Interessante muntenverzameling Voor vlijtige handen FILM NIEUWS Jeugdrubriek Kapitein Klakkebos gaat naar Amerika OPOFFERING „Kennis is macht", zegt een bekend spreekwoord, maar ieder zal behalve van de waarheid hiervan, ook overtuigd zijn van de macht, die geld al zo vele eeuwen, ten goede of ten kwade, heeft uitge oefend. Als betalingsmiddel is het muntstuk al heel oud. Bekend is, dat de Romeinen in deze lage landen het geld invoerden en de bewoners het nuc hiervan al gauw inzagen. Sinds die tijd zijn vele duizen den verschillende geldstukken gebruikt geworden en weer in onbruik geraakt. Het is begrijpelijk, dat er mensen zijn, die deze munten en penningen verzame len. Zoals er verzamelaars zijn van postze gels en vreemde wapens, oud tin en siga renbandjes, porcelein en schelpen, om maar eens enkele verzamel-objecten te noemen, zo zijn er ook verzamelaars van munten, numesmaten geheten, naar nu- mesma, het Romeinse woord voor munt. De heer F. Standaart te De Koog, is zulk een numesmaat. Dezer dagen waren wij in de gelegenheid, zijn belangwek kende verzameling ^e bezichtigen. Syste matisch geordend, lagen daar de munten uit vele tijdperken bijeen. Het enorme aantal, dat in de loop der eeuwen over de hele wereld is geslagen, heeft gemaakt dat de heer Standaart zich bij het verza melen heeft moeten beperken en zich heeft toegelegd op Nederland en Over zeese gebieden na 1795. Nu, die heeft hij dan ook bijna compleet, d.w.z. van ieder type is er minstens één aanwezig, behal ve dan van enkele „proefslagen"' (dit zijn munten, die wel geslagen maar nooit in omloop zijn gebracht). Als voorbeeld hiervan zagen we een dubbeltje van 1843 waarvan slechts enkele exemplaren zijn aangemunt en dus heel zeldzaam zijn. Er zijn in de verzameling munten die een eigen historie hebben. Zo was er in 1819 een Utrechtse kruidenier, Blyen- stein genaamd, die bij tonnen vol zgn Judenpfenningen uit Duitsland invoerde en ze hier als duiten uitgaf. Toen het bedrog ontdekt werd, is zijn huis dooi de woedende benadeelden geplunderd In het voor Zeeland rampspoedige jaar 1754 werd een Zeeuwse duit geslagen, die in plaats van „Luctor et Emergo" (ik worstel en kom boven) het randschrift droeg „Luctor et Ementor" (ik worst«l en bezwijk) Geld werd vroeger vaak „gesnoeid", (er werd dan een stuK van afgesneden). Het zo mishandelde muntstuk had dan natuurlijk een mindere waarde. Nage maakt wordt het tot de huidige dag. De heer Standaart liet munten zien, die zo „echt" leken, dat ze van originele niet te onderscheiden waren, zelfs niet door de klank, maar toch beslist vals zijn! De door hebzucht geactiveerde vindingrijk heid werd hier wel duidelijk geïllus treerd. De officiële munt heeft zich ook wel eens vergist. Daar was bv. die Westfrie- se duit, met aan beide zijden kruis. Ide aal voor valsspelers om „kruis of munt" mee te gokken! 41 O wee, daar had je 't al! De grond brokkelde opeens af, en kapitein Klak- kebos schoot de diepie in, maar nu zon der parachute! En de beer, die juist zijn sprong nam. ging mee. De Kapitein ver wachtte elk ogenblik zijn schedel te voelen kraken. Maar opeens, vlak bij de grond bom! daar hing hij! 42 Het touw was namelijk verward geraakt in een struik, die tegen de af- Tot 1839 was er een chaos van alle mo gelijke geldstukken met dikwijls moei lijk te berekenen waarde. We zagen in de verzameling scheepjesschellingen (6 stuivers waard), „Zeeuwse Pietjes" (1/8 rijksdaalder), dukatons of zilveren rij ders en nog veel meer munten, waarvan sommigen van ons zich alleen nog maar flauw de naam herinneren. In het ge noemde jaar is een muntwet tot stand gekomen, die orde schiep. Het aantal gel dige munten werd steik beperkt, nieuw geld werd uitgegeven en gesnoeide of be schadigde ongeldig verklaard. De heer Slandaart is al als jongen van 6 jaar met verzamelen begonnen, toen hij een kistje met vreemde munten kreeg. De nu tot vele honderden exem plaren uitgegroeide verzameling is de moeite van het aandachtig bezien meer dan waard. Telkens weer treffen raritei ten, zoals die gouden Vz en lU dollars van 1874, zo dun als papier en zo groot als de doorsnede van een cigaret. Werkelijk, geld is, behalve het „slijk der aarde" óók een „spiegel der historie"! VREEMDELINGERVERKEER Ten einde zich een duidelijk beeld te kunnen vormen van het verloop van het vreemdelingenverkeer in Nederland in 1950 heeft het A.N.V.V. via de Provinci ale V.V.V.'s een vragenlijst gestuurd aan de Nederlandse V.V.V.'s. De Federatie van VVV's in Noordhol land boven het Noordzeekanaal vat zijn indrukken over het verloop van het vreemdelingenverkeer als volgt samen: door het zeer ongunstige weer was het seizoen zeer slecht wat betreft de dag toeristen. Men schat het aantal dagtoe risten op circa 50,000 minder dan dat van 1949. Het hotel- en pensionbezoek was tamelijk bevredigend wat betreft de le klas bedrijven en de kleine zaken, ter wijl het bezoek aan de bedrijven der middenklasse teleurstellend was. grond groeide, en zodoende was hij net op het laatste ogenblik blijven hangen. De beer, die als een ba1 over de grond gerold was en blijkbaar wel tegen een stootje kon, begon dadelijk verwoede aanvallen te doen op kapitein Klakke- bos' sportbroek, waar hij nog net bij kon. „Help! Help!" schreeuwde de stakker zouden ze hem daarboven horen? (Ingezonden mededeling). in het schoonmaakgetl]Hamea-Gelei. AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS Burgemeester en Wethouders van Texel; gelet op het bepaalde in artikel 112 van het besluit bevolkingsboekhouding, Staatsblad 1936, nr. 342; herinneren de bevolking aan haar ver plichtingen, omschreven in de artikelen 3 tot en met 16 van genoemd besluit; brengen als Voornaamste ter openbare kennis; le. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daar voor in de plaats optredende rust ge niet, onverwijld moet worden opgeno men in één der bevolkingsregisters; 2e. dat ieder moet worden opgenomen in het bevolkingsregister der gemeente waar hij voornemens is duurzaam of voor onbepaalde tijd al.s regel zijn nacht rust of de daarvoor in de plaats treden de rust te genieten; 3e. dat in geval van onzekerheid om trent het onder 2e vermelde, bijzondere voorschriften gelden; 4e. dat behoudens afwijkingen, ieder, die Nederland verlaat, onverwijld van het bevolkingsregister moet worden af gevoerd; 5e. dat bij adresverandering binnen de gemeente de nodige wijzigingen in 't be volkingsregister moeten worden aange bracht. Voorts, in verband met het boven staande: a. dat aangifte van \ertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente monde ling of schriftelijk moet geschieden op de dag van, of uiterlijk vijf dagen na het vertrek bij het verlaten van Nederland (ten hoogste vijf dagen tevoren) of na de adresverandering, met opgave van het laatste adres en van de naam der ge meente, of van het land en de plaats, waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave van de naam van het hoofd van het gezin); b. dat aan de aanvrager van een ver trek behoudens bijzondere gevallen, on middellijk een verhuiskaart wordt uitge reikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke bin nen 5 dagen worden ingeleverd bij 't be stuur der Nederlandse gemeente, in wel ker bevolkingsregister de personen moe ten worden opgenomen, c. dat ieder, die in dc gemeente nacht rust of de daarvoor m de plaats treden de rust geniet, en die nog niet in een be volkingsregister is opgenomen of die ten onrechte nog in een bevolkingsregister is opgenomen of die ten onrechte nog in het bevolkingsregister ener andere ge meente is opgenomen zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in persoon moet aanmelden bij het gemeentebestuur on der overlegging van een paspoort of an der indentiteitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Nederland en van een ver huiskaart of legimitatiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente van Neder land is gekomen, tenzij hij overeenkom stig de desbetreffende bepalingen is vrij gesteld van aanmelding, d dat bestuurders van instellingen, ge stichten of schepen waarin personen on der enig bestuur inwonen, alsmede hotel houders, pensionhouders en kamerver huurders uiterlijk vijf dagen na de opne ming of huisvesting of na het vertrek mededeling moeten doen van de ge slachtsnaam en de voornamen van iedere persoon, die langer dan veertien dagen in de instelling, het gesticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of gehuisvest, alsmede van iedere zoda nige persoon, die daaruit vertrekt; e. dat overtreding van de voorschrif ten wordt gestraft volgens de wet; f. dat voor persoonlijke aanmelding en voor mondelinge aangifte voor het be volkingsregister gelegenheid zal worden gegeven op werkdagen van 9 tot en met 12,30 uur, bij de afdeiing bevolking, der gemeentesecretarie, gelegen te Den Burg, Vismarkt. Texel, 3 April 1951. Burgemeester en Wethouders van Texel, De Burgemeester, DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. tot en met 29 April 1951: Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 6,25§; 7,50; 11,50; 14,50; 17,55. Van Den Helder: 6,30; 8,15§; 10,30, 13,20; 16,20, 19,30. Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 7,50; 11,50; 17,55; Van Den Helder: 10,30, 13,20; 19,30. Alléén Maandags. SOLDAAT BOEM De heer Fabian Bcem is de uiterst punctuele stationschef in het stadje Tra- mala, die, wanneer de koningin van zijn hart, Gabriella, zich als militair ver pleegster aanmeldt bij het nabijgelegen soldatenkamp, haastig besluit zelf ook soldaat te worden en wel een model soldaat. Maar de trein brengt Agnes naar zijn station, die van school is weg gelopen en die hem gevaarlijke woorden in het oor fluistert. over bloemen, de zon en over gebrek aan eerbied voor de tijd die zo'n grote rol in Boems leven speelt. Boems avonturen als soldaat zijn talrijk, maar zijn laatste avontuur beleeft hij in de armen van Agnes, waar hij de treinen, het leger en zelfs de tijd vergeet De ongelofelijke en doldwaze avontu ren van deze Zweedse filmkomiek zullen u van begin tot einde doen schater lachen! Neerlands Nieuws. O.a.: Schokker bij Scheveningen ge strand. Hockey Nederland-België 3-0. Het vertrek van de „Van Galen" naar Korea. Stormloop op het kampeerterrein bij Bakkum. Défilé van de lichting 1949- II op de Leusderheide. Buitenlands Nieuws. O.a.: Brits-Amerikaanse luchtlandings manoeuvres Het ideaal der vrouw. Het proces von Falckenhausen. Moeizame vorderingen in Korea. BRANDSPUIT HUKTE UIT! 't Is altijd een hele sensatie als de brandweersirene loeit. Het publiek holt dan naar het raadhuis om te horen waar de brand is en van alle kanten reppen de brandweerlieden zich naar de spuit. Zo werd ook Dinsdagavond even na zessen de sirene in werking gesteld. „Brand aan De Waal!" De spuit was in minder dan geen tijd onderweg, maar in De Waal aangekomen bleek de brand" reeds te zijn geblust. Een kachelpijp in de wo ning van de familie Medendorp had zijn normale functie geweigerd en in plaats van de rook via de schoorsteen netjes uit het dak te dirigeren, veroorzaakte die onhebbelijke pijp een machtige rookont wikkeling in de kamer en alles wees er op, dat de iode haan 111 die kachelpijp de snoodste plannen aan het uitbroeden was. Enige radicaal optredende Waal- óers bracht de bron van al dit kwaad naar buiten en daarmede was de zaak weer in het reine. De spuit behoefde dan ook geen dienst te doen Nr. 94. WII.LY GEUS. Willy zond ons een kort maar krachtig - - .i en keurig geschre- iÉÉÉ&f ven briefje: M.H. 9 April word ik acht jaar. Ik vind het leuk als mijn' foto in de krant Komt. Ik ga graag naar school. In de, zomer ga ik graag naar het strand en in de vacantie naar Assen. Willy Geus, Weverstraat 55, Den Burg 9 April Je bent dus Maandag jarig. In de vacantie naar Assen, schrijf je Die plaats kent je vader zeker heel goed7 Dat was een nare tijd. toen alle mannen weggevoerd werden. In de sneeuwstor men over de Afsluitdijk. Brrr. Dat was November 1944. Maar in April kan het ook nog raar weer zijn, vind je niet? Dinsdag hebben we een ritje langs het strand gemaakt, waar jij ook altijd zo graag bent Bij het Westerslag waren ze 1 bezig geweest om een van de bunkers klein te krijgen. Dat is ze aardig gelukt: wat er van overgebleven was leek wel op een soort hunebed. Als de golven en wind en zandstormen die kolossale blok ken beton wat afronden en die daar over zoveel duizend jaar gevonden worden, zal men wel zeggen: „Die Texelaars toch, oersterk waren ze, ook zij bouwden „hunebedden". Of zullen die brokken beton nog voor het seizoen opgeruimd worden? Dat zou prachtig zijn, want )ret is een rommelig gezicht! 't Is te hopen, dat die andere fortificaties ook spoedig zullen verdwijnen. Langs het strand la gen van het Westerslag tot De Koog toe overal die grote „schillen", waar cocos- noten in gezeten hebben. Er lagen er veel meer dan duizend, maar wij vinden er nooit eentje met een cocosnoot er in. Jammer. Ook vonden wij af en toe een dode vogel. Die was dan op weg naar zijn broedplaats ergens aan de Noorse kust of zo. De meesten komen om doordat ze bij het duiken naar visjes in een olieveld terecht komen. Daardoor raakt de klier waarmee ze zich invetten verstopt en tenslotte zoeken ze van kou en ellende hun toevlucht op het strand. Maar daar sterven ze dan meestal heel spoedig. Eens hebben wij gezien, dat een jongen zo'n stakker van een vogel met een stok sloeg. Gemeen hè! Langs het strand la gen twee bruinvissen en een kleine inkt vis. Meneer De Haan van het Museum is er meteen op af gegaan, toen wij hem die vondsten vertelden. Nou, Willy, wij hebben- een heel stuk geschreven. Dat kwam natuurlijk door dat het strand onze gezamenlijke be langstelling heeft. Veel plezier, Maandag! Nr. 95. HANNIE EN K£ES JACOB BAKKER. Hannie en Kees wonen in de Binnen- burg hoek Hogerstraat. Zeg, Hannie, wat heb jij een prachtig postpapier! En je hebt ook je uiterste best gedaan om zo mooi mogelijk te schrijven! Jij hebt ze ker wel een 8+ op school? Hannie wordt Dinsdag 10 April tien jaar en Kees Jacob neeft 12 Januari zijn vierde verjaardag gevierd. En toen stond jij niet eens in de krant! Er waren ook toen zoveel jongens en meisjes, die mee- lootten! Nu samen, dat is wel zo aardig, hè! Wij lezen, dat ook jij, Hannie, erg van het strand houdt „Daar kom je bruingebrand vandaan", heeft Huib de Rijmelaar eens gezegd, maar dan moet het ook volop zomer zijn. We hopen alle maal erg op prachtig zomerweer, want vorig jaar hebben wij veel tekort zon ge zien Maar niet meer aan denken! Ja, zwemmen is ook fijn Nooit te ver gaan hoor! Je speelt ook graag piano! Hebben wij altijd willen leren, studeer maar flink. Als je, zoals je schrijft, graag naar school gaat zul je daar wel goed je best doen. Had je een mooi Paasrapport7 En je moeder heeft al een flinke steun aan je? Goed zo! Dan horen we, dat Kees Jacob erg van timmoren houdt! Jullie hebben goe de vaklui in de familie, dus het is eigen lijk geen wonder! Ook gaat hij met Opa Bakker graag naar de bevers. Die moe ten wij beslist ook eens bekijken. Bijten ze niet, Kees Jacob? Of zitten ze achter stevige tralies? Die kunnen ook best zwemmen, hè! Ja. wij hebben jullie ko nijnen gezien. Straks komen er overal langs de weg weer konijnenbladen. Gaan jij en Hannie die dan steken? Daar zijn de konijnen dol op Naar de boten kijken? Welke? De passagiersboten? Of de „skuten"7 Ja, daar wonen Opa en Oma. bij „die mooie molen"! Wisten jullie, dat er op heel Texel maar twee grote molens zijn? Veel plezier, Dinsdag! (Nadruk verboden). door G. TH. ROTMAN. FEUILLETON 2.) Zij waren er achter gekomen dat „Lo" vijf en dertig jaar was En de meeste meisjes van de achtste klas von den deze leeftijd juist erg interessant". Hij was ongetrouwd, hetgeen hem in de ogen van de meisjes nog belangwekken der had moeten maken En niemand in de klas zou kunnen zeggen, dat Lo lelijk was of een slecht figuur had. Hij was bij het onderwijs streng noch slap, ook niet hatelijk of te persoonlijk. Neen, hij was eenvoudig „Lo", en de meisjes mochten hem niet. Overigens nam geen van haar zich de moeite, daar verder over na te denken. Lo. Lore lachte geheimzinnig. Lo.Voor Lo behoef je toch niet bang te zijn, Maria. Wat bedoel je daarmee? vroeg Ma ria. Wat ik je zeg, zei de aankomende actrice knipogend. Ik heb heus wel ogen in mijn hoofd. Heb je weer wat? informeerde Ma ria een beetje scherp. Lo is absoluut verliefd op je. Op deze sensationele bewering volgde een ademloos zwijgen. De drie andere meisjes keken strak voor zich uit, alsof het nu heiligschennis was om naar het schoolgebouw om te kijken. Want ofschoon zij reeds met één voet buiten de school stonden, voelden zij zich toch nog te veel schoolmeisjes, om Lore's gezegde licht op te nemen. Dat deze woorden zo maar gesproken konden worden en nog wel in de school, leek haar een belangrijke phase in haar leven. Belangrijker misschien nog dan het eindexamen. Maria verzette zich na een verschrikt zwijgen tegen Lore's lichtzinnigheid. Praat toch geen onzin! Sinds jij voor actrice leert, moeten alle mensen verliefd op elkander worden. Platti vond echter: Nee, laat zij liever zeggen wat zij weet. Ik zou met weten, waarom Lo niet verliefd op jou zou zijn. En nu wendde zich ook de ernstige Irmgard tot Lore: Ja, toe, vertel! Dat is heel interessant! Lore vertelde graag, omdat zij bij die gelegenheden haar toneeltalenten op een publiek kon proberen. Zij keek met een dramatische blik door de tuin en fluis terde toen geheimzinnig, als een harts tochtelijke samenzweerster, zoals zij het op de toneelschool geleerd had: Maar niet hier De bomen heb ben oren! En na een niet minder dramatische blik op de schooldeur, trok zij haar vriendin nen mee naar de school toe. Op weg naar de schooldeur kwamen zij Verena tegen, die met haar rug naar de tuin gekeerd en haar hoofd tegen het hek geduwd, niet kon zien dat zij door het viertal gadegeslagen werd. Kijk eens! riep Lore plotseling uit. Verena! En daar aan de overkant zien jullie haar Hans Goede hemel, wat ontroerend! Inderdaad bevond zich op het tegen over de school gelegen trottoir een een zame en heel bleke jongeman. Verena en de jongeling hielden hun blikken strak op elkander gericht en staarden elkaar als gehypnotiseerd aan. Platti fluisterde haar vriendinnen toe: Iedere pauze staat hij daar. Ik zou al leen wel eens willen weten, wat hij tus sen de pauzes doet. Hemel, dat is nog eens liefde! zei Maria lachend. Kijken jullie hem eens goed aan! fluisterde Lore opeens. Wat is er dan verder te zien? vroeg Maria. Nu, precies zo, net zo, heeft Lo Lore trok haar vriendinnen plotseling mee naar de deur. Maar dat vertel ik jullie binnen. De meisjes gingen de trap op naar de gang van haar leslokaal. Bij de leuning bleef Lore slaan en begon, met haar rol lende r's, waarop haar leermeester nog heel wat aan te merken had, te vertellen: Een week geleden, Maria, ben jij in de ochtendpauze naar huis gegaan, om dat je plotseling een aanval van simulan- tia had. Maria knikte. Jij hebt het niet gemerkt, maar aan mijn geschoolde oog is het niet ontgaan. Herinner je je nog, dat je toen Lo op de trap bent tegengekomen? Maria moest even nadenken en zei toen: Ja, dat kan wel. Jij hebt hem gegroet. Ik stond een beetje apart en heb alles kunnen zien. Jij hebt hem dus gegroet En weet je, wat hij gedaan heeft? Wat zal hij gedaan hebben? Waar schijnlijk heeft hij teruggegroet. Lore lachte ingehouden. Aha, natuurlijk heeft hij terugge groet! Maar hoe! Eerst schrok hij toen hij je zag. Nel als Verena's Hans, wan neer zij in dt pauze aan het hek ver schijnt. Toen is hij blijven staan, en toen toen heeft hij je nagekeken Over de leuning heeft hij zich gebogen. Het is een wonder dat hij er niet over heen gevallen is. En hij is er rood en bleek bij geworden. En toen, je was al niet meer te zien, toen heeft Lo ge zucht Zo.... Lore produceerde een prachtige zucht. En toen heeft hij zijn beide vuisten in zijn jaszakken gestopt, zoals hij altijd doet wanneer hij opge wonden is er. heel langzaam, als in een droom, is hij naar de leraarsbibliotheek gegaan. Onwillekeurig keken Irmgard en Plat ti Maria bewonderend aan. Neen, zij mochten Lo niet, maar het feit, dat hij verliefd op haar was, verschafte Maria een aureool. Maria probeerde dit aureool ten spoe digste weg te werken. Onze Lore speelt graag toneel. Jul lie weten toch, hoe Lo de pik op mij heeft. Waarschijnlijk heeft hij mij nage keken, om later in de leraarsvergadering weer wat op mij te kunnen aanmerken. Zo? troefde Lore haar. Haar stem klonk nu heel geheimzinnig. Ga dan maar eens mee. om dc hoek! Zij bracht de drie meisjes naar de plaats van de gang. waar haar mantels hingen Daar bleef zij vlak voor Maria's mantel staan. Hier! zei zij, met haar grot® talent om spanning te scheppen Wat heb je nu weer? protesteerde Maria. Stil! beval Lore. Ik vertel alleen maar, wat ik met mijn eigen ogen heb gezien. Voor deze mantel.... voor jouw mantel. Maria heb ik Lo een keer betrapt Hemel wat opwindend! verzuchtte Platti. Er was overal les, ging Lore voort, maar ik voelde mij weer eens niet goed. Jullie weet toch dat ik altijd naar wordt, wanneer het in de klas erg vervelend is. Ik kwam hier voorbij en daar stond Lo voor jouw mantel, Maria. Heel stiekum. En hij staarde er naar. Zoals mijn kleine zusje vaak naar haar wollen hondje staarde, toen zij er nog niet mee durfde te spelen. Ik bleef heel stil staan, zodat Lo niet eens mijn adem kon horen. En weet je wat hij toen deed? Dat raden jul lie nooit. Hij streelde je mantel! Zo.... zien jullie.... hij streek er met zijn vlakke hand over.... En toen zuchtte hijLore zorgde ook voor de natuur getrouwe zucht. En toen ging hij weer heel dromerig verder, naar de trap. Lore's voordracht was zo realistisch geweest, dat geen van de drie andere meisjes zich aan de invloed er van kon onttrekken. De blikken van Irmgard en Platti hingen gloeiend aan Maria, ter wijl deze zelf voor iets onbegrijpelijks stond. Plotseling omarmde Platti haar vriendin en fluisterde haar opgewonden in het oor: Je bent ook zo mooi! Alle mannen moeten ook wel aan je voeten- liggen! (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4