Cjroen '/hmrtsjéxels in het harL, KING New-Yorkers gaan eerst naar Parijs! pepermunt Professor Dr W. H. Keesom wordt Donderdag 75 jaar Kolonie grote sterns groeit hard Kapitein Klakkebos gaat naar Amerika De natuur in met de natuurzuivere TONNEMA - SNEEK 25 jaar geleden bracht hij het helium in vaste toestand Elke poetsing met IVOROL is een ware mondwassing HOOFDPIJN! ZATERDAG 16 JUNI 1951 64e JAARGANG. No. 6537 Uitqcive N.V vh Lanqeveld A De Rooii Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel li Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f3,15p. half jaar. Advertenties 8 ct. per in.m. Vorig jaar werden op de Schorren ach ter polder De Eendracht meer dan 24000 kapmeeuweieren geraapt, niet door kwaadwilligen, maar in opdracht van de Vereniging tot behoud van Natuurmonu menten, die heel goed begreep, dat de kapmeeuw niet de overhand op het ei land moet krijgen, want enfin een ie der kent de gedragingen van deze vogels! De kapmeeuwen vonden het helemaal niet aardig, dat de, vogelwachter en diens assistenten hun eieren raapten, ze werden baldadig, ja we kunnen wel spre ken van jaloers, want de van hun eieren beroofde meeuwen pikten de eieren van de grote sterns stuk! Dat was voor de grote sterns dus een lelijk ding. Bovendien werd het broed- terrein van de grote sterns vorig jaar driemaal door een bijzonder hoge zee blank gezet, zodat slechts weinig jongen het levenslicht zagen. Ook bleken zij ver ontrust te worden door de eierrapers, met het gevolg, dat vele paartjes naar rustiger oorden (bv. Het Griend) emi greerden. Door dit alles telde men op de schorren vorig jaar nog slechts 700-1000 nesten van de grote stern Men heeft daarom besloten dit jaar geen ingrijpen de maatregelen meer le treffen: er zijn slechts een paar kisten meeuweneieren geraapt. Door deze rust heeft de kolonie grote sterns zich weer uitnemend her steld: thans broeden er al weer 4000 paartjes en er scharrelen al heel wat jon gen rond. De meeuwen hebben op een zeker gedeelte van de schorren dus waar de grote sterns huizen volkomen rust gekregen. De kans is dus groot, dat de kolonie grote sterns weer spoedig haar vooroorlogse sterkte (20-25000 paar tjes!) terug krijgt. Op de terreinen van Natuurmonumenten broeden thans min der meeuwen dan vorig jaar. op de Fien- weid en in Thijsse's Hob zelfs veel min der. KLEIDUIVEN WEDSTRIJD Zaterdagmiddag 23 Juni organiseert de Texelse Jagersvereniging te Den Burg een kleiduivenwedstrijd. NIEUWE BADMEESTER De heer W. H. Brugmans, Dr. Jac. P. Thijssestraat, Den Burg, werd benoemd tot badmeester. De vorige badmeester, de heer L. van Heerwaarden, is onlangs naar Australië geëmigreerd. (Ingezonden mededeling). In New-York werd een opinie-onderzoek gehouden, waaruit bleek, dat er in de eerste plaats belangstelling bestaat voor het 2000-jarig bestaan van Parijs. Over het algemeen bezoeken de New-Yorkers pas daarna het Engelse Festival. Voor het grootste deel van de Neder landse vrouwen js deze vraag niet be langrijk, want zij genieten volop van hun vacantie in eigen land. Oók als het on verhoopt een ochtend of middag regent. De gezelligheid in eigen kring doet de regen vergeten, terwijl moeder 'n heerlijk kopje kolfie of thee schenkt. Natuurlijk van Niemeijer, want daar genieten allen van en voor moeder is er dan nog de waardebon op elk pakje koffie en thee voor het prachtige „Safira'-tafelgerei! Ook U kunt dubbel" genieten van Uw kopje koffie en thee De onovertroffen kwaliteit van Niemeijer's pittige Paars- merk-Koffie, geurige Gala-Thee en Prin- cess-Thee voldoet U volkomen. Boven dien is U straks zonder enige kosten de gelukkige eigenares van het schitterende „Saf ira"-tafelbestek U ontvangt de geïllustreerde geschen- kenlijst direct franco thuis als U even een briefkaart schrijft aan Niemeijer- Groningen. BEZOEK ASSENAREN In aansluiting aan ons vorig bericht, delen wij mede, dat het programma op 30 Juni als volgt is samengesteld: Aankomst Den Burg plm. 5.30, waar na ontvangst door de pleegouders in het Park 7 uur officiële ontvangst ten raad- huize door het gemeentebestuur. 7,30 kranslegging bij het monument voor ge- Zo werden de Texelaars /orig jaar in Assen verwelkomd vallenen aan de Kogerstraat, waarna rondgang door Den Burg met muziek van Texels Fanfarecorps. 8 uur: Aanvang concert Asser Man nenkoor in het Park. Zondagmiddag 2 uur vanaf de Groene- plaats rondrit met au obussen voor de Assenaren tot 6 uur. Maandag vertrek boot 11,45 uur. Een woord van aanbeveling dit concert bij te wonen is wellicht overbodig. Het koor is 80 man sterk en geniet een uit stekende naam. Het programma is met zorg samengesteld. Reserveert u deze avond dus voor de Assenaren. U toont daardoor niet alleen uw belangstelling voor hetgeen die avonu op cultureel ge bied ten beste zal worden gegeven, maar jn uw aanwezigheid getuigt u ook van de sympathie voor hen, die zoveel voor de van huis en hof vercireven Texelaars hebben gedaan. BOUWVERGUNNINGEN Behoudens hogere goedkeuring heb ben B. en VV. de volgende bouwvergun ningen verleend: C. Bakker Kzn Spang, verbouw woon huis, H. Alta, „De Bremikker", Gerrits- land. bouw van een aantal latrines. HOE BESPAREN WE WATER OP GRASLAND Mededelingen van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdicnst te Schagen. Er zijn vele mogelijkheden, die een boer ter beschikking staan om het water op of in grasland te biengen Laten we noemen beregenen, bevloeien of infiltre ren. Wanneer n boer niet over één van deze mogelijkheden beschikt, is er nog een ouwerwets middel om water te be sparen. Vroeger vyas het nog wel eens gewoon te, om goed kaal land te voorzien van een dun laagje bagger, evenwel natte bagger, die met een sleeptrog over het land werd gebracht. De hoeveelheid behoeft niet zo heel groot te zijn. Het slib (natte bagger), wordt met de kettingeg over het land uitgesmeerd en door de zonnewarmte droogt het geheel uit tot een laag vilt, die we het best kun nen vergelijken met een laag papier. (Deze methode wordt :n Cahfornië veel toegepast Men plant daar de koolplan- ten door een laag courantenpapier heen, zodat de grond geen water kan verdam pen, omdat het papier zulks tegengaat). Het water uit de ondergrond blijft be spaard. Het gras begint te groeien en groeit door de blubber heen. Het merk waardige is, dat men met deze bagger- methode een prachtige dichte zode krijgt de bagger blijkt nl. tevens een goede be mesting te zijn Hei enige moeilijke is, dat men de bakkerbeugel weer moet hanteren Beloond wordt hei zeker. door G. TH. ROTMAN (Nadruk verboden). 81. Nu, het begon dan ook allesbehalve mooi. „Trek die vent een matrozenpak aan en laat hem het dek zwabberen!" beval de kapitein van het schip. En nog geen kwartier later was kapitein Klak kebos bezig, zwabber je niet, zo heb je niet. Een potige matroos stond vlak ach ter hem, die hem telkens, als hij niet ge noeg naar zijn zin opschoot, een schop gaf. 82 „Ach, ach", zuchtte kapitein Klak kebos, terwijl hij het zweet van zijn voor hoofd veegde. „ach, ach, zo moest mijn arme Ophelia me nou eens zien!" Ach, wie weet, hoever ze hier op het ogenblik vandaan is!" „Opschieten! Niet staan suffen!" brulde de matroos achter hem En tegelijk kreeg kapitein Klakkebos een schop, dat hij van de grond omhoog vloog! „KERMIS-BRIDGE" „Groot Slem" organiseert op Maandag 25 Juni een „kermis-bridge" in Hotel De Graaf. VEERTIG JAAR GETROUWD Het echtpaar J. Schagen en H. Scha- gen-Boon, Warmoesstraat, Den Burg, vierde gisteren zijn veertigjarig huwe lijksfeest. VERLOF Op diens verzoek hebben B. en W. het verlof A van de heer J. Hooyberg, De Cocksdorp, ingetrokken en overgedragen aan de heer C. Hooyberg. Voorts verleen den B. en W. verlof A aan de heer J. J. Bakker, Gerritsland en verlof B aan de heer M. van Schoonhoven, „Bosch en Zee" De Koog. PUBLIEKE VERKOPING Ten overstaan van Notaris Mulder werd Woensdag in het „Eigen Gebouw" te Oudeschild voor de heer J. Huisman Czn Kogerstraat, Den Burg, publiek verkocht een woonhuis met schuur en erf te Ou deschild, nr. 257, groot 1 are en 80 c a. Koper werd de heer J. J. Govers, Eier- land voor f 3040, 137 BADHOKJES Op het strand ten zuiden van de bad- weg te De Koog staan thans reeds 85 badhokjês e.d. en ten noorden ervan 52. In totaal dus niet minder dan 137 De exploitanten van deze hokjes hebben tot dusverre echter nog niet veel hokjes ver huurd: het weer leende zich de meeste dagen meer voor een wandeling door de (beschuttende) bossen dan voor een duik in de golven of spel op het strand We hopen dan ook, dat de tweede helft van Juni en daar zijn we alweer aan bezig! - ons wat beter weer bezorgen wil! ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 16 Juni op om 4,17; on der om 9.05 Maan: 14 Juni V.M., 26 Ju ni LK Hoog water ter rede van Texel. 16 Juni 5,48 en 6,39. 17 Juni 6,53 en 7,33. 18 Juni 7,44 en 8,24 19 Juni 8,41 en 9,22. 20 Juni 9,41 en 10,15. 21 Juni 10,39 en 11,05. 22 Juni 11,34 er. 11,50. Aan het strand is het ongeveer 1 uur °erder hoog water. Donderdag 21 Juni a s. is het 75 jaar geleden, dat professor dr. W H. Keesom te Den Burg op Tex°l het levenslicht aanschouwde. Professor Keesom. Er welt iets van trots om die woorden, want wij denken daar bij: ónze professor Keesom! Iedereen weet het: deze geleerde slaagde er op 25 Juni 1926 in het helium in vaste toe stand te brengen. Het helium was het laatste gas, dal nog niet in vaste toe stand was gebracht! De bescheiden na tuurkundige gewerden uit binnen- en buitenland de welsprekendste bewijzen van eerbied en eer. Heel de wereld sprak over dit succes en u begrijpt, dat de Texelaars ook de mond vol hadden over hetgeen hun professor gepresteerd had! 3 Augustus werd Professor Keesom op de Groeneplaats door Texel's burgerij op hartelijke wijze gehuldigd. Een der sprekers zeide: „Hooggeachte professor. Geheel Texel was vol van uw vinding, arbeiders en boeren, onderwijzers en kooplui spraken over het helium. Een buitenlander, die hier enige tijd vertoef de, zei mij. „Wat zijn de mensen hier toch merkwaardig ontwikkeld: mijn hos pita sprak over het vastmaken van heli um en de voorwerker sprak over het helium". In het huldigingslied wervi o.a. gezon gen: „Een wereldroem verwierft g'uw naam Door kunde en noeste vlijt. Tot trots van alle Tex'laars saam, Daar gij één der hunnen zijt". De kranten schreven: „Een nieuw wetenschappelijk succes is heden bereikt door Professor Keesom, in het Natuurkundig Laboratorium te Lei den, waar nl. het hehum door hem in vaste toestand is gebracht. Zoals men weet is helium het eerst vloeibaar ge maakt door wijlen Prof Kamerlingh On nes en wel in het jaar 1908. Zijn opvolger, Prof. Keesom, slaagde er kort geleden in, met behulp van zee - krachtige pompen, bij zeer lage temperatuur, een zeer grote druk te verkrijgen. Men benaderde het absolute nulpunt tot op 0,9. Het helium bleef echter ook bij deze bijzonder lage temperatuur vloeibaar Prof. Keesom stelde in Juni 1.1. en heden het helium aan een nog lagere temperatuur bloot, tegelijk met een zeer hoge druk Duidelijk bleek, dai bij 4,25 graad K. het helium vast wordt (bij een druk van 150 atmosferen), terwijl bij een tempera tuur van 0,6 graad K helium in die toe stand komt bij een druk van 28 at mosferen. Terwijl bij de eerste proeven het element in een metalen buis was vastgemaakt, gelukte het nu ook het re sultaat in een glazen buis ie bereiken. Het is een heldere, kristalachtige en doorzichtige massa 20 Juli 1927 meldde de Texelaar: Naar we gisteravond uit Leiden ver namen, heeft Prof Keesom :n het cryo- geenlaboratorium aldaar in samenwer king met prof. Wolfke (Warschau) een zeer belangrijk succes geboekt door vloeibaar helium in een nieuwe toestand \an vloeibaarheid te brengen". Augustus 1926 werd Prof. Keesom bij K.B. benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw. Maart 1927 werd hij benoemd tot corresponderend lid der Pauselijke Academie Dei Nuovi Lincei te Rome, 29 Juni 192'7 werd hij benoemd tot eredoctor van de Universi teit te Leuven; ultimo October werd Prof Keesom benoemd tot eredoctor van de Technische Hogeschool te Warschau. Professor Keesom 75 jaar oud. Bij de huldiging op de G» oeneplaats, nu 25 jaar geleden, gewaagde hij met waarde ring van het hier genoten onderwijs. De heren De Braai, Louis Kikkert. Klein- bentmek en Van Ooyen werden door oem dankbaar herdacht. Ook thans zal hij bij het vieren van zijn 75ste verjaar dag ongetwijfeld in gedachten weer op het eiland uit zijn jeugd vertoeven Texel immers was hem zeer dierbaar en vaak nog stak hij over naar Het Gouden Boltje om er zijn vacantie door te bren gen. Nog vele jaren in goede gezondheid wensen wij ónze professor gaarne van harte toe. CABARET Op Zaterdag 30 Juni wordt in „De Oranjeboom" een cabaretavond gegeven; Gerard Walden en Berry Kievits, die reeds zoveel succes op Texel hebben ge oogst, zullen het programma verzorgen en dat wil dus zeggen: een denderend programma. BROMWIELRIJDSTER REED GEWOON DOOR Mej.W. zou, komende van de Groene plaats, met een sierlijke zwaai de Zwaan- straat inbrommen, maar aan het begin van die straat stond een groot hek met bord „inrijden verboden" „Remmen", dacht ze, maar de rem van de bromfiets weigerde en met een flinke gang reed ze tegen het hek op. De barricade week, ja, ze sprong zelfs om hoog en de bromfiets ging gewoon door. Op de hoek van de Warmoesstraat beidde een stratenmaker de van schrik gillende dame met open armen, maar daar kon ze van de gemotoriseerde fiets afspringen S.V. De Cocksdorp. Door omstandigheden kon Zondag de demifinale om de SVC-beker niet ge speeld worden Maar morgen is het dan zo ver. We hopen op een sportieve strijd en dat de spelende clubs er van bewust zijn dat het in de eerste plaats gaat om het spelpeil op Texel te verbeteren en dan pas als beloning voor het best, spe lend elftal de wisselbeker. Het bestuur zal ten zeerste optreden tegen die sport liefhebbers die een ander inzicht hebben. Veel is ook op sportgebied te doen: we denken o.a aan de opvoeding van de jeugd en zij krijgt een verkeerde in druk van de sport als de groten elkaar te hard te lijf gaan. De eerste wedstrijd Tex. Boys 1-Texel Mijabardt's Hoofdpunpoeder* Doo« 45 cent 2 vangt aan om 1,30; SVC 1-De Koog 1 om 2,30. Terreindiensl B. Dootjes, H. v. Boven en W. v. Heerwaarden. Zorgen de heren er voor, dat alles piekfijn in orde is? SVC 1: W. Verseput H v. Boven P de Jong N v Egmond L. v. Hergen E. v. Beek B. Dootjes Jb. v.d. Berg A. Dootjes, W. v Heerwaarden H. Hooijschuur Res.: H. v.d. Berg, achterhoede, H. v. Sijp, voorhoede. INGEZONDEN M. d. R. Met belangstelling las ik in uw num mer van Woensdag jl. het artikeltje „In halen verboden". Halverwege daarin schrijft u:„Nuwe hei toch over veilig(er) verkeer hebben" Over een jeep, ja, red., ook dat is een acrobaat met dat ding, maar hoe denkt u over enkele motorrij ders, ik zeg enkele, want het zijn altijd dezelfde die hun motor niet rijden om hem te gebruiken, maar die hem, om het rond te zeggen misbruiken. Er zijn nl maar een paar van die sinjeurs die rnet hun motoren Den Burg op stelten zetten en het verkeer zeer zeker in gevaar brengen. Het is geen motorrijden wat die knapen doen, doch het meest mogelijk onvoorzichtig rondrennen met een oor verdovend lawaai. Nu schrijft u wel, dat u hoopt, dat de politie deze snelheidsmaniak in het vi zier krijgt, maar ik hoop ten stelligste, dat de politie deze roekeloze motormani akken, eens terdege aan de land zal voe len. Weet u wat me ook nog opviel: Zon dagmorgen hoorde ik op een der terras sen van een hotel op de Groeneplaats op merken: We zijn hier gekomen voor rust, welke hier op Texel volgens de V. V.V.-reclame valt te genieten. Ik logeer hier in dit hotel, doch werd hedennacht om 12,30 uur opgeschrikt door het ont zettende lawaai van ik weet niet hoeveel motorfietsen". Ik dacht, ja dat klopt, de M.C. Purmerend was cp visite en wist er ook wel van af om do nachtelijke rust met hun machines te breken. Ik dacht verder 'nier is werk voor de VVV om iets recht Ie zetten en goed te maken. Nu las ik ook in uw blad, dat a.s Zaterdag, dus vandaag de M.C. Texel weer een zgn. puzzle-rit organiseert en vanzelfsprekend veel lawaai op de Groe neplaats en vele oorverdovende demon straties (op niks af). Wat Zaterdag ook het geval is: er komen juist die middag vele vreemdelingen aan en wanneer men dan met zulk een oorverdovend lawaai en gevaar wordt verwelkomd, noem ik het „welkom vreemdeling op onze rusti ge Parel der Waddeneilanden" niet juist. Is het niet mogelijk, dat dergelijke motorwedstrijden hun startplaats kiezen buiten het dorp en zij zich te voet naar hun clublokaal begeven? Een en ander was mets erg geweest als dit bij motorrijden was gebleven, maar dat lawaai, dat je bijna door de grond gaat,.nee, dat kan niet. Als er straks een badgast wordt aangereden, die hier een week komt voor plezier, wat kan dit dan een ellende veroorzaken én voor de betrokken motorrijder én voor de gast en diens familie Demp hier de put voordat het kalf verdronken is. Geachte redactie, ik dank u namens velen. J- C. R. Wzn.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1