, en Zeemeeuwen wist dan ook de stand tot 5-0 op te voeren. Na de rust weer met volle moed en de wind mee. Het spel was dan ook veel beter, maar hoewel Fien en Greetje het sterk pro beerden, kwamen er geen tegenpunten. Z. daarentegen wist het net nog wel te vinden en scoorde nog een keer. Met de ze stand: 6-0 voor Z. kwam het einde. De beide Gré's speelden hun eerste wed strijd behoorlijk. Nu de dagen weer lengen kan de kam pioenswedstrijd GDS 1GDS 2 waar schijnlijk a.s. Zondag na het voetballen op het Boysterrein gespeeld worden. Effe secuur!! Licht en lucht spelen een belangrijke rol in ons leven. Blijkens de ouderwetse woning bouw dacht men die factoren vroeger een minder belangrijke rol toe. Klein waren de ra men, nauw de straten en waar het zonlicht tóch (noq) kans zag er gens in het vertrek bin nen te dringen werkte men ijverig met jalou- zieën. De moderne ar chitectuur zorgt echter voor brede straten en huizen, welker ramen zodanig liggen, dat van de zonnestralen het meeste profijt kan wor den getrokken en de ventilatie wordt even eens van groot belang geacht. Als men door de Dorpsstraat van Oude schild wandelt 'ziet men dat er maar weinig ruimte ligt tussen de huizen (tenminste in het overgrote deel van het dorp) en de dijkdie grote bulten vertoont. Een jaar of 15 geleden heeft men van gemeen tewege al wat aan dit probleem het recht trekken van het bin- nentalud van de zee wering gedokterd, maar doordat het aan tal werklozen vermin derde, werd dit werk niet voltooid. De parti culieren, die de strook grond welwillend aan de gemeente, resp. het rijk hadden overgedra gen, hingen hun was weer op de oude plaats te drogen, gebruikten het terreintje voor hun woningen weer als bleekveld je of als bloe- men„tuintje" een heel enkele, want de Oudeschilders zijn vis- Texelse Boys-Nieuws. Zaterdagmiddag: Tex. Boys B-Tex. Boys A, 3 uur. Zondag Tex. Boys 1-Duinkanters 1, 2,30 uur; Tex. Boys 3-Texel 3, 12 uur. Boys 1: C. Hoogenbosch P. Zevenhoven T. Witte N v. Heerw. D. Witte P. Reij M. Boogaard, Jn. Nooy, C. Riteco, G. Boogaard, S. J. Zijm Res.: H. v. Tongelen, A. v. Heerw. De andere elftallen staan in het kastje. Oproep. Zouden de aanvoerders voor een verslagje kunnen zorgen en vóór Zondagavond in de bus Molenstraat 44, Den Burg willen deponeren? Bij voor baat dank en veel succes! W.R. sers en geen tuiniers en weer anderen lieten het stukje grond tot een wildernisje ont aarden. Er werd wel eens gesproken over het verwijderen van de bulten aan de binnen kant van de dijk en het aanleggen van een fietspad, opdat het ver keer in de lange smal le Dorpsstraat enigs zins ontlast zou worden, maar het bleef bij ve ler wensdroom. Onlangs heeft de Ri jkswaterstaa t ech ter het rechttrekken van de dijk voor Oudeschild onderhands aanbe steed en de fa. Daalder voert dit werk thans uit. Met schoppen en ma chines, en men vordert al behoorlijk. (Op voor stel van de Rijkswater staat is de gemeente dus aannemer af). Ge kunt constateren, dat een belang rijke verbetering zal ontstaan: er komt neer lucht voor de huizen en er komt neer orde, want zoals gezegd: men kon er geen aaneenschakeling van keurige >uintjes vinden en dat is geen wonder, ils het gerucht in de lucht hangt, dat de boel vandaag of morgen tóch om ge ploegd wordt! Als de dijk straks recht is, vinden wij tussen dijk en bomen voldoende -uimte voor de aanleg van een fiets- oad. Dit pad zou kunnen lopen van de smederij van de heer Slaman tot het Buurtje en als een vervolg (of begin) kunnen worden beschouwd van het Skilpaadje, dat helemaal tot de hoeve Brakenstein loopt. Ook kan men dit pad dan zien als een aftakking van de grote weg, die onder de dijk ten Wes ten van het dorp ligt. Het zal allen bekend zijn, dat Oude schild een fraaie rij bomen aan zijn Dorpsstraat heeft, maar dat de als plantsoen ingerichte oppervlakte er nog klein is. Wij vernemen echter, dat er plannen bestaan om op de plaats van het (nog enigszins af te graven) zand- depót tegenover de R.K. kerk een bos- sage aan te leggen. Dat zal een heel wat fraaier entree geven dan zoals de toestand „in de West" op het ogenblik isl TEXELFILM VOOR DE TELEVISIE. Naar wij vernemen heeft Philips ver zocht de Texelfilm voor de experimente le televisie te mogen brengen! RUIM F 500 VOOR DE KANKER! Verscheidene werknemers hebben het geld van een overuur afgestaan voor het fonds ter bestrijding van de kanker. Door het personeel van de fa. Langeveld, de N.V. TESO, de PTT, het Raadhuis, personeel L. Roeper O 170, C. J. de Lugt, Goederenhandel Vlessing en door enige andere personen is het mooie bedrag van f 162,52 bijeengebracht. De school jeugd heeft de actie gesteund en overal gecollecteerd. Daarvan was het resul taat: Midden- en Zuid-Eierland f34,21; De Cocksdorp f26,20; Den Burg f 100,91; De Waal f21,88; Den Hoorn f 33,79; De Koog f 33,60; Oosterend f 53,93 en Ou deschild f 35,22. Totaal door de jeugd f 339,74. Totaal van geheel Texel f 502,26. DE STEM DES VOLKS. Hedenavond geeft de „Stem" haar jaarlijkse uitvoering. Het is weer een pri ma verzorgd programma. Niet enkel strijdliederen maar ook ar re mooie 'nummers worden ten gehore gebracht. Na de pauze volgt dan een „Texelse Revue" van mevr. Craanen, opgevoerd door een aantal onzer leden. Het is echt Texels. Dit programma zult u niet wil len missen. Programma's nog aan de zaal verkrijgbaar. Een uitgezochte avond voor zangliefhebbers en een gezellig bal tot besluit. D. DE GYM. GEEFT UITVOERING. Op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Maart hoopt de Gymnastiekvereniging „Texel" haar jaarlijkse uitvoeringen te geven. Vrijdag door de adspirantenafdelingen en Zaterdag door de hoofdafdelingen. De gym telt 160 leden! De grote belang stelling voor de turnsport is zeer toe te juichen, want door de turnsport blijft het lichaam fit gezond, en een ge zond lichaam, een gezonde geestl Een zeer bekende en zeer juiste slagzin. Voorts vernemen wij, dat de dames- en herenafdeling op Zaterdag 24 Febru ari deelneemt aan de wedstrijden in verenigingsnummers te Anna-Paulowna. ,,'T GAAT TOCH GOED!" De afdeling Den Burg van de VVV „Texel" hield Dinsdagavond in Hotel De Zwaan haar jaarlijkse vergadering. Men heeft er maar een praatuurtje van gemaakt, want de opkomst was meer dan gering. De voorzitter, de heer N. Ran, die wegens omstandigheden aftrad, werd als voorzitter opgevolgd door de heer E. Breeuwer, w aarna de heer Ger- ritsma als bestuurslid gekozen werd in de plaats van de heer G. Bakker Pzn., die niet herkiesbaar was De heer Swart- hof bedankte de voorzitter en het afge treden bestuurslid voor al hetgeen zij in het belang van de afdeling en de VVV Texel hadden /erricht. Is de vergadering van de afdeling Den Burg altijd zo slecht bezocht? Wat denkt men daar? ,,'t Gaat tóch goed"? Neem een doos echbe S T l L- LES VOORKOMING1 VAN GRIEP TWEEDE BRIEVENBUS. Oosterend krijgt een tweede brieven bus. De enige bus bevindt zich aan de muur van het Postkantoor, aan het ein de van de Peperstraat dus. De tweede bus krijgt een plaatsje aan muur van de zaak van kapper Bakkc. Deze twee de bus wordt een half uur voor de an dere gelicht. Dus resp. om kwart over zes v.m. en om half vier n.m. TONEELUITVOERING JEUGDCLUB. Woensdagavond 31 Jan. gaf de Jeugd club uit Z.-Eierland in het gebouw voor Chr Belangen te De Cocksdorp een to neeluitvoering. Het programma ver meldde drie stukjes: „Onraad", blijspel in 1 bedrijf; „Eduard wordt mens", blij spel in 1 bedrijf en „Villa Bomberg", klucht in 2 bedrijven. De jeugd van Z.-Eierland heeft iets aangedurfd om deze stukjes op te voe ren, zelfs tweemaal. Eerst in Z.-Eierland en daarna te De Cocksdorp. Er is door enkelen heel aardig gespeeld en vanzelf sprekend zal de club Z.-Eierland de beste krachten er wel weten uit te vis sen voor hun nog te houden uitvoerin gen. Lang niet ieder stuk is geschikt om door kinderen te worden vertolkt. Min der nog wordt het echter als men in een zelfde stuk kinderen en volwassenen ge lijktijdig laat optreden. Men moet er ook vooral op letten als men z'n rol niet goed kent, (wat niet te pas komt), dit niet steeds te laten blijken door in het souf fleurshokje te kijken. Noemen we uit de verschillende stukjes de meest goede vertolkers(sters)mej. R. Barhorst, mej. A. Barhorst, mej. A. v. Sijp en de heren of jongeheren Visser, R. Kok, P. Kik kert, Koos Zeegers als Max, W. J. van Sijp, als tuinman. ZONDAGSDIENST DEN BURG. DOKTER SCHALKWIJK. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 2 tot en met 8 Februari 1951. Geboren; Peter J. zv Comelis Daalder en Janna M. Brouwer. Willibrordus T. J. zv Frans F. Gerritsma en Agnes H. Tao- kema. Anna J. M. dv Comelis J. Jas pers en Divera van Heerwaarden. Jan F. W. zv Jan F. W. Veldwisch en Pletar- tje van Houwelingen. Ondertrouwd: Gene. Getrouwd: Dick Hooijberg en Lena M. van der Werve. Overleden: Johanna Mulder, 72 jaar, wed. v. Simon de Porto. Gevonden: 1 gr. kinderwantje, 1 gr. blouse, 1 witte handschoen, 1 ketting, 1 beige wantje, 1 heren glacé handschoen. INGEKOMEN PERSONEN. Comelis S. Bakker v. Schoorl, Heren weg B 32 n. Hoekstraat 5. Simon J. C. Vonk en echtg. v. Indonesië n. Oude schild 182. VERTROKKEN PERSONEN. Hendricus J. de Jong v. Kogerweg 34 n. Bussum, Hooftlaan 37. Theodora G. C. Vlaming-Janzen, v. Weststr. 31 n. Apel doorn, Tesselsestraat 131. Andreas A. Mantje v. Hogerstr. 8 n. A'dam, Nieuwe- dijk 19 I. Johannes Parlevliet v. Wever straat 73 n. IJmuiden, Hofstedestr. 23. Bernard P. Rab, v. Binnenburg 11 naar Elburg, v. Kinzbergenstr. 2. Berend Meester, v. H. 34 n. Wijdenes, Schellink- hout, Klasina C. Logman-Schoenmaker, v. Hollewalsweg 7 n. Zaandam, Boten- makerstr. 19. Pieter G. Logman, v. Hol lewalsweg 7 n. Culemborg, Bakelbos 3. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de ptjn- 0 Lillende Thermogène; de weldadf. ge warmte verjaagt verkoudheid. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 29 Jan. t.m. 3 Febr. '31: 2563 kg bot; 54 kg garnalen; 1462 kg kabeljauw; 3 kg rog; 3160 kg schelvis; 15221 kg schol; 352 kg tarbot; 4302 kg tong; 214 kg wulken; 666 kg wijting; 439 kg kruikels; 625 kg gamalenpuf; 2315 kg vispuf; 143 kg kuit en lever. Nr. 72. WILLY DONKER. Maandag, 12 Februari a.s., wordt Wil ly Donker, tien jaar. Zij woont 's-Herto- genboschweg 120A, in polder Eerland. Willy heeft ons een keurig briefje ge schreven: „Ik heb een broertje en een zusje, mijn broertje wordt in April 8 jaar, hij wou ook erg graag in de krant, hij heet Harry. Mijn zusje heet Emmy, ze is nog erg klein en erg lief. Wij hebben ook een hond, die heet Trix, ik speel ook wel eens met Trix. Wij wonen vlak bij de duinen, als je er boven op klimt, zie je wel eens schepen varen. Ik houd veel van borduren en van spelletjes doen. Ik zit op school in de 4e klas, 'k had met Kerst een goed rapport. Ik hoop, dat mijn foto mooi wordt!" Nu, Willy, je ziet, dat je goed op de fo to staat! Dan kan je oom in Nieuw-Zee- land meteen zien, hoeveel je alweer ge groeid bent! Veel plezier Maandag! Nr. 73. GERIE HILLEN. Gerie woont in „De Pelikaan", het bekende vacantie- oord tussen Koger weg en Minister Ruvslaan. Zij viert Donderdag 15 Fe bruari haar 7de ver jaardag. Gerie gaat iedere dag met de bus naar de school in Den Burg. Ze kan goed leren en wij zien haar dan ook altijd met glunde rend gezichtje de bus instappen. Ze tekent graag en lezen vindt ze ook een fijn vak! Ze houdt ook veel van haar kleine zusje, dat ze pas gekregen heeft. De foto in de krant! Ook voor Gerie een groot feest. Nu kunnen tante Dini en oom Piet in Zuid-Afnka haar foto zien, want Oma Hillen stuurt de Tesselaar al tijd trouw op. Gerie verheugt zich al op de zomer! Dan wordt het druk op „De Pelikaan met de vele gasten. Dan mag ze moeder helpen tafeldekken en met de gasten mag ze dan mee naar het strand! Gerie, veel plezier op je verjaardag!

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1