AGRQXONE I „Zo begint het leven" DE TASSENKONING J. N a u t a Jeugdrubriek Filmnieuws WIJ ZIJN MAANDAG boodschappentassen Kapitein Klakkebos gaat naar Amerika Zomerjaponnetje Wij tonen U Bezichtig onze Etalage Firma J. P. Verberne „KINDERSTAD" Baby- en Kleuterkleding Maandag 28 Mei reisvereniging Kleuterschool Oosterend als hulp burgerwoonhuis ander meisje Kodak Brownie Texels Bioscoop Theater Telefoon 27. Alleen toegankelijk voor per sonen, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. „Goede wijn, behoeft geen krans!" Mevr. Koning, gedipl. Coupeuse De Jacht op Texel nu reeds geopend Expositie in hotel ,De Oranjeboom' OPOFFERING iSÖÜS Nr. 115. TINEKE OELE Tineke viert vandaag haar zevende verjaardag. Zij woont in de Hogerstraat nr. 13, te Den Burg. Tineke zit in de eer ste klas en vindt het erg fijn op school. Rekenen is een van haar succesvolste vakken. Veel plezier vandaag. Tineke! KAMPEREN IN HOENDERLO In de bossen van Hoenderlo zal in Ju li en Augustus wel eens een oer-Texelse uitroep weerklinken: dan zal daar vier maal een groep Hei"vovmde jongens en meisjes (30 personen) op de „Oase" kamperen. Iedere groep blijft er een week. Veel plezier en mooi weer toege wenst! „ZO BEGINT HET LEVEN" Hier volgen nog enige recensies: L. J. Jordaan in „Vrij Nederland": Kies, nochtans zonder schroom behan deld Zeldzaam nauwkeurige en rea listische schilderingen.... Een serieus, belangrijk werk op hoog niviau met uit stekend spel Zien! L. J. Capit in „De Wereldkroniek": Een bijzondere rolprent.... Zeldzaam zuiver en diep menselijk.... Men zou wensen, dat ieder, die de huwbare leef tijd bereikt, dit treffende document hu- main eenmaal in de bioscoopzaal aan schouwt. De Linie: .daarom geloven wij niet slechts in het nut, maar tot op zekere hoogte zelfs in de noodzakelijkheid van films, waarin, zoals in de film „Zo be gint het leven" opzettelijk en welhaast op documentarische wijze het bestaans recht van het kind wordt verdedigd. Het Vrije Volk, Utrecht: Zonder enig voorbehoud kunnen wij deze film warm aanbevelen. Wat de keuze der spelers be treft, deze zou men zich niet beter kun nen wensen Neerlands Nieuws. Nederland herdenkt zijn doden. Ont hulling verzetsmonumenten in Roosen daal en Roermond. Monster-Damtournooi te Amsterdam. Bevrijdingsfeesten aan de Zaan. Internationale motorraces op het circuit van Zandvoort. Varsity 1951. Njord wint het hoofdnummer. Eerste lustrum van de Wegenwacht. Generaal Eisenhower op inspectie in ons land. VRIJSTELLING VAN DIENST. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter algemene Kennis, dat de Mi nister van Marine bij schrijven van 16 Mei 1951, no. Pa 66462/3 aan Willem Pie- ter van der Vis, geboren 13 October 1930 wonende te Oosterend, Peperstraat 29 met ingang van 12 Juni 1951 voorgoed vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens persoonlijke misbaarheid heeft verleend. Tegen deze beslissing kunnen belang hebbenden uiterlijk de tiende dag na dagtekening van deze bekendmaking in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen om kleed zijn en bij de Burgemeester wor den ingediend, ter secretarie dezer ge meente. Het behoeft niet op gezegeld pa pier te worden gesteld De Burgemeeste: zorgt voor doorzending van het verzoek schrift aan de Koningin, die op het be roep beslist, na advies van de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur. Texel, 26 Mei 1951. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. op het pleintje voor de winkel uitgestald met een pracht sortering vanaf f 2 45 KOFFERS vanaf f 8.25 HERENRIEMEN vanaf f 2.75 en verder nog vele artikelen. door G TH. ROTMAN. (Nadruk verboden). 69. Daar de kapitein slechts twee ra ketten afgeschoten had, kwam het bootje 'n kilometer verder al tot stilstand Maar nu moesten ze weer terug want de kapitein verkoos geen ogenblik langer in Amerika te blijven, ,,'t Is me hier al te gezellig!" zei hij. Om echter de ontplof bare stof voor de raketten te sparen, werd ergens aan de kant een grote tak afgesneden en hiermee boomde de kapi tein het bootje voor:, na het te hebben laten keren. De professor zat terwijl aan het stuur om er de goede richting in te houden. 70 Maar de arme prof moest telkens in zijn zakspiegeltje raar z'n arme ge ruïneerde gezicht kijken. Hierdoor lette hij niet op, wat hij deed en liet per on geluk een der raketten ontploffen. Het bootje schoot vooruit, onder de voeten van de kapitein vandaan, en daar hing de arme man, boven aan de tak, die rechtop in de modder was blijven ste ken! Helemaal alleen! Jawel, goeie mor gen! Binnen enkele ogenblikken stak een hele krokodillenfamilie de koppen boven water! Heeft U nog gebrek aan een Ga dan even naar „t Kleuterhuis" die heeft nog een mooie sortering Zomerstoffen en laag in prijs. Ziet de etalageWarmoesstraat 9 thans in onze Etalage een speciale collectie Heren mode-artikelen Binders - Drukdassen Sokken Sportkousen Bretels Sokhouders Overhemden vaste en losse boord Tino Shirts Jongens Blouses Pullovers Slipovers Khaki Sportjassen Pantalons Binnenburg Telefoon 263 Den Burg Keizerstraat 107, Tel. 3561, Den Helder Speciaalzaak in Grote sortering Manteltjes, Jurkjes en Pakjes Algemene ledenvergade ring van de schoolrayon Midden- Eierland, aanvang 8 uur. Nieuwe leden kunnen zich op deze avond weer opgeven HET BESTUUR. vraagt een net meisje Aanbiedingen vóór Vrij dagavond 1 Juni a.s. bij de secietaris COR BREMER. Witte's Roggebrood 't beste Te koop een net Molenstraat 7. Te bevragen, Schilder end 34 Ik wil graag costuumnaai- ster worden maar dan moet mevrouw Swarthof een hebben. Wie wil mij ver vangen Nellie van Heer- waarden Aanmelden liefst bij mevrouw Swarthof Weverstraat in^voorraad jbij Boekhandel „Parkstraat" Laat ons U de drie modellen eens de monstreren Model C f23,- met2hrillant zoekers en sluiter voor moment en tijd. Model D f27,- bovendien een ingebouwde portret lens. Model E f32,50, met inge bouwde geelfilter, portret- lens en flitscontact. Alleen de vakman kan U deskundig voorlichten. Koopt daarom Uw toestel bij: Foto-atelier en Foto-handel DEN BURG - TEXEL Zaterdag-, Zondag- en Maandag avond 8 uur en Zondagmiddag 4 uur Het imposante filmwerk (Wij wensen een kind) Een film over jonge mensen, hun liefde, hun huwelijk en hun problemen. Groot en machtig door zijn eenvoud. Kaartverkoop op de speeldagen van 121 uur aan de kassa. Dit blijkt ook nu w^er, door hel steeds toenemende aantal cliënten. De pasvorm en afwerking, alsmede de juiste voor lichting voor dames en kinderkleding, gaat van mond tot mond en dit is mijn reclame. Vertrouwt daarom Uw dure stoffen toe aan een bekwaam coupeuse met langdu rige ervanng en U is bij de aflevering meer dan tevreden! Ook voor Uw trouwjapon is het aange wezen adres: Polderweg 17 - De Waal jlliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiüiiijL Onkruidbestrijdingsmiddel als groeistof. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIF Neen heren dat is niet waar, wat wèl waar is: „WEVER" KOMT met een unie ke collectie jachtgeweicn, flobertbuksen, luchtbuksen en luchtpistolcn. MAANDAG 28 MEI A.S. houden wij een te Den Burg. I-Iebt U iet5 te vragen of wenst U iets aan te schaffen, wij zullen U gaarne te woord staan. FA. GEBR. WEVER, LEEUWARDEN Import Willemskade 8a Export Een der grootste en best gesorteerde wa pen magazijnen van het land. „Heb ik jullie het verbaal wel eens gedaan van mijn ontmoeting met kapitein v.d.Decken/'was stuur man Stevens'vraag, terwijl hij handig een sigaretje draaide uit zijn pakje Sterling Shag. „Dat zat zol We voeren met de „Allcgonda een oud Y/ Liberty schip in januari '46 rond de Kaap en 's nachts, zo omstreeks 12 uur, bij een vrijirustige zee en heldere volle maan dook plotse ling het spookschip de „Vliegende Hollander" voor onze boeg uit zee op. 'k Stond Juist op het voorschip bij de winches en zag het zo duide lijk zoals Ik jullie nu zie. Nou je be grijpt grote schrik en ontsteltenis bij onze bemanning, want hel plotseling verschijnen van dn spookschip betekent altijd storm en ongeluk voor diegene die dit aanschouwt. En ook ik, die anders voor geen kleintje of grootje ver vaard ben, voelde de schrik in mijn botten schieten; en of het daarvan kwam weet ik niet. maar mijn ge liefd pakje Sterling schoot mij uit de handen en kwam terecht op hel dek van die vermaledijde spook- vaarder. We konden goed waar nemen dat dit enige deiningffiguur- lijk gesproken)veroorzaakte, maar ven later zagen wi| tot onze grote verbazing van uit het nachtelijk duister vijftig lichtpuntjes oplich ten (zoveel sigaretten draai je gemakkelijk uit een pakje Sterling) en statig voer hel spookschip van ons weg na een vriendelijke vlaggengroct van „Thank you Sir goede reis en Sta op Sterling" En we hadden een goede reis want ons devies was als altiid: „Stè op Sterling."' FEUILLETON 17.) Platti giebelde, maar Maria, in wie Lore de overtuigendste voorstander van de streek vermoed had, Maria bleef ern stig en afwijzend. Waarop Lore zich agressief tot Maria wendde: Wel? Vind jij er niets aan? Neen, zei Maria Dat zijn grapjes voor de lagere school. Loro wendde zich beledigd af. Wanneer jij je zo volwassen voelt, moet je niet meedoen. Overigens had Platti onmiddellijk op gehouden met gichelen toen zij Maria's mening hoorde. Zij sloot zich principieel bij Maria's opvattingen aan. Lore ging nu van bank tot bank, liet overal even geheimzinnig het carton zien en gaf er de verklaring bij. Bij de andere meisjes had zij meer geluk dan bij Ma ria. Zij vonden de mop reusachtig. Het gegichel werd steeds drukker en op het laatst lachten zij allemaa.l Dr. Lorenz keerde zich om en vroeg heel vriendelijk: Wat is er aan de hand? Daarop proestten zij allemaal. Hij vroeg toen: Mag ik niet meelachen? Nu barst ten zij bijna van plezier. Nog steeds pro beerde dr. Lorenz het met scherts: Jul lie zijn werkelijk egoïstisch! Toen zei de boosaardige Lydia: U zou misschien helemaal niet lachen, mijn heer. En dr. Lorenz antwoordde opnieuw te leurgesteld door de houding van de meis jes: Ik vrees, dat jullie mijn gevoel voor humor onderschatten. Toen de trein I.U/ern binnenreed, steeg de spanning van de meisjes tot het kookpunt. Zou Lo op het perron gaan? Zij hadden maar twaalf minuten tijd, Misschien een krant kopen of zich een beetje vertreden. Allei ogen richtten zich vol verwachting op hem. En Lore stond, het carton achter haar rug ver borgen, klaar om het hem op de rug te spelden. Als eerste sprong Verena uit de cou pe. In het voorbijgaan vroeg ze Lo: Kar. ik hier opbellen? Wanneer je voortmaakt, antwoord de hij. En toen was Verena ook al verdwenen. Lorenz vroeg nu aan Frieda. Wat heeft die in 's hemelsnaam zo dringend te te lefoneren? En Frieda antwoordde: Ja, weet u, mijnheer, dat is de lielde. De meisjes keken scherp naar Lo om te zien hoe hij hierop zou reageren en sommigen vonden, dat hij een beetje kleurde. Maar hij zei niets meer. En juf frouw Hunziger zat naast hem als een stenen afgodsbeeld. Gaat u helemaal niet op het perron? vroeg Margrit aan Lo. Lorenz stond op. Ja, ik ko.i wel even wat beweging nemen. Het volgende ogenblik had Lore het carton op zijn rug gehangen. Maar nog voor La de coupé verlaten had, stapte een jonge man in. Hij groette vluchtig en wierp pas toen een verbaas de, doch in het geheel geen teleurstellen de blik op de dertien meisjes Pardon, wendde hij zich tot Lo, is hier misschien nog een plaats vrij? Lorenz bij de deur antwoordde. Eigen lijk is dit een gereserveerde coupé. Zozo. Maar de trein is zo afschu welijk vol, ik kon nergens oen plaatsje vinden. En als ik nu heel zoet ben... O zeker, zei dr. Lorenz ten slotte Zo precies nemen we het niet. Dank u zeer! De jonge man nam nog eens zijn hoed af, zocht toen een le ge bank uit, die hij vond tegenover Irm- gard en Moeke en zette zijn koffertje en enige rare pakken in het net en ging zitten. Maria was tijdens de korte dialoog tussen de beide mannen achter dr. Lo renz gaan staan en zei plotseling: Par don, mijnheer, er zit iets op uw rug. Zo?Dr. Lorenz wilde achter zich grijpen. tyjaar nog voor die tijd had Maria het carton met het grappige opschrift van zijn rug genomen en snel onder een bank geworpen. Toen deed zij, alsof zij een vlek wegwreef. Zo is het weer in orde, mijnheer, zei zij ten slot ft'. Dank je wel, zei Lorenz en hij stapte uit de coupé. Spelbreekster! siste Lore Maria toe Maar Maria fluisterde terug: Schamen jullie je toch voor die vreemde man Hij hoeft toch niet direct te zien, dat hier kleine kinderen een schoolreisje maken! Deze opvatting sloeg in. De jongeman was aardig, zag er interessant uit en had in deze ongewone omgeving van een op reis zijnde meisjesklas toch al een spot tende glimlach om zijn mond. Dit glim lachje prikkelde natuurlijk tot verzet. En alle meisjes besloten, zonder er over te spreken, „volwassen" te zijn Het gegi chel was verstomd, ?A) zaten heel „da mesachtig" op haar plaatsen en zelfs Lo re deed pogingen om ernstig te zijn Lie- se Grossmann, het intellectuele type" van de klas, haalde een boek te voor schijn en begon zo te lezen, dat de vreemdeling de titel absoluut moest zien Want het was Freuds Inleiding tot de psycho-analyse. De jongeman las de titel en glimlachte nu niet meer alleen spot tend, maar zelfs openlijk uitdagend. In ieder geval scheen hij in het geheel niet onder de indruk te komen van Liese Grossmann's lectuur. Toen dr. Lorenz vlak voor het vertrek van de trein in de coupé terugkwam, vond hi> daar tol zijn grote verbazing een akelig keurig gezelschap jongedames. Zoals gezegd, Liese las, een ander had een handwerkje te voorschijn gehaald en weer anderen spraken over onderwerpen, waarop zij anders, wanneer zij onder el kaar waren, nooit kwamen. Dr. Lorenz bekeek deze damesachtige keurigheid een poosje cn vroeg toen aan juffrouw Hunziger: Wat is hier plotse ling gebeurd? Het lijkt wel of ik met de Vereniging van Huisvrouwen uit ben! Juffrouw Hunziger wierp een versto len blik op de jongeman en zei De vreemdeling. Tja, zo'n jonge man doet wonderenEn sarcastisch voegde zij er aan toe. Hoe zou het zijn, mijnheer Lorenz, wanneer wij voor zo'n jongeman zorgden bij iedere les? Geen slecht idoo, vond dr. Lorenz glimlachend. Plotseling schreeuwde Moeke: Verena! - De trein zette zich weer in beweging. Waar is Verena? Pas nu dacht Lorenz er aan en, snelde naar het raam Die telefoneert nog steeds, zei Lore met een grafstem. Lorenz keek wanhopig naar het voor bijglijdende perron. Daar kwam Verena uit het stationsgebouw te voorschijn ge rend. Maar het was te laat De trein had al een flinke vaart. En er bleef Ve rena niets anders over dan de trein wee- HOOFDSTUK VIII Zij woonden natuurlijk niet eerste- moedig na te staren. Toen ging zij terug naar de telefooncel rangs in de eerste verblijfplaats van de schoolreis, in Lugano. Dat zou stijlloos en weinig romantisch geweest zijn. Dr. Lo renz had ondei'dak gezocht in een be scheiden albergo, die aan de zuidelijke voet van de Monte Bré stond en een be toverend uitzicht bood. Hier, in dit wat afgelegen deel van de stad, kwam het Italiaanse karakter het zuiverst tot ui ting. De vreemde jongeman, die slechts één maal, in het gezient van de St. Gott- hard, met dr. Lorenz enkele bewonderen de woorden had gewisseld, had op het station van Lugano met een even korte groet afscheid genomen, als hij in Luzern ingestapt was (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4