Heeft Venus nooit een corset gedragen? R. K. Ontwikkelingsclub beluisterde causerie door kapelaan A. Auwens -t Loze streken van Snoekie en Bolleboks Nieuwe wedstrijd voor motorrijders Gloednieuwe motor voor de winnaar I (Sen fiat ue eeuw CjdeSen OPOFFERING EENS dachten wij, dat de dames uit sluitend een corset droegen om een zo volmaakt mogelijk figuur te krijgen. Wij meenden werkelijk, dat hun gedachte gang enkel was: „Wat ons schone voor beeld Venus zónder corset bereikte, dat zullen wij proberen te bereiken door middel van een corset!" Vrijdagavond hebben we in Hotel Texel door een ex pert evenwel horen zeggen: „U draagt een corset in de eerste plaats voor uw gezondheid, om de organen op de goede plaats te houden en uw lichaam met te knellen of te kwellen! In de 2de plaats is het corset in de wereld belandt om de dames een goed figuur te geven. Bij de reparatie door de fabriek ontdekt men, dat het corset door bijna iedereen niet op de juiste wijze gedragen wordt. Bijna iedereen draagt het te hoog. De veters gebruikt men dikwijls niet. Daardoor ko men de haken en ogen in spanning te staan. Als u uw corset aantrekt, gaat u dan op de tenen staan. De maag niet in rijgen, maar zo nodig corrigeren door het frontstuk van de bustehouder. Wanneer men onze dames ziet, valt het maar al te vaak op, dat mooi gemodel leerde mantels en japonnen jammer ge noeg vaak door het figuur niet tot hun recht komen. Het is dan ook een alge meen bekend feit, dat de dames eerst bovenkleding en daarna als het zo uit komt eens een corset gaan kopen. Velen zouden evenwel beter gebaat zijn en met minder toe kunnen wanneer haar model paste in de gekochte of gemaakte kle ding. Het is dan ook een eerste vereiste, dat men geen corset en dergelijke in de winkel ever de toonbank koopt, maar deze gaat passen. Het was van Kledingmagazijn J. G. Dekker dan ook een goede gedachte, dat zij een expert van de Medische Bandage en Corsetten Industrie „Basko" te Am sterdam een demonstratie liet geven. Daar hebben de (vele) dames kennis kunnen maken met het corset voor ie der figuur, voor goed voorziene en voor kleine beurzen, met zij- en voorsluiting en met, niet te vergeten, een prachtige Amerikaanse patentsluiting voor de ve ters. Met anatomische wandplaten en te keningen werd toegelicht hoe een figuur gecorrigeeerd kan en moet worden. Het is dan ook medisch onverantwoordelijk om niet tijdig voorgelicht te worden op dit gebied. Het corset moet heus geen dwangbuis zijn, waarin het figuur ge perst wordt; het moet zijn een soepel ge heel, dat vanaf de heupen het gehele li chaam steunt. Het mag ook geen Zon dagsartikel zijn; ook in de week moet men er in kunnen werken. Toen de expert, de heer J. A. Strin- ga, een c'er dames een corset had „aan gemeten" merkte zij op: „Je moet nu recht op zitten!" Hij antwoordde: „Daar gaat het juist om! Sta, loopt, zit steeds recht op Laat uw kinderen aan gym nastiek doen en doet u dat zelf ook". De heer Stringa gaf vele, waardevolle adviezen over het corset, welks waarde en functie allen zeer duidelijk getekend werd. Na het genot van een kopje koffie of thee werd ook heel veel wetenswaardigs verteld op het gebied van de BH'tjes. Er werd een corset verloot en gewonnen door mevr. Huizinga; een BH werd ge wonnen door mevr. Eelman-Lap. Na het officiële gedeelte werden door vele da mes corsetten gepast onder het deskun dig toezicht, van de expert. Men werd zienderogen slanker zodat een schepje suiker en een snoepje geen luxe meer behoeven te zijn en voor de lijn niet meer gevreesd behoeft te worden Nr. 160. LYDA KEIJSER i Lida woont Oudeschild 374A. Zij viert overmorgen, Vrijdag 12 October, haar 8ste verjaardag Lida zit in de tweede klas. Handwerken is haai* fijnste vak en ze helpt moeder graag met het werk. Een jonge „hulp in de huishouding", dus! Daar kan een practische huisvrouw uit groeien! Veel plezier Vrijdag! Nr. 159. ALDO VISSER Aldo viert morgen, Donderdag 11 Oc tober zijn zevende verjaardag. Op de (grote) school vindt hij het erg prettig. Ge kunt hem dikwijls aantreffen op het bedrijf van Oom Hendrik, want hij houdt veel van de koeien, kalfjes en an dere dieren. Graag ment hij Gemma, als die voor de wagen draaft! Hij houdt ook veel van muziek en als hij een tambou- rin te pakken krijgt trommelt hij er op "Is een Hawaiian-meisje Veel plezier, morgen! (Nadruk verboden) 39. Het snikken was overgegaan in een zwaar gesnork. Ze sliepen, dood-op van al de wederwaardigheden van die dag,- als ossen, en bemerkten niet, hoe het bootje, eerst langzaam, maar dan steeds sneller, met de stroom afdreef, en van de sloot op de rivier terecht kwam. Tot dat ze opeens met schrik wakker wer den en tot hun grote ontzetting bemerk ten, dat ze op zee dreven. Wat nu? Het bootje werd door de golven op en neer smakt, dat ze er draaierig en naar van werden. 40. „Ik vrees, dat we strakjes naar de haaien gaan!" zei de lange, toen het bootje dwars door een 'vervaarlijke golf schoot. „Of de haaien komen naar ons toe!" antwoordde Snoekie, terwijl hij met wijd opengespalkte ogen naar een grote, kromme vin keek, die boven het water uitstak. En jawel, net had hij het gezegd, of daar verscheen, vlak achter het bootje, de nijdige kop van een ver schrikkelijk grote haai, die begerig zijn bek opensperde. „O moedertje!" riep Snoekie, terwijl hij van schrik achter- over tuimelde. S.V. Texel Het was voor Texel een goede dag. Van de 6 te spelen wedstrijden werden er 5 gewonnen. Texel 1 heeft haar eerste overwinning behaald en we hopen dat dit onze spelers voldoende inspireert om onze plaats op de ranglijst belangrijk te verbeteren. De uitslagen zijn: 4e kl. A: W.Waard-Oudesluis 0-1, Bergen-Texel 2-3, DTS-Schageh 2-1, Grashoppers-ZAP 3-1, Vrone-Watervo- gels 1-1, Succes-VZV 4-4. Afd. NH Res. 2D: Texel 2-RKAFC 4-2, Texel 3-Helder 4 2-7pTexel A-Helder A 2-1, Oosterend A-Texel B 2-4, Texel C- SVC A 2-0. Texel 1 speelde een goede wedstrijd. Voor de rust kreeg Texel uit een straf schop de leiding, maar Bergen maakte eveneens uit een strafschop gelijk. Nd de rust voerde T. de stand op tot 3-1. Ber gen maakte er 3-2 van. Toen werd het nog even spannend, maar T. herstelde zich en bleef de baas. Texel 2-RKAFC 3 is een interessante wedstrijd geworden. Technisch waren de bezoekers beter. Er werd bij T. hard ge werkt en dat gaf de doorslag. Reeds vanaf het begin was het merk baar dat T. het niet gemakkelijk zou krijgen. R. sneed met snelle passen door het middenveld en onze verdedigers moesten alle zeilen bijzetten. Toch kwam het succes aan de andere kant toen Ber- tus een onberispelijk geplaatste corner van Henk onhoudbaar inkopte. Fel kwa men de bezoekers opzetten en uit een aanval van rechts kwam een schot, dat buiten het bereik van keeper Jan doel trof, vrij spoedig gevolgd door een 2de goal uit een zuivere en hard genomen vrije schop. Wel probeerde onze aanval de achterstand in te lopen maar het voorhoedespel was te onsamenhangend, terwijl de prima stopperspil telkens weer wist te onderbreken. Rust 1-2. Vol goede moed werd de 2e helft aan gevangen. T. had nu het voordeel van de straffe wind, wat spoedig merkbaar was de achterhoede sloot beter aan en telkens werd de voorhoede aan het werk gezet. Uit een corner van Henk, die onvoldoen de werd weggewerkt, schoot Ben no. 2 in de touwen en stonden we gelijk. Van af dit moment ging het beter. Onder grote druk werkte een achterspeler ver keerd weg doordat Bertus hem op de hielen zat en het was 3-2 terwijl even later een prachtige trekbal van Bertus door Jan v. Boven zuiver werd ingescho ten. Wel trachtte A. nog in te lopen, maar het was voor hen verloren partij. Goed gedaan, Texel 2. Nu maar door zetten, de geest is goed en de werklust meer dan 100 pet. en dan kan er heel wat gebeuren. 8 Punten uit 5 wedstrij den is toch een beste prestatie, als men weet dat we technisch meestal iets min der zijn. Texel 2 staat nu aan de kop, want Ou- desluis moest een nederlaag lijden. Texel 3 redde het ook nu niet, met 2-7 ging het ten onder, maar wist toch 2 goede goals tegen te scoren. Volhouden maar, als jullie eenmaal goed inge speeld zijn, wordt het wel beter. Texel A won van Helder A. Hier werd voor de rust aardig spel gegeven, waar uit 2 doelpunten ontstonden. Na de rust maakte H direct van de aftrap een te- gengoal, na een grandioze mistrap van Kees en ook nog van Krijn. Vertrouwen in je keeper en dan komt zoiets niet voor. Jaap was trouwens in orde. H. bleef over het algemeen iets sterker, maar wist het tamelijk zwakke spel van Kees en soms ook Krijn, niet te benut ten. Texel B dat met 10 man (hoe kan dat nu) naar Oosterend A trok, wist met de mooie cijfers 4-2 te winnen. Dat was keurig gedaan jongens en jullie hebben de kop genomen. Nu maar zorgen, dat je die plaats behoudt en waardig toont Texel C-SVC A werd een 2-0 over winning voor Texel C. Dat zijn 2 pun ten jongens! Zorgen nu maar dat er meer komen. Adspiranten, denkt er om: heden avond trainen in het gymlokaal, sportte nue met gymschoenen. Aanvang half 7. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Ingaande 7 October: Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45; 14,40, 17,50 Van Den Helder: 6,30; 10,30; 13,20; 16,20; (Zat. 16,30); 19,30. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50; 11,45; 18,00 Van Den Helder: 10,30; 13,20; 19,30. De Motorclub Texel organiseert a.s. Zondagmiddag haar eerste zgn. Trial, een in Holland nog weinig bekende, maar vooral in Engeland zeer populaire tak van motorsport, waarbij een volkomen beheersing van de machine in alle om standigheden een eerste vereiste is. Door de deelnemers zal nl. 3 maal een 500 m. lange ronde gereden moeten worden door geaccidenteerd terrein, waarin enkele zgn. non-stops zijn opge nomen, welke meestal bestaan uit stuk jes mul zand of een klim. In deze non stops mogen de voeten niet aan de grond komen, terwijl ook het raken van een pijl of er buiten om rijden straf pun ten opleveren. In tegenstelling tot een ter reinrace speelt de snelheid hierbij slechts een ondergeschikte rol, daar alleen bij een gelijk aantal strafpunten de tijd be slist wie winaar is. Het zijn dus in hoofdzaak de rij capaci teiten van de deelnemers, die hierbij de grootste rol spelen. Voor de toeschou wers is deze sport ook zeer interessant, daar men de prestaties regelmatig over het gehele parcours kan volgen. Wij verwachten dan ook van de zijde van het sportminnend publiek veel be langstelling en hopen op een voldoende deelname, daar practisch elke motor in staat is om dit parcours zonder brokken uit te rijden. Eerste prijs een gloednieuwe motor! Er zal geen entree worden geheven. Voor tiid en plaats zie volgend nr. Texelse Courant September 1901. Adv. Waarschuwing. Verboden om den tuin of het erf van Hotel „Texel" tot speelplaats te maken. Jn. Flens. (Ingezonden mededeling) Handbal S.V. De Koog. De adsp. speelden Zaterdag tegen adsp GDS. De stand was 0-0. Goed zo. Nu be slist Zaterdagmiddag trainen. De nieu we leden moeten de spelregels leren, plm. 4 uur. Zondag trok De Koog naar GDS 2. Het was een goede wedstrijd. De jongeren komen er al flink in. Vooral Ada en Tine bedoven goede krachten te worden en Janke ook. Jammer dat Han- na er niet was. Het was wel heel on sportief dat één onzer leden de club met 10 man naar Den Burg liet gaan. Kan er niet gespeeld worden, dan moet het bestuur dit toch beslist 's morgens we ten. Daar we weinig grotere leden meer hebben moeten dan de adsp. bijspringen. Maar in dit laatste geval kon er ge speeld worden. Dus was dit niet juist, vooral als een getrouwd lid uit haar ge zin moet met die slechte tijd van spelen. Maar ondanks dit is er zelfs gewonnen met 2-0. Flink zo! Houd de moed er in, We moeten weer de oude proberen te worden. Hanna, we rekenen in De Cocks- dorp Zondag half 5 op je. S. V- De Koog. Zondag jl. heeft De Koog 1 weder 'n nederlaag moeten slikken (8-2) tegen Geel Zwar.t. Dit had even anders gekund maar het plaatshouden en vrijspelen ont breekt bij allen. Dit is jammer, want een ieder geelt zich voor 100 pet., maar de tegenpartij maakt gebruik van de ope ningen die De Koog hen aanbiedt. Wij zullen trachten hierin verbetering te brengen. Het 2e moest met 8 spelers naar Wa tervogels 4, 7 SVK-spelers hebben tot het einde gevoetbald. Een nederlaag die niet mis was: 20-0. Het bestuur zal nu uit moeten maken wat er met de niet-opkomende spelers moet gebeuren. Zondag a.s.: Dirkshom 1 De Koog 2, om 2 uur. Vertrek gelijk met Oosterend uit Den Burg. De Koog 2-Zeemacht 2, om half 3. Adsp. De Koog A-Texel C, om 4 uur. Doe allen je best en zorg voor een overwinning! SCHOUW IN „DE PRINS" De Schouw over de tochten en wate ringen in het Waterschap Prins Hen drikpolder is bepaald op Zaterdag 13 October a.s. Toen de Eerwaarde spreker kapelaan A. Auwens zijn onderwerp „Tegenstel lingen lussen kerkelijke en burgerlijke wetten" voor de leden van de R. K. Ont wikkelingsclub in behandeling nam, mocht hij zich verheugen over een groot en aandachtig publiek. Iiet is niet mijn bedoeling, aldus spre ker, om de thans bestaande tegenstellin gen tussen de kerkelijke en burgerlijke wetten nog eens even aan de kaak te stellen of te verscherpen maar om u enig idee te geven waarin deze bestaan. De wetten die als hoofddoel moeten heb ben het algemeen welzijn van de ge meenschap naast dat van de afzonderlij ke personen, kunnen onderscheiden wor den in Goddelijke en menselijke, naar gelang zij door God of door degenen die Hij met zijn gezag bekleedde, werden gegeven. De menselijke wetten worden verdeeld in kerkelijke en burgerlijke. Zowel de Kerk als de Staat hebben het recht om wetten uit te vaardigen, ieder met zijn eigen rechtsgebied. Heeft de Staat alleen maar de materiële welvaart voor ogen, de Kerk heeft daarnaast de zorg voor de geestelijke belangen. De Staat als gemeenschap behoort ook God le dienen en feitelijk zich te richten naai de kerkelijke wetten. In de praktijk ziet men hier echter niet veel van. Wel zijn de toestanden heel wat verbeterd bij vroeger, zoals in de hervorming, toen het verboden was om Roomskatholiek te zijn. Gelukkig bracht de Grondwet van 1848 hierin verandering door ons te ge ven vrijheid van godsdienst en onder wijs. Als hinderlijke bepaling blijft ech ter nog de burgerlijke huwelijkswetge ving in art. 136, welke aangeeft geen an der huwelijk te kennen dan het burger lijk. Het kerkelijk huwelijk wordt niet eens erkend en volgens genoemd artikel mag het kerkelijk huwelijk zelfs niet eens voor het burgerlijk huwelijk geslo ten worden. Dit onder bedreiging van f 300 boete of 2 maanden hechtenis tikel 449 wetboek van strafrecht. Door deze bepaling wordt de Kerk een groot onrecht gedaan, daar het huwelijk door Christus tot sacrament verheven, dus het huwelijk van gedoopten, valt onder de rechtsmacht der Kerk en niet van de Staat. Ook staat de Kerk geen echtschei ding toe. Dit ook weer in tegenstelling met de burgerlijke wet, welke hiervoor redenen aangeeft, waarop echtscheiding kan uitgesproken worden. Een ander punt wat aanleiding kan geven tot conflicten, is het processie verbod. Spreker besloot zijn uiteenzet ting met de wens, bereikt te mogen heb ben een beter begrip voor beide ge noemde wetten. Met een spontaan applaus brachten de aanwezigen spreker dank voor zijn leer zame en interessante lezing. Hierna werden nog vele vragen gesteld die al le vlot en tot volle tevredenheid wer den beantwoord. K. FEUILLETON 55.) Zij waren nu tamelijk ver langs het meer gekomen, achter een bocht be groette Mural to hen reeds met ziin oude huisjes. We konden eigenlijk best verder gaan, niet? zei Lorenz. Steeds verder. Tot Mmusio. De middag is zo mooi Eerst scheen Maria het met het voor stel eens te zijn. Toen bedacht zij zich even: De anderen... Weet je, ik wil niet, dat de anderen te veel over ons kletsen. Dacht je, dat.het haar opvalt? Natuurlijk. Zij maken trouwens al toespelingen. Lelijke? O neen. Ze zijn heel tam geworden. Maar haar nieuwsgierigheid is er des te groter door. In de stad zien wij elkaar bijna niet meer, en daar is alles anders. Wanneer zij dan horen, dat wijHet zal natuurlijk inslaan als een bom, maar zij zullen het spoedig vergeten, omdat zij dan te veel met zichzelf te stellen zullen hebben. Ja, zei Lorenz, je hebt gelijk. We moeten deze laatste dagen verstandig zijn. Ook al ter wille van juffrouw Hun- ziger, voegde hij er glimlachend aan toe, die ziet in mij toch al een onverbeterlij ke zondaar. Zullen we dan maar teruggaan? vroeg Maria. Ja. Het was overigens werkelijk 'n toevallige ontmoeting. Zij liepen de weg naar Locarno een poosje zwijgend terug. Tot hij herhaalde: Een toevallige ontmoeting. Maar ik ben heel blij, dat zij voorgevallen is. Soms zijn er in het leven zulke gelukkige mo menten. Dan wordt opeens duidelijk, wat anders misschien eeuwig onuitgesproken gebleven was Toen de albergo al reeds in zicht was, stelde Maria voor: Zullen we nu ook nog een kleine comedie spelen en hier van elkander gaan? Neen, sprak Lorenz nadrukkelijk tegen. Order geen voorwaarde. Ik wil, dat zij ons samen zien. Wantik ben trots op je. Lach je me uit, Maria, wanneer ik je vertel, dat ik nu met je in het middelpunt van de wereld wilde staan in één etalage, zodat iedereen ons kan zien? Neen, antwoordde zij, ik lach je stellig niet uit. Ik begrijp je zelfs heel goed. Omdat ik.... Zij maakte de zin niet af en ging met een plotselinge be weging de tuin in. HOOFDSTUK XXII. De rest van de middag gebruikte dr. Lorenz, zoals hij juffrouw Hunziger aan gekondigd had, voor zichzelf. Het deed hem goed, eens bevrijd te zijn van de zorg van een schoolreis. Eerst slenterde hij door de stad, later wilde hij een bad in het meer wagen, of schoon 't badseizoen eigenlijk nog niet begonnen was. Maar hij was een harts tochtelijk zwemmer en achtte zich vol doende gehard. Wanneer hij het tot nu toe nagelaten had, was het om de meis jes niet aan te moedigen tot iets, dat hij later niet had kunnen verantwoorden. Nauwelijks had dr. Lorenz de weg naar het strand ingeslagen, toen hij een bekend gezicht op zich zag toekomen. Het was een man, die evenals hij alleen liep en ogeveer van Lorenz' leef tijd leek. De man had eveneens een onderzoe kende blik op de eenzame wandelaar ge richt, en, toen zij langs elkander kwa men, bleef hij het eerst stilstaan. Ben jij het? vroeg hij, ofschoon nog met geheel overtuigd, maar dan met duidelijker blijken van herkenning. Nu pas wist Lorenz wien hij voor zich had. Hij stak de man hartelijk zijn hand toe: Leoni! Grappig, dat wij elkander niet dadelijk herkend hebben! Leoni glimlachte wat weemoedig Het is ook al lang geleden, dat wij elkaar voor het laatst hebben gezien. Ja. sedert de universiteit niet meer. Nou, dus goed vijftien jaar. Want ik ben al spoedig in het zakenleven gegaan. En jonger zijn we er sedert die tijd niet op geworden. Kom, kom, sprak Lorenz hem le vendig tegen, in vijftien jaar verander je toch niet zóveel. Niet zóveel, maar toch nog genoeg lachte Leoni om zijn eigen opmerking, maar meteen werd hij weer ernstig. Hij greep Lorenz bij zijn arm en trok hem mee. Laten we niet praten over ouder worden en zo. Dat is namelijk mijn zwakste hoofdstuk. Je spreek als een grijsaard. En Leem antwoordde met een zucht: Het komt er altijd op aan, met wie je je kunt vergelijken met betrekking tot je eigen leeftijd. Met een negentienjarige vrouw voelt een man van vijfendertig zich helaas als een grijsaard. Plotseling herinnerde Lorenz zich, dat zijn oude studiemakker Leoni altijd al een beetje eigenaardig geweest was en steeds met een zekere waardigheid ge koketteerd had Hij nam daarom zijn uitlatingen niet al te ernstig op. Opeens zei Leoni, Lorenz nauwkeuri ger bekijkend: Dan ben jij dat waar schijnlijk toch. Wat zou ik zijn? De wiskundeleraar van Marianne. Van wie? Weet je, tijdens onze verloving en in de eerste weken van ons huwelijk heeft Marianne vaak over een zekere Lo gesproken, die op het lyceum wiskun de gaf en die zij geen van allen konden uitstaan. Uit Marianne's beschrijving meende ik toen jou te herkennen, maar zeker wis ik dat natuurlijk niet. Leoni liep enige tijd zwijgend naast Lorenz en schudde slechts zijn hoofd. Toen zei hij een beetje wanhopig: Misschien als ik je voor mijn huwelijk gesproken had. Wat dan? Ik zou... maar je moet me goed begrijpen, oude kerel.... ik zou mis schien die stap niet gedaan hebben. Lorenz bleef onwillekeurig staan en bekeek zijn studiemakker eens. Toen zei hij: Ik begrijp je niet. Neem me niet kwalijk, maar je drukt je een beetje ora kelachtig uit. Ja, zie je, antwoordde Leoni aar zelend. Ik heb daar nog nooit met ie mand over gesproken. Maar nu ik jou zo opeens voor me zie, voel ik het duidelij ker dan ooit: ik heb een grote fout be gaan met zo'n jonge vrouw te trouwen. Een beetje verlegen keek Lorenz om zich heen Hij zag een eindje van de weg af een bank staan, in een plantsoen en ging er op af. Toen zij zaten, zei hij, en het klonk' als een protest tegen Leoni's bekentenis: Ik zie daar geen fout in. Je koketteert weer eens met je jaren, waar de vriend. Leoni zuchtte diep. Ja, jij, jij hebt gemakkelijk praten. Omdat jij de verstandigste van ons bei den geweest bent. Jij bent ongetrouwd gebleven, naar ik van Marianne gehoord heb. Hij zweeg enige tijd, tot hij onzeker vroeg: Hoe was Marianne eigenlijk? Ik bedoel in haar lyceumtijd. Ik kan alleen zeggen, dat zij de vro lijkste van allemaal was. Eens heb ik haar zelfs de clown van de klas ge noemd. Maar dat was een beetje over dreven. Marianne had werkelijk humor en is een zonnig meisje. ZozoDeze typering scheen Le oni zwaar te treffen. Een zonnig meisje. Dat is het juist. Hij zweeg weer, zat te tobben. Ik moet je helaas vertellen, dat er in het huwelijk van haar zonnigheid weinig overgebleven is. Dat komt door dat zij mij de veel oudere man door een ernst wil imponeren, die haar i*1 werkelijkheid nog helemaal niet ligt. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4