Cjroen ^warLs Jexeh in het harL, Elke huisvrouw doet het anders Uurdienst rond ons Gouden Boltje ingesteld Verkeersprobleem thans opgelost Morgenochtend om tien uur gratis proefvaart Weg met de ratten! ZATERDAG 31 MAART 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6515 COURANT Uitgave N.V- v h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f3,15p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. Het doet ons een groot genoegen te kunnen mededelen dat voor het ver keersprobleem op Texel en voor het vraagstuk van de verbinding met de vaste wal, dat al zo veel jaren de bewo ners van ons eiland bezighoudt, een op lossing is gevonden, die alle partijen in alle opzichten zal bevredigen. Enkele weken geleden kwamen op de terrassen van café-restaurant Van dei- Werf (bij de Slufter) delegaties van al lerlei belanghebbenden, belangstellen den en deskundigen bijeen Het was een bont gezelschap dat daar in het milde lentezcnnetje vergaderd was. Allen wa ren bezield met de gedachten: a. het ver keersprobleem voor goed uit de wereld te helpen en-b. de eigen zin door te drij ven. Dat een cergelijke instelling een ge zonde basis schept voor besprekingen, bleek uit de oplossing die daar aan de voel van Texels onvolprezen duinen werd geboren Om de zaak zo breed mogelijk te kun nen aanpakken, had men de samenstel ling van de vergadering zo ruim moge lijk genomen We zagen o.m.: a Ons gemeentebestuur en Reini gingsdienst. b. Het dagelijks bestuur der gemeen ten Den Helder en Vlieland. c. Het volledige TESO-personeel, di rectie, commissarissen en zij, die graag commissaris willen worden. d Voor- en tegenstanders van een verbinding over 't Horntje. e. Idem van een verbinding over Ou- deschild. f. Schrijvers van ingezonden stukken g. Kerkelijke autoriteiten. h. Vertegenwoordigers van Rijk, Pro vincie, Waterstaat, VVV en Landbouw organisaties. i. Bestuursleden van verenigingen met een cultureel of een ander onschuldig doel. waarvan wij noemen: Burenton Waalderstraat, Groot Siem, Kotex en Ned. Herv. Zusterkring Dorcas" uit Den Burg; het Schoolverbond (Den Hoorn), Biljartclub De Koog, Sociëteit Vrien denkring" (De Cocksdorp), VIOS (Oost), De Lofstem (Oosterend), IJsclub Waalen burg (De Waal), Wilhelminabewaar- school (Oudeschild). De leiding berustte bij de heer Huib de Rijmelaar Het reglement van orde vermeldde als eerste punt, dat de discus sies in dichtvorm moesten worden ge voerd. Deze verplichting leverde verras sende resultaten op. Bijna niemand durf de het woord te voeren en deze gang van zaken moge hierbij warm worden aan bevolen voor Raads-, Jaar- en Bestuurs vergaderingen. Niet alleen komt de gedachtenwisse- ling op een hoger peil te staan, ook de vergadertijd wordt er aanmerkelijk door verkort. Na het openingswoord vblgde aanvan kelijk een minutenlange stilte. Men keek elkaar opgewonden en wantrouwend aan. De heer Van der Vlies beet de steel van zijn pijp middendoor en sprak enige Kijkt U maar eens naar Mevrouw W Die begint al heel vroeg met de schoon maak en doel alles ineens achter elkaar. ..Dan is het gebeurd" zegt zij. Mevrouw J., die ook nog voor vier peuters moet zorgen, denkt er anders over. Zij verdeelt het over een paar we ken, dan kan ze alles rustig klaar krij gen. Zo heeft elke huisvrouw haar eigen methode. Zo gaat het ook met het koffierant- soen! Mevr. W besteedt haar bonnen ineens, dan heeft ze haar koffie voor 6 weken in huis; Mevr J levert wel de bonnen dadelijk bij haar kruidenier in, maar koopt niet alles tegelijk: „dan heb ik steeds vei se koffie", zegt Mevr. J. Maarbeide kopen ze voor hun kostbare bonnen de beste koffie, die er is: Niemeijer's Paarsmcrk! Dat heeft de ondervinding hen geleerd. Zo genieten ze bovendien dubbel, want met Niemeijer's waardepunten (ook op Niemeijer's Gala en Princess thee) spa ren ze ongemerkt voor het prachtige „Safira" tafelbestek, vlekvrij door en door! Vraagt U ook even per briefkaart aan Niemeijer, Groningen, een geschenken- lijst? P.S.: Denkt U er aan dat bonnen 489 en 497 uiterlijk 31 Maart bij Uw kruide nier moeten worden ingeleverd? (I.M.) woorden, éie niet rijmden en ook niet in de rubriek .blanke verzen" konden worden gerangschikt, waardoor hem het woord moest worden ontnomen. Ten slotte werd dan het. bevrijdende woord, gesproken: Een motie, gezamen lijk ingediend door de vereniging voor K I en hot theologen-convent. Kort sa mengevat komt ze hierop neer: I. Er wordt een uurdienst rond het eiland ingesteld. De dienst wordt geva- len met a. S s Dokter Wagemaker (afvaart- plaats: Oost), b. S.s. Marsdiep, afvaart De Cocksdorp c. M.s. Voorwaarts, afvaart Den Hoorn d. M.s. De Zeemeeuw, (haven Den Helder II. Bij Oost. De Cocksdorp. De Koog en Den Hoorn worden zgn. „ducks" (am- phibievaartuigen) gestationeerd, die de verbinding tussen de wal en de schepen zullen onderhouden. III 's Morgens om 6 uur zet de vloot zich van genoemde afvaartplaatsen af in beweging en blijft doorvaren tot 's avonds 10 uur Elke rondvaart duurt 4 uur en alle schepen maken dus op gelijke afstand van elkaar blijvend 4 maal daags de tocht rond het eiland. IV. Elk heel uur vertrekken er bus sen van Den Burg naar de buitendorpen en het Horntje en omgekeerd gaan ze elk half uur vandaar terug naar Den Burg. Eén blik op de kaart doet ons direct de grote voordelen van deze oplossing zien. a. Alles draait om Den Burg, wat voor de bewoners van het hoofddorp een pret tig idee is. b. De buitendorpen kunnen geheel buiten Den Burg om, wat voor hen weer een hele geruststelling is. c. De verbinding via Oudeschild blijft. Het dorp kan zijn toekomst met vertrou wen tegemoet zien d De kortere verbinding via 't Horn tje komt. e. De tarieven van TESO behoeven niet te worden verlaagd f. De aandelen van TESO worden niet waardeloos. Een emissie van 1000 nieu we, variërende van f 1 tot f 10,000 wordt overwogen. g. De badgasten kunnen zolang varen als ze willen h. Landbouwproducten kunnen over al worden ingeladen. i Een frequente verbinding met de vas te wal en Vlieland wordt verkregen. j. Elk dorp heeft onderling een uur dienst. Voor de dorpen langs de kust bestaat de mogelijkheid over land of over zee te reizen. k. De mogelijkheid bestaat nu, de reis- duur zelf te bepalen Voorbeeld: Bewoner A. van De Waal moet naar Den Helder en beschikt over weinig tijd. Hij neemt dc bus naar Den Burg, stapt over op de bus naar 't Horntje en gaat vandaar met de boot naar Den Helder Reisduur 1 uur Bewoner B. van De Waal moet dezelf de reis maken en beschikt over veel tijd Hij neemt de bus naar Oost en scheept zich daar in voor de tocht om de Noord. Reisduur plm. 3% uur. CULTURELE AVOND Donderdagavond wordt in „Het Witte Huis" de laatste culturele avond in dit seizoen, onder auspiciën van de Koger Oranjevereniging, gehouden De heer Ad Blok v.d. Velden zal dan spreken over „Wat schildeiijen ons kunnen zeggen" Mooie lichtbeelden naar schilderijen van de bekendste schilders, zowel oude als moderne, zullen het gesproken woord verduidelijken. Op voor ieder be grijpelijke wijze .zal worden verteld over het leven en streven van kunste naars in de loop der eeuwen. Er is ook gelegenheid om vragen te stellen. 1. Men kan onderweg z'n reisplannen wijzigen Mevr. C. uit Den Burg moet met haar dochtertje naar de oogarts ir. Den Hel der. Het Is mooi weer en een tochtje over de Noordzee lokt haar aan. Ze neemt de bus naar De Cocksdorp en gaat daar aan boord. Tegenover de Sluf ter komt zij met schrik tot ontdekking, dat zij haar ziekenfondskaart heeft ver geten. Voor De Koog geeft ze de conduc teur een dubbeltje om een wakend oog op haar dochtertje te houden, stapt af, neemt de bus naar Den Burg, heeft daar juist tijd om de kaart te halen, en 20 mi nuten later is zij al weer bij 't Horntje, waar ze zich weer bij haar dochter kan voegen. De vergadering was met stomheid ge slagen. Hoe was het mogelijk dat nooit iemand tevoren op dit denkbeeld was ge komen? De voorzitter bracht nog eens alle vorige plannen, ispporten en sug gesties in herinnering. Niets haalde ech ter bij dit voorstel. Ieder liet zich nu van zijn beste en royaalste zijde kennen De provincie be loofde een nieuwe weg van Den Burg naar het Horntje te zullen aan leggen, het Rijk zal voor een hetere haven te Oudeschild en een nieu we bij 't Horntje zorgen, TESO laat weer enkele fietspaden aanleggen, de Gemeen te Texel zal enkele bomen laten rooien, de Texelse Middenstandsbonden geven vrij vervoer aan mensen die in Den Hel der willen w inheien, Vlieland zorgt voor een urinoir op de Vliehors. Een half uur en 8 minuten na de ope ning kon de voorzitter het voorstel met amendementen dan ook in stemming brengen Niemand twijfelde één moment aan de uitslag en toen hij dan ook origineel als altijd vroeg: ..Nu uw mening, Er is al lang genoeg geklest" klonk een daverend: „BEST!" langs de duinen, door de Slufter en over Eierlands vruchtbare landouwen. In gepaste feestvreugde (Verlof BI) bleef men nog enige tijd gezellig bijeen en tegen vijf uur ging ieder voldaan huiswaarts. Nu is het dan zover dat de proefvaar ten gemaaid kunnen worden. Vanavond gaan de boten naar hun afvaartplaatsen, de ducks worden vanmiddag al vei wacht en morgenochtend om 10 uur beginnen de rondvaarten. Reiskosten worden dan niet in reke ning gebracht. Boten en bussen zijn ge heel vrij. Een aantrekkelijk programma (dat ook in het seizoen wordt gegeven) wacht de reizgers aan boord. Het ziet er als volgt uit. Den Helder-'t Horntje: Welkom op Texel", gevolgd door Legende van de Strooppot" (le deel) door de heer Os kamp. 't Horntje-Oudeschild. Texelfilm (le deel), gedraaid en toegelicht dnor de heer P. Swarthof Oudeschild-Oosterend: „Naar het licht", enkele greper. uit Texels staatskundige en kerkelijke geschiedenis, door de heer J. A. v. d. Vlis. De Cocksdorp-Vliehors Vliehors- De Cocksdorp: „Schorren en Robben" door Teun Brouwer of assistent De Cocksdorp-De Koog. Texelfilm (2e deel), gedraaid en toegelicht door de heer S. Langeveld. De Koog-Den Hoorn: „Sport en Prog nose" door de heer W. A v. Zeijlen. Den Hoorn-'t Horntje: „Folklore en Volksfeesten", door de heer Michels. 't Horntje-Den Helder „Komt U nog eens terug?" gevolgd do«>r „Legende van de Strooppot" (2e deel) cioor dc heer Os kamp Behalve de heer Oskamp, die steeds heen en weei blijft varen, zullen de an dere sprekcis steeds weer per taxi naar hun uitgangspunt worden teruggebracht. Aan bezitters van radiotoestellen met een zgn. Visserijband, delen wij mede, dat alle schepen met een zender en ont vanger zijn uitgerust en dat in De Waal 'n centrale zender is opgericht, van waar uit de heer IJska de uitzendingen zal verzorgen in de Nederlandse en de Frie se taal Door een recnistreekse lijnver binding met enkele kapperszaken kunnen ook van De Waal uit de weersvoorspel lingen op ïange termijn en het laatste nieuws aan de schepen worden doorge geven. Alles is dus gedaan om het Texelaars en gasten raar de zin te maken. Ver zuimt morgen niet eens een tochtje mee te maken. Het kost u niets en het ver plicht u tot niets! NAAR ALKMAAR Voor de uitvoering \an de Matthaus Passion op Zondag 1 April blijkt be hoorlijke belangstelling te bestaan De TESO-bus is volgeboekt. KINDERZANG Morgenmiddag om drie uur geeft Kin derzang Oudeschild onder leiding van Mw. Room een uitvoering in Het Eigen Gebouw. KIEVITSEIEREN VERKOCHT VOOR DE „HAAK IN" D. de Vries en P. d? Vries, Waalder- weg, vonden Woensdag een nest met vier kievitseieren Dat is op zichzelf niets bijzonders, want Gerrit Boot van De Waal vond vorige week al een nest met 3 kievitseieren. Doede en Piet hebben de eieren ten bate van „Haak in" verkocht En dat is toch wel een berichtje waard! „UW WIL GESCHIEDE" Wij herinneren gaarne aan de uitvoe ring door „Het Masker" hedenavond in „De Oranjeboom". Volgende week Don derdag wordt een tweede opvoering ge geven Maar dan zonder bal Het is een aangrijpend toneelstuk van H Bakker en E. J. M. Terlinge. WEGEN WORDEN OPGEKNAPT Door de weggebruikers zijn al heel wat lelijke woorden gezegd over de toe stand van het Gerritslanderdijkje en de Pijpersdijk. Gelukkig kunnen wij nu mededelen, dat de Dertig Polders de verbetering van het Gerritslanderdijkje ter hand nebben genomen en dat daarna van de Pijpersdijk weer een echte weg zal worden gemaakt! Schoonmaak in den lande PUROL voor de handen TEXEL 1 Morgen gaan onze Groen Zwarte Leeuwen op het vasteland de West-Frie zen bevechten. Zoals uit de ranglijst blijkt, hebben die West-Friezen al 10 wedstrijden aan hun bioek gehad, maar ze hebben er ook twee gewonnen, een bewijs dus, dat ze het wel kunnen! Daar om zouden zij het zich zeker als een gro te eer rekenen als zij de Texelaars met lege handen huiswaarts konden sturen! Texel staat no. 2 en beeft nog slechts twee punten achterstand bij ZAP, dat morgen naar RKAFC gaat. Vorige week moest RKAFC hier de zege aan Texel laten, maar er is een kansje, dat zij te gen ZAP gelijk spelen en dan wordt de spanning nog grote:Natuurlijk hopen wij zelf, dat ZAP geklopt wordt. Dat zou echter de eerste keer zijn, maar het kan Hier is de stand. ZAP 17 10 7 0 64-14 27 Texel 17 10 5 2 39-17 25 'RKAFC 18 9 4 5 31-24 22 Watervogels 16 8 5 3 37-21 21 Schagen 16 8 3 5 39-16 19 Oudesluis 16 6 4 6 31-32 16 St. George 15 4 6 5 38-30 14 Bergen 15 6 2 7 24-31 14 Vrone 13 f, 4 9 31-54 14 W Waard 16 4 2 10 27-45 10 Westfriezen 15 2 3 10 22-!4 7 Koedijk 13 1 1 li 17-51 3 S. V- De Koog. Zondag" Tex. Boys 2-Dc Koog om half 3 Texel 3-De Koog 2. half 3. Adsp.Texel C-De Koog A, om 4 uur. Veel succes! S.V. De Cocksdorp Hedenmiddag gaat Aasp. naar Tex Boys A. Vertrek 3.30 uur. Het 2e is vrij Het le ontvangt W.Waard om 2,30 uui. Uit werd met 5-2 gewonnen. Toch niet te licht opnemen Dat lauwe spel niet herhalen' W. beschikt over een goede ploeg, dus direct van de bovenste plank, dat moet het parool zijn! Terreindienst P. de Jong en H. v. Boven. ZON, MAAN EN HOOG WATER. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. De zon komt 31 Maart op om 6.17; on der om 7,13. Maan: 6 April N.M.. 14 April E.K. Hoog water Ier rede van Texel 31 Maart 3.03 en 3,37. 1 April 4,30 en 5,26. 2 April 6.03 en 7 04. 3 April 7,23 en 8,10. 4 April 8,16 en 8,55. 5 April 8,54 en 9.23. 6 April 9,29 en 10,05. wSmSt. U V.unl weer volop genieten van de geionde en Me'rkw«Wkende „HEDEN KIEVITSEIEREN" Texelse producten in Amsterdam. Op onze wandeling door de Leidsestraat zagen wij dat een bekend hotel een groot bord voor een der ramen had geplaatst, waarop stond „Heden kievitseieren" Naar we vernemen zijn dit producten van onze Texelse kieviten. EXCELSIOR GEEFT UITVOERING De muziekvereniging „Excelsior". Oosterend, heeft gisteravond een uitvoe ring gegeven voor haar donateurs. Zij telt heel veel donateurs en daarom moe ten steeds twee avonden worden gege ven. De tweede uitvoering heeft heden avond plaats. Evenais gister belooft het weer een genoeglijke avond te worden. VESTIGINGSVERGUNNING Door de Minister van Econ. Zaken is op 22 Maart 1951 aan de heer S G. v. d. Doorn, Min. Ruysweg 107, te De Koog. vergunning verleend tot het vestigen van een Inrichting voor dc uitoefening van een vervaardigingsbedrijf van hou ten speelgoederen, annex kleinhandel in stiandspeelgoederen, kunstnijverheidsar- tikelen, so ivcniers en zonnebrandolie, in hel perceel. Schoonoordweg 16A. te Den Burg. Het verzoek van de heer P. Koper, om oen verlof A voor het voormalig offi- ciersgebouw te Eierland, is afgewezen. BRIDGECLUB „GROOT SLEM". De uitslag van de competitiewedstrijd gehouden op Dinsdag 27 Maart is als volgt: 1. Joh. D. Bakker-B Stolk 99 pt 2. Koningsveld-Ten Cate 94 pt 3. Dhr en mw. Beemsterboer 92pt 4 Dhr en inw J. <3* Bruin 91 pt 5. Dhr en mw J. Kiljan 88 pt 6. Wessels-Idema 86% pt 7: M. Bos-J. Ran 84 pt 8. Dhr en mw Slort 74 pt 9 Brinkerhof-Dol 71% pt 10. Koorn-Kok 70 pt 11 P C. Roeper-D v.d Werf 68 pt 12. K Mantje-H. Vanema 66 pt 13. Van Santen-Jb v. Lente 61% pt 14. Mw. Graaf-P. Oosterhaven 48 pt De volgende avond is op 10 April. „EEFIES NAAR DE BUS" Wandelen is gezond, maar een brie venbus in de buurt is toch erg gemakke lijk, vooral als je op het laatste ogenblik je correspondentie nog mee wilt heb ben! Daarom zijn de bewoners van Oos- terend-We>t (Weststraat, Schoolstraat, Kerkplein en Kerkstraat) ons aller Tan te Pos er zeer erkentelijk voor. dat zij haar belofte om aan het perceel van kapper Bakker een brievenbus te be vestigen, stand heeft gedaan Woensdag ploften er de eerste brieven in de bus. Ge kunt ook 's avonds feilloos posten, want de bus is onder een lantaren ge plaatst. De eerste buslichting is 's mor gens om half zeven die post gaat dan nog met de tweede boot, 7,45 van Texel. De 2de Renting is 's middags om half 4 die post gaat dan nog 's avonds om 5,45 van het eiland. BOU W VERGUNNINGEN. Behoudens hogere goedkeuring heb ben B. en W. de volgende bouwvergun ningen verleend: Aan mw. de wed. J. A. Lüysterburg, De Koog, bouw van een bergplaats. Mej. C. van Lenten, Kogerweg, bouw van een woonhuis. A. Dros Bzn., Eierland, bouw van een schuurtje D. Mets, Den Burg, verbouw bijkeuken L. Broere, Duinweg, bouw van een bergplaats J. Zwaan. De Koog, Pijpersdijk, ver bouw woonhuis. J, Verseput, Eierland, uitbreiding woonhuis met bijkeuken. J. Dekker, Oudeschild, «^Dorpsstraat, vernieuwing voorgevel. F R. Haarsma, Postweg, Eierland, plaatsen van 2 kippenhokken. D. Bruin, De Waal, verbouw berg ruimte. J. M. Bakker, Hoornderweg, H 10, ver bouw bijkeuken. „Zet er weer eens een flinke kop bo ven!" aldus verzocht ons de secretaris van de commissie, die de rattenbestrij ding op ons eiland organiseert, „want zo vervolgde hij „het staat vast, dat de bestrijding van de ratten op Texel dringend noodzakelijk is: uit het grote aantal ratten, dat de laatste tijd onscha delijk is gemaakt blijkt immers, dat er op "Texel heel wat i alten rondscharre len. De schade, die door deze enorme knagers en vreters wordt aangericht is zeer groot. Gelukkig behoeven we niet machteloos toe te zien: naméns de com missie voor de rattenbestrijding delen wij mede, dat de zgn. Scilla-koekjes zeer goede resultaten opleveren. Deze koekjes zijn verkrijgbaar tegen de kostende prijs ad 2% cent per stuk bij de secretaris der commissie, de heer E. Noordijk, Juli- anastraat. Den Burg. Naar we vernemen hebben reeds vele ingezetenen de ratten van deze Scilla-koekjes laten snoepen en het resultaat was zeer goed1 Neemt nog vandaag proef, dan vindt u morgen de morsdode ratten. Dood moe ten ze. Allemaal!

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1