„De Lofstem" gaf uitstekende uitvoering OPOFFERING PI. II ZlXWfKm. <èeu ft a tva eeuwaefeSen Voor de kleine tuin Jeugdrubriek Kapitein Klakkebos gaat naar Amerika Alle lof voor de uitstekende zanguit voering, welke de Chr. Zangvereniging ,,De Lofstem" Zaterdagavond in het ge bouw voor Chr. Belangen te Oosterend heeft gegeven: er werd heel goed ge zongen. De voorzitter, de heer P. Riemens, opende deze avond voor een bijna geheel gevulde zaal door te ïaten zingen Ps. 118: 7, waarna hij voorging in gebed. In zijn openingswoord heette hij allen van har te welkom. Hij hoopte, dat het een ge zellige avond zou worden. Hei deed hem veel genoegen, dat de vier militairen hier weer aanwezig waren: er was im mers op hen gewacht! Spreker merkte op, dat het goed zou zijn als er wat meer heren lid werden, want ten op zichte van het aantal aamesleden is hun aantal tekort. Hierna gaf de heer Rie mens het v/oord aan de directeur van het koor, de heer Cor Bremer. (Bij vergissing werd medegedeeld dat er geen verslag- ver van de Texelse Courant aanwezig was). De zangvereniging bracht acht lie deren ten gehore: het Bondslied, Judex uit het Oratorium Mors et Vita, Gloria van Theo van Zutphen, de Rots der eeu wen, Psalm 116, Op Neerlands Duinen, de Twee Jagers en een Liedje van de Boer. Alle liederen werden goed en met bezielmg gezongen. Ja, de zang was pri ma. He gebodene had dan ook een aan dachtig gehoor. In de pauze werd een muzikale prijs vraag gehouden. De opbrengst daarvan was bestemd voor de Chr. Militaire Te huizen in Nederland. De heer Cor Bre mer speeide een 9-tal versjes op een mondharmonica en uit de eerste letters moest een woord worden gevormd. (De Lofstem). De le prijs werd gewonnen door mej. Grietje Eelman, Het Noorden, een fijne taart; 2de prijs door de heer S. Bremer, een heerlijke cake; 3de prijs, een worst; 4de prijs een doosje sigaren of een doos luxe zakdoekjes. Het batig saldo was f 30,42. Blijspel. Hierna volgde de opvoering van een blijspel „Om het geld'De rolverdeling was als volgt: mijnheer Van der Laan, de heer D. Medema, mevrouw Van der Laan, mej. Annie Vlaming, Jacob, de huisknecht, de heer B;em Vlaming Gzn., Janus Verheij, de heer Simon Trap, Bets de Grave, mej. Marne Bremer, Baron van Nagelkerken, de heer Wim Trap. Van der Laan en zijn vrouw zaten er door een erfenis warmpjes bij en sde buurt dacht hen daarom handig te ex ploiteren, als er een lijst door het dorp circuleerde, belden ze allemaal het eerst bij de Van der Laan 3 aan. Ook kregen ze zoek van een baron, die eveneens met een lijst liep. Die dacht eventjes f 100 los te krijgen, maar toen bleek, dat hij zelf voor een tientje had getekend, kwa men de Van der Laan's tot de ontdek- (Nadruk verboden). FEUILLETON 8 Omdat. niet waar Maria was hevig ontsteld. Neen, zeg. Nu moet ik het wel zeg gen. Ik heb dat maar bedacht om jou een plezier te doen. Omdat ik weet dat je verdriet nebt, omdat Faul mot een ander gaat. Lore! nep Maria uit. Toen voegde zij er toonloos aan toe: Dat dat is ontzettend! Verschrikkelijk, ik weet het, zei Lore zelfbewust. Maar ik kon toch ook niet weten, dat je het hem bout a bout portant zou oververtellen. Dat wil zeggen natuurlijk heeft hij je nagekeken op de trap. Maar dat doe', hij altijd als ie mand vier treden tegelijk neemt. En bij je mantel heb ik hem ook gezien. Maar geaaid heeft hij hem met. Integendeel, hij vroeg: Van wie is die slordig opgehangen mantel? Zeker van Maria! Zie je, zo was het. De meisjes zwegen. Tot Moeke vroeg: Sinds wanneer lieg je eigenlijk, Lore? Lore verdedigde zich, maar niet met haar gebruikelijke zelfverzekerdheid. Ik zei toch al, dat ik Maria een ple zier wilde doen. En dat heet geen liegen. Dat is fantasie. Grote gerechtigheid! Maria steun de. Ik durf Lo niet meer onder de ogen te komen. Als hij je toch laat zakken, komt dat er niets op aan, stelde Lore haar gerust. De stemming aan het tafeltje was be drukt. king, dat men hen plukken wilde. Men kwam enkel en alleen om het geld en liet hen verder gewoon links liggen. Het slot was, dat de Van der Laan's in zien dat zij weer de koers moet nemen, die meer in hun lijn ligt. Na dit blijspel trad De Lofstem nog maals op. Met De Starrenhemel, canta te van Jn. Nauta. Orgel mej. Marrie Bremer, solozang mej. Greet Vlaming, (sopraan), mej. Nel Vlaming (alt) en de heer Biem Vlaming (bariton). Ook dit stuk had aller bewondering. De avond werd door de heer Cor Bre mer gesloten door te laten zigen Ps. 89:1, waarna hij voorging in dankgebed. „KEUKENHOF" Met de zon kwam de glorie van de lente plotseling over „Keukenhof". De vroege tulpen wisten niet hoe snel zij zich in de ïijen van de reeds bloeiende narcissen en tulipa's moesten scharen om eindelijk de zon, waarop zij zo lang had den gewacht, te kunnen begroeten. De dubbele vroege tulpen leggen thans zachte mollige tapijten van de prachtig ste kleuren op het lichtgroene voorjaars gras en vormen een kleurrijke onder grond voor het schuchter uitbottende hout Een heel ijl licht-groen waas be gint thans het lage hout van de „Keu kenhof" te omgeven en alle soorten vo gels jubelen met de bloemen hun vreug de over de eerste warmte uit. „Keukenhof" is de bruid van de zon, smachtend heeft zij de komst van haar bruidegom gewacht. In het donker heeft zij haar bruidstoilet aangetrokken en zie haar nu; een stralender bruid is nergens te vinden. Het feest binnenshuis in de kassen is bijna afgelopen. Nog staan daar de 750 variëteiten tulpen in volle bloei, maar de zon die buiten alles wakker roept, is te sterk voor deze kasplanten. Zondag kan men nog voor het laatst van de feërieke schoonheid in de kas genieten, maar dan trekt alles naar buiten, naar het tuinfeest en dit feest wordt door ve le hoge gas:en gadegeslagen. Het buitenlandse bezoek is enorm, alle talen hoort men er door elkaar: het be kende Frans, Duits en Engels, doch ook de minder bekende Noorse, Spaanse en Oosterse talen. De „Keukenhof" blijkt bij haar twee de tentoonstelling reeds zo'n bekendheid te hebben verworven, dat gesproken kan worden van een groot internationaal centrum. De bezoeken van vooraanstaande au toriteiten zijn dan ook niet te tellen. Het bezoek uit Nederland neemt ook steeds toe en alle bezoekers vergeten, dat er ergens op de wereld gevochten wordt, want hier op „Keukenhof" heerst de rust van de natuur en van mensen die van schoonheid weten te genieten. Nu zien jullie zeil, dat ik niet mee kan gaan met het reisje, verbrak Maria de stilte. Want dat Lo mij nu zeker laat zakken, daar behoef je niet meer aan te twij felen. Daar viel niets op te zeggen. Zij wa ren het er allemaal, zonder het te zeggen over eens, aat Maria's lot nu bezegeld was Zij rekenden af en nu kon Moeke met ontzetting vaststellen, wat een ontstel lende eetlust Lore getoond had. Lang tijd werd haar voor haar ontzetting niet gelaten, want terwijl zij nog aan het be talen was, fluisterde Lore haar in haar oor: Kun jeme niet een franc lenen? Tot morgen Moeke wierp Lore een wanhopige blik toe, toen haalde zij uit het meest ver borgen geneime hoekje van haar porte- monnaie nog een franc te voorschijn, de allerlaatste, de ijzeren ïeserve, en gaf de ze aan Lore. Dat is samen 7,50. Wat ik je morgen niet kan geven, stuur ik je van mijn eer ste gage, zei Lore. En bovendien kom je later in mijn biografie. Toen de vijf meisjes de lunchroom verlieten, stond Verena nog steeds in de telefooncel en luisterde verrukt naar de woorden van Hans. HOOFDSTUK IV. Donderdag, een dag vóór het monde linge examen, werd Maria bij de rector geroepen. Zij moest ook nog twee meis jes van haar klas als getuigen van het gesprek meenemen. Toen deze boodschap midden m de La- WETSONTWERP MINIMUMMAAS- WIJDTE EN MINIMUMMATEN OP ZEEVISSOORTEN INGEDIEND Met de Minister van L., V. en V. als eerste ondertekenaar heeft de regering bij de Staten-Generaal een wetsont werp tot vaststelling van een maaswijd te van zeevisnetten en van minimum- maten op sommige zeevissoorten inge diend. Krachtens dit wetsontwerp zullen met ingang vin 1 Juli zeevissersvaartuigen slechts mogen zijn uitgerust en slechts mogen vissen met sleenetten met een maaswijdte van tenminste 8 cm. Oefent het vaartuig de visserij uit in de Noorde lijke of de IJslandse wateren, dan moe ten de sleepnetten tenminste een maas wijdte hebben van 11 cm. Deze bepalin gen omtrent de maaswijdte gelden niet indien de netten uitsluitend worden ge bezigd voor de vangst van makreel, ha ringachtige vissoorten, spiering, paling, grote pietermannen, garnalen, steur- krabben, kleine kreeften of weekdieren. Het wetsontwerdp bevat verder voor een aantal vissoorten mimmummaten. Zeevis, die deze maat niet haalt, moet onmidaellijk na de vangst weer in zee worden geworpen. De minimummaten zijn voor: kabeljauw 30 cm., schelvis 27 cm., heek 30 cm., schol 25 cm., witje 28 cm., tongschar 25 cm., tong 24 cm., tar bot 30 cm griet 30 cm. schartong 25 cm., wijting 20 cm. en schar 20 cm. Aanvoer \an genoemde zeevissoorten is verboden, indien de vis ontkopt of in moten verdeeld is. Ook voor de verkoop aan de wal gelden bovengenoemde mini mummaten. Indien gevist wordt voor wetenschap pelijke doeleinden kan ontheffing ver leend worden van de voorgeschreven maatregelen. Overtredingen kunnen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maan den of geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden. Zoals men weet, beoogt het te Londen gesloten verdrag te komen tot een inter nationale regeling tot bescherming van de visstand in de Noordzee en aangren zende wateren, t.w. de wateren gelegen benoorden 48 gr. Nooroerbreedte en tus sen 42 gr. Westerlengte en 32 gr. Ooster lengte, met uitzondering van enkele de len van de Oostzee en de Grote en Klei ne Belt. PAS TOCH OP MET HET GEVAAR LIJKE PARATHION! Dat men er van overtuigd is, dat Pa- rathion 'n uiterst giftig middel is, blijkt wel uit de aanwijzingen, welke één on zer fabrikanten geeft bij aankoop van dit middel. Ook wij willen hier met veel klem wijzen op het gevaarlijke Parathion. Aangezien dit middel bij de bestrijding van vele schadelijke insecten, met suc ces wordt gebruikt en bijna algemeen wordt toegepast, is het begrijpelijk, dat bij onkundig gebruik, ongelukken niet kunnen uitblijven. Daarom kunnen wij ons met het advies van deze fabrikanten volkomen \erenigen. Hier volgen de beschermende kleding stukken, welke tijdens het spuiten met Parathion moeten worden gedragen. 1. Zuidwester; 2. bril; 3. neus- en mondbedekkend masker, 4 rubber jas met hoog dichtgeknoopte kraag en lange mouwen; 6. rubberbroek; 7. rubberlaar zen. Vooral op het dragen van rubberkle- ding willen wij de nadruk vestigen, an dere kledingstukken geven geen vol doende bescherming. Na het gebruik diene men de rubber- kleding goed met waler en zeep af te wassen. Men denke vooral niet al te licht over bovenstaande waarschuwing. Neem daarom bovenstaande voor schriften in echt, het is van het grootste belang! Het is bekend, dat er zelfs nu nog per sonen in het ziekenhuis liggen, als ge volg van een vorig jaai opgelopen Pa- rathionvergiftiging. Men zij gewaarschuwd! Neem, nu het spuitseizoen straks begint, alle mogelijke voorzorgsmaatregelen. tijnse les kwam, was Maria verschrikt en bleek opgesprongen. De anderen knik ten elkander ernstig toe, want alle veer tien begrepen zij, dat het om de kwestie met Lo was. En de kleine Herma, gevreesd om haar heftige temperament, fluisterde, zo dat Riggenbach het goed kon horen: Dus nog een verklikker ook! Het sprak vanzelf, dat Platti een van de beide getuigen was, die de rector voorgeschreven had. Maar toen Maria rondkeek voor een tweede begeleidster, sprong de vlugge Herma op, ofschoon zij aanvankelijk niet van plan was geweest om zich met het geval te bemoeien. Haar temperament bleek weer eens sterker dan haar beste bedoelingen. Zonder op de leraar voor de klas te letten, riep zij onbeheerst: Ik ga met je mee! Want je moet iemand hebben, die durft te zeg gen wat er gezegd moet worden. Platti gaf Maria bezorgd een arm, maar Herma sprong de trappen af, alsof zij haast had om weer eens een ver meend onrecht te herstellen. Beneden moest zij natuurlijk op de beide anderen wachten, omdat zij moeilijk zonder Ma ria bij de ïector binnen kon gaan. De drie meisjes werden direct binnen gelaten. Lo was er ook en hij trok een heel ernstig gezicht, zoals in de klas, wanneer het gemiddelde resultaat van een proefwerk weer eens bar slecht was geweest. Dit gezicht kenden zij allen en vreesden het De rector, een slanke, nog jonge man, met een prettig open gezicht, ontving Maria en haar collega's niet zoals zij dat NED. HERV. ORATORIUM VERENI GING „ALKMAAR" Dirigent: Corn. Jonker Men schrijft ons: De Matthaus-Passion uitvoeringen 1952 zullen plaats vinden op Zaterdag 22 en Zondag 23 Maart. Waarom nu daar voor reeds een attentie! Omdat het be stuur van de N.H.O.V er van overtuigd is, dat wanneer gij vrienden van Texel deze zaak voordeliger aanpakt, er tien tallen meer van uw eiland de reis naar Alkmaar zullen gaan ondernemen. Wan neer u per maand f 0.50 spaart is dat over een jaar f 6,U heeft dan zonder te veel financiële zorg een toegangsbe wijs, benevens de gedeeltelijke reiskos ten bij elkaar. In uw verenigingsmidden is zeker iemand te vinden, die deze spaarzaak wil ondernemen. Spoedig dus een briefkaart naar de secretaris, J. H. Olthof, Emmastraat 69, Alkmaar en de spaarkaarten worden u p.o. gratis toege zonden. Mocht het u nog niet bekend zijn, de directeur van de N V. TESO laat zonodig voor de terugreis van de Zaterdaguit voering een extra boot varen, dus doet uw voordeel! Oudeschild, 3 April 1901. Ons dorp heeft zijn oudste bewoonster, Mej. A. de Wit, wed. J. C. Backer, op 93-jari- gen leeftijd door den dood verloren DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. tot en met 29 April 1951: Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 6,25§; 7,50; 11,50; 14,50; 17,55. Van Den Helder: 6.30; 8,15§; 10,30; 13,20; 16,20; 19,30. Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 7,50; 11,50; 17,55; Van Den Helder: 10,30; 13,20; 19,30. Alléén Maandags. ESPERANTO !N JAPAN In Jajan wordt Esperanto gedoceerd aan de uiversiteiten te Osako, Kobe en Otami. In verschillende Japanse leerboe ken ten dienste van het middelbaar on- I derwijs, is een artikel gewijd aan Dr. Za- menhof en Esperanto. ESPERANTO BIJ HET ONDERWIJS Aan de Handelsacademie te Salzburg I (Oostenrijk) wordt aan 92 studenten Es peranto onderwezen. DAHLIA'S EN ROZEN II. Sedert de laatste 30 jaar zijn de Dahli a's enorm verbeterd! De cactus-soorten, vroeger onbekend, ontbreken in haast geen enkele tuin en het sortiment wordt door de kwekers nog steeds uitgebreid en verfraaid. Fraaie aanwinsten als Goldene Sonne en Miss Belgium, die ja renlang de bloemenwinkels vullen in de nazomer, zijn al weer gepasseerd door nieuwere en betere aanwinsten als Oranje Imperator (oranje), Victory Day (rood), Yellow Special (geel), Frau O Bracht (geel), Berber's Meisterstück (chamois-rose), Hoek's Glorie (lila), Fi nesse Anversoise (crème) en White Su perior (wit), waarmee we slechts enkele vertegenwoordigers der allermooiste cactus-soorten hebben opgesomd. We kunnen vanaf begin April al weer tot het planten van Dahliaknollen over gaan. Van de meeste Dahliaplanten zul len we straks slechts enkele stengels door laten groeien, omdat ze teveel scheuten maken. Wanneer de ogen al iets zijn uitgelopen kunnen we zien of de knol kan worden gedeeld of ge scheurd (we laten immers aan elke Dah- liaplant slechts 3 of 4 van de sterkste stengels doorgroeien), waarbij vooral gezorgd moet worden dat aan elk deel een stuk van de oude stengel blijft zitten: zonder een stuk van de stengelvoet of ogenkrans zijn de knollen op zichzelf ten dode opgeschreven. Wanneer de Dahliaknol aldus is ge scheurd, hetgeen met een scherp mes of verwacht hadden. Hij scheen ontstemd, noch bijzonder plechtig. Hij stond zelfs op toen de drie meisjes binnenkwamen, om aan te duiden, dat hij haar al half en half niet meer beschouwde als leerlin gen, doch als opgroeiende dames. Toen bood hij haar een stoel aan. Nu zaten de drie meisjes en de rec tor, slechts Lo stond, zoals ook meestal in de klas. Het bleef een ogenblik stil in de rec torskamer, zodat zij het tikken van de klok op het bureau konden horen Tot dan de rector met zijn bedachtza me doch overtuigende stem begon: Je begrijpt waarschijnlijk, waarom ik je gevraagd heb hier te komen, Ma ria. Maria knikte en keek schuw langs Lo heen. Ik wilde tevens, dat ons gesprek plaats had in het bijzijn van getuigen, daarom heb ik tevens twee collega's hier laten komen. Zijn blik ging vriendelijk van Herma naar Platti. Na een kort zwijgen richtte hij zich tot de leraar: Dr. Lorenz, wilt u misschien zeg gen, wat u van Maria verlangt? Ik zou het prettig vinden, wanneer u het wilde doen, antwoordde dr. Lo renz. De kleine Herma sprong plotseling van haar stoel en wilde iets zeggen, maar Maria trok haar dadelijk aan een arm weer naar beneden en fluisterde haar toe: Stil! Toen wendde zij zich tot de rector: Het is helemaal niet nodig mij mijn Nr. 102. JANNIE VAN DEN BERG Jannie wcont in de Weverstraat te Den Burg. Vandaag, Woensdag 25 April, viert zij haar twaalfde verjaardag! Veel plezier, hoor! Begin September hoopt ze naar de ULO te gaan. Ze houdt veel van leren. „Ik wil later graag coupeuse worden", zegt ze. (Dan goed je Frans le ren, want zoals je weet geeft Parijs de mode aan:) Ze maakt al costumes in het klein nl. voor haar poppen, die ze graag leuk aankleedt. Jannie ir lid van de man dolineclub TEMO Nr. 103. MARINUS, KEES EN JAAP DIJT Deze drie gebroeders wilden graag gelijk op de foto. Dat is gebeurd, zoals u ziet en ze staan er leuk op. Marinus heeft op 16 Januari zijn zevende ver jaardag gevierd, Jaap wordt Vrijdag 27 April a.s., zes en Kees viert op 17 Mei zijn negende verjaardag. Kees zit ir» de derde klas, Marinus in de eerste en Jaap krijgt les op de Kleu terschool. Veel plezier, Vrijdag. P.S. Corrie Gomes wordt Vrijdag ook jarig. Zij en haar zusje Alie komen Zaterdag m de krant. zaagje kan gebeuren, dient de snijwond eerst te zijn opgedroogd alvorens tot planten kan worden overgegaan. Dit op drogen kan worden bespoedigd door het snijvlak met wat hautskoolpoeder te be strooien. Direct na het uitplanten een stok bijplaatsen; hieraan worden de planten straks ook vastgebonden. Dc stokken moeten later zoveel mogelijk uit het gezicht staan: we plaatsen ze dus vlak achter de knol. Na half Mei, wanneer voor zware nachtvorst niet meer zo gevreesd be hoeft te worden, leveren de kwekers ook Dahliastekolanten af, die meestal iets goedkoper r.iin dan de knollen, hetgeen vooral bij de nieuwste soorten het geval is. Klimrozen worden m het voorjaar uit gedund. maar niet gesnoeid Eerst het bindmateriaal losmaxen, dan de oudste takken, die dus al gebloeid hebben, dicht bij de grond wegsnijden. De nieuwe scheuten worden in bun plaats vastge bonden. De struik- en stamrozen hadden reeds gesnoeid moeten zijn Niet alleen wordt al het dode hout weggeknipt en daarna de dunste en minst ontwikkelde takjes maar ook de overtollige takken. Bij ou dere rozenstruiken kunnen we 5 a 6 van de sterkste takken laten zitten, doch ze moeten vrij kort worden ingesnoeid, dus tot op 3 a 4 ogen. Jonge rozenstruiken la ten we niet meer dan 3 a 4 takken hou den, overigens de snoeiwijze gelijk. Bij het snoeien laten we bij voorkeur die takken zitten, waarvan de meeste ogen of scheuten naar de ouitenkant van de struik zijn gericht: dit bevordert een goede vorm van de struik. Voor een goede bloei vragen rozen een sterke be mesting met oude, goed verteerde koe mest. onnadenkende handelwijze te verwijten, mijnheer. Ik heb er veel spijt van. Ik heb mij zeer oncorrect jegens mijnheer Lo renz gedragen. Langzaam, met een ken nelijke tegenzin wendde zij de leraar haar gezicht toe: En .k vraag u om ver ontschuldiging, mijnheer. Het kostte dr. Lorenz enige moeite om iets te kunnen zeggen. Ik aanvaard die verontschuldigin gen graag. En het is prettig, dat je zo spoedig je ongelijk hebt ingezien. Toen sprong Herma opnieuw op en nep: Ik begrijp niet, waarom u Maria nog de les leest, mijnheer Lorenz, nu zij zich toch al zo diep voor u vernederd heeft. Met een glimlachende blik op de klei ne vulkaan merkte de ïector op: Ik geloof, dat het beter is, wanneer je een stille toehoorster blijft, Herma Maar deze riep uit: Ik ben niet geko men om toe te horen! Ik mag toch zeggen wat ik denk! Dat mag je natuurlijk, antwoordde de rector, zonder zijn glimlach te verlie zen, maar dan moet je ook het juiste denken Herma keek de reet Dr aan, knikte toen en zei: Ja, dat is zo. En toen ging zij weer zitten. Maar met je excuses ben je er he laas nog niet, Maria, ging dr Lorenz voort. (Wordt vervolgd.) door G. TH. ROTMAN. 51. De kapitein, die door het lawaai, dat de professor maakte, dadelijk wak ker geschrokken was, lukte het pak van zijn rug, opende het, en stak één, twee, drie keer, dc beer een volle fles wijn tus sen z'n tanden. Nu, het drankje scheen het beest goed te bevallen, want het be gon dadelijk gulzig te slokken en was binnen twee minuten weer geheel buiten westen. Je begrijpt, dat hij dadelijk voor zichtigheidshalve stevig gebonden werd! 52. Het gevaarlijke beest werd nu gauw naar het bootje gebracht en daarin gelegd Intussen was het al aardig don ker geworden, en het werd tijd, een ge schikt nacntverblijf te zoeken. Aan de zoom van het bos werd een groot vuur aangelegd en, terwijl een flinke pot eten daarboven hing te koken, zaten ze ge zellig keuvelend bijeen. Maar wat was dat? ,Au'" riep de kapitein opeens.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4