Cjrocu TwarL-Jexeh in het harL, Gemeenteraad kwam bijeen Burgemeester De Koning schetste de betekenis van het volwaardig Staatsburgerschap Oosterend promoveerde naar de 2de klasse Voor een gezonde PUROL ZATERDAG 30 JUNI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6541 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: K'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. BESTRIJDING COLORADOKEVER De burgemeester van Texel maakt be kend, dat aan de Waddenkust, nabij 't Horntje, alhier, in de afgelopen dagen een coloradokever is gevonden. Van het vinden van coloradokevers verzoekt de burgemeester zo spoedig mogelijk aangifte te doen ter secretarie. De plaats waar de kevers werden aan getroffen dient daarbj nauwkeurig te worden aangeduid, terwijl tevens mede gedeeld behoort te worden wie de ge bruiker van het betreffende perceel grond is. Texel. 28 Juni 1951. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. MOTORPECH OP DE NOORDZEE De Tx 12, schipper Van der Slikke, kreeg op 30 mijl uit de kust motorpech. De Tx 33, schipper J. Drijver, die ook op de Noordzee viste, nam de Tx 12 op sleeptouw naar Oudeschild. MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van pijnen De gemeenteraad van Texel kwam Donderdagmiddag om 4 uur ten raad- huize bijeen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een reeks van goedkeuringen door Ged. Staten. Goedkeuring verkoop grond aan: de heer Witvlier, de heer D. Kuiper, N.H. kerkvoogdij Den Burg, de heer J. v. Heerwaarden, Den Burg, de heer J. Bakker Lzn. en de heer C Huisman. Koninklijk goedgekeurd was de wijzi ging van de keurlonen. Gedep. hadden goedgekeurd de verordening verplaat singskosten onderwijzend personeel Niet goedgekeurd was echter de ver goeding, welke de Raad verleend had willen zien aan de wethouders, groot f 1250 per jaar. Gedep. meenden, dat de ze op f 1100 gebracht moest worden. Een door enige raadsleden voorgestelde be perking van de maximum snelheid in de dorpen bleek volgens de wet niet moge lijk. Dat kan alleen op zeer, zeer druk ke wegen. Het enige wat van overheids wege gedaan kan worden in het belang van de verkeersveiligheid is degenenn, die het verkeer in gevaar brengen, op heterdaad te verbaliseren. De heer J. Tiessen wordt op diens verzoek met ingang van 1 December a.s. eervol ontslag verleend als directeur van gemeentewerken De neer Tiessen gaat met pensioen. Eervol ontslag wordt verleend aan de heer K. Fielmich als hoofd der o.l. school te Oosterend. „De ze ontslagaanvrage was al lang drei gend", alduè de voorzitter. De heer S. v. d. Vis wordt eervol ontslag verleend als bestuurslid van de Sociale Dienst. De heer C. Groenhof wordt met 10 stem men opvolger. Op de heer M Boogaard, nr. 2 op de voordracht, worden 3 stem men uitgebracht. De heren Joh. Bugel Pzn., De Koog en N Spaans, Den Burg, worden met algemene stemmen be noemd tot gemeente-arbeider in vaste dienst. De heer P. Kleve, hoofd der o.l. school te M -Eierland, wordt benoemd tot hoofd van de o.l. school te Oudeschild. De heer Beumkes vindt wisseling van onderwij zers fnuikend voor hel onderwijs. Me degedeeld wordt, dat de heer Kleve ech ter reeds van '47 he: onderwijs te Eier land heeft gediend. De heer Wassenaar merkt op: „Je hebt ze niet aan een touwtje!" De heer Biuin, doelend op de benoeming van twee gemeentewerklie den in vaste dienst: We hebben meer best personeel, waarom hebben de be noemden voorrang? Antwoord: In verband met de investeringspolitiek zijn we de eerste tijd nog gebonden aan een bepaalde los se zoom, naast een vaste kern. Enigen zijn in leeftijd zo ver gevorderd, dat de jongeren voorkeur verdienen De heer Bruin: Ze hebben in het vrije bedrijf al tijd meer kunnen verdienen. (Dat wil de voorzitter echter wel graag geverifi eerd hebben), maar zij hoopten op een vaste aanstelling. De heer Wassenaar: De beloning tussen de vaste en losse ar beiders verschilt te veel (resp. f 2300 en f 2900). Als daarin tegemoet kon worden gekomen waren we al een flin ke stap in de goede richting. We kun nen geen 12-15 vaste arbeiders in dienst hebben als er voor de door hen te ver richten werkzaamheden geen gelden worden uitgetrokken. B. en W. beloven dat zij de salariëring van de losse arbei ders nader zullen bestuderen De heer M. J. Bakker, Gravenstraat, wordt met algemene stemmen benoemd tot schrijver bij gemeentewerken Mevr. A. Tiessen-Spaans met algeme ne stemmen tot vakonderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Ulo. De heren Th. R. Hin (12 stemmen), N. Eelman Wzn. (12 st.) en C. de Wit (13 st.), worden benoemd tot resp. voorzit ter en leden van de commissie van ad vies als bedoeld in art. 14 van de tussen de gemeente en de „Noodslachting" aangegane overeenkomst inzake de ex ploitatie van de gemeentelijke verwer- kingsinrichting. (Zie vervolg 2e pagina). BENOEMD De heer P. R. Doornbos, Den Haag, is ter vervanging van de heer G. A. Os kam, per 1 Juli tijdelijk benoemd tot ambtenaar ter secretarie in de rang van adjunct-commies eerste klas. De heer G. Monen. Den Helder, is met ingang van 6 Juli benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de o.l. school te Den Burg. De heer L. Broere is in verband met het vertrek van de heer Chr. v. d. Kolk naar St. Anna Parochie, benoemd •tot waarnemend hoofd dezer school. De heer Van der Kolk heeft gisteravond afscheid genomen van de school. KERKDIENSTEN N.H. GEMEENTE DEN BURG EN OOSTEREND Belanghebbenden worden er op attent gemaakt dat de dienst te Den Burg om 9,30 uur begint en te Oosterend om 11 uur. NIEUW PENSION „WIJDE BLICK" Aannemersbedrijf Jb. Drijver, Oos terend, heeft kans gezien binnen 8 we ken tijds een pension te bouwen aan de Duinweg bij De Cocksdorp. Het pensi on. dat plaats biedt c«an 14 gasten, is voorzien van ruime kamers en slaapka mers welke alle zonder uitzondering een prachtig uitzicht bieden. De ondernemer veel succes en hulde aan de fa. Drijver voor deze vlugge afwerking. Aan de (persoonlijke!) oproep bijeen te komen in het Park om ter gelegen heid van het bereiken van de 23-jarige kiesgerechtigde leeftijd uit handen van burgemeester De Koning het boek werkje „Burgerschap en Burgerzin" in ontvangst te nemen werd door 35 van de 125 jonge eilandgenoten voldaan. De opkomst stelde ons wel enigermate te leur. Ook van de zijde van de oudere Texelaars was de belangstelling zeer gering. De voltallige gemeenteraad was in het Park bijeen (zij hadden plaats genomen op hun „eigen" raadszetels, die naar de Muzieknis waren overgebracht) toen burgemeester De Koning het woord nam, nadat Texels Fanfarecorps enige passende liederen had gespeeld. Aan de rede welke burgemeester De Koning uitsprak, ontlenen wij: In de kringloop van het leven, afge paald door geboorte, huwelijk en dood, komt een ieder in vreugdevol of droef- gestemd contact met de gemeentelijke overheid. Uw gemeentebestuur zoekt nu een nieuw contact en wel naar aan leiding van het feit, dat een aantal van onze mede-ingezetenen het 23ste le vensjaar heeft voltooid. Op deze leeftijd wordt gij volgens Grondwet en Wet ge acht het volwaardig staatsburgerschap te hebben bereikt. Aon dit staatsburger schap verbindt zich de gedachte van een langzame natuurlijke groei, van een bij na eeuwenoude worsteling tot een instel ling, tot een begrip dat voor ons demo cratisch Nederland van alles overwe gende waarde is geworden. Burgers, en nu wel in het bijzonder burgers die in dit jaar 23 jaar worden, de Gemeenteraad en het College van B en W. heten u van narte welkom op de ze bijeenkomst en wij wensen u wel zeer bijzonder geluk met het bereiken van dit volwaardig burgerschap. De Gemeentewet vierde onlangs haar honderdjarig jubileum. Meer dan in enig ander staatsrechtelijk organisme komt juist ons democratisch volksbe staan tot uiting in de gemeente Nergens vindt men in de Gemeente dit nauwe contact tussen burger en over heid, nergens is er die rechtstreekse aan raking tussen regerenden en ge- regeerden, nergens is er zo van zelfsprekend dit volledige be wustzijn van de bestuurders van er slechts te zijn door en voor de bestuur den, nergens dringt zich voor de be stuurders van verantwoordelijk te zijn voor een bepaald geheel zo scherp naar voren, maar ook nergens kan de taak van diezelfde bestuurders zo dankbaar zijn en zo bevredigend, wanneer zij zich geschraagd voelen door kiesgerechtigde, volwaardige, zich hun eigen verantwoor delijkheid bewustzijnde staatsburgers. Die democratie, waarvan wij de mond zo vol hebben, toont zich het beste in de Gemeente en ook daar bereikt het staatsburgerschap zijn volste bloei. Ik zal u geen droge opsomming ge ven van dt verschillende bestuursvor men, die wij in de loop der eeuwen heb ben gekend. Dit is meer voor de staatsgeleerden dan voor ons. Op 'n en kele tegenstelling wil ik u wijzen. In 't bekende boek van Van der Vlis over Texel, las ik kortgeleden, dat in de 15e eeuw de schepenen van Texel ten geta le van 13 werden gekozen uit 26 candi- daten door de schout en dat die 26 can- didaten werden gesteld voor de 4 bur gemeesters die Texel toen rijk was. Die Burgerschap en Burgerzin Zo heeft dan de Vroedschap van Texel De jeugd, die straks mee kiezen mag, Op d' ernst van het stemmen gewezen Op deze bijzondere dag Voorwaar een zéér lofwaardig streven En laten wij hopen dat zij De ernst hiervan zullen beseffen, Want waarlijk, dat mag er wel bij! Wat was het toch vroeger heel anders, Je wist van geen staatsbestel af, Terwijl je aan Piet of aan Jantje Doodnuchter je stem dan maar gaf! Je liet je misschien wat verleiden, (Misleiden kan ook wel gezegd). Door allerlei prachtige leuzen. Maar wat kwam er vaak van terecht? Maar nu zijn de jongens en meisjes Of dames en heren), hoe is 't? Althans weer wat wijzer geworden, We winnen dus wat, onbetwist! Zij zijn nu toch iets op de hoogte, Dat is al een stapje vooruit. Al krijg je niet spoedig de hoogte Van wat politiek wel beduidt! 'k Hoop voor de toekomstige kiezers, Dat 't lang hun geoeven mag zijn Vrijwillig hun stem uit te brengen ln echt democratische lijn. Maar dan heeft ook onze regering In Kamers, Provincie en Raad, De plicht om hen niet te beschamen, De jeugd vraagt vóór alles de DAAD! HUIB DE RIJMELAAR. candidaten moesten een zeker vermogen bezitten. In de 16e eeuw had zich de toe stand op Texel zo ongunstig ontwikkeld, dat men die van 13 schepenen terug bracht tot 7. Van kiezen was er geen sprake en om te besturen moest men een vermogen bezitten. Nog tot 1887 moest men om te kunnen kiezen, be lasting betalen en eerst in dat jaar werd het kiesrecht los daaivan gemaakt en in '17 en '19 pas werd de ontwikkeling op dit gebied voltooid. Pas laat komt aus de democratie, zoals wij die opvat ten, tot volle ontplooiing. Hoe moeten wij die democratie, bijna een modewoord dat ernstig gevaar loopt door het veelvuldig gebruik, zijn diepe zin te verliezen, dan zien? Ik kan het niet anders en korter zeggen dan aldus: mededoen, verantwoordelijk en bewust meedoen. En hier dan wil ik met mijn eenvou dige waarschuwing en hartelijk beroep tot u, 23-jarigen, komen Het is voor u in vele opzichten moeilijker om na te gaan wat u moet doen dan voor uw en mijn vaders. Wat toch is het geval? On ze vaders, en moeders ook, hebben in de politieke en staatkundige groei van he+ einde van de 19de eeuw en van de 20ste eeuw zo'n kolossale strijd gestrijden en zo ongelooflijk veel bereikt, dat het wel eens lijkt, enerzijds dat er niet veel meer te bevechten valt en anderszijds dat alles wat met zoveel moeite bevoch ten is als 'n volkomen natuurlijke zaak wordt aanvaard. Hoe natuurlijk achten wij het niet, dat een ieder onbevreesd de oude dag tegemoet kan gaan en hoe lang heeft he: niet geduurd en hoe moeilijk was het niet hier een bevredi gende oplossing te a inden. Er zouden hier tal van voorbeelden zijn te noemen De misvatting is ontstaan en die dreigt een groter omvang te nemen dat voor u jongeren zo weinig meer te doen zou overblijven, maar wij weten, dat het po litieke en staatkundige leven niet stil staat, iedere dag ontstaan er nieuwe sociale en andere noden en behoeften. Uw verantwoordelijk meedoen kan niet anders gaan dan door mede op de hoog te te zijn van het maatschappelijk en politiek gebeuren. Zoals u weet is er na de oorlog zoveel te regelen en te her stellen geweest, dat dit met de beste wil van de wereld niet kon dan door een centrale overheid, die sterk aan de touwtjes trok en daarbij dikwijls zich bevoegdheden toeeigende, die toebe hoorden aan de lage»e bestuursorganen. Wij verkeren thans in een ontwikke lingsstadium, dat ons ernstig moet doen vrezen voor de gemeentelijke autono mie, uw autonomie. Hierin uit zich in de eerste plaats uwe democratie. En uw gemeentebe stuur zou met het verder gaan van deze schadelijke ontwikkeling kunnen ont aarden tot een stel automaten. Ik zeg u dit in de eerlijke overtuiging, dat wij hier achter deze tafel er zijn voor en door u. En ik verzeker u, doet u niet mee aan de vervolmaking van uw eigen volwaardig burgerschap, dan zal de strijd die uw gemeentebestuur probeert te strijden, bij voorbaat, wanneer u door onverschilligheid met verantwoorde lijk meedoet, een verloren strijd zijn. En waar zouden wij dan anders belan den dan in een ambtelijke dictatuur? Ik spreek de hoop uit, dat u zich zal wil len bewust zijn van de op u gekomen verantwoordelijkheid". Hierna speelde Texels Fanfarecorps het Wilhelmus. Daarna werd aan de 23-jarigen het boekwerkje „Burgerschap en Burger zin" uitgereikt, aangeboden door het ge meentebestuur ter herinnering aan deze dag. r3 HET VOETBALELFTAL VAN OOSTEREND, dat Zondag door een 3-2 over winning op Helder 4 kampioen werd in de derde klasse, afdeling H van de af deling Noordholland van de KNVB en daardoor naar de tweede klasse van genoemde afdeling promoveerde! Voorste rij van links naar rechts: Jn. Brouwer, KL Burger, A. Kalis, P. v. d. Slikke en B. Plaatsman: midden: P. Timmer, C. Timmer en W. J. v.d. Slikke achter: J. van Leeuwen (res.), G. Kuiper, S. Keijzer, P. Roozendaal en Kl. van Leeuwen (res.). Wij wensen dit kranige elftal ook in de nieuwe klasse vele overwinningen! natuurlijke gelaatsverzorging tfamea-crème. 45-90 VERBETERING INTERIEUR Naar we vernemen heeft de Vereni ging voor Christelijke Belangen alhier, besloten het interieur van haar gebouw Eben Haëzer, Julianastraat, te verbete ren. WERK VORDERT GOED! De Cocksdorp. Het werk aan polder Eierland vordert g:>ed en reeds ls het Kanaal tot aan de Hoofdweg (Bernse weg) op de vereiste diepte en wijdte ge bracht. We hebben nog geen verlangen naar vorst, doch hier komt een unieke gelegenheid voor de schaatssport! AUTO REED KOE AAN Een jonge koe van de landbouwer S., die uit de weide was losgebroken, vond het gras langs de Schilderweg blijkbaar lekkerder dan van zijn baas. Maar toen een auto passeerde, spiong het rund er onverhoeds voor. De koe bleef onge deerd maar de auto werd beschadigd. De avond tevoren had een automobilist van Oudeschild het dier op het nipper tje kunnen ontwijken. P.B.H. IN HOTEL TEXEL Ten behoeve van belanghebbende be richten wij hiermede, dat het bijkantoor van de Provinciale Voedselcommissaris voor Noordholland, gevestigd Eierland E 37, plaatselijk bureauhouder P. Dros Bzn., met ingang van 1 Juli 1951 wordt opgeheven en vanaf die datum onderge bracht zal worden ten kantore van de plaatselijke bureauhouder W. de Jong, Kerkweg te Anna Paulowna, telefoon 361 Bureauhouder De Jong zal vanaf 1 Ju li 1951, iedere Maandagmorgen zitting houden in hotel Texel te Den Burg. Dij zonnebrand,doorzit ten, schrijnen, smetten FILMNIEUWS „SPRINGTIME IN THE ROCKIES" Een vrolijke film, waarin Betty Gra- ble als Vicky en John Payne als Dan dc hoofdrollen vertolken. Dan en Vicky houden veel van elkander, maar door samenloop van omstandigheden verlie zen ze elkaar uit het oog. Een andere man tracht dan Vicky te veroveren. Dan slaagt erin Vicky terug te winnen. Hij weet haar jaloezie op te wekken door met zijn secretaresse te gaan flirten. Volgt een zeer happy end! Een prachtige film met zang en dans. „DE BRUID WAS EEN MAN" Een officier van het Franse bezettings leger in Duitsland krijgt voor een be langrijke missie assistentie van 'n Ame rikaanse luitenante, met wie hij aan één stuk door op voet van oorlog staat. Toch blijven ze bij elkaar cmdat ze 't zo leuk vinden te bekvechten. Ten slotte trou wen ze Liefst driemaal. Deze drievoudi ge trouwpartij is één der kostelijkste scènes uit de hele film. Neerlands Nieuws. O a Eerste lustrum van de vliegbasis Gilze-Rijen Margaret Truman op va- cantie in Nederland. De Belg Jean Bo- gaerts wint de 4e ronde van Nederland. Buitenlands Nieuws. O.a. Rood offensief in Indo-Chma. Verjaardag van maarschalk Tito. Eisen hower bij herdenking in Normandië. Acrobatiek op de Eiffeltoren. Ameri kaanse jagers voor Siam Stuntrijden met oude auto's. Duik in brandende ben- KERKCONCERT TE OUDESCHILD Dinsdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk te Oudeschild een concert worden gegeven. Medewerking wordt verleend door het Kerkkoor van Oudeschild, een trio onder leiding van de heer H. Craa- nen (viool, orgel en cello), zang door mevrouw Craanen-Hemelrijk en decla matie door de heer A. Dulfer. JUTTERS GREPEN MIS! „Die mast kunnen we best gebruiken" moeten een paar jutters hebben gedacht, toen zij langs het Helderse bottertje zwalkten dat op 14 Maart jl. bij paal 8 is gestrand en daar zijn algehele onder gang te gemoet schijnt te moeten' gaan. De mannen haalden een zaag en begon nen het karwei, 't Moet 's nachts ge beurd zijn! De volgende ochtend zou de in de buurt van het vaartuigje gedepo neerde buit worden weggehaald, maar., een relatie van de assurandeur ontdekte de mast en deze kon dus op eenvoudige wijze worden geborgen! FEEST IN OUDESCHILD Een cabaretgezelschap onder leiding van Daan Poolheeft de Oudeschilders gisteravond in „Het Eigen Gebouw" enige uren zeer prettig beziggehouden en hedenmiddag zal de jeugd worden vermaakt. De jongens en meisjes zullen ook worden getracteerd. Ze mochten al lemaal meedoen aan een loterij zonder nieten! (De ouderen plegen zich zelf te tracteren worstjes, croquetjes, bier, dat weer best is, enz). Hedenavond treedt het gezelschap wederom op en dan is er bal na. De feestcommissie van Oude schild heeft weer velen aan zich ver plicht, want voor beide avonden bestond grote belangstelling. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. van 1 tot 8 Juli 1951. Zondag 1 Juli H.H. Missen: stil om 7,30, 8,30 en 10 uur; in Den Hoorn stil om 7,30 en 8,30 en gez. om 10 uur; in Oosterend alleen gez. om 10 uur. Biecht gelegenheid in Den Burg van 7-7,30 en in de bijkerken event, voor en na de Missen. Communieuitreiken in Den Burg om 7 u. en verder alleen onder de Mis sen in Den Burg en ook in de bijkerken. Uitreiking begint vooraan. Lof om 7 uur. Na het lof mannencongregatie. Maandag om 8 uur vrouwencongregatie. Woens dag: Lof om 7,30 t e v. St. Joseph. Daar na jongenscongregatie. Donderdag: om 8 uur meisjescongregatie Biechtgel. van 7 tot 8 u. Vrijdag: om 6.30 u. wordt de H. Communie uitgereikt. Om 8 u. gez. Mis; om 7,30 in Oosterend. Om 7,30 uur lof in D«n Burg en in Den Hoorn. Zaterdag: le Zaterdag. Communieuitreiken om 6 30 Biechtgel van 5-9 u. op de hele uren. Om 7,30 u. oefening van de eerste Zaterdag Zondag a.s. 8e Zondag na Pinksteren. Parochie van de H. Martinus te Oude schild: Zaterdag om half 8 rozenhoedje. Zon dag om half 8 de gelezen H. Mis, om 9 uur communieuitreiken en om 10 uur de hoogmis. In de week zijn de H.H. Mis sen om half 8. Vrijdag, le Vrijdag, om 7 uur communieuitreiken en om half 8 de gez. H. Mis. Namens Z.H. Excell. de Bisschop en Zijn gevolg, dank voor de grootse ont vangst bij gelegenheid van Zijn vorm reis op Texel en de waardige belang stelling bij het toedienen van het H. Vormsel.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1