Cjroen ZwartsJexels in het harL, rachtige collectie vissen, aangevoerd door Texelse kotters Leeuwarder Accordeon Ensemble speelde op Texel Nieuwe aanwinsten voor Texels Museum Zeekreeft die behoorlijk knijpen kan, maar de pijlstaartrog is veel gevaarlijker l es der' 'Al is de mier ook nog zo snel Bij kopen hoort op tijd betalen, Anders moet U het niet halen. ie „We gaan dit jaar kamperen op Texel OENSDAG 25 JULI 1951 64e JAARGANG No. 6548 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zatdfclags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. MANSHOGE WALVISKAKEN staan als trouwe wachters aan het begin van et schelpenpaadje, dat van een der vele laantjes van ons uitgestrekte den- enbos naar ons Texel's Museum voert. Ge wandelt er tussendoor, zoals reeds ele duizenden vóór u en zoals er nog vele duizenden na u zullen komen om ie diverse collecties van dit kleine, maar zeer interessante museum in igenschouw te nemen. Vorig jaar brachten 1,000 toeristen er een be- :oek en het ziet er naar uit at deze zomer wederom leer velen Texel niet wil len verlaten voor zij het 3DEN Museum hebben bewon- lerd. Daar is immers zo eel te zien. lR terem Ieder jaar komen er ïieuwe aanwinsten bij. (echts van de ingang is het geraamte van een meter lange dwergvinvis n aanbouw. Die hebben üerrit de Haan en zijn as- istent vorig jaar van de /liehors weggesleept. Zo'n >eestje weegt 10,000 kg. .en dan is er nog het grote diorama, waarin de zeehonden domineren oed en hij ''ik inel >te rs Ja, de dieren zijn hier in zeer ver- :hillende grootten bijeen! Vogels, die ge uw brillekoker kunt stoppen en geve erde vrienden, die uw schoothondje de Luipen op zijn lijf zouden jagen als ze et dier ooit tot object van hun aanval- n zouden uitverkiezen. Enkele minu- ?n voor ons kijkje in het museum wa- tn we bijna in een mierennest gaan zit- fcn. Geschrokken wipten we overeind in dachten, die mieren toch! Omgekeerd ■loeten de mieren die de conservator da- lelijks ten prooi geeft aan de mierenleeu wen denken: die mierenleeuwen toch.... Want zo'n mierenleeuw verslindt ze met huid en haar als-ie ze te pakken krijgt en dat laatste is ook al geen kunst voor lem, want hij graaft een trechtervormig ■uiltje en daar buitelt af en toe een ar geloze mier in. Meteen is de mieren- euw er met zijn lange kaakarmen bij wie daar als mier in belandt kan zijn •stament wel laten opmaken Als u de dragingen van de rode bosmieren uwkeurig wilt volgen moet ge het lunstmatig mierennnest eens bekijken, worden gevoed met bijensuiker en fw ij kunnen ook prachtig zien hoe de ■ieren op hun beurt de larven groot brengen. Van de rupsendoder kwamen we bij de uitgebreide collectie vlinders. Ie prachtige verzameling eieren, de gro- diorama's van de Slufter bij zomer- n winterdag. Een ruigpoot buizerd doet 'ch in de sneeuw te goed aan een zwa- haas, terwijl een andere buizerd, 2 asters, een bonte en een zwarte kraai ezien. Mooi is de Slufter ook in de zo- er. De zilvermeeuwenfamilie voelt ich er best thuis. Nieuw is ook het dio- ama van de visdiefjes. We telden acht ogeldiorama's en dan is er nog het gro- diorama waarin de zeehonden domi- eren. Vele vertegenwoordigers van exels flora, met name de orchideeën, ie een zeer ruime plaats is toebe- eeld. Fraai en beschouwenswaardig is ok de stenenverzameling. Interessant de idelijke beschrijving. Als u de zee- emonen, de zeedahlia's en de zee-an- lieren nog niet gezien hebt: hier staan prachtig in bloei. Een van de interessantste onderwer- n vonden we wel de zeer uitgebreide 'llectie vissen. Een nieuwe groep. Deze sscn zijn aangevoerd door de Texelse 'tters. De zcekreeft bleek nog zeer ge- arlijk toen de conservator hem met stokje wilde kietelen. Zijn machtige haren grepen meteen stevig vast. Soms verdwaalt zo'n beestje in de urt van de kust. Als u dus eens bij et pootjebaden iets verdachts om uw rote) teen voelt vastknellen, denkt u aar, dat u slechts met een plagerige reeft te doen heeft.Die kunt u ten Me altijd nog beter ontmoeten dan pijlstaartrog, want diens steek is idelijk. Hier waren ook twee bramen, epzeevissen, zoals u weet. Op Texel- room is destijds een zeepaardje gevan- n; ook dat is in de collectie onderge- acht. Gepaald griezelig is de Octopus, 8-arm, met zijn ontelbare zuignap- •n. Hij is familie van de dwerginkt- s. De zeeduivel ontbreekt evenmin, e kan anderhalve meter lang worden, ieuw is ook de Nieuw Zeelandse zee- ik. Deze pokken kwamen drie jaar ge leden met een troepentransportschip in onze wateren. De eersten werden bij Hoek van Holland gesignaleerd, later ook bij IJmuiden, de Hondsbossezeewe- ring en thans ook op wrakhout langs de Texelse kust. De verzameling walvis- achtigen is uitgebreid tot 5 soorten. De 1,20 m. lange bruinvis is de kleinste en de dwergvinvis van 9 m. noemden we u reeds. Dan is er nog de Imkeronder kaak van een Orca (zwaardvis), die zich to goed pleegt te doen aan geharpoeneer de walvissen. Vooral de walvistong be schouwt hij als een bijzonder lekker hapje. Voorts vernamen we nog, dat de schelpencollectie nagenoeg compleet is (85 stuks). U ziet, dat we niets te veel zeiden, toen wij opmerkten, dat Texel een zeer interessant museum bezit. CONCERT IN DE KOOG Het concert, dat het Leeuwarder Ac cordeon Ensemble Zondagavond, onder auspiciën van de VVV, op het voetbal veld te De Koog gaf, mocht zich in een ruime belangstelling verheugen, zowel van badgasten als van Texelaars. Jammer was, dat de 11-jarige Lilian Bekkema, zo sensationeel op de aan plakbiljetten aangekondigd, niet aanwe zig kon zijn. Daar zij binnenkort met haar ouders naar Califormë terugkeert, moest zij Zondag weer van Texel ver trekken. De door schijnwerpers beschenen bo men vormden een mooi natuurlijk dé cor. Daar door de Oostenwind de klan ken enigszins van de toehoorders af woeien, ging wel iets van het klankvo lume verloren. In de pauze verkochten leden van het ensemble fotokaarten ten behoeve van de aankoop van uniformen. De door de heer Oskamp gesigneerde kaarten brachten drie kwartjes méér op, die af gedragen werden aan het Rode Kruis. Al met al een geslaagde avond en een welkome ontspanning, die om herhaling vraagt. „HET MASKER" GEEFT UITVOE RING De toneelgroep „Het Masker" geeft morgenavond (26 Juli) een uitvoering in ,,De Oranjeboom". Er is bal na. ZOMERAVONDSTILTE TE DE KOOG In verband met het Strandfeest van vandaag, wordt de Zomeravondstilte in de Ned. Herv. kerk in De Koog deze week gehouden op morgen (Donderdag avond). Het aanvangsuur is, zoals altijd, om 9 uur. TEXELS FANFARECORPS TREEDT OP Zaterdagavond geeft het Texels Fan farecorps een concert in het Park te Den Burg. Dit corps viert in September a.s. zijn diamanten feest (opgericht in 1891) en speelt in de afdeling Uitmun tendheid. 't Belooft dus een avond van goede muziek te worden. iurg OOG WATER TER REDE VAN TEXE1. 25 Juli 1,42 en 2,21. 26 Juli 2,22 en "13. 27 Juli 3.06 en 3,52. Aan het strand is het ongeveer 1 uur rder hoog water. GEZIEN het grote succes, dat het Leeuwarder Accordeon Ensemble vorig jaar op Texel oogstte, lag het voor de hand, dat dit gezelschap ook thans weer een groot aantal luisteraars zou trekken. Ja, weer hebben vele honderden de concerten bijgewoond. In Den Burg 1900 man, De Koog 850 en De Cocksdorp 850 luisteraars. Het ensemble, dat op Texel optrad, was de afdeling A, dat wil zeggen, het beste van de drie, want zoals de diri gent, de heer Piet de Vries, vertelde, be schikt het L.A.E. over drie orkesten. Sinds het vorig jaar is het L.A.E. een grote sprong vooruit gegaan: dit voor jaar werd het bevorderd naar de Ere- Afdeling. Dat succes was te danken aan de prestaties op het nationaal Bondscon- cours van de Ned. Accordeon Bond te Haarlem. In de afdeling Uitmuntendheid behaalden ze toen het hoogste aantal punten. Voor de tweede maal was dat een eerste prijs, terwijl de dirigent on derscheiden werd met een eerste diri- gentprijs. U ziet het, de Friezen kunnen nog wel wat anders dan Abe toejuichen en drab belkoeken kauwen! De uitvoeringen werden door mooi weer begunstigd. Het programma te Den Burg bevatte 17 nummers. Geopend werd met de herkenningsmelodie van het orkest. Daarna ,,IJzer en staalmars". Dat werd dan ook fors en sterk als staal vertolkt. Vervolgens de ouverture „Zam- pa", dat als vrij nummer gespeeld werd op het concours. „Schatz Walzer" en „Op een Perzische Markt" je proefde de Oosterse stadssfeer en je zèg de ka melen schommelen besloten dit vijftal nummers. Toen was de beurt aan de 11- jarige Lilian Bekkema uit Californië. Onze verwachtingen waren hoog gespan nen en we zijn door haar nog enthousias ter geworden. Ja, hier speelde een zeer talentvol meisje. Verrassend was haar muzikaliteit, verbluffend haar techniek. Onnavolgbaar snel bewogen haar vin gers over de toetsen. Zeldzaam goed. Daarover verwonderden wij ons. Daarin zagen wij weer zo'n grote propaganda ook voor het accordeonspel enPiet de Vries en zijn staf spelen juist om dat accordeonspel te propageren, om te bewijzen, dat er „heel wat meer in zit dan ja, welke schlager noemde hij ook weer? Was het Ouwe Taaie? Lilian mocht een daverend applaus in ont vangst nemen en we zouden het zo aar dig gevonden hebben als de VVV eens bij wijze van uitzondering een bloemen hulde had gebracht. Hollandse, als het kan Texelse bloemen voor deze kleine Californische bloem. Maar Lilian had deze avond meer be hoefte aan de goede zorgen van haar moeder, die na haar optreden steeds een warme mantel zorgvol over haar (smal le) schouders vlijdde. Het A-orkest bracht vervolgens de 5e en 6e Hongaarse Dans van Brahms. Ook hierbij weer die prachtige vertolking en daarbij golfde de kleurige kledij van de Hongaren-in-nationaal-costuum voor ons geestesoog. Over costumes gespro ken: de Friezen hopen volgend jaar alle maal in uniform te verschijnen. Het fonds waaruit de geldmiddelen moeten worden geput, groeit al aardig en ook op Texel werden enkele steentjes daar toe bijgedragen door de verkoop van mooie fotokaarten van het gezelschap. Ge kondt ook een kaart kopen, waarop de handtekening van Lilian was ge plaatst. 't Kostte 'n paar kwartjes meer, maar dat was voor het Rode Kruis be stemd! (Jammer was, dat Lilian zich niet te De Koog en De Cocksdorp kon la ten horen, doordat de thuisreis moest worden aanvaard, maar de heer Oskamp had een welgevulde (vul)pen meegeno men en was bereid die leeg te schrijven aan handtekeningen voor hetzelfde (Ro de Kruis) doel. We nemen aan, dat vele Texelaars die handtekening graag wil den hebben, al was het alleen maar om (met onze vriend B) te kunnen zeggen en tóch heb ik z'n handtekening weten los te krijgen, waarbij dan iets onaar digs over de eigenschap van geld zou kunnen worden gesmoesd Vliegen we terug naar de muzieknis: Janny van der Molen, 2de prijswinnares op het accordeonkampioenschap Natio nale Accordeon Amateurs voor Neder land te Hilversum, (7 Juli jl. behaald), dwong ieders bewondering af voor wat zij aan muzikaal kunnen ten beste gaf. Na American Patrol en Spanischer Mars was het pauze. Daarna speelde men ,,On the Quarter deck"; Ouverture Orpheus (op verzoek); 2e Hongaarse Rhapsodie, acc. solo door Janny v.d. Molen; Lilian Bekkema in haar Amerikaanse repertoire o.a. I have got a rhythme; Harmoniecadeautje; Mar- che Americaine; 2e L.A.E. Potpourri 1950 De directeur van de VVV bracht de Friezen hartelijk dank voor hun optre den. „U heeft ons een overheerlijke avond bezorgd. U heeft ons verbaasd doen staan. Wij zijn ontzettend blij, dat u weer gekomen is". Accordeonnisten, tot volgend jaar: de trip naar Texel zien wij gaarne als een traditie! „VRIJHEID, BLIJHEID". Is er voor de loeris! groter vrijheid denkbaar dan als kampeerder het land in te trekken? Overal je tent te kunnen opslaan, zodra je vacantie is aangebroken en het mooie zomerse weer je uit huis en in de tent lokt? U moet heus niet denken, dat de fami lies, de groepen jon gens en meisjes in de eerste plaats gaan kamperen omdat het voordeliger zou zijn dan in pension, waai je natje en je droogje je op gezette tijden wordt voorgezet. Er zijn er immers zeer velen die volko men vrij willen zijn, die volkomen los willen zijn een of meerdere weken lang van de klok, die hun al zolang had opgejaagd,. Naar het kantoor, de fabriek, de schoolNaar het Dan huur le een wat?en''e werk, dat iedere dag opnieuw wachtte. Neen, nu zoeken ze een geheel andere sfeer en die willen ze letterlijk in alles zoeken. Nu met aan het kraantje draaien, maar ergens de (knerpende) zwengel van een pomp bewegen. Nu niet de radio maar de vogelgeluiden, nu niet de burgerlijke kledij maar een excentriek shirt, liefst met rare, grillige figuren. Nu niet in een gemakkelijke armstoel, maar zo maar ergens in af (bij mooiweer) buiten je tent neergehurkt. En daar smaakt de soep en wat er allemaal meer gegeten word veel lekkerder. 's Morgens vroeg cp een holletje de duinen door naar het strand om er de branding op te zoe ken. Wat is heerlij ker dan een verfris send bad? En nu dus eens niet in de dou che-cel. Ruimte, vrij heid. Dat lokt! En zo zijn ze weer bij vele honderden naar Texel gekomen. De kampeerders. Neen, als je te Oude- schild voet aan land hebt gezet, ben je er nog lang niet! Dan wacht nog een heel karwei! Je hebt je spullen ergens in de buurt van je kampeerterrein laten bezorgen, maar dan moet er nog heel wat ge sjouwd worden. Natuurlijk kun je samen wel een pak stro torsen, maar je bent ten slotte niet gekomen om je bek-af te maken. Je wilt je energie bewaren voor het spel in de golven, met de bal op het strand, voor de fiets- en-of wandel tochten. En sommi gen ook nog voor het bal-na-de-uitvoering. Dan huur je dus een wagentje en daar laad je je hele heb ben en houwen, al je benodigdheden voor het kamperen, op en vort gaat ie. Vele handen maken licht werk en de zaak is in een moment gelost Dan de tent uitge legd, de haringen in de grond en je kunt al vast een proef ne men voor de komen- nacht. Ja, kamperen is een pracht van een sport. Je moet natuurlijk wel goed uitge rust zijn, je moet een goede primus hebben, waterzakken, met te ver van een pomp, een W.C. in de buurt is ook ge makkelijk. Kampe ren moet je leren. Heeft u het terde ge onder de knie, dan is het een fijne wijze van ontspan ning en van je va- cantiedagen trek je dan het volle profijt! Een zeer be langrijke factor is het weer! We heb ben het meege maakt, dat de tent uit een duinpan wegspoelde Maar, na regen Hoe zou het in de tent maffen? weer zonneschijn en een doorgewinterde kampeerder kan een stootje hebben! Vele handen maken licht werk De haringen in de grond DIEF WIST TE ONTKOMEN Toen de heer D. v. d. Vliet, Wester- mient zich deze week op een avond naar zijn kippenhok begaf, zag hij nog Licht schijnen in het hok van zijn vaders kip penhok, dat even verder staat. In de veronderstelling, dat zijn vader daar nog aanwezig was, begaf hij zich daar heen. Plotseling zag hij, dat een persoon het hazenpad koos. Terstond zette de heer v.d. Vliet de achtervolging in, maar de dief wist in de dennen te ontkomen. Een tweetal gestolen kippen en een electrische zaklantaarn had hij in de haast moeten achterlaten. Nasporingen in de omgeving leverden geen resulta ten op. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN 25 Juli weer zit ting. Voor buiten Den Burg van half 2 tot half 3 en voor Den Burg van 3 tot 4 uur. GESLAAGD Dick Drijver uit Den Hoorn ging over van de 4e naar de 5e klasse op het Ken- nemer Lyceum te Bloemendaal. STRANDFEEST TE DE KOOG Te De Koog wordt vandaag feest ge vierd: hedenochtend kinderspelen, van middag strandfiguren maken en van avond (na de demonstratie door de Texelse ruitergroep) optocht met lampi-

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1