(jfom <2wa>i'LrJexeh in het harL KING i Hartewens van bruid in vervulling CARSOVIT zuivert maag De natuur in met de natuurzuivere pepermunt HOOFDPIJN? 4- Parlementair Overzicht Dat gaf geen moeilijkheden, want het Texelse brood is morgen ook nog vers 1 ZATERDAG 26 MEI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6531 COURANT Uitgave N.V- v h. Langeveld <S DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. GESLAAGD Mej H. Duinker deed te Amsterdam met gunstig gevolg examen voor het di ploma apothekers-assistente. BRANDWEER VAN DEN BURG NAAR WEDSTRIJDEN TE DEN HELDER De brandweer van Den Burg neemt hedenmiddag deel aan wedstrijden te Den Helder. 21 Corpsen hebben voor de wedstrijd (klasse II en III) ingeschreven. Den Burg komt met 12 rivalen uit in klasse II. Goed weer èn goed water toegewenst! DE ARBEIDSBEMIDDELING IN 1950 Hier volgt een ovei zicht van het ver loop der arbeidsbemiddeling voor man nen in 1950 door net Bijkantoor Texel van het Gewestelijk Arbeidsbureau: Aanbieding van werkzoekenden. Inschrijving: Stand op 1-1-1950: Texel: 61. Nieuw 619. Totaal 680. Plaatsingen 211. Afvoe ringen 355 Stand op 31-12- 1950: 114. Aanvragen van werkgevers: Stand op 1-1-1950 3 Nieuw 339. Totaal 342 Voldaan 285. Afvoeringen 129. Stand op 31-12-1950 2 ZE KWAM EVEN DE WAARHEID ZEGGEN Op 28 februari jl. was mevr. W.-V., uit Den Burg met opgestreken zeilen in een café verschenen. Ze was in gezelschap van een andere vrouw en ze kwam met de bedoeling om de eigenaar eens terde ge de waarheid te zeggen over zijn in richting. De kwestie was, dat ze de vo rige dag een zoon uit haar eerste huwe lijk thuis had gekregen in een toestand die nog al wat te wensen overliet en nu was ze er van overtuigd, dat ze de jon gen m het bewuste café dronken hadden gevoerd. Wat ze had gezegd, was natuurlijk niet zo heel veel fraais en de eigenaar liet het er niet bij zitten. Te meer niet, omdat hij zich geheel onschuldig voelde. De jonge man had een paar boirels gebruikt, was toen weggefietst en later teruggekomen om een fles jenever Ie"halen, waarmee hij verdween. Wat daarmee was gebeurd, onttrok zich natuurlijk aan zijn kennis. Een monteur uit Ooslerend, die rustig in het café zijn 12-uurtje had zitten ge bruiken op het ogenblik, waarop mevr. W.-V. ten tonele was verschenen, beves tigde het fraais, dat zij had uitgekraamd. Verdachte zelf was niet verschenen en dat ze zich deze moeite niet had ge troost werd vermoedelijk mee op haar rekening geschreven. Die bedroeg nu f 30 of 15 dagen. (Ingezonden mededeling). Hedenmorgen liet een vrolijk bruidje, zo juist Mevrouw T. geworden, vol trots haai „Safira'-tafelbestek zien. De hele familie samen nad deze schitteren- c! e vorken, lepels en ander bestek, (haar hartewens) ten geschenke gegeven. Oma was op dit goede idee gekomen toen de familie een avondje bij haar was Zoals altijd, werd zij geprezen om haai geurig thee en na het heerlijk pittige kopje koffie van half elf. vroeg moeder we'k mei!: zij toch gebruikte Toen kwamen er p ikjes van Nicm?ije, op tafel. ,,Maar die gebruik ik ook" had tanta Clara gezegd en er klonken meei bevestigende stemmen. Oma liet ook haar stapeltje Niemeijer's waardebonnen voor het ,,Safira"-tafel- bestek zien en deed meteen het voorstel om gezamenlijk punten te gaan sparen. Dan zouden zij de aanstaande bruid de kostbare „Safira"-casettc cadeau kunnen geven! Ook U kunt nu dubbel genieten wanneer U Niemeijer's Paarsmerk koffie en Gala Thee of Princess Thee gebruikt; U drinkt de fijnste Koffie en Thee en bovendien bent U bezig te sparen voor het prachtige Safira'-tafelbestek. vlekvrij door en door. Op elk pakje bevindt zich een waarde bon. Wanneer U de geillustreerde ge- schenkenlijst nog niet bezit, schrijf dan even een briefkaart aan Niemeijer, Gro ningen. Handbal De Koog. Op de Woensdag jl. gehouden vergade ring werd het bestuur als volgt samen gesteld: de heer Jp. Klaassen Bos, voor zitter, mej. N. Eelma.n secretaresse en mej. N. van Heerwaarden, penningmees- teresse. Elftalcommissie: de heren S. van Koningsveld en W. Bakker. Willen de secretarissen van de andere verenigingen er om denken, dat zij Zon dag om half twee per fiets naar Ooster end gaan. Spelen om half drie. (Zie kastje C Bonne). ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 26 Mei op om 4,30, onder om 8,45. Maan 27 Mei L.K., 4 Juni N.M. Hoog water ter rede van Texel: 26 Mei 0,59 en 1,33. 27 Mei 1,51 en 2,31. 28 Mei 2,44 en 3,36. 29 Mei 3.52 en 4,49. 30 Mei 5,01 en 5,55. 31 Mei 6,04 en 6,56. 1 Juni 7,01 en 7,42. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. MET DE BUURT OP REIS Men schrijft ons: De Buurt- of Reisverenigmg Midden- Eierland maakte op 15 en 16 Mei met 30 leden een trip per TESO-bus o.a. naar de „Keukenhof" en „Avifauna". We vertrokken met de boot van 7,50 u. naar Den Helder en vandaar gingen we met de bus over Schoorl en Bergen en het Kopje van Bloemendaal naar „De Keukenhof" te Lisse. Na bezichtiging van het mooie park vol bloeiende tulpen en koffie gedronken te hebben, toerden we over Leiden naar Alfen aan de Rijn, waar we al gauw in het Internationale Park „Avifauna" waren. Het is een sprookje gelijk; één ding was jammer: het was erg koud Om 4 uur gingen we verder naar Rotterdam en kruisten twee maal de Maas; eerst over de brug en terug door de mooie tunnel Deze maakte op degenen, die er voor het eerst doorreden een overweldigende indruk. Toen naar de hotels om de kamer op te zoeken en zich wat te verfrissen en na het diner, wat we ons best lieten sma ken (ook de kippensoep), 's avonds naar de bioscoop enz. De tweede dag bezichtigden we de an dere tunnels onder de Maas. De voetgan gerstunnel werd een eindje in gewandeld en ingewanden van kwade stoffen. 40 ct - 1 gld v.n bewonderd en vooral de 18 meter lan ge roltrappen. Vervolgens per „Spido" een rondvaart door de havens; één van de grootste attracties van ons land: grote dokken en schepen en drukle. De lte uur waren zo om en om 11 uur gingen we in de bus naar Den Haag Het Pano- lama Mesdag is schitterend mooi en stelt Schevemngen voor in 1880. Hier werd met volle teugen genoten! Na de koffie moesten we weer Noord waarts, maar eerst over Schiphol, al was het maar even. Voor een rondvlucht was geen lijd, want de dames moesten de stad in te „winkelen" Toen we om 5,30 uur uit Amsterdam gingen, waren er een paar die hoopten te laat te komen, zo goed beviel het nog! Maar Westdorp bracht ons vlug naar Den Helder. De reis, welke samen met TESO was georganiseerd is uitstekend geslaagd, dank zij de goede voorberei ding en 't feit. dat onze bekwame chauf feur de weg zo goed b'eek te weten! TEHUIS VOOR MILITAIREN Van verschillende kanten zijn pogingen in het werk gesteld de militairen van „De Mokiets te kunnen bieden in de vorm van een militair tehuis. Er werd een co mité in het leven geroepen van brede sa menstelling, waarin de overheid, de bur gerij en de militairen vertegenwoordigd zijn. In dit comité namen zitting burge meester De Koning, de heer J. Veldstra, gemeente-opzichter, kapelaan Ouwens, Ds. van Veen, Ds. Goedendorp, Ds. van Reijendam, Mevr. Vrijdag-Keijser, de heer W. Wassenaar, de commandant van „De Mok", de commandant van de Mijn- opruimingsdienst te Oudeschild, een vlootaalmoezenier en een vlootpredikant. Voorzitter van het comité is Ds. van Boven. Dit comité heeft dank zij de medewer king van het gemeentebestuur voor de Munhardt» Hoofdpijnpoeders. Doos 4 5 cent zomermaanden twee lokalen van de oude o.l. school in de Nieuwstraat te Den Burg ter beschikking gekregen met het doel deze in te richten toi een Militair Te huis. Men hoopt dit Tehuis over enkele weken te kunnen openen. Een probleem vormde aanvankelijk de vraag, hoe men de zaak moest financieren, maar na eni- besprekingen werd een organisatie be reid gevonden tot financiële steun, zodat men voorlopig kan beginnen. Nadere mededelingen volgen. DE LANG VERBEIDE DAG NADERT De opening van de Speeltuin is nu de finitief vastgesteld op 2 Juni. Het pro gramma van de dag is als volgt: Kwart voor twee opstellen op de Groeneplaats. 2 uur rondgang met Texels Fanfarecorps. Route: Parkstraat. Weverstraat, War moesstraat, Gravenstraat, Hogerstraat, Weverstraat, Nieuwstraat, Speeltuin. Daarna opening van „De Hollebol" door de burgemeester, waarna de kinderen hun hart kunnen ophalen. In de speel tuin worden ze getracteerd op snoep, ijs, enz. Mogen we nog een beroep doen op de ouders om de kinderen te waarschu wen, deze week niet in de speeltuin te komen, de toestellen mogen nog niet worden aangeraakt. De speeltuin zal geopend zijn alle werkdagen van 2-6 uur, in de vacantie van 9-12 en 2-6 uur. Zondags is de speeltuin gesloten. CRITIEK OP HET GRATIEBELEID, HET RECHTSGEVOEL IS GESCHOKT De Tweede Kamer is springerig als een veulen. Men kan nooit van haar op aan. Dagenlang vergadert zij op een wij ze, die zelfs de meest doorgewinterde parlementariër met kan boeien en op eens is het een en al leven in de brouwe rij. Deze gedachte kwam bij ons op, toen er aan het begin van deze week een fiks debat werd gehouden over het gratiebe leid. Het ging over het toepassen van de doodstraf Dat is dus een zeer principiële kwestie. Men kan dan bijna altijd ver wachten, dat de stukken er af vliegen. De degens worden gexruist op faire wij ze en men ziet een schouwspel, dat bijna adembenemend is. Geen Kamerlid wil 'n woord missen Iedereen verdringt zich om de spreker en men geniet, zoals men maar genieten kan ais men bezig is aan zijn grote liefde. Het klinkt haast over dreven, maar zeide voorzitter Korten- horst met enige tijd geleden, ter gelegen heid van zijn 25-jarig Kamer-hdmaat- schap, dat de grootste liefde van de poli tici de politiek is! Heus, de vrouwen van de Kamerleden kunnen ervan meepra ten. Het gratiebeleid is altijd een teer punt geweest. Juist nu er in de na-oorlogse jaren zoveel doodstraffen werden uitge sproken. Deze straf neeft men weer in gevoerd in de bijzondere rechtspleging, terwijl deze verder nog alleen maar be staat in hel militaire ïecht. Er zijn ech ter politieke delinquenten, die zoveel op hun kerfstok hebben, dat zij slechts met de dood kunnen worden gestraft. Dat is een harde zaak. In totaal is door ons hoogste rechtscollege de Bijzondere Raad van Cassatie 139 maal de dood straf uitgesproken. In 94 gevallen heeft de Kroon gratie verleend, in 38 gevallen niet, terwijl er nog 7 op een beslissing wachten. Ons volk is de laatste tijd ech ter opgeschrikt door de gratieverlening aan twee oorlogsmisdadigers. Aus den Fünten en Fischer, die verantwoordelijk zijn voor de deportage van honderddui zend Joden en die duizenden van hen daardoor willens en wetens de dood hebben ingejaagd. Om dit geval draaide eigenlijk het hele debat. De communist Stokvis had weliswaai in zijn interpel latie hel gehele gratiebeleid betrokken, maar hij kon er toch ook niet aan ontko men om speciaal de aandacht te beste den aan deze twee personen. Voor Minister Mulderije was dit pro bleem echter niet moeilijk. Deze misda digers hebben gratie gekregen onder het vorige Kabinet. Daar heeft hij dus niets mee te maken. Er was echter een ander punt. Als de doodstr li eenmaal is veran derd in levenslange gevangenisstraf, kan men redelijker wijze aannemen, dat de delinquent na enige jaren weer op straat loopt. Eerst wordt zijn levenslange ge vangenisstraf zgn. op jaren gesteld, d.w z.. dat er bepaald wordt, hoelang de ge vangene moet zitten. Doet hij dan nog goed zijn best, dan wordt van dat aantal jauen nog 1/3 afgetrokken. Er blijft dan niet veel over. Alle sprekers op één na vonden, dat de regering veel te soepel optreedt. Woordvoerders van deze me ning waren de heren Donker (arb Terp stra (a.r.), principieel voorstander van de doodstraf. V. d. Feltz Ic.h.), Vonk (v.v.d.), terwijl de k.v.p. bij monde van de heer Verhoeven een totaal ander standpunt innam, nl. dat van de barmhartigheid. Daartegen verzette de heer Terpstra zich, die van mening was, dat barmhar tigheid niet de hoofdtaak van de Over heid is. Allereerst moet zij het Recht handhaven, Voor velen was diT. rechtsgevoel door dit milde gratiebeleid geschokt. Hand having van het recht betekent niet, dat men vervuld is van wraakgevoelens, zo stelden deze leden. De Kroon verleent gratie naar richtlijnen, die ontworpen zijn gedurende het Kabinet Schermer- horn. Deze zijn geheim. Verschillende afgevaardigden wilden de inhoud van deze richtlijnen graag weten, maar Mi nister Mulderije wilde naar niet aan. Ie dere ter dood veroordeelde zal dan pro beren in de termen te vallen. Dat is lo gisch, maar daarvoor is het instituut van de gratieverlening nu eenmaal niet. Dit debat moest natuurlijk ergens op De Texelse Bakkers gingen een dagje uit De Texelse bakkeis hebben Woens dag een reisje gemaakt naar de Over kant. Een plezierreisje, dit zij nadrukke lijk vermeld! Geen tocht dus naar Den Haag om de minister en zijn staf aan het verstand ie brengen, dat die brood prijs-politiek helemaal fout zit, waar door het bakken van brood nauwelijks winstgevend meer geworden is. Neen, een reis om de zorgen van de dag af te schudden en wie denkt dan aan een protestmeeting? Bang, dat de Texelse cliëntèle boze gezichten zouden zetten, omdat die bak kers er zo maar een dagje tussen uit trokken, neen, ook dat behoefde niet te worden gevreesd, want wij weten alle maal wel, dat hun leuze: „Ons brood is morgen ook nog vers!" geen holle phra se is. En toen wij na het bezoek aan de grote chocoladefabriek van Ringers in de Beemster nog met een propvolle broodtrommel op de knie zaten, dachten wij: „Geen probleem, morgen smaakt dat door onze (Texelse, eigenbakkers gefabriceerd product nog even smake lijk!" Niet dat wij grote eters zijn maar na de fabriek van Ringers te hebben be zichtigd lusten wij het eerste uur werke lijk niets meer.. Want hel blijft naar niet bij bezichtigen: ge moogt reeds in de opslagplaats beginnen met het proeven van de cacaobonen en successievelijk wandelt ge onder deskundige leiding al le afdelingen door tot de werkkamer van de decorateurs toe. In 1906 stichtte de heer H. Ringers een bedrijfje en nu werken er 800 man. De Texelse bakkers werden door de heer Ringers zelf ontvangen Een krasse baas. Hij is de 70 al gepasseerd, maar van vroeg tot laat werkt hij nog even hard mee. Hij maakte zijn excuses vanwege een spoor van cacaopoeder op zijn witte jas ,,Ik krijg maar eenmaal per week een schone" zei hij lachend. De heer Ringers gaf een interessante beschrijving van het bedrijf. In de grote cantine, want in het bedrijf zelf wordt op vele afdelingen uw stem door het grote lawaai die de diverse machines ma ken, volkomen uitgeschakeld. Begonnen wordt met het reinigen van de bonen. Ze hebben eens een ring van een neger van de lopende band gevist, ja zelfs een rozenkrans in een baaltje cacao bonen aangetroffen. Als de bonen ge roosterd zijn en een krokante schil gekre gen hebben worden de bonen gewalst en weldra ziet ge de vloeibare cacao. Voor de vervaardiging van poeder wordt van 400-450 atmosfeer-steike hydraulische persen gebruik gemaakt. Voor chocolade wordt weer een geheel aparl proces ge volgd. Nadat de heer Ringers ook nog het glaceeiproces had toeg dicht ging hel ge zelschap de fabrieksgebouwen bezichti gen. Tjonge, tjonge, wat een bc lrij; is dat! Mevr. S. 'hield haar man stevig aan de arm blijkbaar in Je vrees hem ergens kwijt te raken' Op deze fabriek werken bekwame vak lieden. Ge moet zien hoe snel en .gerouti neerd zij de machines bedienen, hoe kun dig zij met het kleinere gereedschap omgaan. De decorateur dwong wel de meeste bewondering af! Maar ook had men diep respect voor hen, die die vol automatische machines hadden gebouwd voor de fabricage van tabletten, repen (8 ton pe. dag!j en fijne werken (2 ton per dag)! De vloeibare substantie komt aan het einde van d? machine als een hoogst-beschaafd chocolaadje te voor schijn. Lang stonden we ook te kijken uitlopen. Nu, er kwamen drie moties. Een van de heer Donker (arb.) en twee van de interpellant Stokvis (c.p.n.). De heer Donker was gematigd Hij sprak bezorgdheid uit over dit gratiebeleid. De heer Stokvis ging iets verder. In de eer ste plaats sprak hij zijn teleurstelling uit over het feit, dat Aus den Fünten en Fischer gratie hebben gekregen en ten tweede wilde hij de richtlijnen precies weten Nu, deze laatste motie had geen schijn van kans. Dat stond reeds vast. Maar zijn eerste vooislel was medeon- aertekend door de a.rv.v.d c.h. en de heer Weiter. Het is een ongewoon feit in de Kamer, dat men met de communis tische moties meegaat. Maar de heer Romme beschouwde deze motie dan ook als „in wezen a.r.". De motie Donker zou, als deze werd aangenomen, voor de re gering aanleiding zijn om te bekijken of het gratiebeleid zou moeten worden ver anderd Dat heeft de heer Mulderije be loofd. En hij moet dat doen ook, want de motie werd aangenomen met 53-22 stemmen. Op drie afgevaardigden na was de k.v.p. de enige, die tegenstemde. De teleurstellingsmotie Stokvis over de gratieverlening aan Aus den Fünten c.s werd echter met 18-57 stemmen ver worpen. De c.p.n. en de a.r. waren dit maal eendrachtige voorstemmers. Zij werden bovendien nog gesteund door de heren Comelissen, Ritmeester (beiden v.v.d.) en Weiter. naar die automatische pakmachine. Groot was de bewondering ook voor het werk van de man, die de natuurgetrouwste bloemen spoot. En vlinders. Daar stond ook een miniatuur Gouden Koetsje, waaraan de man 300 werkuren had zoek gebracht. Er was nog veel meer: het schip Oranje, een prachtig orgel, een complete „poppenkamer". En vele bak kers dachten natuurlijk: „Gaan wij ook proberen!" Overal mocht worden ge snoept U begrijpt, dat daar gretig ge bruik van gemaakt werd 't Mag (mis schien) waar zijn, dat de bakkers geen taartjes (meer) lusten een feit is, dat de Ringers' bonbons en andere lekkernij hun tongen enorm streelden! Twee uren dwalen door zo'n fabriek is in minder dan geen tijd om. Men nam hartelijk afscheid van de heer Ringers en de heren gebroeders De Ley, die zich als gidsen hadden opgewor pen De dames werd een verrassing ge offreerd Smaakten de (kersen?) bonbons goed? Vervolgens werd door de Schermer naar Volendam gereden, De bus króóp door de smalle kronkelstraatjes van Edam, waar de kar van een groenteboer of een „cadetjesknijper" de weg dikwijls versperde. „Wee menen, dat Oosterend erg nauw is, maar hier kom je hillegaar in de krikkemikke!" werd er gezegd. In Volendam werd warm gegeten en men het zich niet onbetuigd, ook de dames N. en N. niet, die met het „slank is de mo de" durven spotten en trouwens niet an ders kunnen, waar zij beweerden geen beter reclame voor hun (eigen) bakkerij te kunnen vinden dan in hun eigen fi guur. De Volendamse klederdracht had veel bekijk Bepaald (diep) medelijden had men echter met een klein meisje, dat on danks de warmte met een zwaar-wollen muts rondhuppelde, alsof ze zo van de ijs baan kwam! 's Lands wijs, 's lands eer, zullen wij maar denken. Dat zulks ech ter verre van gezond is, spreekt vanzelf. Van Volendam naar Amsterdam, waar een rondvaart door de grachten gemaakt werd. Ook had men nog een bezoek wil len brengen aan de Haak-In-Bazar, maar de tijd ontbrak, daar met de laatste boot weer naar het eiland moest worden over gestoken. „Weer bluuft de tunnel?!" riep mevr. D vertwijfeld. DIENSTREGELING T.E.S.O. ingaande 20 Mei 1951 Op werkdagen: Van Texel: 5,30, 6,20§; 7,50; 11,45, 14,40; 17,45. Van Den Helder*: 6,30; E,30§; 10,25; 13,20; 16,20; 19,30. Alleen Maandags. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 6.20: 9,30; 11,45; 15,40; 18,00. Van Den Helder: 8,30; 10,30, 13,20, 16,40 19,30. U Wijtt opgewekt en onvermoeibaar mel de heerlijk grissende S.V. De Cocksdorp. Morgen gaat het le naar Schagen. Dit is wel de zwaarste opgave van deze com petitie. S.V. Oosterend moest ook een 5-1 nederlaag slikken aan de „Loet" in Scha gen. Dus zullen alle spelers zich voor meer dan 100 pet. moeten geven, willen we een dragelijk resultaat bereiken. Aanvang 12 uur Vertrek De Cocksdorp half 9, we gaan met de boot van half 10, dus niet om half acht, (nieuwe dienst regeling) Zorgen alle spelers en suppor ters tijdig gereed te zijn? Hedenmiddag worden de leden ver zocht met hakker of schop op het terrein te komen om het gehele sportveld weer wat op te knappen We rekenen op de sportiviteit van alle leden om daar aan wezig te zijn.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1