A Persil producten DAMPO KOEIENVERVOER voor de echte Hollandse helderheid Lentetijd - Schoonmaaktijd Kapitein Klakkebos gaat naar Amerika Jeugdrubriek &cn liatvc vanivaeicdevi „Dolly" Door de steeds stijgende prijzen van papierwaren M.&A.J.Vonk Haal de ideale hulp in huis II. De werkindeling. We beginnen boven in het huis om niet steeds met werkmateriaal, rommel die weggeooid kan worden, kleedjes die geklopt moeten worden, enz., door het reeds schoongemaakte deel van het huis te moeten lopen. Het maakt een groot verschil of we met of zonder stofzuiger werken. Zonder stofzuiger: eerst ragen en vegen, het stof laten bezinken en daarna stoffen. Met stofzuiger: eerst ra gen en stoffen, dan stofzuigen. De volg orde waarin gewerkt wordt is voor elk vertrek dezelfde U moet beginnen met 1. De kasten (voor de zolders, koffers en kisten) worden schoongemaakt met een sopje van alkalivrije zeep De kasten open laten drogen en onderwijl de in houd (servies, kleding, enz.) schoonma ken. Het serviesgoed wordt afgewassen, de kleding uitgeborsteld, uitgezogen en gelucht. Is men hiermee klaar dan is de kast van binnen gedroogd. De servies- kasten worden van nieuw papier voor zien (practisch is, om in plaats van pa pier, zeiltjes op de planken te leggen) en alles kan worden ingeruimd. 2. Het meubilair is nu aan de beurt. In de woonkamer krijgt de kachel een goe de beurt en in de slaapkamer de bedden. Om meer werkruimte te hebben zet u de schoongemaakte en verplaatsbare stuk ken bij voorkeur uit het vertrek. De niet verplaatsbare dekt u af met lakens of papier. 3. Plafond, wanden en vloer. Het pla fond en de muren worden geraagd (een schone doek om de ragebol binden). Werkt u met een stofzuiger dan kunt u plafond en wanden zuigen. Hierna vegen (overgordijnen kunt u binnen zuigen) Tenslotte stoffen. Is de vloer bedekt met tapijt dan kan dit worden opgefrist met water en ammonia of met een speciale tapijtreinigende vloeistof. Het vloer kleed zo mogelijk buiten brengen en na het luchten^ op de achterkant kloppen. Linoleum goed in 'de was zetten. Houten vloeren worden gedweild en na het dro gen in de was gezet. 4. Ramen, spiegels, houtwerk. Ramen worden gezeemd (niet in de zon) met water waarin zonodig een scheut alkali- vrije zeep, spiegels schoongemaakt met spiritus, houtwerk met een sopje van al kalivrije zeep (gebruiksaanwijzing op de fles). Voor de zolder is de schoonmaak een goede gelegenheid om oatgene in de kis ten en koffers wat met meer gebruikt wordt, op te ruimen. Ook is het gemak kelijk om op elke koffer een lijst te plak ken waarop de inhoud staat aangegeven. De slaapkamers. Dekens en matrassen zuigen en bij droog weer buiten leggen. Matrassen niet kloppen. Zuigen en bor stelen is doelmatiger en geeft minder slij tage Wollen dekens kunnen we zelf wassen in een wolwasmiddel. In badkamer en toilet krijgt al het porcelein (of emaille) een goede beurt door het af te nemen met een sopje van alkalivrije zeep (zo nodig schuren met schuurmiddel; daarna doorspoelen met heet sodawater Het toilet krijgt een ex tra beurt met een sopje, waaraan wat lysol (2 pet. oplossing) of cresol (5 pet. cresolzeepoplossing) is toegevoegd. Dit behoort trouwens geregeld te gebeuren en vooral wanneer er een zieke is. Een gele aanslag in de syphon kan men goed verwijderen met bleekwater. In de kelder begint u met het nakijken en schoonmaken van de voorraad en in maak. Reinheid en geregeld luchten be vorderen de duurzaamheid van de be waarde levensmiddelen In de keuken beginnen met het gron dig uitsoppen van gootsteenkastjes en servieskast. De inhoud nakijken en schoonmaken; het servies dat niet dage lijks in gebruik is, alwassen. Emaille pannen, die van binnen bruin zijn, uitko ken met soda (3 a 5 gram per liter wa ter). Ze worden dan weer prachtig schoon. Aluminium pannen een extra beurt geven met zeep en staalwolspons. Dakgoten moeten worden nagekeken, evenals roosters van afvoerpijpen, lucht roosters en het dak (op losse pannen). Groene buitenmuren en straatjes wor den opgeknapt door begieten met kokend sodawater. Zinkputten moeten woren nagekeken, en zo nodig, uitgeschept omdat ze door de neerslag van vast vuil verstopt kun nen raken. Uitscheppen met een daartoe in de handel zijnde schep. Spoelen met kokend sodawater en goed naspoelen met schoon water. Regenbakken, waarin drinkwater ver zameld wordt, moeten één keer per jaar worden schoongemaakt (en wel na de droge tijd). Neerslag op de bodem en aanslag aan de wanden moeten worden uitgeschept. Boenen met kokend water en zeer goed naspoelen (Slot volgt), HOOGTEVREES IN VLIEGTUIGEN ONBESTAANBAAR. „Er zijn tal van mensen, die in meer dere of in mindere mate last hebben van hoogtevrees. Dit verschijnsel is lou ter psychisch en staat los van iedere aanleg. Het is begrijpelijk, dat zij, die aan hoogtevrees lijden, bij voorbaat al een afkeer van vliegen hebben", aldus Dr Fürstner, een vaa de medici van de Geneeskundige Dienst van de K.L.M., „toch realiseren deze mensen zich niet wat hoogtevrees precies is. Immers, het staat vast dat het volkomen los zijn van de aarde, zoals dat bij vliegen het geval is, iedere aanleiding tot hoogtevrees ontneemt". „Staan op een hoog gebouw of op een toren is heel anders dan zitten in een gerieflijke leunstoel in een besloten cabi ne, zelfs al bevindt het vliegtuig zich op 6000 meter hoogte Wanneer men op een hoogte contact heeft met de aarde, kan men loodrecht omlaag kijkend, zich een voorstelling maken van wat er zou kun nen gebeuren. Ook bergbeklimmers heb ben hier vaak last van, maar hun angst wordt voor een groot deel gecompen seerd door de aangename bergtocht". „Bovendien is er een groot verschil bij het verticaal omlaag zien en kijken naar een ver verwijderd punt beneden. Van uit een vliegtuig kijkt men zo goed als nooit verticaal omlaag, omdat dit een voudig niet kan en zou het kunnen, dan heeft dit los zijn van de aarde geen vat op de ontplooiing van de hoogtevrees. Zij die hiervan last hebben, moeten maar eens gaan vliegen, dan zullen zij het zelf ervaren". door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden). 37 Wel bij het omhoogtrekken sloot de lus zich natuurlijk als een strop om de hals van de arme kapitein en je be grijpt wat een gewaarwording dat was Alle haren op zijn hoofd trilden van be nauwdheid. Maar gelukkig kon hij bij zijn zakmes komen en hij sneed rits! het touw door. Beproefde hulp btj verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. 38 De drie „wolgaslepers" daarboven rolden natuurlijk 3ls ballen over de grond, maar waren spoedig op de been. Ze maakten een nieuwe lus en lieten 't louw weer zakken. Nu werkte de kapi tein er z'n aimen doorheen, schoof het om zijn middel, en zjuut, zjuut, daar ging hij de hoogte in, hoor! Maar och, wat schrok hij toen hij naar zijn benen keek. want die waren, toen hij zich in de grond boorde, helemaal in elkaar ge draaid! Nr. 91. WIEBE EN ANTON LAAN. Wiebe heeft Dinsdag zijn achtste ver jaardag gevierd en Anton wordt Woens dag, 4 April a.s., zes Zij wonen Koger- straat 21, Den Burg. Wiebe leert goed op school en dat moet ook wel, want hij wil later naar zee. 's Zomers gaat hij vaak naar de haven van Oudeschild en daar vermaakt hij zich best. Hij leest elke week een boek uit de bibliotheek en het liefst zeemansver halen. „Stuurman Flmk" had hij in een paar dagen uit en vond dat prachtig. Anton houdt veel van tekenen en kleuren. Hij wil later schoolmeester worden net als z'n vader en ook in de Landbouwschool. Als het zo ver is zal hot Rusthuis wel klaar wezen, dan kan va der daar in Atie Maat is z'n vriendje op school, die wil schilder worden en ze hebben nu al afgesproken, dat die de school dan zal schilderen. Heb je een fijne verjaardag gehad. Wiebe? En volgende week is het al weer feest! Veel plezier hoor! Nr. 92. COBIE EN LIA DE BLOOIS Zij wonen in de Warmoesstraat. Cobie heeft op 16 Maart haar 10de verjaardag gevierd en Lia wordt Dinsdag 24 April drie. Cobie helpt haar moeder flink. Bood schappen doen vindt ze ook fijn. Vooral als er een half onsje drop bij is! Ze houdt heel veel van bloemen Nu de sneeuwklokjes er zijn en alom de crocus- sen bloeien, verrast ze haar moeder al tijd met een leuk bououetje. Toen ze 9 jaar werd kreeg ze een fiets. Dat was een reuze feest natuurlijk, want fietsen vindt ze heerlijk. Maar met die vervelende Maartse buien is daar niet veel aan. hè Cobie! Maartse buien, dat is een bewijs, dat de Lente met de Winter aan het worstelen is, maar de Lente wint het. altijd! De mooie, warme dagen zijn in zicht en dan komen er nog veel meer bloemen! Lia kan de hele dag zoet zijn met haar poppen. Als moeder aan het werk is loopt ze ook parmantig met de stofdoek te zwaaien. Dan is ze aan het werk of alles ervan afhangt. Dat zit dus goed! Ze vindt het jammer, dat Henny nu in Maassluis woont, want nu kan ze niet meer zo dikwijls bij Henny te gast! Veel plezier op je verjaardag! 5ANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body Adv. Texelsche Boerenbond. Vergade ring op Vrijdag 8 Febr. 1901 in hotel Texel. 1. Uiteenzetting van het doel van den bond, 2. aanneming van nieuwe le den; 3 verkiezing van een bestuur voor wijk B. Het Bestuur van Wijk „Hoorn". (Gekozen worden A. Dros Azn„ H. W Keesom m J C. Roeper). DE COCKSDORP, 25 Jan. 1901 Dinsdag werd alhier eene landbouwver- eeniging opgericht. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. Brans, tot secretaris cTe heer D. C Dros en tot penningmees ter de heer Joh. de Graaf. 17 Personen traden als lid toe. Het plan bestaat zich aan te sluiten bij de „Hollandsche Maat schappij van Landbouw". FEUILLETON 20.) Dols eerste wandeling buiten was achter de rug. Ze had zeer genoten; het lichte gevoel in haar hoofd was ge heel weg en ook haar benen trilden niet meer zoals de eerste keren, dat ze in het hotel heen en weer scharrelde. Ze moest echter zichzelf bekennen, dat het haar meer vermoeid had dan ze had kunnen denken, doch de dokter was erg tevre den en gaf alle hoop op een volledig her stel. Met een gevoel van grote behaag lijkheid was ze nu in bed gekropen om het vereiste middagdutje te doen. Ans zat op de waranda een brief te schrijven met alle bijzonderheden over Dol. Even gleden haar ogen peinzend over de nu nog witbesneeuwde bergen; lang zou die sneeuw wel niet meer blij ven, want de zon had al heel veel kracht en, als je zo 's middags buiten kwam, voelde je iets van de lentelucht. Plotseling stokten haar gedachten: in de verte zag ze een man met soepele stappen het smalle pad naar het hotel op klimmen. Er was iets zeer bekends in die gestalte. Ans liet geen oog v^n hem af en, toen hij naderbij kwam wist ze, dat haar ogen haar niet hadden bedrogen. Het was Max. Ook hij had haar nu herkend en vrolijk wuifde hij met een grote bos bloemen. Ondanks een zeker onrustig gevoel, dat haar langzaam bekroop, wuifde ze, hoewel niet erg enthousiast, terug. Even daarna klotsten zijn voeten over de gang en verscheen hij op de wa- ïanda Ik kwam Dol bezoeken, zei hij, z'n ogen ernstig op Ans gericht. Ik begrijp, dat je niet voor mij komt antwoordde Ans koel, maar Dol rust en mag niet gestoord worden. Dan wacht ik, sprak hij kalm en leunde tegen de muur, de bloemen op een stoel neerleggende. Ans trachtte rus tig de brief af te maken, doch tegelijk met de stille rustige figuur was er iets beklemmends over haar gekomen en ze kon haar gedachten niet tot de geschre ven zinnen bepalen. Vele vragen kwa men in haar op, doch geen er van sprak ze uit Het was toch immers niet haar zaak7 Ze moesten de hele kwestie zelf maar uitvechten, alleen hoopte ze, dat Dol er niet weer de dupe van zou wor den. En, zonder het zelf te willen, zei ze hard: denk er om, dat elke opwinding voor Dol funest kan zijn; ze is wel iede re dag op, maar alles heeft haar enorm aangepakt. Hij kwam een stap naar haar toe: Ans. is het nu nodig, dat je zó vijandig doet? Denk niet, dat dit alles zo klakkeloos over mij is heengegaan. Heus, ik heb ook mijn deel gehad. Dat is mogelijk, maar waarom laat je haar met met rust? Ze begon nu juist moeite te doen om jou en alles wat er mee samenhangt, te vergeten En nu kom je. na haar al die tijd aan haar lot te hebben overgelaten, plotseling weer op dagen. Ik mocht toch niet eerder komen, zei hij zacht en, wat dat vergeten be treft, wil ik alleen dan weggaan, als ze zelf daarom vraagt. Dit is iets, Ans, wat alleen Dolly en mij betieft; ik wil je wel zeggen, dat ik van haar houd en alles wil doen om het gebeurde weer goed te maken Geloof je me? vroeg hij drin gend. Hij stak een hand uit en een blik in zijn oprechte ogen zei Ans, dat het hier ernst was; de ferme handdruk, dien ze hierna wisselden, zei op dat moment meer dan woorden hadden kunnen doen. Even later hoorde Dol de deur van haar kamer opengaan; meteen zei ze: gunst Ans, wat heb je me lang laten lig gen. Ik was al lang wakker, maar heb zoet gewacht tot je me zou komen roe pen. Daar ze geen antwoord hoorde, keek ze om en zag Max staan. Oh, zei ze al leen en met een kinderlijk gebaar streek ze even langs haar voorhoofd. Het zien van het smalle gezichtje, waarin de ogen haast eens zo groot le ken als vroeger, ontroerde Max zó, dat hij een ko:t moment bij de deur bleef staan, haar alleen maar aanstarende. Het volgend ogenblik knielde hij voor haar bed neer Dol. wil je me vergeven? Dol legde een vinger op zijn lippen- ssst, niet spreken, dat komt later, zei ze zacht en, zijn hoofd met beide handen omvattende, ging ze verder: Laat me je alleen maar aankijken; ik kan het niet geloven, dat je het werkelijk bent. En haar handen gleden liefkozend door zijn haar Dat je nu toch teruggekomen bent; ik heb zo heel erg naar je verlangd, en met deze woorden vulden haar ogen zich met tranen. Dollekind, hou je tóch nog van me? Wil je bij mij blijven, altijd? Hij kuste eerbiedig de kleine handjes. Moet je dat nog vragen? Zie je niet, dat ik heel graag wil? En met een ge voel van grote rust en tevredenheid drukte Max de tengere gestalte tegen zich aan. Toen Ans eens ging kijken, waar de geliefden" bleven, vond ze Max op de ruststoel voor het raam met Dol op zijn schoot. Ik voel me nét als na een on weersbui, dan is alles ook weer fris en „opgezuiverd", zei Dol met iets van de oude vrolijkheid in haar stem O, Ans, wat een mooie bloemen. Die heeft Max voor je meegebracht, maar omdat jullie niet kwamen opdagen, dacht ik, ik zal ze maar hier brengen. Ans zette de reusachtige bouquet zó voor Dol. dat ze het tussen de bloemen ge schoven kaartje wel moest opmerken. Gunst, een kaartje? Van jou, Max? vroeg Dol nieuwsgierig en wurmde het meteen uit de nauwe enveloppe Toen las ze hardop: Met de beste wensen voor een gelukkige toekomst, Bjerdi EINDE. V verwijdert vet en vuil volkomen, doet. glaswerk blinken als k kristal. zijn wij genoodzaakt om de Clien tèle er even aan te herinneren tas sen, schaaltjes of mandjes mede te brengen daar door ons geen papier meer kan worden verstrekt. DE TEXELSE GROENTEHANDELAREN Motorschip „Beurtman" vaart Maandag 10 uur naar Purmerend Alleenverkoop voor Texel Kogerstraat telefoon 78 Hogerstraat telefoon 273

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4