Cjroen ^wartsjexels in het harL, Texel aan de kop! Z.D.H. gaf een uitvoering voor de Hoornder Kleuterschool Z.A.P. verloor De Meierhlis Toneelgroep Zuid-Eierland bracht drama in vier bedrijven Koger jeugd bracht liedjes en spelletjes aan de lopende band WOENSDAG 25 APRIL 1951 TEXELSE 64# JAARGANG. No. 6522 COURANT Uitgave N.V. vh. Langeveld DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15p. hall jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. Donderdag- en Vrijdagavond werd ten bate van de kleuterschool in Loodsmans welvaren te Den Hoorn een toneeluit voering gegeven. De sportvereniging Z. D.H. had op verzoek van het kleuter schoolbestuur het toneelstuk „Betje re geert" ingestudeerd. De uitvoeringen mogen als \anouds weer geslaagd heten. Bij het begin van de avond sprak Mevr. H. Lap-Schner enige woorden van erkentelijkheid tot ZDH. Vervolgens nam de heer J. Beumkes namens de sportvereniging het woord. Hij legde o. m. uit, dat men een kleuterschool en een sportvereniging op één lijn kan stellen. Een kleuterschool nl. houdt onze kleinen van de straat en verschaft hen nuttige bezigheid. Een sportvereniging geeft de opgroeiende jeugd gelegenheid tot een gezonde ontspanning. Hierna werden de spelers(sters) voor gesteld en begon het stuk. Wij maken kennis met het gezin Van Gelder. Van Gelder is fabrikant maar de zaken gaan achteruit. Daardoor ziet hij zich genood zaakt steeds meer crediet op te nemen. Zijn vrouw Louise weet van dit alles niets af en leeft er maar op los. Elly, zijn dochter, ziet scherper. Zij bemerkt dat haar vader tobt. Ze weet verder haar broer Fred te bewegen af te zien van het kopen van een twoseater. De Bank wil de vader geen crediet meer geven, ten zij er een waardig onderpand aanwezig is. In wanhoop geeft Van Gelder f40,000 aan effecten in onderpand. Deze effecten zijn hem in bewaring gegeven door een oud-dienstbode, die een erfenis had ont vangen. Hij zorgde voor de rente. Dezelf de dag komt Betje, de oud-dienstbode bij Van Gelder op bezoek. Zij ontdekt al gauw hoe de zaken sïaan en maakt, me de door een scène met een schuldeiser, haar conclusies. Ze vraagt haar effecten terug Wanhopig probeert Van Gelder haar van die plannen af te doen zien. Maar als ze bij haar besluit blijft, ver telt hij haar alles. Betje is woedend en neemt energiek de leiding over het huis houden van Van Gelder. Mevrouw, die haar met kan uitstaan, moet het wel goed vinden. Betje ontslaat het perso neel en doet met mevr. en Elly het huis houden. Fred moet 'n baantje aannemen hoewel hij er weinig zin in heeft. Via de actrice Mia van Laar komt Betje te weten dat Stanley haar effecten in han den heeft. Tevens komt ze een minder mooie geschiedènis uit diens leven van hem te welen. Daarvan gebruik makend weet zij Stanley te dwingen de effecten bij Van Gelder terug te brengen. Nu raakt deze weer in moeilijkheden, daar een faillissement onvermijdelijk wordt om dat de Bank geen connecties meer met hem wil aanknopen Botje, die in haar hart veel van de familie Van Gelder houdt, besluit de effecten aan haar vroe gere mijnneei te schenken en laat dit in haar testament zetten. Dit doet zij op haar verjaardag waaraan niemand ge dacht had. Diezelfde dag weet Fred, die in zijn betrekking kennis had gemaakt met een grondexploitant, een bod op de fabrieksterreinen te krijgen van f350,000. Opgewonden komt hij thuis waar hij zijn moeder alleen thuis treft. Zij heeft juist Betje met striemende woorden ontsla gen. Fred vertelt van het bod. Door on middellijk de notaris bij wie zijn vader met Stanley is, op te bellen, weet hij de ze te beletter, op een veel lager bod in te gaan Groot is de vreugde in het gezin van Van Gelder. Elly vertelt dat Betje haar verjaardag viert. Als ze hoort dat deze door haar moeder ontslagen is, ont hult ze wat een groot onrecht Betje is aangedaan. Zij wist o a. door een afge luisterd telefoongesprek wat Betjes plan nen waren. Mevrouw, die zich nu diep schaamt, gaat Betje opzoeken om haar weer in ere te herstellen. Het slot van het stuk toont ons dan ook de familie Van Gelder, klinkend met Betje ter ere van haar verjaardag en tot besluit van haar regering. Over de spelers het volgende: lp de eerste plaats Betje (mw. Beumkes-de Radder). In haar weergave van oude, ba zige, maar toch goedhartige dienstbode, was ze onnavolgbaar. Dit was af! Van Gelder (de heer P. Zijm) en zijn vrouw Louise (mej. I. de Wit) waren goed op dreef. Goed kwam het verschil tot ui ting tussen de trotse l.ouise en haar zor gelijke man. Hun zoon'en dochter Fred (de heer Th. Bakker) en EUv (mej. W. Duinker) hadden ook een zeer goede op vatting van hun rol. Stanley (de heer G Kiljan) beeldde op buitengewone wijze de geslepen bankdirecteur uit, maar die voor Betjes wetenschap dadelijk in zijn schelp kroop Op vlotte wijze werd de HANDELSREGISTER In de rubnek „Wijzigingen" lezen we: „Zaanlandsche Wiidhandel", Texel, De Koog, Min. Ruysweg i04. O.eig.n. (J. K P. Zwan) wordt een verv. bedrijf van le derwaren uitgeoefend, alsmede een kleinh. in souvenirs. In de rubriek opheffingen: Jan Mets, Texel, Oudeschild, Buurtje 226. Grossier in wild en gevogelte, hui den, vellen comm.-handel in wol en hooi en stro. ról van Mia van Laur (mej. J. Bakker) gespeeld. De huisknecht Hendrik (de heer G. Slegh) heeft zich ook goed van zijn taak gekweten, evenals de wanhopi ge schuldeiser Drost (de heer H. Sleg- tenhorst). Na afloop sprak mevr. Lap-Schrier een dankwoord. In het bijzonder tot de heer Rotgans, die zijn zaal gratis ter beschik king stelde en bovenal dankte zij de Z. D.H.-leden die vele avonden opgeofferd hadden om een zo gioot stuk als het vertoonde te doen slagen. Hierna was er trekking van de grote verloting Een gezellig bal besloot de tweede avond. De volgende prijzen kunnen afgehaald worden bij mevr. Lap-Schrier- nrs. 269, 890, 1225, 545, 1115, 1644, 1122, 1421, 758, 1066, 793, 413, 167, 1645, 318, 639. Uitslagen van Zondag: Texel-HRC Comb. 0-2; Texel 3-Tex. Boys 2 0-4; Hel der A-Texel A 7-1; HRC Welpen A-Texel Welpen A 0-6; HRC Welpen B-Texel Welpen B 0-0. De vriendschappebjke wedstrijd tegen HRC Comb was nu niet bepaald een succes, vnl. doordat er door een paar spelers meer gepraat dan gevoetbald werd. Als training was deze wedstrijd echter zeer nuttig. Door de nederlaag van ZAP tegen Watervogels hebben we nu in onze afdeling de leiding genomen en hebben nu 2 verliespunten minder dan onze concurrenten ZAP en Water vogels Het resterende programma is als volgt Texel thuis: Watervogels en Ou- desluis, ui*,: Wienngervvaard en Koedijk Watervogels thuis Scbagen en St. George, uit: Bergen. Sehagen en Texel. ZAP thuis: Koedijk en Oudesluis, uit: Vrone. Texel gaat Zondag naar W.Waard, Watervogels krijgt St. George op bezoek en ZAP ontvangt Koedijk. Het 3e elftal verloor van Tex. Bovs 2 en niet zo mis ook: 4-0 in "net voordeel van de gasten werd de uitslag. De adsp. A kregen van Helder A een gevoelige afstraffing, weliswaar waren de tegenstanders gemiddeld groter,, maar er werd niet vooi gewerkt en de verdediging liet zich wel erg gemakke lijk passeren. André en René worden hier wel gemist. De welpen brachten Zaterdagmiddag een bezoek aan HRC en lang niet zonder succes. Het_B-elftal sleepte een gelijk spel uit het vuur en A behaalde in een uitstekende wedstrijd een vlotte 6-0 overwinning. Met aanvoerder Ruud aan het hoofd werd er door alle jongens hard gewerkt en vlot gevoetbald. De doelpun ten werden gemaakt door Ben en Max ieder twee, door Martinus en Jan ieder UITSLAG AANBESTEDING Door de heer P. de Graaf, architect, is onderhands aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor de heer J. Gomes te Den Burg. Laagste inschrijvers waren: Gebr. Schoenmaker, W. Boon, J. Oele, Fa. Z. Graaf en M Bakker. Totaal voor f 12453,—. bezongen in Tessels dialect door een Tesselaarster. Het meierblisse op Tessel 'n Jaarlijks Folklore Hst. De kienaers skooie en skar'le Om te kriqge 't allermist. Bee d' ophaleree der spullen, Skreeuwe se huus an huus: „Hei je nag wat foor de meierblis", Gienien die bluwt er thuus. As demies de meiblisse brande Mit d' aie dan geliek, Wie hewwe de grootste meierblis, Ja, maak je nag niet riek. D' are doen nag iens de rondte De kór komt amper vol, Maar 't leste huus heeft nag rommel So blied nouw as de ból. Se krigge deer twie matrasse, Het stro puult uut een skeur. Maar dot. sel effe brande joch. Se lope nouw gauw deur. 't Is d' ivend fan de leste in April, en jong en oud Wil de meierbiis sien brande, 't Laait op, in tloeibaar goud. Gevat, liekke krêk de skimme Fan blissêrs, en een smijt Die benne an d' hpels bride, Worre bee 't fier dan leit. Er deur wordt stóke een iesere drid. Wat zout tan huus meenome, Smikkend fan d' irpels, knappend hit, Wie sel er niet fan drome! Want 't meierblis fist is enig Ok meikes genieten mee! Maar in mien jeugd was 't singe Fan 't versie er altied bee: Hooi, hooi, en hei je gien strooi En hei je gien ouwe mande, Dan selle wee de meierblis brande, Hekke, en stekke, en ende pale, As je niet komt dan selle we je hale Boer wil jee dot late staan Hekke en stekke in ende slaan. (Uit „De Speelwagen".) TEXELSE MARKT. Den Burg, 23 April 1951. Aangevoerd: 4 koeien f 600-f 800. 26 biggen f 30- f 45 70 n. kalveren f 35-f 55 PREDIKBEURTEN. N. H. GEMEENTE DEN HOORN. Vrijdag 27 April a.s. Praatkring in De Westen op ,,De Ruige Koek". N.H. GEMEENTE OOSTEREND. Hedenavond 8 uur Samenkomst in de school te Oost. Eierland. Donderdag jl gaf het Toneel groepje uit Zuid-Eierland een utvoering in het gebouw van de N.H. Gemeente Zuid-Eierland. Opgevoerd werd ,De leugen van Joki Mathijs", Een drama m 4 bedrijven. Zeker ten gevolge van de zeer drukke werkzaamheden in de landbouw en ten gevolge van de schoonmaak was de zaal niet geheel bezet. Doordat Ds. Soesan was verhinderd, werd door de heer J. v. Bennekom geopend. Hij liet gezamenlijk zingen. Toen het gord'jn vaneen ging, za gen we de kamer van Barend Oudega (de heer Br. Lagerveld) en zijn vrouw (mw. Kok). Mej. A. v. Zijp was als Jannie hun dochter bezig een en ander te rangschik ken voor de ontvangst van visite's. Als eerste bezoeker kondigde zich aan Jaap v. Helm (de heer Koos Zegers), die, na dat een intieme verhouding tegenover Jannie mislukte, zich al direct ontplooi de als een bruidegom met zeer opvlam mend karakter. Hij verwijderde zich vlug, toen de- visite, zijn vader en moe der, verscheen (de heer J. v. Bennekom en mw Barhorst). Verder kwam ten to nele Jan Scholstra (de heer K. Druif) die gewond binnenkwam, nadat hij een meisje, Joke Mathijs (mej. A. Barhorst) had bevrijd. Zij was door een tot dusver onbekend gebleven persoon aangerand. Ook de vader van Joke, Maarten Mathijs (de heer Mechielsen) kwam ter plaatse met een brief welke Joke uit de woning had gelokt. Uit de brief bleek, dat deze vals was ondertekend en geschreven op papier van Mevr. Helm. In deze zaak werd de hulp der politie ingeroepen. Het 2de en 3de bedrijf speelde zich af in de woning van Maarten Mathijs. Een eenvoudige visserswoning. Met zijn vrouw (mw. van Lente) werd de kwestie van de aanranding besproken Jaap van Helm kwam op bezoek om naar de wel stand van Joke te informeren. In een persoonlijk onderhoud met haar bleek al ras dat hij de aanrander was, doch zij werd gedwongen als dader de naam van Jan Scholstra te noemen, daar hij anders haar ouders, die geld van hem hadden geleend, tot armoede, ja zelfs tot de be delstaf zou brengen. Hiervoor bezweek Joke en beging haar leugen, die Jan voor een half jaar in de gevangenis hielp. Po litie Veldenhof (de heer W J. v. Zijp) was direct klaar om aan de getuigenis van Joke te geloven en begon zijn werk. Verder ontmoeten we nog 'n brigadier (de heer C. Lagerveld) en Dr Blonde (de heer J. Kool) Het 4de bedrijf bracht de ontknoping van het drama. Toen na een half jaar Jan Scholstra de gevangenis had verla ten, kwam hij bij Jake, die reeds een geweldige gewetenswroeging had, op bezoek Als medebewoner in het gezin van Van Helm had hij reeds begrepen, dat de Landbouwbank, waarover Van Helm en zijn zoon Jaap de scepter zwaai de, door het wanbeheer zeer wankel stond. Gezamenlijk met Joke werd het huis van Van Helm betreden en nog ge red wat er te redden viel. Jammer ge noeg had dit de dood van Joke tengevol ge, doch de misdadigers werden aan de politie overgeleverd. Het was een zware, ja te zware taak voor de vertolkers(sters) om dit stuk naar behoren voor het voetlicht te bren gen. Vooral als men om zo te zeggen op toneelgebied nog in de kinderschoenen staat. De rollen zaten er goed genoeg in, LAM MET TWEE KOPPEN Op de boerderij van de heer Trap, aan de Bosweg te Oosterend, werd een (dood) lam met twee koppen geboren. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. 25 April 11,39 en 26 April 0,19 en 0,34. 27 April 1,06 en 1,30. DIE JEUGD TOCH' Die baldadige jeugd toch waren wij beter? Dezer dagen had de Oosteren- der jeugd een fiets van de gebroeders Daalder hoog en droog opgehangen aan een los- en laadbak in de gevel van de heer P. Bakker, Nieuwstraat Een der heren Daalder kreeg de fiets zeer on zacht op zijn hoofd, toen zij het karretje kwamen ophalen. Hij moest zich door een hersenschudding onder doktersbe handeling stellen en toen onze corres pondent dit bericht doorgaf, moest de heer D. nog steeds het bed houden. V VV-RECI ,AME Vloeibladen zijn practische dingen. Die hebben wij dikwijls nodig. Met wij be doelen we eigenlijk de hele wereld. Over de hele wereld kunt ge dan cok vloeibla den aantreffen. Is het een wonder, dat onze VVV gezegd heeft: „We gaan voor onze leden een partijtje vloeibladen drukken met reclame van Texel als va- cantie-oord er op". Die zijn inmiddels gedrukt en tegen billijke prijs verkrijg baar. Teg^n geringe kosten kunnen de hotels, pensions, enz. er hun naam en adres op laten drukken. Als bijsluiter bij uw corresoondentie doen ze het uitste kend, temeer waar net vloeiblad zelf ook van eerste klas kwaliteit is. Er zijn vier soorten Op alle staat het gouden bolt je uitgelijnd. Op de een bovendien een broedend vogeltje, de ander een badgast in zoete rust, weer een ander een toerist die met lange benen naar Texel over springt en ten slotte Texel als het eiland van de bloemen. De nadruk wordt vooral gelegd op het feit, dat Texel in Mei en Juni op zn mooist is. U kunt ze bestellen bij uw VVV. Alle vaders en moeder en vele groot vaders en grootmoeders en andere be langstellenden waren Vrijdagavond in de grote salon van het Badhotel present, geen wonder: de Koger Jeugd gaf daar een uitvoering met een zeer afwisselend programma. Alle klassen deden eraan mee en de allerkleinsten, de leerlingen van de le en 2e klassen, durfden het aan om de spits af te bijten! Zii namen het eerste deel van het uitgebreide repertoire voor hun rekening 't Liep allemaal zo vlot als een stroper voor een geüniformeerde fi guur en het was precies elf uur, toen de avond door het gehele koor met aller aardigste Lenteliedjes besloten werd Vlot, zeiden we. Bijzonder vlot werd een en ander afgewerkt, 't ging als aan de lopende band en nauwelijks had Jan tje ons het ene krasse verhaaltje ge daan of een ander debutantje vroeg weer aller aandacht wegens een vermakelijk feit. En steeds werden de declama tors en wat dies meer rij met een harte lijk applausje beloond, En dan bogen zij heel beleefd! Wij zullen hier even laten volgen, wat er zoal ten beste gegeven werd. Natuur lijk in vogelvlucht, want anders zouden wij urenlang achter de schrijfmachine zitten en het weer is c.genhjk veuls te mooi om in huis te blijven! Dat zullen alle jongens en meisjes wel met ons eens zijn! (De thermometer in ons kleine kantoor tje is door de zon tot tegen de 80 graden Fahrenheit opgejaagd en dat zegt dus genoeg!) Vergeef ons maar als wij de volgorde niet precies weergeven: Arie de Ridder, Tineke Wuis en Jan Bruijn ver telden de geschiedenis van het Manne tje Han Eelman (dokter) en Lena Bonne (mevrouw) brachten de schets Doktertje spelen. Henk Koopman en Irma Savel- kouls waren heel leuk met het spelletje de schoenmaker, Annie Kuip, Neeltje Daalder en een heel koor van kinderen deden een alleraardigst bloemenspelletje. En hoe vond u de gedichtjes7 Er waren er wel 12! Corrie van der Vis deed heel goed Als kleine Pieter wakker wordt Kassa Vennik had veel succes met de Dikke regendruppels, Marietje van Hoek vonden wij erg aardig met haar Wonder- kindje Haar zusje. Trijntje van Hoek droeg voor over de ïegen op de brug. Rietje Zwan verhaalde van een doortas tend figuurtje, dat ne* zo lang leurde, tot het een eitje voor een omelet had be machtigd! En zeer geslaagd was ook de ontmoeting met Tiberius in de piepka- juit. Hennie de Visser kon het ook. Dat bewees ze met het Feest in de nacht en Ellie Stam sprak al vast moed in, dege nen, die tegen een bezoek aan de tand arts opzien. Weineen, het doet helemaal geen zeer! Idie Kramer had ook talent en gaf een aardige beschrijving van het beertje Pippedoentje. Adne Eelman boeide, als wij het zo eens mogen noe men, met het Fluitketeltje. Jortje Bonne wees ons op de gewichtige Taak die Klaas Vaak heeft en Paula Kikkert sug gereerde ons de lieftalligheid der muis jes. De klassn 3 en 4 hadden voor ons een kluchtig stukje ingestudeerd Er in gevlogen, heette het Daarin speelden mee Dickie Peters, Jan Zoetelief, Ma rietje Pranger, Annie Kramer en Rinus Schram. Tjonge, tjonge, wat kwamen die twee (kwa)jongens er slecht af! Moeder voorjokken dat ze ziek waren, maar ze wilden stilletjes gaan schaatsenrijden. doch alleen daarmede komt een stuk niet tot zijn recht. Uitbeelding, mimiek, ge laatsuitdrukking en vooral het spel nooit loslaten, want het zijn zeer voorname factoren. Er is echter met genoegen naar het stuk geluisterd en enkele spelers (sters) waren ook goed op dreef. Gesloten werd door de heer De Vries, die namens de aanwezigen-dank bracht voor het gebodene en tot sltX^gezamen- lijk liet zingen. Vrijdag 20 April werd dit stjik ge speeld in het Gebouw der N.H. Gemeen te te De Cocksdorp. Mej. M. Kos be speelde het orgel. Was dat even pech, dat de dokter onver wachts binnenkwam en het tweetal kip lekker aantrof! Toen misten ze het schaatsfeest, want de school had vrij ge kregen! Japie Verhagen was de Zuide- wind en Jan Kikkert Koning Winter in een lentespelletje, waaram ook een groepje meisjes deelnam als sneeuwklok jes. Gelukkig maar, dat Koning Winter alle respect had voor de warme Zuide- wind en de benen nam! Klassen 5, 6 en 7 openden met de Geleende koekepan, Corrie Pothman was de vrouw van de schoenmaker. Martien de Visser de heer des huizes, Henk Latuapon een klant, die haast had, Piet Koopman een agent (die flink optrad!) en Hannie Vermeulen een buurmeisje. De schoenmaker en zijn vrouw gingen een weddenschap aan: wie het eerst sprak moest de geleende koeke pan terugbrengen. O, o. wat was dat alle maal moeilijk, want ze kregen bezoek en u begrijpt, dat ze allebei voor getikt wer den verklaard en er tenslotte een agent aan te pas kwam! Heel leuk gedaan! Kees Kooiman (boer) en Tine Zwan (boerin) dansten bij ac liedjes Am boer wol noar zien noaber tou en Als de boer wil gaan dansen gaan. En de Noaber en knecht, Inse Daalder, danste ook prach tig en iedereen had veel schik om het 3- tal. Hel festijn werd met enige fris gezon gen lenteliedjes besloten. Noemen wij tenslotte nog het optreden van de pianis ten Dickie Peters, Simon Daalder en Bea Wuis. Wat kwam er een geluid uit die vleugel! Tot volgende uitvoering. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 20 April. C.: A. Homma-J. A. v. Enst 20 A. Homma-De Graaf 20 Promoitie-degradatie BC. A. v.d. Slikke-J. Kikkert 02 J. Kikkert-A. Homma 20 Door deze uitslagen blijft J. Kikkert in klasse B Kampioenschap Den Burg: N. de Groaf-J. Vonk 1—1 D. Lap-N. de Graaf 11 Door deze uitslagen is J. Vonk kampi oen van Den Burg geworden Een fraai resultaat van ons oudste lid, die vele jongeren nog achter zich liet. Hier volgt de eindstand in klasse B: J. Vinke 18 11 3 4 25 J. Vonk 18 9 5 4 23 W. J Boon 18 8 4 7 20 Joh. D. Bakker 18 5 8 5 18 P Jansen 18 7 4 7 18 Jb. v. Lente 18 7 3 8 17 J. Stam 18 5 6 7 16 C. P Burger 18 6 3 9 15 A. v. d. Slikke 18 5 5 8 15 J. Kikkert 18 4 5 9 13 In klasse C zijn nog met alle partijen gespeeld, maar veel invloed kunnen zij op de ranglijst niet meer hebben, waar om wij ook hier de stand laten volgen: W. A. v. Zeijlen 22 15 4 3 34 N. de Graaf 22 12 4 6 28 A. Homma 22 11 6 5 28 D. v d. Werf 22 11 5 6 27 H. Gomes 22 9 8 5 26 A. Vinke 21 10 5 6 25 J. N Rijk 20 7 6 7 20 J. A. v. Enst 22 7 5 10 19 P Bakker 21 7 3 11 17 B Leen 21 6 4 11 16 D. Witte 11 4 0 7 8 Joh. Schoo 12 3 1 8 7 Jac. v. Heerwaarden 22 1 2 19 4 Vrijdag a.s. besluiten we het winter seizoen met een simultaanavond, te ge ven door onze clugkampioen de heer C. Dijker. Willen onze leden aan Den Burg hun borden en stenen meenemen? Verloting Ned. Dambond. Degenen die loten van de Ned. Dam bond hebben, kunnen wij thans medede len, dat de trekking is uitgesteld tot de volgende maand. Wij hopen dan in Juni de uitslag te kunnen publiceren.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1