Cjrocn Zivartsjexels in het harLi De Georgiërs was eerherstel beloofd („Stalin schenkt vergiffenis") maar zij zijn achter het IJzeren Gordijn gefusilleerd! Texel 1 - B.K.C. 1-1 Pastoor Persoon vierde zijn zilveren Priesterjubileum U heeit aan schulden ook het land, Betaal daarom ook steeds contant. -J De jeugd van Den Burg en Omgeving bestormde baar nieuwe speeltuin Speeltuin ,,De Hollebol werd Zaterdag geopend WOENSDAG 6 JUNI 1951 I 64e JAARGANG. No 6534 TEXELSEWCOURANT Uilqave N.V- v h. Lanqeveld <S De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burq - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coop. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. hall jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. Tijdens de getuigenverhoren te Brus sel voor de internationale rechtbank, sa mengesteld door en uit overlevenden van de Duitse concentratiekampen heeft de voormalige kolonel var hel Rode leger Vasily Erschov medegedeeld, hoe Russi sche krijgsgevangenen, gedeporteerden en anderen zijn ontvangen, toen zij te rugkeerden op Russisch gebied. Mr. B W. Stomps, die als een der vice- presidenten van dit college aan de zittin gen deelnam, zeide, toen wij hem naar zijn indrukken vroegen: „We hebben bittere dingen gehooid. Ik denk aan het lot der Georgiërs, die op Texel een op stand tegen de Duitsers ontketenden. Zij kregen volledig eerherstel en keerden terug naar hun land. Destijds hebben wij nog bij de Canadezen een poging Het is Texel niet gelukt om BKG te verslaan, met 1-1 gelijkspel promoveert B. naar de 3e klasse. Een prachtige gazonmaaimachine werd Texel aangeboden namens onze sport vrienden. Het weer was uitstekend, door het bij plaatsen van banken was de zitgelegen heid aanzienlijk uitgebreid en alle plaatsen waren bezet. De publieke be langstelling heeft een recordhoogte be reikt. BKC was met een grote schare op gekomen. Voor de aanvang mochten onze spe lers een felicitatie vergezeld van bloemen van BKC in ontvangst nemen. De wedstrijd werd met een hoog tem po ingezet en spoedig bleek dat T. wel de beste kansen had. ze was meestal aan bod maar de juiste formatie kon niet ge vonden worden. De B-defensie was in prima vorm terwijl bij T. geen lijn in haar spel zat. Verdedigend was het wel in orde al kon de hoogte van vorige week niet worden bereikt Telkens en telkens weer verdween de bal over de zijlijn. Bertus was weer in topvorm even als zijn collega aan de overkant. Telkens tfok T. ten aanval rnaar men wist er niets van te maken Volkomen systeem loos en berekend op aoorsjouwen. Wel had B. enige malen geluk en ontkwam op wonderbaarlijke wijze aan een door boring, maar verder kwamen ze niet. Enkele prachtige kansen gingen ook voor B. verloren en de rust kwam met gelijk spel 0-0. Tijdens de rust werd het cadeau aan geboden. Het initiatief was genomen door de heer G Dros, die sa men met een aantal dames, die ons meer dere malen hadden geholpen, als er groot werk te doen was, bv. fancy-fair's, het geleverd had een grote som bijeen te brengen waarvoor een prachtig en nuttig cadeau kon worden aangebeden, nl. een gazonmaaimachine die door een motor wordt gedreven en voortbewogen. In een sympathieke speech werd het cadeau vergedragen aan de voorzitter die met dank aan allen die hieraan hadden bijge dragen en met een beroep op een blij vende belangstelling :n onze vereniging, het cadeau blijde aanvaardde. De 2e helft begon niet slecht, na an derhalve minuut werd de juiste manier voor éénmaal in deze wedstrijd gevon den, de bal ging van links naar rechts, waar Piet Stoepker snel naar binnen kwam en zuiver inschoot: 1-0. Grote vreugde. Maar als we verwachten dat T. nu pas los zou komen, hadden we het mis. Het leek of er een verslapping op trad. B. kwam meer en meer los, onze achterhoede raakte onzeker en we vrees den het ergste en na 20 minuten ge beurde het, na een B-aanval raakte men achter de kluts kwijt, waarvan de links buiten de bal met de hand langs Gerrit tikte en voor Bertus onhoudbaar in schoot: 1-1. T. scheen >ich in haar lot te schikken, enkele perioden uitgezonderd, bleef B. de toon aangeven, daarmede de monstrerende dat zij door betere condi tie de sterkere was. Aan beide zijden gingen nog enige goede kansen verloren, maar gedoelpunt werd er niet meer, zo dat B promoveerde naai de 3e klasse. We weten dat alle spelers met de beste bedoelingen zijn aangetreden, ze hebben hun best gedaan zonder echter tot hun beste vorm te komen. Toch hebben jullie een best seizoen achter de rug, met een afd kampioenschap tot besluit. We ho pen een volgende competitie weer 'n be langrijke plaats te mogen veroveren. Dat kan als we naast onze conditie een goe de balbehandeling, maar ook een betere speelwijze zullen hebben aangeleerd. Texel A-Succes A: 1-5. Hier was lichaamsverschil de oorzaak Onze jongens speelden dikwijls beter maar ze waren te klem van gestalte. Maar dat komt ook weer en dan is het jullie beurt. Volhouden nu maar. Volgende week Adsp -dag in Alkmaar, waaraan Texel A en B. deelnemen. gedaan die terugkeer te voorkomen, om dat we met geloofden in dat eerherstel Tevergeefs. Maar geen hunner is thuisgekomen Oud-kolonel Erschov heeft uiteengezet hoe de repatrïënenden werden ontvangen. Zij werden in de Engelse en Amerikaan se zones afgehaald met auto's behangen met vlaggen en spandoeken. ,,Het va derland heeft u vergeven". ..Slalin schenkt vergiffenis". Maar m de Oostelij ke zone, zestig kilometer van geallieerd g'ébied wachtte een concentratiekamp. De tèrugkerenden kregen het advies kame raden. die zich niet goed hadden gedra gen. direct „aan te geven". Zij, die dat deden, zouden een goed leven in Rusland krijgen en extra voeding uit een goede keuken. Wie verraden werden, zijn ter plaatse gefusilleerd Een speciale afde ling van de N K.V.D de ..Smersch" zorgde voor onderzoek en straf. Blanco vonnissen lagen gereed, men behoefde slechts namen in te vullen. Erschov schat het aantal doden n zijn afdeling op 180,000 Onder hen ook de Georgiërs van Texel. In totaal 235 man (Uit Vrij Nederland van 2 Juni jl.) VOOR HET HOOGEI.ANI) Wij herinneren nog even aan de collec te, welke vandaag op Texel wordt ge houden ten bate van de vereniging „Hel Ij oogeland". HANDELSREGISTER In Handelsregister" lezen wij onder „Wijzigingen": C Huisman, Texel, Wes- termienl B 156. Pension bedrijf o.uJ. v cl Vliet. WERKLOOSHEID IN MEI Op 31 Mei stonden bij het Arbeidsbu reau 31 mannen ingeschreven Onder hen bevonden zich 10 gerepatrieerden. Van deze 31 mannen waren er 23 wer keloos. Door dit gering aantal werklozén moesten de DUW-werkzaamheden wor den stopgezet Vorig jaar stonden er 47 mannen ingeschreven, waarvan 46 werkloos waren. Op 31 Mei stonden 8 vrouwen inge schreven, waarvan 8 gerepatrieerden Van deze 8 vrouwen waren er 7 werk loos Op 31 Mei van het vorige jaar- stonden bij hel Arbeidsbureau 2 vrou wen ingeschreven Zaterdagmiddag op de Groeneplaats. Daar wordt een lange stoet van uitbun dige kinderen geformeerd Uitbundig om het grote feest de opening van speeltuin .,De Hollebol". Zo dadelijk zal het fan farecorps komen aanmarcheren en dan gaan ze allemaal in optocht door Den Burg. En daarna naar het feestterrein, waar duizend eh c-en oranjekleurige vlaggetjes wapperen. Die waren reeds vanmorgen in alle vroegte in lange guir landes over de speeltuin gespannen. De actieve bestuursleden en andere kinder vrienden geven de jeugd de laatste in structies, want alles dient eensgezind en ordelijk te gaan, niet waar? Er wordt een levensgroot spandoek ontrold, waar op op een groen-zwart veld, de Texelse kleuren, de naam van de nieuwe speel tuin staat te lezen. Het weer is in één woord schitterend. Alles werkt dus mee! En daar komt de muziek al. Ze lopen nog in de Binnenburg, maar de blijde, krachtige tonen golven al uit over het marktplein. De kinderen geven vreugde kreten: nu gaat 't beginnen en het zal nu ook niet lang meer duren of ze zullen de trap van de glijbaan beklimmen om in zalige vaart voor te glijden! En hoe zal dat grote, familiehobbelpaard gaan? En dc schommels en wippen en draaimolens? En wat kun je allemaa' voor moois aan bouwwerken verzinnen in d»e zandbak ken? Vreugdige gedachten. Ah. de jeugd! Maar wat is dat nou? Daar staat me een knaap van vier, vijf jaar terzijde er barmelijk te huilen! De tranen biggelen hem over de bruine wangen. Ik stap naar hem toe: .Wat is ei aan de hand?! Waarom huil je? Waajom ga je niet in ae stoet staan?" 'k Zie het ai: hij heeft geen lidmaat- schapsbewijs op zijn boist hangen! Ben jij geen lid? Antwoord nog heftiger snikken. Is de kaart zoek geraakt? Ga gauw naar moeder en vraag of ze ook (nog) lid wordi! Ineens zet de stoet zich in beweging en de kinderen passeren zingend en la chend, blij zwaaiend met hun vlaggeljes. Maar dal verdrietige knaapje moet ook van de partij zijn! Wij draaien ons weer naar hem om, maar.... hij is in geen velden of wegen meer te zien! Ach, moeder had vergeten hem te la ten inschrijven als lid. Dat begrepen wij later heel goed want toen zagen wij hem naar de glijbaan bollen, een en al stralende snoet! En van de glijbaan naai de wippen en de schommels! Uitgelaten was hij, met al die honderden anderen. En toen geroepen werd „Allemaal in de rij, dan krijgen jullie een reep chocola", toen was hij er ook als de kippen bij! Ja, de speeltuin is voor de jeugd een evenement.' U had ze moeten zien bin nenstormen, nadat Ria Mosk uit de Gasthuisstraat het lint had mogen door knippen! De eersten renden naar de fa- milieschommel en die draaide van meet af aan met een vierhonderdprocentige overbelasting! En aan de voet van het glijbaantrapje stonden ze elkander te verdringen. Dat gaat zo, bij een opening Straks zal alles natuurlijk rustiger in zijn werk gaan, zoals bij alle speeltuinen Burgemeester De Koning was het een grote vreugde deze dag te mogen mee maken. Bij de met groen en bloemen ver sierde ingang van „De Hollebol" ..Welkom, nieuwe leden!" stak onze bur gemeester een echte feestspeech af, waarin hij er in de allereerste plaats op wees, dat dit de grote feestdag voor de jeugd was en dat de ouders erg met hen meeleefden! Hij begreep, dal de jongens en meisjes allemaal trots op hun speeltuin zouden zijn. Hij hoopte, dat die trots ook zou blijken uit de wijze, waarop zij de toestellen zouden gebrui ken. Al zijn ze nog zo degelijk gecon strueerd, kapot kan alles! De toestellen dus behoorlijk bedienen en geen rommel op het terrein maken! De burgemeester richtte zich vervolgens tot het bestuur, dat hij hartelijk huldigde: ,De turn is hard en hard nodig, de burgerij heeft duidelijk laten merken, door de finan ciële steun, die zij algemeen gegeven heeft, dat men het nut van de oprich ting van een speeltuin wel degelijk inzag Het bestuur heeft heel wat moeilijkhe den moeten overwinnen, maai het heeft doorgezet, met de tanden op elkaar! De aanhouder won, het doel werd bereikt! Ik heb de meeste bewondering voor het geen u heeft kunnen bereiken. Met dit resultaat complimenteer ik u van harte. Ik hoop, dat het bestuur in lengte van jaren zijn zeer goede en mooie werk zal voortzetten". De voorzitter van „De Hollebol", de heer W. Vlas, dankte de burgemeester namens het bestuur voor de hartelijke woorden. Hij dankte B. en W. en de leden van de gemeenteraad voor de spontane wijze van samenwerking. Ook dankte hij hartelijk de directeur van gemeentewer ken en het gemeentepersoneel, N die de speelplaats zelf zo keurig in orde hebben gemaakt. Hij dankte nok de heer G. Mi- chels, die het initiatief had genomen om tot de oprichting van ten speeltuin te komen. De Texelse Courant werd bedankt voor de propaganda, Texels Fanfarecorps voor de rquzikale medewerking, welke steeds op hoge prijs wordt gesteld en voorts alle anderen, die hun medewer king hadden willen verlenen. Hierop mocht Ria Mosk de openingsplechtig heid zelve verrichten door een lint door te knippen. Het was toen twintig voor 3. De voorzitter gaf de jeugd het teken, dat zij de speeltuin mocht betreden. Uitgelaten als lammeren, die na een lange marktdag hun moeder weer (tijde lijk) terugzien, holden ze de speeltuin op! De vlag werd gehesen en in minder dan geen tijd waren ae honderden kin deren vol vreugde in de weer. Spel en gejuich in de zon. Wat zullen ze gezond en sterk vvoiden! Wij wensen „De Hollebol alle goeds toe! Ja, proficiat! De voorzitter verzocht ons tot zijn spijt had hij zulks bij de opening ver zuimd! namens het bestuur de leve rancier van de toestellen, de heer Pool man, Hilversum, hartelijk te bedanken voor de wijze waarop de transactie kon worden gesloten. Nieuwe leden zijn nog steeds hartelijk welkom Ook gezinnen van buiten Den Burg kunnen lid worden a 15 cent per week per gezin. EMIGRATIE IN MEI In Mei zijn naar 'Australië geëmi greerd: de heer Jb. Dijt en gezin en de heren R. Spigt, L. van Heerwaarden, C. Witte Johzn. en J. Vendel. In Mei ontving het Arbeidsbureau 8 nieuwe aanmeldingen voor emigratie: 2 ongehuwde mannen en 1 gezin voor Ca nada, 4 ongehuwde mannen voor Au stralië en 1 ongehuwde man voor Nieuw- Zeeland „Ria, wil jij dit lint even doorknip pen?" Ja. dot veilde ze wot graag, want door een enkele manoeuvre met de schaar zou de Speeltuin ..De Hollebol" geopend zijn en Ria en haar vriendinnetjes en vriendjes vele honderden kinderen! hadden dat grote ogenblik al zo lang verbeid! Immers, er is al maanden over een speeltuin gesproken! Sommige kin deren dachten misschien „Een sprookje" maar de toestellen kwamen werkelijk! Hierboven enige foto's, welke Zater dag voor. tijdens en na de opening wer den genomen: rechts boven: Burgemees ter De Koning voor de microfoon, me vrouw De Koning en de heer W. Vlas. de voorzitter luisteren aandachtig toe. Onderste foto: Ria Mosk verricht de grote plechtigheid, terwijl mevr. Mi- chels het lint strak houdt. Rechts naast de microfoon de heren W. Vlas, voorzit ter, G. Michels die het initiatief nam en gemeente-secretaris P. Beemster- boer. Links boven: in een minimum van tijd was „De Hollbol" een toon beeld van leven en beweging. Ja, het was er zeer druk en er werd met volle teugen genoten! Zaterdag 2 Juni. Eindelijk was dan Pc langverbeide dag aangebroken. De vlaggen waren gladge streken en konden weiden uilgehangen. De pastoor kwam met de boot van half 5 op Texel. Dc pastoor van Oudeschild zou de pastoor tijdelijk onderdak verlenen, want pas om kwart over zeven werd de Herder dooi de kerk- en armbesturen en feestcomité van dc pastorie van Ou deschild afgehaald. Precies kwart over zeven begon de tocht. In de open landauer namen dan plaats: de pastoor, P B Ritecoals voorzit ter van het feestcomité en M. Veegei als oudste kerkmeester van Den Burg. En achter de landauer volgde een lange stoet van negen volgauto's, waarin geze ten waren de familieleden van de jubila ris en voorts het kerkbestuur van Den Burg: C Merkx en C. Kuip; het armbe stuur van Den Burg: C. Buisman, W v. Heerwaarden, Cor Commandeur; het kerkbestuur van Oos terend mei G. Witte. H. Boogaard H Schraag; het armbestuur van Oosterend met J. Boogaard, J Keij- zer en J. Kuip; het kerkbestuur van Den Hoorn beslaande uit de heren W. J Bak ker, J. Kiljan en S. Hin en het armbe stuur van Den Hoorn met: T C. Bakker, Th. Bakker en H. Kiljur. en tenslotte het feestcomité, bestaande uit de volgende leden: P. B Riteco, voorzitter Th. Kuip. secretaris; M. VeegeG Witte, J. van Beem, de weleerw heer A Auwens. S. Hin, mevr. A. Verberne-Ran en de wel eerw. heer W. van der Kooij. En daar zette de stoet zich in bewe ging langs de met zon overgoten Schil- derweg, voorop 2 ruiters. Bij de Emma- laan hadden de welpen en de verken ners van de padvindersvereniging „Sint Jeroen", de gidsen, handbalclub GDS en de Texelse Boys zich opgesteld en toen de landauer in zicht kwam, zette de kleurige stoet zich in beweging. Dooi de Weverstraat, Hogerstraat, Graven straat en Molenstraat ging het naar de Pastorie, waar een schare van bruids meisjes stond opgesteld, allen in het zuiverste wit, en tegen de achtergrond het dennengroen mei Irissen als deurver siering en overal rondom wapperende vlaggen rood, wit en blauw en boven on ze hoofden het feestelijk gebeier van de klok, reeds een hall uur bewogen door de ons aller bekende „Jaap de koster" Pastoor begaf zich vervolgens vanuit de pastorie naar de kerk Op het pleintje voor de kerk schreed de Zeereerw. langs een grote menigte belangstellenden, ter wijl de padvinders, voetballers, handbal- sters, gidsen en welpen voor de afzetting j zorgden. Een kleurig schouwspel vormde J ook de stoet van misdienaars die de Jubi laris de kerk binnenleidde. Hij werd ge volgd door de kerk- en armebesturen, het feestcomité en verscheidene familiele den, die voor dit jubileum naar het ei land waren overgestoken. Toen Zijn eerw. de kerk betrad, zon gen allen een welkomstlied: „Welkom", klinkt u tegen, op uw priesterfeest; Dale op elk Gods zegen, doch op u het meest!" De eerste begroeting op het eiland gold God God zelf in deze leesteüjk versier de kerk: getooid in een haag van witte seringen geflankeerd door gele gouden regen en verdere bloemstukken, keurig verzorgd door de heren P. Zijm, W. Rijk, Jac Hin en Nic. Spaans en onze onverge telijke Th. Buisman. En tenslotte het groots verlichte altaar met versterkte verlichting, verzorgd door Martien Bak ker. Daarna werd een plechtig lof gecele breerd. Na dit lof zong men „Priester zijt gy, Priester blijft gij, Priester, Priester in eeuwigheid". Zondag werden om 7.30 en 8,45 Stille H. H. Missen gelezen met algmene H. Communie van de parochianen tot inten tie van de pastoor. Daarna volgde om 10 uur een Plechtige Hoogmis. Uitgevoerd werd de „Missa Serunda" van M H Kruys, opgedragen door de Zeereerw. Jubilaris. Zondag 3 Juni. De zon staal reeds hoog aan de hemel als zich opnieuw verzamelen de bruidjes en misdienaars, tussen welker rijen de jubilaris zich naar de kerk begeeft, om op plechtige wijze hei H. Misoffer op te dragen tot het welzijn van zijn parochi anen, zijn familieleden, vrienden en ken nissen en van zichzelf. Als de lange stoet de kerk binnenkomt staan allen op om de feestvierende Her der toe te zingen Plechtige assistentie wordt verleend door dc weleerw. Heer A. A A. M. Coelen, als Presbyter assis tent, de zeereerw. Heer Nic. Hoek (van de parochie H.H. Nicok as en Barbara te Amsterdam) als diaken, de weleerw. Heer W. F. M. van der Kooij als subdiaken en de weleerw Heer A. F. Auwens als caeremoniarius. Uitgevoerd wordt onder de Hoogmis de „Missa secunda" van M. H Kruys. Na het evangelie bestijgt kapelaan A. A. A M. Coelen, oud-collega van de ju bilaris, de preekstoel om in een hoogge stemde feestpredicatie aller gevoelens te vertolken. Als tekst had de predikant ge kozen: „Non vos me elegistis, sed ego elegi vos" „Niet gij hebt mij uitgekozen, maar Ik heb u uitgekozen". Aan de toespraak ontlenen we: „Wat een heerlijk ogenblik, dat 'aatsie avondmaal: Jezus met zijn vrienden, die Hij tot Zijn priced s wijdt. Wat een hoogtepunt in een mensenle ven, toen onze Herder, uw pastoor, ioe- (Zie vervolg pagina 4)

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1