Cjroen kwartsJexels in het harL, We hebben een geslaagd seizoen gehad „7 exel is bezig een internationaal eiland te worden De boten vervoerden in Mei, Juni, Juli en Augustus ruim 195.000 passagiers Texels Museum trok ruim 11.000 bezoekers Onze beste klant is Jan Contant. WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 EXELSE 65e JAARGANG. No. 6564 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. DE ZOMER HEEFT ZIJN BIEZEN MOETEN PAKKEN, want de Herfst stond voor de deur. En die heren maken geen ruzie: ieder een kwartaal aan het roer. Ach ja, het leek wel eens of we midden in de herfst zaten inplaats van in de zo mer, als het kippenvel op onze huid stond, die maar niet wilde bruinen door dat de zon verstek Het gaan en die wind zo akelig aanhield.Maar de beste zomer laat de temperatuur ook wel eens een daa of wat vallen. Dat kennen we immers in ons land van mist en koude regen. We wisten het al vooruit: als wij een verslag zouden schrijven over het af gelopen seizoen zouden we het weer te horen krijgen: ,,Er is veel te kort warmte geweest, is dat een zomer!" Enfin, vacantiegangers zijn doorgaans niet van een flinke dosis optimisme gespeend en in de plenzende regen heb ben we ze wel naar het strand zien trekken, met een gehuurde parasol boven de hoofden! Dikwijls is er moedig gezongen, dat regen en v/ind hun niet deer den. oe wjii. DENBUSöi De boten vervoerden in Mei. Juni, lult en Augustus ruim 193,000 passagiers Het weer speelt intussen toch maar een grote rol: Als we in de duinen ons radio-toestel aanzetten om het woord te geven aan het A.N.P., kwam er altijd belangstelling van de zijde der kam peerders: Even luisteren wat voor weer we krijgen!" Het wereldnieuws, dat volgde, interesseerde hun niet Ze had den vacantie en daarmee uit en alle we reldse problemen zo ver mogelijk van je tent! Half September, vier maanden gele den kwamen de eerste toeristen. De tijd vliegt. Hoe is het seizoen geweest? DE BADMEESTER, de heer Brug- mans, was juist bezig voor de laatste maal de temperatuur van het Noordzee bad op het grote bord te noteren toen we langs kwamen om een praatje aan te knopen. ,,17 graden" schreef hij, en daar was werkelijk geen halve graad propa ganda voor vacantiespreiding bij! De zee was wilder dan ooit, maar wij hadden haar ook nog nooit zo mooi gezien. Een zee moet woest zijn of spiegelglad, niet halfslachtig. Prachtige wolken dreven vanuit de Noordzee het Texelse bin nenland in. Telkens weer dook de zon weg, telkens weer wierp zij haar blijde stralen tussen die wolken door en dat kist met de letters EHBO er op, „Eerste hulp bij ongelukken". Verscheidene ke ren is aie kist open geweest om er ver bandmiddelen uit op te vissen, want ons strand is helaas niet vrij van glasscher ven: geregeld spoelen er flessen aan, met oi zonder post en velen schijnt het een ongekend prettige attractie te^ zijn de ene hes een tiêntal meters voor je uit te zetten en met de andere te proberen hem te rakenNa die sport loopt men doodgewoon weg, met denkend aan degenen, die de dupe van dat glas kun nen worden. DUIZEND meter strand wordt bij De Koog bewaakt, 5(J0 meter links en 500 meter rechts van de badweg. Wie daar zwemt is veilig. Jammer, dat in het sei zoen een meisje bij het wrak van de Hoydal verdronk. Srnds 15 jaar had de zee op het strand bij De Koog geen slachtoffer geëist. De badmeester wees op een m zijn tentje opgehangen lijst van voorschriften voor baders en zwem mers. „De tien geboden voor zwem mers" stond er bij„In ieder badhokje moest eigenlijk zo'n lijst worden opge hangen Volgend jaar beslist mee be ginnen. Vervolgens wandelden we naar de ex ploitanten van badhokjes enz. (Want u kunt ook badstoelen, badpakken, bad handdoeken enz. enz. bij hen huren). Er stond nog maar een klein gedeelte van de tentjes. „Je kunt nu meer verspelen dan winnen!" werd er opgemerkt. Jan Maas had nog een hele partij tenten staan, maar de heer Kok en de heer Daalder hadden reeds schoon schip ge maakt, de kleedhokjei van de heer Daal der uitgezonderd. Het water was hoog, het schuim dreef in brede zwadden tot aan de tenten toe. „Er zijn twee fatale tijen geweest, ver telt men ons, op 3 Juli, toen het terras van de consumptietent uit elkaar gesla gen werd en op 10 Augustus, toen de tentjes van hun fundament gespoeld werden. Vandaag was het water ook weer .angstwekkend" hoog. „Texel heeft veel bezoekers gehad, maar het was jammer, dat er zoveel kou de dagen tussen de zomerse zaten! Ge lukkig heeft Texel dan meer te bieden dan haar strand en haar golven alleen!" We groetten de heren met een „Tot Mei dan maar weer" en informeerden toen eens hoe de middenstandszaken, de winkelzaken dus, het hadden gehad. Er bleek geen reden tot klagen, ja, ze zou den het seizoen allemaal nog wat willen uitrekken, de zomer is zo kort, maar en fin. Als we, om een voorbeeld te nemen, het dorp De Koog van tegenwoordig ver gelijken met het luttele aantal huisjes, aat er in onze kinderjaren stond, is dat voor ons een bewijs, dat er toch wel een beetje muziek in zit! Hoe de verdiensten precies zijn ge weest? Dat zou men, indien mogelijk, zelfs voor Ome Piet geheim houden, laat staan, dat men zulks zo maar aan zo'n vervelende persmuskiet zou mededelen! Door de lege dorpsstraten, waar an ders een bonte wemeling van toeristen het ka: nkter van onze toeristendorpjes bloot legde, peddelden we op 't Museum ai', errit de Hm was al weer bezig met voorbereidselen voor het volgend seizoen. Dat gaat daar onafgebroken voort Hij hanteerde de zaag om een voetstuk te fabriceren voor een of ande re vogel, waarnaar volgend seizoen weer duizenden blikken zullen worden geworpen. Ja, ons Museum is ook in de running. Ruim 11000 bezoekers, dus nog weer meer uan vorig jaar! Nu was het er stil. De hele Westermient was trou wens een toonbeeld van stilte. De ber ken keken neer op de eerste viiegen- zwammen, de kleungsio paddestoelen die we kennen. Arbeiders van de Staat stonden met lange laarzen een sloot te ontrieten Soms ontmoette ge een late wandelaar, genietend van het naseizoen. Du heide had haar mooiste pracht moe ien prijsgeven. De jagers konden raak paften zonder bang te zijn een toerist te iaken! En dan te bedenken, dat het fiets pad van Den Hoorn naar De Koog wei nig weken geleden nog zo druk bereden werd! Dat pad is dan ook behoorlijk af getakeld en de gemeente zal weer een belangrijk bedrag moeten uittrekken voor herstel er van. BOSWACHTER SCHOL bleek diep in zijn administratie verdiept. „M'n schrijf machine ook nog buiten werking!" zei hij. Maar zijn vrolijk humeur laat 'm niet gauw in de steek alleen fronst hij het voorhoofd als hij een brandende pijp in zijn bos ontdekt Tweemaal heeft hij van de zomer een sigaret eigenhandig vanuit het hoofd van een badgast ver wijderd. Hij kan radicaal zijn. Verdiept in de administratie. In de cijfers wel licht? Hoeveel bezoekers de Muy had den betreden? Of hoeveel kampeerders er geweest waren? We vroegen getallen, maar toen zweeg hij in alle talen. „Ambtsgeheim" was zijn enige commen taar, maar je kunt wel opschrijven, dat er belangrijk meer kampeerders zijn ge weest dan in 1950. De eerste tenten kwamen al in het prille voorseizoen, vooral bewoond door vogelliefhebbers. Door hei minder gunstige weer dat volg de trad een stilstand in. In de week van de vacantie der bouwvakarbeiders was het op z'n drukst. Deze drukte heeft drie weken lang voortgeduurd. Geen klachten, meneer Schol? Weineen en dan: een mens is maar eenmail jong, wij moeten de zon ook eens in het water kunnen zien schijnen. Waar schrijft u die grote lust tot kamperen aan toe? En aan de smallere beurzen en aan de groiere vrijheid, die de kampeerders ten deel valt. Ten slotte deelde hij ons nog mede, dat men het aantal toeristen per gids vooral in het broedseizcen in de Muy en de Westerduinen heeft gedrukt. Daardoor werden deze reservaten minder druk bezocht dan vorig jaar. Het bezoek aan De Geul bij Den Hoorn overtrof daaren- .consumptie aan zee. gaf een prachtig, afwisselend effect. Een badgaste uit Zwitserland die vergeef ons de opmerking toch heus zo piep jong met meer was sprong de bran- ding tegemoet, hups en dartel als een veulen in de voorjaarswei. De Dadmeester. Als wij aan zijn func tie denken, denken wij aan het spreek woord: „"Voorkomen is beter dan gene zen"! Hoeveel keer heeft hij de hoorn niet aan de lippen gezet om waaghal zen terug te roepen, overmoedige zwem mers, oie eens wilden laten zien, hoever zij wel durfden! „Als ik ze daarna eens spreek, blijken ze in mij maar een lasti ge kerel te zien, maar ze moeten toch voelen, dat ik in hun eigen belang han del!" In het kleine hokje van de badmeester we hopen, dat hij volgend seizoen de beschikking krijgt over een gerieflijker etablissement stond oók een grote .Er waren nog meer kampeerders dan vorig jaarl. CURSUSSEN LANDBOUWSCHOOL Het komende winterseizoen worden bij genoegzame deelname weer diverse cursussen gehouden. Wil een cursus doorgaan dan moeten er minstens 12 deelnemers zijn. In de eerste plaats kan men zich opgeven voor een cursus En gelse Taal. Deze cursus is voor dames en heren en wordt gegeven gedurende 20 weken één avond per week. In de tweede plaats voor de cursus in Motorkennis en Landbouwwerktuigen. Deze cursus zal zowel theoretisch als practisch zijn. In de winter theorie in de Landbouwschool, in het voorjaar en de zomer practisch op het land In de derde plaats voor een Algemene Tuinbouwcursus. Deze wordt gehouden gedurende 24 weken 2 avonden per week en duurt twee jaar Tenslotte voor een cursus in Land- bouwboekhouden. Deze cursus duurt 20 weken en er wordt éénmaal per week les gegeven. Men kan zich opgeven bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg Te lefoon 126, waar men tevens alle inlich tingen kan verkrijgen. (Zie cok adv.) .egen cia'. van vorige jaren. Gc-en bosbrand geweest? Gelukkig niet. Een keer werd ons mooie bos door een brandend stroklamp je bedreigd, maar de zaak was spoedig geblust. Mede dank zij de natte zomer is er niet één boom of struik verbrand. Van bc-!ang is ook geweest de waar schuwingen door de radio en op de sta tions. DE DIRECTEUR VAN DE VVV na derden we via het toeristloze markt plein. Hoe druk kon het daar anders zijn! Nu is ons plein weer geselecteerd lot boeren en burgers en de buitenlui die er rondstappen zijn kooplieden van elders. De heer Oskamp zer Een geslaagd seizoen. Dat is onze voorlopige indruk. !k heb nog geen tijd gehad om aan de statistiek te werken. Ik heb de voorlopige indruk, dat de omzet in de café's is meegevallen. Vorig jaar werd de prachtige Texeifilm door 7000 gasten bezocht, dit jaar waren de voor stellingen ook weer uitstekend bezet, de bezoekers kwamen van heinde en ver. Texel is bezig een internationaal eiland te worden. Hier komen toeristen uit alle landen. De meesten uit België. Ook veel Zwitsers, dank zij onze vertegenwoordi ger in Zurich. Het aantal Zwitsers is aanzienlijk gioier geweest dan vorig jaar. Ik heb altijd dit gezegd: Voor de Ne derlanders die naar het buitenland trek ken rnoeten wij trachten buitenlanders hier te krijgen! Daarom lanceer ik bui tenlandse folders en ik heb de indruk dat we in de goede richting werken, er is reeds veel succes door behaald. De concerten trokken in totaal 15000 man. Volgend jaar komt de Wiltener Stadtmusik waarschijnlijk opnieuw. De directeur zei: Texel heeft een sociale taak: anderen laten profiteren van haar schoonheid, haar sfeer Dat is van on schatbare waarde Het is minder moei lijk hier mensen te krijgen dan de sfeer te bewaren. Texel mag geen Zandvoort of Scheveningen worden. Wij kunnen er met dankbaar genoeg voor zijn, dat wij de natuurreservaten bezitten en dat die zo goed bewaard worden. Daardoor maakt ons eiland een zeer goed voorsei zoen, het beste van alle andere vacantie- oorden. Wij moeten Texel steeds weer als één geheel naar voren brengen, er op wijzen, dat het méér te bieden heeft dan strand en zee alleen! Hoe het met „Gemeubileerd te huur" is gegaan? Goed. Alle dorpen kunnen op een goed seizoen terugzien. Zo is onze voorlopige indruk. Den Hoorn trok ook vele gasten en De Cocksdorp's vreemdelingenver keer groeit ook nog steeds. Onze corres pondent zei: Ook trekken hierheen zij, die de grootste drukte elders op het ei land willen ontlopen. Het bezoek aan De Cocksdorp en omgeving was belang rijk groter dan vorig jaar. Hier gaan al meer mensen zich toeleggen op het hou den van pension. Jammer, dat we de vuurtoren als attractie kwijt zijn. Als men in de buurt nog eens een flinke uit kijktoren bouwde met het gezicht op de Robbenbol? Daar zou ongetwijfeld een druk en dankbaar gebruik van worden gemaakt!" De Texelse boten vervoerden in Mei, Juni Juli en Augustus 193,247 passagiers (vorig jaar 185,771), 10,746 auto's (vorig jaar i0:395) en 63,200 rijwielen (vorig jaar 73,042). De dienst Texel-Vlieland vervoerde dit seizoen 3376 passagiers (v.j. 3567), 707 rijwielen (v.j. 1085) en van de Rob- bentochten maakten gebruik 2632 perso nen (v.j. 2219). Texel heeft weer een goed seizoen gehad. Dc badgasten zijn gesterkt huis waarts getogen, dc pensionhouders kun nen weer uitpaffen van dc drukte, die het seizoen hun bracht. Er is door hen weer hard gewerkt van heel vroeg tot heel laat! Zij hebben weer getracht het hun gasten zo goed mogelijk naar de zin te maken, want dat is de beste reclame voor.... volgend jaar! TEXELSE MARKT Den Burg, 17 Sept. 1951. Aangevoerd: 12 koeien f 750-f 900. 8 graskalveren f 220-f 280. 80 lammeren f 65-f 80. 12 schapen f 90-f 120. 25 rammen f 140- f 250. 22 biggen f 40-f 65. 3 n. kalveren f 50-f 70. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN, 19 September, weer zit ting. Voor buiten Den Burg van half 2 tot half 3 en voor Den Burg van 3 tot 4 uur. SCHOUW DERTIG POLDERS Belanghebbende ingelanden herinne ren wij er aan, dat het bestuur der Der tig Polders de schouw over alle tocht sloten, cenen en scheidingssloten, welke hiervoor in aanmerking komen, heeft be paald op Woensdag 26 September a.s. NIEUWE KINDERFOTO'S Beste jongens en meisjes Zaterdagmiddag tussen drie uur en half vier gaan we nieuwe kinderfoto's maken. De briefjes van hen, die in Octo ber of November zes jaar of ouder wor den ontvangen wij graag tot Donder dagavond, morgenavond dus. Leeftijd, adres, jullie avonturen en zo voorts er bij vermelden, hoor! Dan gaan we met een loten en Zaterdag in de kran kijken of je naam er bij staat! (Want we moe ten natuurlijk weer loten). TWEEDE KAMPIOENS PUZZLE RIT gehouden op Zondag 16 September j.l. Om 's middags half 3 werd bij Hotel Havenzicht te Oudeschild gestart. 22 Motoren namen er aan deel, waarvan 2 vrienden uit Purmerend. De rit was uit gezet door de heer W. Griek en nagere den door de heer C Boekei. Het weer was goed, er stond een stevige wind, maar de zon scheen heerlijk. Het was een mooie rit en de controles waren goed weggestopt. De finish was bij het Selectiebedrijf op de Schilderweg, waar de eerste om 4,25 uur aankwam Om plm. half 6 kon de voorzitter in Hotel Havenzicht de winnaars bekend maken. Spreker dank te de heren uitzetters voor het vele werk dat zij hadden gedaan en bracht de con troleurs dank voor hun medewerking Ook de vrienden uit Purmerend werden door hem op hartelijke wijze toegespro ken. De uilslag was als volgt: Zware klasse: 1 W. Koopman, 17 straf- punlen. 2 A. v. Liere, 23 strafp.. 3. Kra mer, Purmerend. 43 strafp. 4. Everts, Purmerend, 52 strafp. 5. C Blokker, 68 strafpunten. Lichte klasse 1. H. de Ridder, 17 strafp. 2. C. P. Moojen, 28 strafp. 3 P Heerscnap, 48 strafp. 4 Jac. Keijser, 50 strafp. 5. C. v. d. Werf, 126 strafpunten. De competitiestand is nu als volgt: Zware klasse. 1 W. Koopman 19 p. 2. C Blokker 14 p. 3. A. v. Liere 13 p. 4. N. Dros lip. 5. A. Zielman 10 p. 6. L. Heerschap 9 p. 7. L. Bakker 7 p. 8. C. Boekei 6 p. 9. J. Drijver 5 p. 10. A. v. d. Vis 5 p. 11. A. Brans 4 p 12. P. A. v. d. Vis 3 p. 13. A. v. d. Knaap 2 p. 14. C. Vonk 2 punten. Lichte klasse: 1. Jac Keijser 19 p. 2. C. P. Moojen 19 p. 3. C. Drijver 17 p 4. Theo v.d Vis 17 p 5 C. v. d. Werf 13 p. 6. P. Heerschap 12 p. 7. H. dc Ridder 10 p. 8 J. Koopman 9 p 9. A. Meindertsma 8 p. 10 C. Zegel 6 p. 11. B. Dros 5 p 12. B Roest 5 punten. Nu moet er nog één rit gereden wor den, nl. een nachtrit Er kan dus nog van alles gebeuren. In de lichte klasse zit er nog heel wat spanning in. Dus, M C - ers doe je best! DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 14 September 1951: A.: C. Dijker S. Ros 1—1 S. Bakker S. v. Heerwaarden 02 C. v. Heerw. C. v d. Werf 11 B.: J. Kikkert J. Vonk 1—1 C. P. Burger P. Jansen 02 J. C. v.d. Star A. v d. Slikke 20 C.: N. de Graaf J. A. v. Enst 02 D. v. d. Werf F. Schuit 2—0 H. Comes Jb. Koorn 02 A. Vinke Joh. Schoo 20 P Bakker B. Leen 20 De eerste speelavond is al weer voor bij en de opkomst was veelbelovend, maar zender albericht blijft er nu toclt niemand meer wrg. We blijven heer, ook op de damclub. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 19 Sept. 11,55 en 11,53 20 Sept. en 0,23. 21 Sept. 0,27 en 0,59. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1