Lentetijd Schoonmaaktijd Kapitein Klakkebos gaat naar Amerika &en fuxivc c&\a,w Jeugdrubriek fel OPOFFERING Het witten en sanzen van muren. We kopen witkalk en een witkwast met slappe haren. De witkalk doen we in een oud emmertje en voegen dan water toe (op 1 beker kalk 3 bekers water). Tel kens met een stokje goed roeren. De muren eerst goed schoonmaken; eventu ele strepen en vuile plekken afschuren met schuurlinnen, afgebladderde plek ken gelijkmaken, afnemen met sopje van alkalivrije zeep. Gaten en scheuren natmaken en op vullen met dikaangemengde gipspoeder. Heel dun witten en spetten direct nat af vegen. Tijdens het witten niet stoken. Het witsel moet tochtvrij langzaam dro gen. De kwast voor en na gebruik in water zetten. De witkalk onder water bewaren. (De witkwast droog bewaren en voor gebruik 12-24 uur in water weg zetten om het uitvallen van de haren te voorkomen). Het beplakken van behang. We ne men, als we laten behangen, altijd een paar rollen extra en leggen deze op zon nige dagen eens buiten of op een balcon, zodat ze wat bijkleuren. Vetvlekken zijn niet te verwijderen en komen door het opgeplakte stuk heen We scheuren daarom het vette stukje behang af en plakken er volgens patroon een nieuw stukje op (het nieuwe stukje moet voor zichtig van de rol afgescheurd en niet afgeknipt worden; er ontstaan bij het afscheuren nl. zeer dunne randjes, waar door men bij het opplakken de overgang van oud naar nieuw niet meer ziet). Krullende kleden en matjes, die een vouw hebben legt u onderste boven en spijkert ze even aan de hoeken vast (bv. op zolder). Met een kwastje bestrijken we vlug de onderkant met rubberlijm en het euvel is hersteld. Tegen zeer hard nekkige krulranden plakken we een netwerk van rubberbanden achter het kleedje (afdoende maar duurder). Vuile meubelbekleding kunnen we schoon maken met lauw water, waar aan de op de fles aangegeven hoeveel heid vloeibare alkalivrije zeep is toege voegd, of met water en ammonia Vlug werken met een zacht bor steltje of een schoon doekje en vooral eerst een hoekje proberen of de bekle ding niet doorloopt. Gebeitst houtwerk kunt u heel goed zelf opknappen door de was eraf te ha len met water, waarin een scheut ammo nia. Is het hout droog, dan beitsen met wasbeits in de goede kleur (snel werken om geen strepen te krijgen). Stroeve laden maakt u gemakkelijk schuivend door de glijvlakken eerst de gelijk van stof te ontdoen en dan in te wrijven met kaars of talkpoeder. Het smeren van sloten en scharnieren kan men bv. doen met naaimachine-olie (beslist geen spijsolie, want die wordt hard). Bij behangen deuren schroeft u het slot er uit en smeert het dan. In andere gevallen kunt u proberen de sleutelbaard in de olie te stoppen en een paar maal in het slot heen en weer te draaien. Dankt aleer gij doende zijt Nieuwe noppen in een matras. Beno digdheden: Matrassennaald of zeer lan ge stopnaald, een stukje dun sterk touw en noppen (zelf maken door katoen eni ge malen om twee vingers te winden en in het midden stevig samen te binden). Het touwtje wordt door de matras ge haald en iets er naast weer teruggesto- £en. Alvorens aan te trekken leggen we de pluis eronder. Nu aan de andere kant ook een pluis eronder op de twee eind jes stevig vastknopen. Spons en zeem die wat versleten zijn, kunt u een opknapbeurt je geven door bij de spons de losgeraakte stukken aan el kaar te naaien en hieromheen van ka toen een netje haken. Bij de zeem: Deze midden door te knippen, de kanten weer aan elkaar te stikken en het geheel op een stevig katoenen lapje te naaien. Kleren motvrij opbergen. De kleren moeten volkomen schoon zijn. Geen vlek mag er in blijven en geen vettige kraag of stoffige naad. Ook de kist, koffer of doos moet schoon zijn en alle kieren en scheuren goed dicht geplakt. We leggen er nieuwe kranten in en dan laag om laag een kledingstuk in kranten (bij lichte kledingstukken neemt men vloei in plaats van kranten, die drukinktvlekken kunnen geven), welke wij nog kunnen besproeien met insecten dodend middel. Ook kan er tussen de kleren nog wat insectenpoeder gelegd worden. Het is aan te raden de dozen met plakband af te sluiten. Kist of koffer zo weinig mo gelijk openen, want anders gaat de ster ke lucht van het desinfectiemiddel ver loren. Voor zware mantels en jassen en geplooide kledingstukken, die men lie ver ophangt, zijn mottenzakken van ge prepareerd papier en zgn. „cellen" of kasten verkrijgbaar, nu ook van plastic door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden). 43. Ja, dat was een lastig geval! Maar de slimme professor wist raad. Er werd gelukkig nog een tweede eind touw ge vonden, en hieraan werd Kees door de anderen neergelaten, tot hij de struik bereikte, waaraan het touw van de kapi tein vastgeraakt was. Voorzichtig maak te Kees er een nie jw eind touw aan vast. 44. Toen werd Kees, met het losse eind van dit touw in z'n hand, weer opge- beschen en toen hij weer boven was trokken ze alle drie net zo lang, tot het touw uit de struik losraakte. De kapi tein was nu in enkele minuten opge haald, en, terwijl de twee jongens z'n beide armen stevig vasthielden, draaide de professor z'n benen weer netjes in hun goede stand. (deze zijn echter nogal prijzig). Ze zijn vooral nuttig wanneer men langere tijd het huis sluit om met vacantie te gaan. Kostbaar bont geven we liever in bewa ring in een koelcel. Het schoonmaken cn opbergen van de kachel. De kachel zorgvuldig leegge haald, schoongeveegd, aan alle kanten beklopt (om het roet los te kloppen) en nogmaals schoongeveegd. De rookkana len moeten ook goed schoon zijn. We vullen nu de kachel op met proppen krantenpapier. De buitenkant: met een krant wrijven we de kachel stevig af, om hem dan zorgvuldig met een goede ka chelpasta in te wrijven. Dan volgt het uitborstelen en opwrijven met een zach te doek. Micaruitjes kunnen we goed schoonmaken met water en azijn of alleen met azijn. Willen wij de kachel opbergen, dan moet hij dik ingewreven worden met een mengsel van 2/3 potlood (roestwerend) en 1/3 zwart sel, aangemengd met terpentijn of met water. Niet uitwrijven! We zetten hem op een droge plaats, goed afgedekt met kranten. Moeten er nieuwe micaruitjes in, of zitten er stenen los, dan dienen wij deze euvels vóór het opbergen te ver helpen. Het schoorsteenvegen moet vakkundig gebeuren, omdat een slecht geveegde schoorsteen de oorzaak kan zijn van brand. Het beste is het, de schoorsteen in het najaar, dus voor het stookseizoen te laten vegen, want soms bouwen vo gels hun nest in de schoorsteen en kan het nest aanleiding tot brand geven, vooral bij oudere schoorstenen. PREMIE AAN LANDBOUWERS Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat landbouwers, wier kapitaalbe zit minder dan f 25,000 is en een be drijf, kleiner dan 10 ha. cultuurgrond in gebruik hebben, voor de volgende pre mies in aanmerking kunnen komen. 1. Bouw van een groenvoedersilo. Met of zonder heien. 2. Bouw van een aardappelsilo. Met of zonder heien. 3. Bouw van een gierkelder. Met of zonder heien 4. Aankoop en gebruik van een ver plaatsbare drinkwatervoorziening. 5. Aanleg van drinkwafervoorziening in de stal. 6. Aankoop en gebruik van verplaats bare zomerhokken voor pluimvee. 7. Aanschaffing en gebruik van een pompinstallatie in het weiland. 8. Aankopen en aanbrengen van schot ten in de veestal voor individuele voede ring. Reeds eerder werd gepubliceerd, dat premie gegeven wordt op de aankoop en inzaai van gras- of klaverzaadmeng sels. Voor voorjaarsinzaai is de aan vraagtermijn gesloten. Voor najaarsin- zaai kan aangevraagd worden vanaf 1 Juni tot 1 Augustus. In groepsverband wordt premie ver strekt aan: le. werktuigencooperaties en 2e. aan verenigingen voor bewaring van pootaardappelen. Ten aanzien van de premietoekenning wordt bepaald, dat alvorens tot bouw, aankoop c.q. aanschaffing wordt overge gaan, men zich moet wenden tot de assis tenten van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst, in wiens district men woont. Er worden nl eisen gesteld, waaraan de premieobjecten moeten voldoen. Hier door kunnen teleurstellingen worden voorkomen. Aan de eisen, die door ons ten aanzien van de diverse premieobjecten worden gesteld, wordt streng de hand gehouden. Dit geldt zowel voor de deugdelijkheid van het gebruikte materiaal als voor de aanvraagtermijn en de inzendtermijn van certificaten, rekeningen, enz. Voor alle premie-objecten kan premie worden aangevraagd tot 1 November 1951, uitgezonderd voor no. 6, zomerhok ken voor pluimvee. Hiervoor kan men aanvragen tot 1 Mei 1951. Ook voor de najaarsinzaai van gras- en klaverzaad geldt een andere aanvraagtermijn, zoals hierboven vermeld. Ten overvloede willen wij er nogmaals op wijzen, dat men zich voor premie dient te wenden tot onze assistenten, liefst op de bekende zitdagen. Indien geen adres van de assistent be kend is, kunt u zich wenden tot onze kantoren: Schagen, Markt B 2, of Pur- merend, Breedstraat 12. De Rijkslandbouwconsulent voor N.-Holland Noord, Ir L. R. Dijkema. Raadsvergadering, 1 Maart 1901. De voorzitter doet mededeling van een schrijven van de heer Bosman, waarin deze mededeelt, bereid te zijn de boot 's winters 3 x daags te doen varen indien daarmee aan de geopperde bezwaren te gemoet kan worden gekomen. Zitting van 17 April 1901. Besloten wordt op de toren te Oos terend een bliksemafleider te plaatsen. De toren is een baken voor de zeevaart. De inspecteur van het loodswezen had het wenschelijke van zoo'n bliksemaflei der betoogd. Voorz. deelt mee, dat het plan bestaat in de volgende jaren alle gemeentetorens van bliksemafleiders te voorzien. Adv. Verhuisd van de Steenenplaats naar de Weverstraat naast de heer Dros. C. Mets. (Waren er toen nog geen huis nummers? Red.) Den Hoorn, 14 Maart 1901. He den slaagde te Rotterdam voor tweede stuurman, zeil- en stoomvaart, de heer W. H. Lap, zoon van den heer A. A. Lap, alhier. Oudeschild, 19 Maart 1901. De bestrating van het haventerrein zal nu eerstdaags worden voortgezet. Reeds zijn de daarvoor benodigde stenen aan gevoerd. De Waal, 26 Maait 1901. Bij het begin van het nieuwe schooljaar op 1 April a.s. zal het aantal schoolgaande kinderen op de openbare school alhier juist 41 bedragen. Het vooruitzicht be staat, dat in 1902 het Hoofd der School door een onderwijzeres zal worden ter zijde gestaan. Texel, 31 Maart 1901. De afde lingsbesturen van den op Texel op te richten Texelschen Boerenbond zijn als volgt samengesteld: Den Burg: de heeren H. W. Keesom; R. Keijser Czn.; J. Roeper Czn.; C. M. Veeger en A Dros Azn. Den Hoorn: de heeren J. N. Kikkert; S. Bakker; D. J. Bruin; A. Lap Azn.; D Lap Bzn. en C. Veeger Jzn. Oudeschild: de heeren C. Zijm; C. C. Backer; M. Bas; C. T. Bak ker; P. Jb. Kikkert en Jn. Kooij. De Waal: de heeren J. J. Bakker; J. P. Bremer; D. Bakker en A. P. Eelman. Oosterend: de heeren W. A. Eelman; Joh. Koning; KI. D. Mantje: G. P. Witte; J. Boogaard en P. Dros Gzn. De Koog: S. Daalder; A. Daalder; P. List Jzn.; M. Langeveld; K. v.d. Werf en H. Maas Cz. De Cocksdorp: de heeren J. Reuvers; D. C. Dros; P. Dros; Joh. de Graaf; B. Lap Dzn. en P. Stoepker. Het Hoofdbestuur werd als volgt sa mengesteld: J. N. Kikkert, voorz.; H. W. Keesom, vice-voorz.; C Zijm, le secre taris; Jb. Bakker Jbz., 2e secretaris; C. M. Veeger, penningmeester; G. Witte, vi- ce-penningmeester; P List, D. J. Bruin en het, nog niet gekozen, hoofdbestuurs lid voor Eierland, leden De Koog, 28 Maart 1901. Een fel le windhoos, die hedenmiddag ons dorp passeerde, heeft een nieuwe schuur van den heer C. Kuip geheel opzijde gedre ven, uit haar verband gerukt en deerlijk gehavend. Ook is de hooischelf van den heer Jb. Zuidewind omver geworpen. 30 Maart 1901. Naar we verne men werd Zondag door onzen plaatsge noot, den eierenhandelaar M. Plaatsman, aan Z. H. Paul Kruger, president der Zuid-Afrikaanse Republiek, thans in Nederland, het eerste 2-tal kievitseieren dat dit jaar op Texel werd gevonden, ten geschenke gezonden. Bij alle Bóeren- vrienden, en wie zou zich daaronder niet gaarne willen scharen, zal dit blijk van sympathie zeker van harte worden toe gejuicht. De CocKsdorp, 2 April 1901. De be volking der O.L. school alhier bedraagt thans 89 leerlingen. 1 April werden 20 nieuwe leerlingen toegelaten, waaronder 7, die de school reeds hadden verlaten, doch voor wie, met hei oog op de leer plichtwet, weer om plaatsing moest ver zocht worden. Vermoedelijk zal nog een leerling ambtshalve op de lijst moeten worden ingeschreven. Nr. 96. JOKE EN CO WITTE Zij wonen Kogerweg B 173. Hun huis draagt de leuke naam „Agnes". Joke wordt morgen, Donderdag 12 April, 5 jaar. Zij wil graag wat naaien en borduren voor haar pop. Ze verlangt erg naar de zomer, want ze speelt graag op het strand en pootjebaden is ook heerlijk! Co wordt Zaterdag 14 April 7 jaar. Op school doet hij goed zijn best. Zijn tac tiek is: gauw alle klassen door, want hij wil chauffeur op een auto of een tractor worden. Wat het voertuig precies is kan hem niet schelen, als hij de motor maar hoort! Hij is al blij als het.... regent. Dan mag hij nl. met do bus naar school! Co houdt ook veel van dieren. Nu Co, dan tref jij het wel, want er komt tegen woordig meer regen dan zon! Veel plezier op jullie verjaardag! Nr. 97. JUULTJE SCHILPZAND Juultje woont op het Loodsmans duin bij Den Hoorn Hij wordt Vrijdag 13 April 10 jaar Hij speelt graag met zijn broertje Robbie in de wijde duinen ach ter Den Hoorn. „Duizenden bunders speelterrein!" schrijft hij enthousiast. Hij is in bos, duin en veld goed bekend en is dan ook een groot natuurvriend. Juultje maakt altijd grapjes. Nu, dan heb jij op de le April zeker heel wat mensen bij de neus genomen! Een folklo rist vroeg ons deze werk of de kinderen op 1 April krijtstrepen op de ruggen van de voorbijgangers zetten en dan roepen „Skeintje Blok". Wij moesten de man te leurstellen. ons is van dergelijke grappen althans me^s bekend. Of heb jij dat wel gedaan? Juultje hoopt op zijn verjaardag een fiets te krijgen. Wij hopen, dat je wens in vervulling gaat. Ken je de verkeers regels al? Veel plezier, Vrijdag. S.V. De Cocksdorp. Door de regen was er weer eens geen voetbalwedstrijd. In verband met Hol- land-België ook a.s. Zondag vrij. De ad- spiranten spelen Zaterdagmiddag thuis tegen Texel C. S. V. Texel. Alweer ging een mooie voetbalzondag verloren, het weer speelde ons parten, zelfs ons terrein, dat voorheen nooit werd afgekeurd, kon de vele watermas sa's niet verwerken. Wel jammer, we na deren een critiek stadium waarbij in actie blijven, wel het verkiezelijkste is. Maar in cnze afdeling werd geen en kele wedstrijd gespeeld, zodat de alge mene situatie onveranderd bleef. Of het nu nog mogelijk is dat het zelfde programma op a.s. Zondag gezet wordt, zullen we moeten afwachten. Dat zou dan samenvallen met de inter landwedstrijd Nederiand-België. Intussen is het zaak je te prepareren Texel 1 en dus Woensdagavond alle maal present. Ook Texel 2 en 3 worden geheel voltallig weer verwacht, want ook daar moet nog wat gebeuren. FEUILLETON 4.) Maria, klonk opeens een stem ach ter de meisjes, de stem van Walter Lo- renz De meisies schrokken hevig. Zij ston den als verstijfd en zelfs Platti miste de energie om haar armen van Maria's hals los te maken. Lo's stem leek haar, op dit ogenblik, in deze stemming, als een stem uit de ander» wereld. Bovendien wisten zij geen van vieren zeker,, of Lo het theatrale verhaal van de mantel niet' gehoord kon hebben. Maria! riep dr. Lorenz nog eens en nu wat energieker. Er zat mets anders op. Maria moest zich naar haar wiskundeleraar om draaien. Zwijgend staarde zij hem aan. Ik moet je spreken, Maria, zei dr. Lorenz. Maria deed een stno naar hem toe. Neen, niet nu. De pauze is al bijna voorbij. Kom om elf iur maar in de le- raarsbibliotheek. Dr. Lorenz liep door. Het viertal keek hem lang en zwijgend na. Zijn gang was rustig, zijn houding onverschillig, hij scheen niet te voelen, dat hij krampachtig nagekeken werd. Maar bij de hoek van de gang stak hij plotseling zijn beide vuisten in zijn col- bertzakken. En toen wisten de meisjes, dat hij toch niet zo rustig en onverschil lig was, als hij zich wilde voordoen. Toen dr. Lorenz uit het gezicht was, vond Lore dadelijk ha&r gewone zeker heid terug. Zie je! riep ze triomfantelijk uit, hij zoekt al toenadering. Wanneer je het schriftelijk eindexamen achter de rug hebt, ben je ten slotte al half en half geen leerling van de school meer. Onzin, zei Irmgard, toenadering zoek je toch veel vriendelijker. Boven dien geloof ik niet, dat Lo in staat is om toenadering tot een meisje te zoeken. Wanneer die nog eens trouwt neemt hij beslist een vergelijking met twee onbe kenden tot vrouw. Deze scherts, nog wel van de altijd wat stille Irmgard, bracht de meisjes weer een beetje tot haarzelf. Bovendien kondigde de schoolbel het begin van het derde lesuur aan. Het drietal ging nu de zelfde weg, die Lo genomen had, Irm gard en Lore vooraan. Maria met Platti er enige passen achter Toen Lore met Irmgard bij de trap kwam, kwam juist als een slaapwande laarster Verena naar boven. Zij had ner gens ogen voor en zij maakte de indruk alsof zij zich volkomen onbewust was van haar omgeving. Verschrikkelijk, spotte Lore, dit afschei van Hans. Ze ziet hem in de volgende pauze pas weer. Je moet niet zo met alles spotten, Lore, vermaande Irmgard. Maar Lore lachte. Jij bent altijd zo verschrikkelijk se rieus, beste Irmi! Maar mijn leraar heeft eens gezegd: De ernst van het leven be staat daaruit, niets ernstig te nemen. Daar houd ik mij aan. Dat is toch complete onzin! Irm gard schudde haar hoofd. Maar nu liet Lore haar spottende toon varen. Zij wendde zich heftig tot Irm gard: Hoor eens, van miji^leraar blijf je af! Die man is een god. En ieder woord dat hij spreekt, een parel. HOOFDSTUK II. Het derde lesuur had Maria slechts met de grootste moeite kunnen uithou den. De heer Riggenbach, de Latijnse le raar, had haar enige vragen gesteld, die zij zo verstrooid beantwoordde, dat hij er van schrok. En met een veelbeteke nend knikje had Riggenbach gezegd: Ja, ja, dat is weer echt iets voor jou Maria. J\j zult bij het examen nog wat beleven! Platti, die naast Maria zat, had bij de ze afkeurende woorden onder de bank de hand van haar vriendin gegrepen. Met woorden kon zij haar nu niet troos ten, des te meer moest Mana door deze handdruk voelen, hoe nauw zij zich met haar verbonden voelde. Maar eindelijk maakte de schoolbel ook een einde aan de kwelling van dit lesuur. Nu kon Maria eindelijk naar Lo gaan, die in de bibliotheek op haar wachtte. Vanzelfsprekend ging Platti mee. Maar je kunt toch niet meegaan in de bibliotheek, zei Maria. Neen, dat niet, maar ik ga mee naar de deur en blijf daar wachten. Ik ben zo verschrikkelijk opgewonden, Ma ria. Ik helemaal niet, jokte Maria niet erg overtuigd. Ja, jij! Jij behoeft nooit opgewon den te zijn. Omdat jij boeit. En al vlak bij de bibliotheek verzuchtte Platti op eens: Wat zou hij toch van je willen, Lo....? Och, niets bijzonders natuurlijk, zei Maria met gehuichelde onverschillig heid. Neen, zegPlatti bleef opeens staan. Ik zal je zeggen, wat hij wil Je zijn liefde bekennen.Ten slotte is dat toch ook niets, alleen maar een man tel aaien. Dat had Platti natuurlijk helemaal niet moeten zeggen, omdat het Maria nog veel verlegener maakte dan zij al was. Haars ma'le gezichtje was, zodra zij na het binnenkomen de deur van de biblio theek aarzelend achter zich gesloten had, helemaal bleek en haar donkere ogen glansden bijna koortsachtig Dr. Lorenz was met alleen in de bi bliotheek. Juffrouw Hunziger, de lera res in het Engels, zat aan een tafeltje schriften te corrigeren. Toen Maria bin- kwam keek dr. Hunziger op, maar het was geen vriendelijke blik. Overigens had op school nog nooit iemand dr. Hun ziger vriendelijk gezien Ze was recht vaardig, ze gaf voortreffelijk les en de meisjes hadden nooit ernstige conflic ten met haar. Maar in al haar correct heid was zij volkomen onpersoonlijk. Zij was er slechts, om de leerlingen de En gelse taal bij te brengen en verder bas ta. Juffrouw Hunziger was geen vijan din van -Je jeugd, maar dat zij deze jeugd niet al te zeer in haar hart geslo ten had, liet zij toch altijd duidelijk ge noeg blijken. De meisjes wisten mets van dr. Hunziger, zij konder zich nauwelijks voorstellen, dat deze uitgedroogde vrouw met haar vreugdeloze en verbit terde gezicht ook nog een persoonlijk le ven leidde. Lore had de algemene me ning over haar eens als volgt geformu leerd: Juffrouw Hunziger leeft helemaal niet. De rector houdt haar in een kast tot het tijd is voor de Engelse les, dan stoft hij haar af en 'nat haar op de be treffende klas los. Dit alles ging als een flits door Marja heen toen zij binnenkwam. Zij kon zich er nu in ieder geval van overtuigen, dat juffrouw Hunziger buiten de les niet in de kast bewaard werd, zoals Lare be weerd had. Dr. Lorenz stond bij het raam, dat uit zicht gaf op de op dit uur zeer drukke straat. Kom eens hier, nodigde hij Maria uit om bij het raam te komen. Zijn ma nier van spreken intimideerde de meis jes altijd, zonder dat dit de bedoeling was. Maria wierp een schuwe blik op juffrouw Hunziger en ging inderdaad op haar leraar toe. Ik heb je geroepen wegens je schrif telijke examen. O! zei Maria en haar gezicht kon een zekere teleurstelling niet verbergen. Ja. Ik heb je kennis van de wiskunde nooit hoog aangeslagen. Dat weet je. Maar wat je ditmaal gepresteerd hebt, overtreft alles. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4