Cjrom 'waitsjexels in het karL, Maar wat de Assenaren voor de Texelaars hebben gedaan zal nimmer worden vergeten Oliebollen Kweekschool voor practische huisvrouwen Ondank is 's werelds loon Wees een verstandig man, Koopt niet wat U niet betalen kan. Landbouwhuishoudschool Volgende maand beginnen nieuwe cursussen WOENSDAG 4 JULI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6542 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. oej nel ich „VRIENDEN UIT ASSEN, voor het gemeentebestuur van Texel is het een zeer groot voorrecht u in onze Raads zaal te mogen ontvangen. Ik wens u al len van harte welkom op ons eiland. Wij hebben van allerlei zijden gehoord^ op welke wijze de band tussen Assen en Texel is gegroeid, nl. door warme ge voelens van vriendschap en uit Het hart gekomen gevoelens van erkentelijkheid. U is het door uw wijze van optreden gegeven geweest bij de Texelaars de snaar te raken die in 't voor vreemden wel eens wat harde gemoed van de Texe laars zeer duidelijke trillingen teweeg bracht. Wij hebben het prettige gevoel, hier wel sterk het klankbord onzer bur gers te zijn. Ik hoop, dat u enige zeer prettige dagen op het „Gouden Boltje" zult meemaken". Aldus sprak Texel's burgemeester, de heer C. de Koning Zaterdagavond een deputatie Assenaren toe ter gelegen heid van het bezoex van enige honder den bewoners van de Drentse Hoofdstad aan Texel. Wij weten allen hoe die vriendschap is ontstaan: in November en December van 1944 werden alle Texelse mannelij ke ingezetenen tussen de 17 en 35 jaar, alsmede een groep „staatsgevaar lijke elementen" als vee door de Duit sers bijeengedreven en in goederenwa gens naar Assen vervoerd, nadat een deel hunner het traject over de Af sluitdijk te voet hadden moeten af leggen. Die tocht werd nog verergerd door felle sneeuwstormen en bittere kou. In Assen werden de mannen in door de bezetters gevorderde gebouwen bij eengedreven. Iedere dag trok<?n de ge deporteerden Assen uit om op de heide te gaan werken. Met haat en weerzin en gedurende vele dagen achtereen met tot op de huid doorweekte kleren Huis en haard waren ver. Maar de gast vrije Assenaren toonden zich goede vrienden en goede vaderlanders en zij deden wat zij konden om de Texelaars zoveel mogelijk gezelligheid te bieden. Hecht werd de band en hij is het ge bleven en zal het blijven, want de Texe laars zijn inmiddels al weer door de As senaren tot een bezoek in 1952 uitgeno digd. En daar was dan de deputatie van de Assenaren met de volgende instanties in de Raadszaal bijeen: Wij merkten o.a. op Burgemeester en mevrouw De Koning, de burgemeester van Assen, de heer Den Dreu en echtgenote, de beide wet houders van Texel, de heren S. de Waard en Th. R. Hin, de com missie van ontvangst, de heren A. v.d. Meulen, C. Mets, L. Sok en A. Backer, het dagelijks bestuur van de V. V.V. Texel, de heren J. C. Rab, J. J. v. d. Vlies, P. Beemsterboer en directeur Oskamp, de voorzitter van Texels Fan farecorps, de heer J. Schrama, de he ren G J. B. Mulder en J. v. d. Pijl, resp. voorzitter en secretaris van de vroegere contactcommissie op Texel, het bestuur van het Asser Mannenkoor en de direc teur, de heer M. H. F. H. Seerden. Burgemeester De Koning, die in In donesië ervaren heeft, wat het wil zeg gen door een bezetter (de Jappen) ge ringeloord te worden, was zeer ver heugd, dat de Texelaars en Assenaren vrienden zijn gebleven. En burgemees ter Den Dreu niet minder. Die sprak: Toen mij gevraagd werd of ik de tocht naar Texel wilde meemaken, heb ik geen ogenblik geaarzeld, want ik be schouw dit niet alleen als een tocht van e?n aantal Assenaren die het zo prettig vinden naar Texel te gaan, maar ook als een voortzetting van de band die er op een of andere onverklaarbare wijze is ontstaan tussen Texel en Assen. In zo verre onverklaarbaar: de Assenaren zeggen: „Wij hebben gedaan, wat de plicht van iedere vaderlander was. Er zijn niet alleen Texelaars in Assen ge weest, maar van zovele anderen hoor den wij nooit meer iets. De Texelaars hebben niet vergeten wat ze in Drente hebben mogen ontvangen." Burgemees ter Den Dreu merkte schertsend op: Het komt misschien, doordat wij elkaar zo goed liggen. Wij zijn de Hunebedden- bouwers, misschien hebben hier ook wel vakgenoten gewoond. Hoe dan ook, er js een soort huwelijk ontstaan, Assen en Texel voelen zich één. Vandaag heb ik voor de eerste keer mijn collega van Texel ontmoet. Ik geloof, dat de band, die tussen A en T. is ontstaan, vandaag ook tussen de beide burgemeesters is ge legd. Dat is dan tevens een excuus, waarom wij hier enigszins verlaat bin nenkwamen. Ik ben er van overtuigd, dat wij deze dagen in gedachten zullen houden en weer verlangend zullen uit kijken naar de volgende ontmoeting De voorzitter van het Asser Mannen koor, dat te Den Burg een uitvoering zou geven, de heer P. J. Urie, zei, dat het koor in de 30 jaar van zijn bestaan al vele tochten had ondernomen, ook buitenlandse, maar het was nog nooit officieel ontvangen. Een primeur dus. Spreker veronderstelde, dat de band tussen de burgemeesters misschien me de ontstaan is, doorda* zij beiden met een niet-sluitende begroting worstelen. (Hilariteit). Na deze begroetingstoespraken werd een dronk gewijd aan deze dag. Hierop begaf men zich naar het monu ment voor hen die vielen te Den Burg. Nadat de voorzitter van het Mannen koor een krans aan de voet van het mo nument had gelegd, zong het koor Re quiem Aeternam. Daarna begaf men zich naar het Park te Den Burg. Het Fanfarecorps van Texel opende de lan ge stoet. In het Park sprak de voorzitter van de VVV Texel de Assenaren harte lijk toe: „Wij hopen, dat u goed zult slapen op Texelse bedden en nu eens niet op hunebedden". Hierna was het woord aan het Man nenkoor, dat de muzieknis geheel vul de. Hoog waren aller verwachtingen gespannen t.a.v. de prestaties van dit koor. Welnu, wij hebben intens genoten van hetgeen ons hier op die prachtige windstille zomeravond geboden werd. Zelfs de vogels in het Park werden er stil van. Het eerste deel van het pro gramma bevatte liederen die spraken van verlangen naar 'licht en vrijheid de donkere dagen, de ernstige tijden van de bezetting kwamen ons weer voor de geest -- maar het tweede deel bracht ons lichter genre, liederen die spraken van overwinning en dan!: om het vele goe de, dat ons weer deelachtig werd (Mijn Drente en Ons Texel). In zijn slotwoord vertolkte de direc teur van de VVV Texel dan ook aller gevoelens, toen hij de mannen hartelijk bedankte voor de genotvolle avond. „Ge bracht mooie, zeer schone zang, jammer, dat onze Texelse koren zo klein zijn en wij daardoor niet kunnen brengen dat massale zoals ons heden avond is gepresenteerd". Het publiek bracht een driewerf hoe ra uit. De voorzitter zei: „Mocht u naar As sen komen, klopt u dan maar bij ons aan, altijd welkom!" In het „Casino" werd hierna een ge zellige avond gehouden. De voorzitter van het koor huldigde de Reiscommissie bestaande uit de heren S. Keun, Ter Heide en P. Weijer. Alles was uitste kend geregeld. Ook de commissie van ontvangst bedankte hij hartelijk. De heer v. d. Meulen noemde het een unicum, dat een band zo hecht blijft be staan. Hierna werd opgevoerd het blijspel De Huistyran. De rollen waren als volgt verdeeld: de heer J. C. Trommel, de ko lonel, mej. M. Trommel, zijn dochter, de heer A. de Vries, haar Jan, de heer M. v.d. Laan, de huisknecht, de heer S. Voulon, de heer Wittebol, mej. A, A. Urie de vrouw van de kolonel. Om deze doldwaze klucht werd veel gelachen. De dames werden met bloemen gehuldigd. De heer Bazuin, lid van het koor, bleek ook een goed goochelaar te zijn. Hij heette toen Mr. Kabazini en nam ons allemaal bij de neus met vele leu ke krasse stunts. De heer A. de Vries werd vervolgens voorgesteld als een debutantje van Ja cob Hamel. Roodkapje was wel het grootste succes. De zaal brulde, toen grootmoeder zei: Die grote orentjes heb ik gekregen vanwege die Texelse r.wind". Een luid applaus weerklonk toen de Texelaars werden uitgenodigd volgend jaar naar Assen te komen! De klok wees al 2 uur, toen de gasten en hun Texelse vrienden uiteengingen. De volgende dag werd onder een stra lende zon een prachtige tocht over hel eiland gemaakt. Men was verrukt. Om 11,45 volgde Maandagmorgen het af scheid aan de haven van Texel. O, DIE SLACHTVEEVERZEKERING! De slagers hebben het niet erg be grepen op de slachtveeverzekering bij het C.B.S. Maar zolang die nog is voor geschreven, mogen ze er niet van afwij ken. Dat moesten G., J. en M. B. uit Texel tot hun schade ondervinden. Van de drie geboeders was alleen J. ver schenen en hij schreef het geval toe aan nalatigheid, niet alleen van de verdach ten zelf, maar ook van de verzekering Hij trok echter aan het kortste eind en de drie broers zullen ieder f 75 moeten betalen. Ze mogen het de man ook doen met 20 dagen brommen, maar daar zul len ze wel geen zin in hebben. Dus in het vervolg maar verzekeren en desgewenst, ageren tegen het C.B.S. Dat laatste blijft toegestaan. MILITAIR TEHUIS GEOPEND In tegenwoordigheid van de commis sie, welke de stoot heeft gegeven tot stichting van een Militair Tehuis te Den Burg, heeft burgemeester De Koning, gisteravond onder flinke belangstelling van de zijde der militairen dit Tehuis geopend. Het is gevestigd in twee loka len van de vroegere o.l. school in de Nieuwstraat. Men kan de vroegere loka len niet meer terug: de schilders van ge meentewerken hebben hier, ja zo mogen we het wel nomen, wonderen met de verfkwast verricht. In lichte, vrolijke kleuren. Het meubilair is in een woord „af!" Wij zouden die fauteuils heel graag in onze woonkamer hebben! Overal zijn gezellige zitjes gemaakt. In het midden de leestafel, elders een pri ma biljart met gloednieuw laken. Dan een bar. Leuke gordijnen langs de ra men. Ge weet werkelijk niet meer hoe het vroeger was! Alle hulde voor hen die dit tot stand hebben gebracht voor onze jongens, die het gemis van een ge zellig tehuis nu veel minder zullen ge voelen! Moge dit Tehuis een druk bezoek ten deel blijven vallen! „Ja, de oliebollenactie is reusachtig geslaagd en we komen volgende week Maandag op dezelfde plaats met dezelf de prima oliebollen terug, want we had den veel te kort!" aldus mevrouw Laan, voorzitster van de Bond van Platte landsvrouwen, afdeling „Texel". Inderdaad, de oliebollentent genoot grote belangstelling en nadat burge meester en mevrouw De Koning de eer ste oliebol hadden geproefd werd het daar een loopzaak, men kon er met meer legen bakken! De commissie, die de huldiging van het corps voorbereidt, lichtte zich onlangs tot de Plattelandsvrouwenbond met de vraag of die misschien ook medewer king wilde verlenen Op speciaal ter rein. De bond wilde dat best. Toen kwam het plan op, oliebollen *te gaan bakken. Je weet nooit tevoren hoe het met de verkoop zal gaan, maar, dachten de (16) dames, als we honderd pond meel ver bakken Ach, ze kwamen Maandag nog te kort. Het lag in de bedoeling om in de hotels en op de markt met oliebol len te gaan venten, de hoteliers vonden het best, maar daar kwamen de dames gewoonweg niet aan toe. Er werden er in totaal 2500-2600 ge bakken. 12 Voor een gulden, 6 voor 2 kwartjes. De capaciteit van de tent was zowaar te klein om aan de grote aan vraag te voldoen, mede doordat vele Assenaren ook een zak met „Texelse" oliebollen meenamen, voor zij huistoe gingen. Er was voor ruim f 200 verkocht en aan de commissie zal na aftrek der noodzakelijke kosten zo'n f 150 kunnen worden overgedragen. Voor Maandag a.s. is al weer meel toegezegd. Men hoopt ook weer op rozijnen, krenten enolie. Burgemeester De Koning nodigde de leden van het muziekcorps uit om kof fie te drinken in Hotel Texel. U be grijpt, dat de heren musici daar na al dat blazen „puur veul zin in hodden". HANDELSREGISTER In het „Handelsregister" lezen wij on der wijzigingen: Brood- en banketbakkerij C. Moojen, Texel, Den Burg, Weverstraat 90. Uit tredend eigenares Wed. N. Moojen-Pe- reboom. Nieuwe eigenaar: C. J. Schulte Fischedick o.n. Carel Schulte. Consumptietent „Westerslag", Texel, Westermient H 96. Bedrijf overgedra gen aan de heer J. M. Vroom. TEXELSE MIDDENSTANDERS VES TIGEN ZAAK IN DE WIERINGER- MEER Het na de inundatie herbouwde win kelpand van de heer E. Bruins, Molen weg E 65, gelegen aan de Brink no. 44, te Slootdorp, heeft de afgelopen week haar nieuwe bewoners gekregen, aldus de Wieringer Courant. Het pand is nl. gehuurd door de firma Gebr van den Berg, van Texel, welke in deze zaak de branche zullen uitoefe nen van meubel- en woningstoffeerde- rij. In deze zaak zal zich vestigen Jan Aris v.d. Berg, een der „gebroeders". Hiermede heeft het laatste midden- standsbedrijf, hetwelk werd herbouwd, zijn bestemming gekregen. De opening van deze speciaal-zaak is bepaald op Zaterdag 7 Juli a.s. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEMEENTE DE KOOG Hedenavond 9-9,30 uur Zomeravond- stilte. NED. HERV. GEMEENTE DE WAAL Donderdagavond 7,30 uur Doopaan- gifte aan de pastorie. GESLAAGD Bij de dezer dagen gehouden eindexa mens aan het Gem. Lyceum te Den Hel der slaagde voor het diploma gymnasi um B: Jan Cent van Moort. TEXELSE MARKT Den Burg, 1 Juli 1951 Aangevoerd: 680 lammeren f 55-f 68; 6 koeien f700 -f900; 9 pinken f 360-f 450; 21 biggen f 33-f 50; 26 n. kalveren f 40-f 65. GEEN ROERDER IN DE BUS Het was maar een kleinigheidje, dat N. H. ten laste werd gelegd. Hij had in zijn melkbus geen roerder gehad en de wetgever, die tegenwoordig aan alles denkt, heeft dat toestel voorgeschreven om te maken, dat alle mensen even vet te melk krijgen. Verdachte had het niet de moeite waard gevonden om voor dit akkefietje naar Alkmaar te komen. En hij kreeg nu eens gelijk. Want de boete ad f 5, die hem werd opgelegd, stond werkelijk geen reisje naar Alkmaar toe SNOEP NA SLUITINGSTIJD Chr. M. K. en H. J. N. uit Texel had den aan kinderen na sluitingstijd snoep verkocht. Dat mag niet en wie daarvoor wordt gesnapt zal zich de vingers niet blauw tellen aan de winst, die hij op lekkers heeft gemaakt. Ze waren geen van beiden versche nen, maar veroordeeld werden ze wel: f25 en f 15. Wat ons vrij veei lijkt. Want snoep winkeltjes zijn in de regel geen waren huizen en er wordt gerekend met cen ten. En dus: in het vervolg op tijd slui ten! VERGETEN TE BETALEN. Een Koger familie kwam 's morgens tot de ontstellende ontdekking, dat gas ten, aan wie een schuurtje was ver huurd, vertrokken waren zonder te be talen. Men heeft bij de politie aangifte van deze „nalatigheid" gedaan. 28 AUGUSTUS beginnen de nieuwe cursussen aan de Landbouwhuishoud school. Op het ogenblik zijn verschillende examens aan deze school in volle gang en de directricemej. Van Wijngaardenwas zo vriendelijk ons uit te nodigen om bij die examens een kijkje te komen nemen. Uiteraard hebben mannen niet zo heel veel verstand van de huishouding, zij hebben lang niet overal erg iri de keukenpieten daargelaten, natuurlijk! Mannen roeren alleen hun tong als ze daartoe tenminste de moed hebben: ieder huis heeft zijn kruis), als het menu werkelijk mislukt is, als er een huishouden van Jan Steen heerst. Dat kan inderdaad anders, een huis houden kan prima in orde zijn, ook bij een doodgewone portemonnaie. De ene (practische) huisvrouw doet meer met een tientje dan haar buurvrouw met vijfentwintig gulden. Om van iedere ad- spirant-huisvrouw een (zeer) practische huisvrouw te maken zijn de (landbouw)- huishoudscholen gesticht. Daarom wa ren wij blij, dat Texel eindelijk ook met zo'n belangrijk instituut werd verrijkt. Wie geen cursus aan zo'n school heeft gevolgd, komt belangrijk achter bij een ander. Men zal veel meer problemen ontmoeten. Wie als huisvrouw goed be slagen ten ijs komt, heeft daarvan haar leven lang groot plezier. Men zal geluk kiger, makkelijker leven. Minder moei lijkheden, meer zon in het leven. Daar naar verlangen wij. Dat alles overpeinsden we, op weg naar de landbouwhuishoudschool. Bui ten wapperden allerlei soorten wasgoed aan de lijn. Wasdag, naar woord me nen wij te weten voor vele vrouwen, maar welk een vreugde toch ook als de was daarna bij de finishing touche kraakhelder in de kast kan worden ge legd! Kraakhelder en.... tot „hem" te kunnen zeggen: „Hier zat een inkt vlek, daar een roestvlek, en ken jij je nou voorstellen, dat die verfvlek totaal verwijderd kon worden? Men leert hier hoe de was moet worden behandeld, al lerlei moeilijke gevallen op te lossen en Zijn vrouw had altijd beweerd, dat zij geen cursus aan de huishoudschool behoefde te volgen op practische wijze te werken, waar door men ook meer vrije tijd krijgt! De examenklassen die wij mochten ob serveren betroffen de 2-jarige land- bouwhuishoudcursus, waaraan wordt deelgenomen door meisjes van 16 tot 22 jaar. Hun cursus vergt slechts twee dagen (van 9-5 uur) per week, op de ge makkelijke dagen, dus Dinsdag en Woensdag of Woensdag en Donderdag. De eventuele betrekking kan daarnaast worden aangehouden. Het lesgeld be draagt slechts f 20 per jaar en in be paalde gevallen kan zelfs algehele ont heffing worden verleend! 's Morgens practijk en theorie, 's middags naailes sen. Een dag koken en naaien, een dag was of huishoudelijk werk of strijken en naaien. Ook wordt tuinbouw onder wezen: de meeste groenten komt uit ei gen tuin! Ook verwerkt men gedeelte lijk van de eigen aardappelakker! Aan het examen wordt dit jaar door 20 meisjes deelgenomen. De cursisten waren in twee groepen ingedeeld: in de ene klas werden huishoudelijke bezig heden van zeer uiteenlopende aard ver richt en in de andeie klas werden de heerlijkste menu's bereid. De examens duren in totaal vier dagen. Iedere cur sist heeft een aparte opdracht, zodat „spieken" uitgesloten is. Hier zagen we het samenstellen van een gezellige schotel voor theevisite, elders werd kof fie gezet en rondgediend en voor de koffiemaaltijd gedekt Dan was iemand druk bezig met het dekken van een „feestelijk middagmaal", zoals de op dracht luidde. Ja, overal was leven en beweging: metalen werden schoonge maakt en glimmend gepoetst, hout en leer kreeg zijn bewerking, kinderspeel goed was geverfd en glom als nieuw. Tuin- en melkgei eedschap, klompen werden flink onder handen genomen. Anderhalf uur had men het wasgoed onder handen gehad. Daar was bv. een regenjas bij, die niet alleen erg vuil was maar ook lekte en zelfs dat laatste eu vel weten de cursisten op te lossen: hij werd weer waterproof! Wij weten een (hertn)garderobe, waar de ene slordige das naast de andere is weggeborgen, in een lange rij. Ze zijn afgedankt! „O, neen, daar weten wij wel raad op", zeggen de cursisten hier, en zij maken die das weer gloednieuw. Kleedjes, de lelijkste en groezeligste, worden idem herboren. De schriftelijke examens had men al achter de rug (warenkennis, voedings leer, gereedschapsleer). Dan zou nog volgen het AVO, het algemeen vormend onderwijs: Ned. taal, tuinbouw, huis houdelijk beheer, sociale verzekeringen, de Kruisverenigingen, de inkoop van inventarissen, goede werkhoudingen, huur van huizen, voorwaarden voor per soneel). En wie voor zijn werk op het examen minder dan een zeven oogst, moet zich ook nog onderwerpen aan een mondeling examen. U ziet, dat men zijn diploma lang niet cadeau krijgt. Vervolgens gingen we naar het kook- lokaal. De leerlingen staat daar het mooiste materiaal ter beschikking en (van belang), daarop voelen zij zich vol komen thuis. Er wordt niet alleen op electrische fornuizen gekookt, maar ook op een kachel en op gas. Er werden menu's bereid en ilaaz iedere cursiste haar eigen menu (opdracht) maakte kon men er zijn tong op velerlei wijzen trac- teren: een>der meisjes was juist gereed gekomen en ze liet het maal niet koud worden! We noemen zo enkele menu's: aardappelen, sla, varkenslapjes en cake; aardappelpuree in de oven, peultjes, drie in de pan en rabarbercompóie (inmaak); rauw gebakken aardappelen, worteltjes, gevulde zandtaartjes; nassigoreng, 2- kleurenvla, opgerolde koek (met garne ring!) Zo stonden overal lekkere hapjes te pruttelen. Lekker waren ook de koek jes, die zojuist gebakken waren en we maakten ons compliment! Over ieder menu mag volgens het examen 2-21/* uur worden gedaan. (Het bereiden er van, natuurlijk, want zoals bekend opgegeten is het zó!) Op Woensdag 18 en Donderdag 19 Ju li zal hier een openbare tentoonstelling van de werkstukken worden gehouden voor ouders en andere belangstellen den en met die laatste categorie bedoelt men vnl. hen, wier dochter(s) zich reeds voor de nieuwe cursus hebben laten in schrijven en hen, die eerst nog eens de kat uit de boom willen kijken, zien wat er op deze school wordt bereikt. Nu, de school geeft de meisjes een grote hoe veelheid practische kennis mee! Wie zo'n cursus heeft gevolgd.enfin, we schreven dat reeds in de aanvang!

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1