Cjrocn 2 rwarLrJexelsin het hart. Honderden kinderen deden mee met de zandfigurenwedstrijd Het strandfeest te De Koog Lampionoptocht was fantastisch mooi De eerste Dorpenknobbelrit Leef niet boven Uw stand Ten koste van de Middenstand Zij wist het I Hoofd der school nam afscheid Loopfietsen luisterden het feest op te Den Hoorn Zoete kleuters en een stoute Bartje vonclen elkaar op de planken Het mooiste van Texel vT/OENSDAG 1 AUGUSTUS 1951 ktel trell ij eel dviJ VG EXELSE 64e JAARGANG No. 6550 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. □Ier viei ir da Siei HET STRANDFEEST te De Koog gflrerd door mooi weer begunstigd. 's Morgens werden op het terrein aan d; e Minister Ruysweg kinderspelen ge- vei ouden (1). 's Middags begon op het strand zelf een edstrijd in het maken van zandfigu- De belangstelling daarvoor was er groot, niet alleen van de zijde der leuters, want een meneer van middel- are leeftijd vroeg ons: „Mag iedereen lieraan meedoen?" De man was gewa- (end met een pracht van een schop en ij veronderstelden, dat hij een nieuwe 'ESO-boot wilde gaan bouwen of een uurtoren, waar alle Texelse toeristen ip mochten klimmen, zo hoog ze maar ïlden. En de Minister van Binnenland- Zaken, onze (eigen) Burgemeester en ,e Minister van Marine maar kaartjes kken van de eindeloze rol toegangsbe wijzen. Onder veel vermaak en grote lilariteit. De man moest worden teleurgesteld, ant dit feest was uitsluitend bestemd -oor de kinderen, 's Avonds zou hij na- urlijk mee mogen doen aan de lampi- inoptocht, indien.... hij zo'n wonder- mp op de kop had getikt, want naar erluidde was de vraag zeer groot! Honderden kinderen doken neer op et zon overgoten strand om hun fanta- eën bot te vieren bij het creëren van un bouwsels. De jury zou dus wel druk erk krijgen en mevrouw Willy Corsa- i, mevrouw Coppen, mevrouw Luberti, le heer Akkerman en nog meerdere le en van de jury, zeiden al: „Dat wordt ien moeilijke taak". Enfin, hoe moeilij- :er, hoe mooier. Willy Corsari vond het ien leuke bezigheid, hoewel ze wat leer warmte had gewenst en toen wij >pmerkten: „Hoe kunt u het toch koud ebben tussen duizenden Texelse wol- ragers", lachte ze fijntjes. Alle uitbeel- lingen genoten haar volle belangstel ling, vooral de (zand-) schepen en ze zal Ivcl gepeinsd hebben of de haven nog en plaatsje vrij zou hebben voor die aartuigjes. De wedstrijd liep vlot en ergens zagen wij incidenten. Immers, ie zouden kunnen ontstaan als de een ien stukje van het werkterrein van de ndere deelnemer zou afsnoepen. Er •ehoefden dan ook geen mannen mèt niformen aan te pas te komen, hetgeen e schrijfster natuurlijk een kolfje naar aar hand was. Omstreeks vijf uur werd de uitslag kekend gemaakt. Lampionoptocht. 's Avonds gaven de Waddenruiters en demonstratie aan de Minister Ruys- iveg en daarna meldde het program- ia een lampionoptocht. Het Texels Fan- arecorps was traditiegetrouw weer met likkerende flambouwen present. De tranige fakkeldragers liepen dapper nee. Onder de vrolijke tonen van het toper trok de lange stoet het dorp door. Dntelbaar vele lampions. De kinder- )gen straalden van plezier en de grote en haakten in en sprongen vreugdig (nee. Door het dorp de Badweg op, waar iet Badhotel door schijnwerpers in wit- e gloed was gezet. Nu en dan vonkte een vuurpijl de donkere avondlucht in. De entrée van het hotel werd enige tijd door Bengaals vuur geflankeerd. Enige taken in het dorp zelf hadden hun ge vel met een feestverlichting versierd. Na de optocht werd voor de vacantie- Doerderij „Windlust" het Wilhelmus ge peeld. Het werd door allen uit volle aorst meegezongen. De directeur van de VW richtte zich in een vriendelijke toespraak tot de badgasten en een toe- -icJdst bedankte allen voor de medewer king. Hierop ging men zeer voldaan huis waarts behalve de badgast, die door 'en steigerend paard getroffen werd. det ros was schichtig geworden door Ben knetterende motorfiets (1) Uitslagen kinderspelen: Blokjesrapen: Jongens 5, 6 jaar: 1. Arie Sybrandie; 2. Eppo van Hoorn; 3. Hans van Dongen; 4. Ruth Groot. Blokjesrapen: Meisjes 5. 6 jaar. 1. lansje van Tatenhove; 2. Irene Schuyt; 3. Joke Jacobs; 4. Henny Baak. Knikkerrace: Jongens 7, 8 jaar: 1. Ka- rel Ernst Lulofs; 2. Tonny Gleichman; 3 Bernhardt Callenbach. Knikkerrace: Meisjes 7, 8 jaar: 1. At- teke Alessi; 2. Thea Bakker; 3. Paula Kikkert; 4. Anneke v.d. Velde; 4. Heddy Nns. Zaklopen: Jongens 9, 10 jaar: 1. Jaap Vos; 2. Wim Bakker; 3. Bart Robbers. Zaklopen: Meisjes 9, 10 jaar: 1. Mary act HOOG WATEIt TER REDE VAN TEXEL 1 Aug. 8,40 en 8,49. 2 Aug. 9,21 en 9>27. 3 Aug. 9,58 en 10,01. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. v.d. Plas; 2. Gerda Wuis; 3. Annie Baak; 4. Tineke de Visser; 5. Irene Eelman. Tournooispel: Jongens 11, 12 jaar: 1. Hans Agter en ruiter; 2. Geri Eelman en ruiter; 3. Jan de Wilt en ruiter; 4. Coen Coppert en ruiter. Estafette: Meisjes 11,12 jaar: 1. Nelly Bakker. Ada Boogaard, Alga v.d. Spoel, Aagje Vennik; 2. Hanny Demmer, Ger tie Bouma; Anneke Jacobs, Stientje van Soest. Hoogspringen: Jongens 13, 14 jaar: 1. Jan Dekker 1,40 m., 2. Henk Biesels 1,35 m.; 3. Kees Giebels 1,35 m. Verspringen: Meisjes 13, 14 jaar: 1. Henny Maurik 4 m., 2. Anneke Vermeu len 3,77 m.; 3. Johanna Lulofs 3,76 m.; 4. Mary Veestra 3,71 m. Zandfiguren: Meisjes 5-6 jaar: 1. Grie- teke Esspeet; 2. Colette Ducro; 3. Ar nold Gronert; 4. Henny van Es; 5. Hen- nie de Visser 9-10 jaar: 1. Jenneke Vennik, Anker; 2 Piet Sundal, Ruiter; 3. Marijke Brunt, Zeemeermin; 4. Coby v.d. Berg, Mar griet; 5. Paula Latour, Gans; 6. Gerda v. de Mark. 11-12 jaar: 1. Piet Biesels, Op Duin; 2. Bea Wuis, Vlinder; 3. Edith Deutman, Zeemeermin; 4. Anker; 5. Rutschbaan. 13-14 jaar: 1. Margriet Callenbach, Poppenkamer; 2. Hans Arnoldus, Vlin der, 3. Kees Bonne, Kasteel; 4. Huib de Ridder, Koger kerk. 15 jaar en ouder: 1. Geert Carré en Nico Bouman, Meeuw; 2. Frans Pot en Anneke Jacobs, Raceboot. 5 en 6 jaar: 1. Mau Alessie, kerkje; 2. Jan Luder, tuin met viooltjes; 3. Neeltje Hendriks, schip; 4. Patricia Kupers, bloem. Extra vermelding: Kreeft door een gast uit Hotel Hollandia. Lampionnen: Groepen „Windlust". Enkelingen: 1. Gerie Felbert; 2. Chris- tientje Luloss; 3. Jetje van Rossum. De eerste Texelse Dorpenknobbelrit is een groot succes geworden, want er ver schenen niet minder dan 33 motoren aan de start, 5 auto's en 6 bromfietsen. Om 3 uur precies werd door allen gestart, een ieder ging de richting, welke door de dobbelstenen was bepaald. Vijf kwar tier later kwamen de eerste deelnemers reeds binnen en om 6 uur hadden ook de laatsten de finish bereikt. De brom fietsen mochten er een uur langer over doen. Het hoogste aantal kilometers voor de rubriek motorfietsen werd afgelegd door C. Boekei en A. Brans, die beiden 76,2 km. hadden gereden. C. v.d. Werf 75 km., J. Koopman 73,4 km., G. P. Plaatsman, D. G. Toolens, J. Daalder ie der 71,4 km. De kortste afstand werd ge reden door W. Koopman, 57 km. en A. Huizinga 58,8 km. De uitslag van de afdeling auto's was: B. Dros 67,4 km., J. P. Eelman 66,4 km., B. Rab 63,8 km., Jo Roeper 63 km., M J. Lutterman 61,6 km. De bromfietsen hebben eveneens heel wat afgebromd: A. de Wilt en C. Vis- man ieder 68,4 km., A. Heerschap 66,4 km., en H. van Veen, met het kleinste aantal km., 60,2. Die kwam na 2 uur en 45 minuten binnen. Ook de bromfietsers waren verrukt over de mooie rit. En ze zeiden: Als de Motorclub „Texel" weer een dergelijke rit uitschrijft, zijn we weer van de partij We hopen dat de ru briek bromfietsen dan tientallen deelne mers telt! Namens de Motorclub nog een woord van dank aan de controleurs en aan de politie, die het verkeer keurig regelde. RECENSIE „WETEN EN KUNNEN" De N.V. Uitgevers Mij. Kosmos, Am sterdam, heeft haar reeks „Weten en Kunnen" weer met drie deeltjes uitge breid. De onderwerpen zijn: Leer zei len, Cactussen en andere vetplanten, Paddestoelen. De boekjes tellen 62 resp. 72 pagina's en kosten f 1,90 per ex. Stuk voor stuk vlot geschreven werkjes, waaruit zéér veel valt te leren. Onlangs ging het dameskransje ,,Veel geschreeuw maar weinig wol". Met een bus een dagje toeren Naar de bossen bij Laagsoeren. Krek een hele wagen vol. Tussen al die blijde dames Zat mevrouw Van Habenicks, Die graag op haar kennis voorstond. Schoon zij 't buskruit lang niet uitvond) In de kussens, tors en tiks. Onderweg deed het gezelschap 't Muiderslot nog even aan. Waar men allerhande dingen, Speren, harnassen en klingen Kris, kras door elkaar zag staan. Toen men wat had rondgedrenteld. Trapje op en trapje at, Ging 't gezelschap even rusten, Wat mevrouw, de zelfbewuste, Blijkbaar veel voldoening gaf. Statig zette zij zich neder In een hoge, luie stoel. En daar zat zij dan te zitten, Zij, de deftige Bregitte, Met een zelfvoldaan gevoel. „Kijk, mevrouw"zo sprak de gids toen, Wijl hij deftig voor haar boog, „In deez' zetel moet u weten. Heeft de dichter Hooft gezeten". Waar de man geen woord van loog. „Juist", zo klonk het statig antwoord Van Bregitte, „dank u zeer", En toen, zonder enig schromen: Als hij spoedig t'rug mocht komen Sta ik wel weer op, meneer HUIB DE RIJMELAAR. (Nadruk verboden). De heer S. Bakker, Hoofd der o.l. school te Oudeschild, werd in April door de gemeenteraad benoemd tot Hoofd der o.l. school te Den Burg, als opvolger van de heer Chr. v.d. Kolk, die zijn krachten gaat wijden aan het (Mulo)- onderwij's te St. Anna Parochie. Woensdagavond heeft de heer Bakker afscheid genomen van de ouders der leerlingen. De bijeenkomst werd ge opend door de voorzitter van de Ouder commissie, de heer J. Dros, waarna al lereerst het woord gevoerd werd door de heer W. Boon, onderwijzer. Hij sprak het scheidend hoofd hartelijk toe en ook uit het hierna volgende woord van mej. Dros, onderwijzeres, bleek dat de ver standhouding tussen hoofd en personeel uitstekend geweest is. Namens het per soneel werd de heer Bakker een fraaie ets van De Slufter aangeboden. Hierop werd de heer Bakker toege sproken door burgemeester De Koning, die terecht opmerkte, dat hij eigenlijk geen afscheidswoord kon spreken, waar de heer Bakker in Den Burg komt wo nen! Spreker begreep, dat Oudeschild de heer Bakker node ziet gaan, want hij heeft zijn functie steeds met grote toe wijding vervuld en juist door zijn goede kwaliteiten was het, dat de Raad hem met algemene stemmen tot Hoofd van de o.l. school te Den Burg benoemde. Vervolgens werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Oudercommis sie, de heer J. Dros, die de heer en me vrouw Bakker op hartelijke wijze toe sprak. Namens de ouders werd de heer Bakker een boekwerk aangeboden en mevr. Bakker werd met bloemen ver blijd. De heer Bakker dankte de aanwe zigen voor de prettige verhouding, wel ke hem gedurende 4 jaren te Oudeschild ten deel was gevallen. Oudeschild zou hij dan ook niet gauw vergeten! Hierna bleef men nog enige tijd gezel lig bijeen, waarbij de aanwezigen een kop heerlijke chocolade aangeboden werd. De heer Bakker heeft Vrijdagoch tend afscheid genomen van de jeugd. „DE STEM DES VOLKS Ook „De Stem" wil gaarne haar steen tje bijdragen in de actie voor het a.s. jubileum van Texels Fanfarecorps. Tot dit doel zal op Dinsdag 7 Augustus in „Casino" een speciale avond worden ge geven met 'n zeer gevarieerd program ma. De revue van mevrouw Craanen, ge naamd „Texelse Revue", wordt opge voerd, voorzien van nieuwe actuele schetsjes, waarin de Texelse liedjes ten gehore worden gebracht. Tevens werkt aan dit programma mede de accordeon- nist, pianist, conferancier, de heer Joh. Koch uit Hilversum, bekend door zijn optreden voor de radio. Dit wordt weer een prachtavond, vol kostelijk amusement, terwijl een gezellig bal deze avond zal besluiten. Neemt goede nota van de adv. en houdt deze avond vrij. HOE HARDER, HOE MOOIER, zeiden ze reeds in die goeie ouwe tijd en toen kwamen ze op het denkbeeld loopfiet sen te construeren. Ze waren wel niet berekend voor een tour de France, maar je kon er toch behoorlijk mee uit de voeten komen, vond men. De loop fietsen die u hierboven ziet afgebeeld, verschenen Donderdagavond in de Dorpsstraat te Den Hoorn, ze waren niet uit een museum gegapt, maar door de berijders zelf gemaakt aan de hand van autenthieke voorbeelden, waarmee een kalender geïllustreerd was. Het vijftal luisterde daarmede het feest op, dat iedere Donderdagavond te Den Hoorn wordt gegeven ter ere van d% aanwezigheid der badgasten. Van links naar rechts: de heren Han Bakker, Piet Zijm, Jaap Bakker, Gerrit Kikkert en Jaap Boon. DE LEERLINGEN van de Nutskleu- terschool gaven Zaterdagmiddag onder leiding van mevrouw De Koning een uitvoering in „De Oranjeboom" ten ba te van de schoolkas. De school heeft steeds met financiële moeilijkheden te kampen en daarom ziet men steeds naar middelen uit, die tot verstijving van de kas kunnen bijdragen. Met dat doel was ook deze uitvoering op stapel gezet. Of schoon het een prachtige zomer(mid)dag was, bleek de belangstelling van de zij de van het publiek verheugend groot de zaal was goed bezet en vooral de jeugd heeft veel genoten, want er werd een aardig programma geboden. Voor de pauze werd dit door de leer lingen zelf verzorgd en na de pauze nam de sprekende pop Bartje de kinderen in extase mee naar zijn land vol wonder lijke belevenissen om tenslotte het (laatste) woord te geven aan de bewo ners van de onsterfelijke poppenkast. De feestmiddag werd door de heer Laan, voorzitter, geopend. Hij zette het doel van de uitvoering uiteen en wens te de jeugd veel succes. Nu, dat hebben ze inderdaad geoogst. Keurig zongen ze het welkomstlied en maakten vervol gens plaats voor een toneel vol gras groene kikkers, die een reuze sprong over zich hadden en heel gek konden kwaken, kleuters van 3 en 4 jaar moet u verbeelden! Ze vonden dat een pracht stunt en wilden nog wel wat doorsprin gen, maar achter de coulissen legde me vrouw v.d. Meulen-Flens reeds de laat ste hand aan een trio Moriaantjes, Hans Elias, Anneke van Dijk en Marja Koorn, die dan ook weldra voor het voetlicht kwamen met een leuk liedje, waarbij ze alleraardigst rondhuppelden. De kinde ren vonden het knal. Greetje Hoogewo- ning, Erica Thelgott en Henny Huizinga zongen slaap, kindje slaap en nog een ander, geheel nieuw liedje en daarbij wiegden ze hun zoete popjes heel spoe dig naar dromenland. Echte, zorgvolle moedertjes, allemaal een rode zakdoek om de krullen De 5- en 6-jarigen zon gen daarna een dansliedje, Henny Hui zinga, Fien Mechielsen en Arend Jan Vermeulen voerden de schets Klein Tri- neke op. Was dat even een ijverig meis je! En wat kon ze een prachtige kousen breien. Werd gedemonstreerd! Besloten werd met Lang zullen ze leven. Door alle kleuters meegejubeld. Na de pauze verscheen Bartje weer in levende lijve. Tjonge, tjonge, wat een knaap is dat! Die zou iedere meester of juf continu nachtmerries bezorgen, als ze hem in de klas kregen! Gelukkig heeft Bartje een gouverneur (de heer Leendert Kuiper) die hem het goede van het kwade leert onderscheiden. Erg veel TEXELSE MARKT Den Burg, 30 Juli 1951. Aangevoerd: 190 lammeren f 55-f 70. 13 pinken f 350-f 425. 30 biggen f 35-f 60. 4 n. kal veren f 40-f60. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 23 t.m. 28 Juli 1951: 720 kg schol; 181 kg tong, 19 kg tar bot; 53 kg schar; 8 kg bot; 12 kg poon; 97 kg makreel; 38 kg ongesorteerd; 5277 kg garnalen; 1436 kg kruikels; 111 kg Geep; 9794 kg vispuf. helpt het college lopen echter niet, want telkens weer verbazen wij ons met gro te ergernis over hetgeen Bartje aan bal dadige uitdrukkingen van zijn (grote) tong laat glippen. Besloten werd met het optreden van vele actieve lieden uit de Poppenkast. Jan Klaassen maakte de zieke Koning beter. En daardoor oogstte hij aller sym pathie. De middag werd door de heer Laan gesloten. Den Burg, 29-7-'51. Geachte redactie. Gaarne zagen wij een stuk van niet-Texelaars opgenomen in uw blad, en schrijven u het volgende, waar Texelaars zelf niet over spreken en ons toch het meest getroffen heeft. Wat is dat? Wat hebben wij nu het mooiste van Texel ge vonden vragen wij ons af, nu onze vacantie bijna ten einde is. En dan blijkt dat niet de schoonheid van strand, zee, bos of landerijen te zijn, maar dat, wat ons van het begin sterk opgevallen is: de vriendelijk heid van de mensen, die maakt dat we ons hier thuis gevoelen na reeds enkele dagen. Een dusdanige vriendelijkheid en genegenheid, die ons niet al leen opgevallen is, maar ons ons ook ontroerd heeft, door het zuivere karakter er van. Naar onze overtuiging, is deze geest niet voortgekomen onder drang van het toerisme, dus om het botweg te zeggen: om de ver dienste, maar vindt hij zijn oor sprong in de landaard van de bevolking en is volkomen na tuurlijk en daarom waarderen we hem zo. Overal waar we kwamen: vriendelijke gezich ten, aangename mensen, en dat ondanks de druk waaronder de Texelaars leven in het badsei zoen. Werkelijk, geachte redac tie, bewonderenswaardig en verblijdend. Met de meeste hoogachting en bij voorbaat dank voor de plaatsing, tekenen wij: K. Schut R. T. Huizinga F. C. Jager H. I. de Wolde Correspondentie-adres: H. I. de Wolde,, Nijeveenseweg 2, Meppel. REKENING HOUDEN MET SEIZOENDRUKTE De Knobbeldorpenrit voerde over tal van wegen. Ook over de (drukke) Koger- weg. Als dit seizoen weer een dergelijke rit georganiseerd wordt doet men er goed aan de Kogerweg buiten de route te laten.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1