Cjrocn ^warL-Jéxels in het harL, Tel Wordt nog in de loop van dit jaar een consultatiebureau voor zuigelingen gebouwd Texel behield de leiding uren slechts van zonneschijn r~ V Hoe staan de kansen voor Texel 1 Een Texelse afdeling opgericht WOENSDAG 2 MEI 1951 TEXELSE 64» JAARGANG. No. 5524 COURANT Uitgave N.V- v h. Lcmgeveld DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Poetbua 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. Hoe staat het met de Rijkssubsidie De afdeling Texel van het Witte Kruis zal zeker nog twee jaar moeten wach ten alvorens er kans bestaat op Rijks subsidie voor de bouw van een Consulta tiebureau voor zuigelingen, afdeling voor tbc-onderzoek en badhuis. Aldus bericht te het Secretariaat van het Provinciaal Hoofdbestuur aan de afdeling Texel van het Witte Kruis. Nadat de secretaris van de afdeling de heer H. C. Remmers in de Donderdag avond gehouden algemene ledenvergade ring deze mededeling had gedaan, stel den wij de voorzitter, de heer J. C. Rab, de vraag of de kans, dat Texel spoedig een consultatiebureau krijgt, nu voorlo pig verkeken is. De voorzitter kon ons mededelen, dat in de eerste plaats ge tracht zal worden zekerheid te verkrij gen ten aanzien van een te ontvangen rijkssubsidie. Mocht daarop, wegens de fi nanciële moeilijkheden waarmee onze regering te kampen heeft, geen kans be staan, dan zal het Bestuur van de Afde ling Texel van het Witte Kruis proberen nog in de loop van dit jaar een gedeelte van de bouwplannen uit te voeren. Zoals velen wellicht bekend is ligt het in de bedoeling in de ene vleugel van het te bouwen object het consultatiebureau onder te brengen en in de andere vleu gel de afdeling voor tbc-onderzoek met woning voor de concierge. De kosten van het totale plan zijn op f 80,000 geraamd, die voor de afdeling consultatiebureau voor zuigelingen op plm. f 30,000. Het fonds is groot f 23,000. Het gedeelte voor consultatiebureau zou met eigen midde len kunnen worden gebouwd. Het ge bouw zal achter het Wijkgebouw te Den Burg verrijzen, dus op eigen grond op een klein gedeelte gemeenteterrein. De vergadering was door zeer weinig leden bezocht met 10 pet. zou het be stuur al zeer tevreden zijn! Blijkbaar is men er zich niet van bewust, welk een belangrijke vereniging het Witte Kruis in feite is! Aldus ongeveer de voorzitter, de heer J. C. Rab, in zijn openingswoord, waarbij hij de wijkverpleegsters, de zus ters Harinck bijzonder verwelkomde. Na de notulen te hebben gelezen, bracht de secretaris, de heer H. C. Remmers, het jaarverslag uit. Daaraan ontlenen wij: In Febr. en Maart werd de bevolking doorgelicht op tbc. Er werden 7250 per sonen onderzocht. 90,1 pet. 126 personen werden voor een herkeuring opgeroe pen, 5 hunner hebben daaraan niet vol- dan. 44 Personen werden aan een uitge breid onderzoek onderworpen, een hun ner moest met spoed worden opgeno men, drie anderen onverwijld onder be handeling gesteld Het is zeer te betreu ren, dat een groot aantal personen zich niet aan dit onderzoek heeft laten onder werpen. De Moedercursussen te Oudeschild, Den Hoorn en De Koog werden in totaal door 110 dames bezocht. De verbouwing van de voormalige H.V. pastorie te Oosterend kwam in Mei gereed Dit werk werd uit gevoerd door gebr. Timmer, C. de Kort, Bremer en Timmer, Rentenaar en Oele Het landbezit van onze afdeling, af komstig uit een legaat van wijlen mej. H Bakker, te Oosterend, werd per 20 Maart voor 6 jaar verhuurd aan de heren J. Roeper, te Oosterend (6 39,20 ha.) en B. Dekker, Dijkmanshuizen (1,28.80 ha.) De loterij gaf een batig saldo van plm. f 13,000,—. 15 Maart werd Zustei C. P. de Jongh benoemd in plaats van Zuster W. Stok- dijk, die haai functie wegens huwelijk neerlegde. Met Dr. de Groot, geneeskundig in specteur der Volksgezondheid in N-H. en Dr. Cath, secretaris generaal van Het Groene Kruis werden besprekingen ge voerd over de bouw van een consultatie bureau annex badhuis. Vier kinderen werden uitgezonden naar Gezondheidskolonies. Door de wijk verpleegsters werden de volgende aan tallen bezoeken afgelegd: 6149 voor de ziekenverpleging, in 201 gezinnen; 1017 zuigelingenzorg in 237 gezinnen; 584 tbc-bestrijding in 81 gezinnen; 8 school- artsendienst in 7 gezinnen; in het wijk gebouw te Den Burg ontvingen zij 371 bezoeken voor hoogtezonbehandeling. Het consultatiebureau voor zuigelin gen hield in 1950 23 zittingen met 1637 consulten en 169 nieuw ingeschreven ba- bies. Magazijn Den Burg verstrekte 805 ver- plegingsartikelen, Oosterend 136. Er wer den door de leider van de Röntgenafde- ling 137 foto's gemaakt. Er werden twee nieuwe draaibare ligtenten aangeschaft (f 600). 31 Dec. 1950 telde de afdeling 2330 le den, 19 donateurs en 1 erelid. Onze Witte Kruis-auto reed in 1950 13,668 km. (1016 meer dan in '49). Het voltallig bestuur kwam driemaal bij elkander, terwijl daarnaast het dage lijks bestuur een welhaast onnoemlijk aantal keren vergaderde Onze Wijkverpleegsters hebben zich op voortreffelijke wijze van haar taak ge kweten, waarvoor wij gaarne op deze plaats onze erkentelijkheid betuigen. Het verslag besluit: „Het Witte Kruis heeft zich een onmisbare plaats veroverd in onze Volksgemeenschap Geboren uit particulier initiatief, heeft zij bewezen haar taak, het bevorderen van de zo kostbare volksgezondheid, te verstaan Over de gehele lime is er activiteit en vooruitgang. Een verheugend ver schijnsel. Moge deze activiteit zich in 1951 voortzetten ondanks de donkere wolken, die internationaal ons vredes werk bedreigen". Uit het verslag van de penningmees ter, de heer P. Beemsierboer, bleek, dat er een achteruitgang was ontstaan van plm. f 2600. Verontrustend is dat niet, want er was f 2400 nodig geweest voor de verbouwing van het gebouw te Ooster end. Ontvangen was een legaat van f 250 van wijlen mej. E. G Dijksen. Opbrengst vrijwillige bijdragen consultatiebureau 23 zittingen, f 224,30. Röntgenfoto's. Ontvangsten f 725,25, uitgaven f 590,93. Inkomsten bevolkings onderzoek f 7,987,20, uitgaven f 7,634,26. Koopsom Wijkgebouw Oosterend f 12,100. De heer J. Boom Pzn., werd met alge mene stemmen benoemd tot bestuurslid voor Oudeschild. Onder de ingekomen stukken bevond zich o.m. een schrijven van B. en W., waarin werd medegedeeld, dat de Raad accoord ging met verhoging van de sub sidie van f 1400 tot f 3500. Het Hoofdbe stuur deelde mede, dat de plaatselijke kruisver. ;n aanmerking komen voor steun uit het zgn. prov. fonds, d.w.z., dat voor iedere verpleegster-huisbezoekster f 500 subsidie wordt verleend. Het is het Hoofdbestuur gelukt vrijstelling te ver krijgen van de zgn. vereveningsbelas ting (bespaart Texel f 300 per jaar). Tijdens de rondvraag besprak de heer Gerritsma de wenselijkheid om het ver- gadermgbezoek te stimuleren. De heer A. van Hoorn verzocht aan De Cocksdorp een depot voor vcpltgingsartikelen te vestigen. NIEUW BESTUUR Sportvereniging de Texelse Boys heeft een nieuw bestuur gekregen: Van der Hulst, voorzitter; H. Schrama secretaris; P Graaf, penningmeester; A van Sambeck en J. Brügemann, com missarissen. AANTREKKELIJKE BAZAR De Cocksdorp. Zaterdag 5 Mei wordt in de o .1. school een bazar gehou den. Van 7-7,30 uur kunt u de voorwer pen bezichtigen, welke bijna alle onder leiding van het onderwijzend personeel en verschillende ouders door de leerlin gen zijn vervaardigd. Er zal o.m. veel textiel te bewonderen zijn enbene den de normale prijs ten verkoop worden aangeboden! De verkoop der goederen heeft in het voorste schoollokaal plaats, terwijl ver schillende attracties, zoals sjoelen, rad van avontuur, touwtrekken, grabbelton, enz., in het gymlokaal worden opgesteld. Er zal ook heerlijke limonade verkrijg baar zijn. En koek! Zaterdag allen op naar de school! De goederen zijn een lust voor het oog! (Ad vertentie volgt). De opbrengst van de ba zar is bestemd voor de aankoop van een filmstrookorojectieapparaat. DE WELEERW. HEER DULFER BEVESTIGD Oudeschild. De Herv. Kerk te Ou deschild heeft weer een voorganger. Zon dag is de Weleerw Heer Dulfer, gods dienstonderwijzer, door Ds Klijnsma van Oosterend in zijn ambt bevestigd, als- opvolger van de Weleerw. Heer C. B. Termaat, die naar Beverwijk is vertrok ken. Na de bevestiging snrak Ds Van Reijendam namens de Herv. dominees. Hij hoopte, dat de heer Dulfer de avon den van de Ring en het T'neologencon- vent zou bezoeken evenals zijn voorgan ger. De heer Kaczor sprak woorden van welkom namens de kerkeraad Het is voor u een hele stap, aldus spreker. Van een werkkring bij de justitie in dienst van de menselijke gerechtigheid thans in dienst van dc goddelijke gerechtigheid. Burgemeester De Koning sprak na mens het Gemeentebestuur. Hij hoopte in voorkomende gevallen op een prettige samenwerking De heer Dulfer dankte allen voor de waarderende woorden. Hij waardeerde het zeer, dat Ds. Klijnsma hem bevestig de. In de Ring hoopte hij veel van ge dachten te wisselen. Hij was Vrijzinnig en dacht dat er wel eens verschil van mening zou zijn, maar verwachtte dat dit de goede harmonie niet zou versto ren. NIET AANGENOMEN Naar wij vernemen heeft Ds. van Veen Doopsgezind predikant alhier, het beioep naar Dantumawoude ^Fr.) niet aangeno men. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" vinden wij de volgende Texelse wijziging: Ijsfabriek en Koelcellen Gebr. Blom en Co. N.V., Texel, Oudeschild, Singel 356. Bedrijf uitgebreid met: Vismeelfabriek. MEIERBLIS LIEF EN LEED De 9-jarige M. Boon Czn., werd Zater dag aangereden door een driewielde kar, waarmee materiaal voor de meierblis werd vervoerd. Het ongeluk gebeurde, doordat het ventje kwam te vallen Hij werd aan een been zo ernstig gewond, dat doktershulp moest woren ingeroe pen. De volgende morgen hebben zijn vriendjes hem spontaan met versnape ringen en leesboeken verrast. Goed ge daan, jongens! LEGER DES HEILS KOMT Het Leger des Heils houdt morgen weer zijn traditionele samenkomsten: de meeting op de Groeneplaats begint mor genochtend om 10 u. en die in de Dennen om 2 uur. Muziek en zang en een speci ale samenkomst voor de jeugd De lei ding berust bij kapitein van Heijgen uit Amsterdam. DIENSTREGELING T.E.S.O. ingaande 3 Mei 1951: Op Zon- en alg erkende chr. feestdagen: Van Texel: 6,25, 9,20, 11,50; 15,40; 17,55 Van Den Helder: 8,15; 10,30; 13,20; 16,40, 19,30. Op werkdagen: Van Texel: 5,30, 6,25§; 7,50; 11,50, 14,50; 17,55. Van Den Helder: 6,30; 8 15§; 10,30; 13,20; 16,20; 19.30. Alleen Maandags. Ook de voor ons altijd lastige wedstrijd tegen Wieringerwaard is tot een goed einde gebracht. Met 3-0 werd gewonnen in een niet al te beste wedstrijd, waarin nogal eens veel gepraat werd en dat is nu zo jammer, het irriteert de medespe lers en bederft de juist stemming De scheidsrechter, aangewezen voor deze match, liet verstek gaan en daarom werd de leid'ng aan Van Zeijlen toever trouwd. Het begin was nogal zenuwach tig waardoor enige goede kansen verlo ren gingen. Uit een voorzet van Kees Schermer kopte Harry langs de keeper en gaf ons de leiding. Tot de rust bleef het 0-1. Wel spande W W. zich geducht in maar ze was tegen onze verdediging niet opgewassen. Na de rust schoot Piet Eelman een voorzet onhoudbaar in en kopte even la ter no. 3 in het net. Deze wedstrijd die ons elftal meestal voor moeilijke problemen stelt, is dus gewonnen, maar ook ZAP en Watervo gels deden hetzelfde en het zal morgen (Hemelvaartsdag) moeten blijken of T. werkelijk voldoende in de mars heeft om zich aan de kop te handhaven. In ie der geval zal er verbeten en met enor me wil moeten worden aangepakt. Niet praten, iedereen mist wel eens, maar herstellen en voortdurend in actie blij ven, daardoor geen kans geven en zelf openingen maken en doorzetten. Een zo goede kans als nu hadden we nooit te voren. Laat het een erezaak voor u, spe lers van Texel, zijn om ook de kroon op het werk te zetten. Texel 2 speelde in Alkmaar tegen Randers 2 gelijk: 2-2. 10 Minuten voor het einde stond ze nog met 2-0 achter, waarna 'n hevig offensief werd ingezet met als resultaat 2 doelpunten. We mo gen dus niet ontevreden zijn, bovendien is de kans op behoud gestegen. R. zal uit 3 wedstrijden 6 punten moeten halen, zorgt in ieder geval nog een paar pun ten binnen U halen en Texel 2 is veilig, ziedaar een belangrijke opdracht. Texel 3 scoorde er lustig op los en klop te Tex. Boys 3 met 10-0. De wedstrijd was wat eenzijdig, gelukkig echter dat Jan de Beurs zo in vorm was. G. v.d Kooy, die wel tot de beste in de voorhoede behoorde, opende de score nadat de kleine B-keeper al menigmaal heel goed had ingegrepen. Talrijke kan sen gingen verloren. Achterhoede en halflinie hadden het gemakkelijk, Jan Bruin beheerste veelal het middenveld. Bertus zorgde voor de meeste doelpun ten. Texel A verloor zoals verwacht werd, van HRC A met 5-0. Toch hebben onze jongens tegen de veel grotere H-adsp. goed partij gegeven. Dick Haker, die Kees Moojen verving, maakte een beste beurt. Al worden het allemaal geen overwinningen, jongens, jullie spel gaat vooruit, zodat ook de tijd komt, dat jul lie de sterkste worden. Texel C verloor van Tex. Boys A met 5-0, rust 1-0 Hier hetzelfde beeld als bij A, maar veelal beter spel door onze jeugd. Deze week trainen we nog op Vrijdag avond. Helpt als klant een handje, Aan het systeem van „Jantje Contantje" TEXELSE MARKT. Den Burg, 30 April 1951. Aangevoerd. 6 koeien f 650-f 850. 34 biggen f 30-f 45. 57 n kalveren f 35-f 55 STEENWIJKERS OP TEXEL 70 Leerlingen van de Steenwijkse Ulo logeren sinds Maandag op Jeugdherberg „Panorama" Zij blijven tot Vrijdag a.s. TEXEL-VLIELAND Naar we vernemen zal de dienst Texel- Vlieland op Maandag 18 Juni worden hervat. „MOEDERLOOS VEULEN AANGEBO DEN" „Moederloos veulen gevraagd of aange boden". Dikwijls komt zulk een verzoek door de radio Zondagavond werd via de radio een pleegmoeder gezocht voor een veulen van „Jachtlusi", Eierland. Maan dagochtend vroeg werd de heer Van Maldegem uit Anna Paulowna opgebeld met de mededeling, dat daar een veulen gevraagd werd. Hel veulen hüppelde weinige uren later naast zijn pleegmoe der in een Anna Paulownase weide! De stand in 4 B is: Texel 19 12 5 2 44-18 29 ZAP 20 11 7 2 68-21 29 RKAFC 20 11 4 5 38-26 26 Watervogels 18 10 5 3 42-24 25 Het gaat dus tussen Texel, ZAP en Watervogels. Wat hebben die nog voor de boeg? Texel thuis Watervogels (morgen) en Oudesluis (?,ondag a.s.V Uit: Koedijk. ZAP: thuis tegen Oudesluis, uit tegen Vrone. Watervogels: thuis tegen Schagen en uit tegen Texel (Zondag dus), Schagen en Bergen. Als Texel twee wedstrijden wint en 1 gelijk speelt, heeft het 34 punten. Is dan kampioen, want al wint ZAP beide nog te spelen wedstrijden, dan komt het toch niet hoger dan 33 punten. Wint Watervogels zijn nog vier te spe len wedstrijden dan heeft het 33 punten ALLES HANGT DUS VAN TEXEL AF! TEXEL HEEFT ZIJN LOT IN EI GEN HAND! Morgen d-± zwaarste match, tegen Wa tervogels, vcor Oudesluis zijn wij, niet zo bang, want die verloren Zondag van Vrone, dat toch waarlijk geen groot fi guur in deze competitie slaat! En uit te gen Koedijk zal Texel het ook wel kla ren: Koedijk is de hekkensluiter, zoals u weet. En daarom hebben wij met Kees Stet het volste vertrouwen in onze GroenZwarte Leeuwen. DE ETALAGEFOUTENWEDSTRIJD TE DEN BURG Die wordt weer een groot succes! Al om zien wij, vooral de jeugd, ijverig speuren naar de fout en sommige win keliers maken het de mededingers naar eender fraaie prijzen lang niet gemakke lijk! Het weer werkt gelukkig volop mee! Namens de Feestcommissie maken wij de deelnemende winkeliers er even op at tent, dat dit jaar geen formulieren ver krijgbaar zijn. Men gelieve dus van eigen briefpapier gebruik te maken. BRIDGECLUB „GROOT SLEM" De uitslag van de laatste competitie avond is als volgt: A-Lijn: 1. Koningsveld-Ten Cate 41 pt. 2. Mw. Wilkes en partner 38% pt. 3. Dhr en mw. J. C. Bruin 37% pt. 4. J. N. Bruin-F. Brinkerhof 35% pt 5. Wessels-Kok 34% pt. 6. K. Mantje-H. Venema 33 pt. 7. Dhr en mw. Slort 32 pt. B-Lijn: 1. Dhr en mw. Kiljan 43 pt. 2. C. v Santen-Jb. v. Lenten 39% pt. 3 Dhr en mw. Beemsterboer 39 pt. 4. Mw. Graaf-P. Oosterhaven 35 pt. 5. D. v.d Werf-P. C. Roeper 34% pt. 6. M. Bos-J. Ran 32% pt. 7. H. Dop-v Ee 28% pt. De slotavond is op Dinsdag 8 Mei a.s., waarop ook de prijsuitreiking geschiedt. Donderdagavond is in Hotel De Graaf een afdeling opgericht van de Neder landse Vereniging van Christelijke Kan toor- en Handelsbedienden. De Texelse kantoor- en handelsbedienden waren tot dusverre ingedeeld geweest bij de afde ling Den Helder, maar gezien het aantal Texelaars, dat zich in het afgelopen sei zoen heeft aangesloten, kon ook op Texel een afdeling worden opgericht. Aldus werd medegedeeld od de vergadering, welke behalve door 13 leden bijgewoond wérd door de heer H J. Vermeulen, Bondsvoorzitter van het N.C.K.H. en de heer Van Oostende, afgevaardigde van de afdeling Den Helder. De heer Ver meulen sprak over het onderwerp: Waarom lid van de christelijke vakbe weging? Van de daarna geboden gele genheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt Het bestuur van de nieuwe afdeling is als volgt samenge steld: De heer D Mechielsen, voorzitter, de heer H de Boer, secretaris, mej. T. Wiering, penningmeesteresse. Naar de op 25-26 Mei te houden algemene verga dering te Den Dolder werden benoemd de heer D. Mechielsen en mej. M. Kui ter. De voorzitter van de christelijke be- stuurdersbond, de heer P. Bakker, hoop te, dat de afdeling een sieraad voor het Christelijk Nationaal Vakverbond zal zijn. Wij behoeven niet ver te gaan om ons er van te kunnen overtuigen, dat de vogelwereld dank zij het zomerse weer zeer actief gewor den is: wandelt ge langs de terreinen van Natuurmonumen ten in de polder Waal- en-Burg, dan ziet ge daar zeer vele soorten geveder de vrienden, die het allemaal even .druk hebben: een den, waterhoen tjes, grutto's, ture luurs, scholeksters kieviten, enz. Een lust voor het oog en het oor, want de lucht is daar vervuld van vele prettiqe klanken En zo als daar zal het wel overal eender zijn in on ze broedterreinen. De zer dagen lazen wij in een hotel-pension een brief van een Engels echtpaar, dat begin Mei naar Texel hoopte te komen. „Wij komen om uw vogels te zien!" schreven ze. Inderdaad, dan moet je in Mei zijn. Dan is er het meest te zien! Zullen de lepe laars al eieren hebben? En hoe zal het met onze eidereenden staan? Die i' hebben een prachtig terrein ter beschikking gekregen tussen de Vuurtoren en de Sluf ter. Vele bunders prach tig duinterrein, waar zij ongestoord kunnen broeden, deze zeer zeld zame vogels. En die rust wordt blijkens hun aanwezigheid ook door vele andere vogelsoor ten zeer geapprecieerd. Texelaars, eilandge noten, hoe besteedt ge uw vrije tijd? Nog druk aan het blokken voor uw eind-exa- mens na het dagelijks werk? Of hebt ge ook .vel een uurtje be schikbaar voor een ritje over het eiland? Het weer lokt daartoe bij zonder want het is nu bijna te mooi om waar te zijn! We hopen zeer, dat de Bilt ons nog vele weken „mooi, zonnig weer" voorspelt. Daar zijn we allemaal bij ge baat. Zowel boeren als vissers, badgasten als middenstanders. Vissers! Vorige week hebben wij aan Texels Noordoostkust een visser druk bezig gezien met het in orde brengen van een heel grote fuik, die hij aan de laagwaterlijn had geplaatst. Het is de bedoeling, dat daar zalm in wordt ge vangen, liefst heel zware, want die brengen een flinke duit op. „Maar", zei de visser, „de zalmen zijn jammer ge noeg erg schaars. Ik heb eens een mooi exemolaar gevangen, maar dat is al een heel tijdje geleden!" Het aezicht van deze visser stond vriendelijk: ook hij was blij, dat de vis serij daar aan die Noordoostkust weer kon beginnen. „Maar die moesten er niet wezen", zei hij en wees op een groep zeehonden, die op een pas droog gevallen zandplaat heerlijk lag te zon nen. „Die vreten heel wat vis op! Ieder seizoen wordt er op hen gejaagd, maar hun aantal vermindert nooit". We namen weer afscheid van de vis ser en fietsten langs de strandpalen 33 en 32 de wijde hoek om. Het strand was er zo breed en de vuurtoren zo dicht bij de (steile) duinrand, dat wij de toren voor de eerste keer van de Noordkant gefotografeerd hebben. Toen met een fikse Noordoostenwind in de rug naar De Koog. De Slufter blijkt nog altijd een behoorlijk riviertje te zijn. Er stond veel stroom en ge moet daar een paar hon derd meter ten Noorden van de plaats, waar de Slufter in zee stroomt of de zee in de Slufter stroomt! links af slaan, recht op het eindpunt van de ge deeltelijk weggeslagen buitenste stuif- dijk af. Daar is de Slufter smal en on diep. Ge neemt er uw fiets op uw nek en wandelt zo, zonder veel moeite naar de andere oever. Spoedig kunt ge dan weer fietsen.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1