Cjrocn 2warLrJexels in het Morgen het grote Turnfeest Wordt het mooi vacantie-weer? ""N V- IVOROL geeft helder witte tanden! „Ré Néo" verzorgt Uw kleding VI Wijtt opgewekt en onvermoeibaar met de heerlijk grissend' ZATERDAG 7 JULI 1951 >r- )et TEXELSE 64e JAARGANG No. 6543 en >a- ?n. j lat Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij iet Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 COURANT Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren], Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. hal] jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. Morgen het grote turnfeest waaraan 16 verenigingen zullen deelnemen! Ruim 750 turnvrienden komen morgenoch tend met de Texelse boten naar het ei land. De organisatie is in handen van de Turnkring Hollands Noorderkwartier, lid van het Koninklijk Nederlands Gym- nastiek Verbond. Zij had gekozen als devies 1951: „Wij gymnasten, groot en klein, willen 8 Juli op Texel zijn". De boten vertrekken om half negen uit Den Helder. De adspiranten gaan met bussen naar Den Burg, waar de wed strijden voor jongens om half 12 en die voor meisjes om 12 uur beginnen. De dames en heren leden en supporters stellen zich op de haven in verenigings verband op en marcheren vandaar naar Den Burg. Om 1 uur wordt een deputatie offici eel ten raadhuize ontvangen. Tegelijker tijd stellen de turners zich op de Wil- helminalaan op voor de marswedstrijd. Afmars half twee. De route is: Wilhel- minalaan, Julianastraat, Weverstraat, Binnenburg, (langs gemeentehuis), Groe- neplaats. Parkstraat, Schilderend, Sport terrein SV Texel. Om 2 uur zal de turn- dag door de voorzitter, Mr. D. Breebaart worden geopend, daarna volgen vaan- ZONDAGSDIENST DEN BURG. DOKTER SCHALKWIJK. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 29 Juni tot en met 5 Juli 1951 Geboren: Geertrudis Wilhelmina Ma ria dv Antonius J. II. van der Hulst en Wilhelmina J. Oosterlaak. Jan Willem zv Maarten C. Boon en Trijntje Boon Maria Reinetta dv Bastiaan Kooger en Maria R. Daalder. Ondertrouwd: Willem Huijsman en Willemke van der Meer Getrouwd: Cornelis Kuiper en Fran- cisca H. de Jong. Jacob Kok en Regiena J. Slegh. Overleden: Gene. Gevonden voorwerpen: 2 lederen tassen, 1 tasje, 1 pr. zwarte sokken, 1 ballpoint. INGEKOMEN PERSONEN Sijgje Piek v. Steenwijkerwold, Wes ter Lage Egge I 734 n. H 96. Willem Huijsman v. Doorn, Woestduinlaan 55a n. H 131. Kempenaar-Vonk, Clementina M en gezin v. Culemborg, St. Anna-ka- pelstraat 18 n. Emmalaan 10. Simon Roozendaal v. Wognum, C 65 n. E 46. Cornelis IJ. W. Vader v. A'dam, Magel- haensplein 9 I n. Kogerstraat 70. Hille- berta M. A. Kroon v. Haarlemmerliede, c.a., Spaarndammerdijk 13 n. B 184b. Johanna M. Volgers v. Enkhuizen, Ve- nuslaan 94 n. H 95 Wilhelmina H. van Duin v. Alkmaar, Oudegracht 242 naar Hollewalsweg 7. Harm de Ridder v. Kat- woude, Wagenweg 41 n. O 155. VERTROKKEN PERSONEN. Maria v. d. Schans v. Oudeschild 423 n. Didam A 91-1. Bernardus A. Halsema v. Molenstr. 13 n. Haarlem, Soutmanstr. 32. Pieter Drijver v. Den Hoorn 82 n. Den Helder, Tuinstr. 7. Jan Brommers- ma en gezin v. Molenstr. 2 n. Heemste de, Beethovenlaan 53. Volkert G. J. Mooijen v. De Koog 175 n A'dam, v. Waalbeeckstraat 14. GYMNASTIEK IN DE KOOG Gymnastiekvereniging Texel" hoopt Woensdagavond a.s. een demonstratie te geven te De Koog. Aanvang 8 uur. (Ingezonden mededeling) Een vraag, die velen van ons zich nu zullen stellen. Wij zouden het weer zo graag naar onze hand willen zetten en beschikken over zomerse dagen, wan neer het ons uitkomt en „laat maar gie ten" op de dagen, dat wij voor het weer minder interesse hebben! Dat zouden we wel willen, maar hierin heeft de mens niets te vertellen en dat is maar goed ook, want maak het ieder mens met het weer maar eens naar de zin! Wel kunt u het iedereen naar de zin maken door Niemeijer's Koffie en Thee te schenken. Princess— of Gala-Thee en Paarsmerk- koffie zijn een dagelijkse tractatie en vergeet vooral niet, dat U daarbij onge merkt voor het prachtige Safira-ta- felbestek spaart. Dat geweldig mooie, door en door vlekvrije tafelgerei kunt U krijgen op de waardepunten, die zich op e 1 k pakje Niemeijer's Koffie en Thee bevinden. Zij, die nog geen geschenkenlijst heb ben, kunnen die op aanvraag gratis bij Niemeijer, Groningen (dat adres is voldoende) verkrijgen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 7 Juli cp om 4,27; onder om 9,02. Maan: 12 Juli E.K. 18 Juli VM. Hoog water ter rede van Texel: 7 Juli 11,31 en 11,32. 8 Juli en 0,05. 9 Ju li 0,02 en 0,40. 10 Juli 0,41 en 1,13. 11 Juli 1,16 en 1,56. 12 Juli 2,01 en 2,42. 13 Juli 2,50 en 3,33. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. del-défilé en vaandelgroet, waarna de wedstrijden beginnen. Om 5 uur worden de uitslagen op het terrein bekend ge maakt. Turnkring „West Friesland" ver tegenwoordigt de jury. Texels Fanfare corps verleent muzikale medewerking. Na afloop groot turnbal in de drie bal zalen te Den Burg. We wensen deelne mers en publiek veel succes en mooi weer. ULO-DIPLOMA Voor het Ulo-diploma A zijn deze week geslaagd- Finy Dros, Weverstraat, Den Burg en Michel Binsbergen, Wes- termient; voor het Ulo-diploma B: Wim Dob, Eierland; Kees de Grave, Wester- mient; Elsje Koorn Ad., Binnenburg, Kees Heinis, Oosterend en Henk Reij H.Jzn., voor het aanvullingsdiploma B: Jaap Roeper Jbzn., Kogerstraat, Den Burg. TOELATINGSEXAMENS Petrus W. M. Boom, Oudeschild 241, en Simon Hemelrijk, Oudeschild 122, slaagden voor het toelatingsexamen voor de R.H.B.S. te Den Helder. Voor het toelatingsexamen le klasse Gem. Lyceum te Den Helder zijn ge slaagd: Wessel Swart en Cornells Dros, beiden leerlingen van de o.l.s. te Den Burg. TEXELAARS, HARTELIJK DANK! Nu het Asser Mannenkoor, met de dames, weer behouden en wel na een voorspoedige reis in As sen is teruggekeerd, hebben wij er grote behoefte aan langs deze weg nogmaals onze hartelijke dank te betuigen voor al hetgeen de Texelaars hebben gedaan om het ons tijdens het verblijf op het prachtige eiland zo aange naam mogelijk te maken. We kunnen u verzekeren, dat ze daarin volkomen zijn geslaagd Het zijn voor ons onvergetelijke dagen geworden. Daarnaast zijn wij er van overtuigd, dat de band, die er reeds bestond tussen Texel en Assen in belangrijke mate is versterkt. Nogmaals, Texelaars, hartelijk dank en we verwachten u het volgende jaar :n Assen. De voorzitter van het Asser Mannenkoor P. J. URIE. VERVROEGING OPRUIMINGS TERMIJN Tengevolge van het feit, dat 15 Juli dit jaar op een Zondag valt, zou de half jaarlijkse opruiming in het winkelbe drijf eerst op de Maandag daarop kun nen aanvangen. Daar deze dag voor de aanvang der opruiming minder geschikt is en in aanmerking genomen de huidi ge omstandigheden, ;s bij Besluit van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier met ze tel te Alkmaar, voor het gebied van de ze Kamer voor het jaar 1951 de termijn waarin de halfjaarlijkse opruiming mag worden gehouden bepaald: van Zaterdag 14 Juli t.m. 13 Augustus d.a.v. FILMNIEUWS. „TIIE BIG LIFT" Deze film geeft ons een goed beeld van de gigantische luchtbrug welke Berlijn met het Westen verbond. Ze is opgenomen tussen de Berlijnse ruines en op het vliegveld Tempelhof. Montgome ry Clift (Danny) en Paul Douglas (Hank) Cornell Borchers (Frederica) en Bruni Löbel (Gerda) spelen hierin de hoofd rollen. Wij volgen de vliegers door de lucht, maar ook op de grond, als zij in contact komen met twee Duitse vrou wen. De ene vrouw veinst liefde voor de piloot Danny, maar later blijkt, dat zij in St. Louis (de V.S.) een Duitse minnaar heeft en alleen met Danny wil trouwen om naar de V.S. te komen en zich bij haar vriend te voegen. „De film geeft, beter dan de best ge schreven reportage zou kunnen doen, een indruk van de toestanden te Berlijn De kracht van de film ligt in de wijze, waarop zij al die elementen verwerkte in een boeiend verhaal, waarbij de na druk veel meer lag op het beeld dan op de dialoog, zoals het trouwens in elke film dient te ^ïjn." Neerlands Nieuws. De 12e Olympische Dag in het Am sterdamse Stadion. Nederland wint het Dubbelspel in de Davis-Cup wedstrijd tegen de Philippijnen. Een uitgebreide reportage van het Koninklijk bezoek aan Luxemburg. Buitenlands Nieuws. O.a.: Valschermtroepen voor Engeland. Atlantische stafchefs vergaderen met Eisenhower. Wereldreis van een auto. Amerikaanse soldaten adopteren Kore aanse kinderen. Paardenrennen te As- cott. De 100-mijl race op Long-Island. De grote races op het eiland Man. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt Woensdag 11 Juli a.s. weer zit ting. Voor buiten Den Burg van half 2 tot half 3 en voor Den Burg van 3 tot 4 uur. NACHTELIJKE TOCHT OVER HET MARSDIEP Ter gelegenheid van het grote open- luchtturnfeest, dat morgen te Den Burg wordt gevierd, zal de N.V. TESO 's nachts een extra dienst inleggen. Om half een in de nacht van Oudeschild. JAN VISSER EN ZIJN STAF Hedenavond wordt weer een concert gehouden, dat onder auspiciën van onze VVV staat. Ditmaal vraagt zij uw aan dacht voor het optreden van het gezel schap van de heer Jan Visser. (Mando lines, accordeons, zang). Aanvang 8,15 uur. Telefoon 302 INGEZONDEN Geachte redactie. Na het stukje „Het gebeurde met de TX 2" met verwondering te hebben ge lezen, lijkt het mij nuttig ten aanzien van de publieke opinie, u vriendelijk te verzoeken het volgende in uw blad op te nemen. Er wordt gesproken over een onder zoek naar de toedracht der zaken. Nu lijkt mij bij een onderzoek toch op zijn minst noodzakelijk, dat de verschil lende getuigen van het ongeval worden gehoord. Dit is niet gebeurd. Er worden inderdaad te Oudeschild en Den Helder seinen gehesen als er door de Marine lanceeroefeningen zullen wor den gehouden, en in welke richting dat zal gebeuren. Maar zeker is, dat de tor pedo, welke de TX 2 tot zinken bracht, een heel andere richting had dan werd aangegeven. De vissers hebben op de bewuste dag de Marine de nodige ruimte gelaten om de oefening te doen slagen. De vissers vragen zich wel eens af, waar het, als er door de Marine gelan ceerd wordt, wél veilig vissen is. Het gebeurt, dat gelanceerde torpedo's ver in het zgn. veilige gebied boven ko men, wat ook op de dag van het onge luk is gebeurd. De Marineautoriteiten kunnen toch niet van de vissers ver wachten, dat zij bij de bijna dagelijks terugkerende lanceeroefeningen, hun scheepjes in de haven zullen houden en hun magen aan de kapstok hangen. Daar nog niet officieel bekend is of Eelman financieel schadeloos zal wor den gesteld, zou ik het hierbij willen la ten in de hoop, dat de mening bij het publiek, dat de schuld uitsluitend bij de vissers ligt, is gewijzigd. Ik vertrouw nog steeds dat er naar het ongeval een volledig en democratisch onderzoek zal worden ingesteld. J. TH. BOOM. Oudeschild 241, 4 Juli 1951. MILITAIR TEHUIS Zo heeft ook Texel dan zijn Militair Tehuis gekregen. In een kort bericht hebben wij reeds vermeld hoe keurig het is ingericht het meubilair werd voor de helft van de prijs geleverd door de N.V. Goederenhandel v.h. Ph Vlessing! ja, onze militairen zullen zich hier best thuis gevoelen! Op de avond van de officiële opening werd allereerst het woord gevoerd door Ds. van Veen, namens de commissie, die het beheer heeft over dit algemeen te- BOEREN, BURGERS EN BUITENLUI. Allemaal aten ze Maandag oliebollen. Ja, het liep gesmeerd! We hebben er al heel veel over geschreven. Hierboven ziet u burgemeester en mevrouw De Koning de eerste twee oliebollen con sumeren. 't Smaakte best. Burgemees ter De Koning gat een heel goeie prijs! De heer A. de Wilt had het al even druk als de (16) bakkende dames, want hij draaide verscheidene uren achter een vrolijke plaatjes. Ook ziet u wel hoe druk het aan de kraam was. En Maandag gaan we opnieuw oliebollen eten. Voor een goed doel! huis. (De voorzitter, Ds. J. A. van Bo ven, was niet op het eiland). Spreker heette allen hartelijk welkom: mevrouw en burgemeester De Koning, de medele den der commissie, de dames en heren, die tezamen de militairen vertegen woordigden, de commandant van De Mok, de heer H. T. Hafkamp, Ds. Miede- ma uit Amersfoort, die medewerking heeft verleend namens Üe Vereniging van Vrijz. Godsdienstigen voor Militai ren en militaire tehuizen, welke vereni ging het mogelijk gemaakt had over de nodige geldmiddelen te beschikken. Spreker schetste het grote belang van dit Tehuis, vooral in de zomer, als de burgerij het zo druk heeft met de vacan- tiegangers, dat de militairen minder in de aandacht komen te staan Hier vin den zij dan iets terug van de huiselijk heid. Een intieme sfeer, rust en verpo zing. Hierop gaf spreker het woord aan burgemeester De Koning, die namens de gemeente Texel zou spreken, „welke Wij veel zijn verplicht", aldus Ds. van Veen. Burgemeester De Koning zei, dat vele burgers de wens koesterden om de mili tairen een plaats te geven, die zij als hun eigen plaats konden beschouwen. In nauwe samenwerking met de com mandant van De Mok en de comman dant van de mijnopruimingsdienst, ltz. II, Dupuis, is dit tehuis tot stand geko men. Hij sprak er zijn bewondering over uit, dat dit in zo n korte tijd kon wor den bereikt en hoopte, dat het tehuis aan zijn doel zou beantwoorden. Zonder de grote steun van Ds. Miedema waren we er echter niet gekomen. Ds. Miedema is de mede-instigator van het Militaire Tehuis. Ds. Miedema, bejaard predikant, maar nog zeer actief!, wie we zoveel dank verschuldigd zijn, niet alleen ten op zichte van de stichting van militaire te huizen in ons land, maar ook t.a.v. de vorm, voerde hierna het woord namens genoemde vereniging. Het deed spreker groot genoegen te zien, dat het gebouw zo goed was ingericht. De vereniging heeft dit werk reeds 25 jaar lang ge daan, van 1917 af. Zij bedoelde algeme ne militaire tehuizen te stichten, waar in geen enkele richting of politieke par tij naar voren kwam. Wij, burgers, heb ben grote verantwoordelijkheid voor de toestand van hen, die de militaire uni form moeten dragen. Zij blijven de on zen en daarom is het cnze taak hun iets proberen te vergoeden wat zij 2 jaar lang aan eigen huis missen. Vooral op een geïsoleerd eiland. Niemand kan het eigen thuis vergoeden, maar wij kunnen een heel eind in die richting komen. Ik sta hier niet te theoretiseren, ik ben in dienst geweest (ik vond het nl. zeer on billijk, dat een a.s. predikant vrijstelling van dienst kon krijgen). Ik heb veel goeds en veel verkeerds in de dienst er varen. Een ding heeft me geweldig ge grepen: in het garnizoen, waar ik lag, ontbrak een militair tehuis. Wij hebben al spoedig hier en daar militaire tehui zen kunnen stichten. Daar kwamen al lerlei soorten mensen bijeen. De geest was er goed en zuiver. In een tehuis moeten een goede huisvader en huis moeder zijn en ik hoop, dat zij ook hier hun functie goed vervullen en meele ven met onze jongens. Spreker zei, dat de mariniers bij hem een warm plaatsje genieten, hij is in Rotterdam geboren en heeft daar zijn jeugdherinneringen lig gen. Spreker gewaagde van zijn respect voor de mariniers en dacht met bewon dering vooral terug aan wat zij in Mei 1940 hebben gepresteerd. Ik sta verstomd van de manier waarop dit tehuis is ingericht, aldus spreker. Hulde aan de burgemeester, de gemeen teraad, gemeentewerken! Met beschei den middelen is dit tot stand gebracht. Zich tot de militairen richtende, zei spreker: De beste dank zal zijn als wij mogen merken, dat u het hier naar de zin heeft. De commandant van De Mok, het woord verkrijgende, zei, dat er aanvan kelijk geen geld en geen gebouw was. Men stond dan ook zeer sceptisch tegen over de in de eerste commissievergade ring geopperde plannen tot stichting van een militair tehuis. Maar in de tweede bijeenkomst kwam lichtDs. van Boven wist een adres, dat ons wel aan geld zou kunnen helpen! Zonder de bijdragen van de vereniging van Ds. Miedema wa ren we er beslist niet gekomen! Spreker gewaagt van de werkzaamhe den die ltz. II Dupuis en zijn mannen hebben verricht, van de activiteit van de heer Veldstra, en zegt, dat mevr. Vrijdag-Keijser groot talent van bin nenshuis-architectuur aan de dag heeft gelegd! „Ik zou de inrichting graag over geplaatst zien naar de longroom van De Mok". Namens de Mok en de „Castor" (mijn- opruimingsdienst) verzocht spreker zijn mannen te applaudiseren voor Ds. Mie dema en de commissie. Daaraan werd zeer enthousiast en langdurig voldaan. Ds. van Veen wenste het echtpaar Jb. de Boer en E. de Boer-Koolstra idealisme en humor toe. Hij besloot met de algemene wens: „Het gaat jullie goed en het ga het Mi litair Tehuis goed!" Namens de commissie werd ons nog verzocht vanaf deze plaats een woord van dank te richten tot Ds. Kolenbran der, vlootaalmoezenier te Den Helder.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1