wartsjexels in het harL, JÜMHïawHt De toerist verwacht een intieme sfeer en veel comfort Hoe ontvangen wij onze gasten E mmabloem-collecte „In naam van het Leven" Fantastische kleurenmengeling Toneelclub Cocksdorp voerde „De weg terug" op Bevrijdingsfeesten in De Koog Op „De Keukenhof" kan men zich overtuigen van de vakkennis der Bloembollenkwekers WOENSDAG 11 APRIL 1951 64® JAARGANG. No. 6518 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v h. Langeveld De Rooij Verschijnt Woensdags en Zaterdag®. Weinig weken schei den ons nog van Pink steren. Dan begint het seizoen. De toeristen- stroom is in de Mei maand nog wel niet zo breed als in Juli of Au gustus, maar het aantal toeristen, dat in Mei naar Texel komt is toch niet gering. Een wonder is dat niet, want Texel werd beroemd door zijn vogels en zijn bloemen, tenminste voor zover het 't vreemdelingenverkeer betreft! Als ge door de duinen zwerft ziet ge hier en daar op een duintop reeds een meeuwenpaartje staan. Gezellig zijn ze aan het kwekkeren. Ook ziet ge langs de duinrand hier en daar een meeuwen paartje vliegen, kennelijk op zoek naar een leuk plekje, waar zij hun woning kunnen bouwen. Maar niet alleen de meeuwen tippelen of vliegen met grote plannen rond: ge kunt ook dikwijls een scholeksterpaartje ontmoeten. Soms bo venop een hooischelf, maar het meest in de duinen. Langs het strand ontmoet ge af en toe een hele groep scholeksters. Die zijn blijkbaar nog niet aan de man of aan de vrouw! En zo is er meer waaruit wij kunnen opmaken, dat het voorjaar in het land is. De kieviten leg gen trouw hun eieren en die worden even trouw weer uitgehaald door de mensen, omdat de Wet het rapen tot en met 19 April gedoogt. Ja, de vogels vertellen ons, dat de Lente in het land is. Niemand kan zich dat eigenlijk voorstellen, het lijkt wel NovemberEn toch, het toeristen verkeer ligt in het verschiet. Iedere dag brengt de postboot brieven van adspi- rant-gasten voor de diverse hotels, pen sions, kamphuizen, enz. naar het eiland. Brieven met allerlei viagen. Over de prijs, over de ligging, over het comfort. Vele vragen, want men wil waar voor zijn geld. En in het prille voorjaar bo vendien eieien, respectievelijk nesten met eieren! met grote plannen Waar voor zijn geld! Daarbij rijst de vraag: HOE zal ik mijn gasten ontvan gen? Hoe kan ik er toe bijdragen, dat de gasten bij het verlaten van Texel zullen zeggen: „Meneer, het was een fijne va- cantie, wij komen beslist terug en wij zullen uw pension van harte aanbeve len!" De ontvangst, de voorbereiding! Die kan eigenlijk reeds nu beginnen. Zit uw gebouw goed in de verf? Heeft u van uw tuin een echte, fraaie tuin gemaakt? Heeft u al leuke ideeën bedacht? Daar voor hebt u straks wellicht geen tijd meer! Kleine attracties veraangenamen het leven. Dat geldt vooral voor onze gasten. Er wordt wel eens spottend ge- de eerste indruk is veel waard zegd: „Vreemdelingenindustrie", en „in badgasten doen", maar het omgekeerde is natuurlijk het geval, moet dat althans zijn. Ook de pensionhouder heeft een dienende taak. Als een boer zijn lamme ren niet goed verzorgr, heeft hij kans op vele sterfgevallen, als een pensionhou der zijn gasten niet alle mogelijke com fort biedt, ziet hij zijn gasten niét terug. Waar de gast zich bevindt moet hij zich thuis gevoelen. Hij moet nieuwe krach ten verzamelen voor het werk, dat straks weer op hem wacht Hij moet er met vreugde verke ren, de plaats waar hij met vacantie is moet hem een heerlijk oord zijn. Hij moet er helemaal uit zijn. Hij moet zich niet behoeven te ergeren. Over een stoel die niet gemakkelijk zit, over een bord je dat hem zegt: „Om elf uur binnen en geen lawaai maken, s.v.p., er zijn meer gasten!" Hij heeft hei land aan ..vriende lijke" op schrift gestelde verzoeken. Die ontmoet hij aan het Vasteland al genoeg! Heeft u speciale (altijd redelijke) wen sen, vertel ze hem mondeling. 8 van de 10 gasten voldoen reeds uit gewoonte aan de door u gekoesterde verlangens. Gasten op Texel. Hoe leuk als u in staat bent om uw gasten aan de boot af te halen. Neemt u hen dan als hun rets niet te lang geweest is, niet mee over de Nieuwe Weg, maar laat de wagen of au to de dijk langs het dorp kiezen en van daar over de Hogeberg naar Den Burg en verder (Den Hoorn, De Koog, De Cocksdorp, Oosterend, enz.). Vanaf de Hogeberg hebben ze dan meteen al een aardig idee van ons eiland. Hoe groot het is en waar de dorpen, bossen en duinen liggen. Ziezo, de gasten zijn voor het pension of hotel gearriveerd. Wat zien zij? Een gebouw, dat behoorlijk in de verf zit? Een driekleur, wapperend in de zonne gloed? Een goedverzorgd tuintje? Is er een gemakkelijke stoel, waarin ze met een kunnen neervallen? E i staat een be diende al klaar met een kop krachther- winnende koffie of heerlijk geurende thee? Eerst even verfrissen op de slaap kamer! zegt de gast. En vindt hij als welkom op het Gouden Bolt je daar een tuiltje bloemen op tafel, ombouw of wastafel? O, er is zoveel leuks te verzinnen. Biedt uw gasten een folder van het ei land aan. Zorgt u vooral voor litera tuur over Texel, zoals het boek „Texel", „Fijn en Grof", de gidsjes van onze VVV, het album van Dr. Thijsse" en zo voorts. Hangt op een belangrijke plaats in uw gebouw een gekleurde kaart van Texel op. De gasten stellen het op hoge prijs als zij 's morgens de post op hun tafels vinden. Maak een brievenbus en breng de brieven trouw en tijdig naar de bus. Als u daartoe tijd vindt, maakt u dan eens een wandeling met uw nieuwe gas ten. Ter oriëntering zullen zij u duizend en één vragen stellen. Ook kunt u een oriënteringstafel maken, zoals er een op onze Fonteinsnol is geplaatst. Een af standstabel. met uw gebouw als uit gangspunt. Dat is zeer practisch. Behoe ven de gasten minder te rekenen, hebben zij al genoeg gedaan sinds het afscheid van hun vorige va cant iedagen! Wanneer is het eb en vloed? Oftewel, wanneer zwem en baad ik het veiligst? Oftewel, I wanneer kan ik het prettigst langs het strand ons mooie, brede Texelse strand, zonder strekdam men! fietsen? Wat voorspelt De Bilt? Om zeven uur 's mor gens komt het eerste weerbericht door de radio. Noteert u dat even en publiceert u dat dan op een bord, dat een vaste plaats krijgt! Brengt ook eens echte Texelse producten bij de Aan het bestuur van de afdeling Texel van het Witte Kruis is door het Ge meentebestuur toestemming verleend de traditionele Emmabloem-collecte te organiseren in de week van 16 April t.m. 21 April a.s. De opbrengst van deze col lecte komt geheel ten bate van de tbc- bestrijding op Texel. Wij doen dan ook langs deze v/eg een beroep op alle Texe laars deze collecte van hun Witte Kruis afdeling naar vermogen te steunen. Zonder een behoorlijk aantal collec tanten zal deze huis aan huis collecte zeer zeker niet slagen. Het bestuur van het Witte Kruis vraagt dan ook wie uwer nog enige vrije tijd beschikbaar heeft om zich als collec.tant(e), voor deze zeer zeker sympathieke collecte aan te melden bij onderstaande adressen: Den Burg: H. C. Remmers, P. Beem- sterboer, Zrs. Harinck. Oosterend: J. Bakker, Fr. Witte, Zr. De Jong. De Waal: Yska. De Koog: Mevr. Küneman. Eierland: B. Paagmnn. De Cocksdorp: Adr. van Hoorn. Den Hoorn: J. A. Dros. Oudeschild: J. Boom, nr. 241 Uw medewerking wordt door ons ten zeerste op prijs gesteld. Stelt u ons dit keer niet teleur. EEN RUSSISCHE FILM Korte inhoud: Een jonge chirurg, dr. Petrow, zoekt naar een methode om een jong meisje te genezen van een verlamming. Zijn beide vrienden, eveneens chirurgen, helpen hem. Na enige tijd echter komen er te genslagen. Petrow blijft alleen staan voor de oplossing van het vraagstuk, daar zijn vrienden makkelijker werk zoeken. Maar Petrow houdt vol. Of schoon ook hij zijn momenten van angst en vertwijfeling kent, werkt hij net zo lang, totdat hij zijn eerste operatie met succes kan uitvoeren en het meisje ge neest! De film laat zien hoezeer het contact met de gewone mensen de arts Petrow sterkt in zijn vastberaden houding. Een uitmuntende film, die niet zal nalaten zeer grote indruk te maken. TEXELSE MARKT. Den Burg, 9 April 1951. Aangevoerd: 4 koeien f 600-f 800. 15 schapen f 85 f 130. 9 biggen f 30-f 45. 65 n. kalveren f 35-f 60. Op „De Keukenhof" in Lisse is het voorjaar nu goed te zien, onder de eeu wenoude knoestige bomen, die hun kale takken nog hoog in de lucht priemen bloeien de vroegste bolgewassen. De wit te, gele en blauwe crocusjes vormen een prachtig contrast met deze woudreuzen. Op beschutte zonnige plekken kleuren de hyacinthen reeds en indien deze en kele dagen mooi weer hebben dan zullen er al velen ir. volle glorie staan en zo is te verwachten dat a.s. Zondag op Keu kenhof reeds van de geur en kleur van de hyacinthen te genieten zal zijn. De bekende grote gele trompetten la ten overal de zonneschijn op hun bloem blaadjes vallen en kaatsen het alle rich tingen door reeds ijlgroen getinte hak hout heen. Hierdoor Krijgt de tentoon stelling al een grote levendigheid. Het geel contrasteert prachtig met het paars van de in volle bloei staande Erica. Ook het bijgoed begint te komen, de Muscan's, die in de volksmond blauwe druifjes heten, wat niet geheel juist is, want er staan ook witte, wachten ook nog even op wat warmte. De allervroeg ste hyacinthen, de zgn. Romeinse hya cinthen, die kleiner zijn dan de norma le, bloeien reeds volop. Verder staat er nog meer zgn. bijgoed in bloei, o.a. de blauwe Chionodoxa, de Eranthus Hye- malis. De grootste schoonheid spreiden ech ter de bekende rotstuir.tulpen ten toon. Deze tulpen komen steeds meer onder maaltijden. Zoals Texelse schapenkaas, lamsvlees, paling van onze Waddenzee, en zo voorts. Vele gasten zijn geboren peddelaars, zij nemen hun fiets dus mee naar hun vacantieoord. Waar heb je meer aan een stalen ros dan op Texel? Plaatst u een goede fietspomp! En materiaal om ban den te plakken bij dc hand is ook dik wijls een uitkomst! Mocht er soms een buitje zijn? Dan is het prettig als de gasten zich kunnen amuseren met bridge, schaken, dammen, sjoelen, allerlei gezelschapsspelen. Schaft u er iets an aan? Bied hen ook een krant aan. En vooral: maak uw hotel of pension nooit overvol. Dat is onze laat ste tip, misschien ook de belangrijkste, al zal het wel eens moeilijk zijn daar aan in het hoogseizoen te kunnen vol doen. De Cocksdorp. -- Woensdagavond hield Toneelclub „De Cocksdorp" haar tweede uitvoering in het Gebouw .der Ned. Herv. Gemeente te De Cocksdorp Opgevoerd werd „De weg terug", ern stig spel in 4 bedrijven door Joh. Log- kneier. Geopend werd door Ds. Soesan die een kort woord vooraf sprak en de gemeente gezamenlijk liet zingen, op het orgel be geleid door mej. M. Kos. Het stuk speel de zich af in het gezin van een fabri kant, dat, om met mensen in de hogere klasse in kennis te komen, zich steeds hogere kos ten getroost, ten nadele van de fabriek. Henri v. Heek, de fabrikant (de heer A. Langeveld) nam hypotheken op de fa briek om de grote privé-onkosten te vol doen. Zijn vrouw (mw. Zuidema-Klinge) was zich hiervan niei bewust en orga niseerde de ene fuif na de andere, ter wijl haar man te slap was haar dit onder het oog te brengen. Giootvader v. Heek (de heer Zijlstra) die eertijds de fabriek beheerde en zijn zoon en dochter waar schuwde voor deze leefwijze, werd de deur gewezen. Mia v. Heek, de dochter van de fabrikant (mej. J. Blom) en ver loofd met Ton van Waal, jonkheer, (de heer J. Daalder), Mia krijgt per slot van rekening ook genoeg van het wufte le ven en zou gaarne iets nuttigs gaan doen Jonkheer van Waal echter leeft maar zorgeloos voort en maakt zich schulden, welke hem ten slotte noodlottig worden. Dick v. Heek, de zoon (de heer J. Oos terhof) komt thuis van zijn studie en kan zich in deze atmosfeer niet thuis ge voelen. Hij zal de fabriek overnemen om deze met alle kracht die in hem is uit te breiden. Vader en moeder menen een goede \rouw voor hem te hebben gevonden, welke over veel geld de be schikking heeft, doch Dick heeft reeds kennis aan Gré (mej. A. Waldus), die echter geen geld heeft. Daar Dick echter zijn keuze door wil zetten, leidt dit tot een breuk met vader en moeder. Jonk heer van Waal en moeder zetten een val strik waardoor de verhouding tussen Dick en Gré uit raakt Als Dick zich met grootvader in verbinding stelt komen ze tot de ontstellende ontdekking, dat bei de opgenomen hypotheken voor privé zijn gebruikt zodat de fabriek wankel staat. Diclc doet een uitvinding welke de fabriek ir- één slag omhoog kan bren- de aandacht van het publiek. Een steel hebben ze bijna niet, ze zijn wat grootte betreft „zeer laag bij de gronds", maar hun felle kleuren worden door geen bolgewas geëvenaard. De grootste bijzon derheid is echter, dat de bloembladeren binnen in dikwijls zeer licht zijn en van een geheel andere kleur dan de meestal scherp getekende buitenkant Op „De Keukenhof' kan men hiervan thans een heel sortiment bewonderen. Dicht bij de ingang valt het oog er direct op en over al waar men rondkijkt ziet men hen schitteren. Speciaal bij het vennetje ge ven zij een fantastisch effect. Wat men buiten niet ziet, ziet men binnen, de normale tulpen in de kas. Van de 759 variëteiten staat thans het overgrootste gedeelte in bloei. Tot nu toe hebben deze kassen al zeer veel be zoekers binnen haar glazen wanden ge zien, die zich hebben kunnen overtuigen van de vakkennis van de Nederlandse bloembollenkwekers. De kwaliteit van de bloembollen is over het algemeen zeer goed en doordat de bloemen blijven staan totdat zij geheel zijn uitgebloeid, kan men de werkelijke grootte van de tulpen hier duidelijk gedemonstreerd zien. De kleurenmengeling is fantas tisch en bijna onvergetelijk. Naar wij vernemen is een rondlei- dingsdienst ingesteld De gidsen spreken behalve het Nederlands ook: Duits, Frans en Engels en Zweeds. Die groepen die van deze gidsen ge bruik willen maken kunnen zich vervoe gen aan het Kantoor van „Keukenhof" vlak naast do hoofdingang. gen. De tekeningen worden echter ge stolen en de machines kapot gedraaid, zodat de politie er in wordt gemengd. Al spoedig blijkt dat de enige dader jonkheer van Waal is, die met een ach tervolging met een auto om het leven komt. Ook de valstrik welke door hem is opgezet, komt dan aan het licht en een hereniging tussen Dick en Gré vindt plaats. Ook de grootvader wordt weer in de huiselijke kring opgenomen. Alge meen komt men tot het besef, dat anders zal moeten worden geleefd. Verder Treffen we nog aan Neeltje, de dienstbode (mej. D. Dalenberg), Kobus, de timmerman (de neer L. Veen), Van Duilen, huisvriend (de heer C. Troost), Van Rijn (de heer M. Boon) en een re chercheur (de heer M. de Waard). We kunnen over het gebodene zeer tevreden zijn. Er is met ernst en over gave gespeeld en een gul aoplaus klonk op na elk der bedrijven. Er waren ver- tolkers(sters) die zeer goed op dreef waren. Al met al een avond waarvan is genoten. Ds. Soesan hield na afloop een beschouwing over het stuk, dankte allen die hadden medegewerkt en sloot met gebed. Vrijdag is deze uitvoering wederom met veel succes herhaald in het gebouw van de Ned. Herv. Gemeente te Zuid- Eierland. FEEST IN OOSTEREND Ten bate van het schoolreisje van de o.l. school Oosterend wordt Vrijdag een feestavond in „Het Wapen van Amster dam" georganiseerd. De bezoekers wacht een bont programma met zang, spel en muziek (accordeon, mandoline, enz.) Wij hopen, dat de zaal goed gevuld zal zijn! De Oranjevereniging te De Koog zal ook dit jaar de Bevrijdingsfeesten niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Het is al wel traditie geworden, dat op 5 Mei feestelijkheden worden georganiseerd, maar wat deze actieve vereniging haar leden ditmaal biedt, is voor De Koog wel iets heel bijzonders. In net Strandhotel „Prinses Juliana" komt nl. net gezelschap van Kees Stet. Door de radio heeft dit gezelschap een grote bekendheid verworven en terecht: de sfeer en het dialect zijn nauw aan het Texelse verwant, zodat de voor onze oren bekende en vertrouwde klanken ons bij ze ..thuis" doen voelen. De kinderen kunnen 's middags ge nieten van ten voorstelling, waarbij een goochelaar en een muzikale clown een belangrijke rol spelen. De avondvoorstelling staat in het te ken van Kees Stet. Dat dit gezelschap aan al eerder op Texel is opgetreden, be hoeft de feestvreugde niet te drukken, want het af te werken programma zal geheel van het elders vertoonde afwij ken. Na afloop van de voorstelling kan de feestvreugde nog worden voortgezet, er is bal na, met dansmuziek door de Moonlight Serenaders. De adv. geeft u meer bijzonderheden over deze veelbelovende feestdag. ZAKENNIEUWS DE BAKKERS MAAKTEN EEN „TAARTEN-EXPRES". Van „Fleurop", de combinatie van Ne derlandse bloemisten, heeft wel iedereen gehoord. Die bloemenmensen maken het hun klanten nl. heel makkelijk. Bv.: U hebt een tante in Delfzijl of Terneuzen, die jarig is en u wilt haar met een bloe metje verrassen. Wel, u gaat naar de bloemist van uw woonplaats, vertelt hem wat u ongeveer hebben wilt, betaalt en „Fleurop" komt in werking en doet de rest. Makkelijk, nietwaar? „Zeker mak kelijk!" dacht de schrijver Peter van An- del, „waarom zouden we zoiets ook niet met taarten doen"? En omdat deze schrijver, voordat hij de pen opnam, jarenlang bakker was, werk te hij het plan uit, vergaderde met een groep bakkers en stichtte de „Vereniging Taarten-Expres" waarvan de schrijver zelf organisator en de heer G. Dekker te Zaandam voorzitter werd. De organisatie werd opgebouwd en vanaf heden kan men in 750 plaatsen van ons land een heerlijke feesttaart bestel len, die dan, precies naar uw opgave „Ergens in Nederland" voor u wordt thuisbezorgd. Natuurlijk zult u vragen: „Maar wel ke taart wordt daar dan voor mij be zorgd?" maar ook daarover hoeft u zich niet druk te maken. Die taart kunt u zelf uitzoeken en u kunt er dan van ver zekerd zijn, dat ook het kleinste roosje en de kleinste versiering smaakvol op uw taart prijken zal. De aangesloten bakkers kunnen u foto's laten zien van taarten voor elke gelegenheid en uw bestelling krijgt heel eenvoudig de aanduiding „taart no. 14" mee, aangevuld met uw speciale wensen en de collegabakker in de andere plaats weet haarfijn waar het over gaat. Heel eenvoudig dus en heel doeltref fend. Het is dan ook te verwachten dat de raad van de schrijver-bakker: „Maak ze even blij, per Taarten-Expres!" door velen zal worden opgevolgd. (Zie ook adv. in dit nummer). .over de Hogeberg.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1