p..Bujg - Ta..) Po.ibu. 11 -T.i ,1 Ljro en wartsjexelsin loet fourth Toekomstmuziek „Een watertoren in Den Hoorn, omdat dit dorp op een hoogte ligt Blij vooruitzicht Griep?'n Mijnhardtje Q Bridgers brachten f 70,-- bijeen De oud-directeur van de v.h. Leeuwarder Eierveiling sprak in hotel Texel WOENSDAG 21 FEBRUARI 1951 IT %T„ XT pcnj I I JAARGANG. No. 6504 TEXELSE™ COURANT Uitgave N.V. v h. Langeveld De Rooij Verschijnt Woensdags en Zaterdags Boekhandel Drukkerij Bibliotheek 4 1 si /-tl r> Ai Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coop. Geachte redactie. In uw blad van Woensdag 31 Januari jl. heb ik getracht aan te tonen, dat het gebied ten Zuiden van de Geul 't drink water kan leveren voor de inwoners van Texel en haar gasten. Nu de uitvoering door het P.W.N (Provinciaal Waterleidingbedrijf N.-H.). Wanneer komt dit klaar? Nu, dat is gauw gezegd. Nooit! Men blijft steeds op verbetering bedacht. Als u, zoals ik, in de ge legenheid zoudt zijn iets van de werk wijze te zien, dan zoudt u bemerken, dat het bedrijf het water soms brengt op plaatsen, die wij onmogelijk zouden hebben geacht. Men pakt aan wat het meest wenselijk is en practisch moge lijk wordt geacht. Denk bv. aan finan ciën, materiaal, enz. Verschillende factoren. 1 Zoveel mogelijk mensen bereiken met een zo klein mogelijk buizennet, zo als op het schetsje is aangegeven, echter zodanig, dat bij uitbreiding elk denk baar punt op Texel op gemakkelijke wijze te bereiken is. 2. Een watertoren te bouwen in Den Hoorn, omdat dit dorp op een hoogte ligt (plm. 10 m.). Deze hoogte vermin dert de bouwkosten. Zo'n toren is wel een grote uitgave in eens, maar hoe het buizennet ook wordt, de druk is vol doende verzekerd. 3. We kennen nu de capaciteit van de twee poldertjes van 40 en 35 ha. Kun- er peilschalen geplaatst worden in de Moksloot en in de sloot, die het water van de Nederlanden afvoert, om te be naderen, hoeveel m3. duinwater jaar lijks verloren gaan? 4. Vroeger (T.C. van Woensdag 30 Maart 1949) heb ik eens gezegd: Geef de mensen leidingwater en bewaar het regenwater voor het vee. Dit geldt ei genlijk alleen voor de staltijd, laten we zeggen voor het winterhalfjaar, 's Zo mers moet het vee drinken uit drink putten of uit sloten. Nu de voornaamste factor. „Geen druppel duinwater ongebruikt naar zee". a. Eierland kan deze stelregel binnen afzienbare tijd toepassen. Als het nieu we bemalingsplan klaar is, kunnen in het winterhalfjaar, omdat paarden en koeien dan op stal staan, de sloten tot op de bodem woiden leeggepompt. (Zout water is zwaarder dan zoet water, dus zo mogelijk steeds al het zoute water er uit). Het regenwater toch ook nog meer dan een halve meter per jaar en daarbij het overtollige duinwater kun nen zorgen, dat het water in de sloten mettertijd voor het vee behoorlijk drink baar wordt. Het regenwater, dat op schuren en huizen valt, kan het gehele jaar door opgevangen worden in water- kelders. (T. C. van 25 Mei 1949) en be waard worden voor de staltijd. Tevens zijn deze kelders goede brandputten. Eierland kan dus het voorbeeld geven. b Oud-Tsxel. De Moksloot moest zon der meer op verschillende plaatsen van stuwen kunnen worden voorzien. Maar dit is onmogelijk, omdat Oud-Texel bij enige regenval toch al overlast heeft van het regenwater Bevloeien en ontzilten door overtollig duinwaier is dus uitge sloten. Kan ruilverkaveling hier iets doen? Hopen maar en wachten. Onder tussen goed letten op de resultaten van Eierland. De leiding van het Vliegveld „Vlijt" langs 's-Hertogenbos in de richting van kilometerpaal 23 naar de sloot van de Nederlanden is bedoeld om het duinwa ter op het buizennet te pompen. Kan de pompinstallatie van het vliegveld hier dienst doen7 Of is deze te zwak? Nodig is, dat de toepassing van de wa ter-economie van het gehele duingebied aan de Provincie wordt opgedragen. De samenwerking met Rijk, Gemeente, Polderbesturen, Natuurmonumenten en V.V.V. (voor recreatie) zal wel in orde zijn. En vooral nalezen blz 76 van het Texel-Album door Dr. Jac. P. Thijsse. Hoogachtend, t.t. Uw Postabonné. Vlieland krijgt waterleiding. Ook Vlieland hunkert naar een water leiding. In de dezer dagen gehouden zit ting van Vlieland's Vroedschap heeft de voorzitter de hoop uitgesproken, dat de waterleiding eind 1951 een feit zou zijn, ,,wat voor een badplaats een eerste ver eiste is. Men moet de gasten dat comfort bieden, wat ze thuis gewend zijn". Door de N.V Intercommunale Water leiding was een voorlopig plan tot aan leg van waterleiding op Vlieland inge diend. In het Bokkedal zullen twee putten geslagen worden, waaruit het water zal worden opgepompt. Op het vuurtoren- G. Geulgebied. 1. Den Hoorn; 2. Den Burq; 3. De Waal; 4. Oosterend; 5. Oost; 6. Oudeschild; 7. De Kooq. VI. Vliegveld Vlijt. 8. De Cocks- dorp. 9. Hofstede 's-Hertogenbos. C. Ceres. P. Pijpersdijk. W. Westerweg. Pw. Postweg. V. Vliegveld ,,De Mok". A. „Atlas". duin zal een filtergebouw met reinwater- kelder verdeeld in twee kamers gebouwd worden. Dc lasten zullen ongeveer f 9900, per jaar bedragen; de inkomsten worden geraamd op f 4950,zodat er een te kort van ongeveer f 5000,zal ont staan. Om dit tekort te dekken zal er voor oververbruik in het tweede en der de kwartaal van elk jaar f 1,per kub. meter water betaald moeten worden, het eventuele verdere tekort zal van ge meentewege aangevuld moeten worden. De gemeente Vlieland verplicht zich eveneens een aandeel a f 1000,te ne men in de N.V. Intercommunale Water leiding. Elk pand zal verplicht aangeslo ten moeten worden. De vastrechtbedra gen variëren van f 3 (tot 31 m2 huis-op pervlakte) tot f 11,50 (groter dan 301 m2 huisoppervlakte) per kwartaal, evenals bij het G.E.B. kan men voor dit vast recht over een bepaalde hoeveelheid wa ter beschikken. Een 9-lal hotel- cn pensionhouders had een adres aan de raad gericht om het plan te aanvaarden, daar het voor het vreemdelingenverkeer van bijzonder belang is en daarom de nodige spoed in deze te betrachten. De heer W. Bloem gaf niets voor dit adres; ze begonnen al te pingelen (de verzoekers vroegen nl. een zodanige re geling te treffen, dat die voor de gasten- ontvangende bedrijven redelijk geacht mag worden). De leden verklaarden zich unaniem voor het plan, ook vond men dat de ta rieven niet hoog waren in vergelijking wat elders betaald wordt. Daar alleen het dorp aangesloten wordt, noemde de heer Bloem het nog maar een „halve waterleiding", mogelijk dat later ook het villapark aangesloten kan worden. De heer P. A. Kroon Szn. wilde gaar ne door deskundigen onderzocht hebben of de onttrekking van water aan een ge deelte duinen geen nadelige invloed zou hebben op de vegetatie, daar hij niet gaarne zou zien dat een gedeelte der duinen in dezelfde conditie zou komen als dat het geval is met de Kennemer- duinen, waar de plantengroei sterk ver minderd is en men met kunst en vlieg werk een povere vegetatie in stand weet te houden. DAMMEN. Eilandcompetitie. Uitslag van 16 Februari. Damclub Texel IIIDen Hoorn W. A. v. Zeijlen S. Lap 11 A. Vinke S. Zijm 02 H. Gomes D. Lap 02 N. de Graaf C. Lap 2—0 D. v.d. Werf C. de Bruijn 11 B. Leen G. Jonker 11 P. Bakker P. v.d. Gaag 02 J. N. Rijk G Kikkert 11 D. Witte Jb. Ie Noble 2—0 Jac. v. Heerw. Jb. de Jager 02 Einduitslag 812. Vrijdag 23 Febr. Damclub Texel II Oosterend. Vrijdag 2 Maart: Damclub Texel-Ge- com. Tex. Dammers, zie Tex. Crt. van 28 Febr. a.s. De competitieleider. NIEUWE WONINGEN Door architect W. J. L. Boogaard, Wei- nngerwerf, werd dezer dagen de bouw van vier woningen aanbesteed: voor rekening van Ir P. Kuiper, Am sterdam, een woning aan de Minister Ruysweg. Het timmer- en metselwerk werd voor de som van f27,300 opgedra gen aan de fa. v.h. J. Koorn Mzn.; voor rekening van de heer C. Roeper, P.H. Polder, een woning in de P.H. Pol der. Het timmerwerk werd opgedragen aan de fa. J J. van Wessem, het metsel werk aan fa. Gebr. Bruin; voor rekening van de heer C. van Harn, Eierland, zal een woning aan de Houtvester Boodtlaan te De Koog wor den gebouwd. Het metselwerk werd op gedragen aan de fa. gebr. Bruin, het tim merwerk aan de fa. J. J. van Wessem; voor rekening van de heer D. Kuiper, Harkebuurt, zal een woning worden ge bouwd aan de Brinkweg te De Koog. Het metselwerk zal worden uitgevoerd door de fa. Gebr. Bruin, het timmerwerk door de fa. P. J. Kooger, De Waal INGEZONDEN Atherly, 24 Jan. 1951. Geachte redactie. Als oud-Texelaar en lezer van de Texelse Courant, wil ik enkele woorden schrijven, in dit geval over de tbc-be- strijding, waarover zo nu en dan m uw courant enige stukjes worden geschre ven. Ik heb daar zelf nu enige ondervin ding van opgedaan, hoe of dat hier in Canada bestreden wordt, doordat op het bedrijf waar ik op werk enige reacters waren. Deze worden direct door de re gering overgenomen en geslacht. Je krijgt de gewone slachtprijs uitbetaald als het gesloten T.B. is en als het open is krijg je niets. Verder moet je direct de stal uit- schrobben, wat gecontroleerd wordt en daarna moet de hele stal gewitkalkt worden met lysol of een ander desinfec- tiemiddel er in, wat ook weer gecontro leerd wordt. Als dat alles goed is dan krijg je na 60 dagen een ander onder zoek. Is dan alles goed na een half jaar en dan nog eens met een half jaar. Wil je niet voldoen of niet voldoende sa men werken aan de voorgeschreven be palingen dan neemt de regering het werk over en kost het veel meer. En nu dan waar ik komen wou: Als dat gaat in een land zo groot en uitge strekt als Canada, waarom kan dat dan niet in Holland, in plaats van verhoogde melkprijzen, enz. Hopende, dat u dit kleine stukje in uw courant wilt plaatsen, teken ik, PIET DE GRAAF, po. Longford Mills, Ontario. OM IIET BILJARTKAMPIOENSCHAP (Ingezonden) Naar aanleiding van het uitschrijven van twee officiële wedstrijden om het kampioenschap klasse A, te Oudeschild en Den Burg, gaf ik gaarne een verkla ring, waarom dit sportief gezien, alleen in O. behoort te geschieden. Aan deze wedstrijden wordt door 8 personen deelgenomen, waarvan 5 per sonen het terreinvoordeel aan Den Burg hebben en 3 aan Oudeschild. Deze 3 per sonen spelen nu reeds 3 jaren achtereen aan Den Burg, de anderen het terrein voordeel gunnend. Mijn vraag om dit jaar de wedstrijden in O te spelen werd botweg geweigerd, zodat deze 3 personen het voordeel van op eigen biljart te spelen weer zouden moeten missen. Daarom heb ik besloten mijn officiële titel van 1950 alleen te O. te verdedigen. A-klasse-spelers en biljartliefhebbers, toont op sportieve wijze dat die vraag niet onredelijk is geweest. J. DEKKER. S.V. Texel. Opnieuw is het slechte weer spelbre ker geworden. Alle voor onze elftallen vastgestelde wedstrijden gingen, door terreinafkeuren, niet door. In de afd. van Texel 1 werd maar één wedstrijd gespeeld, nl. Vrone-Koedijk: 1-0, waar door de ranglijst weinig verandering on dergaat, Nu maar weer hopen op beter weer. Intussen hebben we nu de gelegen heid om de leden én onze bezoekers op merkzaam te maken op het werk dat sinds enige tijd aan de verfraaiing van ons sportterrein geschiedt. De entrée ziet er netjes uit Er werden stekken gezet, zodat we meer beschutting krijgen in de toekomst. De oude bomen worden inge kort en ook langs de omheining worden stekken gezet en open gaten aangevuld Een en ander maakt een gunstige indruk en wij maken ons compliment aan Sijp en Jan. En Woensdagavond allemaal ter trai ning Adsp. Bij gunstig weer en geschikt terrein wordt- Vrijdagavond om 7 uur ge oefend. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 21 Febr. 9,17 en 9,48. 22 Febr. 9,52 en 10,27. 23 Febr. 10,24 en 11,02. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. 'k Las met vreuqde, dames, heren, Dat de vroede Raad in Skil Voor die oude, leuke huisjes Een plantsoentje maken wil. Dat zal blijdschap, Jicht en leven Aan de Oudeschilders geven, Omdatmen tot deze dag Daar haast geen plantsoen nog zag. Lang reeds heeft Jaap Bruin, het raads lid, Voor zijn oude dorp gepleit. Maar qelukkiq komt dit alles Nu nog in zijn eigen tijd. En zo zie je straks de buren Achter de qordijntjes gluren Naar de rijke bloemenpracht, Die hun daar dan teqenlacht. Wanneer dan de zomer daar is, Staan de buurtjes aan de deur Te genieten van de kleuren En de fijne bloemengeur. Snitjer, Slaman, Dros, de bakker, Boekei, onze varkenshakker. Dogger, Duinker, vul maar aan, Zie je eerstdaags buiten staan. Doch nu hoop ik maar van harte, Dat dit alles vlug geschiedt. Want alleen met mooie plannen Komt men er op Texel niet. Maar de vroede Texelaren Hebben hars op hunne snaren En zo meen ik zeker, dat Dit wel zit in een goed vat. HUIB DE RIJMELAAR. (Ingezonden mededeling). De heer G. Rodenhuis, oud-directeur van v.h. Leeuwarder Eierveiling 45 jaar heeft hij die functie vervuld! heeft Dinsdagavond in Hotel Texel voor ongeveer 65 belangstellenden een cause rie gehouden over ,,De ontwikkeling der Pluimveehouderij en de betekenis der coöperatie voor de pluimveehouders". Een halve eeuw geleden, van 1900-1907, werden meer eieren ingevoerd dan er in ons land geproduceerd werden, maar langzamerhand heeft de pluimvee houderij zich ontwikkeld tot een der voornaamste nevenbedrijven van de landbouw: in 1938 werd door ons land uitgevoerd voor 43 millioen gld aan boter, 29 mill, aan kaas, 22 mill, aan ba con en voor 40 millioen gld aan eieren. In 1939 werden 1377 mill, eieren uitge voerd of ïuim 200 millioen meer dan in 1938. Nederland was daardoor het groot ste eieren-exporterende land ter wereld geworden. Dat deze belangrijke resultaten kon den worden verkregen, is, aldus spre ker, voor een groot deel toe te schrijven aan een innige samenwerking van de Coop. Eierverkoopinstellingen, de Rijks voorlichtingsdienst en het belangrijke werk, dat door het Ned. Eiercontrole Bureau is verricht Iiiexdoor is de kwa liteit van het Ned. Ei in hoge mate ver beterd, zodat het op de buitenlandse markten een vooraanstaande positie heeft verkregen. Spreker schelste de werkzaamheden van de afd. Friesland der P.V.Ndie de pluimveehouders met raad en daad ter zijde stond. Na 1907 ging de uitvoer in stijgende bin. Teneinde de kwaliteit te verbeteren werden de eieren per gewicht uitbetaald. Hierdoor werd het houden van raskippen, die groter eieren legden ten zeerste bevorderd. De leden werden stempels uitgereikt ter controle op kwa liteit. De eieren werden geschouwd en scherp werd o.a. op de zindelijkheid ge let. Zeven van de vooraanstaande coop, eierverkoopverenigingen richtten in 1936 een gemeenschappelijk verkoopbu reau de .,VECE" op, zetelend te Roer mond In de laatste jaren hebben zich nog enige verenigingen hierbij aange sloten, waardoor de „VECE" zich thans als de voornaamste eierexporterende groep van den lande kan worden gere kend". In 1949 werden door haar 124,329,440 eieren uitgevoerd, in 1950 steeg dit -ot 368 millioen. De verkoop in het binnenland daarbij gerekend komt men op een omzet van 500 millioen eie ren. Alleen de waarde van de uitgevoer de eieren bedroeg plm. 60 mill., terwijl plm. 66000 leveranciers de eieren aan bij de VECE aangesloten verenigingen le verden. TEXELSE MARKT. Den Burg, 19 Febr. 1951. Aangevoerd: 4 koeien f650-f900, 30 n. kalveren f 30-f 55; 10 schapen f 80-f 125; 30 biggen f 40-f 47,50 Zaterdag 17 Februari werd in Hotel De Lindeboom een bridgedrive gehou den waarvan de opbrengst ten goede komt voor de kankerbestrijding. De opbrengst van deze avond bedraagt f 70,— In zijn openingswoord bracht de wed strijdleider, de heer Idema, een woord van dank aan al diegenen die hadden bijgedragen om deze avond te doen sla gen, daar de zaal, prijzen en reclame voor deze drive gratis beschikbaar waren gesteld. Er waren 52 deelnemers en er werd in 3 groepen gespeeld. De burge- meester was verhmderd aanwezig te zijn. De strijd was gezellig en sportief. I Er was een extra premie befchikbaar gesteld voor het geboden en gemaakte Klein Slembod. Deze prijs (een taart) werd gewonnen door de heer en mw. v. d Heerik na loting, want er waren drie paren die er voor in aanmerking kwa men. De uitslag is als volgt: A.-Lijn 1. Wessels-de Vries 64% pt; 2. Jas-Zijlstra 62% pt; 3 K. Mantje-H. Venema '61 pt, 4. Koningsveld-Ten Cate 58% pt; 5%. Dhr en mw. J. C. Bruin 54 pt; 5%. Stoepker-Dekker 54pt; 7. Broek man-Oosterhaven 52% pt; 8. Dhr en mw. Slort 51% pt, 9. D. v.d. Werf-P. C. Roe per 46% pt; 10. J. Ran-M. Bos 35% pt. B-Lijn: 1 Dhr en mw. Beemsterboer 41 pt; 2. Mulder-v.d. Pol 35 pt; 3%. A v. Sambeek-P. Zijm 34 pt; 3%. Koorn- Kok 34 pt; 5. C. Mantje-J. C. Rab 32 pt; 6. Dhr en mw. v. d. Heerik 29 pt; 7. Duin-Vervoort 25 pt; 8 Dhr en mw. Kiljan 22 pt B-C-Lijn: 1. Dhr en mw. de Lugt 37 pt; 2. Dhr en mw. Jouwersma 33% pt. 4. v. Santen-v. Lente 30% pt; 4. Dhr en mw. Wilkens 30% pt, 4. Eelman-Bakker 30pt; 6. Roeper-Dob 29% pt; 7. Mw. Kikkert-v. Twisk 29 pt; 8. Schermer- Plaatsman 19% pt. Minder zorg. Hoewel de vooruitzichten even voor de oorlog voor de Coop, organisaties zich gunstig lieten aanzien, is in de coop, gedachte gedurende de oorlogsjaren en ook gedurende de eerste jaren na de be vrijding een verslapping ingetreden. Mede ten gevolge van de tijdsomstandig heden is aan de kwaliteitsverzorging voor de binnenlandse behoefte minder zorg besteed, terwijl onze afzet naar het buitenland door andere exportlanden werd ingenomen. Wii zullen daarom al les in het werk moeten stellen om onze vooraanstaande posities op de wereld markt opnieuw te kunnen verkrijgen. Dit zullen wij echter alleen kunnen be reiken, indien alle pluimveehouders (in hun welbegrepen eigenbelang) er voor zorgen, dat zij de eieren in prima, verse staat en tevens in zindelijke staat gaan afleveren. Het wassen van eieren heeft op de kwaliteit zeer nadelige invloed en is voor de houdbaarheid zeer funest. De door onze organisaties, aldus spre ker, in druk uitgegeven zgn. 20 geboden dienen zorgvuldig in acht te worden ge nomen, teneinde het product in de beste conditie af te leveren. De verenigingen zullen vervolgens de eieren zorgvuldig moeten verwerken, in een juiste sortering, prima verpakking en een doelmatige expeditie. Indien allen daaraan medewerken, dan zal de V.E. CE zeker in staat zijn, ook in de toe komst een geregelde afzet, tegen de hoogst mogelijke marktprijs te krijgen. Ter bevordering van de pluimveehou derij zal thans voor alles moeten wor den gestreefd naar verlaging van de kostprijs. Dit kan o.m worden bereikt door het zelf verbouwen van het beno digde voeder. In de 2e plaats door pro ductieverhoging per legdier en in de 3e plaats door verhoging van de binnen landse consumptie. Men zaJ de consu ment ervan moeten overtuigen, dat het ei geen luxe artikel is, maar een voe dingsmiddel van hoge waarde. In ons land worden naar verhouding minder eieren gegeten dan door de buitenlan ders. Tenslotte nog enige cijfers: De export is sinds 1946 belangrijk toe genomen: ln het jaar 1946: 68000; 1947. 15,532,000, 1948: 364,703,000; 1949. 400 millioen; 1950: 1000 millioen. In 1950 (vanaf 1 Jan. tot 11 Dec.) gin gen 938 millioen eieren naar Duitsland. Na deze causerie werd de film voor de Coop. Werktuigenverenigingen vertoond, waarna met enige filmpjes van het schone Friese landschap besloten werd.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1