Cjroen Tivarts jexeh in het Schapenfokkers van het Vasteland doen goed de Texelse schapenfokdag te bezoeken! DE KINDEREN WEER NAAR SCHOOL Per vlasschip in drie dagen van Texel naar Axel -mm e I September S A N A P I RIN doet wonderen! ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6559 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. NIEUWE CURSISTEN LANDBOUWHUISIIOUDSCHOOL Het aantal nieuwe cursisten aan onze Landbouwhuishoudschool bedraagt: primaire cursus: 49; landbouwhuis- school: 12; vervolgcursus 32. GESLAAGD De heer A. van Brugge, slaagde aan de Nationale Vakschool te Utrecht voor het diploma Behangen. Hij werd schriftelijk opgeleid door Dirkmaat te Heer-Hugo- waard. ZILVEREN JUBILEUM Het is vandaag een belangrijke dag voor de heer Egbert L. J. Lap. Precies 25 jaar is het geleden dat hij, als jong ste bediende, in dienst kwam bij Notaris Mulder. Hij is nu chef de bureau. De heer Lap is, zoals bekend, tevens penningmeester van de Dertig Polders. Wij geloven dat wij hem onze (weinige) centen wel zouden kunnen toevertrou wen. Heer Lap, proficiat! TEXEL REVUE IN AMSTERDAM Ter gelegenheid van een diploma-uit reiking aan leerlingen van de vakschool der Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam werd een Texel-Revue op gevoerd door adspirant-scheepsbouwers, die deze zomer in ,,De Pelikaan" logeer den. EXAMENS MELKCURSUSSEN Aan de melkcursussen, georganiseerd door de Zuivelfabriek „Eendracht" en gehouden op de bedrijven van de heren M. C. Bakker, „Spyk" en W. Keesom, Den Burg, werd door 11 cursisten deel genomen. ALle 11 cursisten mochten na gehouden examen het diploma in ont vangst nemen. De namen der geslaagden zijn: J. Kik kert, Den Hoorn; W. J. Bakker, „St. An na"; A. C. Bakker, „Spyk"; C. A. Ver- maire, nabij „Spyk"; W. J. Bakker, „Amalia"; P. C. Hin, Dijkmanshuizen; D. J. Zijm, Hoornder weg; M. Witte Czn., Den Burg; B. Witte Dzn., Den Burg; D. Bakker, Kogerweg en Th. Witte, Waal- en-Burg. Voormelker bij deze cursus was de heer Jb. Kikkert, Hoogte. Ir L. de Vries In het Hollandsch Landbouwweekblad schreef de Rijksveeteeltconsulent, Ir. L. de Vries, het volgende artikel: De afdeling Noord-Holland van de Ned. Wol Federatie heeft onlangs haar jaarlijkse ledenvergadering gehouden en daar kwamen de stukken ter tafel van de wollevering 1950. Enkele cijfers daaruit zijn van belang voor de fokrich- ting van de schapenfokkerij. Uit dit jaar verslag blijkt, dat in 1950 215,000 kg wol in Noord-Holland aan de N.W.F. is gele verd, waarvan 24 pet. goed prima en gemiddelde prima kwaliteit en 60 pet. eerste kwaliteit, 10,7 pet. tweede. Voor het Texelse ras is prima en tot eerste kwaliteit ras-typisch, tweede is in feite afwijkend, alhoewel bij het ouder wor den der schapen de kwaliteit wat afzakt en dit dus ten dele een leeftijdskwestie is. Uit de cijfers 24 prima, 60 eerste, blijkt wel, dat de eerste kwaliteit ver- weg overwegend is. Eerste kwaliteit geeft ook de zwaarste vacht, zodat bij een gering verschil in prijs per kg tus sen prima en eerste, de eerste voor de boeren het economisch is. Dit prijsverschil is al jaren te gering om de fokkers te drijven in de richting van het fokken van prima kwaliteit wol. Dit is ook niet noodzakelijk, indien er maar voldoende fokschapen en -rammen overblijven voor bedrijven die iets te veel in kwaliteit zijn afgezakt om correc tie toe te passen. Bij een percentage van 24 pet. prima behoeven we ons dus nog niet ongerust ie maken. Het eiland Texel heeft in 1950 6,46 pet. zgn. dubbele prima of zeer goe de prima geleverd en 27,57 pet. prima, samen dus 34 pet. Texel staat, wat vol doende bekend mag heten, in de wol kwaliteit bovenaan. Op de Schapenfok dag te Den Burg, de eerste Maandag in September, blijkt al jaren, dat toch Texel ook meer afzakt naar de eerste, dit is een oordeel gebaseerd op de wol op de schapen. Zolang van Texel nog bijna 1/3 Hoe heerlijk de vacantie ook was, toch slaakt menige moeder even een zucht van verlichting als die kleine (en grote) druktemakers weer naar school zijn. Nu kan moeder eens rustig op de va- cantietijd terugzien. Wat was het prettig logeren bij Mien en Henk! Een prima huisvrouw ook, die Mien. Wat schonk zij morgens een heerlijke kop koffie en 's avonds een geurig kopje thee! Moeder had direct het merk gevraagd en de aam in haar oor geknoopt: Niemeijer's offie en thee, die zou zij voortaan ook open! En dan natuurlijk ook de waardepun- en sparen voor dat prachtige „Safira"- afelbestek. Mien had het haar met trots aten zien Direct maar even een briefkaart aan iemeijer, Groningen schrijven om de eïllustreerde cadeaulijst! (Ingezonden Mededeling). ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 1 Sept. op om 5,51; on er om 7,28. Maan: 8 Sept. E.K., 15 Sept. M. Hoog water ter rede van Texel: 1 ePt. 9.35 en 9,34. 2 Sept. 10,09 en 10,05. Sept. 10,39 en 10,37. 4 Sept. 11,11 en 1.10 5 Sept. 11,43 en 11,48. 6 Sept.—,— 0,16. 7 Sept. 0,25 en 0.55. Aan het strand is het ongeveer een r eerder hoog water. deel prima kwaliteit wol komt, leent dit eiland zich uitermate voor aankoop van rammen voor bedrijven waar de wol kwaliteit dus te ver is afgezakt. Voorheen werd deze schapenfokdag altijd door een groot aantal N. Holland se schapenfokkers bezocht, de laatste ja ren is dit niet meer het geval en toch lijkt het mij voor vele schapenfokkers op de vaste wal noodzakelijk, daar eens heen te gaan. Over het algemeen kijkt een Noord hollandse boer meer naar het schaap dan naar de wol en dit ligt wel voor de hand omdat de betekenis der vleesproductie voorrang heeft bij de wolproductie. Ook op het gebied van het type vleesschaap hebben wij al jaren het overeenkomsti ge verschijnsel als bij de wol, het ge wicht van de bout is van meer betekenis dan de kwaliteit. Het is voor de leiding van het schapenstamboek dan ook reeds jaren moeilijk werken, om bij deze toe stand op de wol- en vleesmarkt, toch het gewenste type te handhaven. Deze moeilijkheid wordt in de uitsla gen van de keuringen op schapenfokda- gen wel gedemonstreerd. Over het algemeen is het zo, dat de wolkwaliteit op de lichte gronden wat fijner is dan op de zware. Dit is even wel niet overeenkomstig de op de ver schillende keuringsplaatsen in 1950 in Noordholland geleverde wol, wat ten de le hieruit te verklaren is, dat in de stre ken met zware grond de meeste stam boekfokkers wonen, welke een gunstige invloed op de kwaliteit uitoefenen. Voor een ander deel is dit mede een gevolg van het feit, dat op de zware grond vele weiders wonen, waardoor een groter percentage eerste scheer wordt geleverd, welke altijd fijner is dan de volgende scheer. Ik vermoed, dat de gunstige cijfers van Beemster en Wieringerwaard hier door grotendeels verklaard kunnen wor den. Wanneer de export van fokscha pen mogelijk is en speciaal stamboek schapen, dient toch het type goed in het oog te worden gehouden en daarbij speelt de wol een rol Niet enkel de kwaliteit maar vooral ook de uniformiteit van de kwaliteit van het gehele vlies en vooral ook de geslo tenheid. Bij de wolkeuring dit jaar is het bv. weer gebleken, dat wij in geslotenheid van de wol afzakken hierop moet als het kan meer geselecteerd worden. Het schijnt mij toe, dat het wellicht wenselijk zal zijn op de wolkeuringsrap porten vermelding te maken van het type van de vacht, waarbij bv. gebruik kan worden gemaakt van het letter- systeem en waarbij het oordeel uitge drukt in letters, vooral slaat op de al of niet goede geslotenheid. Op dezelfde algemene vergadering werd mededeling gedaan van de voor- schotprijs, welke voor de wol door de N. W.F zal worden uitbetaald. De wereld- wolmarktprijs is geweldig gezakt, zodat het moeilijk was een voorschotprijs vast te stellen. Vele leveranciers zullen deze wel erg laag vinden, omdat enkele maan den geleden nog prijzen om en nabij de f 15 de ronde deden. Het is dan ook moeilijk te begrijpen, dat de voorschot- prijs zo laag gesteld is. Toch kan 't niet anaers, omdat de N.W.F. niet mag spe culeren. Het is wel mogelijk dat er een behoorlijke nabetaling volgt. De leden van de N.W.F. hebben wel leverplicht, maar het is toch niet on denkbaar, dat dit jaar nogal wat wol zal worden achtergehouden. Nu zal blijken, of er in Noordholland ten opzichte van de wolverkoop cooperatietrouw bestaat en in welke mate. De R is nu weer in de maand, Septembei is begonnen, En daarmee komt een einde aan Het baden en het zonnen. We baden nu maar alleen Op straat, waar pijpestelen Met aller mensen zonnewens Slechts spotten en wat spelen. September! hu, je klappertandt Alreeds bij de gedachten Wat ons in 't komende seizoen Voor lekkers staat te wachten. De lamp gaat daag'lijks vroeger aan En 't zal niet lang meer duren, Of ook de kachel vraagt zijn deel, Stelt ons voor hete vuren. Want kijk ik naar de kolenprijs, Dan sta 'k nu reeds te zweten, En peinzend zeg je bij je zelf: Heb je 't zó zout gegeten? Maar kom, de kop toch maar omhoog, Licht valt het mee, m'n vrienden, Wij moeten overal toch maar De zon in zien te vinden. Wie weet wat of September brengt Aan kostelijke dagen Dus laat ons daarom toch maar niet Bij voorbaat zitten klagen. Als thuis de lamp en kachel brandt, Dan kan het toch echt knus zijn. En kun je toch maar hier Dan ergens bij de Rus zijn De R is nu weer in de maand, De zomer is vertrokken, Ik groet mijn badpak en ik kus Spontaan mijn wintersokken! HU1B DE RIJMELAAR. (Ingezonden mededeling) Drijft kou, ziekte en pijn uit Uw body. Verkwiktgelijktijdig lichaam en geest. Koker 50 tabl 75 ct. WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL Van 20 tot 25 Augustus aangevoerd 68,223 stuks. Prijs per kg. f 2,50. Vorig jaar in dezelfde week aangevoerd 62,505 stuks. Prijs per kg beroeg toen f 2,75. DOORNEN OP VIOLEN Het verdroot de familie K. van de Veeenlaan te Hoorn wel heel erg, dat op een nacht een keurig onderhouden vi- olenbed in de tuin geheel was leegge plukt. Het merkwaardige was echter, dat alleen de bloemblaadjes waren ver dwenen. Eerst verdacht men de kinde ren uit de buurt, doch die verdenking bleek onjuist, want geen kind kwam er bij de violen en toch waren enkele da gen later weer de nieuw ontloken bloe metjes verdwenen. Er werd een nauw keurig onderzoek ingesteld en toen kwam men tot de ontdekking, dat er sporen van een egel in het bloembed stonden afgedrukt. De omgeving werd verkend en men vond een egelnest dat vervaardigd was van bloemblaadjes en waarin zich zeven jongen koesterden De ergernis van de familie K. verdween als sneeuw voor de zon. VOOR DE HONGERENDE BEVOL KING VAN INDIA Onlangs meldden wij dat ook op Texel geijverd werd voedselbonnen aan de man te brengen voor de bevolking van India, die in permanente nijpende voed- selnood verkeert. Onze padvinderij heeft er zich, onder leiding van de heer de Kleine op ge worpen. Met goed resultaat! Den Burg werd huis-aan^huis „geno men", tijdens samenkomsten (bv. in het Park) en aan vacantiegangers werden de bonnen aangeboden. 1000 bonnen werden verkocht, dat is 1000 x 25 ets. Texelse Padvinders, goed zo! POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat gelegenheid wordt gegeven tot kosteloze inenting en herin enting tegen pokken in de navolgende plaatsen: De Cocksdorp, Donderdag 6 Septem- a.s. te 3 uur in de o.l. school; Zuid-Eierland, Donderdag 6 Septem ber a.s. te 2 uur in de o.l. school; Midden-Eierland, Donderdag 6 Sep tember a.s. te 2,30 uur in de o.l. school; Oosterend, Vrijdag 7 September a s. te 9,30 uur in de dokterswoning te Oos terend. Ten einde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen dienen trouwboekjes, waarin de namen van de betreffende kinderen zijn opge nomen, te worden medegebracht. Onder de aandacht wordt gebracht, dat kinderen vóór het bereiken van de leef tijd van één jar ingeent dienen te zijn. Bij deze inenting zal echter ook gele genheid bestaan om kinderen, hoewel reeds ouder dan één jaar, die tot op he den niet werden ingeënt, te laten inenten Voor de overige plaatsen in deze ge meente volg binnenkort een publicatie van de tijden en plaatsen. Texel, 29 Augustus 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, DE KONING. De Secretaris, P BEEMSTERBOER. „MENEER, WE ZIJN OP HET SCHIP GEBOREN EN GETOGEN", zo vertelt ons mevrouw Bergsma op het vlasschip „Vertrouwen Harlingen", dat in de haven van Oudeschild ligt en over een kwartiertje zal vertrekken. Voor de lan ge reis naar het andere eind van Ne derland, naar Axel, in Zeeuws-V laan deren. Drie dagen zal die tocht duren. De laatste auto vlas wordt nu leegge- vorkt. Op dit schip wordt 79,000 kg. geladen. Eén enkele auto transporteert plm. 3000 kg. en een eenvoudig re kensommetje leert ons dus, dat „Ver trouwen" 26 autovrachten mee naar het Zuiden neemt. Even kregen we gelegenheid het woongedeelte van de schippersfamilie in ogenschouw te nemen. Dat zag er buitengewoon goed verzorgd uit. Ge kreeg de indruk, dat moeder de vrouw hier het grootste deel van de dag met de poetsdoek in de weer is! Alles I glom en blonk, dat het een lieve lust i was dit toonbeeld van properheid ga de te slaon. „En nu zit er vlas voor de raampjes, anders was het hier veel lichter en gezelliger", merkt ze op, als moet zij zich excuseren! Dan is de auto gelost en de lading wordt met een groot aantal luiken af gedekt. Touwen worden van voor naar achter geslingerd en vastgesjord. De zoon van de familie, die dezer dagen het roer van het bedrijf ook in figuur lijke zin gaat overnemen, klimt een trapje op en omklemt het roer, dat bo venop de lading is aangebracht en via een vernuftige installatie het roer be neden in werking stelt. Vanaf die hoge post kan de schipper de zaak goed overzien. De zee is vrij rustig en dus een prach tige gelegenheid om de overtocht naar Den Helder te wagen. „Als je er een stukkie over skrieft", zo zei een der vlaslossers, „zet er dan vooral bee, dat de koffie op „Vertrou wen" prima was!" Een voorlopige balans van de Vlasoogot 1951 Bezoekers van de vaste wal en wij bedoelen dan speciaal bezoekers uit de landbouwsector treft het telkens weer, dat er op ons eiland een belang rijke oppervlakte vlas verbouwd wordt. En dit is niet te verwonderen. Texel staat bekend als een gebied, waar de bodem voornamelijk uit zandgrond be staat en vlas staat vanouds bekend als een gewas, dat op de klei- en zavelgron den thuis hoort. Het is niet volledig te verklaren hoe het komt, dat ondanks de betrekkelijke kleine oppervlakte klei en zavelgrond de vlasteelt op ons eiland een behoorlijke omvang heeft, hoewel de aanwezigheid van onze aanvankelijk vrij kalkrijke polders daaraan wel niet vreemd zal zijn. Een feit is, dat speciaal onze polder boeren uitstekend op de hoogte zijn van de eisen, die de vlasteelt stelt en dat dit product bij de „vlassers" een goede naam heeft. Het Texelse vlas wordt graag gekocht. Dit jaar was de oppervlakte, die met dit gewas bebouwd werd, wel zeer be langrijk Wij schatten, dat deze dicht bij de 400 ha. ligt. De zeer gunstige vooruit zichten van dit voorjaar zijn daar zeker niet vreemd aan en reeds vroeg werd een vrij grote oppervlakte vlasland aan de vlassers verhuurd. In de regel heeft de landbouwer in dit geval alleen te zor gen voor het zaaien en het vervoer van het product naar de haven. Een ander deel werd verkocht enkele weken voor het oogsten en in dit geval vond zowel verkoop per ha. als per kilo plaats, waarbij prijzen van f 1000 tot f 1400 per ha. en 18-30 ct. per kilo wer den betaald. Na een periode met vrij hoge prijzen in de maand Juni en het begin van de maand Juli volgde een vrij sterke prijsdaling, die de laatste we ken weer enigszins teniet is gedaan. Op 't moment wordt voor vlas van goede kwaliteit weer een behoorlijke prijs be taald, maar verreweg het grootste ge deelte van het vlas is reeds verkocht. Wij schatten dit wel op 80 pet. Inmiddels is men ook met de afleve ring begonnen, zoals op de foto in dit nummer blijkt. Hierbij komt aan het licht, dat de afgeleverde hoeveelheid per ha. dit jaar vrij laag is. Het is wel zeker, dat de gemiddelde opbrengst dit jaar lager dan 6000 kg. per ha. zal liggen en we kunnen wel aannemen, dat een nor male opbrengst voor ons eiland plm. 7000 kg. per ha. is. Dit is niet te verwon deren, wanneer we bedenken, dat de groeitijd dit jaar korter dan andere ja ren is geweest en als gevolg daarvan het vlas een geringere lengte had dan normaal. Toch zijn wij van mening, dat de Texelse vlastelers en ook de vlassers te vreden kunnen zijn. Het vlas op ons ei land was van behoorlijke kwaliteit en in tegenstelling met heel veel plaatsen aan de vaste wal is deze kwaliteit be hoorlijk bewaard gebleven. Ziekten als roest en dode harrel hebben de kleur van het vlas op vele plaatsen sterk doen teruglopen en de vezelkwaliteit ernstig benadeeld. Op Texel was dit in veel min dere mate het geval. Laten we hopen, dat daardoor de naam van Texel als een goed vlasgebied nog weer meer bekend geworden is tot voordeel van onze Texelse landbouwers. We mogen in vlas een gewas zien, dat uitstekend op onze landbouwbedrijven past. De mogelijkhe den voor een goede vruchtwisseling worden beter, vooral wanneer we in aanmerking nemen, dat vlas een uitste kende dekvrucht is voor gras- en klaver soorten. Wij menen evenwel te moeten waar schuwen voor een al te grote lichtvaar digheid bij het kiezen van voor vlasteelt bestemde percelen. Een al te intensieve vlasteelt en als gevolg van de hoge prijzen van dit voorjaar lieten sommi gen zich daartoe verleiden leidt tot teleurstelingen door het optreden van ziekten. Verder vergete men niet, dat aan vlasland bepaalde eisen moeten ge steld worden. Het verhuren van sterk vervuilde percelen, of percelen, die om andere reden voor de vlasteelt onge schikt zijn geeft de boer veel moeilijk heden en doet aan de naam van Texel als goed vlasgebied schade. Laat men zich niet blind staren op een eenmaal te behalen voordeel, want in de toekomst wreekt zich dit ontegenzeggelijk. Ook hier geldt: Eerlijk duurt het langst....! C. v. G. F 9,50 PER INWONER Aan de zo juist verschenen publicatie van het Centraal Bureau voor de Statis tiek „Statistiek van het bezoek aan ver- makelijkheidsinstellingen 1950" ontle nen wij, dat gedurende 1950 het publiek 97 millioen gulden uitgaf (bijna f 9,50 per inwoner) aan toegangsbewijzen voor vermaak. 111 Millioen plaatsbewijzen werden verkocht (bijna 11 per inwoner.) Meer dan de helft had betrekking op bioscoopbezoek. op to knapponl

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1