Cjroen 'ZwartsJexels in het harL, Jp de „Temito toont de Texelse zakenman het beste van het heste kis de koopkracht van het publiek de jeestkracht van de eilandelijke mid denstanders evenaart zal het waar achtig wel gaan Het gezegde „Schrijf maar op" Is voor de middenstand een strop. De Oosterender Trekvogels hebben de wind in de vleugels VOENSDAG 10 OCTOBER 1951 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6570 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. DE LAATSTE MIDDENSTANDSTEN- 'OONSTELLING vond plaats in 't jaar 927. Texel is niet rijk aan tentoonstel- jigen en dat is jammer. Tentoonstellin- en zijn van grote waarde voor verst er- ing van de band tussen Koning Klant n de zakenman. Daarom was het een oedc gedachte om de „Temito" in het :ven te roepen. Deze duurt slechts een 'eek. Wij kunnen u vertellen, dat alle eelnemers hun beste beentje hebben oorgezet om hier het beste van het bes te kunnen tonen. Vele uren is er ge- erkt om de stands in orde te krijgen. velen werd het zelfs nachtwerk, ie een wilde nog beter voor de dag ko- ïen dan de ander en zulk een streven is el het beste bewijs, dat onze Texelse liddenstanders hart voor hun zaak heb- en, dat zij de moeilijkheden van de te- enwoordige tijd fier het hoofd wensen bieden Zij tonen en dat is juist zo belang- ijk dat de Texelse Middenstand ie- ere concurrentie kan weerstaan; dat jer op het „geïsoleerde" eiland te kust n te keur gekocht kan worden wat men lödig heeft. Wij twijfelen niet of de „Te- uto", zoals de tentoonstelling heet, zal uizenden Texelaars trekken. De entree edraagt slechts een kwartje. U zult de- e show niet mogen missen. Wie thuis lijft zal daar werkelijk spijt van heb- en. Op de „Temito" ziet u vele nieuwe itvindingen. Daar wilt u tocty ook van p de hocgte gebracht worden? Uitvin- ingen, die zeker onze grootste aandacht erdienen! De opening. Namens de organiserende Midden- tandsveremgingen heette de heer C. J. .d. Kooi allen van harte welkom, in het ijzonder burgemeester en mevrouw De [oning en de beide wethouders, de he en S. de Waard en Th. R. Hin en hun chtgenoten. Spreker sprak zijn zeer rote voldoening uit over de aanwezig- leid van het Dagelijks Bestuur onzer ïmeente, temeer omdat onze Midden- tanders nogal eens in het hoekje zitten raar mei liever niet vertoeft! Onze roep, zo vervolgde hij, verdient zeker oveel waardering als de andere groe ien Ons land telt 200,000 Middenstands- edrijven. Als wij aannemen, dat in ie- er bedrijf 2 personen werkzaam zijn, omen wij op een totaal van anderhalf ïillioen Nederlanders, die tot de Mid- enstandskringen behoren. Het doel van onze „Temito" is onze 'excise bevolking te tonen, dat de exelse middenstand zeer zeker in staat haar te bieden wat zij nodig heeft, ja uimschoots aan alle eisen en verlan- (Ingezonden Mededeling). om op te knappen I ens kan voldoen. Hierop nam burgemeester De Koning iet woord. Door zijn openingswoord in et speciale nummer van de „Temito", Saterdag huis aan huis verspreid, had ij zichzelf al min of meer het gras voor e voeten weggemaaid. Hij zeide, dat hij e uitnodiging deze tentoonstelling te •n| penen, met graagte had aanvaard. De liddenstanders voelen zich wel eens met st« erug tegen de muur gedrongen, welnu, s togen zij dan steeds de nodige strijdlust il ezitten om de aanvallen het hoofd te oe- uanen bieden! Dank zij de samenwer- is mg kon deze tentoonstelling worden eorgamseerd waarvoor de speciale aan- acht van heel Texel wordt gevraagd. )oor de plaatselijke situatie kan nog heel eel goeds en belangrijks zijn wegge ld, mits men ook zijn kansen weet te rijpen." Namens het gemeentebestuur wenste 'urgemeester De Koning allen een groot ucces. IOOG WATER TER REDE VAN TEXEL Aan het strand is het ongeveer 1 uur prder hong water 10 Oct. 4,44 en 5,17. 11 Oct. 6,16 en .40. 12 Oct. 7,28 en 7,34. Wat er te zien is. Met de vele bezoekers zijn we de prachtige stands gaan bekijken: Stand T N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing. Een 900 kilo zware wals, gebouwd door Joh. Moes en Zoon's machinefabriek, pro beert daar een „Epeda" matras tot moes te rijden. De zware machine gaat dui zend en eenmaal over die matras, maar zodra de wals voorbij is veert hij weer in alle kracht op. Het binnenwerk van iedere „Epeda" matras is van zulk een onverwoestbare kwaliteit. Stand 2: Ook Vlessing. „Een Pfaff is af", de naaimachine met de wereldrepu tatie. „De hartewens van iedere huis moeder". Zo staat daar en wie twijfelt daaraan? 12 Mogelijkheden met één en dezelfde machine. De technici hebben het ver gebracht! Vanaf Donderdag wordt deze machine door een vrouwelij ke expert van de Overkant gedemon streerd, Stand 3: Even voor de opening had den we horen roepen „Lutterman, tele foon!" Moest natuurlijk zijn. „Lutter man voor tegelwerk!" Hier een aanrecht welke geheel uit tegels is opgebouwd. Een speciale harde soort tegel, zuurvrij, vorstvrij en vetvrij. „Wat kost-ie?" vroeg een dame. „Niet duurder dan gra niet, maar wel duurzamer!" kwam prompt het antwoord. U ziet hier ook een keurige schoorsteenmantel. Ge zoudt hier in een gemakkelijke stoel willen neervallen, pantoffels aan, krant in de handen en sigaar in het hoofd, want de haard brandt heerlijk, maar. ge moet weer verder naar Stand 4: De dames ke ken hier hun ogen uit aan de keur-col- lectie corsebten en BH'tjes. J. G. Dekker. (Zie elders verslag over de speciale avond). Twin Sets, rokken, schippers truien, enz. enz. sierden het andere deel van deze stand. Twin Sets, en schip perstruien, voor elck wat wils dus, even als Stand 5, waar de heren gebroeders M. en A. J. Vonk u Mobylettes en Am- stel pius VAP-motor tonen. Tot diep in het hart, want een der motoren is fi naal doorgezaagd. U kunt dus prachtig zien, hoe alles in zo'n klein, vernuftig machientje werkt en.dat u geen kat in de zak koopt! „Wij hebben de hon derdste Mobylette reeds geleverd", al dus een der firmanten, die ook nog even de aandacht vestigde op de serie luxe fietsen. Onze VVV liet op stand 6 zien hoeveel geld de loenst op hpt Gouden Boltje brengt en wie daar allemaal van profite ren. „Het zou daarom prettig zijn als een ieder ook de vereniging, die dit toe risme stimuleert, steunt!" zo leest ge op de brochure. Martien Bakker demonstreert u in stand 7 de onverwoestbaarheid van de Rodokappen. Uw oor wordt gestreeld door de nieuwste automatische Philips Platenwisselaar. Alle soorten radio's, wasmachines, waaronder de AEG, die door Bakker de grote tegenhanger van de Hoover wordt genoemd. „Reeds bijna 50 jaar bekend en vertrouwd over heel Texel". Aldus kondigt de Fa. Frans Ze gel Kzn. haar stands 8 en 9 aan. Moder ne huiskamers, slaapkamers in diverse prijzen, complete keukens met wasma chine, eetservies van het fijnste Franse porcelein, kinderwagens van Van Delft, die terecht patent heeft op de wielen met kogellagers, u stuurt ze met een pink. Hollandia lingerie, een keurcollectie wol en Delanakleding, pullmanmatrassen, he renkleding, KLM overalls, iets duurder in prijs, maar op de duur veel goedkoper. Krimpvrij! Ulsters, welke een staaltje zijn van knap kleermakers werk. Dros Magazijn zal vooral de jeugd van 18-80 onweerstaanbaar trekken. Leden van Motorclub „Texel" rezen de haren te bergen, toen mevrouw Van der Kooi een speelgoedmotorfietsje over een tafel liet rijden. Fantastische toeren. Een auto reed met gang naar de tafelrand, maar op het allerlaatste ogenblik veran derde nij van richting. Hoe kon dat nou? zeiden wij met open mond. Men blies op een andere auto en daardoor begon die te racen en al blazend kwam het din getje ook weer tot stilstand. Ook de poppen, beren en paardjes, die netjes op hun stellingen bleven staan, snapten daar niets van. Stand 11: Bakker's Ijzerhandel krijgt zeker 'n bijzondere pluim van alle prac- tische huisvrouwen, wie het ondanks al hun practische kennis reeds honderdmaal in hun leven overkwam, dat de melk over de pan vloog.Stelt u dan ook, zo adviseren wij de dames, een melk- wacht aan. Voor een goeie riks kan u niks meer gebeuren. Ziet 'm werken! Butagasstraalkacheltje, dat slechts 5 ct. per uur kost en heerlijk warm is. Juist voor de kille avonden! Radiator voor permanente verwarming, Etna-gasfor- nuis, schemerlampje voor Butagas, (Ingezonden mededeling). Shellgas in fles, die slechts twee kilo weegt en waar men op karwei de hele dag plezier van heeft bij het solderen en verven. Wie zal nu nog een fles van 25 kilo met meterslange slang meevoeren? Busjes hangt men aan de ladder, enz. Wordt uit grote fles bijgevuld. In stand 12 van Drukkerij Brugemann drukte de heer R. Kalis toegangsbewij zen. We -hopen, dat hij het erg druk krijgt! Uw vulpen werd tevens in een wip gerepareerd. Stand 13. J. Witvliet Azn's Repara tiebedrijf heeft in eigen werkplaats een hydraulische pers gemaakt. Drukvermo- gen 12,000 kg Een practisoh werktuig voor alle kleine werkplaatsen zoals ga rages, autobedrijven en wellicht .ook voor rijwielherstellers. De pers speelde met een as van 3,5 cm. dikte. De leken die er naar stonden te kijken, begrepen er niets van. „Oliedruk", verduidelijkte de heer Witvliet, maar dat was vele bui tenstaanders nog potjeslatijn. Vele huis vrouwen hadden open oog voor de kook platen, die als nieuw de vlakdraai-in- richting hadden verlaten. In stand 14 bracht Van der Kooi's Le- vensmiddclcnbedrijf een zeer geslaagde wijnkelder. Daar werd menig glaasje geproefd cn de proevers zeiden allemaal: „Dat smaakt! Zuivere importwijn bleek niet te vervangen. Zacht en toch niet kinderachtig. Een speciale vertegen woordiger van de Kempinski wijnen had terecht geschilderd: „Vive le vin de France". (Jan Brusse kan u daar nog veel meer van vertellen! „Paris vous par- le!"). Was het een wonder, dat het kleine paardje, dat in de aangrenzende stand 15 van J. Zwan stond, wat diep in 't glaas je had gekeken? Het dier danste als een dolleman. Veel rustiger keken de wollen lammetjes, van zuiver Texels lamsvel vervaardigd, u aan. De zeehonden had den hun mooiste velletjes vrijwillig af gestaan voor deze show en daar had Zwan prachtige tasjes, pantoffeltjes enz. van gemaakt. „Texel de Parel der Wad deneilanden" staat op ieder kaartje, dat het artikel als souvenir begeleidt. Pracht reclame, want die lammetjes kunt u reeds over de hele wijde wereld ontmoeten. Stand 16 trok wel zeer sterk de aan dacht van onze wethouder van Weder opbouw: hij genoot zichtbaar bij het zien van die piaohtige bouwmaterialen, wel ke J. C. Rab in Brandstoffen en Bouw materialen C.V. tentoongesteld had. Fraaie stenen. Uit eigen betonfabriek stalramen, ramen voor woningen, bui zen, tegels van 50 tot 10 cm. diameter, trottoirtegels en trottoirbanden. Van as best kunnen duizend en een artikelen worden gemaakt, een goot van asbest behoeft men niet te verven, verteert niet, groeit niet aan. We zagen spul waarmede ge muren waterdicht maakt. De stand was natuurlijk uit eigen mate riaal opgebouwd. De stand van de heer Hamcrslag's Ac- cumulatorenbedrijf toont u hoe een accu in elkaar zit. Een oude batterij en daar naast de nieuwe elementen. Brandblus- apparaat, motor- en radio-accu, en trac- liebatiterijen. De stand 17 van Jac. Bruin, „ook voor reparaties" pronktmet prachtige naai machines, zoals Necchie, Kohier en Fri- dor. Husqvarna zigzag, enz. Zijn demon straties zijn zeer leerzaam. Stand 18 van de heer Jac. Ilin toont ons een zee van bloemen, een bloemen- paradijsje. In een boomtak ontdekten we zowaar reeds bloemknoppen voor „ankommt-nd jaar". Mevr. W. J. de WaalKoning wees ons in haar stand 19 allereerst op de prachtige dameskoffers met zijdevoe- ring, emigranten kunnen hier hun kof fers uitzoeken, de sterkste hond houdt ge aan het lijntje door materiaal uit de ze stand, de jongens en handballende meisjes waren weg van de ballen en an dere sportartikelen, rels-necessaires sug gereerden u „Had ik mijn vacantie nog maar voor de boeg", maar denk aan de bloemknoppen van stand-annex: vol gend jaar komt die vacantie weer en ei genlijk is zo'n necessaire voor iedere kleine trip onontbeerlijk, voorts zijn er actetassen, kindertasjes, damestassen, portefeuilles in het betere genre. „Het Kleuterhuis" pronkt met een vol ledige baby-uitzet. Baby-pakjes, baby jurkjes, manteltjes, enz. Voor wiegeling en kleuter alles te vinden wat u zoekt. Stand 21 Bakker's Ijzerhandel, bezit een keur van gereedschappen, van de zware betonschaar tot het vederlichte sleutelvijltje toe. Gereedschappen voor elk bedrijf: voor timmerlieden, smeden, loodgieters, metselaars, schilders, elee- triciens, en niet te vergeten voor allen die zélf hun karweitjes opknappen. In Hotel Texel heeft Mantje als slag zin gekozen: „Voor een schoen met goe de pasvorm naar Klaas Mantje". Maar hij heeft meer op zijn repertoire: leder waren, uurwerken, goud- en zilverwer ken. Horloges met uur, dag en datum. En een wonderspiegel! Stand 24 van „Het Woonhuis" is eveneens met grote zorg en vakman schap samengesteld. Prachtige tapijten, meubels in vele soorten, van eiken tot mahonie. Diverse soorten Old Finish klein meubelen zoals bijzetstoeltjes, kloostertafeltjes, clubjes. De meubelen worden, zo werd de bezoekers verzekerd op eigen stoffeerderij gestoffeerd Mooi is ook de collectie slaapkamers, de Gotische kamer spant daarbij wel de kroor. Ook werd onze speciale aandacht gevestigd op de binnenvering der bed- stellen. Dekens, kretonse en bekledings- stoffen varen ook in mooie collectie bij een. Vrolijke dessins. In stand 25 van Fa. J. M. Moerbeek is een speciale herfst-etalage ge maakt. Onze dames zullen hier water tanden door de prachtige collectie stof fen voor het nieuwe jaargetij. Japonnen en mantels. Ook de heren-modeartikelen mogen e: zijn! „Reeds meer dan 40 jaren herenkleding" leest ge. Stand 23 van Jan Agter en zijn mede werkers is trots op zijn Drusan zitbad, dat voor vele doeleinden uitstekend ge bouwd is. Moeder houdt rechte rug bij het wassen van het kind, men kan er zelf ook in zitten. Is douche, waskuip, wastafel. Drukketel voor stromend wa ter. 3,5 cent per week. E9so-gas, geyser, gasfornuizen, gasplaten, enz., AES- en Hoover wasmachines, nieuwste Philips koelkast, stofzuigers, AGA-radiator voor electra en petroleum, Phili-Shave stand met tovenaar. En als klap op de vuur toren (naast de entrée) de televisie, wel ke Maandag reeds startte en dagelijks van 4-5 en Dinsdags- en Vrijdagsavonds zendt. Op propaangas kookt uw was in 6 minuten, 100 liter in 12 minuten. Ook voor snij branden en de helft goedkoper dan carbid! INVOER VAN PLUIMVEE Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat met ingang van he den de irvoer van pluimvee in deze ge meente verboden is. Texel, 6 October 1951. Burgemeester en Wethouders van Texel De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris. P. BEEMSTERBOER. TEXELSE MARKT Den Burg 8 October 1951. Aangevoerd 45 lammeren f 70-f 100. 10 schapen f 90-f 125 7 rammen f 120-f 160. 6 koeien f 600-f 900. 15 graskalveren f 250-f 300. 35 biggen f 40-f 65. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN 10 October weer zit ting. Voor buiten Den Burg van half 2 tot half 3 en voor Den Burg van 3 tot 4 uur. SCHOUW HOORNDER-NIEUWLAND EN DE KUIL Wij herinneren even aan de medede ling van het bestuur van bovengenoem de polders, dat de schouw over de toch ten en wateringen zal plaats hebben op Woensdag 17 October. Volgende week dus. Handhalnieuws G.D.S. Zaterdagmiddag ontvingen de adsp. de SVK-adsp., welke wedstrijd zonder doel punten eindigde. De beide achterhoeden hebben dus flink hun best gedaan. Jam mer dat jullie niet volledig uitkwamen, want dan had er waarschijnlijk wel ver andering in de stand 0-0 gekomen. Een volgende keer afbericht sturen als je niet mee kunt spelen Het 2e ontving Zondagmiddag even eens SVK. Hoewel G. veel meer in de aanval was, kwamen er geen doelpun ten van. Rust 1-0 voor S. Na de rust ging het spel ongeveer gelijk op. Fien, Nely en Riet speeldèn prachtig over maar werden bij de doelgebiedlijn steeds opgewacht door een goede verdediging, zodat de worpen op de goal voor de S- keepster weinig gevaar opleverden. S. daarentegen wist 5 minuten voor het einde door een keurige, onhoudbare bal in de rechterbovenhoek de stand op 2-0 te brengen. Voor a s. Zondag is nog geen wedstrijd vastgesteld maar dat komt wel in de krant van Zaterdag en anders Zaterdag avond op de training DE TREKVOGELS, de Padvinders- groep van Oosterend, mogen er zijn! De groep bestaat thans uit 21 Welpen en 18 Verkenners. De groep heeft haar ups en downs anders wèl gekend: de Oosterender padvinderij werd in 1941 opgericht. Een behoorlijk aantal jongens sloot zich aan, maar de bezetters verbo den op eenmaal voortzetting van dit mooie werk. In 1945 startte men op nieuw, maar de eerste vijf jaren zat het de groep niet erg mee. Tenslotte (1950) had men nog slechts 1 leider, de heer Jn. Drijver, met 2 padvinders. Gelukkig is er tc.en flink aangepakt en thans is de groep sterk en actief! Zaïerdagavond hield zij haar eerste ouderavond. Verscheidene belangstel lenden waren naar „Het Wapen van Amsterdam" getrokken. We merkten o.a. op: de leden van de oudere leiding, bestaande uit Hopman A. Moor en Vaandrig Jn. Drijver, Akela mej. Bertha Dros en haar helpster Baloe mej. Mary Trap. In zijn openingswoord heette de groepsleider de aanwezigen hartelijk welkom. Verschillende ouders hadden gedacht „Ze redden het wel zonder ons", maar dat vond hij erg jammer! De groep is thans uit de schuld, dank zij de inza meling oud papier! Ze stond moet u we ten voor honderd gulden in het krijt! De schuld dus weg en er is nog wat geld in kas. De groep is nu aangesloten bij de Nederlandse Padvinder Onder leiding van Hopman A. Moor werd in de duinen gekampeerd. 18 Jon gens namen daaraan deel en 't was dik in orde. Hopman Moor vertelde een en ander over het Zomerkamp. Dat waren voor de leiding verre van gemakkelijke dagen! Dank werd gebracht aan de fa. Drijver voor het beschikbaar stellen van de auto enz. Die fa. is bij alles een krachtige steun. Ook werden enige mededelingen ge daan omtrent de opgerichte horde. Deze werd bekwaam geleid door Akela Ber tha Dros en de Baloe Mary Trap. Alle padvinders zijn nu een uniform rijk. Daar zijn ze erg trots op, je ziet het aan hun houding! Ze worden dikwijls bij al lerlei aangelegenheden ingeschakeld, zo als bij de motorwedstrijden, wanneer het verkeer moet worden geregeld. Voorzitter van de plaatselijke com missie is Dokter Renout. Zaterdagavond werd als penningmeester gekozen de heer C. de Jong, als secretaris de heer H. Mulder. Tot leden van de Oudercom missie werden gekozen mevr. Dros en de heren J. Dijt en C. Bremer. De hoop werd uitgesproken, dat bij de installatie van een nieuwe padvinder grote belangstelling van de zijde der ou ders aan de dag zou worden gelegd, want de installatie is een grote gebeurtenis voor de betrokkene en de plechtigheid is zeker bezienswaardig. Ter loops werd nog opgemerkt, dat het Troepenhuis zo langzamerhand te klein gaat worden! Veel succes had Dokter Renout met de vertoning van een 6-tal films. Hij werd door de groepsleider dan ook namens de toeschouwers hartelijk bedankt. De heer J. Dijt werd dank gebracht voor het gra tis beschikbaar stellen van de zaal. Vermelden we tenslotte nog, dat de ouders in de pauze door de padvinderij een consumptie was aangeboden. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 5 October: P. KooiiS. Ros 2-0. D. LapS. van Heerwaarden 2-0. S. BakkerJ. Vinke 2-0. C. v. HeerwaardenC. v.d. Werf 2-0 B.: N. de GraafJ. P. Stam 1-1, J. Hooij- bergA. v.d. Slikke 2-0. Joh. D. Bakker- J Vonk 2-0. C. P. BurgerW. A. v. Zeijlen 0-2 C.: A. Vinke—F. Kikkert 2-0. P. N. Rijk- H Gomes 1-1. D. v.d. Werf-Joh. Schoo 1-1. Jb. KoornF. Schuit 2-0 F Schuit- Jb. Koorn 0-2. Junioren: F. v. Sambeek-H. Witte 2-0. H. Witte- C. Vinke 2-0. Jb. Mosk-D. Roeper 0-2. S. V. Oosterend Het is Oosterend met gelukt van LSV V te winnen. O, dat met 2 invallers aantrad, moest eerst in de wind spelen, de achterhoede kreeg het meteen al zwaar te verduren. Toch was het pas na een half uur spelen eer L kon scoren. Even voor de rust wist L. de stand op 2-0 te brengen. Na de thee was O. wat meer in de aanval, maar doordat Bert en Jan niet meespeelden was de voorhoede zo verzwakt dat er van onze zijde niet één doelpunt werd gemaakt. L. wist nog eenmaal le scoren: 3-0. We zullen maar hopen dat Zondag a.s. beide vleugelspe lers weer van de partij zullen zijn, want dan hadden we nu ook niet behoeven te verliezen Volhouden, jongens er komen nog wel een paar punten bij. De adsp. verloren van een technisch beter spelend Texel B met 4-2. Het handbalelftal speelde een oefen wedstrijd tegen Oudeschild en verloor met 5-0.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1