Cjroen c2warL-Jexels in het harL, „Marsdiep maakte 25 jaar geleden proefvaart Het ruime voordek biedt plaats aan 3 a 4 auto's Voor vlijtige handen Oosterender Jeugd bracht nonstop-revue „Van Krosse Keet tot Stiekelberg" Brief uit Canada Oud-Texelaar Akke Reitsma geeft haar „eerste indrukken van Canada, het land van de vele beloften en goede toekomst" ZATERDAG 21 APRIL 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6521 COURANT Uitgave N.V- vh. Langeveld DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren]. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. Zo heeft aan de „Van der Wijck" een proeftocht gemaakt. Wij schreven Woens dag. dat dit grote schip met zijn 2 Die selmotoren van samen 1300 pk. vlak voor de haven van Oudeschild door de Mars diep" werd begroet. De ..Marsdiep" nu werd 25 jaar geleden in dienst genomen en wel op Vrijdag 14 Mei 1926. De pers was toen eveneens vol lof over ,,De nieu we parel aan TESO's kroon". Nadat zij ZONDAGSDIENST DEN BURG. DOKTER SCHALKWIJK. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en mr 19 April 1951 Geboren: Wim zv Lieve Schouten en Neeltje Roeper. Maria riv Abraham A. de Ridder en Jacoba W. Letsch. Peter Jo- han zv Pieter Bremer en Maria E. Kooiman. Lucia Josepha Maria dv Reg- nerus J. Timmer en Guurtje Bakker. Clasina Catharina dv Jacobus J. Schra- ma en Maria A. van Bakel. Maria Apol- lonia Josephina dv Johannes H. v. Ben- thum en Elisabeth W. M Martens. IJvon- ne dementia Maria dv Willem de Graaf en Anna Barhorst. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden gene. Gevonden voorwerpen: 1 dameshandschoen, 1 gulden. 1 vul pen, 1 duimstok, 1 rode bal. INGEKOMEN PERSONEN Johannes E. Dulfer e.g. v. R'dam. Walchersestr 89c r». Oudeschild 128. Lambert J. R. Jullens, van Leeuwarden, Lijsterstr. 11 n. Wilhelminalaan 41. Ber- nardus A. Kalscma v. Haarlem, Sout- manstr. 32 n. Molenstraat 13. VERTROKKEN PERSONEN. Juli E. Vaillant en gez. v. Emmalaan 2 n. Callantsoog, Dorpsplein 12. Gepke Elzinga v. Groeneplaats 14 n Enschedé. Tromplaan 25 Gijs'oerti J. Huijer en gez. v. Emmalaan 2 n. Breda, De Baten burglaan 181. Johanna J. M. Oosterink v. Warmoesstr. 38 n Den Haag, Appel straat 105. Grietje Vlas v. Oudeschild 286 n. Amsterdam, Pootjeskade 59 I. Tonny Dros v. K 11 n Heiloo, Wester- weg 13. Klaas Vlaming v. O 118 n. Den Helder, Buitenhaven 5. Hendricus J Jannes v. Schilderend 37 n. Mijdrecht, Menno Nietenbuurt 1. VRIJSTELLING VAN DIENST. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter algemene Kennis, dat de Mi nister van Oorlog bij zijn beschikking, d.d. 17 April 1951, no 601456, het ver zoek om vrijstleling van dienst als ge woon dienstplichtige wegens persoonlij ke onmisbaarheid van Maarten Pieter Reuvers, De Cocksdorp C 109, alhier, heeft afgewezen. Tegen deze uitspraak kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende dag na dagtekening van deze bekendmaking in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen om kleed zijn en bij de Burgemeester wor den ingediend, ter secretarie dezer ge meente. Het behoeft niet op gezegeld pa pier te worden gesteld. De Burgemeester zorgt voor doorzending van het verzoek schrift aan de Koningin, die op het be roep beslist, na advies van de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur. Texel, 19 April 1951. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. OP HOL GESLAGEN Woensdag sloeg een paard, bespannen voor een drie-wielde kar van de heer H. Boogaard, op hol. Van Zevenhuizen ging het in wilde ren op Oosterend af. Er stond hier en daar een melkkar of een bakkerswagen, maar die werden alle maal netjes gepasseerd. De Shellpomp bij smederij Rentenaar vormde echter een hecht stootblok: de kar raakte daar onwrikbaar vast. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Onderweg was al het landbouwmsteriaal van de kar geslingerd. in haar verslag melding had gemaakt van ,,de buitengewoon comfortabele in richting der passagiersverblijven, lezen wij: ,.Ook ten aanzien van het goederen vervoer, wint onze nieuwe boot het verre van de ..Dageraad" (1). Het ruime voor dek biedt o m. plaats aan 3 a 4 auto's en zal zeker ;n een behoefte blijken te voor zien. De .Marsdiep" is uitgerust met een 3-cylinder triple machine (de „Van der Wijck" met 2 machines van ieder 7 cy linders. Red.). De afmetingen van de Marsdiep" zijn 40 m. lang, en 6.40 breed (de ..Dageraad 37 m. lang en 6 meter breed). De machine ontwikkelde op de proeftocht een vermogen van 373 pk. en bereikte een snelheid van 10 a 10,5 mijl. De „Dageraad" (1) werd in 1907 in dienst genomen In 1926 had zij in totaal een afstand afgelegd gelijk aan tienmaal de omtrek van de aardbol, nl. 400,000 k.m. STRANDTENTEN Er is nog geen beslissing genomen over de plaats, waar dit jaar de strand tenten bij De Koog gezet kunnen worden. ZWALUWEN Dinsdagavond venelde Jack Dijt, Wes tergeest, ons, dat er reeds een zwaluw rond hun boerderij cirkelde. „Zie je wel", zeiden we tegen de di recteur van onze VVV, „het wordt len te!" Hij beweerde reeds Zondag jl. een zwaluw ontdekt te hebben. Daar zijn we blij om. Ook al weten wij wel, dat één zwaluw nog geen zomer maakt. Maar Woensdagmiddag zagen we in De Westen al een heel clubje zwaluwen op een te lefoondraad zitten! Die zwaluwen heb ben blijkbaar goed weer besteld, want sinds Dinsdag is het droog en de zon straalt nagenoeg de hele dag Het water zakt weer en de boeren kunnen de hand aan de ploeg slaan Maar dat werd dan ook hoog tijd' ZESDE LEERKRACHT In verband met de stijging van het aantal leerlingen zal binnenkort aan de ULO een zesde leerkracht worden be noemd. Het aantal leerlingen bedraagt thans reeds 155 en in September (aan vang nieuwe cursus) wordt een nog gro tere toeloop verwacht. BILJARTVERENIGING „FORTUNA" Tot Woensdagavond was de stand van de wedstrijden om .net kampioenschap bandenspel als volgt- W. Rijk 3 3 0 0 225 127 13 1,77 J. de Wit 3 3 0 0 225 151 10 1,41 M. P. Reuvers 2 2 u 0 150 112 10 1,34 P. de Jong 3 1 0 2 193 168 8 1,15 J. Klippel 5 1 0 4 268 250 8 1,07 H. Timmerman 4 0 0 4 191 208 7 0,92 Deelnemerslijst met wedstrijdnum mer: 1. M. P. Reuvers, 2. P. de Jong; 3. W. Rijk; 4 K. v.d. Sterre; 5. H. Timmer mans; 6. J. de Wit. W edstrij drooster Zaterdag 21 April: 8-9 3—6. 9-10 4—5. 10-11 1—2. PLATTELANDSVROUWEN Voor de voordrachtavond door mej. Jonker uit Amsterdam bestond grote be langstelling: Dinsdagavond waren niet minder dan 96 dames in Hotel Texel bij een en allen hebben zeer genoten van hetgeen deze kunstenares bracht. Ernst en luim. Een in ieder opzicht geslaagde avond. Eind Mei volgt de laatste bijeen komst van dit seizoen. Dat wordt, hoopt men, een avond, waaixp over bloemen en planten zal worden gesproken. Ook weer een interessant onderwerp, want bloemen en planten brengen sfeer in huis! Bij voldoende deelname zal per Teso- bus een tocht naar de Keukenhof wor den gemaakt. Op Donderdag 26 April a s. (Dat bloemenparadijs wordt op Zaterdag 28 April gesloten). Wie voor deze tocht belangstelling hebben gelieven zich ie wenden tot een der leden van de „Reis commissie", welke gevormd wordt door de dames mevr. J. v. d Vlies-Koopman, mevr Bruin-Over en mej. J. Groene- wold. (Ingezonden mededeling). in het schoonmaakgetijHamea-Gelei. S. V. Texel. Zondag 22 April: Texel-HRC comb., aanvang half drie. Texel 3-Tex. Boys 2, aanvang 12 uur. Helder A-Texel A, aan vang 9 uur, vertrek bus 7,20 uur van de Groeneplaats.' Zaterdag 21 April: HRC Welpen A Texel Welpen A, aanvang half 3, ver trek bus 11,20 uur van de Groeneplaats HRC Welpen B-Texel Welpen B, aan vang half 2, vertrek bus 11,20 uur van de Groeneplaats, Voor elftallen zie het kastje, voor Ou deschild de publicatie bij Teun Dekker en voor De Waal bij Kees Boot. De leerlingen van de o.l. school te Oosterend hebben, zoals wij in een kort bericht reeds meldden, Donderdag- en Vrijdagavond in „Het Wapen van Am sterdam" veel succes geoogst met hun Non-stop Revue „Van Krosse Keet tot Stiekelberg". Beide avonden was de zaal geheel gevuld! De uitvoeringen werden gehouden ten bate van de schoolreiskas. Mevr. Mantje-Mantje verwelkomde de ouders en burgemeester en mevrouw De Koning op lijm en daarop was meteen het woord aan de jeugd. Cor Bruin en Ton Boogaard leidden de revue in met een geestig rijm, als Thomasvaer en Pie ternel. Onmiddellijk daarop vroeg men de aandacht voor de schets „De kleren maken de man" Daar kwam het tenmin ste op neer: een kleermaker had een costuum voor een bruidegom gemaakt, maar de bruid vond dat het pak afschu welijk stond en daarom vertikte ze het zo met hem naar het Stadhuis te gaan! LT begrijpt, dat de bruigom op hoge be nen naar zijn kleermaker stapte. Onder gezang van een groepje omstanders werd de man door de bruigcm met een stok afgeranseld. In de hierna gebrachte schets zagen we hoe een tuinman van een idyllisch gelegen dorpje een bezoeker bij de neus nam. Guur van der Vis, Wil ly Moor en Maartje Kuiper vergastten de luisteraars hierna als the three jolly Girls op een muzikaal intermezzo. Een muzikaal hoogtepunt tevens, want wat klonk alles opmerkelijk zuiver! De ac cordeon en de twee mandolines vormden een prachtig ensemble. Wat een pret gaf ,,De school van vroeger en nu". Vroeger maakte de jeugd er maar een potje van en vals zin gen dat ze deden. „Ik begrijp niet, hoe ze dit zo vals krijgen", bekende onze (muzikale) correspondent. Nee, dan de school van nu. Alles ging even keurig en alle vragen werden goed beantwoord. Het koor dwong aller bewondering af. In de pauze werd een verloting gehou den. Alle loten waren a! verkocht. Ja, dat moest wel op een mislukking uitlopen! U moest al zeer ongelukkig (in het spel) zijn, als u geen prijs won, want er waren er wel 60, dat kwam neer op 1 prijs op iedere 8 loten! De eerste prijs, een fraaie taart, werd gewonnen door Willy Moor. Er waren wel drie taarten! En een worst om ook van tc watertan den! In de schets De Brave Buurvrouw (mej. Tien Eoogaard) verscheen een rod delziek mens, dat iedereen lasterde. Dat was natuurlijk niet mooi, maar het doen en laten van de huisknecht in het vol gende stukje was ook verre van prijzens waardig, want die wilde zijn baas bedrie gen en zoals dat gaat: loontje kwam om zijn boontje. De viskoopman, die ook in het complot zat en de huisknecht ontlie pen hun straf met! Nadat de three jolly girls weer waren opgetreden, maakten wij kennis met een huisknecht, die stiekum van de sigaren van zijn baas rookte. Dat kwam uit en hij werd ontslagen. Gelukkig kon hij reeds vrij spoedig zijn functie herkrijgen, onder voorbehoud, dat hij niet meer buiten zijn boekje, i c. in de sigaren zou gaan. Tot slot was er een parade, met het Wilhelmus. Tussen de genoemde stukjes door werd steeds gedeclameerd. Op de tweede avond werd een haan verloot, die bracht f 37 op. Dat was ze ker een heel beste! Omstreeks 11 uur sloot het Hoofd der school, de heer Fielmich, de avond. Fitzroy Harbour, 12 April 1951 Hallo Texelaars! Nog steeds wordt door ons getrouw de Texelse Couiant gelezen en dus ook al tijd de door emigranten geschreven stuk jes die zeer in de smaak vallen Hierbij wilden wij u ook iets van ons leven in Canada vertellen na de landing te Hali fax. Nadat onze papieren alle in orde wa ren bevonden, moesten de grote kist en de fietsen opgezocht worden voor con trole. De kist was gauw gevonden maar met de fietsen was het hopeloos omdat vader niet wist wat „bicycle" was en de anderen met begrepen wat fiets was, (dus ze waren beiden even dom?) (Leert Esperanto! Red.) Eindelijk konden we met de trein van 3 uur in de nacht vertrekken zonder nog de koffers aan de douane getoond te hebben. In de trein probeerden we allen iets te slapen, behalve vader, die zich niets wou laten ontgaan! Deze dagen zijn anders geen pretje geweest in die vuile trein,, al dat stof. Annie de Jong (Henk's verloofde) en ik gingen ons verscheide ne keren wassen en dan weer eens een andere vuile jurk aantrekken, want de kleren die je droeg waren te smerig om aan te houden, maar gelukkig was het niet van lange duur. De eerste boerderij in de provincie Quebec was bepaald niet een van de mooiste, want al wat we zagen waren een magere koe en een paar oude ver sleten machines, dus dat was verre van rooskleurig. Overdag hadden we vaak mooie uit zichten met bergen en bossen. Als je een bocht omging zag je de weg zo mooi over die bergen kronkelen en de auto's die daar reden leken erg klein. Soms zag je een riviertje door de bergen lopen met bomen er omheen en dan die hoge ber gen op de achtergrond, ja, dat was een machtig mooi gezicht, de bergen in de verten hadden een blauwachtig waas en dat gaf een prachtig contrast met de diepgroene bomen die zich spiegelden in het heldere water van de rivier. Gedurende de reis werd nogal vaak gestopt doordat er dan een andere trein moest passeren. Veelal werd er gestopt in een doro of stadje en gingen wij zo vlug mogelijk naar ten winkel in de buurt om wat lekkernijen en fruit te ko pen. Dat was een van de emigranten he laas noodlottig geworden want ';oen we in Montreal aankwamen waren ze een jongen kwijtgeraakt en het heeft de He ren van de emigranten heel wat moeite gekost uit tc vinden waar hij achterge bleven kon zijn, de arme jongen was al niet een van de snuggersten ook. In Ottawa aangekomen (dat was 22 Ju li 1950, 4 uur 's middags) ontmoetten wc Henk. Dat was een ontroerend weei- zien! Vooral voor Annie was het een ge beurtenis. Henk, die van opgewonden heid Engels sprak, konden we eerst niet verstaan, zodat we een beetje raar ke ken maar na een tijdje werd hij weer de oude. Toen we door Ottawa gingen schaam den we ons zo vreselijk tussen al d'.e netjes geklede mensen, want wij waren zo vuil en verwilderd Vandaar zijn wc toen om 5.13 uur ongeveer vertrokken naar de plaats van bestemming waar we om 6 uur aankwamen De vrouw van Henk's vroegere baas had °en heerlijk supper (maal) voor ons klaar staan wat ons dan ook uitmuntend smaakte (want we waren gewoon uitgehongerd) De mensen hier hebben ons fijn ge holpen: ze hadden een huis Ingericht met de allernodigste spullen, de kist die pas drie weken later aankwam, bevatte al onze benodigdheden, dus we hadden to taal niets dan onze koffers met kleren Vader merkte al gauw dat hij een huis met allemaal geleende goederen had be trokken en geen werk bezat. De boer die vader aan zou nemen, sloeg het ineens af toen wij al met alles klaar waren om te emigreren, maar dat wist vader niet, want Henk had toen Mr. V. Owens, zijn vroegere baas opgegeven Maar een week later had vader door bemiddeling van een dominee, bij wie Henk veel aan huis kwam, Mr. D Woodnouse uit Arnprior, een boer gekregen uit Fitzroy Harbour, waar we dar nu met Juli weer een jaar zullen wonen We hebben hier met de Engelse taal niet zoveel moeilijkheden, tenminste wij jongeren Vader en moeder, die niet zo veel in de gelegenheid komen, hebben het wel eens wat moeilijk maar dat komt wel. De vrouw van de dominee uit Fitz roy neemt moeder vaak mee naar een bijeenkomst van vrouwen De eerst keer dat moeder er naar toe was geweest, vroeg vader of ze het er goed had afge bracht. Het was er wel gezellig geweest, zei ze, ze hadden na afloop thee, sand wiches en koek gehad (dat is hier altijd de gewoonte) maar er was één ding dat moeder tegenviel, dat de Canadezen al lemaal zo dom zijn. Vader vroeg waar om. Nu, zei ze, ik was de enige die Hollands spreken kon! Daar hebben we hartelijk om gelachen, dat begrijpt u. Moeder gaat nog steeds heen en ze be gint al aardige vorderingen te maken. Ze zegt, ik kan alles nog ïang niet verstaan maar ik weet en begrijp het al beter dan in het begin, het spreken is ook nog niet veel, omdat je er een beetje bevreesd te genover staat. Af en toe maar eens een hete aardappel in de mond, misschien helpt dat. Vader kwam laatst thuis en vertelde dat hij nogal een lang gesprek met de boer had gehad en hij zei, hoe krommer hij praatte, hoe beter de boer hem kon verstaan, ik heb net een gevoel of ik weer pas begin te praten. Er zijn wel eens misverstanden waar je hartelijk om moet 'achen. Verder gaat het leven hier weer een der als op Texel, alleen mis je het oude vertrouwde dat eens een van de kennis sen over komt wiopen of de bekende tuinwalletjes met de blèrende schapen, waar we eens mee omringd waren op de Listeplaats. (Boerderij bij Oosterend. Red.). Gezelligheid is hier iets wat je zelr moet maken want die kennen ze hier niet. Jongens en meisjes en ook kinde ren beneden de 10 jaar zie je hier tot laat in de avond op straat of in een thee huis of café omhangen, ik zal niet zeg gen, dat alle ouders hun kinderen laten lopen zoals deze, maar het is het groot ste gedeelte, zij zijn hier veel vrijer. Als je naar de Bioscoop gaat dan hoor je menige baby huilen: die worden altijd meegenomen door mensen die uit de Country komen (buiten de stad). Ze mo gen geen kinderen (beneden de 12 jaar geloof ik) alleen in de huizen laten, dat doen ze omdat er zoveel huizen in brand vliegen doordat ze meestal van hout ge bouwd zijn. Laat je een kind alleen thuis dan heb je gauw een agent aan de deur. De mensen gaan hier na kerktijd al tijd naar een tearoom of koffiehuis, zoals wij het noemen en drinken daar hun kopje koffie of thee. Bij ons thuis wordt altijd nog een koppie en theetje gedaan, hoor! Dat gaat er met zo gauw uit, ge loof ik. Moeder zegt vaak: ,Bram Len- sen mist zijn klantjes erg hoor", ik denk niet dat deze zin door allen wordt be grepen maar wel door H. J. Keijser en personeel. Wat wij drinken in de morgen en de middag doen ze hier voor dinner en sup per. Dan hebben ze altijd een uitgebreid menu. Vadei en de boer, die de eerste weken met een dorsmachine mee moes ten om al de boeren in de omtrek te helpen (8 a 10 boeren hebben nl. één dorsmachine samen en zo wordt van de een naar de andere gereisd), gingen dan na het melken van hun koeien 's mor gens op stap en kwamen terug om 'n uur of zeven 's avonds. Ze kregen dan hun dinner en supper bij de boer waar ge dorst werd. Moeder had de eerste dag al haar eten voor vader klaar staan maar kwam er niet af Vader zei: ik dacht dat er bruiloft was, van alles hadden ze op tafel, alleen wijn ontbrak. Ze hebben hier altijd een heel uitgebreid dinner en supper met koek, cake en thee na. Hiermede wil ik eindigen met m'n eerste indrukken van Canada, het land van de vele beloften en goede toe komst. (Wordt vervolgd). Oud-Texelaar AKKE REITSMA. (Ingezonden mededeling). SANAPIRIN Jaagt kou en pijn uit Uw body MARKTSTRO B. en W. vroegen onlangs prijsopgave voor de levering van 10,000 kg. markt- stro. Naar we vernemen is deze partij in middels geleverd door de heer Rutten, Eendrachtpolder. MEDEDELING VOOR SCHAPEN HOUDERS Deze week zijn bonnen uitgegeven voor extra schapenvoer tot een hoeveel heid van 10 kg. per schaap Dit voer wordt verstrekt uit de Provinciale reser ve. Daar blijkt, dat deze hiervoor niet toereikend is kan op deze bonnen slechts 80 pet. van de hoeveelheid welke de bonnen aangeven worden afgeleverd, dus in plaats van 10 kg per schaap 8 kg. De P.B.H S. V. Oosterend. Morgen gaat het le zijn eerste wed strijd spelen voor het Gouden Kruis en wel tegen Watervogels 3. Dit is hetzelf de elftal waartegen ons 2e eens een zwa re nederlaag leed. Dus jongens, denkt er niet te licht over maar van het begin af aan goed aanpakken De adsp. zijn vrij. Willen alle leden die hun contributie nog niet hebben aangezuiverd hun kaar ten meenemen of even bij de penning meester aanlopen? Terreindienst: C. Daalder, C. Timmer, P Timmer.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1