Cjroen ^^wartsjexeh in het harL, h f r\ "N Letter-actie MWu L* i fcfw Onze stemmen beslissen Deputatie Assenaren zal ten raadhuize worden ontvangen Parkconcert Motorkotter strandde bij paal 18 „Een financieel gezon de middenstand, Is een welvaartsbron voor heel het land" Het woord is aan onze (eigen) amateurs JL V I Oosterend kampioen WOENSDAG 27 JUNI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6540 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. EEN GROTE ATTRACTIE MINDER Naar we vernemen zal de Vuurtoren met ingang van 1 Juli a.s. voor het pu bliek worden gesloten. Alle Texelaars, die in 1928 zijn gebo ren, zijn door de Texelse Vroedschap uit genodigd tot een openbare bijeenkomst in het Park te Den Burg op Donderdag avond (morgenavond) 8 uur. Namens het gemeentebestuur van Texel zal aan ge noemde categorie eilandgenoten het boekwerk „Burgerschap en Burgerzin" worden uitgereikt. Dit alles staat in ver band met het feit, dat zij die dit jaar de 23-jarige leeftijd hebben bereikt of zul len bereiken, kiesgerechtigd zijn gewor den. In een werkelijk democratisch land is een kiesgerechtigd persoon een be langrijk persoon, want hij en de zijnen, zij en de haren, kunnen daardoor hun eigen regering kiezen. Het kiesgerech tigd burgerschap heeft dus grote beteke nis en in het genoemde boekwerk wordt ons dit nog eens duidelijk uiteengezet. Regeren is een moeilijke taak, maar het kiézen van de juiste personen op de juiste plaats is ook verre van gemakke lijk. Daarom dient men niet zo maar lukraak te kiezen, maar met ernst en verantwoordelijkheidsbesef. En.... met vreugde door de wetenschap, dat onze stem niet verloren gaat! Ieders stem telt wel degelijk mee. Wij hopen dan ook, dat allen (onge veer 120 personen) gevolg zullen willen geven aan de uitnodiging de burger schapsbijeenkomst in het Park morgen avond bij te wonen. En mèt de genodig den vele anderen van ons eiland. Bij ongunstig weer, wat we natuurlijk helemaal niet kunnen gebruiken, zal de plechtigheid in hotel Texel plaats hebben De dag, waarop de Assenaren naar Texel zullen komen, nadert nu snel: Za terdag a.s. zullen zij omstreeks 4 uur te Oudeschild arriveren. Vandaar per bus naar Den Burg, waar zij door hun pleeg ouders zullen worden ontvangen. Om 7 uur zal een deputatie Assenaren door het gemeentebestuur ten Raadhuize worden ontvangen. Om 7.30 uur zal men zich verzamelen bij het monument voor hen die vielen aan de Kogerstraat, waar namens de Assenaren een krans zal wor den gelegd en waar het Mannenkoor een lied ten gehore zal brengen. Daarna een rondgang door Den Burg. Met muziek van Texels Fanfarecorps voorop zal men zich naar het Park begeven, waar om 8 uur een concert door het Asser Mannen koor zal plaats vinden. Dit belooft een bijzonder mooie avond te worden en het comité hoopt dan ook op grote belang stelling - die de gasten niet alleen met het oog op hun kunstzinnige prestaties verdienen! Na het concert volgt voor genodigden een gezellig samenzijn in „Casino". Zondag a.s. zal de gasten een rondrit over het eiland worden aangeboden. Om kwart voor twee wordt op de Groene- plaats gestart. De bezoekers vertrekken Maandag met de boot van kwart voor twaalf. Al was dan geen duizend koppige me nigte naar het Park te Den Burg ge stroomd de lucht stond Zaterdaga vond wèl naar stromen water! toch was ook het tweede concert, dat onder auspiciën van de VVV Texel werd ge geven, belangrijk en hebben het fan farecorps VIOS van Oost en de combi natie van de vier Kerkkoren goed werk gedaan. Het was zoals de directeur van de VVV Texel ons zeide: „Door deze concerten brengen wij sfeer in het dorp." VIOS opende met Van Andel, mars; Secret de Sphinx, Rosette, wals, Dren- thina, mars. Secret de Sphinx werd door het corps wel zeer goed vertolkt. Het corps is klein maar u ziet, dat er met wilskracht veel kan worden bereikt. Ook de zeer jeug dige leden Reinald en Kees Vlaming bliezen dapper mee. Reinald is nu 11 en zijn broertje 13 jaar. Vol trots vertelde hij ons dat zij al tweemaal aan het con cours hebben deelgenomen! Ze zijn al drie jaar lid! Zijn broertje Kees en hij kwamen gelijk op het corps. Nadat VIOS het eerste deel van zijn repertoire ten gehore had gebracht wer den wij vergast op mooie zang door het koor. Gezongen werden: Hymne; Ik wil mij gaan vertroosten; Komt allen, deze dag; O Bone Jesu; Groot Gloria; Heer Jesus heeft een hof ken; God is mijn licht. Alle nummers werden prachtig uit gevoerd. Schoon klonk de zang op deze stille zomeravond. VIOS besloot met: Vrolijke Dauwtrap pers, mars; Premiers Lauriers; Floralia, Ouverture; Apples, mars. De uitvoering van de ouverture Floralia dwong aller bewondering af. DE ZESDE MARKT Op de laatste der zes grote lammeren- markten werden 700 lammeren aange voerd. De prijzen lagen vier gulden ho ger dan vorige week, de handel was zeer vlug. De regen, waarom de grasbedrij- ven al zaten te springen, heeft gunstig op de prijs gewerkt! De kooplieden kon den met de boot van kwart voor twaalf weer huistoe gaan, want om elf uur wa ren alle lammeren verkocht. Erg veel lammeren waren er niet: 700, terwijl op de zesde markt van het vorige jaar 850 dieren waren aangevoerd. De prijzen liepen van de 55 70 gulden, vorig jaar van de 3744 gulden. Enkele veehouders, die vorige week hun lammeren onverkocht huiswaarts reden, en nu markten, hebben dus ge boft! DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 6,20§; 7,50; 11,45; 14,40; 17,45. Van Den Helder:: 6,30; 8,30§, 10,25; 13,20; 16,20, 19,30. Alleen Maandags. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 6,20: 9,30; 11,45; 15,40; 18,00. Van Den Helder: 8,30; 10,30; 13,20; 16,40, 19,30. DE COCKSDORP-VLIELAND: Alle dagen, ook Zondags Van De Cocksdorp 9,15 en 14,30 Van de Vliehors 10.30 en 15,45 ot sel een klap geve! wordt er al gezegd, as Texels Fanfarecorps zijn Diaman ten jubileum gaat vieren. En des te meer reden is er nou om feest te vieren, nou ze bee hun terugkeer in de afdeling Uutmuntendheid zo'n mirakel best fi guur sloge hewwe. Ja, ze benne wat mans! Zo praten de Texelaars over het Texels Fanfarecorps, dat op 7 September a.s. zestig jaar bestaat. Dat feest zal kun je nagaan niet onopgemerkt voor bij gaan! 't Wordt gióót feest. Uut die tied van de oprichting zo wordt er verder gezegd benne d'r nag ver skillende in leven en die komme vanself op de eretribune te zitten: De Wijn, Van Wessem, Sybr. C. Eelman, Fr. Kalis. En benne d'r nag niet meer uut 1891?? Maandag beginnen ze met de letteractie! Eerst zeien de commissieleden, we actiën deur tot twie September an toe, al gaan de letters ok voor je ogen dansén, plakken sellen we. Maar wegens die loterijwet most er effies verandering in de organisatie brocht worre en nou kregge we drie periodes van actie. Miskien soveul te beter!? Wat een medewerking! Alle winke liers doen mee. En wat een kansen, want op iedere honderd slagzinnen worden vier prijzen beskikbaar steld: twie waar debonnen van 2 guldes, ientje van 3 guldes en ientje van 5 guldes. En dat allegaar voor een letter van twie cent per stik. Ik seg al teuge Trijntje: Hei je al stiefsel genog in huus haalt? We ga- ne same plakke, as het mooi weer is, neme we die letters mee naar het strand, een stik carton op je skoot. En om beur ten naar Oskamp om te kieke of we goed hewwe deen en of er een pries op is völe. 't Is wel voor de meeleving van het Corps, maar een waardebon kei je toch ok wel gebruke, vind je niet? liebolle, lekkere olie bolle! Dat selle ze a.s. Maandag op de Groene- plaats roepen en de vee houders, die zokke beste prijze voor d'r lampies hewwe maakt, selle d'r vanself heel wot naar binne skranse! En wat zo enig-mooi is? D'r is al een smacht van de fijnste ingrediënten gratis anboje! Een paar ba len meel, meer en meer dan genog kren- te en roziene. Allienig hewwe ze nag wot olie nodig. De Engelsen? Gien grappies, we bluve met onze gedachte op ons (Eigen) Gouwe Boltje en wee kenne die kwestie van Iran toch niet oplosse! Tenzij we de hele wereld konde late zien hoe vredig en iensgezind wee hier op Texel met mekaar omgaan! A propos, hei je nag olie te missen? Je ken het bij mevrouw Laan an de Kogerstreet bezorgen. Ik sel zoveul oliebollen ete as ik ken! Ik sel 't voorbeeld geve! Kalmpies an, onze Burgervader is ceremoniemeester worre en die mag de eerste proeve! Voor niksniemandal zeker? Bei je nou helegaar? 't Is gien kie vitseitje! Vrijdagavond omstreeks elf uur liep door de dikke mist de motor-kotter UI69 bij Paal 18 op het si: and. Het schip was met vis op weg naar IJmuiden. Van de 3 opvarenden gingen er twee aan land om te trachten assistentie te verkrijgen. De beide mannen hebben uren door de duinen gezworven zonder een bewoond huis te ontdekken. Tegen 4 uur in de morgen kwamen ze aan de Westermient bij de fam. Schoo terecht, die hen naar „Óp Duin" verwees om te kunnen tele foneren. Ze waren zeer verbaasd te ver nemen, dat ze op Texel waren geland, daar ze in de stellige overtuiging verkeer den in de buurt van Petten te zitten. Per telefoon werd om assistentie van de H33 verzocht, waarna men zich weer naar de gestrande kotter begaf Men besloot toen met de sloep van de badmeester een anker te gaan uitbrengen. De schipper- eigenaar, dhr J. de Boer, bleef alleen op het schip achter. Eer de sloep echter in zee was, kwam de kotter vlot. De schip per profiteerde hiervan en wist in zijn eentje volle zee te bereiken. Met de sloep, die behalve de 2 man van de kot ter ook bemand was met dhr H. Wuis en het Hoofd van de Kustwacht dhr R. Daalder, werd nog getracht de U 169 te bereiken, maar de sterke stroom maakte dit, hoe hard er ook werd geroeid, on mogelijk. De bemanning is later met een auto naar de haven gegaan en vandaar met de Dokter Wagemaker naar Den Helder vertrokken, waar ze ongeveer ge lijk met de U169 aankwam. Zo is dit nachtelijk avontuur zonder schade voor schip en bemanning verlo pen. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN, 27 Juni weer zit ting. Voor buiten Den Burg van half 2 tot half 3 en voor Den Burg van 3 tot 4 uur. Onze Vereniging voor Volksspelen en Texelse Folklore heeft wel succes met haar pogingen om een avond te organi seren,. waarop Texelse Amateurs (ja met een grote A) hun beste beentje zullen voorzetten, want aan haar oproep tot medewerking hebben niet minder dan vijftig Texelaars gevolg gegeven. Het wordt dus een avond die zal klin ken als een klok. Het feest vindt plaats in het park te Den Burg en het program ma 16 nummers biedt voor elck wat wils! We mogen niet uit de school klappen, maar alleen reeds het optre den van de Cockpitband „Het Vette Potje" zal het kwartje entree meer dan waard zijn. En zo zouden wij kunnen doorgaan met het opsommen van het geen deze avond aan Texelaar en Toe rist zal worden geboden Er zal worden voorgedragen, gespeeld worden op de piano, op de accordeon En schone zang door onze beste solisten. Van de netto opbrengst zal de helft worden afgestaan voor het geschenk, dat men straks het jubilerende Texelse Fanfarecorps hoopt aan te bieden. Dat deze avond zal slagen staat als een paal en door een flinke belangstelling zal ook een goed financieel resultaat worden bereikt. Daarom: Vrijdagavond allen op naar het Park!!! TEXELSE MARKT Aangevoerd op Maandag 25 Juni te Den Burg- 700 lammeren f55 f70; 6 koeien f750f900; 10 pinken f351 f430; 52 biggen f32 f55; 16 nuchtere kalveren f 40 f 65.- O «2SJOMar^ Het Voetbalelftal van S.V. Oosterend heeft Zondag een 3-2 overwinning be haald op Helder 4 daardoor zijn de Oostercndcrs kampioen geworden in de derde klasse, afdeling H. van de afd. Noordholland van de KNVB. U begrijpt, dat de overwinning grote vreugde bracht. De wedstrijd werd op het terrein van S.V. Texel gespeeld. Het blijde nieuws had in minder dan geen tijd Oosterend bereikt en daar ging de clubvlag vrolijk wapperend omhoog! De keuken van het Wapen van Amsterdam, directeur de heer Jn. Dijt, ging meteen op volle loeren draaien! De jongens had den hard gevochten voor de overwinning, voor het kampioenschap en ze zouden dus wel zin hebben in een uitgebreid diner! De zaal van het clubhuis werd met man en macht tot een echte feest zaal omgetoverd en de gladiatoren kon den hun blijde incomste doen! De overwinning werd op het allerlaatste ogenblik in de wacht gesleept, het was nl. in de laatste seconden, dat Arie Kalis zijn club met een schitterend schot de leiding bezorgde. Oosterends ploeg was als volgt samen gesteld: S. Keyser, doel, G. Kuiper en P. Roozendaal, achter; P. Timmer, C. Tim mer, W. J. v.d. Slikke, midden; Jn. Brou wer, KI Burger, A. Kalis, P. v.d. Slikke en B. Plaatsman, voorhoede. Een vrij groot aantal bezoekers woon de de ontmoeting bij Bij gunstiger weer zou de belangstelling ongetwijfeld nog groter zijn geweest! Helder 4 won de toss en verkoos te gen de wind te spelen. S.V.O. ondernam vele aanvallen, maar deze bleven zon der resultaat. Doordat de backs ver op drongen wist H te scoren. Na de rust trad SVO weer met een vaste wil en goede moed in het veld. Al spoedig volgde een penalty, die door K. Burger met een keihard schot in het net werd gejaagd. Hierna volgde een fraaie aanval over links. Bert Plaatsman joeg nummer 2 langs de Keeper. Goed gedaan! Door een misverstand in de SVO-achter- hoede maakte H gelijk 2-2. Velen dachten toen: Dat wordt gelijk spel, want het einde van de strijd was niet ver meer. Maar Arie Kalis wist nog de aller laatste kans op fraaie wijze te benutten en de keeper moest wederom vissen. Dat was ook een prachtig schot. Welk een vreugde in de S.V. Ooster end-gelederen! De aanvoerder van H. feliciteerde Oosterend met de overwin ning. Veelal wordt bij zulk een gelegen heid een bloemenhulde gebracht, maar nu was er geen bloem te zien. Wij kre gen de indruk, dat de Helderse op een overwinning door Helder 4 hadden ge rekend! In triomphtocht ging het naar huis. De ontvangst te Oosterend was buiten ver wachting. Door de Directie van het clubhuis, de heer Jn. Dijt, werd een di ner aangeboden. Hieraan namen plaats: het bestuur van SVO, het jubilerende elftal, de elftalcommissie. Natuurlijk wa ren alle dames ook van de partij! De zaal was feestelijk versierd en er kwa men vele bloemen. Het diner en het dessert waren door de familie Dijt en haar helpsters (ja, ook de werksters achter de CQulissen i.e. de keuken van het Wapen van Amster dam, bravo) waren keurig verzorgd. De voorzitter, de heer P. Roozendaal, huldigde de spelers in hartelijke bewoor dingen. Hij zei, dat de overwinning bo ven verwachting was behaald, ja we mogen wel zeggen bevochten, want er is zeer hard voor gestreden! Een prachtige prestatie. Het volgende jaar komen we in de 2de klasse uit. Spreker richtte ook een woord van dank aan de familie Dijt en haar staf voor net door haar aange boden diner. Een driewerf hoera schalde door de zaal Dank werd ook gebracht aan het bestuur van de S.V. Texel, dat in alle opzichten grote medewerking had verleend. De feestavond was zeer gezellig. Me vrouw Timmer-Roeper speelde allerlei jodelliedjes op haar accordeon en ook de heer P. v.d. Vis ontlokte feestelijke klan ken aan zijn instrument. Tot slot was er ren zeer geanimeerd bal. (Ingezonden mededeling) Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. REISJE NAAR TEXEL Het reisje naar de „Parel der Wad deneilanden" Texel, is de leden der Algemene Bond van Ambtenaren (A.B. V.A.) afdeling W.meer, de vorige maal zo goed bevallen, aldus de Wieringer Crt., dat het bestuur dezer vereniging gemeend heeft deze trip te moeten her halen. Dit jaar zal op 22 Juli, des morgens 7 uur van Den Óever worden afgevaren Op Texel aangekomen, zal ieder vrij zijn in keuze van route en kan men op eigen gelegenheid genieten van bos, dui nen en strand. De leden zullen nog na dere gegevens van het bestuur ontvan gen.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1