Cjroen 'ZwarL-Jexels in het harL, Texelaars in den vreemde Jan Th. Witte Dzn raadt iedereen die emigreren wil aan ,,Kom naar Australië, hier is wat te bereiken De P.T.V. Texel („de Eierveiling") hield haar ledenvergadering Secretaris-penning meester-opzichter De Onderlinge Rundveeverzekering „Texel" heeft voor meer dan een millioen gulden aan koeien verzekerd HOOFDPUNT WOENSDAG 28 FEBRUARI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6506 COURANT Uitgave N.V v h. Langeveid DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdag» Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank. Postgiro 652- Abonnementsprijs f3,15 per half jaar. Morwel, 11 Februari 1951 Geachte Texelaars! Hier is eens een woordje van een oud- Texelaar uit een ander werelddeel Toen ik 13 maanden geleden, in Rotter dam op de boot stapte, dacht ik met ge mengde gevoelens aan alles wat ik ach terliet. Dat was maar een moment, want ik keek voor me uit. Ik ging naar een land wat ik nog niet kende en dat maak te mij nieuwsgierig en tenslotte ging ik met een bepaald doel. De bootreis viel niet legen, maar ook niet mee. Het is een hele tijd, 40 dagen varen. De eerste week gaat het wel, maar dan ben je gauw uit gekeken. Toch, de reis is het volkomen waard als je emigreren wil*. Australië is een prachtig land. De bevolking is hartelijk en voor ons, Hollanders, zo on bekend, behulpzaam. Mijn aankomst viel dan ook erg mee. Ik durf nu gerust t.e zeggen, dat Australië het beste land is om te emigreren. Waarom? Wel, omdat hier zoveel mo gelijkheden op ieder gebied zijn, dat je te allen tijde je brood kan verdienen en er voor goede, spaarzame werkers abso luut wat te bereiken is. De Australiërs in het algemeen zijn geen werkers, zij sparen ook niet. Daarom hebben wij hier nog meer kans. Het klimaat is ook heel goed. Het is nu zomer, wat je nu dit jaar heel goed merken kan hier in Vic toria Victoria wordt nu al zo wat een week of drie door een hittegolf geteisterd: waarvan verschillende dagen boven de 100 graden Fahrenheit. Gisienen, de 2e Februari was het de warmste dag. nl. 108 gr. in Melbourne en 110 gr. in Morwel. De maand Januari was de warmste maand sinds mensenheugenis en ook Februari begint al weer goed. Het is nu begin Feb'uari en na één koele dag is het nu alweer snikheet en rijst het kwik weer tot de 100 graden. En als ik dan denk aan Texel, waar ze allen om deze tijd van net jaar achter het kacheltje zitten, dan benijd ik de Texelaars toch helemaal niet. Dit jaar is wel heel abnormaal, hier in Victoria een hittegolf en daar in Nieuw- Zuid-Wales een watersnood, alles in het zelfde land. Grote gebieden staan daar onder water. Duizenden schapen zijn daar verdronken. Vele farmers hebben daar grote schade geleden. Hier in Vic toria woeden hevige bosbranden, grote gebieden zijn hier zwart gebrand. Elke dag wordt er door de radio en de kran ten gewaarschuwd om voorzichtig te zijn met lucifers, maar de meeste bos- en graslandbranden worden veroorzaakt door tractors en locomotieven. Als je hier uit het coupé-raampje van de trein kijkt, dan zie je geen sprietje meer, al les is even droog. Gisteren hebben ze de bos- en graslandbranden bedwongen met behulp van een korte doch hevige on weersbui, v.elke maar een half uur ge duurd heeft. Drie weken lang hebben ze hier met duizenden mensen gestreden om het vuur te bedwingen. En gisteren, juist voor de onweersbui waren er 10,000 mensen met behulp van enkele tientallen bulldozers, met het blussings- werk bezig. Het heeft Australië weer millioenen ponden gekost. Nu is het iets koeler. De OOK KOGER JEUGD ZEER ACTIEF! Ook in De Koog is de jeugd druk bezig met het ophalen van oud papier. Hoe wel de schoonmaak nog beginnnen moet, is er al zoveel opgehaaJd, dat ze plaats ruimte te kort kwamen om alles op te slaan. Daarom werd alvast het resultaat van de ,,le ronde" verkocht. De op brengst v/as f114. Dit geld is bestemd voor het schoolreisje. Hierdoor aange moedigd, gaat de jeugd door met haar actie. S.V. De Koog. Zaterdag wisten de adsp. A een klin kende 10-0 zege te behalen op Ooster end A. Jullie hebben aardig gespeeld jongens, ga zo door! Zondag had het le vrij, door afkeuring van het Boysveld. Het 2e bond de strijd aan tegen SVC 2 en wist ook een over winning uit het vuur te slepen: 5-1. Dus al met al geen slecht weekend. Het spel van het 2e was niet bijster goed, anders had het wel doelpunten geregend. Maar de puntjes zijn binnen en dat is toch ook wat waard. Zondag: Texel 3-De Koog 1, aanvang 10 uur, De Koog 2-Tex. Boys 3, aanvang half drie. Adsp. zijn vrij, dus trainen on der leiding van J. Mast. De spelers wor den er nog me. als aan herinnerd niet te trappen voor doel als je niet opgesteld staat in net betrokken elftal In de rust ballen medenemen naar het kleedlokaal. Na de wedstrijd het kleedlokaal s.v.p. sluiten en niet zoals Zendag de kleedlo kalen beide wijd open Neem als goed lid dit in acht en wijs er ook anderen op Voor a.s. Zondag veel succes. Handbaltrainen a.s. Zaterdag om 4 uur normale temperatuur is om deze tijd van het jaar 60-80 graden Fahrenheit. De nachten zijn hier soms vrij koel. In de winter is het hier niets kouder dan in de lente in Holland, 's Nachts komt er wel eens een licht nachtvorstje voor, soms net genoeg om de aardappelen die boven de grond liggen en die je het gehele jaar kunt rapen, ongeschikt te maken voor de consumptie Victoria heeft het mooiste klimaat van heel Australië voor ons Hollanders, niet te warm en niet te koud. Nu ga ik jullie eens vertellen hoe ik hier in Australië gevaren ben. Want ik heb hier in de krant gelezen, dat het Australische gouvernement van plan is, om dit jaar 25 tot 30,000 Hollanders op te nemen, waarvan er 5000 door de K.L. M. per vliegtuig zullen komen Dus zul len er velen op Texel, die met emigratie- plannen rondlopen en rog zo weinig van dit jonge cn mooie land weten, zeer be nieuwd zijn. Mijn eerste baas was een directeur van verscheidene fabrieken. Hij had voor z'n hobby een stuk of vier farms waarvan een net zo groot was als Holland. Maar daar wei ken alleen zwar ten (de eigenlijke bewoners van Austra lië), omdat het voor een blanke daar te heet is. Het ligt in het hartje van Au stralië. Een volgende keer vertel ik u er meer van. J, TH WITTE Dzn. HANDELSREGISTER Het Handelsregister meldt de volgen de wijziging: Hotel-Pension ,,Den Burg", Texel, Den Burg, Emmalaan 2, Bedrijf uitgebreid met: restaurantbedrijf. OOSTERWEG EN HALLERYVEG De verbreding en fundering van de Oosterweg, gelegen tussen Oosterend en Oost, krijgt deze week haar beslag. Daar na zal de Hallerweg (bij Den Burg gele gen) onder handen worden genomen. Ook deze wordt verbreed en van een nieuwe fundering voorzien GYMNASTIEK Twee uitvoeringen door onze gymna stiekvereniging „Texel", Vrijdag de ad- spirantenaldelingen met medewerking van de Hoofdafdelingen, Zaterdag de Hoofdafdelingen. In topvorm9 Wij zijn er van overtuigd, cat er weer vele mooie staaltjes van t urnkunst te bewon deren zullen zijn, want er is flink ge traind. Wie na de uitvoeringen de voe ten nog even willen loszwieren, doen goed het bal mee te maken, want dat wordt weer gezellig! „REBECCA" OOK OP 16 MAART. Door de vele aanvragen he-'*ft UDI het plan opgevat ook op 16 Maart een op voering te geven ^an het toneelstuk „Rebecca". Wie de Udianen dan willen zien optreden, gelieven tijdig uiterlijk tot 6 Maart kaarten aan te vragen Het boek „Rebecca" heeft de zeer vele lezers uitermate geboeid en wie het hoorspel heeft genoten of de film heeft gezien, zal ook het toneelstuk niet willen missen! De Donderdagavond in Hotel Texel gehouden ledenvergadering van de P.T V. Texel, werd door 25 leden bijge woond. De voorzitter, de heer Jb Keij- ser Dzn., had liever een volle zaal het welkom willen toeroepen, want de ver eniging telt 359 leden, maar men stelt blijkbaar het volste vertrouwen in het gevoerde beleid. 1950 is een goed jaar geweest. Hierop geeft hij het woord aan de se cretaris, de heer J. Stammes, die de no tulen leest. Deze worden onder dank zegging goedgekeurd. Vervolgens brengt de directeur, de heer P. Sluisman. het Jaarverslag uit Hieraan ontlenen wij: De resultaten over 1950 waren voor onze pluimveehouders en ook voor de vereniging bevredigend. Ons bestuur is ten zeerste voldaan over het werk der V.E.C.E., waarbij onze vereniging via Alkmaar in April 1949 is aangesloten. Wij kunnen met voldoening op dit be sluit terugzien. Over 1950 mochten wij belangrijke bedragen aan winstuitkering ontvangen. Deze winst hebben wij bijna geheel ten goede laten komen aan onze leveranciers. We hebben de bedragen nl. in extra uitbetaling verwerkt. Onze balans per 31 Dec. jl. geeft als Algemene Reserve aan f7331,68. In wer kelijkheid is dit bedrag veel groter. Ne men wij hiervoor slechts de gebouwen die voor f 1 in de balans staan. Ook de andere bedrijfsmiddelen staan voor een zeer lagé waarde in de balans De extra uitbetalingen zijn over ver schillende weken gedurende het gehele jaar verwerkt. Elke pluimveehouder die bij ons eieren heeft geleverd, kon daar door profiteren. De aanvoer ging ook over 1950 in stij gende lijn. Er zijn in totaal 3,860,946 eie ren aangevoerd. Bovendien nog 9272 stuks «enden-eieren, 1030 ganzen-eieren en tot slot 2 pauweneieren. Voor de aangevoerde kippeneieren »s in totaal uitgekeerd f 505.141.68. De gemiddelde prijs per 100 eieren bedroeg f 13,083 Voor de andere aangevoerde eieren werd uitgekeerd f 910,28. Het totaal aan uitkering voor geleverde eieren bedroeg dus f 506,051,96. Voor de 2de soort eie ren werd in totaal aan korting aan de le veranciers in ïekening gebracht f757,03. In verhouding tot de gehele aanvoer en uitkering is dit bedrag zeer gering. Toch geven wij pluimveehouders in overweging om steeds de meest moge lijke zorg aan hun af te leveren eieren te besteden. Het komt niet alleen ons, maar ook hen zelf ten goede. In 1947 aangevoerd 1,529,082; uitbe taald f 181.955,67; gemiddeld f 11,90. In 1948 aangevoerd 2,120,761; uitbe taald f 253,964,67; gemiddeld f 11,97. In 1949 aangevoerd 2,921.198; uitbe taald f382,005,12; gemiddeld f 13.07. In 1950 aangevoerd 3 860.946; uitbe taald f 505.141.68gemiddeld f 13,08. Gebouwen: Het kantoor werd belang rijk vergroot We hebben nu de beschik king over twee vertrekken. Eiercnki.uen: Het destijds gekochte aantal blijkt tot heden voldoende om de aanvoeren te verpakken. Vanuit Alk maar worden de kisten direct na het ver werken der eieren met spoed terugge zonden. In het laatst van 1950 kochten wij nog enige verpakking en cartonnage. Dit blijkt nu goed te zijn geweest, want momenteel is er wegens gebrek aan grondstoffen zeer moeilijk cartonnage te bekomen. Auto: Deze heeft in het afgelopen jaar door de vele reparaties en mede door de stijgende benzineprijzen veel gekost. Het ligt in de bedoeling om een kleine nieu we vrachtauto aan te schaffen. Hoewel de kosten van aanschaffing hoog zijn, ziet ons bestuur daarin toch voordeel. (Dinsdag is een nieuwe auto aangekocht. Red.) Afzet van eieren: Een zeer groot ge deelte wordt onverwerkt doorgezonden naar Alkmaar. Daar worden de eieren gesorteerd en verpakt voor export en binnenland Plaatselijk werden geduren de de zomermaanden behoorlijke kwan- tums afgeleverd aan de. hotels en pensi ons. Tevens werden nog hoeveelheden afgeleverd aan de detaillisten. Pluimvee: Verschillende pluimveehou ders maakten gebruik van de afzet van pluimvee via de vereniging. Voor deze overtollige dieren werden goede prijzen gemaakt. Kosten waren hieraan niet ver bonden. Men kan dit beschouwen als een service voor onze aanvoerders en leden. Leden: Onze vereniging telt thans 359 leden Het aantal leveranciers van eie ren is belangrijk meer. Bestuur en personnel: In het afgelopen jaar is afgetreden als lid van de com missie van beheer de heer Jac. Bakker Azn In zijn plaats werd benoemd de G. Koorn Tzn. De andere bestuursleden werden opnieuw door de vergadering gekozen. Ook in het personeel kwam geen verandering. De heer C P. Burger is in vaste dienst bij de auto voor het op halen van eieren. Mej. J. Westdorp is werkzaam ten kantore voor de admini stratie en uitbetaling. De heren W van Heerwaarden en C. Maas komen om de andere weeic voor het wegen en tellen der eieren. Allen vervulden met ijver en accuratesse hun werkzaamheden. Een woord van dank hiervoor zeker op zijn plaats. Zonder onze andere bestuursleden te passeren meen ik toch wel een extra woord van lof te moeten doen toekomen aan onze ijverige en steeds actieve voor zitter en secretaris, t.w. de heren Jac. Keijser Dzn. en Jn Stammes. Steeds en te allen tijde zijn /ij bereid om hun toch ook veelal kostbare tijd te geven wanneer het gaat om de belangen van onze P.T.V. Ik meen in de geest van onze vergaderng te mogen spreken als ik hun hiervoor hartelijk dank zeg Texelse pluimveehouders, sluit u aan bij onze vereniging. U kunt verzekerd zijn dat wij uw belangen in de meest mogelijke zin trachten te behartigen Schenkt ons uw vertrouwen. Wij zullen dan trachten om dit waardig te zijn, al dus besluit de directeur. De voorzitter dankt de directeur voor het keurig verzorgde verslag Vervolgens worden de balans en de verlies- en winstrekening bekeken: Balans per 31 December 1950. Debet: Kasgeld f5.44; postrekening f 10.69; Boerenleenbank f921 05; Rotter damsche Bank f2674.51: voorraad eieren 1 105 80, bedrijfschap eieren f 119,57 (Zie verder vierde pagina). INTERESSANTE FILM. De Directie van de bekende Suikerfa briek „Holland" stelt u in de gelegen heid hedenavond in Hotel „Texel" een prachtige film bij te wonen over het ver bouwen van suikerbieten. De entrée t is gratis. Gratis zijn ook de adviezen, 'die deskundigen u deze avond gaarne ver strekken. Ook betreffende de levering der campagne 1950 kunt u vragen stel len De heer A. van Hoorn Lzn., die door de vergadering van Hoofdingelanden van polder Eierland met algemene stemmen benoemd is tot secretaris-pen ningmeester-opzichter. Hij. is sedert 1932 in dienst van polder Eierland en kent de polder dus heel goed. Hij volgt zijn vader op, die deze lunctie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd neerlegt. Men heeft de straks scheidende se- cretaris-penningmeestei -opzichter geen waardevoller geschenk kunnen aanbie- dne dan de benoeming van diens oud ste zoon tot opvolger. Daardoor immers kan hij de taak, die zijn vader na 27 jaar gaat neerleggen, weer opnemen en wij twijfelen niet of de Hoofdingelan den hebben een goede keus gedaan. Wij wensen de heer A. van Hoorn Lzn. reeds veel succes en spreken daarbij tevens de hoop uit, dat de heer L. van Hoorn dan nog vele jaren van een wel verdiende rust zal mocen genieten! P.S. Nu kan de heer L. van Hoorn dus al zijn tijd besteden aan de perfection- nering van de Cocksdorper-Eierlandse brandweer! De ene Van Hoorn blijft de waterwolf in de gaten houden en de an dere Van Hoorn zal er wel voor zorgen, dat de Rode Haan met te veel praats krijgt! TEXELSE MARKT. Den Burg, 25 Febr 1951. Aangevoerd: 2 koeien f 600-f 750. 4 graskalveren f 240-f 300. 1 paard f650-f700 23 big gen f 30-f 45. 25 n. kalveren f 40-f 65 UITVOERING IN OUDESCHILD „De Stem des Volks" geeft Zaterdag avond een uitvoering in het Eigen Ge bouw te Oudeschild Na de pauze volgt de Texel-revue, die gisteravond voor de Middenstanders in „De Oranjeboom" draaide en evenals bij de première een goed onthaal vond. TWEE PRIJZEN. De Texelse turnersgreepen dames en heren hebben Zaterdag te Anna Paulow- na een goed figuur geslagen toen zij daar met nog 14 andere verenigingen deelnam aan de vernigingskampioen- schappen van de turnkring Noordhol lands Noorderkwartier De dames zowel als de heren verwierven een tweede prijs, resp. met 14,5 en 15 punten. COLLECTE ZONNESTRAAL EN N.V.V. T.B.C.-FONDS. A.s. .Zaterdag zullen Zonnestraal en het N.V.V.-tbcfonds op Texel een col lecte organiseren voor de tuberculose bestrijding. De middelen die met deze collecte verkregen worden, zullen wor den aangewend om de bestaande sanato riumruimte uit te breiden De stroom nieuwe patiënten, die bij het doorlichten worden ontdekt is zo groot, dat het aan tal sanatoriumbedden onvoldoende is Ten opzichte van de vooroorlogse ja ren is het aantal patiënten, dat jaarlijks wordt ontdekt, bijna verdubbeld tot 17,000. Een en ander betekent, dat de be staande sanatoria zeer lange wachtlijs ten hebben en de paiienten noodgedwon gen thuis verpleegd moeten worden met alle gevaren die daaraan verbonden zijn Zowel Zonnestraal als het N.V.V.- tbc-fonds zoeken een uitweg uit deze on gewenste situatie De middelen hiertoe hopen zij te verkrijgen uit openbare in zamelingen Indien de ingezetenen van onze volksgezondheid wordt gevoerd, Texel deze actie die in het belang van willen steunen, dan worden zij hiertoe in de gelegenheid gesteld door een klein bedrag aan de collectanten te offeren IIOE LEFFT DE FRANCAISE? Op uitnodiging van de vereniging van Plattelandsvrouwen zal de heer Chr. v. d. Kolk morgenavond een causerie hou den over het Jeven van de Franse vrouw. De Onderlinge Rundveeverzekering .Texel" heeft Vrijdagavond een algeme ne ledenvergadering gehouden in De Zwaan. De voorzitter, de heer Joh de Graaf, mocht 23 leden het welkom toe roepen Hij verheugde zich over deze flinke belangstelling, want de opkomst is wel eens minder! Nadat de notulen gelezen waren werd medegedeeld, dat er in 1950 25 koeien gestorven en onteigend waren. De ver zekerde waaide bedroeg f 14,400,Uit betaald werd f 11,520,De opbrengst was f 3,820.33. Op 1 Januari telde de vereniging 201 verzekerde leden met totaal 2007 koeien, die een gezamenlijke waarde vertegen woordigden van f 1,097 880,Dat is een record, want van het oprichtingsjaar, 1930, af was de millioen nog niet eerder overschreden Nadat de Balans en de Verlies- en Winstrekening waren behandeld, werd een brief voorgelezen, waarin een lid verhoging van de uitkering verzocht. Dit verzoek werd terzijde gelegd. Een ander lid schreef, dat hij geen bericht van le vering had ontvangen van een enige da gen geleden afgekeurde koe Het bleek, dat er geen bericht ontvangen was door de administrateur doordat iemand ver zuimd had de boodschap door te geven! De voorzitter waarschuwde de leden nog eens ernstig bij een eventuele afkeu ring direct de administrateur telefonisch bericht te doen. Bij monde van de heer P. Koorn, voorzitter van de commissie van onder zoek. werd medegedeeld, dat de rekening en verantwoording van de administra teur keurig in orde was bevonden De ïekening over 1950 sloot met een totaal aan ontvangst en uitgaven vanf 14,976,52, waarvan f 1,527,45 als nadelig saldo. Het bestuur werd verzocht de administrateur algehele décharge te verlenen. De voor zitter bedankte de commissie voor haar werk en de administrateur voor zijn ge houden beheer. Bestuur. In plaats van de heer J. C. Hoogenbosch, aftredend en niet herkies baar, werd de heer C Witte, „Bloem en Bos", met 18 van de 23 stemmen tot be stuurslid gekozen Op de heer H. v. d. Geest werden 5 stemmen uitgebracht. Het nieuwbenoemde bestuurslid werd gefeliciteerd en het afgetreden bestuurs- De heer C. STOEPKER. Vorige maand werd hij tachtig jaar! lid werd hartelijk dank gebracht voor de genoeglijke samenwerking in de afgelo pen jaren. Het aftredende bestuurslid, de heer C. Stoepker, werd met algemene stemmen herkozen. De heer Stoepker is reeds van de oprichting af administrateur. Hij dankte de vergadering enigszins aange daan voor hel volle vertrouwen, dat zij in diens beheer stelt. De voorzitter feli citeerde de heer Stoepker hartelijk en sprak de hoop uit, dat nog lange tijd met de heer Stoepker mag worden samenge werkt Premieheffing eerste halfjaar 1951. De voorzitter deelde mede, dat door het be stuur de premie voor het le halfjaar is vastgesteld op 1 pet. met 0,2 pet. nahef- fing over ae 2e helft van 1950. (Om het tekort op te heffen.) Na de londvraag die niets belangrijks opleverde, werd de vergadering door de voorzitter gesloten. (Inqezonden mededeling). Mijnhardt's Hoofdpunpocders. Doos 45 cent WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL In de week van 19 tot 24 Februari werden aangevoerd 88.272 eieren. De prijs per Kg aan de pluimveehouders be droeg f 1,94. Vorig jaar werden in de zelfde periode aangevoerd 77,626 stuks eieren. De prijs per kg bedroeg toen f2,10.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1