Tweede blad Texelse Courant Oud-Kapitein Duinker beleefde de zwaarste reis van zijn leven 40 jaar geleden werd de „Ada" door orkaan overvallen Radion demonstratie Jeugdrubriek^ Loze streken van Snoekie en Bolleboks ikh eer nde be cxe De: 'rin 11 ixé. itza luy dag ttio ratie AU! em rdio joed id nfoi awe stuk :der pui ring ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 OUD-KAPITEIN DUINKER, van 1908-1933 kapitein van de N.V. TESO, en zijn oude vrienden volgen altijd met grote belangstelling onze berichten over de scheepvaart. Al hebben ze in geen jaren meer op de brug gestaan, zij leven in hart en ziel nog altijd op de zee. Als ze bij elkaar komen, aan de haven na tuurlijk, praten ze heel dikwijls over die goeie ouwe tijd. Over de „Ada" en zo. Hoe wij hem vingen heugt ons niet meer, maar een jaar geleden zei hij: „Wat zeg je nou? In September kan het spoken, man, in die maand heb ik met de „Ada" de zwaarste reis van mijn leven gemaakt. Nee, nee, dat ga ik jou nou niet vertellen, kom volgend jaar maar eens langs, dan is het precies veertig jaar geleden!" Die invitatie noteert iedere verslaggever gretig. Storm, de zee, een Texelse zeerot. Daar zit altijd kopie in. En zo klopten we dan Zaterdagochtend bij oud-kapitein Duinker aan. Hij woont in Skil. Natuurlijk, waar anders? Hij moet toch iedere dag opnieuw de boten zien binnen komen? Hij moet toch met al les goed op de hoogte blijven! Met alle plannen! En hij wil dan immers ook nog graag het zijne er van denken enzeggen. Lof ofafkeuring. Een orkaan. ,,'t Was op 30 September 1911. De „Da geraad", die m 1908 gekomen was, lag met een kapot roer in het dok en daarom voeren we met de oude „Ada" (van Hol land). We waren met een partij kalveren naar Nieuwediep gegaan. Het weer was niet kwaad. Wel woei er een vreemde wind, die allerlei richtingen zocht. Wie onzer kon denken, dat wij dien avond een reis zouden moeten maken, zoals wij nog nooit beleefd hadden en ook nooit meer beleven zouden!? Wij zouden om half acht uit Nieuwediep vertrekken, maar doordat de trein te laat aankwam gmgen we eerst om tien voor acht de haven uit. Het was amper tien over acht en we voeren dus al een behoorlijk stuk in de richting van Ouweskil, toen plotse ling, recht van voren, een vliegende or kaan ja dat was het uit het noord noor doosten ons overviel. Ons kompas- licht, de seinlichten en het toplicht, al les ging eensklaps uit. Het werd zo don ker als de nacht, je kon geen hand voor ogen zien. We (stuurman C. Koopman en ik) wisten de „Ada", door te letten op de richting van de rook uit de schoor steen, recht op de wind te houden. Koopman stond aan het roer, ik op de brug. £n wij hielden hem recht. Dat is ons geluk geweest, anders was er geen spaan van terecht gekomen. De vloer van de voorkajuit lag er helemaal uit. Aan boord waren weimg passagiers: Jan Kooi lag op zijn kmeen op de vloer van de kajuit, vier onderwijzeressen, die te rugkwamen van een cursus in Nieuwe diep, Kasper Tuinder en Willem Dijker zaten achter het glazen schot, onder de brug. De hofmeesteres, mej. Roeper, „Neel van de Boot", had het niet druk Jurrie Beumkes was al conducteur, ma chinist was Willem Kaan, stoker op die reis Jan Kaan en C. Duinker was dek- knecht. Om 9,15 schoten we de haven van Ouweskil binnen. Op het laatst hadden wij namelijk een licht gezien en koer sten daar toen op af. We hadden eerst gedacht aat het 't licht van de Sluis was, we waren dus harder opgeschoten dan we verwacht hadden. „Ik ben blij, dat jullie er zijn!" zei di recteur Stompff. „Kapitein was je met bang?" vroeg de hofmeesteres. „Bang ben ik nooit geweest", ant woordde ik. Ze zei: „Ik dacht, we gaan allemaal naar de kelder". „En kon u niet terugkeren?" „Weineen, we zouden dan groot ge vaar hebben gelopen om te pletter te slaan op de Helders stenen. Daar lagen al een paar vletten in diggelenHet was noodweer. De Ouweskilders liepen angstig over de dijk en tuurden alsmaar in de donkerte van de zee, of ze de .Ada misschien mochten gewaar worden. Soms moesten zij opzij springen voor een tak van een boom, voor pannen, waar van het regende. Het dak van de kerke- kamer kwam in de bleek van schoenma ker Van der Wielen neer". Kapitein Duinker pauseert even. Onze blik volgend zegt hij: „Dat schilderij stelt de redding voor van de Egmonder Bom, die op 24 Maart 1895 voor Skil in moeilijkheden kwam. Daar hebben we toen met de TX 119 de zes opvarenden van gered. De Koningin heeft mij daar voor met een bronzen medaille be loond". Hij staat op en keert even later met drie medailles terug: een zilveren van de Koning der Belgen, omdat hij 10 mensen had gered van een Belgische stoomtrawler, die op de Noordzee ver ging De redding geschiedde met hun eigen schuit, de TX 152. In totaal heeft hij 43 mensen van een wisse dood ge red! Een andere zilveren medaille werd hem op de borst gespeld toen hij na 25 jaar afscheid nam van de TESO. Hem werd toen de zilveren medaille verleend, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Veertig jaar geleden. Op de krant heb ben wij een oude jaargang met het ge tal 1911 te voorschijn gehaald en in het nummer van Donderdag 5 October lazen We: „Dat De Dageraad" werkelijk in eene dringende behoefte van beter vervoer heeft voorziein, ondervonden de reizi gers, die Zaterdag jl. met „de Ada" den laatsten tocht van Helder naar de Ha ven alhier maakten. Door den hevigen storm was die overtocht niet zonder ge vaar en waren allen verheugd behouden in de Haven aan te landen". Hoe bar het weer was illustreren ook de volgende rampen: Van de stoomloodsboot „Hellevoet- sluis" sloegen vier opvarenden over boord en verdronken; bij Terheyde strandde het s.s. „Solo", de 39 opvaren den werden in drie tochten gered; De Russische bark „City of Benaren" sloeg te Westkappelle op de zeedijk; elf per sonen werden gered, negen leden van de bemanning verloren het leven; te Oost- kapelle sloeg een vissersboot tegen een paalhoofd, twee van de zeven opvaren den verdronken; bij Willemstad zonk een schip, de schipper, zijn vrouw en 2 kinderen kwamen om; in het Volkerak werden twee sleepboten tegen de dijk geworpen, negen doden, te Dintelsor kwamen twee tjalkschepen zonder be manning aandrijven, er werden 2 lijken geborgen. Het s.s. „Willy" verging in de Noordzee. De equipage, 17 man, werd gered. De stoomtrawler IJM. 50, Rot terdam, strandde op het zgn. Essenveld. De Vlielandse loodskotter No. 1 strand de op de Noord-Oosthoek. „Telkens nieuwe berichten van onhei len komen tot ons. Wat betekent bij de ze grote ellende der zee de schade hiel en daar aangericht aan huizen, daken, tuinen? Er wordt ternauwernood meer acht op geslagen, waar ieder vervuld is van de ongelukken op zee, de ongeluk ken, die men heden reeds hoorde en die, welke men vreest nog te zullen horen". In de dijk van de P. H. Polder werd een groot gat geslagen en aan het Horn- tje werd nogal enige materieele schade aangericht door het wegslaan van stei gers en het op de stenen geraken van een bak en een aakje, terwijl een vlet, aan de binnenkant van dijk gelegen, ge heel over de dijk waaide. Te De Cocksdorp werd de timmer manswerkplaats van de heren Vlaming en Buis, die pas gereed was, tegen de grond gesmakt. De postschipper Buijs kon de volgende ochtend, Zondag 1 Oc tober 1911, niet op tijd naar Vlieland vertrekken, daar de uitgang der Rogge- sloot door de storm was dichtgeslagen. Over heel Texel werd aan woningen veel schade aangericht: pannen werden weggerukt, schoorstenen omvergewor pen, ruiten ingedrukt en gaten in de da ken geslagen. Kapitein Duinker voert door zijn praatje ongetwijfeld weer zeer vele Texelaars in gedachten terug naar die angstige uren, waarin zovele levens wer den afgesneden. En geloof ons: Kapitein Duinker, Jurrie Beumkes en de ande ren, die thans nog in leven zijn van hen, die die barre tocht meemaakten, zal het altoos een wonder blijven, dat ze het le ven er toen hebben afgebracht. Het spreekt vanzelf, dat de moed, het kloeke optreden van de kapitein en de stuur man van het grootste belang zijn ge weest. Daardoor kan TESO er op bogen, dat haar oudste conducteur reeds van de oprichting af in haar dienst is!. SCHOUW IN EIERLAND De Schouw over de sloten van polder Eierland zal worden gehouden op Zater dag 6 October a.s. HOUT OP VLIELAND De Harlinger Courant schreef Woens dag. De wind is weer een paar keren in de „juttershoek" geweest Op Vlieland spoelde er hout aan en een baaltje rub ber. DAMMEN Eilandcompetitie. Nog even wil ik de betrokken bestu ren er aan herinneren, dat zij Dinsdag 2 October in Hotel De Graaf worden ver wacht om de op handen zijnde eiland- competitie te bespreken. Uw aanwezig heid is dus zeer gewenst, opdat ook uw belangen zo goed mogelijk behartigd worden. De Competitieleider. BRIEF UIT ASSEN De heer C. Mets, een der organisato ren van de Texel-Assen dag, welke naar velen hopen een traditie zal worden, ontving een zeer hartelijk schrijven van de reiscommissie van het Asser Mannen koor. „Het heeft de leden van het koor en vooral hun dames zo best voldaan, dat wij met genoegen aan deze dagen zullen terugdenken. Ook de onderlinge band tussen de leden is nog hechter geworden dan hij reeds was. Wij willen u dan ook nogmaals namens het gehele koor harte lijk dank zeggen voor de prettige samen werking met u en uw werkcommissie en voor de gastvrijheid van de pleegouders. Zonder de medewerking van de laatsten was u natuurlijk niet geslaagd. Wilt u de hartelijke groeten overbrengen aan alle pleegouders en aan uw comité van de le den en directeur van het Asser Mannen koor? Wij hopen spoedig in de gelegen heid te komen u dit alles te vergoeden. Tot ziens!" Sportnieuws SVC. Morgen het le om 2,30 uur thuis tegen AGSV. Het 2e naar De Koog 2. Zorgen allen voor de punten? De adsp. zijn vrij. S. V. Oosterend. Geel-Zwart won met 5-1. Morgen te gen Zeemacht! Zorgen jullie voor een verrassing? Oosterend A krijgt vanmid dag bezoek van Boys A. Het handbal elftal speelt morgen om 3 uur thuis te gen GDS 2. Dames, er kan gewonnen worden! Texelse Boysnieuws. Zondag speelt Boys 1 uit tegen Geel- Zwart 1. Dit is een zware tegenstander, Boys, dus is aanpakken gewenst. Ver trek om 11,15 uur van de Groeneplaats. Het 2e speelt thuis tegen WGW 4. Wat of dit voor een elftal is weet ik niet, daarom Boys, zit er van het begin af aan op. De adsp. moeten Zaterdag middag bij Oosterend op bezoek. Ver trek om 3 uur vanaf de hoek van De Zwaan per fiets. De wedstrijd begint om 4 uur. De elftallen zijn in het kastje bekend gemaakt. De leden van buiten Den Burg worden berichtkaarten toegezonden. S.V. Texel Zondag (morgen): 4e kl. A: RKAFC-Bergen; Texel-DTS; Schagen-Grashoppers; ZAP-Vrone; Wa tervogels-Succes; Oudesluis-VZV. Afd. N.H., Res. 2D: DTS 2-Texel 2; Kaagvogels 2-Oudesluis 2; SRC 2-Wa- tervogels 2. Res. E: Schagen 3-Texel 3, om 10 uur. Adsp. J.: Zaterdagmiddag 4 uur Texel C-ZDH. Adsp. K.: Schagen A-Texel A, om 9 u. Voor de 4e klas staan weer spannende wedstrijden te wachten. Het wordt hoog tijd dat we eens uit een ander vaatje gaan tappen. Niet alleen dat we voor steeds groter moeilijkheden komen te staan doordat andere clubs punten ver zamelen, maar als ook het moreel van de ploeg verloren zou gaan, zou de op dracht om ons los te werken te zwaar kunnen worden. Het móét kunnen! Be denk dat de publieke belangstelling voor ons een belangrijke factor is. Door uw spel zal die groter moeten worden. Succes dan Texell. Texel 2 zal in Oudkarpel geen zacht kostje zijn, houdt daar rekening mede! Texel 3 moet vroeg op stap, maar er is een kansje op minder doelpunten tegen deze keer. Texel C-ZDH: doe je best, jongens (Za terdag). Texel A gaat naar Schagen A. Moet ook al met de eerste boot. Zal je je niet verslapen, Gerard? Binnenkort, d.w.z. vanaf Woensdag 10 October a.s. wordt er bij ongunstig weer in het gymlokaal getraind, dat betekent dus gymschoenen meenemen en in het kastje kijken waar getraind wordt. Adsp. trainen vanaf die datum in het gymlokaal van 6,30-7,30, ook Woens dagsavonds. RECENSIE Op een regenachtige Zondagmiddag hebben wij ons geamuseerd met „De goochelkunst en haar geheimen" door Larette. Verbluffende trucs, die iedereen kan leren. Uitgegeven door N.V. Kosmos te Amsterdam, geb. f 4,50. Larette schrijft: De wereld wil bedro gen zijn De wetenschap van de mislei ding is de hele grondslag van het goo chelen. Zij beoogt die invloeden te ont dekken en te ontwikkelen, die de toe schouwers op een dwaalspoor kunnen brengen en hen doen falen ten opzichte van hetgeen zij zien. Het publiek wordt door woorden en gebaren zo beïnvloed, dat het gelooft een voorwerp op een ze kere plaats te hebben zien liggen, ter wijl dit reeds naar een ander punt is overgebracht. M.a.w.: het publiek ziet, wat ne 1 gebeurt, maar het ziet niet wat wel plaats vindt. De goochelaar spiegelt zijn toeschouwers een schijn- handeling voor in plaats van een werke lijke Slechts het eerste deel is een logi sche handeling, het tweede gedeelte is slechts schijn". Voor goochelaars hebben wij respect! Vooral de moderne kunst is er op gericht niet alleen verbazing te verwekken doch meer nog geestige situaties te scheppen. En gezonde humor heeft nimmer zijn uitwerking op de mens gemist. Het boek geeft een duidelijke, geïllus treerde, beschrijving van een groot aan tal goochelkunsten. Het begon al met een glas, dat een goeie goochelaar zo maar van tafel kan laten rollen, zonder dat het op de grond met stoffer en blik bij elkaar behoeft te worden geveegd. Wij vroegen onze (dierbare) wederhelft om een glas, maar zij weigerde prompt. Zij stond voor de gevolgen van ons „ex periment' niet in. Toen hebben wij dat boek diep teleurgesteld dichtgeklapt, want wij voelden ons in onze waardig heid gekrenkt. Niet alleen voor een goochelaar, maar nog meer voor een ad- spirant-goochelaar dient men alle res pect te hebben, al was het alleen reeds om zijn ijzeren wil, dit vak onder de knie te krijgen. WACHTEN OP INVENTARIS De nieuwe N. H. kerk te De Waal is gereed, het wachten is nog op de komst van de inventaris (banken, etc.) ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt 10 October, niet 3 Oct. weer zit ting. Voor buiten Den Burg van half 2 tot half 3 en voor Den Burg van 3 tot 4 uur. BRIDGE Het bridgeseizoen is Donderdagavond geopend met een zeer geanimeerde ver gadering, waarna een onderlinge drive volgde. De verwachting is, dat de com petitie met minstens 12 nieuwe leden kan worden gespeeld, zodat de speel avonden nog gezelliger beloven te wor den. Immers, hoe meer zielen, hoe meer vreugd! Met algemene stemmen werd de heer J. Bruin gekozen tot plaatsvervan gend voorzitter, aangezien de heer Ide- ma nog steeds in het Ziekenhuis ver toeft. Besloten is de clubavonden op Woensdag te houden, de eerste is dus 3 October a.s. Hier volgt de uitslag van de drive: A.: 1. Dhr Mantje-Venema 38V2pt 2. Echtpaar Beemsterboer 36 pt 3V2. Echtpaar Wilkens 33 pt 3V2. Echtpaar Jouwersma 33 pt 5. Echtpaar J. Bruin 32 te pt 6. Echtpaar Vervoort 31V2 pt 7. Mw. de Graaf-dhr Jonge jan 26 pt 8. Echtpaar v. d. Heerik 24 te pt B.: 1. Dhr Vennik-H. List 38 pt 2. Echtpaar Slort 35 te pt 3. Dhr v. Santen-v. Lente 34 pt 4. Dhr Koom-Kok 33V2 pt 5. Dhr Roeper-v. d. Werf 30Vt pt 6. Dhr Dob-Bos 28 pt 7. Dhr Stolk-Wessels 26 te pt 8. Dhr Oosterhaven-Doornbos 26 pt F1LMNIEUWS „JOPIE SLIM" In Texels Bioscoop Theater draait een Kinderfilm. Jopie Slim is de titel. Een amusante geschiedenis van een stel kin deren, die ontdekken dat een tas met kostbare documenten aan een buiten lands gezant wordt ontstolen. Zij willen de tas weer in zijn bezit stellen, maar dat valt niet mee. Veel spannende avontu ren moeten zij beleven, waarbij zij de tas zelf nog weer eens kwijtraken aan de spionnen, maar na 'n angstige tocht in het vliegtuig van de spionnenbende be reiken zij juist voor het vertrek van de gezant het vliegveld om hem de docu menten ter hand te stellen. „ONVERBREEKBARE BANDEN" Wat kan er gebeuren als een aangeno men kind over zijn herkomst wordt in gelicht? En vooral als het op de on-ele- gante manier gebeurt als Joan in deze film doet? Het probleem, dat hier aan geroerd wordt kan uiteraard nog ande re en tragischer conflicten oproepen, dan die welke hier naar voren worden ge bracht. Evenals in andere Amerikaanse films worden de scherpste kanten van de problemen afgerond naar de oplossingen, die het gemakkelijkst door het gevoel worden aanvaard. De film wordt uitste kend gespeeld. Neerlands Nieuws. O.a.: „Harpoons" voor de Marine lucht vaartdienst arriveren op Valkenburg. Internationaal concours hippique te Rotterdam. Buitenlands Nieuws. O.a.: De vredesconferentie te San Francisco. Engeland kiest schoonheids koningin. Straalbommenwerper in re cordtijd over de oceaan. Het million- nairsfeest in Venetie. „Zoveel hoofden, zoveel zinnen", maar de Texelse dames, die de Radion- propaganda-,, voorstellingen" in het „Ca sino" hebben bijgewoond, schaarden zich allen met groot enthousiasme rond dat wondermiddel dat Radion heet. Ach.... die goochelaar. De man, die u en ons bij de neus wil nemen endaarin al- tij d wel slaagt ook. Radion bedriegt niét. Dat werd overduidelijk gedemon streerd. Het gaf een wasje weg, dat re sulteerde in een Witter dan Wit-effect. De dames rekten zich om meer mee te genieten van die reuze prestatie die Pres to en Radion leverden. Ja, die demon stratie slaagde volkomen. „Oh! ging het (van verrukking en bewondering) door de tot in alle hoeken gevulde zaal! De zaal was er vol van en het publiek was er vol van. En het Radion-team met de welbespraakte demonstratrice, mevr. Kleijn, waren dan ook erg met dit suc ces in hun schik. Uit volle borst vielen de dames bij met het schone lied (wijze Jingle Bells): De was in vroeger tijd Gaf enkel narigheid; Zo'n moegesloofde boenslavin Werd niet bepaald benijd. Die nare tijd is heen! Ja, heus, voor iedereen Kan wasdag nu een feestdag zijn, Want Radion wast alléén! Wie over het resultaat van Radion met tevreden mocht zijn krijgt tweemaal de prijs van een pak Radion terugbetaald. Het nut van deze demonstratie was groot (behalve dan voor de textiel-in- dustne.Door haar instructieve ka rakter droeg zij er belangrijk toe bij verbetering te brengen in de wasge- woonten, waarvan vaak een niet onbe langrijke texielbesparing het gevolg zal kunnen zijn. Antwoord werd gegeven op tal van vragen: hoeveel Radion heb ik nodig? Hoe benandel ik het witgoed? Het ge kleurd goed, de natuurzijde, rayon, ny lon e.d. Hoe behandel ik wollen goed? (Neem voor het wassen van wollen goed de maat!) Er werden heel wat vragen gesteld en duidelijk beantwoord. Presto is niet alleen ideaal voor de afwas, maar ook voor het verwijderen van vet-, vruchten-, koffie-, chocolade-, thee- en andere nare, hardnekkige vlekken. Ge adviseerd werd: prop de wasketel nooit TE vol, volg de Radion-methode, beves tig een katoenen doek in de ketel of teil om eventuele vlekken te voorkomen. Haal hei goed schuin door de wringer. Gedemonstreerd werd hoe men sjaals in een minimum van tijd droogt door ze in een badhanddoek te wikkelen en flink aan te duwen. Een Texelse dame schrok, toen zij in het vochtige wasgoed, dat juist de diver se behandelingen achter de rug had, kleine rode stipjes ontdekte. Antwoord Natuurverschijnsel, is zgn. airborn- schimmel. Komen ook in andere kleuren voor. Van belang was ook het feit, dat Rad ion bestanddelen bezit, welke de in vloed van schraal water overwinnen. Vermelden we nog, dat de aanwezigen koffie met koek of limonade geoffreerd werd, dat de goochelaar de dames een zeer genoeglijk half uurtje bezorgde en dat men allemaal mocht deelnemen aan een grote loterij met vele prijzen. En als klap op de vuurpijl: de dames werden allemaal per gratis bus huiswaarts gere den. Bij de uitgang kreeg een ieder nog 'n kaart, aan de hand waarvan men alle gewenste adviezen kan inwinnen, want daartoe heeft Radion een speciaal Ad vies Bureau in het leven geroepen. Gelooft u ons: alle wasvrouwen kun nen de a.s. Maandag (De Texelse was dag) nauwelijks afwachten! Nr. 154. WIM EN WILLY ZOER Si Zij wonen Oudeschild 187. Willy is 18 Augustus 9 jaar geworden en toen heeft ze een fiets gekregen. Wat was ze daar blij mee! Wim heeft Donderdag 20 September zijn 11de verjaardag gevierd. Autorijden is zijn grootste lief hebberij en met zijn vrienden kunt ge hem dikwijls een fijne fietstocht zien maken. 153. WIM ZIJM Wim woont Haven 33, Oudeschild. Hij viert heden, Zaterdag 29 September, zijn zevende verjaardag. Wim vindt het erg fijn als hij met zijn vader, die schip per is, mee mag varen! En hij gaat iede re dag met de wagen van Dalmeijer naar de melkkoeien. Hij staat nog in twijfel of hij boer of schipper zal worden. Zijn zusje viert vandaag natuurlijk ook feest en daarom mocht ze samen met Wim op de kiek! Veel plezier vandaag! 33. Tevergeefs evenwel, de dienders haalden het bootje onverbiddelijk in. Maar nu gebeurde er meteen iets vrese lijks. Een der agenten trok zijn revolver en schoot in de lucht. Bolleboks schrok zich 'n aap en trok van de weeromstuit het stuurrad drie slagen in de rondte, zodat het bootje rechts-uit-de-flank maakte en regelrecht de kant op vloog, pal voor de wielen van de agenten, die er tegenaan botsten en als tweedekkers de lucht in vlogen. 34. De lange, die door de schok voor de zoveelste keer in het water gevallen was, kroop er uit, juist op het moment dat de dienders, vergezeld van rijwiel onderdelen, de aarde weer bereikten. Snoekie wou de benen nemen, maar de lange zei: „Nee, Snoekie, dat is niet net jes. We kunnen die arme jongens niet zo maar laten liggen. Ze zijn per slot van rekening 't slachtoffer van hun plicht". Ontroerd over zijn eigen grootmoe digheid snoot de lange nadrukkelijk zijn neus.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 3