Groot wonder dat Denen schipbreuk kunnen navertellen Vergadering Visser ij vereniging D.E.T.V. (Se 11 fiat'ue eeanvcjctec*1 cn - gevi man teru De Het grote wonder is niét, dat het de elementen Maandagmorgen (eigenlijk was het nog diep nacht!) gelukt is het Deen se zeiljacht „Sea Gipsy" (5 ton) op het Texelse strand te krijgen: de stormach tige Zuidwester had de zee tot één ko kende, spokende massa gemaakt. Het grote wonder is, dat de twee opvarenden er het vege lijf hebben afgebracht. Dat zij hun verschrikkelijk avontuur kunnen navertellen. Zo was het gegaan: Een maand geleden, eind Augustus, vertrokken ze, het echtpaar Hans Kurt (35 jaar) en Wilhelmina Koch (36 jaar) met hun klein zeiljacht was het wel zeewaardig? uit Kopenhagen, met be stemming Rotterdam. Door het Kanaal van Kiel kwamen ze in de Noordzee. Bij Borkum kregen ze motorpech, bleven daar acht dagen liggen, temeer daar de zee zo ruw was. Toen vervolgden ze hun tocht. Slecht weer overviel hen, toen zij een dag varen van Borkum verwijderd waren. Ze waren eerst van plan terug te keren, maar dat bleek heel moeilijk te gaan. De wind ging weer liggen en ze gmgen verder. Zondagavond voeren ze langs Texel. Kort voor het invallen van de duisternis verankerden ze het jacht aan een boei in het Molengat (het anker hadden ze onderweg verspeeld) om het krieken van een nieuwe dag af te wach ten. 's Nachts om ongeveer drie uur wer den zij door een hevige storm overval len, het scheepje werd ondersteboven geworpen! De opvarenden wisten zich vast te klemmen aan het touwwerk Het scheepje werd door de krachtige golven in de richting van de Texelse kust ge stuwd. Driemaal sloeg mevrouw Koch van het vaartuigje, maar haar man wist haar steeds weer te grijpen. Na nog een 25 meter te hebben gezwommen, bereik ten ze de wal. na een worsteling met de dood van ruim twee uur. Het gestrande jacht sloeg in verscheidene brokken. De schipbreukelingen wisten hier, zo als vanzelf spreekt, heg noch steg. Zij begaven zich eerst, door de vuurtoren gelokt, in de richting van Huisduinen. Toen zij op de Hors vastliepen, gingen zij terug en vonden tenslotte het fiets pad naar Den Hoorn, waar wij hen ten huize van de familie Jb. Duinker heb ben gesproken. WAT EEN KOOL WAS DAT! De heer J. v.d. Berg, Zevenhuizen, oogstte uit zijn tuin een witte kool van bijna 12 pond. De omtrek was 96 cm. HANDELSREGISTER Ingeschreven: pand Weverstraat 93. Nieuwe eigenaresse mevr. W. J. de Waal-Koning. Kleinhandel in lederwa ren, touwwerk, mandenwerk, visgerei, souvenirs, strand- en sportartikelen. De zadelmakerij in hetzelfde pand wordt door de heer A Koning voortgezet GESLAAGD De heer D. J Bakker Gzn., Oosterend, behaalde te Zaandam na een examen dat een week lang duurde, het diploma vak- timmeren, afgegeven door het bestuur van de stichting vakopleiding bouwbe drijf te Den Haag. En nu maar huizen bouwen VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangeveerd van 17 t.m. 22 Sept 1951: 1765 kg schol; 1164 kg tong; 148 kg tarbot; 116 kg schar; 59 kg bot; 60 kg rog; 8 kg kabeljauw, 60 kg poon; 640 kg wijting; 207 kg makreel, 9 kg pieterman; 5240 kg garnalen; 3125 kg garnalenpuf; 12 kg zalm; 49 kg geep; 38 kg paling; 4391 kg vispuf. WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL In de week van 17-22 September wer den aangevoerd 74,587 eieren. Prijs per kg. aan de pluimveehouders f 2,65. Vorig jaar in dezelfde periode 67,559 stuks. Prijs per kg. f2,55. Voor de aangevoerde oude kippen wordt per kg. f 1,50 betaald. Jonge ha nen per kg. f 2, BRIDGEN Door bijzondere omstandigheden is de opening van het bridgeseizoen nu ge steld op een Donderdag We vertrouwen echter dat, hoewel het een vreemde avond voor ons is, de leden allen zullen komen. Ook nieuwe leden zijn natuurlijk van harte welkom. De clubavonden worden weer op Dins dag gehouden. De strijd om de eerste plaats van de afdeling A zal nu een bij zonder attractie worden. Er zijn 1. enige wisselbekertjes beschikbaar gesteld voor de paren welke de eerste plaats in de afdeling A bereiken. E.'I.B.O.-CURSUS RODE KRUIS COLONNE De E.H B.O.-cursus voor colonneleden van het Rode Kruis is weer begonnen. Iedere Donderdagavond komt men in de Ulo bijeen. Dat de colonne ook in tijd van vrede goed werk kan doen is deze zomer wel bewezen, want de leden heb ben aan het strand in totaal in 43 geval len hulp verleend. De meeste keer moest de verbandtrommel er aan te pas komen doordat de patiënt zo ongelukkig was geweest in de scherven van een ka potgeslagen fles te trappen. Door deze hulpverleningen konden dus heel wat doktersgangen worden bespaard. Er werd hoofdzakelijk op Zondag „gepa trouilleerd"! Op 16 Juni werd begonnen en de hulp bleef aanwezig tot half Au gustus. Ook heeft de colonne zich ver dienstelijk gemaakt bij gelegenheid van sportfeesten. Daarbij heeft men in totaal 18 keer hulp geboden. Zeer gewaardeerd werd de gastvrijheid van de consumptie tent aan het Westerslag, waar men ver scheidene keren op een koele dronk werd onthaald! „Wij wilden naar Rotterdam. Daar zouden wij het schip verkopen en van daar wilden we naar Zuid-Afrika emi greren", zo verklaarden zij. Mevrouw Koch bleek in Johannesburg te zijn ge boren, maar zij woonde al sinds 1946 in Denemarken. De strandvonderij liet meteen een wa gen aanrukken om de inventaris van het scheepje te bergen. Het jacht zelf is, zo als gemeld, totaal uit elkaar geslagen. Een zware klap voor de schipbreuke lingen, die zich blijkens het gesprek nog steeds niet konden realiseren, dat zij, totaal berooid, in een Texeis dorpje be land waren Naar we vernemen worden nog tal van bezittingen vermist. Daaronder bevindt zich een tasje met geld. Wie iets vindt (ook foto's bv.) wordt verzocht dit te melden aan de politie, opdat het verlore ne weer aan de gedupeerde Denen kan worden ter hand gesteld.. Let wel: deze mensen hebben bij deze storm nagenoeg alles verloren. Toont, vissers, dat gij in dit geval terdege onderscheid weet te maken tussen het mijn en dijn! (Ingezonden mededeling). Last van zenuwen Mijnharde'» Zenawtablettca help«n U er overheen. ZAKENNIEUWS „De Toko", „Het Kleine Warenhuis", heeft een nieuw pand betrokken en wel het woon- en winkelhuis Weverstraat 21 te Den Burg. Voordien was het geves tigd in het pand Weverstraat-hoek War moesstraat. Daartoe uitgenodigd hebben wij de nieuwe zaak even in ogenschouw geno men en wij kwamen terstond tot de con clusie, dat de „Toko" een goede keus heeft gedaan. De zaak ziet er keurig verzorgd uit en de vele artikelen zijn overzichtelijk geetaleerd. We zagen keurcollecties wol, textielwaren, leder waren, cosmetische artikelen, parfums, kralen en broches in grote verscheiden heid. Te veel om op te noemen en te recht spreekt de zakenman dan ook van „het kleine warenhuis". De Weverstraat is zodoende weer een prachtige zaak rijker geworden. Zij telt op het ogenblik 31 winkels, de War moesstraat is nu nog slechts 8 winkels rijk. „DE ZWALKERS" WILLEN EEN CLUBHUIS BOUWEN Sinds de oprichting in April van de padvindersgroep „de Zwalkers", heb ben we menigmaal van deze jonge actie ve vereniging kunnen horen en verschil lende keren hebben we de jeugdige Texelaars met de groene petjes en de rood-groene dasjes door Den Burg zien marcheren. Het doel van de padvinderij is alge meen bekend, ieder weldenkend mens zal van het nut van deze instelling over tuigd zijn. Thans hebben de padvinders een gro te „meuwbouwactie" in voorbereiding. De zomer is weer verstreken en de club avonden zullen straks binnenshuis ge houden moeten worden. Daarom hebben de padvinders het plan opgevat om zelf een clubhuis te bou wen. De materialen hiervoor zijn niet goedkoop, de kasmiddelen onvoldoende. Dus moet er op de een of andere ma nier geld in het laad je komen. Enige weken geleden vermeldden wij dat er een oliebollenverkoop had plaats gehad, waarvan de opbrengst de padvinderij ten goede kwam. Dat is een aardig begin geweest, maar nog lang niet voldoende om de bouwplannen uit te voeren. Om nog meer duiten bijeen te krijgen zal in het gymnastieklokaal in de Mo lenstraat een bazar worden gehouden. Wat er allemaal te beleven zal zijn? Behalve de gewone attracties als: het rad van avontuur, grabbelton, enz., zal men hier een uitgebreide sortering le vensmiddelen, textiel en versnaperin gen kunnen kopen. U zult een lekker kopje thee kunnen genieten onder het genot van een aardig stukje muziek. Een touwtrektent, een schiettent en een spij- kerplanktent zullen aan het gymnastiek lokaal het idee van een lunapark geven. De zaal wordt feestelijk verlicht, we kunnen wel zeggen geïllumineerd. Texelaars, we laten het resultaat van deze bazar geheel aan u over. Wie meent voor dit doel nog iets beschikbaar te kunnen stellen, kijke zijn zolders en kasten nog eens na en geve een tip aan: Z. W. Stolk, te Oudeschild; P. Eelman „de Branding" te De Koog; Mej. G. Bakker, Weverstraat 32 of G. Keijser, De Waal 4. Gaat u in elk geval één van deze da gen naar de bazar. Opening Woensdag 3 October om 7 uur en sluiting Zaterdag 6 October. Doet u dan, om in padvin dersstijl te blijven, een goede daad! SCHOUW IN BURGER-NIEUWLAND Wij herinneren nog even aan de schouw welke door het bestuur van Burger-Nieuwland is bepaald op Zater dag 29 September a.s. Maandag vergaderde de visserij vereni ging D.E.T.V. in het Eigen Gebouw. De voorzitter, de heer J. Boom zeide, dat de vergadering bijeengeroepen was om te protesteren tegen een benoeming van hoofd van de Visafslag, maar dat enige bestuursleden nog naar Den Burg waren, zoaat er mogelijk nog nieuwe ge zichtspunten naar voren zouden komen. Allereerst zouden dus de andere agendapunten worden behandeld. De heer K. Vlas las toen de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Een zeer belangrijk punt was de gar- nalenprijs. De voorzitter, de heer Boom, die lid is van de garnalencommissie van de Bond van Kustvissers, zeide, dat op een vergadering in Alkmaar was ge sproken over een vaste prijs van de on gezouten garnalen, waardoor een betere situatie zal ontstaan. Thans is het zo, dat 1/10 deel voor het binnenland wordt ge bruikt en 9/10 als pitten geëxporteerd. Daardoor gaat de binnenlandse markt verloren. Als om de een of andere reden de export stagneert valt de prijs geheel in elkaar. Op de exportgarnalen wordt dik verdiend en daarom hebben de han delaars totaal geen interesse voor de binnenlandse markt. Als de top van de exportgarnalen wordt afgeroomd en dat geld in een pot komt ter ondersteuning van de ongezou ten garnalen voor het binnenland, kan een redelijke vaste prijs worden verkre gen. Ook kunnen de pellerijen dan ver plicht worden de garnalen proportioneel van de diverse visplaatsen te betrekken. Hierover ontstond een levendige dis cussie. Sommigen waren bang, dat van het „potje" niets terecht zou komen, an deren dat een vaste prijs moeilijkheden zou geven bij de afzet of dat er verschil gemaakt zou worden als de garnalen op de ene plaats iets groter zouden zijn dan op de andere. Voorzitter Boom meende uit de be sprekingen "in de visserijcommissie te kunnen opmaken dat deze bezwaren erg zouden meevallen. Na stemming bleek de meerderheid voor een vaste prijs, liefst o0 cent per kilo, daar deze prijs lonend werd geacht. Trouwens, dit wordt ook door het L.E.I., landbouw- economisch instituut, berekend. De heren Beumkes en Dogger kwa men nu ter vergadering. De heer Boom leest een protestschrijven voor, wat aan alle raadsleden zal worden gezonden. De heer Beumkes zegt dat hij tot vanmor gen volledig achter de vereniging stond, maar thans een andere mening is toege daan. No. 1 van de voordracht is een groothandelaar in vis met veel relaties. Hij wil zijn volle aandacht op het Noor den van het land richten en niet op het Zuiden, waardoor de vracht, die nu een grote rol speelt, geen handicap meer zal zijn ten opzichte van IJmuiden. Het is een gemeente-, een vissers- en een plaat selijk belang, dat we trachten de omzet aan de visafslag te herwinnen. De heer Boom zou de volgorde willen zien: vis sers-, gemeente- en plaatselijk belang. De heer Vlas ziet de zaak somber in. Het is van geen belang of de schol een paar cent duurder wordt, maar of het prijsverschil op de tong, dat soms 40 ct. per kilo bedraagt, kan worden weggeno men. En het binnenland koopt geen tong dat is exportwerk, waarom de zetel in IJmuiden zit. Bovendien is het ijs hier f 10 per ton duurder dan in IJmuiden. Waarom moet dat, terwijl de ijsfabriek al practisch is afgeschreven? Er is veel over gepraat, maar tot nu toe is er geen halve cent af. Zolang ook de TESO- vracht zo hoog blijft is het onbegonnen werk om met vis van Texel te concurre ren. De heer Boom vraagt zich af, waarom zo lang gewacht ls met het initiatief om markten te veroveren. Waarom is er geen overleg gepleegd met de contact commissie van de vissers? Deze is ech ter volledig door B en W. genegeerd. Moet een vreemde nu juist de man zijn om deze zaak aan te pakken? Na de uitdrukkelijke verzekering van de heer Beumkes dat het hier een proef tijd van een jaar betreft, besluit de ver gadering om het protestschrijven niet te verzenden en de resultaten met de nieu we directeur af te wachten. Veel te ver liezen is er niet. Rondvraag: De heer W. Vlas vraagt: wat doen B en W voor ons, vissers? De Zeelanders doen hier wat ze willen maar wij mogen hier geen mosselen vissen. De heer Boom antwoordt, dat deze kwestie in de Commissie van de Zuider- zeesteunwet aanhangig is gemaakt, daar wij gedupeerden van de afsluiting der Zuiderzee zijn en als zodanig alleen een vergunning kunnen verwachten. B en W staan volledig achter ons en zullen paraat zijn als ons verzoek onver hoopt mocht worden afgewezen. De heer Beumkes vreest dat het dan te laat zal zijn, aandrang uitoefenen nu de aanvraag loopt, lijkt hem juister en doel treffender. De heer Boom: Dit is ons afgeraden, afwachten lijkt ons juister. Het is zo, dat de vissers wel mosselen mogen vis sen, maar alleen voor eendenvoer. Ze krijgen pas gelegenheid om ze uit te zaaien als ze een kwantum en een per ceel toegewezen krijgen en daar zit nog al wat aan vast. De heer P. Knjnen verzoekt om er werk van te maken, dat er een boei ge plaatst wordt op het wrak van de TX 2 van Toon Eelman. Dit zal direct gebeu ren. De heer Boom zegt nog, dat men het wrak wil laten springen Diverse leden vragen hoe het met de uitkering aan Eelman staat. De heer Boom antwoordt, dat deze kwestie nog steeds niet is afgehandeld. Hij is er ech ter van overtuigd dat Eelman schade loosstelling zal krijgen. Getracht zal voorts worden om verbe tering te brengen in de prijs van de gar nalenpuf De heer Beumkes vraagt nog waarom in IJmuiden 20 ct. voor de horsmakreel wordt betaald en hier 9V2 cent. Dit is een kwestie van olie, die er uitgeperst wordt en van afgesloten con tracten. Er werd nog over geklaagd, dat wan neer het wulkenseizoen was afgesloten, het wulkenzaad door de Zeeuwse mos selvissers werd vernield. Aanbevolen werd om gelijktijdig ook het mosselen- vissen stop te zetten In deze geest werd al gewerkt. Met een woord van dank voor de aan gename besprekingen sloot de voorzitter hierop de bijeenkomst. ONDERWIJS Heden zullen door de Raad diverse be noemingen plaatsvinden. De heer A. H. Meijer, Zuidwolde, die nr. 1 op de voor dracht stond voor de benoeming van een hoofd der o.l. school te Oosterend, heeft zich teruggetrokken. Nr. 2, de heer T. A. van der Laan, Heerhugowaard, staat nr. 1 op de voordracht ter benoeming van een hoofd der o.l. school te Midden-Eier- land. REDERIJKERSKAMER U.D.I. Naar we vernemen heeft de Rederij kerskamer UDI, voor het nieuwe toneel seizoen in studie genomen de comedie in drie bedrijven „Vogel, vlieg de wereld door A. P. Dearsly, Nederlandse vertaling van Jan Teulings. Dit stuk zal op Zaterdag 17 November a.s. in „De Oranjeboom" voor het voetlicht worden gebracht. Volgende maand bestaat UDI reeds 45 jaar! KIPPENHOUDERS OPGELET! Te Lekkerkerk is in de buurtschap Schuwacht pseudo-vogelpest geconsta teerd. De geïnfecteerde kippen waren in Nijmegen gekocht. Een geval van pseu do-vogelpest deed zich ook voor te Ou- dorp (N -H.) en wel onder kippen, ge kocht in Veenendaal. Ook in de gemeen te Lopik heeft zich een geval van deze ziekte voorgedaan. JAN RÜECK DOOR TREIN GEDOOD. Op de onbewaakte overweg te Bree- zand is de heer Jan Rüeck, Den Helder, met zijn bromfiets door een trein gegre pen en op slag gedood. De heer Rüeck kampeerde ieder jaar op Texel en in De Koog was hij dan ook een bekende fi guur. Men gaf hem de ere-titel van „Va der van de kampeerders" Hij stond hun altijd met raad en daad terzijde. De heer Rüeck, die 48 jaar oud was, was ge huwd, maar had geen kinderen. Texel, 21 Augustus 1901. Nog steeds laat de regen op zich wachten, en hoe plezierig mooi weder ook moge zijn, voor de landerijen, die reeds zoo'n lan gen tijd geen voldoende vocht ontvin gen, is het minder gunstig. Menig vee houder begint gebrek te krijgen aan voldoende voedsel voor zijn vee en ziet zich daardoor, hoewel noode, dikwerf verplicht zich van een deel er van te ontdoen. De krant meldt uit Oosterend: Alge meen wordt hier tegenwoordig geklaagd over krapte van melk. De melkboeren kunnen niet meer geven wat de klanten verlangen, zoodat het gewoonlijk op een accoordje wordt geworpen. Ook uit dit oogpunt wordt alzoo sterk naar regen verlangd. Texel, 31 Aug. 1901. - Werden er reeds vroeger concessies gevraagd voor den aanleg van een tram tusschen den Burg en de haven, zonder dat er verder iets van kwam, thans wordt ons uit goede bron medegedeeld, dat de heer D. de Leeuw, te Callantsoog, aanvrage heeft gedaan bij ons gemeentebestuur om grond in gebruik te mogen hebben, ten einde 'n trambaan aan te leggen van de haven via den Burg naar de Waal. Uit dezelfde bron vernemen wij, dat indien deze tramaanleg tot stand komt en de exploitatie aan de verwachting be antwoordt, na betrekkelijk korten tijd de lijn zal worden doorgetrokken naar Oosterend en de Cocksdorp. Dat de verwezenlijking van een zoo danig plan van onberekenbaar nut en voordeel voor nagenoeg onze geheele gemeente zou zijn is iets, dat wel niet aan twijfel onderhevig geacht kan wor den. De aanvrager is genegen als waar borg, dat de plannen werkelijk ernstig gemeend zijn een som te deponeeren van f 2000, welke som, indien 5 jaren na tee- kening van het contract tusschen den Raad en den ondernemer blijkt, dat de tram nog niet in exploitatie is, door hem wordt verbeurd, aldus wordt bericht uit de Raad van 3 Sept. 1901. Raadsvergadering 3 Sept. 1901. In gekomen was een adres van den heer C. Boon Pzn en 89 anderen, alle belasting betalende ingezetenen, om het voorstel van den heer Dros (om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid een weg aan te leggen van café Burgzicht naar de haven) te steunen. Een adres van adhaesie van bedoeld request was mede ingekomen en bevatte 91 namen. De adressen gaan naar B en W om preadvies. (Een onderteekenaar van het Request heeft uitgerekend, dat een straatweg van café Burgzicht naar de haven, 2500 meter lang. en de straatweg zelf 4 me ter breed, f30,000 zal'kosten. Weg totaal 20 meter, sloot 6 meter, wordt 65000 m2. Onteigeningskosten f 1000 per ha. De klinkers kosten aan de fabriek f 17,- per 1000. Wanneer, zo vervolgt hij, we per jaar 300 werkdagen stellen met 40 wagen vrachten per dag, dan komen wij tot een aantal van 12,000 wagenvrachten. Ie dere vrachtwagen langs den nieuwen weg zal minstens heen en weer 25 mi nuten besparen. Dit geeft dus in het ge heel een besparing van 5000 uur per jaar. Wanneer men nu per uur per wa gen f 0,40 rekent, zien we dat er een be drag van f 2000 wordt gewonnen! Hoe sterk zal ook niet de verbetering gevoeld worden bij het vervoeren van duizenden stuks vee! En zou ook het vreemdelingenverkeer er niet door be vorderd worden? De schrijver voorziet, dat het deel Burgzicht-Den Burg dan ook bestraat zal worden, zoodat practi- sche voerlieden zich dan voorzien van sterkere voertuigen op veeren, wat ten gevolge zal hebben, dat men vrachten tot 2500 kg. zal kunnen vervoeren. OOSTEREND OP TEXEL Als een stille, trouwe wachter: Fors en breed rijst recht omhoog Onze eeuwenoude toren. Strelende des vreemd'hngs oog. En de linden geuren ruisend Als een bruidskrans er omheen. Wijl het kort-geknipte haagje Siert het muurtje daar beneên. Wonderlijk idyllisch dorpje. Half verscholen tussen 't groen, Gij moet met uw eigen schoonheid Wel des vreemden oog voldoen. Met uw kleurenrijke daken, Met uw straatjes, proper, net. Met uw houtbeschoten huizen, En der kind'ren klompgeklep. 'k Hoor door stille morgen luiden Zachte tonen, wonderzoet, Welkom op dit schone plekje, Welkom vreemd'ling, wees gegroet/I HUIB FEN1JN. (In „De Speelwagen", tijdschrift het bijzonder gewijd aan de historischt| schoonheid, folklore en geschiedenis Noordholland boven het IJ; voor he opgeven van nieuwe reisgenoten, hd aanvragen van proefnummers, enzj richte men zich tot Meijer's Boek- erf Handelsdrukkerij, Goudastraat 65, WorJ merveer). S. V. De Koog. Zondag was het voor De Koog weder slecht. Adsp. verloren met 4-0. De Koojl 1 met 7-1. De Koog 2 is nog niet beken', maar we hoorden van 11-0. Het spel niet zuiver. Te veel door elkaar en geer kracht genoeg om de gehele wedstrijd oj de bal Te zitten. De meesten laten het over aan de tegenstanders. Zondag a.s. gaat De Koog 1 naar Pet ten. (Zie kastje). De Koog 2 thuis tegenl SVC 2 om half 3. De adsp. zijn vrij. Veei| succes. Voor de kaarten Holland-België gelie-| ven men zich op te geven bij het be stuur. Vooral namen, daar de Bond geen genoegen neemt met het bestellen zon der meer. Texelse Boysnieuws. Boys heeft zijn eerste overwinning be-l haald, en wel een klinkende zege op De| Koog 1: 7-1. De wedstrijd was tamelijk eenzijdig! daar de Boys het merendeel in de aan-| val waren. Toch duurde het nog 20 minj eer de midvoor uit een schermutseling! voor het K-doel de keeper het nakijken! wist te geven: 1-0. Vijf minuten daarna! was de stand 3-0. De weinige aanvallen! die De Koog ondernam, leverden voorl onze achterhoede geen moeilijkheden op I Voor de rust werd nog eenmaal gescoord! In de 2e helft waren het weer de Boysl die in de aanval gingen. Er werd nog 3l maal gedoelpunt. Het tegendoelpunt, datl De Koog scoorde werd door een penalty! gemaakt daar een onzer spelers hands! maakte in het bewuste gebied. Einde: 7-l| Boys 2 bleef De Koog de baas. Onze! jongens kwamen met een 11-0 overwin-l ning naar huis. De adsp. A wonnen Zaterdag van S.V.I C. met 10-1, een prima resultaat, jongens I Tijdens deze wedstrijden hebben wijl kunnen zien, dat er nog wel gespeeldI kan worden, want werkelijk Boys, het I plaatsen enz. was beter dan de vorige! wedstrijden, maar er moet getraind wor-l den. De grote leden trainen om 8 uur, del adsp. om 7 uur. Dus Boys tot Donder-1 dag in het gymnastieklokaal. Zondag a.s.: Geel Zwart 1-Tex. Boys 1;| Tex. Boys 2-WGW 4; Oosterend-Tex.| Boys Zaterdagmiddag 4 uur. BILJET NIET INGEVULD De Texelaar P. B. werd door de poli-I tierechter te Alkmaar tot f 15 of 5 dagen I veroordeeld, omdat hij verzuimd had zijn biljet voor de landbouw-inventansa- tie in te vullen. DE ACCORDEON-REVUE, uitgaaf J. J. Lispet, Hilversum. Bij de firma J. J. Lispet, te Hilversum is een nieuw tijdschrift verschenen en wel voor accordeonspelers. In een voor woord bij het eerste nr. wordt o.a. ge zegd: De Accordeon-revue is bedoeld als communicatiemiddel en dus als voorlichtend en samenbindend orgaan voor de accordeonspelers. Naast alge meen muzikale onderwerpen, zullen I speciaal het instrument, de bespreking ervan en de muziek die er voor bestaat of nieuw verschijnt, door prominente schrijvers worden behandeld. Het eerste nummer bevat behalve ge noemd voorwoord een artikel over Ne derlandse orkesten in het buitenland; Doelbewust accordeongebruik en de be kende Belgische accordeonist Edgard Dendoux. Verder werd er geschreven j over het Accordeon Festival of Britain en het Nationaal Accordeon Solistencon cours te Hilversum. Ook vindt men er vele berichten en aankondigingen in uit binnen- en buitenland. Het tijdschrift is typografisch goed verzorgd en maakt een keurige indruk. ESPERANTO-NIEUWS De in Brazilië belangrijke „Republi-1 keinse Partij" aanvaardde in haar Al-1 gemene Vergadering een voorstel, om een wetsontwerp in te dienen bij het I Braziliaanse parlement tot invoering van het Esperanto-onderwijs in alle Brazili aanse onderwijs-inrichtingen. Het Oostenrijkse Ministerie van On derwijs subsidieerde de Onderwijs-afde- ling van de Oostenrijkse Esperantisten Federale met 1,000 shilling. De Britse Bond van Hardhorenden I (The British Assocation of the Hard of Hearing) gebruikt met groot succes het Esperanto in zijn correspondentie met zuster-organisaties in vele landen. In de volksschool St. Marien te Bonn (Duitsland) wordt Esperanto als ver plicht vak gedurende 5 uren per week onderwezen in het 5de leerjaar. 1 Brei „De k. ge Geri z.g.a 37, 1 here booi - 1 kadi P*j P' derv - F vens k. b won Was 20 ker haai Broi GE Do< We .Fl Dei 23 Eni Me de

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 2