Cjrocn 2'warL-Jexels in het harL, BSgfcA de k Vuurtoren blijft definitief gesloten Dit was ampioensgroep ooien 1VOROL: de beste garantie tegen tandbederf „Dienstbelang noopte tot deze maatregel Hollandse huisvrouwen door buitenlanders geprezen SJoor <le krachtig Last van zenuwen I V) blijft opgcwcWl en onvermoeibaar me1 de heerlijk grissende ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6561 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. Naar aanleiding van onze informaties deelde het Gemeentebestuur ons mede, dat thans antwoord is ontvangen op het verzoek aan de Minister van Binnen landse Zaken te willen bemiddelen in zake het vuurtorenconfliot. Na overleg met diens ambtgenoot van Marine heeft de Minister van Binnen landse Zaken geantwoord, dat de vuur toren wegens dienstbelang (dit woord is onderstreept!) gesloten is en de maatre gelen met getroffen zijn als gevolg van represaille tegen de gemeentelijke ver- makelij kheidsbelasting Zoals bekend werd de vuurtoren met ingang van 1 Juli van dit jaar voor het publiek gesloten. Algemeeen werd BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 31 Aug. tot en met 6 Sptember 1951 Geboren: Geziena A. dv Cornells J. Barhorst en Theodora Bakker. Aleida H. dv Jan K. Voorthuijzen en Aleida H. Bisselink. Adriana J. M. dv Gerrit J. Witte en Agatha C. Bakker. Rudolf W. J. zv Albert W. Bakker en Pieternella Ver- berne. Pieter G. zv Jan Pranger en Trijntje Tuinder. Ondertrouwd: Gene. Getrouwd: Krijn C. Kaan en Cathari- na A. M Schoo. Adolf Jansen en Tine Dros. Overleden: Trijntje Boonacker, 89 jaar, wed. v. Willem Roeper. Klaas Bakker, 77 jaar, echtg. v. Aagje Roeper Gevonden voorwerpen: 1 plastron, 1 damesfiets, 1 rijksdaal der, 1 bankbiljet, 1 mutsje. NAAR HET BLOEMENCORSO De plattelandsvrouwen gaan vandaag naar het bloemencorso in het Stadion te Amsterdam. De tocht gaat per bus, die helemaal volgeboekt is. FILMNIEUWS „MONTANA" Met Errol Flynn, Alexis Smith en Szö- ke Szakall. In prachtige kleuren wordt het verhaal opgedist van Morgan Lane, een knappe cowboy, die met zijn schapen naar Montana trekt, met de be doeling ze daar te laten grazen. Maar de rundveefokkers zijn in het geheel niet op schapen gesteld. Dat wist Morgan Lane trouwens, daar zijn vader in de vorige „schapenoorlog" sneuvelde. Maar Morgan is een kereltje die zijn mannetje staat. Hij wint de strijd en verovert te vens de vurige en knappe Maria! „TEA FOR TWO" Een vrolijke geschiedenis, vol oude songs cn schitterende dansnummers met Doris Day en Gordon Mac Rae, die el kaar, na veel wederwaardigheden uit eindelijk tóch in de armen sluiten. Een showfilm van het zuiverste water met ae liedjes Tea for two, Crazy Rhytm., I want to be happy en O know that you know. Een film vol vaart en vrolijkheid. Neerlands Nieuws. O.a.: Nederlandse Tennis Kampioen schappen te Scheveningen. Wilde zwij nen op dc Veluween toch tam. Bui tenlandse staatslieden in ons land. Na tionaal springsconcours in Den Haag. Buitenlands Nieuws O.a.: Op de 21ste verjaardag van Prin ses Margaret. Mars der duizend pijpers in Edinburgh. Massale zwemtocht over het Kanaal. Lothanngse krijgsgevange nen terug uit Rusland. Slot van het Jeugd Festival in Berlijn. (Ingezonden mededeling) Vele duizenden buitenlandse touris- ten bezochten deze zomer Nederland. Zonder uitzondering waren de bezoe kers vol lof over hetgeen zij in ons land hebben gezien. Is het een wonder, dat men algemeen bewondering had voor de Hollandse huisvrouw? Niet alleen haar spreek woordelijke zindelijkheid wordt ge roemd, maar ook de grote zorg, die zij besteedt aan hetgeen er op tafel komt. Waar drinkt men bijvoorbeeld een pittiger kop koffie en waar schenkt men geuriger thee dan in het Hollandse huis gezin? De Hollandse huisvrouw is er heel precies op, dat zij het beste merk koffie en thee krijgt. Niemeijer's Gala- Thee, Prmcess-Thee en Paarsmerk-Kof- fie hebben hun populariteit uitsluitend te danken aan hun heerlijke smaak en geurig aroma! De waardepunten op de pakjes wor den ook zeer gewaardeerd. Zij geven recht op het prachtige „Safira'-tafelbe- stek, speciaal voor Niemeijer vervaar digd door een der bekendste Nederland se zilverf abrieken. Wanneer U hier meer van wilt weten, schrijf dan vandaag nog een briefkaart aan Niemeijer-Groningen. U ontvangt dan gratis de geïllustreerde geschenken- lijst. verondersteld, dat zulks een reactie was op het in October van het vorige jaar door de gemeenteraad met algemene stemmen genomen besluit om ook ver makelijkheidsbelasting te heffen voor het beklimmen van deze toren. In Juli hebben B. en W. de Minister van Bin nenlandse Zaken verzocht bij diens ambtgenoot van Marine aan te dringen op heropening, maar dit schrijven heeft blijkens het thans ontvangen bericht he laas geen vrucht afgeworpen. Opmerkelijk is, dat thans wordt me degedeeld, dat het sluiten van de vuur toren voor beklimming door het publiek uitsluitend het gevolg is van het dienst belang De veronderstelling was gewet tigd, dat alle vuurtorens nu voor het publiek gesloten zouden worden, waar er toch geen speciaal dienstbelang voor de Texelse vuurtoren aanwezig geacht kan worden. Daarom hebben wij eens poolshoogte genomen bij onze buurman in Den Helder, maar die lichttoren- wachter deelde ons mede, dat hij de be zoekers nog steeds van harte welkom mag heten. Intussen is het erg jammer, dat de Texelse toren gesloten is en ons eiland daarmee een zeer gewaardeerde attrac tie is ontnomen. Vorig jaar toch werd de vuurtoren door 10,000 toeristen be klommen De Cocksdorpers doen verstandig het hier niet bij te laten zitten. „Op naar Den Haag" zij de leuze! Red. (Ingezonden Mededeling). om op te knappen! 3400 OLIEBOLLEN De vorige week in ons blad aange kondigde oliebol lenverkoop ten bate van padvindersgroep „De Zwalkers" is uitstekend geslaagd. Er zijn 3400 olie bollen verorberd De kas van de pad vinders is hierdoor op een prachtig peil gebracht Dit mag als de eerste steen legging worden beschouwd voor het te bouwen clubhuis, nadere acties zullen volgen. Namens de jonge, actieve ver eniging een woord van dank aan de he ren C. Keijser Czn. en J. H. Kikkert. DE GROTE TBC-COLLECTE Daar er de laatste jaren meer instan ties kwamen, die voor hetzelfde doel collecteerden, hier voor de bestrijding der tbc, is er van overheidswege slechts vergunning verleend voor het houden van één grote collecte De verschillende instanties zagen zich inzake de collecte genoodzaakt samen te werken. Zodoen de gaan Sonnevanck, Zonnegloren, Zuid- Nederlands Sanatorium en Draagt El kanders Lasten samen. Dus geen 3 a 4 kleine collecten meer, maar één grote, die gehouden zal worden in het tijdvak van 10 t.m. 23 September over geheel Texel. Enerzijds ligt in dat samengaan een voordeel, daar het voeren van een gemeenschappelijke actie een besparing geeft op de kosten voor het voeren van (Ingezonden mededeling) genezende en regenererende werking van P u r o 1, blijft de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpe 1 vrij. propaganda dit gevaar e.d.. Anderzijds schuilt er in, dat de ene grote collecte minder opbrengt dan het totaal der an dere kleinere. En dat mag en behoeft niet, indien wij ons er van bewust zijn, dat het een groot voorrecht is zelf ge zond te zijn. Dit moet tot dankbaarheid stemmen. Wij hebben grotendeels deze zomer iets extra's kunnen verdienen, dank zij onze gezondheid en de kracht, die ons daartoe gegeven werden. Laten wij daarbij eens even stilstaan en be denken, dat er velen zijn, die dat niet konden, omdat zij in één of ander sana torium lagen. Mooi en groot is het werk dat gedaan wordt, om ook deze mensen tot bruikba re leden te maken. En gij moogt daar aan meewerken. Indien gij vroeger een dubbeltje gaf, geef dan nu het drievou dige of meer. Wij mogen onze naasten, die lijden, niet in dc steek laten God roept ons tot de daad en vraagt offers. De Texelaars weten te offeren Geeft en laat ons niet in dc steek bij het mooie werk voor de lijdende mensheid. W. A. SOESAN. DE HEER A. SCHAAFSMA OVER LEDEN Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. Schaalsma („Toontje Schaafsma") is te Zandvoort in de ouderdom van 59 jaar overleden. De heer Schaafsma was oud-gezagvoerder bij de Stoomvaart Mij. Nederland. Hij was leerling ge weest van de Zeevaartschool alhier en toen hij enkele jaren geleden een cause rie hield voor „Het Nut" over het va ren in oorlogstijd, werden vele herinne ringen uit zijn studietijd op het eiland weer opgehaald! Hij was drager van het Bronzen Kruis,van het Kruis van Verdiensten en van de Merchant Marine Combat Bar van de U.S.A. Hij sprak de laatste jaren dikwijls over de zender P.C.J. Zijn heengaan betekent voor zijn vele vrienden een groot verlies. Hij ruste in vrede. VERTROKKEN PERSONEN. Gerrit van Beek v H 131 n. Den Hel der, Hector Treubstr. 35. Teuna Vink v De Koog 163 n. Den Haag, v. Egmond- straat 20. (Ingezonden mededeling). Mij ohardt's Zen uwtftblcttca helpen U er overheen. DE KAMPIOENSGROEP OOIEN van de lokkers Jb. Eelman Gzn. en Zn., Oos terend, wilden eerst alle kanten heen rennen, toen ze ten behoeve van de foto even uit het hok werden genomen. Een kringetje veehouders kwam er gelukkig omheen staan en daardoor kon het viertal niet aan de haal gaan. Ze voelden niets voor een foto, waren blij, dat ze na al die uren uit het gevange nisje vandaan waren en zouden het liefst in volle vaart naar de groene wei de zijn gerend. LOSLOPEN VAN RAMMEN Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel wijzen betrokkenen op het bepaalde in artikel 4 der voor deze gemeente vastgestelde veeverordening, krachtens welk artikel het verboden is: a. rammen van één jaar en ouder, an ders dan voorzien van twee spannen, bevestigd aan tenminste drie poten, en rammen, beneden de ouderdom van één jaar, anders, dan voorzien van één span, bevestigd aan twee poten, tussen 1 Sep tember en 1 October in de weide te la ten lopen. b. rammen tussen 1 en 25 October in de weide te laten lopen. Het verbod onder a bedoeld is niet van toepassing op rammen, in de weide lopende, vastgemaakt aan een genoeg zaam sterke lijn of ketting, weLke stevig is bevestigd aan een spil, paal of boom, zodanig, dat de dieren zich met kunnen losrukken en mits voorzien van ten min ste één span aan twee poten. In buitengewone gevallen kan door Burgemeester en Wethouders van het bepaalde in artikel 4 ontheffing worden verleend Overtreding van bovengenoemde be paling wordt gestraft met een hechte nis van ten hoogste twee maanden of een geldboete van ten hoogste driehon derd gulden, terwijl het dier, waarme de de overtreding is gepleegd, kan wor den verbeurd verklaard. Texel, 4 Septemer 1951. Burgemeester en Wethouders van Texel C. DE KONING. Burgemeester P. BEEMSTERBOER, Secretaris. RECEPTIE, OPTOCHT EN MUZIEK Texels Fanfarecorps houdt hedenmid dag van 4-5,30 uur receptie in Hotel Texel. Vanavond om kwart voor acht begint de optocht door Den Burg, waar voor uitgenodigd zijn: Excelsior, D.E.K., en V.I O.S. VIOS kan door omstandig heden jammer genoeg niet aanwezig zijn. (Binnenburg, Hogerstraat, Graven straat, Warmoesstraat, Weverstraat, Bin nenburg, .Groeneplaats). Daarna aanbie ding geschenk van de burgerij in het Park en vervolgens zal Texels Fanfare alleen een rondgang maken: Parkstraat, Weverstraat, Binnenburg, Groeneplaats, waar op het terras van Hotel Texel een taptoe zal worden geblazen. Overbodig is natuurlijk het verzoek allen de vlag uit te steken. Een diaman ten corps is zeker duizend vlaggen waard! Bij ongunstig weer wordt het feest uitgesteld tot Maandag a.s. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGE REDEN Toen de 15-jange Jaap Boulogne op zijn fiets uit de Molendwarsstraat de Molenstraat zou inrijden, botste hij te gen de vrachtauto op van de heer Joh. Zijm, die op weg was naar Den Hoorn. De fiets werd totaal vernield. Een pe daal drong zeer diep in het linkerbeen van de jongen, die enige tijd het bewust zijn verloor. Hij werd de woning van de familie Jn. Witte Thzn., binnengedra gen en daar werd door een dokter ver dere hulp verleend. Handbal S.V. De Koog. Zaterdagmiddag Koog adsp GDS adsp. om 3 uur Zondagmiddag De Koog —GDS 2, half 5 Lia en Hanna, jullie krijgen geen be richt meer Volgende week Zaterdag middag trainen. De uren worden nog bekend gemaakt. Komt allen. Ziet elf tal in het dorp. Nr. 147. GERRIE COLLOU Gerrie viert morgen. Zondag 9 Sep tember, haar elfde verjaardag. Zij woont aan de Schilderweg S 26 B, Oude schild. All round sportmeisje, mogen we wel zeggen, want zij zwemt graag, vooral in de branding bij het strand, fietst graag en vindt handballen ook een fijne sport. Later moet je zeker in „Zeemeeuwen" spelen, ïs het niet, Gerrie? Veel plezier morgen! MOEDERCURSUSSEN IN JANUARI Het lag aanvankelijk in de bedoeling om deze maand nog met de moedercur sussen te starten, maar thans is beslo ten deze definitief te doen aanvangen in Januari. Voor Den Burg kan men zich aanmelden bij de Zusters Ilarinck, voor De Cocksdorp bij Mevr. Lefferman en voor Oosterend bij Zuster De Jong. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 8 Sept. op om 6,04; on der om 7,12. Maan. 8 Sept. E.K., 15 Sept. V.M Hoog water ter rede van Texel: 8 Sept. 1,06 en 1,38. 9 Sept. 1,54 en 2,30 10 Sept. 3,01 en 3,44. 11 Sept. 4,39 en 5,21. 12 Sept. 6,20 en 6,50. 13 Sept. 7,35 en 7,47. 14 Sept. 8,28 en 8,36. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. BUREAU VOOR MEDISCHE SPORT KEURING Op Texel is opgericht een bureau voor medische sportkeuring. Voorzitter is dokter Elias, vice-voorzitter dokter Schalkwijk, de secretaris de heer G. J. Ten Cate, penningmeester de heer II Schrama. Het Witte Kruis heeft haar Wijkgebouw gratis voor de keuring ter beschikking gesteld. Van iedere sport vereniging zal een vertegenwoordiger in het bestuur van genoemd Bureau, dat in de vorm van een stichting zal func tioneren, zitting nemen. Voor SV Texel de heer G. J. ten Ca te, voor de Boys de heer H. Schrama, voor De Zwaluwen de heer Jurr. Beum- kes, voor SVC de heer W. Verseput. Ook de gym. en de SV Oosterend en SV De Koog zullen zich aansluiten en zich in het bestuur laten vertegenwoordigen. Wie gekeurd willen worden dienen zich bij de secretaris van hun vereniging aan te melden. Per avond kunnen 8-10 per sonen gekeurd worden. Over het alge meen dient men in totaal tweemaal voor de heren medici te verschijnen: wanneer men als adspirant van een sportvereni ging toetreedt en wanneer men over gaat naar de seniorenafdeling. Nadere uiteenzettingen volgen. S. V. Oosterend. Morgen begint de competitie weer, de eerste wedstrijd in de 2e klasse. Het is voor het eerst sinds de oprichting van j SV Oosterend, dat we in de 2e klas uit- komen. Laten we proberen er in te blij- j ven, we weten allemaal wel dat het moeilijk zal zijn De eerste wedstrijden zijn voor ons al- j tijd de moeilijkste, dus probeer Petten er morgen onder te houden. Niet zo spelen als tegen ZDH, want dan komen we er met, alleen als alle spelers zich voor de volle honderd procent geven zal het gaan. (Elftal zie kastje). POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat gelegenheid wordt gegeven tot kosteloze inenting en herin- enting tegen pokken in de navolgende plaatsen: Den Burg, Dinsdag 11 September a.s. te 3 uur in de o.l. school, De Koog, Woensdag 12 September a.s. te 3 uur in de o.l. school, De Waal, Donderdag 13 September a.s. te 3 uur in de o.l. school; Den Hoorn, Vrijdag 14 September a.s. te 3 uur in de o.l. school; Oudeschild, Zaterdag 15 September a.s. te 10,30 uur in de o.l. school. Ten einde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen dienen trouwboekjes, waarin de namen van de betreffende kinderen zijn opge nomen, te worden medegebracht. Onder de aandacht wordt gebracht, dat kinderen vóór het bereiken van de leef tijd van één jaar ingeënt dienen te zijn. Bij deze inenting zal echter ook gele genheid bestaan om kinderen, hoewel reeds ouder dan één jaar, die tot op he den niet werden ingeënt, te laten inenten Texel, 3 September 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. (Ingezonden mededeling). KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van de H. Martinus Oudeschild Zaterdag van 6-7 u. gelegenheid om te biechten, om 7,30 gezamenlijk rozen hoedje en daarna nog biechtgel. Zondag 17e Zondag na Pinksteren, om 7,30 gele zen H. Mis, om 9 uur communieuitrei- ken en om 10 u. de Hoogmis, 's Av. om 7 uur lof t.e.v. de H Naam Jezus. Dins dag, Donderdag en Zaterdag 's av. om 7,30 gezamenlijk rozenhoedje. Donder dag om 3 u. en Vrijdag kwart voor drie catechismus. Vrijdag, feestdag v.d. Ver heffing v.h. Kruis. Zaterdag van 6-7 u. biechtgel, half 8 gezamenlijk rozenhoed je, daarna nog gelegenheid tot biechten. In de week zijn de stille H. Missen om half acht.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1