UBRÜÏTËRS Autoverhuur „Tafeltje dek je" Drainserbuizen Uw d [ral f en voor a iwerk naar Drukkerij 1 Pexelse Courant „Schat Eiland" Gemeentelijk Lyceum -«.'.k'.'IUJJt Nutsspsarbank Maarten Smit EIKEN PALEN J. C. Rab C.V. Texels Bioscoop Theater Telefoon 27. Den Helder Neutr Biji. Kweekschool voor Onderwijzeressen] DEN HELDER Aanmelding der leerlingen. WIST U? J. P. STAM, Weverstr. 11, Tel. 1 Halt Halt Zoekt U een prima rijwiel Kiest dan een Germaan Dat is een fiets Daar kunt U van opaan, en BAKELAAR heeft ze voor U staan. Gravenstraat 6 - Den Burg OPOFFERING Jeugdrubriek Filmnieuws Permanent v\\\ IITt brengen li BETER BROOD! 'n Cadeautje EENVOUD 3-jarige verse kos J. C. Rab C.V. Last van wnnwenl Kapitein Klakkebos gaat naar Amerika is het kenmerk der Kogerstraat 34, Den Burg Steeds voorradig 3 en 4 pts prima dennen klaverruiters. Aanbevelend, J. C. RAB C.V. ZONDERCHAUFFEUR met prima luxe wagens per km per dag, per week bij Rijksweg 95-99, Tel 202 JULIANADCRP Auto's worden op ver zoek te Den Helder aan de boot gebracht. idiii iiiiii mm iiiüi iiiü) iiüii hui Steeds voorradig eiken Kloppalen k f0,35 per stuk af pakhuis Haven. Aanbevelend, TE KOOP Zaterdag-, Zondag- en Maandag avond 8 uur WALT DISNEY's eerste volledige speelfilm, vol kleur, spanning en avonturen. (TREASURE ISLAND) Het boek, waar iedereen van genoten heeft, thans verfilmd door de grote tovenaar van het witte doek. TOEGANG BOVEN 14 JAAR. Zondagmiddag 4 uur een speciaal kinderprogramma Balcon 75 cent Zaal 50 cent. KAARTVERKOOP ALS GEWOON. Opleiding voor diploma HBS. A 5-j. cursus HUS. B 5 j. cursus GYMNASIUM A 6-j cursus GYMNASIUM B 6 j. cursus Aanmelding bij voorkeur van 31 Mei tot 9 Juni a.s. in het gebouw der school, Hoofdgracht 14 Schriftelijke aanmelding kan geschieden bij de rector onder vermelding van1 naam en voornamen van de leerling(e); 2. naam, voornamen, beroep en adres van de vader of verzorger; 3 school van herkomst; 4 klasse, waarin de leerling(e) laatstelijk was ge plaatst Aanvang van de cursus begin September. Toelatingseisen: Klasse 1 Diploma ULO A of B, overgang naar de 4e kl H.li.S. of Gymnasium. Klasse 2: Diploma U.L.O. B of overgang naar de 4de kl H.B S. of Gymnasium (met zeer goede cijferlijst) Klasse 3: Einddiploma H.B.S A of B of Gymnasium In afwachting van het voldoen aan deze eisen kan de aangifte onder voorbehoud plaats hebben op Maandag 21, Dinsdag 2'2 en Donderdag 24 Mei van 15,30 tot 17,30 uur in het schoolgebouw, Kanaal- weg 200 (houten hulpschool). DE DIRECTEUR Dat wij momenteel een geweldige sortering hebben in Kop en Schotels vanaf f 0,95, Thee- en Ontbijtserviezen, Boterham-, platte en diepe Borden losse crème Vleesschaaltjes. Koffie- en Theepotten van 2- tot 12-pcrs., Melkstellen, Eierstelletjes, nesten Schalen enz. HET NATIONALE PLAN VOOR DE_ BESTRIJDING VAN DE RUNDER- TUBERCULOSE Datum van ingang: 20 Mei 1951. Tussen de Minister van L., V. en V. en de Stichting voor de Landbouw is, na langdurig overleg, overeenstemming be reikt omtrent de uitvoering van het Na tionale Plan tot Bestrijding van de Run- aertuberculose, dat, zoals bekend, de sa nering van de Nederlandse veestapel binnen een tijdsbestek van 5 jaar be oogt. Nu Minister S. L. Mansholt zijn goedkeuring aan het plan heeft gehecht, zal op 20 Mei 1951 met de uitvoering worden begonnen. Het Nationale Plan voorziet in de in stelling van een fonds ten bedrage van f 100 millioen, voor de helft bijeenge bracht uit de opbrengst van heffingen bij de veehouder en voor de andere helft beschikbaar gesteld door de Regering uit de tegenwaarderekemr.g van het Mars hall-plan. Uit deze gelden zullen de kos ten voor de bestrijding worden geput, en wel in dier voege, dat een premie zal worden verstrekt per besmette koe nadat deze binnen de hiervoor gestelde termijn is geslacht en het betrokken bedrijf re- actievrij is verklaard. De instelling en de administratie van de desbetreffende heffingen geschieden vanwege het Bedrijfschap voor Zuivel en voor Zeeland bovendien vanwege het Bedrijfschap voor Vee en Vlees; de af kondiging van de daartoe strekkende verordeningen kan eerlang worden ver wacht. Een afzonderlijke heffing wordt ingesteld teneinde het verschil in waar dering tussen melk van een besmet en van een Ibc-vrij bedrijf tot uitdrukking te brengen. Deze heffrng zal in haar ge heel worden gerestitueerd, zodra het des betreffende bedrijf gesaneerd is ver klaard. Deze zgn. snaarheffing bedraagt f 0,55 per 100 kg. melk. De heffing, wel ke ter financiering van de slachtvergoe- ding dient, bedraagt f 0,25 per 100 kg melk. Hoewel het plan onder verantwoorde lijkheid van de Minister van L., V. en V. zal worden uitgevoerd, zal het dagelijk se toezicht bij de uitvoering bij de Prov. Gezondheidsdiensten als organen van de georganiseerde landbouw berusten. Het plan is aan algemeen geldende beginse len onderworpen; niettemin zijn in de door de Minister goedgekeurde provinci ale ontwerpen onderlinge afwijkingen toegestaan. Het totaal aantal stuks vee, dat met tbc is besmet en dat voor slachting in aan merking komt, bedraagt ca. 500,000 exemplaren. Men heeft de besmette be drijven in 5 klassen, al naar gelang de ernst van de besmetting, ingedeeld. De sanering zal het eerst geschieden bij de licht besmette bedrijven. De ernstigste reactie-bedrijven zullen eerst na enkele jaren onder handen worden genomen. Men hoopt op deze wijze te kunnen voor- 65. Gelukkig hadden de Indianen nog al heel wat te bespreken, maar toch duurde het niet lang, of onze vluchtelin gen hoorden ze in de verte woest schreeuwend achter zich aankomen. Ha, gelukkig, daar waren ze bij de rivier, nog net bijtijds! Een sprong.... ploem! ploem! en ze rolden in het bootje. De beer, die nog onderin het bootje lag, piepte benauwd. FEUILLETON 15.) Maar een schoolreis is toch iets anders, vond Lorenz, verbaasd over zo veel apathie. Tessino blijft Tessino. Otty haalde haar schouders op. Zij gaf niets om ro mantiek. Dat was haar te vermoeiend. Juffrouw Hunziger zat aan de midden gang Zij stelde geen belang in het per ron. Haar gezicht stond niets vriendelij ker dan in de klas tijdens de Engelse les. Wij gaan direct, zei ze tegen de meisjes. Dat bezorgde haar van de brutale Ly- dia het snibbige antwoord: Ja, natuur lijk blijven wij niet eeuwig op het sta tion staan. Juffrouw Hunziger gaf er geen ant woord op. Haar mond werd heel dun, nog dunner dan anders en verder deed zij alsof zij niets gehoord had Dr. Lorenz wendde zich, nadat Otty hem zo schouderophalend had laten staan tot Verena, die vlak voor het raampje stond en haar Hans haar betraande blik ken toezond. Hij zei, om maar iets te zeggen en voortdurend er op uit, per soonlijk contact met de meisjes te krij gen: Eigenlijk is het hetzelfde, of je een lange of een korte reis maakt. De span ning is altijd gelijk. Verena had hem natuurlijk niet ge hoord. Hoe zou zij nok? Zij voelde te sterk het leed van de scheiding en was er alleen maar op bedacht om de „laat ste" blik van haar Hans op te vangen, om die gedurende de komende veertien zien in een regelmatige toevoer van re actie-vrij vee uit de gesaneerde fokgc- bieden. Met het welslagen van dit plan zal de economische positie van de Nederlandse landbouw aanzienlijk worden verbeterd. Een tbc-vrije veestapel betekent even eens een verminderd gevaar voor de volksgezondheid. S. V. Oosterend. Het le verloor van Schagen 3 en wel met 5-1. De rust ging in met 4-1. In het veld was O. niet minder dan S., maar in de achterhoede klopte het niet erg en daar wist Schagen (waarin meespeelde Aneveld en Schoorl) goed gebruik van te maken. We staan nu 2 punten achter Helder, met een wedstrijd meer te spe len Dus jongens, het kan nog! Nog vier wedstrijden uit tegen BKC en Kaagvo gels; thuis tegen WGW en Geelzwart. Morgen de tweede ronde van het Gou den Kruis: Oosterend 1-Wiron 2, aan vang 2,30 uur. Laten we hopen dat het nu weer eens wat betei gaat, wat meer geest in de ploeg en geen gepraat en als het eens niet wil, niet een ander daar de schuld van geven, want daar schieten we niets mee op. Laten we tonen dat er ook in ons elftal eenheid heerst. Adsp. zijn vrij. Terreindienst: A. Kalis, W. J. v. d. Slikke en M. Mosk. Oosterend 1: S. Keijzer M. Mosk P. Roozendaal P Timmer, G. Kuiper W. J. v.d. Slikke J. Brouwer, Kl. Burger, A. Kalis, P. v.d. Slikke, B. Plaatsman Res.: Joop en Kl. van Leeuwen. Handbal. Oosterend-GDS, aar vang 4,30 uur. Ter reindienst N. v.d. Vis en R. Timmer. Handbalnieuws G.D.S. Ondanks de harde wind is Zondagmid dag toch eindelijk de laatste competitie wedstrijd GDS 2-SVC gespeeld. Door hard werken van onze kant en doordat S. met 10 man in het veld kwam, waren we ongeveer tegen elkaar opgewassen, hetgeen wel bleek uit de ruststand: 0-0. Ongeveer 8 minuten na de rust bracht S. de stand door een onhoudbare kogel van de uitstekende midvoor op 0-1. Aan gevuurd door deze kleine voorsprong, bleven ze in de laatste 10 minuten steeds in de aanval, waardooi de achterhoede geen last meer had van de kou! Maar zelfs niet door een penalty, kon S. nog een gaatje vinden om hun stand te ver hogen. En toen scheidsrechter Steemers het einde floot, had G. de achterstand nog niet in kunnen halen, hoewel ze haar uiterste krachten gaven. Al met al een goede wedstrijd en geen slecht resultaat. Hedenavond natuurlijk allemaal weer present voor de training. Wie zonder een reden aan een van de bestuursleden of trainer v.d. Hulst opgegeven te heb ben, wegblijft, betaait volgens het regle ment 15 cent boete! 66. Maar o wee, de professor was in de verdrukking geraakt, de jongens wa ren boven op hem gesprongen en hij lag. half versuft, met z'n hoofd buiten boord. Hap, zei een grote kaaiman, die uit het water opdook. En in 't zelfde ogenblik had het monster professors geleerde baard tussen z'n tanden. Wat 'n conster natie! dagen geconserveerd mee te nemen. Lorenz, die niet kon vermoeden waar mee Verene bezig was, beschouwde haar zwijgen als een afwijzing. Hij gaf het op en ging naast juffrouw Hunziger zitten. Deze begreep, waarom dr. Lorenz juist naast haar kwam zitten. Zij glimlachte en zei: Ziet u, ik probeer het al jaren niet meer. De jeugd is wreed. En wanneer zij voelt, dat je naar haar gunst dingt, wordt zij nog wreder. Dr. Lorenz knikte. Zo lang hij op het lyceum werkte verzette hij zich tegen de ze opvatting, maar van jaar tot jaar werd het hem duidelijker, dat het nooit zou gelukken de brug te slaan tussen zich en zijn leerlingen. En deze verbit terde juffrouw Hunziger, die zich bij haar lot had neergelegd, stond als een spook van de komende jaren voor hem. De trein reed. Nog steeds verdrongen de meisjes zich voor de ramen, wuifden ofschoon zij behalve Verena, die nu onbeheerst huilde niemand hadden, van wie zij afscheid moesten nemen. Maar zij wuifden naar de stad, naar het oude leven, dat zij achter zich lieten. Gertrud Kapelier, de celliste, die zich verder uitsluitend aan de muziek ging wijden, zette een lied in: Adio la caser- naEerst lachten de meisjes, toen vielen zij driestemmig in. Haar vrolijke, heldere stemmen klonken, rhythmisch begeleid door het rollen van de wielen, nog door het station. Lorenz luisterde en zei toen tegen juf frouw Hunziger Eigenlijk erg aardig! En juffrouw Hunziger zeide: Ja, ze kunnen ook aardig zijn, alleen niet tegen Nr. 112. JOOST SLABBEKOORN Joost heeft Vrijdag 18 Mei. dus giste ren, zijn 8ste verjaardag gevierd. Hij woont in de Gasthuisstraat nr. 11. Joost zit in de tweede klas. Hij houdt veel van knikkeren. Als hij groot is wil hij slager worden. Dan gaat hij ook naar Australië naar oom Henk en tante Jo. Nr. 113. IRMA SAVELKOULS Irma wordt Zondag 20 Mei, 8 jaar. Zij woont Kaapweg 69, te De Koog. Irma is blij, dat de zomer weer komt (Laat-ie warm zijn!) Want ze kan al best zwemmen en is er iets heerlijkers denk baar dan in de wilde branding te dui ken? Maar nu vindt ze het toch nog prettiger in het bos! Ze helpt niet alleen haar moeder graag, maar is ook de rech terhand van haar vader, schrijft ze. Waarbij? Met tuinieren? Ze krijgt een badtas als ze jarig is en ze mag een ijsje van 10 kopen. Veel plezier Zondag. Komen er een boel vriendinnetjes op je verjaardag? NIEUWE FOTO'S Wij gaan weer nieuwe foto's maken. Nu van hen, die in de maanden Juni, en Juli zes jaar of ouder worden. Jullie briefjes moeten Maandagavond in ons bezit zijn Dan vertellen wij Woensdag wie wij zullen fotograferen. De nieuwe foto's maken wij Donderdag a.s., dus 24 Mei. „SCHATEILAND Jim Hawkins is in het bezit van een kaart, waarop de plek staat aangegeven, waar eens een kostbare schat is begra ven. Die schat bevindt zich op een eiland in de Zuidzee. Een schip zet koers naar dat eiland om die schat te zoeken. Jim gaat mee. Hij ontdekt, dat de bemanning wil muiten. Aan land gekomen maakt de bemanning hem tot gijzelaar, maar hij ontsnapt en wordt door een half verwil derde zeeman verborgen gehouden. De piraten vinden de plaats, waar de schat verborgen is, maar deze was reeds door Jim's vriend in een grot verborgen. Hevi ge gevechten breken los, maar de piraten moeten het onderspit delven. De eerste speelfilm van Walt Disney, vol kleur, spanning en avontuur. Zondagmiddag brengt Texels Bioscoop theater een kinderprogramma met de leuke film „Tafeltje, dek je". Neerlands Nieuws. Bloemencorso in de Bollenstreek. Wie lerronde van Den Haag voor slagersjon gens. Nationale sloepenwedstrijd voor zeevaartscholen. Het Gelders orkest speelt in Arnhem voor 10,000 jongens. De reis van Prins Bernhard, bij de Ne derlanders in Tres Arroyos, aankomst op Schiphol. De verjaardag van de Konin gin, défilé voor het Paleis Soestdijk. ons. Na het eerste lied /.etten de meisjes een tweede in: Quel mazzolin di fiori. En in deze stemming van de zingende meis jes aan de ramen klonk reeds iets van de zon en de blauwe meren van het Tessinoër landschap. Het eerst ging Verena op haar plaats zitten. Zij haalde een vel papier te voor schijn, maakte van haar knie een schrijf tafel en begon in vliegende haast regel na regel neer te krabbelen. Ook de ande re meisjes zochten haar plaatsen op. En ofschoon Verena haar brief heel handig bedekte, lukte het Lore toch er een blik op te werpen. Zij keerde zich toen te rug naar haar bank, waar ze naast Moe ke zat en zei: Zij schrijft hem al. Ik heb duidelijk gelezen: Mijn lieve, onverge telijke Hans. Toen lachte zowel Moeke als Maria en Platti, die natuurlijk vlak naast Maria zat. Een andere groep vormden Herma Bauer, Otty, de beide zo tegengestelde temperamenten, Frieda Schneeberger en Gertrud Kapeller. Herma zei plotseling opgewonden: Zeg jongens, hebben jullie er eigen lijk wel aan gedacht, dat wij nooit van ons leven Riggenbach meer zullen zien, dat we niet meer bang behoeven te zijn voor Paulman met zijn chemie en dat we ook nooit meer te laat op school kunnen komen? Frieda, de pretentieuze, antwoordde: Wie was er dan bang voor hen? We hebben immers altijd maar gedaan alsof. Ga weg, houd je nu niet zo groot, Voor een betere slaagt U zeker in Oosterend KAPPER BAKKER. Telef.37 BROOD-KOEK-EN BANKET8AKKERJ WEVERSTRAAT 20 DENeURGTEl.2S9 voor groot of klein I Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn? productie als 2-jarige 3645 kg. melk mei 3,84 0/° vet in 304 dg. D. HIN, Dijkmanshnizen. Wij hebben weer in voor raad Draineerbuizen met kraag 5 en 8 cm. Aanbevelend, smaalde de slaperige Otty. Jij hebt je nog het meest voor Riggenbach uitge sloofd. Gertrud, die altijd wat ernstiger was, waagde de schuchtere opmerking: Ei genlijk jammer, dat dit nu allemaal voor bij is. Het was toch wel prettig, bang te zijn voor de leraren en verder aan niets behoeven te denken. Zeur niet! viel Herma haar fel in de rede. Wanneer ik er aan denk, dat ik nu Paulman ongezouten de waarheid zou kunnen zeggen, zonder dat ik behoefde school te blijven, bonst mijn hart van vreugde. Otty vroeg plotseling: Hoe zit dat eigenlijk hebben jul lie daar wel eens over gedacht wan neer wij bijvoorbeeld Riggenbach op straat tegenkomen, moet hij dan ons of moeten wij hem eerst groeten? Nou zeg, woud Frieda zich op. Van nu af zijn wij toch dames! Dat klonk zo grappig, dat de drie an deren begonnen te lachen. Van nu af da mesherhaalde zij, verrukt bij deze gedachte. Toen klonk plotseling de stem van juffrouw Hunziger: Lach niet! Hoe dur ven jullie onder de Engelse les te lachen! De vier meisjes keerden zich geschrok ken naar juffrouw Hunziger. Maar die zat ijzig op haar bank naast Lo en had geen woord gezegd. Lore had haar weer eens voortreffelijk geïmiteerd, dat kon zij meesterlijk. Een seconde lang verstijfden de meis jes over de moed van Lore. Zo ver had zij het nog nooit gebracht. Hunziger voor Hunziger te imiteren. Maar toen zij zich er van bewust werden, dat juffrouw Hunziger niets tegen hen kon onderne men, brak op alle banken een uitbundig gelach los, een meedogenloos, wreed ge lach. En juffrouw Hunziger verstijfde steeds meer, zij voelde de algemene spot op zich gericht. Dadelijk daarop probeerde Lore Lo na te bootsen, wat haar wel niet zo uit stekend gelukte als juffrouw Hunziger, maar toch nog altijd goed genoeg om de wiskundeleraar te doen herkennen. Op zijn toon en met zijn wat eigenaardige nadruk op de laatste lettergreep riep zij door de trein. Nou, nou, zijn wij hier in Mijnhardc's Zenuwtabletten helpen U er overheen. een kroeg? Lach niet, terwijl ik probeer jullie het verschil bij te brengen tussen sinus beta en sinus alpha. Aller blikken richtten zich op Lo, de spanning was algemeen, hoe hij deze brutaliteit zou opnemen en zij hoopten natuurlijk, dat hij zich zou ergeren. Maar Lo richtte zich lachend tot Lore: Uitstekend! Doe het nog eens! Doch Lore antwoordde beschaamd: Och, neen, het is maar onzin. Waarom? drong Lo aan. Ik vind het erg leuk. En schertsend voegde hij er nog aan toe: Het is nu eenmaal het lot van grote mannen om geïmiteerd te worden. (Wordt vervolgd). door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden).

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4