(groen 7wartsJ~exels in het harL, Scheepje strandde, vlot redde drie man De V.V.V. „Texel" beschikte in 1950 over 2400 bedden Weg met de ratten! II LM NIEUWS nieuwe holliehon Aan cle heer W. H. Lap Voor vlijtige handen Ontleend aan het Jaarverslag Verenigingtelt 624 leden KIESPIJN! <- ZATERDAG 17 MAART 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6511 COURANT Uitgave N.V- vh. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f3.15p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. BRIDGECLUB „GROOT SLEM" De uitslag van de competitiewedstrij den van 13 Maart zijn als volgt: A-Lijn: 1. Koningsveld-Ten Cate 40 p. (60,78). 2.K. Mantje-H. Venema 36% p (55,95). 3. J. N. Bruin-F. Brinkerhof 33 p. (54,73) 4. Dhr en mw. Slort 32% p. (50.00). 5 Dhr en mw. Wilkens 30l/2 p. (53,75) 6 Dhr en mw. J. C. Bruin 29 p. (58,33). 7. Wes- sels-Idema 27% p. (42,48). 8. Koorn-Kok 23 Mz p. (45,42) B-Lijn: 1. D. v. d. WerfP. C. Roeper 41 p. (53,26). 2. v. Santen-v. Lente 37p. (56,56). 3. B. Stolk-H Dop 36 p. 4%. Dhr en mw. Kil jan 35% p. (49,39). 4%. M Bos-J. Ran 35% p (55,05). 6. Dhr en mw. Beemsterboer 34 p. (52,14). 7 Mw. Graaf- Oosterhaven 32 p. (48,86). Joh. D. Bakker-B. Stolk (51,45). Dhr en mw. D. M Vlas (51,75). Van Ee-Dop (50,88). De tussen haakjes geplaatste cijfers is het totaal in procenten uitgedrukt. De volgende avond is op 27 Maart. BEGIN VAN BRAND Woensdagmorgen omstreeks 10 uur werd door mw. N. Bonne-Daalder brand ontdekt in de woning van haar ouders, de familie C R Daalder Lzn., De Koog. Mw. Daalder en haar zoontje waren naar Den Helder, de heer Daalder werkte in Eierland. De brandweer van De Koog werd direct telefonisch gewaarschuwd en was spoedig ter plaatse. Gelukkig be hoefde de brandspuit geen dienst te doen daar de heren R. Daalder Lzn. en J. Zwan de vlammen intussen al met enke- ie emmers water hadden geblust. Ge zien de stormachtige wind werd hiermede erger voorkomen! De schade van de brand, die was ont staan door aanlading van roet in de schoorsteen (de kachel brandde niet), bleef gelukkig beperkt tot enig meubilair en een flink gat in de vloer en de vloer bedekking, terwijl verf en behang wa ren verkoold. De brandweer van Den Burg. com mandant de heer Veldstra, en de Burge meester waren eveneens op de plaats van de brand aanwezig De heer C R Daalder is tegen brand schade verzekerd. De jeep van de heer P. Eelman, die voor het vervoer van de Koger brand spuit zorgt, was die dag juist in repara tie. Daarom moesten de brandweerlieden de spuit aanvankelijk zelf voortduwen. Gelukkig kon bij de Bimk de brandspuit aangekoppeld worden aan de auto van de heer B Kramer. Het gemis van een eigen tractie werd door de brandweerlie den aan den lijve ondervonden! WEDSTRIJDROOSTER BILJARTKAM- PIOENSCHAPPEN KLASSE A 1950- 51. Zaterdag (heden) 7,30 uur H. Ran-A Stolk. 8,30 N. de Graaf-A. Barhorst. 9,30 J. Dekker-M. Vonk. 10,30 H van Dijk- H. Ran. 11,30 N. de Graaf-A. Stolk Zondag 18 Maart: 4 uur H. v. Dijk-M Vonk. 5 uur J Hooijberg-A.Barhorst. 8 uur J. Dekker-H. Ran. 9 uur H v. Dijk- A. Stolk. i0 uur J. Dekker-A. Barhorst 11 uur E. Breeuwer-A Stolk. Maandag 19 Maart: 8 uur A. Barhorst- A Stolk. 9 uur H. Ran-M. Vonk 10 uur E Breeuwer-H. Ran 11 uur M. Vonk A. Stolk. Dinsdag 20 Maart: 8 uur N. de Graaf- J. Hooijberg. 9 uur E. Breeuv/er-A. Bar horst 10 uur H. Ran-J Hooijberg. 11 uur N. de Graaf-M. Vonk. Het is werkelijk niet overdreven als we zeggen dat er nog nooit zulke sterke en spannende wedstrijden op het biljart verspeeld zullen worden Van de 9 deel nemers zijn er al 4 eerder 1 of 2 jaar kampioen geweest in de A-klasse nl. de heren H. C. Ran (1 x), N de Graaf (2 x), Jan Dekker, Oudeschild (1 x)> M. Vonk (2 x). en waarvan er nu zelfs één kam pioen van Den Helder 1ste klas is (de heer N. de Graaf) Dan speelt nu voor het eerst ook mee de veelbelovende kam pioen van klasse B (de heer A Barhorst). Al met al kunnen we dan ook zeer fraaie en spannende wedstrijden verwachten en zal de huidige kampioen, de heer Jan Dekker heel wat in zijn mars moeten hebben om ook dit jaar weer kampioen te worden. We hopen ook nu weer op veel belangstelling maar ook op rustige belangstelling. Dat komt het spelpeil ten goede. De overige deelnemers zijn: de heren H. van Dijk, A. Stolk, Jan Hooijberg, E Breeuwer. ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 17 Maart op om 6,50; on der om 6,49. Maan: 23 Maart V.M., 30 Maart L.K. Hoog water ter rede van Texel 17 Maart 3,34 en 4,14. 18 Maart 4,59 en 5,52. 19 Maart 6,30 en 7,08. 20 Maart 7,27 en 8,05. 21 Maart 8,16 en 8,51. 22 Maart 8,51 en 9,26. 23 Maart 9,26 en 10,03. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. Men verzoekt ons het volgende onder de aandacht van het Texelse publiek te brengen. „Alhoewel op 't ogenblik niet van een „rattenplaag" kan worden gesproken, moet toch worden vastgesteld dat Texel verre van ,,rat-vrij" is! Een georganiseerde bestrijding, zoals die enkele jaren geleden werd uitge voerd en voor welke bestrijding veel voorbereidend werk moet worden ver richt, en waaibij een groot aantal perso nen moet. worden ingeschakeld, acht de Commissie voor Rattenbestrijding op Texel niet noodzakelijk, mits iedereen op ons eiland zich rnaar tot taak stelt, eigen erf en gebouwen vrij te houden van ratten. Voor een doeltreffende bestrijding stelt de Commissie zgn. Seilla-koekjes beschikbaar tegen de kostende prijs (2% ct. per stuk) welke koekjes verkrijgbaar zijn bij de secretaris, de heer E. Noor- dijk. De Commissie vei wacht dat iedere Texelaar doordrongen is van het grote belang dai met een ernstige bestrijding is gemoeid (men schat de jaarlijkse scha de in ons land op meerdere millioenen guldens!) en zij vertrouwt dat men, in dien dit nodig is, ruimschoots gebruik zal maken van het bovenvermelde mid del". DE ONDERGANG VAN DE RED WITCH Een boeiende film met ongeevenaarde zeeschuimers Zeven jaar geleden pikte de bemanning van Sidneye's schoener de „Red Witch", kapitein Ralls op, die was vastgebonden op een vlot, dat door haaien was omzwermd. Beide mannen waren voorbestemd om een titanenstrijd uil te vechten. Sidneye had gehoord van de avonturier en Rails wist, dat de han delaar niets en niemand ontzag om zijn fortuin te vergroten. Zij besloten samen te werken om de inboorlingen van het eiland Tahuata hun njkdom aan parels te ontnemen. Op Tahuata werden Rails en Sidneye beiden verliefd op Angelique Desaix, de mooie nicht van de Franse gouverneur van het eiland. OM DE MACHT IN WYOMING Eveneens een film vol avonturen. In de landstreek Wyoming gaat Alderson onvermoeid door met het uitbreiden van zijn land en zijn veestapel Maar als Wyoming als staat .voidt erkend wordt een groot deel van hel gebied, dat Al derson als het zijne heeft beschouwd, opengesteld voor kolonisten Hierdoor breken vijandelijkheden uit tussen Al derson en de ranchers aan de ene kant en de kolonisten aan de andere kant. Het gaat er heet toe En bij dat alles komt Amor ook nog een belangrijke doorslag gevende rol spelen, want Alderson heeft een charmante dochter! Spanning van A tot Z. Neerlands Nieuws. O a de Internationale tafeliennis-kam- pioenschappen in Utrecht. De Hoofdstad herdenkt de Februari-staking van 1941. Uitreiking van onderscheidingen door Koningin Juliana in het Paleis op de Dam Buitenlands Nieuws. O.a. Veetransport per landingsvaar tuig. Engeland's grootste vliegboot na dert voltooiing. Wereldkampioenschap pen Cyclocross in Luxemburg Een ieeuw als „slapie". Godsdienst en Folklo re in Spanje De simpele waarheid om trent „Vliegende Schotels" (Ingezonden Mededeling), bijzonderheden over de De koffiebon welke vandaag wordt be kendgemaakt, heeft voor vele huisviou- wen dubbele waarde. In de eerste plaats kunnen zij zich nu weer verkwikken met een pittig kop je koffie. Maar bovendien komen zij ook dichter bij de vervulling van een van hun liefste wensen. Dat is het kostbare ,,Safira"-tafel-be- stek, door en door vlekvrij! Zonder eni ge kosten ontvangt U die schitterende lepels, vorken en ander bestek in ruil voor de waardebonnen op elk pakje Niemeijer's pittige Paarsmerk-Koffie. U geniet nu dus dubbel van elk kop je Niemeijer's Koffie. De beroemde kwa liteit schenkt U volledige voldoening en tevens kunt U straks Uw luxe „Safira"- tafelbestek vol trots gebruiken. Ook op elk pakje Niemeijer's geurige Gala-Thee en Princess-Thee vindt U een waardebon voor het prachtige ,,Sa- fira"-tafelbestek. U ontvangt reeds een lepel of vork voor een betrekkelijk ge ring aantal Niemeijer's waardebonnen. Besteed Uw koffiebon zó, dat U er dubbel van geniet; vraag Niemeijer's Koffie! Een briefkaartje aan Theodorus Nie- meijer N.V., afdeling Geschenken te Gromngen en U ontvangt de geschen kenlij st franco thuis. Zo was dan de dag gekomen, Zeer geachte Mijnheer Lap, Dat g' uw functie neer ging leggen, Ja, dat was een hele stap. Sinds '19 toch gaaft ge leiding Aan het werk der V.V.V. Dat een reuze vlucht mocht nemen Op de Parel der Noordzee. Dat was trouwens ook geen wonder, Gij, die met geheel uw hart Met ons eiland was verbonden Onder vreugde en in smart. 'n Zéér groot deel wel van uw leven Hebt ge op de bres gestaan Voor de Texelse belangen, Altijd kon men op u aan! 'k Denk aan TESO, waarvan gij wel Dértig jaar bestuurslid was En zozeer ter zake kundig. Wat kwam dat u goed van pas Dat gij daar de hoogste functie Mocht bekleden is 't bewijs, Dat uw kennis en uw élan Werd gesteld op hoge prijs. En nu is de tijd gekomen Dat gij henen zijt gegaan, Met uw meer dan zeven kruisjes, Al ziet men u dat niet aan. Want ondanks uw hoge leeftijd Zijt ge altijd nog vitaal, Kunt ge nog zeer warm gaan lopen Voor 't één of ander ideaal. Texel kan u dankbaaf wezen Voor het vele dat gij deed Tot het heil van 't Gouden Boltje, Nimmer dat men dat vergeet! Daarom hoop ik, dat gij lang nog Van uw rust genieien kunt, Want dat wordt u, dat is zeker, Door een ieder graag geaund! HUIS DE RIJMELAAR. in het schoonmaakgetijHamea-Gelei WINDVLAAG VEROORZAAKTE ONGELUK Het 8-jarig zoontje Piet van de familie Jn. Bakker, Den Hoorn, werd Woens dagochtend door een felle windvlaag te gen een juist passerende militaire auto geworpen. Hij brak een been en ook werd een van zijn handen gekwetst. Het ongeluk gebeurde vlak voor de ouderlij ke woning zijn vader liep achter hem Dokter Schalkwijk, die spoedig aanwe zig was, heeft het knaapje naar het St. Lidwinaziekenhuis te Den Helder laten" overbrengen DIT IS DE MOTORBOTTER HD 47, een van de drie Helderse vissersvaartuigen, welke op weg naar huis Dinsdagavond door de Zuidwester storm werden ver rast. De HD 180 is Donderdagochtend Den Helder binnengebracht, men had het scheepje 22 mijl uit de kust ontdekt, ae HD 186 was toen ol geruime tijd bin nen, maar de HD 47, die u hierboven ziet. zal de veilige haven met meer be reiken. Toen wij Woensdagmiddag om 1 uur de foto maakten wij gingen pootjebadend door de zwinnen zat dit 37 jaar oude vaartuig piecies voor paal 8, dus aan het begin van de Hors. Het was daar 's morgens omstreeks half vijf gestrand. De drie opvarenden. de Urker schipper P. Post, zijn zoon Jacob en de knecht T. v. d. Hert, hadden na de stranding eerst een schuilplaats ge zocht in de stuurhut, maar de woeste golven verbrijzelden de ruiten en toen qooiden de mannen een vlotje over boord, een reddingsmiddel van onge veer 1,20 meter lanq en 80 cm. breed! Daaraan hanqende wisten zij al water trappende na een half uur het strand te Ondanks de meest pessimistische ver wachtingen \oor het tocristenseizoen 1950 mogen we zeggen, dat het badsei zoen voor Texel goed is geweest, aldus begint het Jaarverslag van de VVV „Texel' (ovei het tijdvak van 31 Octo ber 1949 tot 1 November 1950), dat in de Donderdagavond gehouden algemene ledenvergadering uitgebracht werd. „Het voorseizoen, zo lezen wij verder, had be ter kunnen zijn, ofschoon zich daar het merkwaardige feit voordeed, dat de za ken, die de meeste service boden, ook de meeste gasten hadden. Dit wijst wel in de richting van: de gast eist meer voor zijn geld. Het naseizoen is plotseling af gebroken» De weersomstandigheden in September waren ook om te huilen, als maar regen Ondanks dit alles is seizoen 1950 voor Texel en de Texelaars een goed jaar geweest. De vervoerscijfers van de N.V. TESO zijn wederom gestegen en dit alles wijsl er op, dat Texel een nog steeds betere naam in binnen- en bui tenland krijgt en heeft gekregen Het is moeilijker de sfeer voor Texel te hou den zoals 7ij is dan mensen naar Texel te trekken We kunnen er niet genoeg op wijzen, dat de gast hier komt om wat hier is: rust en schoonheid Zolang wij dat voor Texel kunnen behouden, zal de toekomst van ons eiland verzekerd zijn. Leden, in 1950 telde de VVV Texel 624 leden, in 1949 546, in 1948 556 Resp in Den Burg 257 (139 middenstanders, 33 gewone leden, 71 hotel-pension en ge- meubil huizen en 14 eigenaars van kampschuren en kampeerterreinen). De Cocksdorp telde 82 ioden, Den Hoorn 73 (31 hotel-pension en gemeub. huizen). De Koog 160 (25 middenstanders, 18 ge wone leden, 100 hotel-pension en ge meub. huizon, 17 eigenaars van kamp. schuren en kampeerterreinen) Oosterend 16 leden, Oudeschild 28, De Waal 8. Vooral in De Cocksdorp en De Koog is het aantal leden gestegen. Het bestuur van beide afdelingen heeft een succes volle ledenwerfactie gehouden. 110 Bedden meer. Het aantal ingeschreven verhuurbare bedden bedroeg per afdeling: Den Burg 509, De Cocksdorp 176, Den Hoorn 242, De Koog 1407, Oosterend 43, Oudeschild 27 De Waal 0. Totaal 1950 2404. In 1947 1618, in 1948 2085. in 1949 2294. Er wa ren dus 110 bedden meer dan vorig jaar. Vooral tijdens de vier weken topseizoen mogen we het aantal door gasten besla pen bedden rustig een 6 a 700 hoger stel len. Niet alleen, dat een ieder dan in vreemdelingen doet, doch ook een deel van de ingeschreven leden bergt dan meer dan het aantal opgegeven plaatsen Er zijn gevallen, dat <Jit aantal met 100 pet. wordt overschreden. Dat dit laatste zeer zeker riet in het belang is van be drijfsvoerder en gasten ligt voor de hand Alleen is niet eon ieder in staat dit in te zien! Sprekende cijfers. Van April t.m September 1950 ver voerde TESO globaal 75,000 toeristen. Gezien de zeer moeilijke omstandighe den waaronder dit jaar gewerkt werd j (slecht weer, crisis in Belgie oorlog in j Korea), mogen wij dubbel cn dwars te- vreden zijn. Zodra de Economisch Technologische Dienst in Noordhplland het welvaarts- onderzoek van Texel beëindigd heeft. zullen er definitieve getallen verstrekt worden betreffende het bedrag, dat door de toeristen op Texel is gebracht. Meer dan 60,000 exemplaren van „Voor Vrienden van Texel", vonden hun weg over ons land en het buitenland. Het verslag noemt ervolgens de ra dio-uitzendingen over Texel, de artike len in binnen- en buitenlandse pers en de propaganda in het buitenland Nim mer waren er zoveel buitenlanders op Texel als dit jaar Opvallend was het grote aan cal Zwitsers. Voor ons was dit aanleiding speciale aandacht aan deze bergbewoners te wijden! De Texelfilm draaide ook enige keren in het buiterJand, o.a. te Antwerpen Er werden 1901 brieven verzonden en 60,253 drukwerken (Eigen orgaan). Het dagrecord was 'n ontvangst van 133 stuks post. De „Parkstraat" verstrekte plm. 6500 inljchiingen. Ingekomen telefoonge sprekken 1100, uitgaande 450. De ,,Bin- nenburg" gaf 2604 inlichtingen, 2404 in gekomen tel. en 2191 uitg tel. De Koog 3200 inlichtingen, 480 ingek. tel en 360 uitg. tel Den Hoorn 640 inlichtingen Het aantal boekingen in het kasboek bedroeg in '47 390, in '48 780, in 49 1450 en in '50 1540 Het aantal kilometers afgelegd op pro- pagandareizen in binnen- en buitenland (zonder Texel-Den Helder) '47 2300 km. a 6,52 ct per km., 48 4350 km. a 7,88, '49 6000 km. a 7,83 en '50 6200 km. a 7,58. Na de diverse georganiseerde festivi teiten te hebben genoemd wordt mede gedeeld, dat de VVV er ondanks het slechte weer „uitgesprongen" is, of schoon de concerten vaak hoofdbrekens bereiken, een afstand van ongeveer 300 meter. Zij begaven zich naar De Mok, waar zij na een moeizame tocht van een uur aankwamen. De Dorus Rijkers voer omstreeks zes uur uit. De reddingboot entdekte, dat er qeen mensen meer aan boord waren, waarop zij naar De Mok voer en de vissers vandaar naar Den Helder bracht. De eigenaar van het gestrande scheep je, de heer De Geus, uit Den Helder, is verzekerd. Ook de voorganger van de gestrande schuit is destijds op zee vergaan. BRIDGERS NAAR AMSTERDAM In de N.Z. lijn van de door de AVRO georagniseerde bridgedrive werden num mer 1 de heren K. Mant je en H. Veene- ma 2. werden de heren j. D Bakker en B. Stolk. In de O. W.-lijn werden num mer 1 de heren J. N Bruin en F. Brin kerhof 2. de heren B. Kramer en P Eelman. De Koog De le prijswinnaars zullen in Amster dam aan de kwart-finale deelnemen. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen hebben bezorgd Vooral het onderbren gen van de muzikanten bezorgde veel moeite. In totaal moeiten 170 personen ondergebracht worden voor wie niets betaald kon worden Het bedrag, dat de burgerij zodoende aan de VVV Texel schonk, mag op road f 1700 becijferd worden Wij zijn daar zeer dankbaar voor. Het was jammer, dat de meeste hulp moest komen van hen, die niet aan gesloten waren bij de VVV Onze leden hebben ons wel eens lelijk laten zitten! Met de heren J. Schrama, voorzitter van Texels Fanfarecorps, en de heer De Wilt, voorzitter van U.D.I vormde de directeur van de VVV een commissie, die de uitwerking van de plannen en de voorstudie van de toneel-, zang- en mu ziekuitvoeringen verzorgde Rond 7000 gasten woonden voorstel lingen van de Texelfilm bij (894 minder dan vorig jaar). Met een glimlach. Het toerisme bezorgt de mensen van de posterijen, de politie, de telefoon, de gemeente, enz veel extra werk. Maar het moet ons van het hart, dat dit extra werk steeds met een opgeruimd gezicht volbracht werd Wij zijn ons ervan be wust, dat wij het de heren en dames niet steeds even gemakkelijk hebben ge maakt. Ons werk bracht het mede, dat veel op het laatste nippertje gedaan moest worden Maar gelukkig klopte de zaak steeds en hielp men ons met een glimlach Ook de chauffeurs van de au tobussen en het personeel van de TESO- boten hebben het hunne ertoe bijgedra- -3S Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Doos45 ct gen, dat de naam van Texel ook dit jaar een goede kiank had. De gemeente Texel steunde onze VVV met een hoger bedrag aan subsidie dan verleden jaar en voorgaande jaren. Voorts deed de gemeente afstand van de vermakelijkheidsbelasting voor het op treden van de Vancouver Boys' Band. Mede kregen wij steeds hulp bij werk zaamheden in het Park, zoals schoonhou den, maken van een nieuw ingangshek, enz. Ook de N.V. TESO deed wat in haar vermogen lag, zij steunde ons werk steeds waar het haar mogelijk was. ZE ZIJN ER! Dinsdagmiddag is de eerste groep (8 stuks) lepelaars in de Muy neergestre ken. De anderen zullen wel spoedig vol gen. Wij neten hen hartelijk welkom en hopen, dat zij een gelukkige tijd op ons eiland mogen doorbrengen, met vele nieuwe nakomelingen zullen worden ge zegend en dat die spruiten heel veel zon zullen zien.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1