Cjrom 2tmrL-Jexels in het harL, VAL DA De heer W. Wassenaar sprak over de Sociale Verzekering in de landbouw A. van Hoorn Lzn. I I L M M li L W S benoemd tot secretaris-penningmees ter-opzichter van polder Eierland Ondernemende T exelaars BUITENLANDS WEEKOVERZICHT HOEST ZATERDAG 24 FEBRUARI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6505 COURANT Uitgave N.V vh. Lcmgeveld DeRooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Eurg Texel - Poetbua 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank Postgiro 652. Abonnementsprijs f 3,15 per half jaar. Buitengewoon jammer was het, dat op de laatste Praatavond, waar de heer W. Wassenaar sprak over de Sociale Verze kering in de Landbouw, geen groter aantal leden aanwezig was. Dit onder werp is o.i. de belangstelling van de jonge landbouwers meer dan waard, te meer omdat er zo vaak in afbrekende zin over deze zaak wordt gesproken. De heer Wassenaar gaf een zeer dui delijke belichtng van dit onderwerp, dal vele landbouwers zoveel hoofdbrekens kost. Spr. begon met op te merken, dat men zo heel vaak de mening hoort ver kondigen, dat de werkgever uiteraard te gen de sociale wetgeving is en dat dit bij de werknemer juist tegengesteld moet zijn. Spr. is van mening, dat werkelijk sociaal gevoel, zowel bij werkgevers als werknemers aanwezig kan zijn en ook is. Een kwestie die de sociale wetgeving onpopulair maakt is de buitengewone in gewikkeldheid van het systeem. Hier voor is wel een oorzaak aan te wijzen. Wij hebben hier n.l. te maken met een geheel van maatregelen, dat in de loop der jaren onder verschillende omstan digheden en onder ministeries van ge heel uiteenlopende opvatting is opge bouwd. Het maakt enigszins de indruk van een bedrijfsgebouw, dat aanvanke lijk veel te klein is opgezet en waar nu in de loop der jaren telkens weer een gedeelte is bijgebouwd. Men krijgt dan een zeer onpractische indeling, die wel zeer veel verschilt van een gebouw, dat direct de gewenste grootte en indeling krijgt. Na deze inleiding geeft de heer Was senaar een kort overzicht van de ver schillende wetten. Als eerste Wet woidt genoemd het Burgerlijk Wetboek, dat o.m. enkele be palingen bevat ten opzichte van het zgn. ontslagrecht. Ook thans hebben wij nog meerdere malen met deze bepaling te maken, wat door spr. met enkele voor beelden wordt getoond. Een volgende Wet is de Invaliditeits wet, die 400 artikelen omvat. De premie voor deze verzekering wordt voldaan door het plakken van de bekende rente- zegels. De arbeider krijgt hierdoor recht op uitkering bij invaliditeit en ouder domsrente. In 1922 kwam daarbij de Land1- en Tuinbouwongevallenwet, die aan de ar beiders de eerste tijd na het ongeval een uitkering van 80 pet van het loon in de weken aan het ongeval voorafgaande, verzekert. Na enige tijd wordt deze uit kering verlaagt tot 70 pet van het jaar loon. Bij de uitvoering van deze Wet heeft het particulier initiatief een grote rol gespeeld door middel van de zgn Be drijfsverenigingen. Op deze Wet is zeer spoedig de Ziektewet gevolgd, die op dezelfde wijze werkt als de Ongevallen wet. Een verbetering in deze Wet noem de spr. de wijze, waarop de grootte van de uitkering wordt vastgesteld. Aanvan kelijk was deze gebaseerd op het gemid delde dagloon over de laatste 13 weken. Maar dit gaf aanleiding tot allerlei on billijkheden. Op het moment heeft men een vaste uitkering, die afhankelijk is van het jaargetijde, waarin de ziekte op treedt. t)e premie voor de Ziektewet be draagt 1,8 pet en mag voor de helft van het loon worden afgehouden. In de prac- tijk gebeurt dit practisch nooit. Een onderdeel van deze Wet is de uit kering van het zgn. kraamgeld, dat f 55- bedraagt. Verder is er de Kinderbijslagwet, die spr. wil zien als een noodmaatregel om het gezinsinkomen, dat in deze tijd be slist te laag is om aan een groot gezin be staanszekerheid te vei schaffen, aan te vullen. Spr zou evenwel de voorkeur geven aan een inkomen, dat groot ge noeg is om ook een gezin met kinderen een bestaan te verzekeren, maar weet, aat dit gezien de moeilijke finnanciele positie van ons land niet mogelijk is. Het Ziekenfondsbesluit garandeert de arbeiders een kosteloze verpleging bij ziekte en opname in liet ziekenhuis. De premie wordt voor de helft door de werk gevers en voor de rest door de werkne mers betaald. Ze bedraagt in totaal 3.6 pet van het loon. In de Collectieve Arbeidsovereenkomst vinden we bijzonderheden betreffende lonen, werktijd, verzuim, overwerk enz. Door de Rijksbemiddelaars is deze Ar beidsovereenkomst bindend verklaard voor de Landbouw en daarom heeft ie der, die in de landbouw werkt hier ook mee te maken. Als voorbeeld noemde spr. de bepaling dat het dienstverband loopt van 1 Mei tot 1 Mei. Er is geen bezwaar tegen wan neer men in bepaalde streken een dienst verband aangaat van i Maart tot 1 Maart maar bij eventuele geschillen zouden de Rijksbemiddelaars zich toch moeten uit spreken voor de datum van 1 Mei. Arbeidsgeschillen worden op het mo ment behandeld door de Sociale Sectie van de Stichting van de Landbouw en spr. is van mening, dat deze regeling ver re de voorkeur verdient boven een be handeling door de rechter, omdat de toe passing in het algemeen soepeler wordt uitgevoerd wanneer deze in handen van de betrokkenen ligt. Het Bedrijfspensioenfonds werkt pas korte tijd. Er is over deze kwestie heel lang gesproken, maar de invoering is verhaast door het feit, dat er na de oor log een streven was de lonen van de landarbeiders meer in overeenstemming te brengen met die van andere werkne mers. Op een bepaald moment bleek een verdere verhoging van de lonen niet in het raam van de oveiheidspolitiek te passen en heeft men de raad gegeven een verbetering van de arbeidsvoorwaar den te zoeken in de instelling van een Bedrij fspensioenf onds. Als datum van invoering is 1 Mei 1947 genomen, rnaar de betaling van de pre mie is pas op 1 Mei 1949 begonnen. De premie voor de periode van 1 Mei '47 - 1 Mei '49 is uit het Landbouwegalisatie» fonds genomen. De premie moet voor de helft op het loon worden ingehouden, ook als de ar beider geen prijs op opneming in het Bedrijfspensioenfonds stelt. Spr. is van mening, dat de premie van f 2.50 per week te laag zal blijken te zijn. Daar de controle op de nakoming van de .ver plichtingen voor het Bedrijfspensioen fonds verscherpt zal worden raadt spr aan deze zaak serieus te bekijken. Tenslotte werden nog enkele woorden gezegd over de reorganisatie van de Be drijfsverenigingen. Tot voor kort werk ten op verschillende plaatsen 8 Bedrijfs verenigingen door elkaar en dit maakte de controle moeilijk. Als gevolg daarvan zijn aan zieke werknemers soms dubbele uitkeringen gedaan. De toestand is nu zo geworden, dat in een bepaald gebied slechts één Bedrijfsvereniging werkt. In het grootste deel van de provincie Noord holland is dit het Centiaal Beheer. De inleiding van dhr Wassenaar werd met veel aandacht gevolgd en gaf aan leiding tot ten geanimeerde nabespre king. C. v. Gr. „STR A ATMU Z1KANTEN" In deze klucht spelen Stan Laurel en Oliver Hardy de hoofdrollen. Wij ont moeten hen op een weg door de woestijn. Het huilen slaat hen nader dan het lach en, want de benzine is op. Gelukkig krijgen ze assistentie en dan begint de pret, want zij worden compagnons van een zwendelaar in wonderpillen. Weer iater ontpoppen zij zich als geboren de- tectieves: Stan vermomt zich als een rij ke tante en Olie geeft zich voor een mil- lionnair uit. Het hele verhaal zult u misschien na een paar uur al vergeten zijn, maar tij dens de film vergeet u de wereld-buiten- het-theater. En daar gaat het om! STALEN HAAIEN" Een spannende film, die ons aan boord van een onderzeeër brengt. Geduren de een lange expeditie slaagt de beman ning erin een complete Duitse duikboot basis in de lucht te laten vliegen. Een hevige strijd ontwikkelt zich, die een fantastisch schouwspel oplevert. De deerlijk gehavende onderzeeër weet te ontsnappen en veilig zijn basis te berei ken. Wij ontmoeten niet alleen onver schrokken matrozen, er komt een char- SPiERPUN. SPIT... 't Loert overal. De weldadige wa^^ate van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pön. mant meisje op het doek: zij steelt de harten van twee matrozen. Wie wordt de gelukkige? Enkele Persstemmn over de film „Sta len Haaien": Rotterd Nieuwsblad, R'dam: ..de opnamen in technicolor zijn prachtig en de heldendaden, die een onderzeeboot uithaalt, zijn adembenemend Een raid op een Duitse basis in een Noors Fjord is tot in de kleinigheden gefilmd en zo sug- gesteif. dat men het gevoel krijgt er zelf bij te zijn geweest. Haags Dagblad, Den Haag: Een span ning, die nauwelijks meer te harden is, als de boot roerloos op de bodem ligt en niet anders kan doen dan afwachten of de dieptebommen van een, als koopvaar der vermomd Duits oorlogsschip al of niet doel zullen treffen De film wordt ge dragen door het sterke spel van Dana Andrews als commandant van de duik boot. Neerlands Nieuws. Oa Opruimingswerkzaamheden aan de kust. Demonstratie van trainings toestel voor voetballiefhebbers. Car naval in N.-Brabant en Limburg. Buitenlands Nieuws. O.a. Wisselende strijd in Oost-Azië. Na de ramp in Oostenrijk. Diamant smokkel in de V.S. De rallye van Monte-Carlo. UITSLAG „ZONNESTRAAL"- LOTER1J. Bij de op 20 dezer te Amsterdam ge houden trekking van de 15e „Zonne straal "-loterij is de hoofdprijs, (Ford- Prefect personen automobiel) gevallen op lot nr. 92451. Voor het bekomen van een volledige uitlolingslijst raadplege men de aanwijzingen op de loten. De heer A. van Hoorn Lzn. is door de vergadering van Hoofdingelanden van polder Eierland met algemene stemmen benoemd tot secretaris-penningmeester opzichter en wel met ingang van 1 April a.s. Op die dag legt zijn Vader, de heer L. van Hoorn, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zijn functie neer. Dan heeft hij de polder Eierland 27 jaar lang op voorbeeldige wijze gediend. Straks bij zijn afscheid zullen wij daar uitvoeriger op terug ko men. De heer A. van Hoorn is sedert zijn 17de jaar 0932) in dienst van de polder Eierland. De nieuwe secretaris-penningmeester opzichter heeft een belangrijk werk voor de boeg, want dezer dagen hebben Ge deputeerde Staten hun goedkeuring ge hecht aan het Ontwateringsplan van polder Eierland. Dit grote werk omvat de uitbreiding der bemaling, uitbagge ring van het Dijkkanaal over een lengte van ongeveer acht kilometer en het ma ken van een tiental kunstwerken. De kosten daarvan zijn begroot op f 375.000. Het werk zal publiek worden aanbe steed. Door de Cultuur Technische Dienst wordt een bijdrage geleverd van 43 pet. IN AUTO OVERLEDEN. Toen de heer C. Dros Bzn., Dinsdag middag in gezelschap van mevr. Vinke met zijn auto uit Eienand op weg was naar zijn woning .Texla" Kogerweg, werd hij op de Smitsweg plotseling on wel. Hij wist de auto nog tot stilstand te brengen, doch onmiddellijk daarop over leed hij tengevolge van een hartverlam ming. De heer Dros was 59 jaar. Neem een doos echte PASTIL-LES TEGEN VERKOUDHEID VASTSTELLING KIEZERSLIJST Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1951-1952 van heden lot en met 16 Maart 1951 ter secretarie voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en tegen beta ling der kosten in afschrift en stem- districtsgewijze in uittreksel verkrijg baar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart 1951 is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbe tering van de vastgestelde kiezerslijst aan te vragen, op grond, dat hijzelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoor lijk voorkomt. Texel, 22 Februari 1951. Texelse Boys-Nieuws. Krachtproef tegen Holland T. Morgen treden twee van de 5 ploegen die gegadigden zijn voor het kampioen schap in het veld. Om een overzicht te geven van de spanning in afd 2 C bren gen we hier even de stand van deze vijf koplopers: gespeeld punten Hugo Boys 12 19 J. V. C. 13 19 Tex. Boys 12 17 Hollandia T. 11 16 Duinranders 13 15 Dus zal Tex Boys al zijn krachten moeten inspannen om Holl. T. er onder te houden. Aangemoedigd door een legi oen Texelaars die zeer zeker deze span nende wedstrijd niet zullen willen missen en tevens hun eilandbewoners willen zien zegevieren, hopen wij op een suc cesvolle wedstrijd. Tex. Boys-Holland T., om 2,30 uur. Tex. Boys 2-De Koog 1, om 12 uur. Bij goed weer worden de leden Za terdagmiddag op het Boysveld verwacht om enige werkzaamheden te verrichten. ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 24 Febr. op om 7,37, on der om 6,11. Maan: 28 Febr. L.K., 7 Mrt. N.M. Hoog water ter rede van Texei: 24 Febr. 10,59 en 11,38. 25 Febr 11,33 en 26 Febr. 0,10 en 0,13. 27 Febr. 0,48 en 0,51. 28 Febr. 1,27 en 1,33. 1 Maart 2,15 en 2,29. 2 Maart 3,07 en 3,37. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. In Holland betaalt men een goede prijs voor sneeuwklokjes, in Frankrijk wordt dit gewas door velen als onkruid be schouwd. Dit feit bracht de heer P. Kik kert, Waalenburg, vorig jaar op het idee om eens naar het Zuiden af te zakken en poolshoogte te nemen. Hij kreeg ver gunning m sneeuwklokjes ie rooien en geassisteerd door een aantal ijverige ei landgenoten toog hij aan de slag. Begin Mei keerden zij naar Texel terug, waar na de gerooide bolletjes door een expe ditiebedrijf over de grens werden ge bracht. De reis geschiedde vorig jaar op nogal primitieve wijze, een klein bestel- wagentje bracht hen ter plaatse en men overnachtte in een tent. Nu zijn de heer P. Kikkert en zijn staf beter uitgerust vertrokken: zij toverden een autobus om tot een hypermoderne reiswagen met zit-slaapkamei en keuken. De kook- installatie is zodanig, dat de runderlap jes tijdens de tocht gezellig kunnen blij ven doorpruttelen. Wij wensen deze ondernemende Texe laars veel succes! Die zijn er altijd vroeg bij! De Amerikaanse strijdkrachten in Eu ropa zullen in de loop van dit jaar met 4 divisies worden uitgebreid, zodat 100,000 Amerikaanse soldaten de twee reeds in Duitsland aanwezige divisies zullen ko men versterken. Dit heeft Marshall vori ge week bekend gemaakt. Hij zei, dat het hem niet gemakkelijk viel dit cijfer te noemen, daar het in de grond van de zaak gaat om een militair geheim, doch de psychologische factoren hebben de doorslag gegeven. West-Europa weet nu, waar het op kan rekenen. Verder herin nerde Marshall aan de verklaring van generaal Eisenhower, dat de Amerikaan se strijdkrachten slechts een klein ge deelte zouden vormen van het Atlanti sche leger in Europa, waarvoor de W. Europese landen het grootste gedeelte zouden leveren. De Amerikaanse bijdra ge in de lucht en ter zee zal naar ver houding groter zijn. De mogelijkheid van een bewapening van Duitsland is nog in onderzoek, aldus Marhall. Amerika drong sterk aan op een Duitse deelnemnig aan de defensie van W.-Europa, doch vooral Frankrijk verzette zich er fel tegen. Frankrijk voelde wel, dat het er op de lange duur toch wel van zou moeten komen en heeft toen het initiatief genomen om de scha delijke werking zoveel mogelijk te neu traliseren. Het plan-Pleven, dat voorziet in de oprichting van een Europees leger, is toen ten berde gebracht. Frankrijk werd er van beschuldigd de opbouw van een defensie in W.-Europa hierdoor te vertragen en te saboteren, doch sinds dien zijn de meningen wat gewijzigd. Amerika ziet in, dat het met de Duitse herbewapening wat voorbarig is geweest en geeft de Fransen nu zijn steun Vorige week Donderdag is te Parijs de conferentie begonnen waarop dit plan voor een Europees leger wordt bespro ken. De conferentie zal lang duren want de problemen zijn zeer ingewikkeld en het is nog do vraag of er een bevredi gend resultaat zal worden bereikt. Ge zien het zenden van nieuwe Amerikaan se troepen raar Europa en de benoeming van een Atlantische opperbevelhebber (generaal Eisenhower) is er geen sprake meer van, dat de defensie van W.-Euro pa enige vertraging zal ondervinden door het Franse plan Het leger, dat de lan den van het Atlantisch pact op de been zullen brengen is een samenstel van de legers der afzonderlijke landen onder één opperbevelhebber. Het Atlantisch verband is evenwel iets van tijdelijke aard, heeft de Franse minister Schuman gezegd, terwijl het Europese leger een super-nationaal leger zal worden, dat geleidelijk de plaats van de nationale legers zal moeten innemen De vorming van dit Europese leger zou in twee étap pes moeten geschieden. In de eerste étap pe van 18 maanden zou de politieke lei ding (een Europese raad van ministers van defensie, welk lichaam een hoge commissaris voor de defensie zou moe ien benoemen) moeten tot stand komen. Deze commissaris zou de Europese strijd krachten vermen en uitrusten. In het tweede stadium zou de commissaris mi nister voor Europese defensie worden en zou zijn taak bestaan uit het vormen van divisies uit de in het eerste stadium opgestelde gevechtstroepen. Drie ge vechtsgroepen van verschillende nationa liteit zouden dan tot een divisie worden samengesteld. Op deze manier zou ver meden worden, dat Duitsland de be schikking krijgt over een nationaal le ger, terwijl het zich aan de andere kant niet achtergesteld behoeft te gevoelen. Voordat deze conferentie werd ge opend, hebben de Franse en Italiaanse premiers en ministers van buitenlandse zaken elkaar ontmoet in Santa Marghe- rita, een dorpje aan de Italiaanse Rivie ra De betrekkingen tussen beide lan den zijn sinds het einde van de oorlog over het algemeen zeer goed geweest, al is er dan ook niets gekomen van het plan om een Frans-Italiaanse douane-unie te sluiten. Sinds gebleken is, dat Engeland zich afzijdig wil houden van het Euro pese vasteland, dreigde voor Frankrijk een zeker isolement tegenover Duitsland, dat in Amerika als van groter waarde beschouwd werd dan Frankrijk. Ook hierin is verandering gekomen, Frank rijk is weer Amerika's belangrijkste bondgenoot geworden op het vasteland, doch dit neemt niet weg, dat een rugge steun op het vasteland zelf tegenover Duitsland uitermate gewenst is. Bepaal de beslissingen zijn te Santa Margherita niet gevallen, doch het onderhoud is zeer nuttig geweest voor de eensgezind heid, vooral op het stuk van het Europe se leger i In Engeland heeft het Lagerhuis twee dagen gedebatteerd ever de defensie. In zijn openingsrede gaf minister Shinwell enige bijzonderheden over Engelands verdediging. In April zal het land de be schikking hebben over 800,000 man (waarvan 10 divisies worden gevormd, de rest is op de vloot of bij de R.A.F.) en de productie van de Senturion. Enge lands zwaarte tank, en van de Canberra, een lichte bommenweiper met straal motoren, wordt aanzienlijk vergroot. Enkele dagen te voren had het Lager huis over de buitenlandse politiek ge sproken, waarbij premier Attlee de nog steeds zieke Bevin, minister van buiten landse zaken, verving. In zijn rede, voor al gericht tot de linkervleugel van de Labourpartij, noemde hij de onmetelij ke gewapende macht van de Sowjet- Unie en het Russische blok de oorzaak van de spanning in de wereld. Dit heeft hem een terechtwijzing van Stalin be zorgd. Deze heeft de Prawda een inter view toegestaan, waarin hij Attlee's be wering, dat Rusland na de oorlog niet had gedemobiliseerd, een leugen noem de. Rusland heeft namelijk in 3 stadia ontwapend „Attlee moet de vredelieven de politiek van de Sowjet-Unie schilde ren als een agressieve politiek en de agressieve politiek van de Britse rege ring als een vredelievende politiek, ten einde het Britse volk te misleiden on het door middel van een leugen in een nieuwe oorlog te slepen". Het interview betekent een intensivei ing van de Rus sische vredescampagne, maar het be langrijkste erin was iets anders. Het was een waarschuwing aan het Westen Sta lin acht oen oorlog op het ogenblik niet onvermijdelijk, hetgeen volgens deskun- R od« H ontsocden van Mnabardt digen wil zeggen, „tenzij het WesttR voortgaat met zijn op een conflict ge richte politiek". Hierbij doelt hij niet alleen op een eventuele herbewapening van West-Duitsland, maar op alle in spanning van het Westen om zijn defen sie enigermate op peil te brengen. In dit verband leggen de Russen de nadruk op het grote belang voor de vrede en de mensheid van de door Rusland in No vember voorgestelde conferentie van de Grote Vier De laatste Westelijke nota hierover stelt een conferentie voor te Washington, voorafgegaan door een bij eenkomst van de plaatsvervangers op 5 Maart te Parijs. Als onderwerp wordt genoemd de spanning in de wereld, ver oorzaakt door het peil der bewapening, de Duitse 1 westie en het vredesverdrag met Oostenrijk. Verder was het zeer opmerkelijk, dat Stalin scherp stelling nam tegen de Ver. Naties die. volgens hem, ontaard zijn in een instrument van de Amerikaanse agressieve politiek. De agressieve kern van de Ver. Naties vvoidt gevormd door de landen van het Noord-Atlantische pact en de 20 Latijns-Amerikaanse lan den. Het interview van Stalin heeft niet bijgedragen tot vermindering van de in ternationale spanning, doch wij zullen ongetwijfeld nog wel meer voorbeelden krijgen van het vergroten van deze spanning, die als intimidatie van het Westen kan worden uitgelegd. Het blijft ondertussen een onplezierige gedachte, dat de kwestie van oorlog en vrede in handen ligt van het Kremlin. (Nadruk verboden).

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1